IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што вели Кyранот за џихадот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што вели Кyранот за џихадот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 19:45
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Navistina ne e Hristijanski da se podsmevame na bilo kogo ami treba da go zalime.
A sega za sovetite na Boga do Izraelcite da ubivaat vo dadeni momenti konkretni licnosti, so nivnite familii, toa e za vas ne svatlivo samo za toa sto ne svakjate deka nekogas bilo podobro da se ubie edno dete i da bide primeno vo rajot otkolku da se ostavi da raste so nekoi roditeli koi ne samo sto ke go zavedat na pogresen pat ami i ke mu ja odzemat sansata za spas na dusata.
Zgora na se toa se starozavetni soveti koga ne Bog ami lugjeto ne bile podgotveni da ziveat smireno zosto go nemale Isus da im dade verba vo vecen zivot, i patot do toa pa gi sovetuval kako i kogo smeat da ubivaat, kako primer za niv i nivniot razvoj vo koj tie bi ostanale neporocni i dostojni ta od taa za nego izbrana nacija da go dade svojot Edinoroden Sin.
Za dzihadot smetam deka za razlika od stariot zavet, (a da ne sporeduvame so noviot),vo k*ranot se davaat instrukcii konkretni za ubivanje na site nevernici, more od zasedi more so noz so race, i edinstveno da se postedi toj sto ke se pomaza , znaci OD STRAV a ne od ljubov.
   Znaci Islamot zemeno od denesen aspekt e religija koja osven prvite nekolku prvi i direktni Mohamedovi sledbenici, site drugi ja primile od strav da ne bidat ubieni.(Religija na straslivci)Tazno e kako sega posle tolku vekovi i neispolnet Alahov amanet za ubivanje na site nevernici, kako ocajnicki se trudat porazot da go pretvorat vo pobeda predstavuvajki go licemerno dzihadot vo vnatresna vojna.
Drugi raboti sto mi se smesni se tie deka prvo se negira Biblijata na forumov, pa posle nekoj rece deka biblijata go predskazala doagjanjeto na Muhamed, pa posle deka Isus e sudijata spomnat i vo k*ranot, pa posle deka isus bil prorok kako i Muhamed, Navistina e tazno seto toa,
Pa ako se ednakvi togas zosto na muhamed ne mu rekol alah deka toj ke dojde da sudi, ami mu rekol deka Isa ke bide toj koj e predodreden i edinstven dostoen za da im sudi na lugjeto.
Za kraj k*ranot e nadovrzan na biblijata i odnesuvajte se so pocit kon Biblijata zosto negirajki ja Biblijata vie vsusnost go negirate i k*ranot zosto Biblijata taa e negovata osnova.
 
Lelee kolku ste licemerni ....duri ne ste ni svesni za toa
za site ovie tvoi gluposti tuka koi sto gi napisa veke nekolku pati vi e odgovoreno , no vie slepi kao i sekogas navaluvate so glava vo zid .
ZOSTO MISLIS TI DEKA SEKOJ PAT KOA VAS KE VI TEKNE DA SI GI POSTAVITE ISTITE PRASANJA TUKA VO FORUMOT  nie mora na vas da vi odgovarame .....daj razgledaj se malce pred da postiras tuka bilosto
 
i koa veke tuka sakas da izneses obvinuvanja vo tovar na Islamot ....togas napisi gi faktite a na praznoglaven ne im davam nisto osven prazen odgovor.........
 
i toa gore sto go napisavte obvaka poveke temi ........otvori si za sekoja poodelna tema pa da gi razgledame koi se izdrzlivite fakti zaili protiv Islamot , za ili protiv Hristijanskata religija
Кон врв
Sandokan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandokan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:22
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Navistina ne e Hristijanski da se podsmevame na bilo kogo ami treba da go zalime.

