IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 16:19
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

-Дали сте Бугарка или Македонка?
- Јас сум Егејка.


А дали знаеш што значи да кажеш дека си егеец или егејка во Македонија?

Знам... И jас сум Егеец.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 16:21
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

-Дали сте Бугарка или Македонка?
- Јас сум Егејка.


А дали знаеш што значи да кажеш дека си егеец или егејка во Македонија?

Знам... И jас сум Егеец.


Ама ти си Егеец во Бугарија, а не во Македонија. Кажаното таму не го има истото значење како и овде.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 16:31
Originally posted by Македон Македон напиша:



Ама ти си Егеец во Бугарија, а не во Македонија. Кажаното таму не го има истото значење како и овде.

И баба Ката Нурджиева е Егеjка во Бугариjа... Таа пред Васко Ефтоl му кажала бугарското разбиране за "Егеец/Егеjка"
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 16:35
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Ама ти си Егеец во Бугарија, а не во Македонија. Кажаното таму не го има истото значење како и овде.

И баба Ката Нурджиева е Егеjка во Бугариjа... Таа пред Васко Ефтоl му кажала бугарското разбиране за "Егеец/Егеjка"


Напротив, тоа е македонското разбираање на Егеец, затоа што, сепак Васко Ефтов е Македонец, а и ако се спореди кажаното со интервјуто во "Македонско сонце" станува јасно на што се мисли. Или сакаш да кажеш дека и бугарските Егејци ги нарекуваат Бугарите окупатори на Вардарска и Егејска Македонија?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 16:46
Васко Ефтов задал на баба Ката многу неудобен вопрос... Не е врвело да каже "Бугарка" (нели сепак има дивиденти од македонската држава), ниту врви да рече "Македонка"(оти ке влезе в противоречие со роднинните си и сограганите си)... Затоа е избрала компромисен вариант "Егеjка" - демек ниту едното ниту драгото, а нешто собирателно... Т.е. кажала "jaс сум и Бугарка и Македонка"
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 16:54
Originally posted by чоли чоли напиша:

Васко Ефтов задал на баба Ката многу неудобен вопрос... Не е врвело да каже "Бугарка" (нели сепак има дивиденти од македонската држава), ниту врви да рече "Македонка"(оти ке влезе в противоречие со роднинните си и сограганите си)... Затоа е избрала компромисен вариант "Егеjка" - демек ниту едното ниту драгото, а нешто собирателно... Т.е. кажала "jaс сум и Бугарка и Македонка"


А зошто тогаш баба Ката ги нарекувала апаши и окупатори бугарските војници во Вардарска и Егејска Македонија? Колку што знам, дел од бугарските егејци во 1941 година, се враќаат во Егејска Македонија заедно со војниците, други пак учествуваат во создавање на разни профашистички организации како Охрана и слични. Зошто баба Ката ги нарекувала окупатори и апаши истите? Тоа би го кажал Македонец од Егејска Македонија.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 17:01
Originally posted by Македон Македон напиша:


А зошто тогаш баба Ката ги нарекувала апаши и окупатори бугарските војници во Вардарска и Егејска Македонија? Колку што знам, дел од бугарските егејци во 1941 година, се враќаат во Егејска Македонија заедно со војниците, други пак учествуваат во создавање на разни профашистички организации како Охрана и слични. Зошто баба Ката ги нарекувала окупатори и апаши истите? Тоа би го кажал Македонец од Егејска Македонија.


Еее, заборави што баба Ката работела како "Комесар по продоволствените вопроси". Тие комесари секвестирали житото и добичета од селаните. Секако да кажем што баба Ката е апашка?
Ако е кажала нешто такова - баба Ката е използувала хипербола како изразно средство.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 17:20
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


А зошто тогаш баба Ката ги нарекувала апаши и окупатори бугарските војници во Вардарска и Егејска Македонија? Колку што знам, дел од бугарските егејци во 1941 година, се враќаат во Егејска Македонија заедно со војниците, други пак учествуваат во создавање на разни профашистички организации како Охрана и слични. Зошто баба Ката ги нарекувала окупатори и апаши истите? Тоа би го кажал Македонец од Егејска Македонија.


Еее, заборави што баба Ката работела како "Комесар по продоволствените вопроси". Тие комесари секвестирали житото и добичета од селаните. Секако да кажем што баба Ката е апашка?
Ако е кажала нешто такова - баба Ката е използувала хипербола како изразно средство.


