IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 12:04
ene vi balet za zamagluvanje na temata
Ballet
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 19:37
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


[Никој ништо не сака да одземе туку сакам да си го повратам она што е одземено од мене а и од македонскиот народ.Просто и едноставно нели затоа неможеш македонецот да го споредиш со другите земји што ги напомена.Или пак ти си уште еден провокатор????


 Mislis vo Turcija nemase progon na Grci, pa cel region okolu Izmir bese Grcki, i Turcite gi proteraa i naselija vo Egejska Makedonija, po tvoja logika Grcija ima pravo da i go zeme na Turcija, Izmir i regionot Smyrna i Anadolija??? Site prosfigi vo Grcija dosle od Turcija kade sto vo nekoi mesta bile dominantno naselenie.
 Sto e so Srbite vo Bosna i Srpska Kraina? I tie tamu bile so vekovi nikoj ne gi uvezol..Sepak nikoj ne dozvoli Golema Srbija-iako pred vtorata svetska vojna postoese golema Srpska Drzava na celo so Srpski Monarh..

 Mozebi samo za Bugarite i Albancite ne e isto i nemoze Makedonskiot slucaj da se sporedi so niv..megjutoa prethodnite dva se mnogu slicni.

 I kako sto napomenav tuka zboruvame za realnosta denes, a ne za zelbite.
 Da se rasturat dve EU drzavi za da se obedini edna Non-EU drzava???Pa nie nemozeme vo EU da izdejstvuvame priznavanje na naseto Ustavno ime, a ne pak da im amputirame nivni teritorijalni delovi, i da gi pripojuvame kon Makedonija...
 Dali nekoja drzava ke ti dade teritorija bez vojna??? Kolkava voena sila ima Makedonija?
 Zosto mislis EU bi ja podrzala Makedonija i obedinuvanjeto, ako im se osakatuvaat 2 nejzini zemji clenki???koja EU i NATO zemja ke go poddrzi toa?

 Izbegna da mi odgovoris kako planiras da gi obedinis razdelenite delovi na Makedonija, i vrz koja osnova?
  Ako imas nekoj konkreten plan(a ne samo zelbi i sonovi) , so zadovolstvo bi sakal da go cujam, duri i da te podrzam ako e dobar i realen...

 P.S Ne sum provokator, tuku Pragmaticar i golem Realist.

 


Изменето од Neonic - 13.Јануари.2008 во 19:41
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 00:42
Турците не ги протераа од Егејска Македонија, не ни имаше толку многу турци колку што имаше на Пелопонез...и тие краеви...а во Егејска Македонија имаше мал број на турци..

Турците инаку за твоја информација ги истераа од Тракија.......Бугарите.... .

А за Желбите на Србите и на не знам си уште кој искрено речено ме заболе (знаеш што).Јас си ги гледам интересите на Македонија, и ти неможеш ниту една земја да ја споредиш со Македонија од проста причина што Македонците никогаш не објавиле војна на некого, нити пак вршеле геноцид или асимилација со еден збор мирољубив народ сме.А ако србите ги споредуваш со нас тогаш не знам стварно што да ти кажам...прочитај историја покрај Албанија,Грција, и Бугарија кој друг вршел злосторства врз македонскиот народ.


Никој не избегна да ти одговори на прашањето не се секирај..кога ќе влеземе во НАТО со уставното име, тогаш во 2013 година ќе се прави ревизија на Бук*решкиот договор, и според тоа правило сите имоти што се одземени од Македонците од грчка, бугарска, и албанска страна ќе треба да се вратат.....па сега види ти колку имоти ќе се вратат во Егејска,Пиринска и.т.н.А за твоја информација овие делови треба и да се вратат за 100 години кај правиот газда(затоа и не смееме да го промениме уставното име, ако го направиме тоа не само што нема да си ги вратиме имотите и деловите туку и ќе го загубиме и вардарскиот дел...за тоа во друга прилика ќе ти кажам.)И една лефтерна информација ти забораваш изгледа дека Европа е контролирана од Америка, а Америка во моментов ни е НАЈГОЛЕМ сојузник.......а ја контролира Европа од проста причина што американскиот капитал во Европа е огромен....па сега ти види.....

И верувај дека ако Америка наумила да влеземе во НАТО под уставното име дека ќе влеземе.....ти изгледа уште не си разбрал дека Европа ја следи Америка.....да не ја следеше досега немаше да биде бомбардирана Србија и немаше да го признаат Косово.....инаку Европа прави напори да го тргне настрана америчкиот капитал за да не ја контролира во иднина(еве и тоа да го напоменам од моја страна) ама дур тоа да се случи ќе причекаме....така да како ќе каже Америка така и ќе биде.......

Србија пример моли, кука за Косово ама нема, Америка рекла ќе биде независно и ќе го признаат...(жими што Русија сега ќе удри вето и ќе им ги поремети плановите).....

