IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 28>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:07
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Ova go imam gledano koga na Bus vo oci mu kaza ,koci malku prijatele ne ste samo vie ovde.
Steta sto Evropa e takva k*rva i nema muda da im se sprotistavi na Amerite.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:08
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

i za toa li se vinovni rusite ? ... sekoj ce ne priznae onaka kako ce prifatime da ne vikaat тага


Ако се пријатели ќе си останат на одлуката.........јас знам дека нема да се постигне решение.....ама дури и да се постигне решение треба да си останат на одлуката........а не кога ќе им каже Грција како, така да прават


Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:08
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:08
Ајде бе...не за цела Македонија....а кој влезе во Солун заедно со генерал Тодоров?????
Заедно со македонскиот револуционер Сандански....
И на крај беше убиен Сандански од Фердинанд...
И што беше изманипулиран плус.....тоа да не зборам

Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:09
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:09
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)


Леле, леле...
Русия като първо не ви мрази.
Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.
Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:09
pa vo toj slucaj povtorno nema da ni cini .... kako da ostanat na edna odluka koga nie i samo nie bi prifatile da ne vikaat podrugo od ona sto sme ?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:11
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)
Леле, леле...Русия като първо не ви мрази.Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување



Сонце
Русите не ни ја признаваат црквата......на грчка страна се...
Они никогаш не застанале зад наша страна(официјално ја немаат и признаено нашата црква).....
Како второ, они цел живот не гледале за Јужни Срби, и за Бугари.....
И под притисок не признаа...како што викаш ти.....
Да не беше тој притисок, топки што ќе не признаеа

Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:12
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:13
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa vo toj slucaj povtorno nema da ni cini .... kako da ostanat na edna odluka koga nie i samo nie bi prifatile da ne vikaat podrugo od ona sto sme ?



Како може другите да останат на една одлука, така можат и они....ама кога станува збор за братска Грција, знаеш како викаат србите..


И к*рАЦ ДО КРАЈ И ДУША У РАЈ


Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:14
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:17
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)
Леле, леле...Русия като първо не ви мрази.Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување



Сонце
Русите не ни ја признаваат црквата......на грчка страна се...
Они никогаш не застанале зад наша страна(официјално ја немаат и признаено нашата црква).....
Како второ, они цел живот не гледале за Јужни Срби, и за Бугари.....
И под притисок не признаа...како што викаш ти.....
Да не беше тој притисок, топки што ќе не признаеа



Dali stvarno mislis deka Bugarija i napravila pritisok na Rusija?
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:17
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)
Леле, леле...Русия като първо не ви мрази.Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување



Сонце
Русите не ни ја признаваат црквата......на грчка страна се...
Они никогаш не застанале зад наша страна(официјално ја немаат и признаено нашата црква).....
Како второ, они цел живот не гледале за Јужни Срби, и за Бугари.....
И под притисок не признаа...како што викаш ти.....
Да не беше тој притисок, топки што ќе не признаеа


Виж, вече след като приемат името на Македония такова, каквото е, няма да се месят в спора. Поне засега. Така мисля.
А иначе, знам за какви ви приемат. Това го оставям без коментар.
Винаги са подкрепяли Сърбия в аспирациите към македонската земя. Това е истина. И причината я знам.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:20
Па нема да се мешаат........

Ене ги храбрите грци, се собрале само 8000 души на протести.......

Него еве ти нешто да прочиташ....


Цитирај Ве испотепавме, ви ги одзедовме имотите, ве раселивме, ви забранивме да се вратите назад на прадедовските огништа, ја прекрстивме Северна Грција во Македонија. Што уште сакате! Сфатете веќе еднаш дека нема играње со Грција – вакви се пораките од јужниот сосед Пишува: Проф. д-р Виолета Ачкоска

Грчката офанзива против Република Македонија добива се подраматичен расплет. Просто ја гледам нивната невидена деструкција и омраза.
За несреќа, дел од македонскиот народ влезе во рамките на грчката држава по балканските (1912-1913) и Првата светска војна (1914-1918). Од тогаш до денес, во име на националниот интерес на Грција, различните грчки политички гарнитури водат политика на физичко и духовно истребување на македонскиот народ. Наместо соочување со историските злодела, сакајќи по секоја цена да го одбегнат обештетувањето за одземените македонски имоти на кои сопствениците не смеат да се вратат како Македонци, грчките политички гарнитури смислија спасоносна формула: водење на жестока дипломатска кампања за промена на името на соседна Република Македонија која наводно ги повредува грчките национални чуства. Еве како всушност „демократите“ нам ни се обраќаат:

Ајде вие “Скопје” да исчезнете, да ве нема со име Македонија зашто Македонија е грчка. Ние некогашните Атинјани, Тебанци, Спартанци, не можеме да си простиме што еден никаков варварин - македонскиот крал Филип Втори, извојува победа над нас славните Хелени и стана хегемон на Хелада. Неговиот, пак, син Александар Македонски, поведе бројни Хелени во своите походи, во голем дел како заложници. Но оти направи многу, си го присвоивме и него и татко му. А вам, “Скопје” кои си го крстивте аеродромот Александар Велики, сега и секогаш ви забрануваме да го потсетувате светот дека Александар не бил Грк. Ќе издадеме, декрет со кој од Скопје до Пакистан и Индија ќе забраниме било кој да се осоколи и да го употреби тоа име. Ние отидовме и кај Хунзите, убаво им објаснивме дека нивната колективна меморија за Македонците е погрешна, дека тоа биле Грци. Нема никој право, па дури ни Хунзите, да ги вознемирува чуствата на Грците.