Neznam sto bese Hristijansko zalenje kaj vas koga ubivavte vo Srebrenica i niz cela Bosna i toa so frlanje na sveta voda na nesvetite borci na pravoslavnite ceda?
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

A sega za sovetite na Boga do Izraelcite da ubivaat vo dadeni momenti konkretni licnosti, so nivnite familii, toa e za vas ne svatlivo samo za toa sto ne svakjate deka nekogas bilo podobro da se ubie edno dete

??? molam...ne ti e jasno ubivanjeto na cela edna nacija.Zatoa li Bosnjacite stradaa vo Bosna??
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:


i da bide primeno vo rajot otkolku da se ostavi da raste so nekoi roditeli koi ne samo sto ke go zavedat na pogresen pat ami i ke mu ja odzemat sansata za spas na dusata.Zgora na se toa se starozavetni soveti koga ne Bog ami lugjeto ne bile podgotveni da ziveat smireno zosto go nemale Isus da im dade verba vo vecen zivot,

Haha pa kaj bil Isus togas.Komanduval so upravuvanjeto na Mesecinata i na Sonceto mozebi.Koi Bogohulenja. Zar e mozno tolku da ne ja razbiras za Bozjata Semoknost.Spasot na dusata kaj bil vo tie momenti.Nepostoel spored tebe.Kolku islamot e jasen.Zar ne razbiras deka postoele Bozji Pratenici koi go povikuvale svojot narod na koj mu bile isprateni i toa sekoj vo svoe vreme.I tie bile SPASITELI za niv ili NIVNA PROPAST.Kolku ste go vozdignale Isus!!Zar Bog nemoze da go unisti Isus ako saka i Muhamed i site sto gi sozdal??Moze i toa ne e prasanje za koe jas i ti ke se grizime.No sto ako Bog te ostavi da zivees i vecno da goris.So najgolemata kazna koja ne si mozel ni da ja zamislis..
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:


Za dzihadot smetam deka za razlika od stariot zavet, (a da ne sporeduvame so noviot),vo k*ranot se davaat instrukcii konkretni za ubivanje na site nevernici, more od zasedi more so noz so race, i edinstveno da se postedi toj sto ke se pomaza , znaci OD STRAV a ne od ljubov.   Znaci Islamot zemeno od denesen aspekt e religija koja osven prvite nekolku prvi i direktni Mohamedovi sledbenici, site drugi ja primile od strav da ne bidat ubieni.(Religija na straslivci)

More kakvA bujna fantazija imas...A za tebe toa islamot sve nozevi se kolezi,se gleda kolku ja poznavas istorijata(da nezboram za Quranot-pa neli rece deka ne te interesira,pa kako znaes sto pisuva.).Istoto go vikale evreite za isusovite sledbenici deka se straslivci.Fala mu na Boga sto ja sledam poslednata vera i objava od Bog.Znaes li dek islamot se sirel preku trgovija na istok,bez niedna borba.Sto li im dale arapite na niv?Islamot vladeese 700 godini so Spanija.Nikogas muslimanite ne koristea sabja za da vladeat so Spanija.Koga dojdoa krstonoscite nieden musliman ne ostana vo Spanija.Ete go vasiot sozivot.
14 milioni KOPTI Hristijani ziveat den deneska vo Egipet, a vo Etiopija hristijanite 1400 godini nemale problem.Vo indonezija i Malezija koja vojska odela da osvojuva.Znaes li deka vo indonezija ziveat deneska preku 22o milioni muslimani.
Ednostavno kazano koja ideja uspeala da se prosiri i da opstane so pomos na sila???Bez ideja logika i cel nema uspeh.Islamot naprotiv e najsovrsen vid na ziveenje i razbiranje na ovoj SVET.Nema dadeno nikoj pospremen odgovor od ISLAMOT na toa koi sme sto sme i kaj ideme.Znaes li kolku ima hristijani koi neveruvaat vo toa sto prestavuva hristijanstvoto.
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Tazno e kako sega posle tolku vekovi i neispolnet Alahov amanet za ubivanje na site nevernici, kako ocajnicki se trudat porazot da go pretvorat vo pobeda predstavuvajki go licemerno dzihadot vo vnatresna vojna.Drugi raboti sto mi se smesni se tie deka prvo se negira Biblijata na forumov, pa posle nekoj rece deka biblijata go predskazala doagjanjeto na Muhamed, pa posle deka Isus e sudijata spomnat i vo k*ranot, pa posle deka isus bil prorok kako i Muhamed, Navistina e tazno seto toa,Pa ako se ednakvi togas zosto na muhamed ne mu rekol alah deka toj ke dojde da sudi, ami mu rekol deka Isa ke bide toj koj e predodreden i edinstven dostoen za da im sudi na lugjeto.

