Испечати | Затвори го прозорот

Како би објасниле, ШТО Е ЉУБОВ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2974
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 12:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како би објасниле, ШТО Е ЉУБОВ?
Постирано од: batt's
Наслов: Како би објасниле, ШТО Е ЉУБОВ?
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 15:03
Знам дека е тешко со зборови да се дефинира ЉУБОВТА, ама ај да пробаме:)


ШТО Е ТОА ЉУБОВ?-------------Коментари:
Постирано од: v i v i
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 15:05
bats kolku i da opisuvas......nedoiskazana ke ostane......otkako e svetov i vekov za toa se zbori i pak e malku.....

-------------
tuka nekade....


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 15:10
ako, ajde malku site da bideme raznezneti od ljubovta:)

neka se oseti ljubovnata struja

-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 15:11
јас да не зборувам, зашто ќе ја затворам темата

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: v i v i
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 15:12
iiiiiiii  pravoslave ti si opasen....

-------------
tuka nekade....


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 17:25

poim nemam......ili mozebi imam????   

postojat milijardi definicii za ljubovta.....ne moze da se dojde do eden zaklucok....sekoj covek ja opisuva razlicno ljubovta....

ljubovta e.... ljubovta ee....koga si sposoben da sakas nekolgo onolku kolku sto se sakas sebesi..... ama togas ljubovta ne bi ni postoela....se zezam....

ljubovta e energija koja treba da ja ostavis da te vodi niz zivotot, ljubovta e nesto najsveto-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: blue
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:25

When you can't get enough of somebodyПостирано од: kokolo
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:26
i posle sto?

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: blue
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:31

е па треба редовно да го конзумираш секој денПостирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:36
Господе мој драги колку ли јас само го сакам... Од љубов секој мускул ме боли.. а апче, чајче, ништо не помага

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:41
ej togas doza 100 baknezi pred i posle sekoe jadenje, i taka sekoj den dodeka usnite ne vi se zalepat

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: blue
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:43

кога сакам, и кога го нема љубениот до мене чувствувам силна болка во градите и дишам до пола (тоа е 100% знак дека сум до гуша во љубов)Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:43
Ljubov moja najubava najmila na svet ela da te baknam, baknez of..srce ripka a toplinata mi ja gree dushata i pali strasta..

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 10:55
а за те*е коколо, што е љубов?


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 11:00

ljubov eeeeee, eh taa ljubov, toa e koga noze ti se secat i jazik ti se vrzuva, toa e koga i posle 100 godini vo partnerot ke go gledas istoto ona sto si go videl prviot den-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 11:02
абе од кога е поставена темава ја размишља по ова прашање....за да пишам и ја како би ја објаснила...

и сконтав дека ВОЗРАСНИТЕ се премногу егоцентрични и посесивни и себични за да одговорат нна темава...и никој никогаш нема да ја даде правата дефиниција.
САМО децата можат да ја дефинираат љубовта....и мислев да украдам една мисла од нив..има една книга жто се вика ОЛОВКА ПИШЕ СРЦЕМ.одговори на деца од 4 до 14 год на дадено прашање...ама неможев да ја најдам

!!!ТАМУ ЗНАМ ДЕКА ГО ИМА ПРАВИОТ ОДГОВОР


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 11:10
Колку и да се трудиме никогаш нема некоја права дефиниција за љубов..ама љубов си е љубов, ја чувсвуваме ја даваме а не можеме да ја дефинираме.

-------------


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 15:21
zarem ljubovta moze da se opise so zborovi..????za zal spored mene suste ne se izmilseni dovolno dobri i ubavi zborovi so koi moze da se opise edna ljubov


Постирано од: blue
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 11:17

Љубовта е животна сила што не тера да пребродиме се и да гледаме напредПостирано од: kokolo
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 12:52
a dali si podgotvena toa da go dokazis?