Малку работела во тој комесаријат, потоа била учителка, која постојано била следена. Зошто некој лојален на окупаторот постојано би бил следен, а подоцна и затворен. Можеби затоа што знаеле дека сите нешта не се онакви какви што изгледаат.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 17:36
Originally posted by Македон Македон напиша:


Малку работела во тој комесаријат, потоа била учителка, која постојано била следена. Зошто некој лојален на окупаторот постојано би бил следен, а подоцна и затворен. Можеби затоа што знаеле дека сите нешта не се онакви какви што изгледаат.

Прво е била учителка, после е била во Комесариатот. Не е била следена. Арестувана по една стихиjна акциjа после убиството на генерал Христо Луков оти била член на Работничкиот младежки соjуз(РМС) - младинската организициjа на БКП.
А и тоа што го рече односно кажанато од баба Ката дека бугарските воjници били "апаши" не е точно. Ете што е казала:
Уште на 16 години се приклучив кон работничкиот младински сојуз. Со нив претходно се консултурав дали да дојдам во Штип, бидејќи се плашев да не ме наречат дека сум прифатила да работам за бугарските фашисти во т.н. ослободени територии.За мене оние кои работеа за окупаторот беа "апаши" и беа дојдени со фашистите да пљачкаат и да се збогатат. Јас дојдов во Штип да бидам учителка во 1943 година.
---
Значи "апаши" не са бугарските воjници, "апаши" са колаборационистите со бугарската администрациjа во Македониjа.
И сепак баба Ката е прифатила да работи за окупаторот - тоа е факт неоспорим. После таа расправа легенди уж што РМС е разрешил да работи како нивен внедрен агент. Истите легенди расправаше и Ефтим Гашев за фактот што е станал легионер кога е бил во гимназиjата.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 17:55
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Малку работела во тој комесаријат, потоа била учителка, која постојано била следена. Зошто некој лојален на окупаторот постојано би бил следен, а подоцна и затворен. Можеби затоа што знаеле дека сите нешта не се онакви какви што изгледаат.

Прво е била учителка, после е била во Комесариатот. Не е била следена. Арестувана по една стихиjна акциjа после убиството на генерал Христо Луков оти била член на Работничкиот младежки соjуз(РМС) - младинската организициjа на БКП.


А зошто да биде член на нешто против тој систем, кој нели бил ослободителен? Но што вели самата баба Ката:

Originally posted by чоли чоли напиша:


А и тоа што го рече односно кажанато од баба Ката дека бугарските воjници били "апаши" не е точно. Ете што е казала:
Уште на 16 години се приклучив кон работничкиот младински сојуз. Со нив претходно се консултурав дали да дојдам во Штип, бидејќи се плашев да не ме наречат дека сум прифатила да работам за бугарските фашисти во т.н. ослободени територии.

За мене оние кои работеа за окупаторот беа "апаши" и беа дојдени со фашистите да пљачкаат и да се збогатат. Јас дојдов во Штип да бидам учителка во 1943 година.
---


Тоа што е обележано со црно доволно говори. А фашистите биле дојдени да пљачкаат, тоа е најточно што можело да се каже. Фактите се на страна на кажаното. Самиот факт што ги нарекува окупатори, а не ослободители, доволно говори. За чудо, ние исто така ги нарекуваме во Македонија.

Originally posted by чоли чоли напиша:


Значи "апаши" не са бугарските воjници, "апаши" са колаборационистите со бугарската администрациjа во Македониjа.


Апаши се соработниците на пљачкашите, а пљачкашите се бугарските војници. А пљачкаши и апаши значи исто-ограбувачи.

Originally posted by чоли чоли напиша:


И сепак баба Ката е прифатила да работи за окупаторот - тоа е факт неоспорим. После таа расправа легенди уж што РМС е разрешил да работи како нивен внедрен агент. Истите легенди расправаше и Ефтим Гашев за фактот што е станал легионер кога е бил во гимназиjата.


Се инфилтрирала во структурите на окупаторот, а не прифатила да работи со него. Има разлика меѓу тие нешта. Самата говори дека се консултирала пред да дојде во Штип.

Изменето од Македон - 01.Јануари.2011 во 17:56
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 18:07
Originally posted by Македон Македон напиша:


Се инфилтрирала во структурите на окупаторот, а не прифатила да работи со него. Има разлика меѓу тие нешта. Самата говори дека се консултирала пред да дојде во Штип.

