Испечати | Затвори го прозорот

ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Свет
Опис на форумот: Масони, Рокфелер, Ирак, Иран, Балкан Експрес...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24939
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 10:55
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?
Постирано од: Zeksi71
Наслов: ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?
Датум на внесување: 30.Септември.2011 во 02:26
Подршката на народот за евентуално членство во ЕУ и НАТО, е во константно опаѓање како последица на објективни и субјективни причини.
Што ќе добиеме со евентуалното членство, а што би загубиле?

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ



Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Септември.2011 во 09:17

   
   <div ="msg" style=":left; overflow:auto;">
   a be,...koga postavuvash prashanja so dva ili povekje izbori,...ne mozesh da odgovarash ednostavno so ,...DA ili NE,......zatoa, ispravi si neshto od toa   i ne brzaj premnogu drugpat!...inache,....jasno
deka na shvajcarcite ne im trebaat ,...niti na norvezanite i sl...ama ,
na makedonijava i te kako i treba nekoj da se grizi za nea,.......da mozela da se druzi so niv od pred desetina godini , ke videshe  dali i kakov efekt ke imashe,..do sega!.a ne deka preku nokj,so niv, ke ti bide poubavo vo tvojava tatkovina, de!намигнување



Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 30.Септември.2011 во 10:23
Гласав за НЕ. не%20зборувам нека%20ти%20е%20срам


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2011 во 11:13
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Гласав за НЕ. не%20зборувам нека%20ти%20е%20срам


Твоето НЕ се однесува на просперитетот или на утопијата?!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 30.Септември.2011 во 14:30
Дечки се извинувам на сите, како прво ја утнав темата што ја ставив во подфорумов свет, требаше да биде во политика. Ако не ви пречи ОК, а ако пречи админите нека ја стават кај што мислат дека треба.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 30.Септември.2011 во 21:57
http://www.ivonazivkovic.net/ROMPUJ-BELGIJA-EU.html


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 01.Октомври.2011 во 02:29
Originally posted by Audiofil Audiofil напиша:

http://www.ivonazivkovic.net/ROMPUJ-BELGIJA-EU.html


Во секој случај интересен приод при толкувањето на историјата и поврзување на истата со сегашните политчки текови.

Колку и да звучи логична анализата на госпоѓата Живковиќ, сепак доминираат елемнти на конспиративност. Згора на тоа речникот кој се користи, премногу вивидно го отсликува менталниот склоп и начинот на размислување на нашиот северен сосед.

Да, Белгија се наоѓа во вистински политички хаос, на чија територија неслучајно се судруваат идеите на големите играчи. Историски докажано кофликтна територија која ги поседува сите услови во кои, лабараториски ќе можат да се тестираат идеите за новите демократски процеси.

Иако Балканот има слични предуслови, сепак нему му недостасува историски, цивилизациски, културолошки, па ако сакате и демократски развиток.

Белгија е најпогодната почва на која и во иднина ќе се експирементира со демократските процеси и успехот на проектот Обединетеи Европски Држави.

Останува да се види кој ќе биде најголемиот бенефактор од проектот ОЕД. Се ми се чини дека тоа ќе бидат мал број на луѓе, односно елитните кругови меѓу протагонистите за обединета Европа. Малите и немоќните како и секогаш ќе треба да се задоволат со трошките и отпадот.

Како стојат моменталните политички трендови гласам ДА и за ЕУ и за НАТО, од аспект на просперитет. Ние сме скромни луѓе па и со трошки се задоволуваме. Но, си го задржувам правото да го променам своето мислење доколку се промени и политчката клима во Европа. Ова мое НО пред се се должи на утопијата и на двете институции, ЕУ и НАТО.

Со полна морална одговорност и сосема свесно изјавувам дека не сум камелеон, туку практичен. Нели политиката непризнава емоции, туку само интереси и прагматика?!   

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 01.Октомври.2011 во 17:28
Во почетокот на патот кон ЕУ и НАТО на Македонија, оваа идеја имаше голема подршка кај народните маси, преку 70 % од народот беше за тоа да бидеме членка во иднина на овие две организации. Тоа според тогашните анкети, но не беше мал бројот и на оние кои што иднината на МК не ја гледаа во ЕУ и НАТО. Се работи за некои 25 - 30 % на луѓе кои што од старт беа против тоа.
Во разговори со нив, со поединци кои беа против таа идеја, доминираше ставот дека штом бивша ЈУ не можеше да опстои како заедница на засебни народи составена од само 6 национални републики, со многу слична култура и навики, како би можеле да очекуваме заедница од 20 - 30 различити држави да биде успешна.
Тогаш ми беше малку чуден тој став, но како што одминуваше времето, се повеќе бев убеден дека тие луѓе ја збореле вистината, односно имале аргументи кон нивните тврдења.

Сите го знаеме фактот дека за да станеме членка на овие две организации треба да го промениме името, автоматски тоа ќе значи и промена на уставот како и промена на идентитетот.
Значи стартот на нашето членство таму ќе биде со уцена, по принцип земи или остави, без никаква подршка од страна на постоечките членки на ЕУ и НАТО за праведно решавање на овој измислен проблем.

Дали на тоа ние ќе се согласиме зависи од народот на евентуалниот референдум по тоа прашање.

Теоретски, и да се согласиме на промена на името, уставот, идентитетот, за да и удоволиме на Грција, кој ни гарантира дека нема да се сопнеме веќе на следниот чекор кон членството во НАТО кај што не чекаат вечно незадоволните Албанци кои се членка на НАТО. Кој ни гарантира дека и тие нема да поставуваат некои услови, а и тие имаат право на вето.
Кој ни гарантира дека и Бугарија ( членка и на НАТО и на ЕУ со право на вето ), нема да поставува дополнителни услови, кога тие самите викаат уште од сега дека доколку не се решат проблемите околу идентитетот и јазикот на македонскиот народ, нема да дадат зелено светло да се приклучиме кон овие две организации.

Се поставува прашањето и да ја свиткаме кичмата како што заговараат од СДСМ, да промениме и име, и идентитет, и јазик, и устав, да признаеме дека не сме тоа што сме а сме нешто друго, која ќе биде користа од сето тоа????



   

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Октомври.2011 во 00:25
ajde be ne tropaj gluposti,изненадување...ustvari...chunki ke da ti e prvpat!намигнување

...vo pochetokot,...ustvari , ne tolku daleku,.... tuka imashe najgolem procent voopshto dosega vo nekoja zemja  okolu toa,...duri i preku 90%.....za shto i se zezavme deka makedoncite chekaat drug da gi spasi....namesto samite da ja zemat ''motikata'' vo race.

...ima i tuka  neshto okolu toa preneseno od togash , ama  ne mozam da go najdam,


...a, sega ne moze da se odredi kojznae kolku poprecizno,, zatoa shto pred kamera, lugjeto pravat lice,...ama ,najverojatno pak mnogu povekje bi rekle da , otkolku onie ''zadovolnite'' od zivotot vo ''rajskata'' makedonija.

...ili takvite kako tebe ,...koishto se epten zadovolni od zivotot vo drzavata ama,...so iljadnici kilometri daleku od nea!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 02.Октомври.2011 во 06:14
Originally posted by brza brza напиша:

ajde be ne tropaj gluposti,изненадување...ustvari...chunki ke da ti e prvpat!намигнување...vo pochetokot,...ustvari , ne tolku daleku,.... tuka imashe najgolem procent voopshto dosega vo nekoja zemja  okolu toa,...duri i preku 90%.....za shto i se zezavme deka makedoncite chekaat drug da gi spasi....namesto samite da ja zemat ''motikata'' vo race....ima i tuka  neshto okolu toa preneseno od togash , ama  ne mozam da go najdam,...a, sega ne moze da se odredi kojznae kolku poprecizno,, zatoa shto pred kamera, lugjeto pravat lice,...ama ,najverojatno pak mnogu povekje bi rekle da , otkolku onie ''zadovolnite'' od zivotot vo ''rajskata'' makedonija....ili takvite kako tebe ,...koishto se epten zadovolni od zivotot vo drzavata ama,...so iljadnici kilometri daleku od nea!



И да биле 90 % од народот кои што биле за а не биле во толкав процент никогаш, не знам од кај ги вадиш податоците, вероватно тресеш глупости од памет ( или без памет што е поверодостојно ), сегашниот процент на луѓе кои се за евентуално зачленување во ЕУ и НАТО е далеку помал.
Со оглед на тоа низ какви се понижувања го подложуваат народот во тек на сите овие години, форсирајќи ги владите во МК да спроведуваат несуштински работи, наместо да се зафатат со реалноста, низ какви се уцени поминува овој народ, не ќе да е процентот на подржувачи толку голем колку што беше односно колкави се твоите соништа.
Дури и со шиптарските гласови 100 % да гласаат и да излезат, во овие услови, на евентуален референдум за промена на името не верувам дека би имало повеќе од 30 % од граѓаните кои би се изјасниле за промена на името.