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: blue
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 12:58

не знам како се докажува тоа коколо, тоа е онаа сила што ми помага наутро да ги отворам очите и да изживеам уште еден ден, тоа е чувството кое ме скокотка од внатре и ме тера да насмевнам кога ќе видам мало детенце како безгрижно трчка, тоа е ненадејната желба да ја гушнам мама без причина....тоа е силата што ме тера да го насочам мојот пат кон него и да посакам никогаш да не се разделат.................Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 13:04

mmmmm, slatko kazano-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: blue
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 13:07

љубовта е слатка....Постирано од: Mana
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 05:41
Ljubov, lesno za dozivuvanje, tesko za opisuvanje. Za ljubov znae samo sega ili nekogas vljubeniot.

-------------
Mana_na


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:16
Струја ме дрма, срце ми лупа раце ми се тресат...и ај допри ме уште еднаш да се повтори тоа чувство

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:18
ljubov....koga se okolu nas ne postoi
-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:22
кога ти трепери срцето додека не го видиш....


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:23
кога неможеш да дочекаш да го слушнеш нејзиниот глас

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:30
невидлив флуид те топли така нежно а сепак така силно ,кога од десетици очи што ги срекаваш ке ги погледнеш само тие кои така силно светат.........


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:31
Кога стомакот ти се грчи очекувајки да ги видиш нековите окици

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:34
кога зборовите што ти ги кажуваат луѓето околу те*е не допираат до те*е а во главата ти се врти само неговото име (како не десктоп скринсејвер)


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:37

Кога ја гушкаш така нежно и сакаш тоа да трае да трае ,како кога ја молиш снегулката да потрае само уште еден миг на твојата дланка ......Постирано од: v i v i
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:39

Originally posted by blue blue напиша:

кога зборовите што ти ги кажуваат луѓето околу те*е не допираат до те*е а во главата ти се врти само неговото име (како не десктоп скринсејвер)

....blisku si blue....-------------
tuka nekade....


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:44
koga ti ide macnina kolku sto podolgo ne ste se videle ili cule

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 13:47
Кога не можеш да спеш цела ноќ едвај чекајки да се раздени и на момент видиш, чуеш како трепка во тоа секојдневно сивило ..само неговото срце

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 19:12
Кога одам по улица сеќавајќи се на "скокотливи" моменти, неможејќи да не се насмевнам од задоволство, додека во главата ми се врти "нашата" песна


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 06:45
кога посакувам да се стопи во моите прегратки и да ја чувам во мојата топлина

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 17:40
кога срцето сака да искочи од радост и возбуда
-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 20:09
koga se lutam na mama zoshto ne saka da mi pomogne da izberam shto da oblecham 10 minuti pred da se sretnam so nego


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 20:15
10 min???

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 20:19
da   zatoa shto namesto da se spremam (ili barem da smislam sto ke nosam), 10 minuti do pred da se sretneme sum fantazirala sto-kako


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 01:10

Mnogu e polesno da kazesh sto ne e ljubov:LJubovta ne e nenadejna romanticna privrzanost ili sexualna privlecnost - iako se del od nea.Ne e potrebata da bidesh so nekoj sto te privlekuva iako i toa e del od nea.Ljubovta e istrajnoto cuvstvo na odgovornost,privrzanost,posvetenost i zagrizenost za dobroto na partnerot-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 01:15
Nema ljubov... zato ne se objasnuva...to sto mislite deka e ljubov... e kratkotrajno, posle ke uvidite deka nema, e posle e navika i ako e dobra navikata ke bide ok ako ne ...nisto od taa vrska... malku e grubo kazano i ladno... ama to e..


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 01:38

Originally posted by brmm brmm напиша:

Nema ljubov... zato ne se objasnuva...to sto mislite deka e ljubov... e kratkotrajno, posle ke uvidite deka nema, e posle e navika i ako e dobra navikata ke bide ok ako ne ...nisto od taa vrska... malku e grubo kazano i ladno... ama to e..