Ете така се гради измислена биографиjа... Нема никакви докази што се е "консултирала" освен неjната чесна дума. Таа е била служител на бугарската окупационна администрациjа. Каде са кажели началниците, таму е одила:

...Јас дојдов во Штип да бидам учителка во 1943 година. Народот убаво ме прифати, со отворено срце, и никогаш нема да ги заборавам, бидејќи навистина кон мене беа многу добри. Но, за жал, не можев многу да ги образовам, бидејќи набргу бев прераспоредена во Комесарството за набавка на облека и храна.
---
Нели таа е била прераспоредена оти е била служителка на бугарската окупациона администрациjа.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 18:19
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Се инфилтрирала во структурите на окупаторот, а не прифатила да работи со него. Има разлика меѓу тие нешта. Самата говори дека се консултирала пред да дојде во Штип.

Ете така се гради измислена биографиjа... Нема никакви докази што се е "консултирала" освен неjната чесна дума. Таа е била служител на бугарската окупационна администрациjа. Каде са кажели началниците, таму е одила:

...Јас дојдов во Штип да бидам учителка во 1943 година. Народот убаво ме прифати, со отворено срце, и никогаш нема да ги заборавам, бидејќи навистина кон мене беа многу добри. Но, за жал, не можев многу да ги образовам, бидејќи набргу бев прераспоредена во Комесарството за набавка на облека и храна.
---
Нели таа е била прераспоредена оти е била служителка на бугарската окупациона администрациjа.


А зошто била следена и прераспределена, па подоцна дури и тепана од Борис Жуглов, чии злосторства беа казнети благодарение на македонската држава? Зошто говори така за него, кој бил соработник со "ослободителите"? Зошто не говори дека тогаш имало слобода, туку окупација? Зошто дури и е заведена во вашите архиви како македонски борец? Многу работи самите на себе си противречат кај вас, за да можете така лесно да ја присвоите баба Катa и да ја наречете дел од бугарската окупација на Македонија.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 18:27
Originally posted by Македон Македон напиша:


А зошто била следена и прераспределена, па подоцна дури и тепана од Борис Жуглов, чии злосторства беа казнети благодарение на македонската држава? Зошто говори така за него, кој бил соработник со "ослободителите"? Зошто не говори дека тогаш имало слобода, туку окупација? Зошто дури и е заведена во вашите архиви како македонски борец? Многу работи самите на себе си противречат кај вас, за да можете така лесно да ја присвоите баба Катa и да ја наречете дел од бугарската окупација на Македонија.

Таа сама казва што желбата за арест дошла од Благоевград:

...за мене уште во Благоевград бугарските фашисти ги собрале сите информации. Од таму барале да ме стават во затвор...
---
Значи таа е арестувана за комунистическа деjност реализирана во Бугариjа, а не во Македониjа. А легендата што била следена од неjзините ученички е направо смешна:

..Фашистите уште пред моето доаѓање во градот се организираа да ме следат низ Штип. Секогаш знаев дека по некоја моја ученичка ме следи.
---
Дрн, дрн, jарина...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 18:56
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


А зошто била следена и прераспределена, па подоцна дури и тепана од Борис Жуглов, чии злосторства беа казнети благодарение на македонската држава? Зошто говори така за него, кој бил соработник со "ослободителите"? Зошто не говори дека тогаш имало слобода, туку окупација? Зошто дури и е заведена во вашите архиви како македонски борец? Многу работи самите на себе си противречат кај вас, за да можете така лесно да ја присвоите баба Катa и да ја наречете дел од бугарската окупација на Македонија.

Таа сама казва што желбата за арест дошла од Благоевград:

...за мене уште во Благоевград бугарските фашисти ги собрале сите информации. Од таму барале да ме стават во затвор...
---
Значи таа е арестувана за комунистическа деjност реализирана во Бугариjа, а не во Македониjа. А легендата што била следена од неjзините ученички е направо смешна:

..Фашистите уште пред моето доаѓање во градот се организираа да ме следат низ Штип. Секогаш знаев дека по некоја моја ученичка ме следи.
---
Дрн, дрн, jарина...


Нормално дека ќе биде обвинета за комунизам, самиот факт што членувала во некоја организација, било доволно да биде уапсена. Правната сигурност не била одлика на бугарскиот окупаторски систем, тоа е јасно како ден. А секако и дека ќе биде следена, штом се знаеле за неа, нормално дека секогаш имало некоја "сенка" позади неа. Цели градови биле под "сенка", а не пак еден човек...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.