Ама Косово не е исто што е и Егејска па и Пиринска Македонија...

И војна нема да има од проста причина што 2013 година или 2012 ќе влеземе во ЕУ и до тогаш ќе бидат решени прашањата околу името па и прашањата околу имотите и околу деловите на Македонија, па ќе видиш кој ќе има поголема корист од тоа, а бугарите нема да смеат да писнат па и грците...

Мислиш дека досега немаше пример да не нападне Грција да не беше ЕУ членка????

Грешка си...размисли зошто е тоа така..


Изменето од Vladimir88 - 14.Јануари.2008 во 00:51
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 10:22
Владо, мисля, че много надценяваш Америка.
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 10:27
ovuj sporazum je  iz 1933 godine ucio sm u skoli za njega sporazum su potpisali rumuni i rusi
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 16:52
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Турците не ги протераа од Егејска Македонија, не ни имаше толку многу турци колку што имаше на Пелопонез...и тие краеви...а во Егејска Македонија имаше мал број на турци..

Турците инаку за твоја информација ги истераа од Тракија.......Бугарите.... .

А за Желбите на Србите и на не знам си уште кој искрено речено ме заболе (знаеш што).Јас си ги гледам интересите на Македонија, и ти неможеш ниту една земја да ја споредиш со Македонија од проста причина што Македонците никогаш не објавиле војна на некого, нити пак вршеле геноцид или асимилација со еден збор мирољубив народ сме.А ако србите ги споредуваш со нас тогаш не знам стварно што да ти кажам...прочитај историја покрај Албанија,Грција, и Бугарија кој друг вршел злосторства врз македонскиот народ.


Никој не избегна да ти одговори на прашањето не се секирај..кога ќе влеземе во НАТО со уставното име, тогаш во 2013 година ќе се прави ревизија на Бук*решкиот договор, и според тоа правило сите имоти што се одземени од Македонците од грчка, бугарска, и албанска страна ќе треба да се вратат.....па сега види ти колку имоти ќе се вратат во Егејска,Пиринска и.т.н.А за твоја информација овие делови треба и да се вратат за 100 години кај правиот газда(затоа и не смееме да го промениме уставното име, ако го направиме тоа не само што нема да си ги вратиме имотите и деловите туку и ќе го загубиме и вардарскиот дел...за тоа во друга прилика ќе ти кажам.)И една лефтерна информација ти забораваш изгледа дека Европа е контролирана од Америка, а Америка во моментов ни е НАЈГОЛЕМ сојузник.......а ја контролира Европа од проста причина што американскиот капитал во Европа е огромен....па сега ти види.....

И верувај дека ако Америка наумила да влеземе во НАТО под уставното име дека ќе влеземе.....ти изгледа уште не си разбрал дека Европа ја следи Америка.....да не ја следеше досега немаше да биде бомбардирана Србија и немаше да го признаат Косово.....инаку Европа прави напори да го тргне настрана америчкиот капитал за да не ја контролира во иднина(еве и тоа да го напоменам од моја страна) ама дур тоа да се случи ќе причекаме....така да како ќе каже Америка така и ќе биде.......

Србија пример моли, кука за Косово ама нема, Америка рекла ќе биде независно и ќе го признаат...(жими што Русија сега ќе удри вето и ќе им ги поремети плановите).....

Ама Косово не е исто што е и Егејска па и Пиринска Македонија...

И војна нема да има од проста причина што 2013 година или 2012 ќе влеземе во ЕУ и до тогаш ќе бидат решени прашањата околу името па и прашањата околу имотите и околу деловите на Македонија, па ќе видиш кој ќе има поголема корист од тоа, а бугарите нема да смеат да писнат па и грците...

Мислиш дека досега немаше пример да не нападне Грција да не беше ЕУ членка????

Грешка си...размисли зошто е тоа така..


 Tocno, i povtorno dojde na moeto... nema da ima menuvanje granici, i Makedonskata Drzava treba realno i pragmaticno da postapi kon ovaa situacija, i da go izvlece maksimumot, a toa e priznavanje na malcinstvata vo sosednite drzavi, nivna kulturna avtonomija, priznavanje na statusot na malcinstvo, i sekako vrakjanje na seta sopstvenost koja vo minatoto im pripagjala niv(egejcite) dokolku toa i mozat pravno da go dokazat(so tapii, dokumenti ,izvodi i slicno).

 USA nema da posegne po teritorijalniot integritet na Grcija i Bugarija od eden prost i banalen fakt ,sto tie se veke vo NATO i kako takvi, samata USA im GO GARANTIRA teritorijalniot integritet.USA najmnogu sto moze da pomogne za Makedonija e da i olesni vo pogled na priznavanje na Ustavnoto ime vo svetot.Iako i toa e po znak prasalnik, ako Demokratite zastanat na celo na drzavata vo Noemvri(Hilari ili Obama).