Iskreno ovie nekolku denovi se pocesto razmisluvam isto.Ne tolku deka ne postoi ljubov,veruvam deka postoi, tuku kolkavi se shansite sekoj od nas da najde nekoj sto ke te saka so ista mera kolku sto go sakas ti.Moze ste zaedno i ke ostanete zaedno ama koja e vistinskata pricina za toa i kolku e iskrena ljubovta?Jas sakam ljubov,we cant live without each other ljubov i veruvam deka nekoi partneri go cuvstvuvaat toa ama deka sekoj od nas ke go pocuvstuva toa i ke bide vzaemno e toa nekako ne mi se veruva.Mislam deka mnogu luge deneska  se zadovoluvaat i so pomalku-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 02:03

Елени!!! Некако ми звучиш премногу разочарано!!! Нешто те*е многу те измачува!!!

Хмммм љубов!!!!! Кој човек на планетава не ја има осетено, таа убава, а во исто време и болна работа!!! Љубовта не е секогаш убава како што ние си ја сакаме, знае да биде и премногу болна!!! И самите сме сведоци дека љубовта има однесено премногу животи!!!!

Сепак како што кажа елени, без љубов не би живееле, а јас само би додал дека не би постоеле!!! Љубовта е главна движечка сила на целиот човечки и животински род!!!

ЈАС ЈА САКАМ И ЖИВЕАМ ЗА ЉУБОВТА ВО СИТЕ НЕЈЗИНИ ФОРМИ!!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: blue
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 08:42

љубовта е хемиска реакција во мозочето, која нормално со време слабее и приврзаноста потоа во врската зависи од одреден вид хормони, кои некои луѓе ги имаат во поголема, други во помала мера......

ваква дистинкција постои и кај животните и затоа има животни што дури можат да си ги изедат младенчињата, менуваат партнери итн. а други се грижат долго време за младенчињата (и до 3 години), и трети кои умираат во случај да го изгубат својот единствен партнер

љубовта е хемијаПостирано од: ivana
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 09:16
Originally posted by blue blue напиша:

љубовта е хемијаследствено ВОДЕЊЕТО љубов е ФИЗИКА


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 09:26
hemija, fizika, abe od ova glava mi se vrti

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 21:10
љубов е кога ти се врти во главата.........заради хемиско-физички реакции

-------------


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 28.Февруари.2006 во 22:04
Ljubovta e edna vrsta raspolozenje , da ne ti bide dosadno , da te praj sreken ko majmun pa posle te praj da se osekas grozno ko gomno , ko svestenik i mnogu drugi neposakani nus posledici

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 11:25
ljubov e koga ke te poglednam i znam sto sakas da mi kazes;)

-------------


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 11:50

imase edna pesna od brajan adms : have you realy ever loved a woman

i eden jak stih , ova ide samo na angliski ( poubavo zvuci) :

To really love a woman, let her hold you,
till you know how she needs to be touched
You've got to breathe her, really taste her
till you can feel her in your blood
And when you see your unborn children in her eyes
you know you really love a woman-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: blue
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 11:51
љубов е кога се возбудувам само мислејќи на него


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 11:53
ljubov e koga nemozam da se vozdrzam za da ja baknam

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 11:55
кога постојано се гушка во мене


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 11:57
koga sakam da ja dopram

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:01
кога ми трепка со очињата


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:06
koga brzam od rabota za da ja vidam

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:15
љубов - љубов сме јас и тој


Постирано од: Vallerija
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:33

Ljubov....

Koga sum nestrpliva da go vidam..da go dopram...da go dolovam sjajot vo ocite!!!-------------
Sekogas so Vas


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:38
koga sme pregrnati i odime vo cekor

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:41
кога не сакам да се разделиме на крајот од вечерта


Постирано од: WORHOLL
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:42
...ХМММММ...ЉУБОВТА КОМУНИСТИТЕ ЈА ИЗМИСЛИЛА ЗА ДА КЛЕЦКААТ ЗА ЏАБЕ....


