IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Современ (Динамичен) Нов Завет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современ (Динамичен) Нов Завет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 22>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 02:54
Евангелос - престани да изигруваш полицаец! Имаше недоразбирање - средено е. ТОА НЕ Е ТВОЈА ГРИЖА!
Премногу си дозволуваш, и коментираш работи што не ти е работа да ги коментираш. Да не ти се станува модератор?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 03:03
Стево - пишувај на тема!
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 03:13
zidarski, не ми се станува модератор, ниту пак некогаш ми се станувало. Но очиглено без моите интервенции ви треба саат време да утврдите дека Maran Ata 2 = Maran Ata. Messenger па уште ја прашува (да се прекрстам со лева рака голема%20насмевка). А и двајцата бевте онлајн.
Без мојата интервенција ти немаше ни првиот пат да ја суспендираш. Без јас да те потсетам, ти ќе ги опоменуваш некои членови тука до 100 пати пред да ги суспендираш. Затоа, наместо да се лутите, вие треба да ми бидете благодарни што ви помагам во големиот дел од работата, што ги надополнувам вашите пропусти.
 
И зошто ми ја бришеш пораката со сликата на Тоше и динамичниот превод на Новиот Завет? Зарем тоа е оф-топик на оваа тема? изненадување
Или пак криво ви е што Тоше читал од него, па сега ја бришете таа слика голема%20насмевка
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 03:19
Евангелос - за разлика од тебе - понекогаш сме учтиви и даваме можност да се даде објаснување.
Тоа што треба да средиме, ќе средиме и без твоето објаснување и реагирање. Нема потреба од дополнителна полиција. Премногу си земаш за право понекогаш.
Пораката е оф-топик, затоа што овде зборуваме за преводот и за текстот, освен тоа - истиот пост го има во друга тема - како што гледаш никој таму ниту го тргнал нити реагирал. Така што - празни обвинувања и уште попразни муабети.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 03:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


И зошто ми ја бришеш пораката со сликата на Тоше и динамичниот превод на Новиот Завет? Зарем тоа е оф-топик на оваа тема? изненадување

Или пак криво ви е што Тоше читал од него, па сега ја бришете таа слика голема%20насмевка

 


ajde be ti stvarno se gubish....


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ние, библиските христијани, ја читаме Библијата дирекно со помош на просветлувањето на Светиот Дух, додека пак традиционалните христијани (православни, католици) ја читаат индирекно преку перото на православните/католички ткн. "светите отци".

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 03:38
Ne znaev deka i Tose go cital Dinamicniot Prevod dodeka ne ja vidov ovaa slika.Pa nema nisto loso vo toa, se gleda deka covekot ja cital Biblijata , sigurno i drugi prevodi, ne samo ovoj.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 04:21
И што значи тоа што тој го поседувал овој превод?! Зборува за квалитетот на преводот?
Do what is right, come what may...
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 10:04
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И што значи тоа што тој го поседувал овој превод?! Зборува за квалитетот на преводот?


samo indirektno.

bidejki covek sto ja cital biblijata vo toj prevod, gospodarel so ubavi hristjianski doblesti. znaci, sepak, i toj prevod proizvel (ili pomognal da se proizvedat) ubavi doblesti kaj citatelot. sekako, toa zboruva isto taka, deka teoloski toj prevod ne e katastrofalen, kako sto nekoi sakaa da pretstavat, inaku covekot ke bese monstrum, ako toa tvrdenje e tocno.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 11:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И што значи тоа што тој го поседувал овој превод?! Зборува за квалитетот на преводот?


ТОа само зборува за широчината на ДУХОТ кој БОГ му го дари на братчето Тоше!

Слава му!       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 19:12
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И што значи тоа што тој го поседувал овој превод?! Зборува за квалитетот на преводот?


samo indirektno.

bidejki covek sto ja cital biblijata vo toj prevod, gospodarel so ubavi hristjianski doblesti. znaci, sepak, i toj prevod proizvel (ili pomognal da se proizvedat) ubavi doblesti kaj citatelot. sekako, toa zboruva isto taka, deka teoloski toj prevod ne e katastrofalen, kako sto nekoi sakaa da pretstavat, inaku covekot ke bese monstrum, ako toa tvrdenje e tocno.


Јас исто го читав динамичкиот превод - online. Но мојот заклучок е дека не е добар преводот и дека не ми се допаѓа. И? Тој превод произведе кај мене доблести?
Освен тоа - како тоа можеш да кажеш дека тој превод произвел доблести кај читателот - тоа е само и единствено од Бога, а не од прераскажувањата на Грозданов.
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 19:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И што значи тоа што тој го поседувал овој превод?! Зборува за квалитетот на преводот?


Zidarski, treba da go nabavis Dinamicniot prevod ama onoj od 1999 godina izdanie, so crveni korici e izdaden od HBC"Radosna Vest" vo 1999 godina.Vo nego ima vo fusnoti dadeno mnogu raboti koi se poucni, kako i tabeli vo koi se objasnuvaat nekoi istoriski pozadini koga se slucuvalo dejstvoto.Vo sustina toj prevod ne moze da go zameni prevodot na MPC ili na dr.D.H.Konstantinov i ne e pogoden za seriozno proucuvanje, no kako pomosno sredstvo e odlicen
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 01:20
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И што значи тоа што тој го поседувал овој превод?! Зборува за квалитетот на преводот?


samo indirektno.

bidejki covek sto ja cital biblijata vo toj prevod, gospodarel so ubavi hristjianski doblesti. znaci, sepak, i toj prevod proizvel (ili pomognal da se proizvedat) ubavi doblesti kaj citatelot. sekako, toa zboruva isto taka, deka teoloski toj prevod ne e katastrofalen, kako sto nekoi sakaa da pretstavat, inaku covekot ke bese monstrum, ako toa tvrdenje e tocno.


Јас исто го читав динамичкиот превод - online. Но мојот заклучок е дека не е добар преводот и дека не ми се допаѓа. И? Тој превод произведе кај мене доблести?
Освен тоа - како тоа можеш да кажеш дека тој превод произвел доблести кај читателот - тоа е само и единствено од Бога, а не од прераскажувањата на Грозданов.


epa toa e razlikata megju tebe i tose.

tose baral vo biblijata da go najde Boga. i zatoa mu pomognala vo formiranjeto na vistinski doblesti.

ti si baral greski za dokazuvanje na forum. sledstveno na toa, ne si go pronasol bozjoto, tuku svoeto ego.

za zal ne si edinstveniot koj Biblijata ja cita za da si gi dokaze svoite prethodni ubeduvanja i stavovi, a ne za da nauci nesto.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 01:35
Стево - јас читам вистинска Библија, за да научам нешто, не прераскажана од некого.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 01:50
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Стево - јас читам вистинска Библија, за да научам нешто, не прераскажана од некого.
 
Тоа не е типично за еден кој себе си се нарекува православен. Православните веруваат дека Библијата без ткн. "светоотечко" толкување е неразбирлива за обичниот верник. Православните не ја читаат Библијата за да научат нешто, туку ги читаат раскажувањата на ткн. "свети отци" за да научат нешто од Библијата.
Така што бирај, или си православен кој ја чита Библијата преку толкувањата на ткн. "свети отци", или пак си библиски христијанин кој ја чита дирекно Библијата за да, како што велиш, научи нешто.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,264 секунди.