IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Како би објасниле, ШТО Е ЉУБОВ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како би објасниле, ШТО Е ЉУБОВ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 100>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 08:51
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

љубов?
едноставно, кога не размислуваш дали е љубов или не, сето она што те тера да размислуваш на саканата/саканиот.


Originally posted by marence marence напиша:

љубовта е многу убава но во една врска во различни фази е различна обично кога си млад и заљубен правиш чудни работи од љубов


my point of view, exactly!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 09:48
Originally posted by Goddes of Chaos Goddes of Chaos напиша:

LOLLOLLOL pa taka jas ja dozivuvam pojavata ljubov
kako infarkt eeee so bi dala pak da ja doziveam
ama ne mozamAngry nikoj ne mi se ni sviga a kamoli
da zboruvam za ljubov


Ne e infarkt, a ljubov uste pomalku. Na zatreskuvanje poveke mi lici.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 12:50
Mnogu fukanje, toa e ljubov
Кон врв
Goddes of Chaos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: Ecuador
Статус: Офлајн
Поени: 337
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goddes of Chaos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 15:02
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by Goddes of Chaos Goddes of Chaos напиша:

LOLLOLLOL pa taka jas ja dozivuvam pojavata ljubov
kako infarkt eeee so bi dala pak da ja doziveam
ama ne mozamAngry nikoj ne mi se ni sviga a kamoli
da zboruvam za ljubov


Ne e infarkt, a ljubov uste pomalku. Na zatreskuvanje poveke mi lici.
Pa togas sto e ljubov?
postojat razlicni vrsti pr. majcinska ljubov, ljubov kon blizniot, drugarot itn.
ljubovta ne ne pogoduva kako grom od vedro nebo tuku taa se raga poleka postepeno samite postapki na edna licnost kon nas ja pravat pomalku ili poveke vazna vo nasiot zivot... no ponekogas nekoj kolku i da e fin so nas sepak ne ni se dopaga fizicki ednostavno ako ne postoi  hemija the magic wont happen_mislam deka potrebni se site delcinja da se spojat da se sostavi edna sl*galka potrebno e da postoi i psihicka privlecnost (znaci da pokazuvate interes za slicni ili isti raboti da vi odi muabetot, ova e najvazno)i normalno da postoi fizicka hemija megu dvajca licnosti za da moze da postoi fundament za razvoj na ljubovta koja e proces a site znaat deka zaljubuvanjeto e nesto drugo i ne moze da se stavi vo isti kos so ljubovta bidejki tuka simptomatologijata e razlicna (imame idealiziranje na licnosta, postojano mectaenje na IDEALIZIRANIOT/TA znaci nakoj na koj nasata fantazija porabotila i go pretvorila vo man/woman of our dreams i koga ke se razbudime togas sfakame deka bilo samo son dalecen od realnosta bez nikakvi dopirni tocki...
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 15:18

Prasajte go Mihail Eminesku,toj go kazal toa za ljubovta

Sto e ljubov???Toa e dolga moznost za bolka...
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 15:19
Ljubovta e samo krik na pobuna protiv prazninata na zivotot
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 15:21
Ljubovta e kako kapka rosa koja bleska na trevata...samo sto ke izgree sonceto,kapkata rosa isparuva
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 15:26
Тоа е Нонсенс

вели Разумот

Тоа е што е, вели Љубовта.

 

Тоа е Несреќа

вели Пресметливоста

не е ништо освен Болка

вели Стравот

Бесперспективно е,

вели Прегледноста

Тоа е што е, вели Љубовта.

 

Смешно е,

вели Гордоста

Лекомислено е,

вели Предострожноста

Невозможно е,

вели Искуството

Тоа е што е, вели Љубовта.
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 23:15
 
Одата на љубовта
 
 
Кога би зборувал на сите јазици, па дури и на ангелски, а љубов немам...
тогаш сум бронза што ѕвони или кимбал што ѕвечи.
 
