IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 28>
Прашање: Дали сте за членство на Македонија во ЕУ и НАТО
Одговор Гласови Статистика
6 [27,27%]
13 [59,09%]
1 [4,55%]
2 [9,09%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2012 во 15:01
ма неможе од цел свет само ние да сме ви виновни

незма начение што правиме ние сме виновни

ми убу
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2012 во 15:46
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C448C58AFDB0EF44B87F601791CB9350

Ова е официелна изjава нa Хорхе:

Се чини дека старите излитени балкански манири, балкански интереси, аспирации и поделби, сe уште опстојуваат и се наметнуваат на исходите на самитите на Европската унија.

Жалам што не се успеа да се испрати вистинската порака. Порака која очигледно, некои не разбираат колку е важна за нас, за нашите граѓани, за нашите општества во регионот.

Мојата порака до оние кои влијаеја на таквите заклучоци на Советот е дека грешат.

И натаму ќе настојуваме да ги развиваме добрососедските односи

Да не се создава лажна претстава за состојбата со добрососедските односи

Земјите од нашиот регион едноставно не можат да си дозволат минатото да продолжи да им ја краде сегашноста и иднината.

И во оваа година кон Република Македонија се упатуваа апсурдни или навредливи изјави на малкумина „дежурни“ политичари од соседството, а за нашите меѓуетнички и меѓусоседски односи.

Нашите врски со соседството се длабоки, тоа се роднински, пријателски, деловни, спортски, културни, духовни врски... мечтаење

Не смееме никогаш да дозволиме да бидат доведени во прашање меѓуетничките односи во Република Македонија.  (А во БГ?)

Токму затоа, оваа година бев покровител на проектот „Спортот како фактор на толеранцијата, заедништвото и почитувањето“. Проект во кој се вклучија илјадници ученици: Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, Бошњаци (од ЕУ ?)



1984, Орвел

http://en.wikipedia.org/wiki/Hate_week

http://en.wikipedia.org/wiki/Doublethink



Изменето од d4 b3 - 18.Декември.2012 во 15:46
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2012 во 16:43

А бе не ми се пишува, ама просто ме влечеш за јазик. плазење

Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

http://en.wikipedia.org/wiki/Doublethink

Ај да видиме што кажа вашиот претседател: има ли тука или нема doublethink?

Бугарија подава рака кон Македонија во името на заедничка цел и јас верувам дека решението е правилно.

Јас тоа си го викам просто - лицемерие.
И неодоливо ме потсеќа на изреката:

"Fighting for peace is like fu***ng for virginity."

Се извинувам за вулгарното зборче, но таква е изреката.
црвенеење

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2012 во 17:08
sekoja generacia ja ima svojata bitka
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2012 во 23:45
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Постапувањето од позиција на сила нема интерес за преговори или прифатлив реципроцитет!

Банирањето е сосема легитимно право кое руската творба го практикува, но тоа неотвара доволен простор за развој на добри меѓусосетски односи. Напротив, го подгрева јазикот на омразата.

Стереотипот по прашање како Бугарија и Бугаите се перцепираат во Македонија уште еднаш се потврди. Бугариниот ќе си остане Бугарин, практично непромент, на ист начин како што го гледале нашите предци, како го гледаме ние и како ќе го гледаат идните генерации Македонци.

Со Европа го делиме истото мислење. Трчаме понадвор кога ќе не стегне. Потребата си е потреба, а нуждата цара немоли!




jaзикот на романтиката е реторика од поранешниот милениум

веке има реципроцотет

ако сакате сирене - ке мора да си го платите

нема потреба од повеке обеснувания


Како совесен и одговорен домаќин, редно е да прашам колку чини сирењето кое го продавате?

Ако е премногу скапо (а мислам дека е скапо), да си бараме друг снабдувач или пак да се прфрлиме на домашно, беровско или галичко.

Јазикот на романтиката е реторика од поредходниот милениум!Поголема вистина не си можел да изречеш.

Ајде сега докажете го во пракса она за што се залагате, за вистинските европски вредности! Овде кај мене се вели, put the money where your mouth is. Меѓутоа видовит сум, предвидувам дека вокабуларот на суште неродените бугарски граѓани е веќе многу романтичен. Романтичниот баластот создава пак тешки илузии и чувство на лажна само доверба. Ете дека и Бугарија претставува некој фактор.

Бугарскиот печат е полн со самоликување дека ете Бугарија има за прв пат изграден цврст став во надворешната политка. Само да ве потсетам дека на трипати велговте во војна, а ги изгубивте сите, само ради невозвратената љубов. Цврстината на овај нов/стар бугарски став не е ни приближно толку суров какви што беа ставовите кога влегувавте во војна.

Би сакал да видам колку сте јаки и цврсти со тие кои седите на маса и се фактор при донесувањето на одлуките. Се криете како такво под кошула.

Во меѓувреме ќе јадеме сирење и разно разни млечни производи. Не ни помислуваме да дадеме пари за сурутката. Има многу гладни ширум светов кои ќе бидат благодарни и ја сметаат истата за сирење.

Потреба од обајснувања има, а ќе има и во иднина. Се дека зелките и тиквите не созреат, ако предходно не станале расол или лејки!


Изменето од Platenik - 18.Декември.2012 во 23:48
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2012 во 23:56
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

sekoja generacia ja ima svojata bitka



Само вашата битка е константа. Нема ограничување ниту просторно, ниту временски.

