IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МОЛИТВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МОЛИТВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 14:34
приемен испит за во небо... намигнувањенамигнување
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 14:59



.يا رب يسوع المسيح ابن اللّه الحيّ إرحمني أنا الخاطئ


Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 15:05
 

Старец Клеопа зборува за молитвата

- Треба да сме со Бога во секое време! Слушајте што вели 33. псалм: „Ќе Го благословувам Господа во секое време, Неговата пофалба постојано ќе биде на моите усни“. Зашто, молитвата е животот на нашата душа. Мора да Му се молиме на Бога постојано! Сте виделе што вели 102. псалм: „По сите места на Неговото владеење; благословувај Го, душо моја, Господа!“ Сте виделе дека големиот Апостол Павле вели уште појасно: „Молете се постојано!“ Колку часа се молите наутро? А колку навечер? Свети Јован Златоуст вели: човек треба да се моли 3 часа и наутро и навечер и барем еден час на полноќ! Колку часа се молите наутро, кога ќе се разбудите?

- Часови, не... Би требало, но не се молиме со часови...

- Гледате?! А смртта ќе дојде утре или задутре. Нашиот Спасител рече: „Бидете будни и молете се зашто не го знаете ни денот ниту часот...“ Утре-задутре, заминуваме! Сите заминуваме! Никој не останува, не знаеме само кога!

 

- Пропаднат стар човек, пропаднат стар човек! Тоа сум јас Монахот

 

- Ех, еее...! Постојат 9 степени во молитвата. Би требало да се молиме барем само со усните, само со устата - најниските степени. Што вели свети апостол Павле? Принесете Му ги на Бога плодовите на вашите усни! Што вели Светиот Дух во 33. псалм? „Ќе Го благословувам Господа во секое време, пофалбата Негова ќе биде постојано во устата моја.“ Што вели 102. псалм? „Благословувајте Го Господа сите Негови дела, по сите места на Неговото владеење.“ Што вели апостолот? „Со гласот свој повикав кон Господа...“ Гледате?! Овие 4 вида на молитва - на усните, на устата, на јазикот и на гласот - се најниските степени во молитвата. Овие човек ги учи како дете! Откако сте се молеле најмалку 10 години со јазикот, усните, устата и со гласот ќе видите дека во еден момент ќе имате потреба она што го вели устата, умот да го разбере. Не само да кажувате, бесцелно! И кога човекот ќе почне да го сфаќа со умот она што го кажува со устата, тој го достигнал петтото скалило - умствената молитва. Дали е овој степен на умствена молитва совршен? Не! Умствената молитва е само „еднокрила птица“, или полу-молитва. Еднонога молитва! Може да се оди со една нога? Може ли да се лета со едно крило? И таму умот е нападнат од демоните... Потребно е шестото скалило, умносрдечната молитва! Да го симнеш умот во срцето! И кога ќе слезеш со молитвата во срцето, со: „Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме грешниот (грешната)!“ умот наидува на 2 митарства. Првото е она на фантазиите, прелеста. Не замислувајте ништо! Бог не е плод на фантазија! Ниту пак херувимите и серафимите! Тој нема ограничена слава. Второто митарство е Разумот пред дверите на срцето. Кога умот ќе слезе во срцето, прв знак е пламен бодеж во левата брадавица, каде што е срцето, и кај мажите и кај жените! Пламен бодеж... Срцето силно се загрева! Настанува божествена сладост. Од срцето, во градите, ’рбетниот мозок, целото тело е оган! А очите почнуваат да леат солзи; но не само солзи... Еден старец, со кого зборував во пустината, ми кажа: „Слегов со умот во срцето два часа и 10 минути... и толкава божествена сладост дојде...“ Христос ја пресретна нашата душа! Го имаме во срцето уште од Крштението. И тогаш рационалното ѝ зборува на нашата душа. Тој ми рече: „За два часа и 10 минути 5-те марамчиња што ги имав трипати ги натопив со солзи!“ Тоа е молитва, со толку многу солзи! Тоа е чистота! Тоа е чиста умносрдечна молитва која ја достигнува еден во 10 000! Меѓу оние што се подвизуваат, вели свети Исаак Сирин! Потоа, има повеличествени молитви: активната молитва, севидечката молитва, созерцателната молитва... нема други! Уморен сум! Созерцателната молитва веќе не се ни нарекува молитва, се нарекува Боговидение! Со ова свети Павле беше воздигнат до третото небо! И не знаеше дали е во или вон своето тело... Толку, брате! Тргни ја таа модерна играчка!