И ако имам дар на пророштво, и ги знам сите тајни и целото знаење,
и ако ја имам сета вера така што и планини да преместувам,
а љубов немам - ништо не сум.
 
И ако го раздадам целиот свој имот за да ги нахранам сиромашните,
и ако го предадам своето тело да биде изгорено,
а љубов немам - ништо не ми користи.
 
Љубовта долго трпи, љубовта е љубезна, не љубомори, не се фали, не се вообразува, не се однесува непристојно, не го бара своето, не се раздразнува, не памети зло, не се радува на неправдата, туку се радува со вистината, премолчува се, на се верува, на се се надева, се поднесува.
Љубовта никогаш не престанува.

Така, сега остануваат следниве три: верата, надежта и љубовта,

а најголема од нив е љубовта.
(1 Кор. 13)
 


Изменето од EvAngelos - 15.Јуни.2007 во 23:16
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 00:17
Izvor za zivot,Voda,vozduh,sonce,sloboda,energija,...radost . SE E LJUBOVTA
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 23:22
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

убави дефиниции сте дале за љубов, тоа дека љубов е кога сакаш некого безусловно и не очекуваш ништо за возврат и простуваш не  е човечка љубов, ние за жал не можеме така да се љубиме едни со други.
многупати намерно повредуваме, намерно не сакаме да простиме, изневеруваме, и ДА секогаш очекуваме нешто за возврат... било да е тоа послушност од нашите деца, било да е потврда од саканиот дека и тој не сака, или дека, ете, нашата врска е за ‘озбилно‘ LOL таква е човечката љубов. Smile
 
Ti sigurna li si deka knigata so ja imas procitano e svetoto  pismo oti ova so e napisano izgleda kako da e prevzemeno od JEET KUNE Do od bruce lee . Tamu pisuva ako nekoj te udri rgni mu go nozot a ne da prostis .
 
 
Тешко на тој ти шо ќе го засакаш
 
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 01:01
Acelera, немој толку дирекно да ја залепуваш суровата реалност за човечката осакатена љубов, затоа што сеуште постојат луѓе што си живеат во светот на бајките и можеш депримирачки да ги разочараш.
Остави ги, нека си летаат во облаците, додека животот не ги научи дека не се птици, туку обични луѓе, со човечка љубов.
 
зенмастер, не се разочарувај! Има лек и за осакатената човечка љубов, само ме мрзи сега да пишувам пошо е касно, друг пат Wink
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 01:22

Покрај овакви теисти на човек не останува многу во што да верува .

А тоа како директно ми ја залепи суровата реалност неможам да го опишам , како пишувам така солзи ронам на тастатурава .
Искрено сум разочаран не можам да го скријам тоа колку и да се трудам  , а во врска со лекот се надевам дека кога ќе станеш утре онака одморен ќе сватиш дека тоа шо го напиша дека сум осакатен можеби е премногу ама од друга страна би те разбрал дека си обичен човек и ти требаат пријатели само со твојот шарм не си баш сигурен колку ќе успееш да ги најдеш . Па мора овака народски кажано да лижеш кај шо не треба  Wink
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Goddes of Chaos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: Ecuador
Статус: Офлајн
Поени: 337
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goddes of Chaos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 01:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Acelera, немој толку дирекно да ја залепуваш суровата реалност за човечката осакатена љубов, затоа што сеуште постојат луѓе што си живеат во светот на бајките и можеш депримирачки да ги разочараш.
Остави ги, нека си летаат во облаците, додека животот не ги научи дека не се птици, туку обични луѓе, со човечка љубов.
 
зенмастер, не се разочарувај! Има лек и за осакатената човечка љубов, само ме мрзи сега да пишувам пошо е касно, друг пат Wink
 
ClapClapClapClapClapClapClap
 
samo se plasam da ne zivotot zakasni so svojata lekcija pa da gi ispustime od ruki ovie osakateni stvorenja so ne znaat so e ljubov
Narodot za najmudra kniga ja smeta onaa koja e najnerazbirliva za nego.-A.Hitler
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 100>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,797 секунди.