Така да или влегуваме во НАТО и ЕУ како што треба без виткање кичма, или не влегуваме никако.

Имаш ли некој доказ за да ме увериш дали ќе живее народот подобро доколку станеме членки на овие две организации?

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Октомври.2011 во 13:56
...a ti pa,od kaj pa znaesh deka nema da ti zivee?!изненадување

...ili stvarno ochekuvash preku nokj mizerniot narod da stane prosperiteten?

...takvo neshto moze da se sluchi za edno desetina!!! godini,....

...kazi nekoj shto e tamu barem tolku i mu e polosho od kolku koga bil sam?збунетост ( mislam na bedni zemji , kako ''tvojava'')намигнување

... a , vo prvo vreme moze i da mu bide (prividno)polosho, zatoa shto im treba na lugjeto vreme,za da se adaptiraat na ''redot  i poredokot'' koj shto vladee kaj niv,
..za razlika od bezvlastieto ....vo sekoj del od zivotot na lugjeto,..koeshto momentalno vladee vo makedonija...

....vlezi ti sega ...pa, posle desetina godini , ako stvarno ti bide polosho od sega ,..ke ti  poradi toa shto si bil vo pravo sega!

...i aman vekje,...dojdi si kaj ''svoite'' za da imash polno pravo da im solish pamet za bilo shto....a, najmnogu za toa kako zivee momentalno....


...a, za procentite, jas ne gi izmisliv tuku tie bea tolku navistina  od  anketite koishto gi pravea pred nekolku godini,
..a za toa deka samo 30% se sega za,...ne zasluzuva nishto povekje od edno...газење%20од%20смеење



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 03.Октомври.2011 во 04:08
Во 90 год. Словенија има просек на примања отприлика околу 1800 - 1900 ДЕМ. Пред десетина години влегуваат во ЕУ и НАТО, а сега просекот на плати по вработен им е отприлика 900 - 1000 ЕУР, што би дошло скоро исто примања како во 90 год. Само со таа разлика што цените за трошоци на животот се едно 300 - 400 % поголеми од тогаш. Словенечкиот БНП минатата година го достигна нивото од 90 год. Значи стандардот на народот, куповната моќ е падната.

Бугарија и Романија се нешто помалку време во ЕУ и НАТО, просечните примања не им се зголемени за ова време, а цените се пораснати многукратно. Опаѓање на стандардот на живеење е многукратен.
Откако се членки на ЕУ и НАТО овие две држави, имаат помалку 1.5 милиони жители, бидејќи толку луѓе ги напуштиле во изминатиот период и се иселиле во некоја од старите ЕУ држави.

Исти или сличен е случајот со Балтичките држави, со Полска, Словачка, Унгарија.

Најголемиот проблем за сите овие држави сега е се преголемата задолженост, и решението кое се бара во уште поголемо задолжување кое дефинитивно на државите и на граѓаните нема да им донесе ништо добро, како што можеме и да видиме во последно време од повеќе примери.

Проектот ЕУ по примањето на еден куп држави во самата организација освен што доведе до намалувањето на просечните примања на работниците во старите ЕУ држави поради зголемувањето на понуда на работна рака, освен што ги направи неконк*рентни производите од новите ЕУ држави на заедничкиот пазар, освен што ги задолжи до гуша новите членки, кажи кој им е другиот бенифит, општо земено на сите во ЕУ.

Освен што капиталистите станаа уште побогати, јас ЕУ се уште не ја гледам како некој бенифит за останатите. Американците си играат мајтап во последно време, викаат петокраката се пресели од Москва во Брисел.

Сам кажуваш дека во почеток божем привидно ќе било полошо, додека сме се научиле на редот и поредокот. Па нели сега се учиме на редот и поредокот додека сме кандидати.
Па чии бе закони, редови и поредоци имплементираме во последните десет години.

И уште кога ќе сме влезеле пак уште десет години ред и поредок.




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Октомври.2011 во 14:38
mmmmamama miaaa....!изненадување...pa ti si bil poln so suvi podatoci,...be!изненадување

...samo , mene , bidejki ne sum tolku izsofisticiran tip  kako tebe тага,...samo edno mi pagja na pamet:

...pa, koj gi drzi be, tamu so sila,...koga ,...vratata za izlez na site im e otvorena ,...pa , na koj mu e (po)losho so niv ,...moze sigurno slobodno koga saka da izleze,
...i  toa,  sigurno ne se potrebni tantalovi maki za toa ,...kako koga si sakal da im vlezesh...

...znachi,...samo glup  ostanuva nekade, kade shto ne mu e dobro,..a, pogotovo ako mu e polosho od togash ,....... koga bil sam!
...a za slovencite,...ednostavno,....ne bidi smeshen  !...srekjni kje bile slovencite ako i iljadarka zimale togash,...iako i toa e mnogu povekje od drugite nivni (togashni)''brakja'', shto go  zemale za svojot trud...


...a, deka i tuka vladee ''red i poredok''...газење%20од%20смеење
...mozebi mislish deka tamu kaj shto si sega ...vladee,ama,

...ama , ne i tuka , kade shto dzavata i monopolite shto se pod nejzino ''pokrovitelstvo'', sekojdnevno im go zagorchuvaat zivotot na  lugjeto!

...e, pa , da mi prostish , ama vo kanada, dzavata ako gi dupi svoite lugje, kako shto makedonija go ebe svojot sopstven narod,...teshko deka ke ostane chitava ,...a, kamoli pa, da bide na vrvot na najuspeshnite zemji vo svetot.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 03.Октомври.2011 во 16:50
Брза,

што се натегаш со мене, имаш интернет, имаш илјадници други форуми по светот, словенски, полски, амерички, види, прошпартај малку по нив, види што другите зборат, како им е, па после тука друг муабет ќе правиш.

И не само по форуми, денес секоја една информација е лесно достапна.

многу добро знаеш у какви гомна се наоѓа ЕУ денеска, дека не е тоа што било пред 10 год.

Само минатата година во Канада се доселени повеќе од 25 илјади луѓе од земјите на зап. европа, колку се во УСА, Аустралија и др. земји заминати немам податоци. Сигурно повеќе.

имаш разно разни анкети по западните сајтови, па провери колку се луѓето задоволни од сегашната состојба во ЕУ.

Нема зошто јас и ти да се натегаме тука.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Октомври.2011 во 23:36
a be koj so tebe se natega,...ne si laskaj premnogu !...смеење

...bash me boli mene za tie i takvi podatoci od kaj i da se,...jas znam kolku bilo togash ,.....ne e da nemalo i tolkavi ama, da bile ''normalni''  vo toa vreme ?!изненадување

ama , batali go toa,...tuku,...objasni go ova:

Originally posted by brza brza напиша:


.............................
...znachi,...samo glup  ostanuva nekade, kade shto ne mu e dobro,..a, pogotovo ako mu e polosho od togash ,....... koga bil sam!
...a za slovencite,...ednostavno,....ne bidi smeshen  !...srekjni kje bile slovencite ako i iljadarka zimale togash,...iako i toa e mnogu povekje od drugite nivni (togashni)''brakja'', shto go  zemale za svojot trud...
.....................................

pa,...ali se glupi ...ali se tupi....shto seushte ''stojat'' tamu ?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 03:03
Иљадарката ја зимаа нашите работници во тоа време, во МК. Словенците беа дупло од нас од секогаш.

Што мислиш, според тебе уште колку ќе седат таму оние незадоволните, јас не предвидувам долг период да помине кога сегашнава ЕУ каква што е сега нема да постои повеќе. Може ќе биде некоја друга форма на организирање, ама вака како сега дефинитивно не.

Прочитај статистики по интернет што викаат самите граѓани на ЕУ, дали се задоволни од сегашноста.

Еден пример ќе ти дадам, имам зет за братучетка кој веќе 15 год. живее и работи во Италија. Откако влегле првите десет источно европски држави во ЕУ, платата му се намалила 25 %. По влезот на Бугарија и Романија во ЕУ, сега работи за 10-12 еур саат, и тоа прошлата година беше невработен скоро 8 месеци.
Човекот е специјалист за подводни заварувања со 20 години искуство.



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 06:52
Минимална сатнина:

- Канада: 9,27 долари на час или за 38 часовна недела 352,26 долари
- Австарлија: 15 долари на час или за 38 часовна недела 570 долари
- САД: 7,25 долари на час или 2,13 долари + напојница. Доколку напојницата не ја надоместува разликата меѓу 7,25 и 2,13 тогаш работодавецот е обврзан да ја надополни разликат до 7,25 долари. Во Вашингтон минималната сатнина е 8,67 долари.