neznam recam kazam...mnogu prasnja koi nemaat vrska so postot.Tie prasanja ako si junak za biblijata procitaj gi i odgovori ako mozes.Nikoj ne ja negira biblijata.Se negira mesanjeto na lugeto vo nea.
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:


Za kraj k*ranot e nadovrzan na biblijata i odnesuvajte se so pocit kon Biblijata zosto negirajki ja Biblijata vie vsusnost go negirate i k*ranot zosto Biblijata taa e negovata osnova.

Mnogu si konfuzen.Nie muslimanite veruvame vo Torata i vo Evangelieto.No taa Tora e torata na Mojsie i toa evangelie koe go veruvame e evangelieto po Isus.Kade se tie knigi deneska????

Изменето од Sandokan - 06.Декември.2007 во 21:23
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:56
Kako prvo postar brate, na samiot pocetok si nesvatliv, zashto edne covek treba da se zali???
Na sekoj covek treba da mu se prezentira vistinata na najpovolen nacin, a potoa odlukata e negova, sekoj ima pravo samiot za sebe da si odluci.

Besmislica e da se veruva deka nekoj treba da bide ubien za da nebi greshel ili.... duri za zdraviot razum ova e bolna idea veruvajmi, kako moze nekoj da odluci za mene???
i spored tvojata logika denes treba da se ubijat 1 miljarda i 500 iljadi Hristijani, ili 1 miljarda i 200 iljadi Muslimani, zatoa shto edna od ovie dve religii ne e vistinskata neli??   Brat otkazise od ovaa idea deka podobro e da bidat ubieni nekoi luge, pa za deca da ne praime muabet... Bolna idea vo sekoj slucaj.


Za Dzihadot i tie precizni instrukcii, daj brat nekakov dokaz, dobro ti kaza Ebu hurejre deka treba da prezentirash ajet i potoa da govorime za toj ajet, a ne od pamet da zboruvash.
Edinstveno shto mozesh e, da kopiras od Salman Ruzdi, i da go sledish negoviot primer da vadite red od kontekst i da se pravi gavolska propaganda, no i za toa ima objasnuvanje, no sega nesakam da begam od temava.

Brat veruvajmi najgolemata GLUPOST shto do denes sum ja slushnal e deka Islamot e primen od strav!!!
Vaka stojat rabotite brat: Indija so vekovi e vodena od islamot i den denes, pa sepak vo nea ziveat polovina Hindusi!!! Vo Arapskite zemji ziveat poveke od 20 Miljoni kopticki Hristijani (po pokolenija Hristijani so tradicija) Glavnata Patrijarshija brat kaj ti se naoga???
Vo islamska zemja, Vo Istambul brat, Muslimanishtata tamu gi cuvaat kako Bubreg vo loj tvoitebraka Hristijani, Navodniot grob na Sv. Marija e vo Turcija, i se cuva kako ocite vo glavata, od kogo???? Od Muslimanite koi ti od srce gi mrazish!!!
I na kraj brat ti si svedok deka Muslimanite ne prisilile nekogo so sila ili so mec da vleze vo islam, Turcite vladeele 500 godini vo makedonija, i neli oni mozele sekoj den da poturcuvaat po eden Makedonec???
Ako go pravele toa denes nemashe da ima ni eden Hristijan vo Mak. Sekako deka imalo i nepravedni vladari od Turcite vo togashno vreme,koi ubivale ili izmacuvale gragani, no vo celost se drzele spored zakonite na k*ranot deka Prisila vo vera nema!!!
A ako veke si uspeal da kreirash Nick name na forumov, daj malku razgledaj shto se slucva denes vo svetov:
Gemanija e zemja vo koja sekoja godina Konvertiraat po 4000 katolici, Britanija, francija, italija Amerika, Bujrum link ako nemi veruvash: www.turntoislam.com

Za strashlivci brat, mislam deka dlaboko se lazesh, podmuklosta na lisicata nikogash nemoze da ja svati gordosta na Lavot!!!