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:44
edinstvena dobra rabota

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: blue
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 12:45
љубов моја ми требаш цело време


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 13:12
Кога ќе го видиш првиот утрински сончев зрак, најпрекрасен најнасмеан ќе ме видиш меѓу светлината која нежно ти подава рака, спремна нежно да те љуби и возвишува

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 13:19
Originally posted by natalija natalija напиша:

Кога ќе го видиш првиот утрински сончев зрак, најпрекрасен најнасмеан ќе ме видиш меѓу светлината која нежно ти подава рака, спремна нежно да те љуби и возвишуваkolku prekrasno kazano
ehhhhhhhhhhhh

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 13:58
Светлино моја што ме грееш не си секогаш до мене но го чувствувам ветрето како ме гали кога не си со мене

-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 08.Март.2006 во 17:35
Originally posted by batt's batt's напиша:

Знам дека е тешко со зборови да се дефинира ЉУБОВТА, ама ај да пробаме:)


ШТО Е ТОА ЉУБОВ?Еве што е љубов:

Бе*ето плаче во 2 саатот сабајле, а сте си легнале во 11. Сакате да станете, кога момчето ви вели: продолжи да спиеш, јас ќе се погрижам

Ова е воедно и најубавата љубовна изјава според мене...

-------------


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 09:55
ljubov : site konci i emocii ti se mesaat

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 10:01
ucenite lugje vikat deka e hemija na prirodata za da se prodolzi vrstata
koj znae dali se vo pravo?

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 10:10
a be sto e toa hemija , ne mozam da razberam , site se naucile so hemijata , demek ljubovta e hemija , ne be mikus, ne se sl*gam  so toa , se gledam so nekoja i se zaljubuvam , ona ljubov na prv pogled sto e ?

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 18:53
koga dvajca se sakaat i samo se guskaat ,se baknuvaat se slozuvaat vo skoro se se razbiraat SmileStar

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 20:07
Толку често се користи зборот, а дали всушност знаеме што конкретно значи или е апстрактна именка?
Дали е во ред толку интензивни стремежи и копнеења да се засноваат на еден апстрактен концепт?
Не велам дека љубовта нема конкретно и апсолутно толкување, ама имам впечаток дека ретко кој има реална претстава за љубовта.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: pukanka
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 20:51
Ljubovta e vreme i prostor
mereno so srceto....


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 00:19
Originally posted by pukanka pukanka напиша:

Ljubovta e vreme i prostor
mereno so srceto....

Што?
За ова зборував погоре.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 09:04
Originally posted by sensei sensei напиша:

Толку често се користи зборот, а дали всушност знаеме што конкретно значи или е апстрактна именка?
Дали е во ред толку интензивни стремежи и копнеења да се засноваат на еден апстрактен концепт?
Не велам дека љубовта нема конкретно и апсолутно толкување, ама имам впечаток дека ретко кој има реална претстава за љубовта.


Емоција не може ОПШТО да се дефинира. Емоцијата е хемија на мозок и секоја има конкретно и апсолутно значење само ако НЕКОЈ се чувствува така...

или како то би ме цитирал Горгон.. се е state of mind Big%20smile


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: elizabeta
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 10:26

љубов е чуство, заљубените комплицираат па после си патат Big%20smile-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 11:17
 

Тоа е Нонсенс

вели Разумот

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 

Тоа е Несреќа

вели Пресметливоста

не е ништо освен Болка

вели Стравот

Бесперспективно е,

вели Прегледноста

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 

Смешно е,

вели Гордоста

Лекомислено е,

вели Предострожноста

Невозможно е,

вели Искуството

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 

Erich Fried (1921-88, австриски поет, критичар и есеист со еврејско потекло)Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:30
Originally posted by ivana ivana напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Толку често се користи зборот, а дали всушност знаеме што конкретно значи или е апстрактна именка?
Дали е во ред толку интензивни стремежи и копнеења да се засноваат на еден апстрактен концепт?
Не велам дека љубовта нема конкретно и апсолутно толкување, ама имам впечаток дека ретко кој има реална претстава за љубовта.