Во САД милостињата има многу звучно име, FEDERAL Minimum Wage. Дали админстрацијата се спрдачи со сопствениот народ?! За некому да му се раздени, некому треба да му се стемни. Меѓутоа мнозинството постојано живее во темница, надевајќи се дека еден ден ќе му се раздени.

Според ова може да се заклучи дека во Италија и Шпанија дури и добро плаќаат?!?!?!

Колку само убаво звучат тие 12 евра со споредба со нашите 1,5-2 евра на час, нели?

Пред распадот просечната плата во СФРЈ била 450 германски марки, во Македонија 350, а во Словенија 750.

Вкупниот екстерен долг на СФРЈ бил 20 милијарди долари, а сега вкупниот екстерен долг на екс ЈУ државите е околу 150 милијарди и расте со секој изминат ден. Овај мој податок од 150 милијарди можеби е веќе стар.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 15:56
Платеник,

Минималната плата во Сев. Америка, која е на толкаво ниво како што си напишал, не е мерило за просекот на примањата, односно куповната моќ на работниците.
Таква саатнина зимаат учениците и студентите кои што работат по разни мекдоналдси и сл. компании обично со скратено работно време.
Еден пример, во Британска Колумбија минимумот е помал него ли во Онтарио или Квебек на пример, а сепак нивните просечни примања се во просек 20 - 25 % повисоки за разлика од овие две.
Мора да се земат во обзир и параметрите за трошоците на животот, па тогаш да се види вистинската слика.

За разлика од ЕУ животните трошоци во Сев. Америка се далеку помали во секој сегмент.

10 УСД не се исто со 10 ЕУР, таму или ваму. Има разлики огромни.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 15:57
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Минимална сатнина:

- Канада: 9,27 долари на час или за 38 часовна недела 352,26 долари
- Австарлија: 15 долари на час или за 38 часовна недела 570 долари
- САД: 7,25 долари на час или 2,13 долари + напојница. Доколку напојницата не ја надоместува разликата меѓу 7,25 и 2,13 тогаш работодавецот е обврзан да ја надополни разликат до 7,25 долари. Во Вашингтон минималната сатнина е 8,67 долари.

Во САД милостињата има многу звучно име, FEDERAL Minimum Wage. Дали админстрацијата се спрдачи со сопствениот народ?! За некому да му се раздени, некому треба да му се стемни. Меѓутоа мнозинството постојано живее во темница, надевајќи се дека еден ден ќе му се раздени.

Според ова може да се заклучи дека во Италија и Шпанија дури и добро плаќаат?!?!?!

Колку само убаво звучат тие 12 евра со споредба со нашите 1,5-2 евра на час, нели?

Пред распадот просечната плата во СФРЈ била 450 германски марки, во Македонија 350, а во Словенија 750.

Вкупниот екстерен долг на СФРЈ бил 20 милијарди долари, а сега вкупниот екстерен долг на екс ЈУ државите е околу 150 милијарди и расте со секој изминат ден. Овај мој податок од 150 милијарди можеби е веќе стар.
abe , kanadsko makedonski bugarinm,....ili gospod znae vekje ,..shto si?!....chitash li?...

...eve,...nekoj se potrudil i ubavo da ti go ''potkova'' toa shto ja  samo ti go napomnav!...смеење

...znachi,...kako shto rekov ,...ni iljadu ....marki,
dabome!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 16:04
За љубителите на статистички податоци:
                                СЛО     БГ    ГР   ЛУК


Минимална сатнина:              3,45    0,71 4,28 9,73
Месечен минималец:              597     123   741   1685
% од просечната плата:          43,9    42,1 41,3 33,2
Просечна плата:                 1359    292   1794 5075
% работна сила на минималец:     -      27,1 16,8 15,2
Надворешен долг во милијарди:   35,8    32,8 1320 380
Надворешен долг по глава:       17700   4350 260м 33000
Цена на безоловен бензин:       1,287   1,227 1,274 1,682
Храна - индекс                   96      67    119 100

Износите се дадени во евра.

Според Еуростат инедксот за храна за МКД е 52 и е најнизок во Европа.

Податоците се извелчени од извештајот подготвен во април 2010.

Податоците за задолженоста се од декември 2010.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 16:11
ete mu statistika na ljubitelot na statistika,...да

...a,na benzinot , znachi,...samo luksemburzani mozat da im pozavidat na makedoncite,.,..

bravo ,..bravo !да

...ednash prashav,..aj pak:

...kade ima najgolem broj ovci na km2 ?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 16:55
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Платеник,

Минималната плата во Сев. Америка, која е на толкаво ниво како што си напишал, не е мерило за просекот на примањата, односно куповната моќ на работниците.
Таква саатнина зимаат учениците и студентите кои што работат по разни мекдоналдси и сл. компании обично со скратено работно време.
Еден пример, во Британска Колумбија минимумот е помал него ли во Онтарио или Квебек на пример, а сепак нивните просечни примања се во просек 20 - 25 % повисоки за разлика од овие две.
Мора да се земат во обзир и параметрите за трошоците на животот, па тогаш да се види вистинската слика.

За разлика од ЕУ животните трошоци во Сев. Америка се далеку помали во секој сегмент.

10 УСД не се исто со 10 ЕУР, таму или ваму. Има разлики огромни.


http://http://usgovinfo.about.com/od/moneymatters/a/Federal-Minimum-Wage.htm - Дополнителни информации

Погорниов линк те демантира. Учениците и луѓето со одреден број на недостатоци се плаќани под минимумот. Овај минимум во САД е тековен, а од 1/1/2012 ќе треба да се зголеми на 9 доалри на час.

Незборувам на памет. Познати ми се барем работите во англо-саксонскиот свет.

Industrial relations или работните односи по наше, се катастрофални во САД во споредба со развиениот свет, а богами и во споредба и со некои земји кои се во развој.

Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.

За ЕУ што да ти кажам?! Со секој изминат ден се повеќе верувам дека Москва се пресели во Брисел. Последиците ќе ги чувствуваат (официјално) 94 милиона вработени ширум Европа кои се на минималец. Мислам дека оваа бројка е многу поголема од причина што цела источна Европа е на минималец, се разбира според западно европските критериуми.

ПС Во мојот предходен пост се обидов да го преставам спектарот на ЕУ кој мора да признаеш е многу широк, Се протега од 123 евра па се до цирка 2000 евра за минималец.

Неможе да се оспори, некои земји направија виден прогрес ама во апсолутен износ. На пример во Бугарија минималецот се искачи во последниве 10 години од 38 на цели 123 евра.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=131560 - 41 година па сонот ќе биде исполнет , ама ако другите стојат на место.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 17:05
Originally posted by brza brza напиша:

ete mu statistika na ljubitelot na statistika,...да...a,na benzinot , znachi,...samo luksemburzani mozat da im pozavidat na makedoncite,.,..bravo ,..bravo !да...ednash prashav,..aj pak:...kade ima najgolem broj ovci na km2 ?збунетост



Статистички? Па се разбира во Австралија(ако се изземе дека 70% е пустиња) и дефинитвно Нов Зеланд.

Во Македонија козите и овците се загрозена врста. Јагнињата пак ни одат за Италија и тоа најмногу таму, во последно време.

За бензинот, Норвежаните сигурно им завидуваат на Луксембуржаните и на сите останати. Ти користат најскап бензин. Плаќаат дури 1,74 евра по литар.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 17:25
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.



Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.



-------------


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 18:24
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.



Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.



Незнам од каде ти се тие податоци, но 200000 долари плата е само солидна плата. Лекари од општа пракса се на 100000+. За спцијалисти на добар глас сумата од 200000 е смешна.

ЦЕО или Chief Execitive Officer или по наше Генарален Директор на посериозна компанија или акционерко друштво не е без неколку милиона основна плата. Кон оваа основна плата се додаваат разноразни бенефиции, акции, бонуси stock option, fringe benefit tax, обавезен golden shake во договорт...... станува збор за пакет.

На било која поголема америчка компанија што ќе ти падне на памет, односно ја знаеш ЦЕО-то нема помала палта од 10 милиони долари.

http://www.theaustralian.com.au/business-old/industry-sectors/telstra-on-hold-as-the-top-amigo-goes/story-e6frg9hx-1111118979304 - Еве ти еден пример од една многу поконзервативна средина од американската во тој поглед , а верувај ми ги има многу.

Еве ти нешто попикантно:

http://www.guardian.co.uk/business/2008/oct/17/executivesalaries-banking - Executives

Last year Merrill Lynch's chairman Stan O'Neal retired after announcing losses of $8bn, taking a final pay deal worth $161m. Citigroup boss Chuck Prince left last year with a $38m in bonuses, shares and options after multibillion-dollar write-downs. In Britain, Bob Diamond, Barclays president, is one of the few investment bankers whose pay is public. Last year he received a salary of £250,000, but his total pay, including bonuses, reached £36m.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 18:48
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.



Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.



Незнам од каде ти се тие податоци, но 200000 долари плата е само солидна плата. Лекари од општа пракса се на 100000+. За спцијалисти на добар глас сумата од 200000 е смешна.



Податоците ми се од http://www.huffingtonpost.com/2011/05/20/top-ten-highest-paid-jobs_n_864907.html#s281294&title=1_Surgeons - овде . Таму стои дека на хирурзуте просечната годишна плата им е околу 200 000 долари. На неврохирурзите просечната плата им изнесува 220 000 долари. Иако http://www.healthcaresalaryonline.com/neurosurgeon-salary.html - има и такви кои земаат до 700 000 долари.

-------------


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 19:14
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Погорниов линк те демантира. Учениците и луѓето со одреден број на недостатоци се плаќани под минимумот. Овај минимум во САД е тековен, а од 1/1/2012 ќе треба да се зголеми на 9 доалри на час.

Со секој изминат ден се повеќе верувам дека Москва се пресели во Брисел. Последиците ќе ги чувствуваат (официјално) 94 милиона вработени ширум Европа кои се на минималец. Мислам дека оваа бројка е многу поголема од причина што цела источна Европа е на минималец, се разбира според западно европските критериуми.

ПС Во мојот предходен пост се обидов да го преставам спектарот на ЕУ кој мора да признаеш е многу широк, Се протега од 123 евра па се до цирка 2000 евра за минималец.



http://www40.statcan.ca/l01/cst01/famil21a-eng.htm - http://www40.statcan.ca/l01/cst01/famil21a-eng.htm

http://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=77 - http://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=77

Како што можеш да видиш, од погорните линкови за просечните примања и во УСА и во Канада, не изгледа баш така дека повеќето работат за минималец односно со прикажаните примања во просек поголемиот број вработени примаат значително повеќе од законски пропишаниот минималец.

http://www.worldsalaries.org/ - http://www.worldsalaries.org/

На овој линк, можеш да направиш компарација за просечните примања по професии во повеќето значајни држави во светот.
Од него може да се види дека просечните примања по професии во Сев. Америка се скоро секогаш повисоки во однос на нивните колеги од ЕУ.
Да не ги спомнувам трошоците на живот каде што во ЕУ се значително повисоки.

До пред проширувањето на ЕУ со првата група од десет земји, а поготово откако влегоа Романија и Бугарија, просечните примања на европјаните беа значително повисоки него што се сега, што е последица на огромниот бран на нови работници кои што ги преплавија старите членки на ЕУ, и нормално по зголемената понуда на работна сила последицата е значително пониските примања на вработените во старите членки на ЕУ.

Новите пак членки на ЕУ имаа лажна надеж дека со одливот на работници на новите пазари на трудот, поготово во Бугарија и Романија, очекуваа дека ќе се јави недостаток на работна сила и зголемување на платите што ќе резултира со фаќање приклучок кон ЕУ тековите на просечна заработувачка.
Вистина платите беа зголемени, но ни одалеку на тоа ниво колку што беа проекциите, а и постојаниот раст на трошоците за живот ги изеде и тие мали зголемувања.

И сега во ситуација кога се изневерени очекувањата и на едните и на другите се ствара нервоза кај поголемиот број на членки на ЕУ, и кај новите и кај старите, во стил ова не е она за што се договаравме и на што се надевавме.

А и што мислиш, до кога Германија и нивната економија ќе трпи да ја носи на грб пола Европа.
Мое мислење е не за долго, а ако тие речат дека е доста, сметај дека прво еврото ќе доживее крах а после и самата унија.

Него се одалечивме од темата, прашањето е дали на нас ќе ни биде подобро доколку евентуално влеземе во друштво на ЕУ и НАТО.    

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 19:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.



Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.



Незнам од каде ти се тие податоци, но 200000 долари плата е само солидна плата. Лекари од општа пракса се на 100000+. За спцијалисти на добар глас сумата од 200000 е смешна.



Податоците ми се од http://www.huffingtonpost.com/2011/05/20/top-ten-highest-paid-jobs_n_864907.html#s281294&title=1_Surgeons - овде . Таму стои дека на хирурзуте просечната годишна плата им е околу 200 000 долари. На неврохирурзите просечната плата им изнесува 220 000 долари. Иако http://www.healthcaresalaryonline.com/neurosurgeon-salary.html - има и такви кои земаат до 700 000 долари.


Значи сепак станува збор за просечна плата од 225000 долари годишно. Незнаеме дали ова е само основната плата?

Кај хирурзите просечната саатнина е 15 пати поголема од минималната.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Октомври.2011 во 19:48
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Погорниов линк те демантира. Учениците и луѓето со одреден број на недостатоци се плаќани под минимумот. Овај минимум во САД е тековен, а од 1/1/2012 ќе треба да се зголеми на 9 доалри на час.

Со секој изминат ден се повеќе верувам дека Москва се пресели во Брисел. Последиците ќе ги чувствуваат (официјално) 94 милиона вработени ширум Европа кои се на минималец. Мислам дека оваа бројка е многу поголема од причина што цела источна Европа е на минималец, се разбира според западно европските критериуми.

ПС Во мојот предходен пост се обидов да го преставам спектарот на ЕУ кој мора да признаеш е многу широк, Се протега од 123 евра па се до цирка 2000 евра за минималец.



http://www40.statcan.ca/l01/cst01/famil21a-eng.htm - http://www40.statcan.ca/l01/cst01/famil21a-eng.htm

http://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=77 - http://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=77

Како што можеш да видиш, од погорните линкови за просечните примања и во УСА и во Канада, не изгледа баш така дека повеќето работат за минималец односно со прикажаните примања во просек поголемиот број вработени примаат значително повеќе од законски пропишаниот минималец.

http://www.worldsalaries.org/ - http://www.worldsalaries.org/

На овој линк, можеш да направиш компарација за просечните примања по професии во повеќето значајни држави во светот.
Од него може да се види дека просечните примања по професии во Сев. Америка се скоро секогаш повисоки во однос на нивните колеги од ЕУ.
Да не ги спомнувам трошоците на живот каде што во ЕУ се значително повисоки.

До пред проширувањето на ЕУ со првата група од десет земји, а поготово откако влегоа Романија и Бугарија, просечните примања на европјаните беа значително повисоки него што се сега, што е последица на огромниот бран на нови работници кои што ги преплавија старите членки на ЕУ, и нормално по зголемената понуда на работна сила последицата е значително пониските примања на вработените во старите членки на ЕУ.

Новите пак членки на ЕУ имаа лажна надеж дека со одливот на работници на новите пазари на трудот, поготово во Бугарија и Романија, очекуваа дека ќе се јави недостаток на работна сила и зголемување на платите што ќе резултира со фаќање приклучок кон ЕУ тековите на просечна заработувачка.
Вистина платите беа зголемени, но ни одалеку на тоа ниво колку што беа проекциите, а и постојаниот раст на трошоците за живот ги изеде и тие мали зголемувања.

И сега во ситуација кога се изневерени очекувањата и на едните и на другите се ствара нервоза кај поголемиот број на членки на ЕУ, и кај новите и кај старите, во стил ова не е она за што се договаравме и на што се надевавме.

А и што мислиш, до кога Германија и нивната економија ќе трпи да ја носи на грб пола Европа.
Мое мислење е не за долго, а ако тие речат дека е доста, сметај дека прво еврото ќе доживее крах а после и самата унија.

Него се одалечивме од темата, прашањето е дали на нас ќе ни биде подобро доколку евентуално влеземе во друштво на ЕУ и НАТО.    


Според официјалните податоци во САД 20% од вработените се на минималец. Искрено се сомневам во тој процент. И ако е точен тој податок тогаш станува збор за некои 42 милиони луѓе.

Што се однесува до тоа дали ќе ни биде подобро во ЕУ, можам да кажам дека е политички коњуктурно да се игра на таа карта.

Ќе влезат инвестиции, ќе се подобри инфраструктурат. Друго, ќе им се овозможи на луѓето да бараат работа на поголем простор, па макар работеле и за европски минимум.
Би требело да се намали и процентот на домашната невработеност, ама ќе се намали и стопанската активност. Како да вртиш придобивки може да има, ама и немора.

Ако проектот ЕУ неуспее, тогаш татковината не им бега.

За да не испадне дека трчаме по морковчето или гаиме некои незнам какви илузии, треба само да ги погледнеме искуставата на тие кои го изоделе или го изодуваат процесот на интеграција.


Живи примери ни се Бугарија, Романија... па Грција, Поругалија..... негледам дека им процеветаа розите.

Држам до тоа, ако неможеш да ги победиш, тогаш придружи им се!