Nikogash nesum kazal losh zbor za biblijata, samo davam mislenja koi se neophodni, kako na primer: Ti tvrdish deka Biblijata e Bozji zbor neli???

Ajde sega kazimi od kade e ovoj zbor Biblija???? Kako uspeal ovoj zbor da stoi vo Bozjite zborovi koga "Bog" vo biblijata nego spomnal ovoj zbor!!!   Zamisli vo celata Biblija ne postoi zborot BIBLIJA.
Pa sega ti mene kazimi dali Bog e toj koj zaboravil da kaze kako ke se vika ovaa kniga, ili pak na nekoj mu teknalo pa si go zapishal, i mu go prefrlil na Boga???

Brat ti postavi ovde prashanja da nemozeme cela vecer da odgovorime:)

"Edino roden sin"
vaka brat ti kemi pishuvash od pamet a ja ke ti dadam citat od Biblijata, nema problem sum ja cital dosta, i si ja nosam so sebe sekogash:
Evangelie spored Jovana 3 (red 16)
Zashto Bog tolku go vozljubi svetot , shto go dade svojot Edinoroden Sin....

brat ushte ednash ke ti povtoram da zemesh malce da citnesh, znaesh li ti koja e RSV verzijata na Biblijata???
Site dostapni biblii na liceto na zemjava datireet 600 godini posle Isus (mir i spas vrz nego) Rsv verzijata e napishana od najstarite skripti koi datiaraat 300 godini spole Isus, i e napishana od 30 vrvni Hristijanski ucilishta, poddrzana od 50 drugi kooperacii i e prifatena od pogolemiod del hristijanski sldbenici kako najizvorna i naj verodostojna Biblija!!!

I shto so seto ova neli????

Eve shto: Zborot EDINORODEN e odfrlen kako Apokrifa, (tehnicki zbor za nezborovi od Boga) ovie najvisoki Hristijanski skolari tvrdat deka vo starite skripti ne postoi zborod EDINORODEN!!!

k*ranot i Biblijata ako navidum izgledaat kako isti, vo detali se razlika crno i belo!!!
zatoa netrpi teorijata deka ako ja negirame Biblijata go negirame i k*ranot!!!
Ali i za ova ke pishuvame ako ima tema vaka ke napravime kashapopara, ili veka ja napraviv, no morav da ti dadam doznaenje, deka nie Muslimanite iako ni lepite etiketi na divjaci ili teroristi, voopshto nemame vrska so toa, a ako me prashash kako keti objasnam.   



OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 09:19
  • k*ran 9:111
    Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za Džennet koji će im dati - oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti. On im je to zbilja obećao u Tevratu, i Indžilu, i k*r’anu - a ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje Svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 09:47
I sto ne ti e jasno? 
 
Koga kje ti se razjasni biblijata tvoja, ele da praime muabet za islamot!!!!
 
 
Haoticni ni edni pagani, filozofsko-helinisticki eretici, ni sami ne znaat sto se, nasle da zboruvaat za ISLAMOT!
 
DA, dzihad postoi, drugiot obraz ne go vrtime, iako toa ne epraksa tuka, taka sto, mlado momce, idi dorasni!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 11:14
Originally posted by orto orto напиша:

  • k*ran 9:111
    Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za
    Džennet koji će im dati - oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati
    i ginuti. On im je to zbilja obećao u Tevratu, i Indžilu, i k*r’anu - a
    ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje Svoje? Zato se radujte
    pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh.