Генерациски сплотени како еден, за Блгарија на три морета и еден сешт народ. Незнам зошто само се ограничувате на трите мориња, а не го вклучувате порсторот меѓу 3-те океана? Тоа е поблиску до вистината!

Соединението прави силата! Што значеше зборот фашизам? Снопче?!


Изменето од Platenik - 19.Декември.2012 во 12:58
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 00:07
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

ма неможе од цел свет само ние да сме ви виновни

незма начение што правиме ние сме виновни

ми убу




Кој рече дека само вие сте виновни?!

Ширум светов има многу грешници, ама целта им е различна.


Ви сте грешни и ќе останете грешни во однос на Македонија. Негледам дека сте грешни во однос на Словенија, Италија.... или било која друга подалечна земја за која немате интерес.

Не сум сигурен како ќе продолжат работите во Шпанија. Ве има многу, па незнам дали нема да им создадете предуслови на Шпанците да го ревидираат мислењето за вас кои се нарекувате Бугари.

Знам само дека некои се срамуват че се Блгари!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 00:46
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



А бе не ми се пишува, ама просто ме влечеш за јазик. плазење

Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

http://en.wikipedia.org/wiki/Doublethink

Ај да видиме што кажа вашиот претседател: има ли тука или нема doublethink?

Бугарија подава рака кон Македонија во името на заедничка цел и јас верувам дека решението е правилно.

Јас тоа си го викам просто - лицемерие.
И неодоливо ме потсеќа на изреката:

"Fighting for peace is like fu***ng for virginity."


Се извинувам за вулгарното зборче, но таква е изреката.
црвенеење



Драга моја Анастасеа,

Руската творба и бугаризираните веќе протегаат или посегаат рака по Македонија повеќе од 130 години. Колку време само ќе им биде потребно да сватат дека посегнатата или “подадената“ бугарска рака никој не им ја сака?!

А тие, само го потврдуваат стереотипот “бугарска работа“ во секоја една можна прилика, ново наново, одново, повторно.... невозвратената љубов ги истоштува. Over and over and over again.....Дрво да беа или мечка од планина да донесеа, досега ќе сватеа дека бугарското име и љубов е фалшива монета во Македонија! Бузгаризраните никако! Чест на аслите Бугари.

Затоа, бугарското лицемери неможе да не изненади. Дали може да не изнендаи снегот во Јануари или изгревањто на Сонцето секое утро?!

Имаат проблем така наречените Бугари, тие сметаат дека Сонцето изгрева од нивниот задник, а сакаат да им веруваме дека тоа е навистина така!

Погледни ги само коментарите на статијата која ја имаш приложено.

Мој комнетар на сето тоа: Бугарска работа!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 12:55
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:



Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Како совесен и одговорен домаќин, редно е да прашам колку чини сирењето кое го продавате?

Ако е премногу скапо (а мислам дека е скапо), да си бараме друг снабдувач или пак да се прфрлиме на домашно, беровско или галичко.


сиренето моментално струва 2 000 000 американски долара

мислам дека за вас е ефтинко

ако немате моментално може од дарко да си ги побарате

ама он сега е зафатен
нека да поминат Осакрите

ама се пак цената на сиренето зависи од барането - пазарна икономика
динамика, работно време
и доагат празници
кой знае што ке се случи со цената на сиренето



Ефтинко е за нас, прав си, ама ќе ги потрошиме парите на нешто побитно.

На пример на новиот споменик за добрососедство и мирољубива коегзистенција или на некој нов филм.


Лицемерието и тука го покажувате. Сирењето произведено во руската творба во Австралија се продава од 9 до 15 долари за кило. Некогаш може да се најде и за 7 долари. Што значи дека вие ним им го продавате не повеќе од 4-5 долари по кило.

Ај и ти си бил некој голем бизнисмен! Не правиш бизнис со Македонија, барај други овци! Пазарните законитости неважат во Бугарија и Грција. Таму административно се утврдува цената кога станува збор за Македонија


Неверојатно колку си селективен во одговорите, а богами и штур.

Изменето од Platenik - 19.Декември.2012 во 13:02
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 22:07

Ако продолжите ќе ми го расипете празничното расположение.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2012 во 14:06

Платеник, ги читав коментарите, и не само под оваа статија. Тие сами по себе си се коментираат.

Мене лицемерието на бугарските политичари не ме изненадува. Впрочем, откако сум на форумов, пишувам дека еден ден ќе не чека вето и од Бугарија. Тие само си бараа повод низ сиве овие години. Вистинската причина не е ни Третото полувреме, ни разноразни Спаски, ни некаков говор на омраза, ни што ти јас знам што...  

Ако се толку за почитување на некакви извикани “европски критериуми“, зошто прво дома не си ги почитуваат, па со нив ги уценуваат соседите? И тие и грците? Туку од позиција на сила, се бара параван за некакви други намери.

Сепак, не сум да ја ограничуваме темата само на Бугарија, иако е актуелна. Нам Бугарија не ни е единствена пречка за ЕУ, само што сега стана и официјална.





Изменето од Анастеа - 20.Декември.2012 во 15:03
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2012 во 14:12
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

ни што ти јас знам што...  


изненадување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2012 во 14:24

Ако те банираат, ќе биде од добрососедски причини. голема насмевка
Демек - за твое добро. голема насмевка
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2012 во 14:29
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Ако те банираат, ќе биде од добрососедски причини. голема насмевка
Демек - за твое добро. голема насмевка


знам бе


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.