IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог не постои?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог не постои?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:19
Атеисти:Без никаква навреда,но,зарем не е редно малце да се размрдате и подетално нам на Теистите да ни кажете ЗОШТО НЕ ВЕРУВАТЕ ВО БОГА?

Дајте некое објаснување,ваше размислување,онака од срце без никакви предрасуди,отворено.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:21
efendi
da piknes nekome logika vo glavata e teshko
da mu ja izvadis od tamu e lesno

jebi ga toa e fakt koj so treba da se pocituva



Изменето од anakin - 09.Март.2008 во 22:21
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:24
baras da dokazes neso so nepostoi--- stupidno i neizvodlivo

znaes koja muka e da se dokazat raboti koi postojat???????
atom elektron crni dupki svetlina

a ti  so ne pobaras neso so postoi kje ti dokazeme  ---- mejbiголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

baras da dokazes neso so nepostoi--- stupidno i neizvodlivo

znaes koja muka e da se dokazat raboti koi postojat???????
atom elektron crni dupki svetlina

a ti  so ne pobaras neso so postoi kje ti dokazeme  ---- mejbiголема%20насмевка



Во ред Анакине,тоа си е ваше право на размислување.Јас мислев дека не е лошо да се посочи некој ваш момент кој посебно ве убедил дека Бог непостои,далеку било ако сум мислел на нешто друго.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:32
ne mil moj prijatele

kako moze nekoj da me ubedi deka neso nepostoi

kazi ti koj te ubedil deka postoi i koj ti go dokazal toa
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:46
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

ОТФРЛАЊЕТО НА БОГА ОД СТРАНА НА АТЕИСТИТЕ Е НАЈЛЕСЕН ГРЕВ И ТИЕ ЌЕ ОДАТ ВО ПРВИОТ КРУГ ОД ПЕКОЛОТ. ТЕШКО НА ПРЕДАВНИЦИТЕ НА КРВТА И НАРОДОТ - НИВ ГИ ЧЕКААТ МАКИТЕ ВО ДЕВЕТТИОТ КРУГ.
ЈАС СУМ МОРАЛИСТ - ВО ТЕМЕЛОТ НА СВОЕТО БИТИСТВУВАЊЕ ГИ ВГРАДИВ НАЈВРЕДНИТЕ ЕИЧКИ НОРМИ: СКРОМНОСТ, МИЛОСРДИЕ, ЧЕСНОСТ, ВЕРНОСТ, ЧОВЕКОЉУБИЕ... СРЕЌЕН СУМ ШТО ЌЕ ЗАВРШАМ ВО ПРВИОТ КРУГ ОД ПЕКПЛОТ, ЗА РАЗЛИКА ОД МНОГУ „ВЕРНИЦИ“ КОИ ЌЕ ДОТУРКААТ ПОДАЛЕКУ ОД МЕНЕ.


Тоа што велиш дека по смртта ќе одиш во првиот круг од пеколот, е потврда дека си го читал Данте, инаку голем верник...но човекот не бил таму, туку само дал своја визија за пеколот.Дали атеистите навистина одат таму- никој не знае со сигурност. Од христијанството си ги прифатил етичките норми, што е позитивно.Сторениот грев со намера е грев, ако е од незнаење и не е некој грев. А велат дега Бог е добар и простува. И Тома, апостолот не верувал додека не видел со свои очи. Можеби во тебе спие св. Тома.


а кој знае со сигурност дека теистите одат во рајот?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:49
Originally posted by efendija efendija напиша:

Атеисти:Без никаква навреда,но,зарем не е редно малце да се размрдате и подетално нам на Теистите да ни кажете ЗОШТО НЕ ВЕРУВАТЕ ВО БОГА?

Дајте некое објаснување,ваше размислување,онака од срце без никакви предрасуди,отворено.


ова ме постсетува по малку на Бугарите од потфорумот Политика, кои ми наметнуваат мислење дека треба да го славам Тодор Александров како херој.
Јас никому не му велам да не верува во Бога...Тој што си верува нека си верува...
Можеш ли ти да ми кажеш зошто не веруваш во Дедо Мраз...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:51
Tie samite...Si ziveat vo zabluda...A mozebi ne?Sigurno nekoj im sepnal...Moraat so nesto da se zalazuvaat...Ednas so eden i ne taka golem teist razgovarav na ovaa tema i mi rece deka pricinata poradi koja veruval vo bog e sto ako ne veruva,svetot i pricinata za zivot mu izgledaat bez smisla,pa ja prrifatil smislata na raj i pekol...a i taka bil vospitan...Ograniceni se poveceto covecki umovi da ja sfatat smislata na besmislenoto...


ova bese vo prodolzenie na prethodniot post...