Vidi batka, prvo Ajetot koj go prezentirashe, Zboruva za vernicite Monteisti, koi veruvaat vo eden Bog!!!
Shto znaci kolku shto zboruva za Muslimanite, zboruva i za sledbenicite na knigata koi veruvaatVo eden Bog, bez sveto TROJSTVO i bez EDINORODEN SIN

Citaj se samiot vo tekstovite koi gi pishuvash, Allah veli:On im je to zbilja obećao u Tevratu, i Indžilu, i k*r’anu - a

A ti ako nesi sledbenik na niedna o ovie knigi, togash najdisi, ili kreirajsi tvoja religija.

Dzihat e borba protiv nevistinata, protiv lagata, protiv zaverata, protiv razvratot, protiv nemoralot, protiv site necovecki odnesuvanja na zemjava!!!

Ako i ti se borish protiv edna od ovie raboti, i ti ucestvuvash vo Dzihat brat!!!

I borbata na Bozjiot pat ne e definirana edinstveno kako shto vie mislite: borba so sabji ili pushki, tuku i so razum , so intelegencija, so dobro zboruvanje, so meko srce i tn.

Ne si procital li do sega shto stoi pod sekoj post na DAIJA.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!

Vaka ne uci k*ranot, za sledbenicite na knigata!!! shto ima losho vo ova???
A ako nego prifatite ona shto nie go objasnuvame, togash spored vas sleduva da ve kreneme u vazduhso edno cudo C4 neli???

E kolku ste naivni,...

Allah veli:...!"Pa ako onie ne pristanat, vie recite: "Bidite svedoci deka nie sme muslimani!"

Muslimani: (luge koi dobrovoln ja prifakaat voljata od Boga)

Изменето од Sahih Bukhari - 07.Декември.2007 во 11:17
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 11:33
Koj toa vas ve lazel deka islamot se sirel so trgovija.
Pa ako 3e taka togas toa e uste postrasno vasite predci ja primile verata od interes ili za pari.
Sepak toa moze da mu go kazuvate na nekoj od island ama na balkanov site znaeme kako navleguval turskiot asker i kolku vojni imalo na balkanot, i kolku lugje zaginale vo edna nok na spanje so se vika vo konstentinopol koga navleguvale arapite, i podocna turcite.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 11:57
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Koj toa vas ve lazel deka islamot se sirel so trgovija.Pa ako 3e taka togas toa e uste postrasno vasite predci ja primile verata od interes ili za pari.Sepak toa moze da mu go kazuvate na nekoj od island ama na balkanov site znaeme kako navleguval turskiot asker i kolku vojni imalo na balkanot, i kolku lugje zaginale vo edna nok na spanje so se vika vo konstentinopol koga navleguvale arapite, i podocna turcite.

Leleee....    ej batka, pa toa e i rabotata, da mu objasnuvame na nekoj od island, znaeme deka nemoze da ne razberi, no na svedokot za doticnata rabota, vo slucajov Makedoncite!! da nemozat da svatat deka Turcite da bi sakale nebi ostavile nitu eden Hristijanin vo Makedonija a da nego poturcat. Sigurno e deka za vreme od 500 godini moze cela edna nacija dase izmeni a ne pak edna Makedonija vo togashno vreme so pomalku od 1 miljon gragani, imash li ti orientacija kolkav vremenski period e 500 godini???
Ne gledash li ti vo Mak. za vreme od 15 godini koi izmeni se slucija: Nekoi vashi premieri koi gradi bieja za Mak. denes se Bugari so fakt!!! Ne gledash li kolku prava dobija Albancite vo Mak. za samo 15 godini, ne gledash li kolku luge konvertiraa vo islam vo Mak. i vo celiot svet!!! Koj gi prisiluva na ova???

POVTORNO LI TURCITE???

BATKA; VISTINATA!!! ZDRAVIOT COVEKOV RAZUM!!!

bujrum link pa vidi koj se konvertiral vo islam:www.turntoislam.com

pa sekoj dokaz e okolu tebe, negledash li??? Kolku manastiri datiraat od vremeto na turcite, kolku crkvi, kolku istoriski somenici!!!

seto ova za tebe ne e dovolen dokaz neli??? Batka treba da citash svetska istorija a ne nekoj od Mak. da ti go polni mozokot deka nekoj gi poturcil makedoncite vo Mak. vo togashno vreme, a ti si eden od tie koi ja zacuvale Hristijanskata vera. Pra dedoti sigurno bil jak borec, pa denes ti uzivash negov avtoritet, no ako dojde vreme ti da si ja dokazish verata... toagsh ke vidime shto se krie vo tvoite gradi: srce na vrapce ili ....