 Eve i Turcija i Grcija se vo NATO, pa sepak Turcija sepak ne gi dobila svoite ostrovi vo Egejot nazad, iako ima pravo na toa, spored teritorijalnite vodi, koi se skroeni za benefit na Grcija.
 
  Vo EU, odnosno koga Makedonija ke bide del od EU, imotite vo Makedonija ili Egejska Makedonija, ke gi poseduva onoj koj ima dovolno "kesh" da gi kupi, bidejki togas ke dejstvuva samo pazarnata ekonomija,zemajki vo predvid deka Grcija i Makedonija ke bidat ednakvi subjekti vo EU.
 Ako imas pari, ke moze i pola Egejska Makedonija da ja kupis...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 17:23
неонко...
абе оти многу љубиш србија да ја земаш за пример?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 17:30
@Neonic


Цитирај А за твоја информација овие делови треба и да се вратат за 100 години кај правиот газда(затоа и не смееме да го промениме уставното име, ако го направиме тоа не само што нема да си ги вратиме имотите и деловите туку и ќе го загубиме и вардарскиот дел...за тоа во друга прилика ќе ти кажам.)



Кога тоа дојдов јас на твоето???
Сакав да кажам дека деловите ќе ги добиеме по легален пат..
Ако се повратат имотите на 1 милион егејци во Егејска Македонија и на оние што ги имаат во Пиринска што мислиш ти мислиш дека нема да бараат отцепување од Грција и од Бугарија...

Не смеат да ПИСНАТ и татарите и грците, готово веќе членки се на така наречената

Демо(н)кратија...

И мора да ги следат демо(н)кратските принципи...
Го наебаа и грците и бугарите, само ние да не усереме со името...

А погоди во 2013 година колку години се навршуваат од Бук*решкиот ???


Цитирај Vo EU, odnosno koga Makedonija ke bide del od EU, imotite vo Makedonija ili Egejska Makedonija, ke gi poseduva onoj koj ima dovolno "kesh" da gi kupi, bidejki togas ke dejstvuva samo pazarnata ekonomija,zemajki vo predvid deka Grcija i Makedonija ke bidat ednakvi subjekti vo EU.
Ako imas pari, ke moze i pola Egejska Makedonija da ja kupis...



Ова не ти држи.




И ако не знаеш само Грците имале острови, а ако не знаеш веќе се организираше напад врз Турција за да се поврати Истанбул и целиот западен брег на Турција во грчки раце..

Битката кај Галиполи...



ОФФ

Гледам дека некако се обидуваш да ме испровоцираш Неоник..

Почна јанза да ме јаде кажи..
дали македонците се бугари, или македонците се јужни срби??
Или пак ние сме славјани според вашата влашка теорија..

И за крај ништо чудно и така да размислуваш за македонците, сепак Иван Михајлов е влав.....

Изменето од Vladimir88 - 14.Јануари.2008 во 17:38
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 17:48
само една друга работа
не бидете наивни да верувате во тие приказни дека ќе има ревизија.

вие нормални ли сте?

која држава и светска сила го сака тоа??? Треба ли уште нови 5-6 балкански војни да водиме???? Уште ли ни фалат раселени лица???

Хелоу....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 17:55
Најверојатно и ќе има....македонците од Егејска и од Пиринска се се пожелни и се се пообединети за да им се вратат имотите..

И сакале или нејќеле во 2013 ќе се прави ревизија само да не усереме со името...

Изменето од Vladimir88 - 14.Јануари.2008 во 17:56
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 18:10

Vladimir, bidi realen i razmisluvaj realno, 90% od imotot vo Zapadna Makedonija e veke Albanski, no toa ne im dava nikakvo pravo na Albancite da baraat otcepuvanje i dezintegriranje na Makedonskiot teritorijalen integritet vrz baza "koj e gazda na zemjisteto i teritorijata"
 Drzavata ne ja pravi samo teritorijata tuku mnogu drugi institucii i faktori.

  Zosto mislis deka iako tie imoti ke bidat povtorno Makedonski vo Egejska Makedonija, nekoj ke dozvoli amputiranje teritorii i delenje veke etablirani drzavi???Najmnogu sto moze da se dobie e nekakva avtonomija vo sklop na Grcija, i EU..prava, reparacija za nanesena steta, kulturna afirmacija..no za delenje drzavi, se somnevam.
 USA i den denes kazuva "Kosovo e POSLEDNOTO otvoreno teritorijalno prasanje na Balkanot" i kako ti ocekuvas novi teritorijalni resenija bas so amin na USA za 5-6 godini???
  Zosto posle EU integracija nekoj ke dozvoli dezintegracija vo samata EU?????
 Kakov interes ke ima  zapadot da go napravi toa,koga otvoreno se zalagaat za "Obedineta Evropa" i Grcija e seuste nivni milenik, koj kako malo dete place a Evropa mu ugoduva na apsurdnite zelbi?