Изменето од star - 09.Март.2008 во 22:53
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:53
Алооооооооо пријателчињаааааааа,без лутење. Анакин,мајсторче, еве ве оставам со вашето убедување:Вам вашата не-вера,а мене мојата вера!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:58
таков те сакам
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 23:00
Originally posted by anakin anakin напиша:

baras da dokazes neso so nepostoi--- stupidno i neizvodlivo

znaes koja muka e da se dokazat raboti koi postojat???????
atom elektron crni dupki svetlina

a ti  so ne pobaras neso so postoi kje ti dokazeme  ---- mejbiголема%20насмевка
 
Izvini Shto Ti Citiram. No Ako Ne Postoi Bog. Togash Zoshto Postoime Nie Lugeto ? Koj go sozdal seto toa ? Zoshto Ne Sozdal Nas? Za Edno Vreme Da Ne Veruvame Deka Toj posoti ?
I Molimte Odgovori na Moevo Prashanje ? Koj Ne Sozdal, I Kako Nastanal Chovekot ? Bez Navredi I Slichno. Pozz
Nothing Remains !!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 23:21
По прифатлива ми е тезата дека човекот го создал Бог во својата примитивна свест (мислам на првобитното општество, не на деншната свест на верниците, да не дојде до недоразбирање и да ова не биде сфатено како навреда) како олицетворение на некои апстракни и несфатливи за тоа време појави и случувања, отколку тезата дека Бог го создал човекот. Сепак Бог живее во свеста на човекот. Ако не постои човекот нема да постои ниту Бог како продукт на свеста.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 23:24
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

ОТФРЛАЊЕТО НА БОГА ОД СТРАНА НА АТЕИСТИТЕ Е НАЈЛЕСЕН ГРЕВ И ТИЕ ЌЕ ОДАТ ВО ПРВИОТ КРУГ ОД ПЕКОЛОТ. ТЕШКО НА ПРЕДАВНИЦИТЕ НА КРВТА И НАРОДОТ - НИВ ГИ ЧЕКААТ МАКИТЕ ВО ДЕВЕТТИОТ КРУГ.
ЈАС СУМ МОРАЛИСТ - ВО ТЕМЕЛОТ НА СВОЕТО БИТИСТВУВАЊЕ ГИ ВГРАДИВ НАЈВРЕДНИТЕ ЕИЧКИ НОРМИ: СКРОМНОСТ, МИЛОСРДИЕ, ЧЕСНОСТ, ВЕРНОСТ, ЧОВЕКОЉУБИЕ... СРЕЌЕН СУМ ШТО ЌЕ ЗАВРШАМ ВО ПРВИОТ КРУГ ОД ПЕКПЛОТ, ЗА РАЗЛИКА ОД МНОГУ „ВЕРНИЦИ“ КОИ ЌЕ ДОТУРКААТ ПОДАЛЕКУ ОД МЕНЕ.


Тоа што велиш дека по смртта ќе одиш во првиот круг од пеколот, е потврда дека си го читал Данте, инаку голем верник...но човекот не бил таму, туку само дал своја визија за пеколот.Дали атеистите навистина одат таму- никој не знае со сигурност. Од христијанството си ги прифатил етичките норми, што е позитивно.Сторениот грев со намера е грев, ако е од незнаење и не е некој грев. А велат дега Бог е добар и простува. И Тома, апостолот не верувал додека не видел со свои очи. Можеби во тебе спие св. Тома.


а кој знае со сигурност дека теистите одат во рајот?

jas....
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 23:36
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:


а кој знае со сигурност дека теистите одат во рајот?
 
Pa Ako Si Ateist Togash Kakov Raj Postoi Za Tebe ? Raj Postio Samo Za Onie Vernici Koi Navistina Se Trudat Vo Zivotot I Go Spomenuvaat Imeto Na Gospod. Mislam Bez Navreda No Sakam Da Ti Objasnam Deka Nema Logika Da Ne Postoi Gospod. Zatoa Shto Nishto Nemoze Da Se Sozdade Od TukTaka. Mora da Postoi Nekoj Shto Sozdal Sve Vo Vselenata. Toa E Gospod. Normalno. голема%20насмевка Pozzdrav
Nothing Remains !!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.