Изменето од Sahih Bukhari - 07.Декември.2007 во 11:59
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 12:22
Pa vaka vo tursko makedoncite koi sakale da si ja praktikuvaat verata izbegale od polinjata vo planinite i toa e fakt sto datiranjeto na tie planinski sela vo 90% od slucaite e so doagjanjeto na turcite.
I crkvite vidno se razlikuvaat crkvi od 11 vek i den denes se povidlivi izgradeni vo centrite na gradovite za razlika od golem broj pesterski crkvi od 14 vek
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 12:24
Toa sto preziveale po planinite e sto Bog gi cuva a ne deka voljata na Turcite e pobitna od valjata na Boga

Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 12:42
Inaku vladeenjeto na Turcite 500 godini tuka e uste eden dokaz za miroljubivosta na ovoj Hristijanski narod koj vo tie 500 godini moze na prsti da gi izbroi buntovnicite makedonci protiv osmanliite. Najgolemiot broj makedonci si se pomirile so sudbinata i celi 5 veka a toa se poveke od 15 pokolenija na Hristijani koi bez nikakvo protivanje go prifakjale ova vladeenje kako bozja volja, i trpele sekakvi torturi od koi danocite im bile praznik.
tie morale da davaat deca za janicari, (ete gi tvoite dobrovolci vo islamot)devojkite bile grabani, i sega sekoj Turcin ke si grabnel po dve tri risjanki i ete ti posle povtorno mnostvo vernici.
ama na kraj toa mu se udrilo od glava pa sega vo turcija ima povekje plavooki i plavokosi lugje itkolku vo rusija.
inaku i samiot Kemal Ataturk spored nekoi izvori imal majka risjanka koja sigurno ja imala glavnata uloga za negovite revolucionerni idei za po demokratska Turcija i toa sto denes vo turcija ke vidis mnogu devojki i zeni obleceni nitu premnogu otskrieni nitu premnogu pokrieni se dolzi na tokmu takvite mesani brakovi, - 500 god mesani brakovi ja omeknale nivnata pozicija na kukni tirani cii zeni samo se tresele od strav.
   I za kraj ne nie tuku vie imate problem sto dzihadot ne uspeal i Fala mu na Milostiviot Bog se uste ne uspeva.


Изменето од postariot brat - 07.Декември.2007 во 12:43
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 12:49
Ajde dosta vodenje vojni....
 
kamo sreka da gi nema poveke nikade vo svetot!
 
 
 
So ljubov kon site vas љубов
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 13:22
ангелBravo za ovoj miroljubiv angelski povik Kristin969

"kamo sreka da gi nema poveke nikade vo svetot!"-Amin
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 13:37
Sekoja cest za Kristin!!!

a tvojata smisla za sporedba navistina e mnogu smshna!!!
dali bojata na ocite e znak za Hristijanstvoto???
ti se molam citajse shto pishuvash!!!

Abe ti navistina nemozesh da razmislish!!! Kade vi se naoga patrijarshiata na Hristijanite???

Vo taa "prokleta" Turcija, kaj tie koi ve "ugnetuvale" ve cuvaat kako ocite vo glavata, i pak ste nezadovolni, leleeee kakov narod!!!

Zamisli ti da vo Makedonija se naogashe Mekka???

Keja obikolevte so milion gigandski krstovi kako toj na vodno da si ja dokazete verata, i sekogash ke beshe vojna, imash primer batka Izrael!!!

Koj ja vodi taa vojna na bliskiot istok??? Muslimanite a????

Pa Bujrum link!!!

http://www.youtube.com/watch?v=249JaIaubVw


Изменето од Sahih Bukhari - 07.Декември.2007 во 13:39
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.