 

„За секој од нас постои време на пристигнување и време за заминување. Второво дојде и за старец Илие Клеопа, по долго патување, исцрпувачко, но светло, на крајот од речиси 87-те години живот. Помина над 60 години во заминувања и враќања, оддалечувајќи се во пустината, во манастирот Сихастриа, каде што неговото благодатно слово исцелуваше мноштво верни, кои за него беа скапоцени како видот.“

 



Изменето од rice - 06.Септември.2007 во 15:07
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 15:24

EVE IMA I VIDEO OD OVOJ SVET COVEK

http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=2266

GORNIOT TEKST E PREVOD OD NEGOVIOT RAZGOVOR SO EDEN COVEK MNOGU KRATKO VREME PRED NEGOVATA SMRT.


Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 15:27
Da jas sum pravoslaven koj za da ja vidi raskata vo okoto na drugiot moral prvo da ja izvadi gredata od svoeto.
Sto znaci toa pa ednostavno e Ako Isus se molel sakajki da ni pokaze kako treba vistinski da se molime na direktno postaveno prasanje, togas koj sum jas a bogami i bilo koj drug ovde na forumov bilo da pravoslaven, ili ne da mu protivreci, i sto se odnesuva do faktite treba da se priznae deka nema da najdete mesto vo oficijalniot prevod na biblijata od stranata na MPC kade sto se povikuva da se molime na bilo koj drug osven na nebesniot tatko.ako najdes takvo nesto togas Bujrum pokazimigo toj citat, i jas ke se ispravam, a ako ne togas jas sum prevoslaven, ama togas za vas ne sum siguren.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 15:54
mene mi se temni od poimanje na verata kako natprevar.
Videta vo red e da sakas da si najdobar no toa ne znaci i deka zadolzitelno e taka, samo gospod Bog e najdobar, site drugi sme nesovrseni, znaci i site religii, kako covecki tvorbi se nesovrseni zisto i se sobir na obicni nesovrseni lugje, i ne znam zosto jas ili Orto, ili Adzija ili Evangelos, ili sv. Petar, i dr. bi se vregjale ako nekoj ni kaze deka naseto praktikuvanje na verskite obredi moze da bide i podobro, pa covek uci dodeka e ziv.
  Inaku kolu sto jas znam toa sto nekoi tuka go propovedaat deka pravoslavieto propagira veruvanje vo ikoni, togas toj samo mu steti na pravoslavieto.I jas tvrdam deka ako se obratime za oficialen stav do MPC, po toa prasanje ke dobiete odgovor deka toa e cisto sueverie.
 Jas rekov deka majkata na Isus e i toa kako bitna licnost vo Hristijanstvoto, i kako takva se znae treba redovno da se spomnuva vo molitvite so koi mu se molime na Boga, ama sekogas kako za covek kako nas koja e od krv i meso i koja e edna od najdobrite hristijani koi uspeale da go najdat Boga ili uste podobro koi Bog uspeal da gi najde, no nikako ne i kako Bog ili kako clen na trojstvoto.   


Изменето од postariot brat - 06.Септември.2007 во 15:58
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 16:09
По се изгледа дека не ги читаш остовите што ги  имав напишано  за почитувањето на иконите  еден од првите луге кој нацртал икона  и тоа икона на пресвета  Богородица е Свети Апостол и евангелист Лука тие сигурно повеке од мене и теба знаеле дали траба им одава слава и чест на светиите Божји на седмиот вселенски собор била осудена иконоборечката ерес  а на апостолскиот собор 55 година по било денесена одлука дека “аконекој поинаку ви вели од онна што е кажано на соборот макар и еден од нас да е нака ви биде како митник и назнабожец оа сега види кај си намигнување
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 16:31

NE BE CAIRE ISTA SEMA KAKO MUSLIMANITE NA FORUMOV KORISTAT I OVIE CEDA NA GJ......