 EU i NATO se solidarni so svoite sojuznici, vo sekoj pogled...

 A vo pogled na Buk*reskiot dogovor, koj veke sum go procital i prostudiral, denesna Makedonija ne e zemja potpisnicka, i nie mozeme da bideme prisutni na taa konferencija(ako voopsto se sluci) samo kako zemja naslednicka na toj del na Makedonija koj bese pod Srpska okupacija. Uslovite od potpusuvanjeto pa se do denes se izmeneti, i vo megjuvreme se slucija mnogu raboti vojni megjunarodni konferencii, koi veke go etabliraa svetot onakov kakov sto denes vsusnost e...
 Vo samiot Buk*reski dogovor ne se naveduva deka so nego e podelen eden nacionalen entitet, ne se kazuva deka gi razdeluvaat Makedoncite kako narod, tuku site termini koi se koristeni se cisto geografski, reki, planini, geografski obelezja, za da se definira podelbata...
 Tekstot na samiot dogovor e mnogu umesno napraven da se izbegnat odredeni raboti... eve ako imas sansa prostudiraj go, pa ke diskutirame za nego...

 Uste ednas ke ti napomenam, bi mi bilo drago,i bi sakal toa sto ti go posakuvas da stane realnost,megjutoa zdraviot razum ne mi go dozvoluva toa, bidejki znam deka nema da se sluci...
 Eve se nadevam ke bideme zivi za 5-6 godini, i koga ke dojde vreme, pak ke diskutirame na forumov намигнување
  

 
 


Изменето од Neonic - 14.Јануари.2008 во 18:15
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 19:40
Неоник
Јас сум од Западна Македонија, од таму имам корења(по мајка)...и верувај дека 90% од имотите не се албански .
И знаеш зошто мислам така???Затоа што според демо(н)кратските закони секој има право да одлучува каде ќе живее.... ..исто како што прават денеска пример со Косово.....и.т.н..

Не можам по 5 километри постови да ти пишувам..али мораш да знаеш дека кога си во ЕУ треба да ги следиш така наречените демо(н)кратски закони, идеали, и уште не знам си што......
А за имотите кога ќе се повратат во рацете на Македонците..
Плус што живеат околу половина милион македонци(па можно е и 1 милион македонци) да живеат сега во моментов во Егејот, плус што се населуваат околу 10 000 македонци секој месец во егејот...
Ќе се направи еден убав референдум и ќе се бара отцепување на тој дел.......

Ама до тогаш ние пак ќе бидеме обединети зошто ќе влеземе во ЕУ под уставното име и кога некогаш ќе се распадне таа ЕУ ние само ќе си го обезбедиме тоа парче земја во наши раце а и дотогаш ќе бидеме развиена земја..

Чим нас не не уништиле повеќе од 4000 години како цивилизација зошто па и сега да не уништат

Дали ти знаеш дека надвор се околу 7 милиона македонци кои чекаат да им се вратат имотите кои им се одземени(еве одвои од нив 3 милиона на печалба што отишле по странство од Вардарска Македонија луѓе)....

Изменето од Vladimir88 - 14.Јануари.2008 во 19:47
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 20:17
Македонија навистина ќе се обедини.

но не со детски верувања во ревизија на бук*решкиот договор.

Туку со влез на сите земји во ЕУ и подигање на границите.

Тогаш слободно секој ќе купува имот каде што сака. Ќе зборува на кој јазик сака и ќе учи на кој јазик сака.

Дотогаш да ја подржиме најреформската влада во Европа да си ја заврши работата.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 20:26
Originally posted by аџија аџија напиша:

Македонија навистина ќе се обедини.но не со детски верувања во ревизија на бук*решкиот договор.Туку со влез на сите земји во ЕУ и подигање на границите.


Па да де се очекува до 2013 година да влеземе во ЕУ.И тогаш ќе се прави ревизија на бук*решкиот договор, и ќе се повратат имотите зошто ако влеземе во НАТО под уставното име(а 95% дека ќе влеземе) тогаш за ЕУ ќе биде лесен проблем.....
Македонците ќе си ги повратат имотите во Егејот...и ќе се населат во Егејска Македонија.......
Истото и сега го прават само што иде со побавно темпо....

Просто и едноставно....само што ние си го обезбедуваме парчето земја за во иднина(мислам во случај ако има распад на ЕУ).

А ти ако мислиш дека нема да се прави ревизија си се заебал..

Оди прашај го секој егеец и сите оние кои се раселени од Пиринска Македонија која година чекаат едвај да дојде ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.