Ах, кога би имале толку убави песни, испеани од срцето, за Македонија, како што вие “Скопјанци” со векови пеете, сй би било полесно. Но, ние мразевме си што е македонско, до истребување. Се разбира, кога е потребно, ќе фабрикуваме Антички Македонци колку сакаме и какви сакаме. По наша мера, во име на “грчкиот национален интерес”. Колку ли сте дрски! Барате дури и Македонска православна црква. Нема Македонци, нема МПЦ. Ние чесно го одработивме укинувањето на Охридската архиепископија кај султанот, па таа стана грчко - патријаршиска.

Тргнете ги тие јавно изложени антички статуи пред дрската влада на “Скопје”. Тие ја навредуваат грчката гордост. Закопајте ги повторно во земјата, зашто вие немате ништо: ни име, ни простор, ни народ, ни историја. Ние ќе ви ја скроиме историјата, така, како што сакаме. Конечно имаме можност сосема да ве избришеме од картата на светот, зашто сте мали и незаштитени. На почетокот на минатиот век, нашите андарти потрошија многу к*ршуми и изабија многу ножеви за да ве уништат, за да ви кажат директно преку колежите дека нашата мегало идеја ќе ја оствариме до крај, заедно со балканските сојузници или сами, но, конечно Македонија ќе стане грчка.

Престанете веднаш да ги навредувате чуствата на Грците! Зарем сй уште не ви го дотеравме умот! Ве испотепавме, ви ги опожаревме домовите, ви ги одзедовме имотите, ве раселивме, ви забранивме да се вратите назад на прадедовските огништа, ја прекрстивме Северна Грција во Македонија. Што уште сакате! Сфатете веќе еднаш дека нема играње со Грција. Ако сте заборавиле, да ве потсетиме: Сливје, Буково, Брест, Чатол, Рашово, Борник, Слатина, Загар, Каламица, Колиби, Лозна, Чернок, Чрчишта, Врапчин, Бабчор, Глум, Дмбени, Јавор, Гроздел, Ранци и уште 824 уништени села, изчезнати, преименувани, преобразени. Се за нашата голема идеја сй беше малку.

Сакате да се викате Македонци, да постоите како македонски народ, да зборувате некој си македонски јазик! Па вие сте невидени шовинисти, иредентисти, Скопјани, Славомакедонци, варвари, еден историски рецидив кој треба да биде елиминиран. Ние создаваме нова нација на антички Македонци. По грчки урнек! Го правевме со помош на сила, со паравоени дружини, но, сега работата ја тераме малку пософистицирано, со дипломатија, со посредници. Кога тоа не успева, тука е ембаргото, ветото, уцените. Ќе ве прекрстиме, ќе ве доскршиме, со сите можни средства, да ве нема такви какви што сте. Ако треба ќе влеземе во уште една балканска војна, но, овој пат нема да ве делиме со Бугарија и Србија, нема да дозволиме да постои ниту еден иредентист кој се сеќава на своето вековно минато во Воденско, Леринско, Костурско, Ениџевардарско. Ќе ве проголтаме до крај, во Бук*решт, Лондон, Будимпешта, Лисабон, или на друго место. Си едно каде. Во името на европската иднина на “Скопје”.

(Колумнистот е Професор на Филозофскиот факултет во Скопје)





Губат надеж...........нема попуштање за името и идентитетот..
НИЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!!!

Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:23
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:21
Pa picinata e jasna.
Samo Srpskiot del e sloboden i nezavisen.
Zatoa oni se nezadovolni a vie i Grcite se plasite.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:21
ne postoi povece " Vardarska banovina "
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:22
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ne postoi povece " Vardarska banovina "


Не постои ама српскиот пион Колишевски го даде Прохор Пчински(значи пак ни одземале дел од територијата...)...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:24
Това вече го прочетох в темата , която си отворил.
Не съм никак изненадана.
Аз в подфорум политика вече написах, но не знам защо модераторката там ме избриса.збунетост
Не трябва да позволявате да ви пипнат името. вие сте Република Македония за по- голяма част от света. май само гърците имат проблем с това. Но те са връх в дипломацията - имат вековен опит в изъртанията и шикалкавението, в подлизурството и измамите.
Ако се съгласите на нещо различно- влизате в капана директ. И наистина тогава ще се отвори кутията на Пандора. Което значи нова война на Балканът.лутина
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.