DEMEK SUM PRAVOSLAVEN AMA SE PREOBRATUVAM

SLIKA BEZ BUKVIплазење
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 16:43
JAS SUM PRAVOSLAVNA I NE SE PREOBRATUVAM, MEGUTOA SO NEKOI RABOTI OD PRAVOSLAVIETO NE SE SOGLASUVAM, BIDEJKI NE PROIZLEGUVAAT OD SVETOTO PISMO, TUKU OD SVESTENICITE.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 17:16
имене ми сметаат  многу работи во црквата ми смета тоа што некој свештеници ја срмат црквата се пијанчат , ми смет атоа што немаат фиксна плата како сите  луге туку секому според црквата па оние во соборниот храм зимаат по 1000евра  а оној во радишани едвај вади по 200 па послем народот  ги пцуе возеле мечк и па ке ги пцуе
ама почитувањето на иконите на тоа како и на кого можеме и неможеме да му се молиме тоа е догма и јас тоа не го испитувам туку се прифака како непроменлива вистина
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 18:12
Originally posted by чаир чаир напиша:


ама почитувањето на иконите на тоа како и на кого можеме и неможеме да му се молиме тоа е догма и јас тоа не го испитувам туку се прифака како непроменлива вистина


тука завршува секоја разумна дискусија. значи веруваш и не прашуваш... Алал да ти е, муслиманиве можат да ти завидат...
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 18:55
на седмиот вселенски собор била осудена иконоборечката ерес  а на апостолскиот собор 55 година по било денесена одлука дека “аконекој поинаку ви вели од онна што е кажано на соборот макар и еден од нас да е нака ви биде како митник и назнабожец оа сега види кај си намигнување
aj objasni mi sto sakas da kazes so ova ikonoborecka eres
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:36
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

  Inaku kolu sto jas znam toa sto nekoi tuka go propovedaat deka pravoslavieto propagira veruvanje vo ikoni, togas toj samo mu steti na pravoslavieto.I jas tvrdam deka ako se obratime za oficialen stav do MPC, po toa prasanje ke dobiete odgovor deka toa e cisto sueverie.
.   
 
Ако и самата мпц кажува дека е суеверие,тогаш зошто не се отстрани тоа суеверие.Навистина не можам да ве разберам вас православните.Ем знаете дека нешто не е како што треба ем пак си го терате.изненадување
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 20:55
 
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

на седмиот вселенски собор била осудена иконоборечката ерес  а на апостолскиот собор 55 година по било денесена одлука дека “аконекој поинаку ви вели од онна што е кажано на соборот макар и еден од нас да е нака ви биде како митник и назнабожец оа сега види кај си намигнување aj objasni mi sto sakas da kazes so ova ikonoborecka eres

И покрар многуте сведоштва за почитувањата на иконите имало и такви кои се противеле на тоа. Од историјата на црквата познато е дека борбата против иконоборечката ерес со прекини траела повеќе од 100 год. Иницијатори на борбата биле византиските инператор и мотивите биле различни истотака за да се поткрепи оваа ерес улога имале и павлекијаните и муслиманите за кои почитувањето на иконите било исто со иделопоклонство. Иконоборците се повикувале на втората Божја заповед а борбата ја започнал царот Лав III Исавријанец во 726 год. па ја продожил царот Константин V копронин. Кога на власт дошла царицата Ирина свикала собор во Никеја во 787 кој ја утврдила догмата за почитувањето на иконите. Според одлуката на овој собор не само што е дозволено употребувањето на иконите туку е и на Бога угодно да се почитуваат икони.

Ова поклонување не е служење зошто тоа му припаѓа само на Бога, ова е само одавање на чест исто како на крстот на евангелијата и на другите светињи. Почитувањето не се однесува на материјата од која е изработена иконата туку на ликот кој е насликан на таа икона.

По смртта на царицата Ирина почнала нова борба против почитувањето на иконите која ја предводел царот Лав Ерменецот, донекаде Михаил II и Теофил. Кога починал царот на него мест дошлацарицата Теодора која дошла на местото на нејзиниот малолетен син Михаил. Таа ја укинала борбата против иконите исвикала цобор во Цариград во 842 година. На овој собор биле осудени иконоборците и свечено биле прокламирани одлуките на Седмиот вселенски собор. Во првата недела од велигденскиот пост иконите триунфално биле внесувани во црквите, решено е поради овој акт на победа врз иконоборците првата недела од великиот пост да биде Недела на Православието. Освен цариците Ирина и теодора големи заслуги имаат и: Св. Герман патриарх Цариградаси, папата Св. Гргур II, Св, Јован Дамскин и мн. други. Црквата не ги осудува само оние кои не ги почитуваат иконите ги осудува и оние кои им се поклонуваат како на идоли.                           




Изменето од чаир - 06.Септември.2007 во 20:58
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.