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Октомври.2011 во 00:20
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

ete mu statistika na ljubitelot na statistika,...да...a,na benzinot , znachi,...samo luksemburzani mozat da im pozavidat na makedoncite,.,..bravo ,..bravo !да...ednash prashav,..aj pak:...kade ima najgolem broj ovci na km2 ?збунетост



Статистички? Па се разбира во Австралија(ако се изземе дека 70% е пустиња) и дефинитвно Нов Зеланд.

Во Македонија козите и овците се загрозена врста. Јагнињата пак ни одат за Италија и тоа најмногу таму, во последно време.

За бензинот, Норвежаните сигурно им завидуваат на Луксембуржаните и на сите останати. Ти користат најскап бензин. Плаќаат дури 1,74 евра по литар.

.........znachi,...prosto obozavam lugje koishto imaat''visok''  smisol za humor,

...iako odgovorot,...ama samo apsolutno,...e potpolno tochen!  аплауз

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 06.Октомври.2011 во 14:43
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

ete mu statistika na ljubitelot na statistika,...да...a,na benzinot , znachi,...samo luksemburzani mozat da im pozavidat na makedoncite,.,..bravo ,..bravo !да...ednash prashav,..aj pak:...kade ima najgolem broj ovci na km2 ?збунетост



Статистички? Па се разбира во Австралија(ако се изземе дека 70% е пустиња) и дефинитвно Нов Зеланд.

Во Македонија козите и овците се загрозена врста. Јагнињата пак ни одат за Италија и тоа најмногу таму, во последно време.

За бензинот, Норвежаните сигурно им завидуваат на Луксембуржаните и на сите останати. Ти користат најскап бензин. Плаќаат дури 1,74 евра по литар.

.........znachi,...prosto obozavam lugje koishto imaat''visok''  smisol za humor,...iako odgovorot,...ama samo apsolutno,...e potpolno tochen!  аплауз


Просвети ме, мислам на останатиот точен дел од оговорот!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Октомври.2011 во 13:14
uff, izvini togash, mislev deka se zaebavash malku, ama,
...moja greshka e,...trebashe ovcite pod navodnici da gi stavam. голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 08.Октомври.2011 во 23:56
Ако, кој работи тој и греши, така барем велат. Не би било добро ако некој греши, а неработи (лае само) или мисли дека работи.

Овци или “овци“ се едно, има колку сакаш и каде сакаш. Нема просторно ограничување. Инаку од каде би имало толку волна?!

Ама овцата не би била овца, ако знае дека ја стрижат. Евентуално би сватила одкако ќе биде истрижена или можеби одкога ќе и застуди. Нејсе, за истрижените поминал возот, а во меѓувреме постарите овци ќе се објагнат со нови бајчиња кои несомнено ќе станат нови овци. Се разбира, за стрижење, ама и за молзење, нели?!

Што правиме со прчовите?

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Октомври.2011 во 00:21
tuka si greshka i ti ,...ovci ima mnogu povekje i poshiroko niz svetot,...kako shto i nabroja,

..za raszlika od ''ovcite'' koishto i ne se bash rasprostraneti mnogu,....samo tamu ,kaj shto nivnite ''ovchari'' se svestile deka i ne moraat da bidat ovchari...i toa na smetka na ...''ovcite''!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 11.Октомври.2011 во 15:16
Се повеќе евро пратеници стануваат свесни во каква провалија оди ЕУ.

http://www.youtube.com/watch?v=7HB_L1cnCqs - http://www.youtube.com/watch?v=7HB_L1cnCqs

http://www.youtube.com/watch?v=79ZLpwDRniM&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=79ZLpwDRniM&feature=related

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 21.Октомври.2011 во 05:45
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=217F38062A851E4286C48380EFCD7E1D - http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=217F38062A851E4286C48380EFCD7E1D

И чесите како најаки економски од сите други држави од источна европа кои влегоа во ЕУ пред десетина години, изгледа и тие страшно си го подобрија стандардот и се усреќија со ЕУ.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 23.Октомври.2011 во 06:36
http://www.express.co.uk/posts/view/278966 - http://www.express.co.uk/posts/view/278966

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 04:55
Читам во денешен http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7D6B7A31CDD0474F8B3311D234C16EEB - Дневник

грците ќе правеле референдум дали народот ќе се согласи ( со голема веројатност да не се согласи ) на договорот неодамна постигнат меѓу Грција и ЕУ за отпис на скоро пола од грчкиот долг.

Можам само да кажам браво за грците, народ кој што знае што сака и знае како тоа да го исполни.

Не само што не се задоволни од отпис на само пола од долгот, веројатно сакаат комплетно бришење на долговите, а и други погодности очекуваат.
Со оглед на тоа какви се како народ, сигурен сум дека уште еднаш ќе ја зезнат ЕУ.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 10.Ноември.2011 во 23:36

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pYxItivXnlA#! - http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pYxItivXnlA#!

Каде тоа ние треба да се зачленуваме???????

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Ноември.2011 во 14:31
Chukaat poslednite kambani.

Koga se sozdava klub po geografska pripadnost, namesto ekonomska, rabotite mozhat da ostanat dolgotrajni samo na geografska karta, a ne na pazarot.

Oti ako siromaviot troshi isto tolku pari za trpezata kako i bogatiot, za kuso vreme kje si go isprazni kjeseto i kje pochne da bara na zaem ili da gloda koski.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 18.Ноември.2011 во 17:52
"На папиру љубав лепо звучи, малчице је другчије у пракси", пееше на времето големиот Бора Чорба


Истото е и со ЕУ, едни членки се повластени други не, едните имаат повеќе право, другите помалку, и тоа создава конфликти.

Бивша СФРЈ беше уредена како што беше, ја растурија големите сили поради само нив знаени и незнаени причини.
ЕУ сега е уредена на исти начин и гледаме сите дека таков вид на здружување не го бива, особено што петокраката се пресели од Москва во Брисел и теоретски и практично.

Најголемата иронија се случи неодамна кога пакетот мерки економска помош за Грција која беше договорена, несреќниот грчки премиер Јоргос Папандреу и неговата влада сакаа да го стават на испит пред грчкиот народ на референдум. 

Па како само се разгоропадија т.н. евро демократи, какви се само непријателски пораки се упатија кон Грција поради самата помисла да организираат референдум ( најдемократски чин за донесување одлука за нешто ) за едно од најкрупните прашања по грчкиот народ во последните неколку децении. 

Истата таа демократска ЕУ на најбрутален начин изврши државен удар во Грција со тоа што ја бутна легално избраната влада на Папандреу.

Во ЕУ, граѓаните се тотално нерамноправни, доказ за тоа е и недозволувањето на романските и бугарските работници било каква работа во Холандија, и големи ограничувања за истите тие и по другите држави во ЕУ.

Истото се случи и кога Грујо за спорот со името најави референдум, па т.н. евро демократи само уште што не не нарекоа дивјаци, како сме можеле и да помислиме на такво нешто, народот да одлучува за било што.

Треба ли да се каже што таа ЕУ правеше во МК во 2001 год. кого подржуваше во конфликтот, ни наметнаа договор со разбојници кои веќе беа војнички поразени, и нивниот војнички пораз го претворија во нивна победа на маса.

Колку луѓе убија во Србија 99-та год. со разбојничкото бомбардирање на училишта, болници, возови полни со патници, ТВ куќи итн...

За демократијата во ЕУ, нормално е шиканирањето на српскиот народ на Косово, Хрватска е наградена со членство во ЕУ од наредната година, а направи прогон, етничко чистење и пљачка на имотот на 250 илјади срби 95 год.  баш со помош на таа демократска ЕУ.

За истите тие демократи ептен демократски чин е окупацијата, пљачката и бруталното истребување на милиони луѓе во Авганистан, Ирак, Либија итн...

Па зар за во такво друштво е потребно да се втурне еден од најнапатените народи во светот како што е нашиот народ????????????

 


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Ноември.2011 во 18:48
идеологијата на НАТО и ЕУ е супер, но начинот на кој функционираат одредени нивни сфери е тотална смешка и повеќе од проѕирно е дека во нив се кријат многу далавери...

како и да е, веќе некое време се противам на влезот на Македонија, но не поради самите сојузи, туку поради тоа што ние си немаме квалитетни политичари кои знаат како да ги искористат тие сојузи, наместо тоа ќе завршиме како Грција, со еден тон проблеми над глава...

и реално гледано, ЕУ на пример, пружа многу бенефиции, но тие се премногу мали, за некој толку многу да ја импровизира сопствената држава и згора на тоа, поради нечија кеиф, да менува битни политички и правни елементи на една држава...
а сите оние земји кои влегоа во ваквите сојузи, не се развиваат поради самите сојузи, туку поради тоа што си створија стратегии за искористување на бенефициите од нив, а кај нас не постои такво нешто како стратегија, всушност, не ни постои било каков ред на политиката и економијата на државата
затоа и, доколк уби влегле, повеќе некој ќе не краде и искористува, одколку што ние ќе постигнеме нешто од тоа...