Емоција не може ОПШТО да се дефинира. Емоцијата е хемија на мозок и секоја има конкретно и апсолутно значење само ако НЕКОЈ се чувствува така...

или како то би ме цитирал Горгон.. се е state of mind Big%20smile


Се може да се дефинира. Дури и функционирањето на човечкиот мозок е склоп од електро-хемиски појави кои веќе до некаде се изучени.
Ми се чини дека и ти не си баш на чисто, па релативизираш.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:31
Ljubovta e dolga moznost za bolka

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kockar
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:34
Val....ama slatka bolka Wink

-------------
Covek treba postojano da e vluben zatoa ne treba da stapuva vo brak ...O.V.


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:34
ljubovta.........taa nema ni pocetok ni kraj,postoi poradi se i poradi nisto.....!


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:36
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by ivana ivana напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Толку често се користи зборот, а дали всушност знаеме што конкретно значи или е апстрактна именка?
Дали е во ред толку интензивни стремежи и копнеења да се засноваат на еден апстрактен концепт?
Не велам дека љубовта нема конкретно и апсолутно толкување, ама имам впечаток дека ретко кој има реална претстава за љубовта.


Емоција не може ОПШТО да се дефинира. Емоцијата е хемија на мозок и секоја има конкретно и апсолутно значење само ако НЕКОЈ се чувствува така...

или како то би ме цитирал Горгон.. се е state of mind Big%20smile


Се може да се дефинира. Дури и функционирањето на човечкиот мозок е склоп од електро-хемиски појави кои веќе до некаде се изучени.
Ми се чини дека и ти не си баш на чисто, па релативизираш.


jas sum apsolutno nacisto....ne relativiziram tuku tvrdam
LJUBOVTA e STATE OF MIND


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:37
ne bi rekla deka postoi zaradi nisto........postoi za da mi gi otvori ocite,da gledam na svetot kako ubavo mesto,da gi sakam lugeto,da bidam pozitivna i ispolneta...postoi za da bidam srekna


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:40
ama ponekogas nemora da si zaljubena za da gi imas site tie atributi....


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:51
Originally posted by ivana ivana напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by ivana ivana напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Толку често се користи зборот, а дали всушност знаеме што конкретно значи или е апстрактна именка?
Дали е во ред толку интензивни стремежи и копнеења да се засноваат на еден апстрактен концепт?
Не велам дека љубовта нема конкретно и апсолутно толкување, ама имам впечаток дека ретко кој има реална претстава за љубовта.


Емоција не може ОПШТО да се дефинира. Емоцијата е хемија на мозок и секоја има конкретно и апсолутно значење само ако НЕКОЈ се чувствува така...

или како то би ме цитирал Горгон.. се е state of mind Big%20smile


Се може да се дефинира. Дури и функционирањето на човечкиот мозок е склоп од електро-хемиски појави кои веќе до некаде се изучени.
Ми се чини дека и ти не си баш на чисто, па релативизираш.


jas sum apsolutno nacisto....ne relativiziram tuku tvrdam
LJUBOVTA e STATE OF MIND

Што тврдиш? Дека е релативно? LOL


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: elizabeta
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:53
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

 

Тоа е Нонсенс

вели Разумот

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 

Тоа е Несреќа

вели Пресметливоста

не е ништо освен Болка

вели Стравот

Бесперспективно е,

вели Прегледноста

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 

Смешно е,

вели Гордоста

Лекомислено е,

вели Предострожноста

Невозможно е,

вели Искуството

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 

Erich Fried (1921-88, австриски поет, критичар и есеист со еврејско потекло)

 
mnogu ubavo kazano...poetite se umetnici da ja opeat ljubovta i najtocno da ja definiraat... Big%20smile


-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:57
Originally posted by sensei sensei напиша:

STATE OF MIND

Што тврдиш? Дека е релативно? LOL
[/QUOTE]

da..relativno e vo zavisnost od subjektivnoto cuvsto, poim  na ljubovta


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 16:00
Originally posted by ivana ivana напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

STATE OF MIND

Што тврдиш? Дека е релативно? LOL


da..relativno e vo zavisnost od subjektivnoto cuvsto, poim  na ljubovta
[/QUOTE]

Тука не се сложуваме, бидејќи ништо не е релативно. За се има универзална и апсолутна дефиниција и вредност. Само што понекогаш тоа е потешко спознатливо и полесно е да си речеме дека грозјето е кисело.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 16:02
zavisi od civ point of veiw..

Ajnshtaj ne bi se slozil so tvojava teorija, sea odam utre kje dodiskutirame..

Pozdrav


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 16:13
Originally posted by ivana ivana напиша:

zavisi od civ point of veiw..

Ajnshtaj ne bi se slozil so tvojava teorija, sea odam utre kje dodiskutirame..

Pozdrav

Не го мешај сега анјштајн :) Тој една претходна релативност ја дефинира со теорија, така што и таа релативност веќе паѓа во вода.
Доколку нешто е релативно според еден координатен систем или гледна точка, секогаш постои погенерална и сеопфатна референтна точка од која што „нештото“ лесно се дефинира. Big%20smile
Ај за денеска толку.
Поздрав.< id="WebWizRTE" ="http://forum.idividi.com.mk/RTE_.asp?mode=quote&POID=319049&ID=486" style="border: 1px solid rgb(165, 172, 178);" onload="initialiseWebWizRTE();" height="250" width="490">-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 17:02

mrzam da kazuvam frazi za ljubovta.....

se dodeka ne cuvstvuvam odvratnost i netrpenie  kon covekot so koj gi delam izminative 20 godini, ima Ljubov


-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 17:10
Мое мислење е дека љубовта не е емоција. Емоција е еден начин на кој љубовта се манифестира во личноста на човекот. На пример, јас ја сакам личноста Х, тоа значи дека јас во себе имам емоции кон таа личност. Но, мое мислење е дека љубовта не е љубов, доколку остане САМО на емоции. Да, емоциите знаат да го загреат срцето и да направат убаво чувство. Дали си се запрашал(а): што се’ би направил(а) за личноста што ја љубиш? Мислам дека љубовта е во тоа: колку сме пожртвувани и колку сакаме да и’ служиме на личноста која ја љубиме. Дали би станал(а) ти од кревет во 03 часот наутро ако твојата љубена личност те замоли за половина час внимание, зашто има нешто кое го(ја) тишти и онеспокојува ? Дали би бил рамо за плачење во секоја прилика ? Дали си подготвен(а) да и’ го дадеш последниот твој залак нејзе, наместо да го зачуваш за себе? Дали би го дал(а) животот за личноста која ја сакаш?
 
Дали си подготвен(а) да се жртвуваш за секого кому му велиш ’те сакам’ ?


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 19:17
shekspir rekol:

"Mozes da se somnevas deka zvezdite svetat,
mozes da se somnevas deka sonceto gree,
mozes da se somnevas deka vistinata e laga,
no nemoj da se somnevas
deka ljubovta e ljubov"


-------------


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 19:25
vo ljubovta ne treba da se somnevas,ama vo lugeto....


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 19:36
"Ljubovta e bezgresna,
taa n egresi.
Site grevovi se poradi
nedostatok na ljubov"


-------------


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 03:13
Ima vistini koi ne se za site luge i site vreminja...

-------------


Постирано од: elizabeta
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 10:19
ljubov e samo zbor od 5 bukvi se dodeka ne se zaljubis
ljubov e chustvo sto pravi lugjeto da pravat ludi neshta Big%20smile


-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 10:22
pa nepromisleni toa ljubovta reagira zavisi do stabilnosta na covekot i mnogu luge gresno ja svacaat
ljubov -postuvanje -opsesija-naoganje zaednicki resenijaИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk