IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МОЛИТВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МОЛИТВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 21>
Автор
Порака
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 11:01

не се секирај нема да те прогласиме за светец ...

1. И када се он мољаше Богу на једном мјесту па престаде, рече му неки од ученика његових: Господе, научи нас молити се, као што и Јован научи ученике своје.

2. А он им рече: Када се молите говорите:

Оче наш

који си на небесима,

да се свети име твоје;

да дође царство твоје;

да буде воља твоја

и на земљи као на небу.

3. Хљеб наш насушни дај нам сваки дан;

4. И опрости нам гријехе наше, јер и ми опраштамо свакоме дужнику својему; и не уведи нас у искушење; него нас избави од злога.


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 16:21
ИДОЛОПОКЛОНЦИ....DeadDeadDeadDead
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 16:30
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


ајде ЕвАнгелос кажини ја вистинската ,,адреса,, те молиме...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Ако ви ја кажам јас, се плашам дека ќе ме прогласите за "свет отец" LOL
Затоа јас нема ништо да кажам, туку само ќе ви пастирам од Светото Писмо....
 
Еден од Неговите ученици Му рече:
"Господи, научи не како да се молиме, како што и Јован ги научи своите ученици."
А Тој (Исус Христос) им рече:
Молете се вака: "Татко наш, Кој си на небесата..."
(Лука 11:1,2)
 
Прочитајте и Матеј 6:9, Јован 15:6, Филипјаните 4:6 итн...
 
Важно!!!
Во Светото Писмо нема да најдете ниту една алтернативна адреса за праќање на вашите молитви.
 
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

подобро така него секташи како тебе еретици
ајде банирајтеме
 
Зарем она погоре (Христовиот модел) е секташки симо? Confused
Полека, смири се, никој нема да те банира. Модераторите ги разбираат твоите фрустрации предизвикани од Христовиот секташки модел за молитвата. Полека, ќе биде се во ред, верувам во силата на Бог, таа променила илјадници противници на верата. Спомни си за Савле...
Верувам во тебе симо, не се откажувај, вистината е толку блиску, во една книга која може да се најде на секој чекор...
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 16:35
БОГОХУЛЦИ! Angry
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 16:50
Немај други богови освен Мене!

Првата и најважната заповед!

Како се осмелувате да ја кршите, а да се нарекувате христијани???? AngryAngry
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 21:28
Decki zosto debarite za ova pa i spomnuvate nekoi si sekti,heretici,bogohulnici,bla bla bla...a?
Ste pomislile li nekogas kolku e silna Bozjata ljubov i ubavina?Pa prijateli pa ne e svetlinata samo vo knigite i site spisi skripti i prikazni...neli?
Ona sto go barate e nasekade okolu Vas..Samo otvorete  gi ocite i podajte ja rakata.I togas ke go pronajdte ona  Vistinskoto...ona za koe debatirate koj e prav akoj kriv...Ogovorot e se po se izgleda e eden i toj e megju siite nas....
Mesijata ili Hristos!!!
Keep it Real Guys!
Samo ti mozes da go pronajdes cedo Bozje rekol ednas eden Golem Covek....



Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 12:28
Originally posted by аџија аџија напиша:

Немај други богови освен Мене!

Првата и најважната заповед!

Како се осмелувате да ја кршите, а да се нарекувате христијани???? AngryAngry


Па Аџија богородица не е Бог...... таа му само мајка на БОГОЧОВЕКОТ Христос, таа го носела во утробата 9 месеци, таа го учела да оди, таа го доела .
Зарем нема место за неа во Царството Небесно????
Зарем таа не е единствена , Бог преку неа направил едно и единствено чудо,

не мислев дека до олку си слеп

ААААА и да знаеш верувам во едниот Бог Отец Седржител, и во единиот Исус Христос и Во  Светиот Дух
Троица света слава ти


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 19:20
ПСАЛМ 50

1 Помилуј ме, Боже, поради големата Твоја милост, и заради големата Твоја добрина избриши ги беззаконијата мои.

  2 Многупати ме изми од моето беззаконие и очисти ме од мојот грев,

  3 зашто беззаконието мое го знам и мојот грев е секогаш пред мене.

  4 Пред Тебе Единствениот згрешив и пред Тебе зло извршив, за да *бидеш праведен кога ќе пресудуваш и да победиш кога ќе судиш.

  5 Ете, во беззаконие сум зачнат и во грев ме роди мајката моја.

  6 Но, Ти ја засака вистината во срцето, и внатре во мене ми ја објави непознатата и тајната премудрост Твоја.

  7 *Пороси ме со исоп, и ќе бидам чист; измиј ме и ќе бидам побел од снег.

  8 Дај ми да чујам радост и веселба, и ќе се зарадуваат коските мои ослабнати.

  9 Сврти го лицето Свое од гревовите мои и избриши ги сите мои беззаконија.

10 Создај чисто срце во мене, Боже, и дух вистински обнови во мене.

11 Не отфрлај ме од лицето Свое и Светиот Дух Твој не одземај Го од мене.

12 Врати ми ја радоста, спасувајќ ме и со Својот моќен Дух зацврсти ме.

13 Беззакониците ќе ги научам да одат по Твоите патишта, и безбожниците кон Тебе ќе се обрнуваат.

14 Избави ме од крвта, Боже, на моето спасение, и јазикот мој ќе се зарадува на Твојата правда.

15 Господи, отвори ја устата моја, и устата моја ќе ја објави похвалата Твоја;

16 оти, да сакаше жртва, јас ќе Ти ја принесев; но сепалениците не ги сакаш.

17 Жртвата пред Бога е смирен дух; срце понизно и смирено Ти, боже, не отфрлуваш.

18 Господи, направи му добро на Сион, според благоволението Свое, воздигни ги ѕидовите ерусалимски.

19 Тогаш ќе Ти бидат угодни жртвите на правдата, вознесувањата и жртвите сепаленици; тогаш на Твојот олтар ќе принесуваат телци.

Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 00:19
Navistina iako pravoslaven moram da se soglasam so ova tvrdenje na protestantive deka kaj nas i kaj katolicite se prepotencira Majkata Marija, i drugite svetci, koi sekako deka dale svoj pridones vo razvojot na hristijanstvoto, no mora da se priznae deka kaj nas nekako se odvlekuva vnimanieto, od Bitnoto a toa e Isus Hristos, i toa e dovolno, da ni pokaze kako da se molime "Oce nas" i tocka i tuka toj ne se stava ni sebe si iako e eden vo trojstvoto.Ne gledam pricina zosto e toa taka vo crkvata nasa.
mozebi e toa nasiot mentalitet koj od sekogas baral vrski ajde za rabota, ajde za naskola, ajde za da skini kazna za soobrakjaen prekrsok, i sekogas so vrski i posrednici, kako nekoi decinja koi ne se dovolno zreli da se soocat so problemite. Mozebi e vreme da se porasne i da se kaze otvoreno dosta e veke.
Kaj Gospod sevisniot tatko nema potreba od urgencii, zosto toj e najmilostiviot od site zosto toj ne dozvoli da se zrtvuva Isak, ami Isus, negoviot edinoroden sin, za nasite grevovi.
kiaj boga semokniot nema potreba od urgencii, zosto nikoj ne ne saka tolku mnogu tolku silno kako nego, pa nie sme nagovata najdobra i posledna kreacija,posle koja i toj samiot resil da se odmori.Svateteja ljubovta so koja Bog sekojdnevno ve opsipuva i dokolku ne mozete da gi soprete solzite vo ocite ne grizetese, toa e obostrano, i bog place od ljubov kon vas i ceka da go pobarate i da mu se obratite, onaka iskreno, oci vo oci bez posrednici, zosto samo koga ke go vidite boga ke se vidite i samite sebesi a ke gi vidite i svoite greski.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 07:54

Браво постар брате.Се подобро и подобро,и се поблиску и поблиску до вистината.Навистина ме изненадуваш а во исто време и радуваш.големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Поздрав.


Изменето од Sektas - 06.Септември.2007 во 07:56
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 10:08
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Navistina iako pravoslaven moram da se soglasam so ova tvrdenje na protestantive deka kaj nas i kaj katolicite se prepotencira Majkata Marija, i drugite svetci, koi sekako deka dale svoj pridones vo razvojot na hristijanstvoto, no mora da se priznae deka kaj nas nekako se odvlekuva vnimanieto, od Bitnoto a toa e Isus Hristos, i toa e dovolno, da ni pokaze kako da se molime "Oce nas" i tocka i tuka toj ne se stava ni sebe si iako e eden vo trojstvoto.Ne gledam pricina zosto e toa taka vo crkvata nasa.

И ти се нарекуваш ПРАВОСЛАВЕН???????????збунетост
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 10:29
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Navistina iako pravoslaven moram da se soglasam so ova tvrdenje na protestantive deka kaj nas i kaj katolicite se prepotencira Majkata Marija, i drugite svetci, koi sekako deka dale svoj pridones vo razvojot na hristijanstvoto, no mora da se priznae deka kaj nas nekako se odvlekuva vnimanieto, od Bitnoto a toa e Isus Hristos, i toa e dovolno, da ni pokaze kako da se molime "Oce nas" i tocka i tuka toj ne se stava ni sebe si iako e eden vo trojstvoto.Ne gledam pricina zosto e toa taka vo crkvata nasa.
mozebi e toa nasiot mentalitet koj od sekogas baral vrski ajde za rabota, ajde za naskola, ajde za da skini kazna za soobrakjaen prekrsok, i sekogas so vrski i posrednici, kako nekoi decinja koi ne se dovolno zreli da se soocat so problemite. Mozebi e vreme da se porasne i da se kaze otvoreno dosta e veke.
Kaj Gospod sevisniot tatko nema potreba od urgencii, zosto toj e najmilostiviot od site zosto toj ne dozvoli da se zrtvuva Isak, ami Isus, negoviot edinoroden sin, za nasite grevovi.
kiaj boga semokniot nema potreba od urgencii, zosto nikoj ne ne saka tolku mnogu tolku silno kako nego, pa nie sme nagovata najdobra i posledna kreacija,posle koja i toj samiot resil da se odmori.Svateteja ljubovta so koja Bog sekojdnevno ve opsipuva i dokolku ne mozete da gi soprete solzite vo ocite ne grizetese, toa e obostrano, i bog place od ljubov kon vas i ceka da go pobarate i da mu se obratite, onaka iskreno, oci vo oci bez posrednici, zosto samo koga ke go vidite boga ke se vidite i samite sebesi a ke gi vidite i svoite greski.


Ти по се излгледа синемас врска од православие па зато немој да праставуваш како таков. Јас отворив тема за тоа прашање и ако не те мрзи прочита зашто и која е целта на почитува на светителите и иконите
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 13:23
Originally posted by orto orto напиша:

Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Navistina iako pravoslaven moram da se soglasam so ova tvrdenje na protestantive deka kaj nas i kaj katolicite se prepotencira Majkata Marija, i drugite svetci, koi sekako deka dale svoj pridones vo razvojot na hristijanstvoto, no mora da se priznae deka kaj nas nekako se odvlekuva vnimanieto, od Bitnoto a toa e Isus Hristos, i toa e dovolno, da ni pokaze kako da se molime "Oce nas" i tocka i tuka toj ne se stava ni sebe si iako e eden vo trojstvoto.Ne gledam pricina zosto e toa taka vo crkvata nasa.

И ти се нарекуваш ПРАВОСЛАВЕН???????????збунетост


шо сеа уште малце и испит да не треба да се полага за да се наречеш православен? смеење
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 13:57
Pa zarem ne znaes deka nekoi crkvi pred krstevka delat knizinja i svestenikot ti vika da procitas i za dva dena da dojdes na razgovor, da vidi dali nesto si naucil?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.