и уштеедна работа, лошото во овие сојузи е што сите членки, мораат да ги трпат глупостите на две три земји кои сами си создаваат проблеми, така да, ако една земја пропаѓа, пропаѓаат сите


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Ноември.2011 во 18:56
Ne se soblekuvaj gol ako znaesh deka ne mozhesh da si go merish so drugite okolu tebe. намигнување

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 16:41
Demokratija ? Narodot izbira ?

http://www.time.com/time/world/article/0%2C8599%2C2099350%2C00.html#ixzz1db31Z6Jd" rel="nofollow - Regime Change in Europe: Do Greece and Italy Amount to a Bankers' Coup?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Декември.2011 во 13:16
А бе Меси, каква демократија какви бакрачи него друго ме мучи.

Уште не ми е јасно како можеше евентуалниот референдум во Грција околу нивната должничка криза кој го најави сега веќе бившиот премиер Папандреу, толку многу да им пречи на ЕУ "демократите", па нели референдум е светост за демократиите како што тие се нарекуваат. 

Никогаш по вознемирени ги немам видено ни Меркелова, ни онаа карикатура од човек Саркози, а и оној божемскиот претседател на ЕУ Ромпуј кој изгледа како самиот луцифер да го правел.

Што толку лошо видоа во тој референдум да се праша грчкиот народ што мисли околу сопствената судбина.
Правам паралела бидејќи исто така се штрекнаа и кога Грујо најави референдум за евентуална промена на нашето име.
Каква е таа демократија кога еден референдум и е добар, еден не чини.
Или можеме да си правиме референдуми до мила воља дали ќе ги заштитиме орлите во МК, или дали ќе правиме пруга кон Бугарија, ама за суштински работи никако. Тоа ни под разно!

Дали се тоа лажни демократии, кон кои нашите политички елити безмилосно не буткаат? Дали ЕУ е превара, односно тоа ли се тие демократски вредности кои за нас изгледаат како недостижна вредност?

Дефинитивно не се, и народот сето тоа го гледа многу добро, не е народот глуп како што они не замислуваат.

П.С. Баба ми бог да ја прости, кога се уведуваше еврото пред десетина години и викам имаш ли некои девизи, сега ќе се менуваат парите, треба у евра да ги смениме, таа ми вика јас такви пари не познавам, девизите ќе си ги сменам во швајцарци. Цела фамилија од тогаш само со швајцарци располага.
Дека многу била во право, доказ е и денешново време кога не се знае дали утре сабајле нема да начекаме во една демократска европска атмосфера затворени банки и што ќе се случи со нашите заштеди во евра.







-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Декември.2011 во 14:40
EU e asocijacija vtemelena na ekonomski osnovi i interesi, a ne na socijalni i nacionalni.

Bidejkji se raboti za koristenje na zaednichka valuta koja zavisi od zaednichkata ekonomija na chlenkite na ovaa zaednica, nejzinata vrednost i stabilnost ne se odreduva spored zhelbite na narodite.


Narodot, na primer, mozhe so referendum da reshi kako kje se vika negovata drzhava, no ne mozhe so referendum da se reshi dali i kako kje gi vrakja eventualnite dolgovi kon bankite na ovaa zaednica.


Vo ekonomijata ne postoi demokratija.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Декември.2011 во 15:29
меси, се промашуваме тотално во муабетот, никој во грција не спори за долгот, целата јавност знае дека должат, се работи за тоа за начинот на кој ЕУ демократите наводно и помагаат на Грција.

Кој дозволи да им се даде на грците толку средства кои никогаш нема да можат да ги вратат. Зошто на време не се реагирало, и да се престане со кредитирање бидејки се доведуваш и себеси во пропаст.
Или сега ЕУ демократите не се задоволни, бидејки им пропаднаа плановите за превземање на грчките острови во име на откуп на дуговите како што изрази желба Меркелова.
Тоа ли е начин да му се помага на сојузник, со притисоци, со уцени.

Многу добро знаеш од каде е акумулираното богатство на неколку европски држави, односно си ги изградија сопствените држави со ограбени пари од цел свет, безмилосно експлоатирајќи стотици држави која милом која силом. 
И сега истите тие со ограбени пари се расфрлаат по истите тие држави претходно опљачкани, и ги уценуваат.

Не фала од такво друштво, дефинитивно не сме за таму.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Декември.2011 во 19:06

Se slozhuvam so kazhanovo...

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


дефинитивно не сме за таму.



... no od drugi prichini koi vekje gi imam navedeno vo komentari za EU vo drugi temi koi ja imaat za tema ovaa unija.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Декември.2011 во 19:23
..pre bi rekol deka sme ...ama ,...za nikade!да

...a, k'o shto gledam pa изненадување,...puknale tamu za ...

....ja pa ich ne gi sakam onie egzotichni pacifichki ostrovi ...ama bash ich ,...

...ednostavno, poradi edna prichina ,....ne mozam da ''letnam''  do niv !

a bre,...mi se smachija vekje licemerite koishto od tamu nashle daq  im solat pamet na ''domorodcive''!!лутина



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Декември.2011 во 23:52


S'e ushte sakame da vlezeme vo EU ?









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 20.Декември.2011 во 07:03
Одлично видео од ЕУ парламентот, каква е атмосферата таму, ги поткрепува моите претходни тврдења дека се антидемократска институција како и целата ЕУ. Јас се чудев зошто им пречеше евентуалниот референдум во Грција, кога тие за референдум за прифаќање на уставот на ЕУ деклариран како Лисабонски Договор а кој претставува највисок документ по значај на самата ЕУ неќат ни да чујат да го стават на проверка пред сопствените граѓани.

http://www.youtube.com/watch?v=2Pttj_8FH4k&feature=related" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=2Pttj_8FH4k&feature=related

Друг е проблемот, штом јас како обичен граѓанин можам да видам што се случува во ЕУ парламентот, истото тоа го знаат и нашите власти, и упорно продолжуваат да не водат во една нова заедница со крајно сомнителни цели. Зошто овој циркус никаде го нема на нашите ТВ станици, да види народот кај тоа некој сака да не води. Па не се ваљда сите потплатени од белосветските битанги да ги пропагираат нивните агенди. 




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 04:34
Protesti vo Romanija:

http://www.washingtonpost.com/world/europe/protests-continue-in-romania-over-widespread-anger-to-austerity-cuts/2012/01/15/gIQAIgF10P_story.html" rel="nofollow - http://www.washingtonpost.com/world/europe/protests-continue-in-romania-over-widespread-anger-to-austerity-cuts/2012/01/15/gIQAIgF10P_story.html














-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 10:38

 

Околу 30 лица се ранети синоќа во Букурешт за време на протестите против владините мерки за штедење, кои преминаа во судири, изјавија медицински претставници.

Ранети над 30 лица во судири во Букурешт

Владиниот кабинет одржа синоќа вонредна седница поради насилните демонстрации, кои не покажуваат знаци дека ќе стивнат.

Директорот на Службата за брза помош на Букурешт Кристијан Грашу изјави дека во протестите се ранети 33 лица. - Петнаесетина од нив, меѓу кои и тројца полицајци, се одведени во болница, а на останатите им беше пружена медицинска помош на лице место, додаде тој.

Новинар од приватната телевизиска станица Антена 3 беше удрен од демонстранти, додека говореше во живо.

Околу илјада лица се собраа вчера попладне на Универзитетскиот плоштад во Букурешт, барајќи оставка на претседателот Трајан Басеску, кого го обвинија дека е главната причина за сериозното влошување на животниот стандард во Романија. Во текот на вечерните часови стотина млади лица, од кои повеќето со качулки, почнаа да фрлаат камења и петарди кон полицијата, со што го повторија „сценариото“ од претходниот ден. Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите, кои блокираа еден од главните булевари во Букурешт.

Според полицијата меѓу лицата, кои ги предизвикале немирите имало фанови на фудбалските клубови од Букурешт, Динамо и Стеауа. Неколкумина од нив носеле плакати со пароли „Горд сум дека сим хулиган, слобода за навивачите“.

Ранети над 30 лица во судири во Букурешт

Во саботата педесетина лица беа приведени поради учество во насилен протест, во кој беа ранети десет лица, меѓу кои и четворица полицајци и еден телевизиски работник.

Демонстрации вчера беа организирани во десетина големи градови во Романија.

Премиерот Емил Бок од Демократско-либералната партија упати повик за дијалог, нагласувајќи дека фрлањето на камења не е решение. На прашањето за евентуалната оставка Бок напомена дека Парламентот е тој што треба да реши за судбината на Владата. - Во сегашниот период на криза, политичката стабилност е од клучно значење, додаде тој.

Две опозициски партии обединети во коалиција, социјалдемократите и конзервативците повикаа за свикување на вонредна седница на Парламентот, на која ќе биде разгледана „сегашната политичка ситуација и досега невидените социјалните тензии“.

извор:Курир.мк

На крајот на годината во Романија треба да бидат одржани редовни парламентарни избори


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 15:28
EU ?

Bogatiot i siromashniot ne mozhat da delat ista trpeza.

Znachi spisokot se zgolemuva:

Grcija, Irska, Portugal, Italija, Shpanija, Romanija...


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 15:33
Namalen e kreditniot rejting na Francija, Italija i ushte sedum drugi evropski drzhavi.

http://www.nytimes.com/2012/01/14/business/global/euro-zone-downgrades-expected.html?pagewanted=all" rel="nofollow - http://www.nytimes.com/2012/01/14/business/global/euro-zone-downgrades-expected.html?pagewanted=all


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Јануари.2012 во 20:19
Протести во Хрватcка.

http://www.ctv.ca/CTVNews/World/20120121/croatia-police-european-union-referendum-120121/" rel="nofollow - http://www.ctv.ca/CTVNews/World/20120121/croatia-police-european-union-referendum-120121/


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 08:06
Хрватите се изјаснија, на референдумот одржан вчера за приклучување кон ЕУ излезноста била само 44 % од граѓаните со право на глас, од кои 66 % гласале за присоединување кон ЕУ.




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 11:21
http://www.mkd.mk/7622/makedonija/server-daniel-nato-cikago/" rel="nofollow - Сервер: Да се поправи неправдата од Букурешт

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Март.2012 во 01:16
http://www.seebiz.eu/barclays-povlacite-novac-iz-hrvatske-rejting-ce-joj-uskoro-u-smece/ar-28214/" rel="nofollow - http://www.seebiz.eu/barclays-povlacite-novac-iz-hrvatske-rejting-ce-joj-uskoro-u-smece/ar-28214/



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 06.Март.2012 во 00:14
DEFINITIVNO NE!


Постирано од: mkd76
Датум на внесување: 08.Март.2012 во 20:36
Дефинитивно Не
За ЕУ оваа во кој правец оди сега.
Против сум за протнување кон мала врата на системот Една Светска Влада, Една Војска, Народи без имени(пример Белгија, Британци или Енглези Шкоти Велшани, Ирци, се претопуват во Британци. А што ќе биде со другите мали Народи?
А најмногу против Еуро(прв чекор укинување на националните валути па го воведоа Еурото како пробен Балон за светска Валута)што помина па следен чекор е Една Светска Валута, следен Чекор Електронски пари следува Чип картица во тело. Знаете каде води ова модерно ропство долгови автоматско симнување на Е пари од твојата сметка, блокада на сметката модерен ОРВЕЛ88.
Светска банка и ММФ (приватни Банки). Ако не сакаш да Земеш кредит да се задолжиш тогаш си антидемократ пример Белорусија (сега Белорусија е на Тапет за кршење на Човекови права од ЕУ)Грција која од држава стана Зона во приватно власништво на Банкарите СБ и ММФ, која држава е следна после Грција?
Протв сум Мегународна Здравствена организација која ке пуштат Вирус од типот на Свински птичји грип итн а после ти продаваат вакцини за него, акој знае што се има во таа Вакцина, Вакцина против Рак на Матката(најголемата превара која упропасти многу млади Девојки)
Против Министерство за ХРАНА Што ке ние такво министерство?
Да ни утрапат Генетска Модифицирана Храна Млеко со Флуор, Вода со флуор итд.
Има уште многу
За таква ЕУ не фала. Јас не сакам да Живеам во таква ЕУ.
А Вие?
Предности не ми текнува ниедна.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 16.Март.2012 во 22:19
http://www.index.hr/vijesti/clanak/madjarski-premijer-pred-100-tisuca-ljudi-u-budimpesti-necemo-biti-kolonija-europske-unije/604629.aspx" rel="nofollow - http://www.index.hr/vijesti/clanak/madjarski-premijer-pred-100-tisuca-ljudi-u-budimpesti-necemo-biti-kolonija-europske-unije/604629.aspx

MAĐARSKI premijer Viktor Orban žestoko je napao Europsku uniju optuživši ih da njegovu državu tretiraju kao koloniju. 

Na velikom skupu u Budimpešti konzervativni premijer je poručio sunarodnjacima da "neće živjeti prema zapovijedima stranih sila". Napad je uslijedio dan nakon što je EU skresala novac iz fondova za Mađarsku zbog njezina velikog proračunskog deficita.

"Nećemo biti kolonija"

Mnogi europski političari neke poteze Orbanove vlasti smatraju kršenjem slobode tiska i nezavisnosti pravosuđa te središnje banke. Budimpešta je, naravno, odbacila sve te optužbe. 

"Nećemo biti kolonija", rekao je Orban na obilježavanju obljetnice revolucije iz 1848. godine protiv Habsburške monarhije. "Kao europska nacija, zahtijevamo jednak tretman", dodao je Orban te poručio da Mađari neće biti "europski građani druge klase". 

"Naš zahtjev je da se isti standardi odnose na nas i na druge europske države", kazao je Orban. Mađarski mediji su izvijestili da se najmanje 100 tisuća ljudi skupilo na skupu ispred zgrade parlamenta.



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 16.Март.2012 во 22:25
Smetam deka vlezot na Makedonija vo EU i NATO nema da donese znachajno podobruvanje na segashnata sostojba i tokmu zatoa smetam deka vlezot vo ovie institucii e nepotreben.


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 16.Март.2012 во 23:35
Јас сум за влез во EU и NATO.Со влез во EU имаме поголема можност за бизнис,а NATO е гарант за безбедноста на државата .Али што сакаат веќе нека прават јас си поднесов документи за бугарски пасош.Што ќе чекам да не примаат во EU јас сам си влегувам !


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 01:07
http://www.idividi.com.mk/vesti/evropa/756600/index.html" rel="nofollow - Реакција на претседателот на ЕК поради изјавата на унгарскиот премиер Орбан

"Десноцентристичката Влада на Орбан често е критикувана дека води автократиска политика. Неделава министрите за финансии од ЕУ замрзнаа 495 милиони евра од регионалните фондови за Унгарија, што земјата требаше да ги добие на почетокот од 2013 година. Средствата се замрзнати поради големиот буџетски дефицит на Унгарија"

======================================================================================

...a, shtoизненадување...nekoj si misli deka evropa e krava muzara,...pa i so nejze isto mozat,

...kako shto im pravat  na sopstvenite gragjani !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 05:30
http://www.guardian.co.uk/business/2001/apr/29/business.mbas" rel="nofollow - http://www.guardian.co.uk/business/2001/apr/29/business.mbas

конечно доказ за она што сите го знаеме, но сега доаѓа од устата на светски познатиот економист и нобеловец Џозеф Стиглиц во своето интервју за Гардијан признава кои се целите и идеологијата на ММФ и СБ.




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 05:34

Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Јас сум за влез во EU и NATO.Со влез во EU имаме поголема можност за бизнис,а NATO е гарант за безбедноста на државата


Кој и брани на ЕУ да има бизнис со и во МК, а и тебе кој ти брани да имаш бизнис со било кого.

А НАТО ептен ја одбрани државата 2001 год. кога ги наоружуваше ш**********е терористи, кога ги спасуваше од Арачиново, кога ни претеа дека ако не прекинеме во Арачиново ќе не бомбардирале итн... 


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 05:44
Под сегашните услови на членување:

EU - ne !

NATO - da !






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 19:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Под сегашните услови на членување:

EU - ne !

NATO - da !

меси ептен нашироко објаснуваш, се заморив читајќи голема насмевка


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 22:55
Тоа е за да не се повторувам.

За пошироко објаснување оди поназад и  читај што сум пишувал.  среќа

Ама да не те оставам без ништо;

Богатиот и сиромавиот не можат да седнат на заедничка трпеза.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 18.Март.2012 во 00:52
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Јас сум за влез во EU и NATO.Со влез во EU имаме поголема можност за бизнис,а NATO е гарант за безбедноста на државата


Кој и брани на ЕУ да има бизнис со и во МК, а и тебе кој ти брани да имаш бизнис со било кого.

А НАТО ептен ја одбрани државата 2001 год. кога ги наоружуваше ш**********е терористи, кога ги спасуваше од Арачиново, кога ни претеа дека ако не прекинеме во Арачиново ќе не бомбардирале итн... 

Абе така е али остај сега не ми го нарушувај сонот


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 19.Март.2012 во 14:17
сонувајќи во Еу не се оди, за таму треба два пара очи а г`зот секогаш свртен кон ѕидот

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Март.2012 во 15:26

Vo EU se vleguva za da imash odredeni odnosi so drugite.

Ako nemash tashak kako onie najgolemite, za da vlezesh vo EU kje treba da gi svechesh gakjite...

... so vrtenje na zadnicata kon zidot nema da te primat nikade...

... treba da vlezesh ili da ti vleze.

Toa se veli - odnos.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 19.Март.2012 во 16:46
Сонувал зајакот дека станал лав,дека е главна зверка....се разбудил во моментот кога видел што има меѓу нозете....вау колку страшен сон

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 20.Март.2012 во 10:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Vo EU se vleguva za da imash odredeni odnosi so drugite.

Да баш така, како што вели нашиот брат од  дебарско Бањиште горе од кај бањите.






-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 05:21

Зошто сте Вие евроскептик?

Тоа е уште една теза која се базира „на впечаток“, а не на аргументи. Јас, која се залагам за реформи сум наводно евроске птик, а тие што со нокти и со заби ги бранат позициите од минатото се еврофили, само затоа што мавтаат на сите страни со синото знаменце. Погледнете реално, па донесете заклучок кој е вистински за европската иднина на Македонија. Точно е дека сум противник на фразите „сакам во Европа, ама Европа да ни ги прави реформите“. Гледаме од Грција што се случува со таквата логика. Ако сакаш треба и да можеш. И мора да го покажеш тоа сега. Ние ќе докажеме дека сме достојни за ЕУ, кога приемот таму ќе стане само формалност. А ти, сам направи си го животот европски. Биди Данец овде, зошто да не? Или сакаш да си седиш и да земаш 14 плати, плус бонуси, како Грците?

Мирка Велиновска, новинар и аналитичар
17.02.2012





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 16:58
mirka e  vistinski...vrtig'z

...porano i mi beshe simpatichna ...изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 19:33
Навистина аргументиран монолог... 

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Април.2012 во 00:14
http://www.tradingeconomics.com/spain/unemployment-rate" rel="nofollow - http://www.tradingeconomics.com/spain/unemployment-rate

Шпанија, ЕУ!!!!

стапка на невработеност заклучно со јануари 22,85 %.

http://www.tradingeconomics.com/greece/unemployment-rate" rel="nofollow - http://www.tradingeconomics.com/greece/unemployment-rate

Грција 20,7 %

како што тргнале брзо ќе не стигнат.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 02:05
...ti si ...nedostizen ,be....смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 02:37
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=18797187DB060440B6B40624A314427D" rel="nofollow - http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=18797187DB060440B6B40624A314427D

четврт човек да имаме како овој чешкиот претседател да ја води МК, со муда да им  ја кажува вистината на демократите од ЕУ ние ќе бидеме на коњ.

Респект до сите вакви луѓе било каде во светот.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 10:42
ha!

... da...tokmu ushte vakvi (pametni) klovnovi i falat na drzavava!

...pa, da biat nejzinite ziteli ...na konj !

...tuku,...toj li beshe ,...onoj shto ne davashe da go ''tresat'' australijancite?

..demek,...on  bil,...ne znaele koj ,..  on bil ,..nad site nivni zakoni !

( neshto slichno na onoj nashion vajni diplomat , koj vo amerika , mu se isfalil na nekoj policaec deka,...toj pojma nemal koj e,..deka bil od ,..makedonija,...ejjj,...na makedonija bil pretstavnik,...i zatoa, moze da pravi se i tamu ...shto pravi i vo negovata  makedonija!)


...najgolema ,...mozebi i kobna greshka i beshe na EZ  ,..koga reshi da stane,...EU,
...bash poradi vakvite mozochni ''egzibicionisti'' koishto...kade i da otidat po svetot,...si ja sogoluvaat svojata samobendisanost...

...bash so takvi kreaturi  e deficitarna makedonija!да

...nekoj shto  do vchera mu vrtel g'z na  breznjev ,..(aj , mozebi ne bash i  toj!).....nashol da im soli pamet ...na nekoi...

...toa ti se vika,...da puknesh od muka!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 21:03
ама си се распишал у задње време, што се дешава со тебе????

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 23:38
Па зарем не гледаш дека брза ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 00:07
...amin-ot...go zaboravi?!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 10:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Зошто сте Вие евроскептик?

Тоа е уште една теза која се базира „на впечаток“, а не на аргументи. Јас, која се залагам за реформи сум наводно евроске птик, а тие што со нокти и со заби ги бранат позициите од минатото се еврофили, само затоа што мавтаат на сите страни со синото знаменце. Погледнете реално, па донесете заклучок кој е вистински за европската иднина на Македонија. Точно е дека сум противник на фразите „сакам во Европа, ама Европа да ни ги прави реформите“. Гледаме од Грција што се случува со таквата логика. Ако сакаш треба и да можеш. И мора да го покажеш тоа сега. Ние ќе докажеме дека сме достојни за ЕУ, кога приемот таму ќе стане само формалност. А ти, сам направи си го животот европски. Биди Данец овде, зошто да не? Или сакаш да си седиш и да земаш 14 плати, плус бонуси, како Грците?

Мирка Велиновска, новинар и аналитичар
17.02.2012


И што се случува со Грција...?збунетост
им го накршија...
живеат на Европски рачун...
земаат плати, трошат...
и на крај Европа им ги простува долговите...

а бе греотилаци се...намигнување


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 21:33
Што ти е поентата ? 

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 08.Април.2012 во 00:41
колку би сакал од некоја банка да ми дадат милионче, а ја да немора да го враќам, а бе не греотилак, греотилак на трета нека бидам, сите со прст нека покажуваат во мене.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 08.Април.2012 во 15:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Што ти е поентата ? 


Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

колку би сакал од некоја банка да ми дадат милионче, а ја да немора да го враќам, а бе не греотилак, греотилак на трета нека бидам, сите со прст нека покажуваат во мене.
намигнување...


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 13.Април.2012 во 07:49
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0152B36D91F775429B46426C21BBB488" rel="nofollow - http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0152B36D91F775429B46426C21BBB488

овој шпанскиов премиер со вакви ставови е спремен ЕУ бандитите да му направат пуч во влада како што направија во Италија и Грција, или како што ги заебаа Ирците со референдумите, тоа во најмања рука, а можно е и да го свиткаат ако не се опамети.

кој е тој бе да одбива грдни милијарди од ММФ, СБ и ЕЦБ.

А дури па италијанот и тој загрижен бил, тој не гледа дека државата му е салто мортале, за друг се секира.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 00:46

no comment!!!!


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 00:53
ма ајде...shto mi iznakaza!!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 07:00
Светската економија  на работ на колапсот, а епицентарот овој пат ќе биде Европа:

1. Економијата на Грција, без обзир на помошта,  се контрактира за натамошни 5% и ќе има дефицит на буджетот еквивалентен на 7% од ГДП. 

2. Шпанската влада објави дека дефицитот од 2011 година бил многу поголем отколку што е предвидувано и затоа очекувањата од 2012 година нема да бидат реализирани.

3. Вкупниот токсичен долг на шпанските банки денес изнесува дури 13% од државниот ГДП.

4. Шпанскиот сток-маркет оваа година е паднат 19%.

5. Шпанската влада објави забрана на сите готовински трансакции повисоки од 2.500 евра.

6. Аналитичарите на Moody’s Analytics објавија дека Италија сега се наоѓа во неодрживи финансијски територии.

7. Португалската економија се предвидува ова година да се контрактира за 5,7%.

8. Данската влада колапсира овој понеделник кога во парламентот преговорите за штедење се прекинаа

9. George Soros изјави дека наскоро на ЕУ му предстои колапс сличен како оној на СССР.

10. Nigel Farage, членот на Европскиот праламент, изјави дека е неизбежно оти неколку главни европски банки ќе банкротираат.

11. ИМФ проектира дека Јапонија до следната година ќе има долг во висина од 256% од ГДП.

12. Goldman Sachs предвидува дека до крајот на оваа година S&P 500 ќе падне за 11%.

13. Во последниве шест месеци си додоа оставка неколку стотици банкари од највисоки позиции.

14. Во САД, 9-те најголеми банки имаат само спекулативни пари во висина од 230 трилиони долари, што претставува 3 пати повеќе од севкупната светска економија. Warren Buffet изјави дека тоа е "финансијско оружје на масовно уништување" кое може да експлодира секој момент.

15. Olivier Blanchard, врвниот економист на ИМФ, изјави дека "секој момент работите можат да појдат многу лошо".

16. Според CNN вработените на највисоките позиции во компаниите кои се водат на S&P 500 ги распородаваат акциите со невидена брзина.

17. Christine Lagarde главата на ИМФ, изјави дека "за глобалната економија доаѓаат црни облаци"


Врзувајте си ги појасите и... нека ни е со среќа !






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 11:19
За жал како и секогаш до сега оваа криза ќе заврши со војна, општа, планетарна. Ама нема друг начин да се расчистат гомната кој што се имаат насобрано. 



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 13:04
http://www.press24.mk/story/svet/soros-ekonomskata-kriza-mozhe-da-ja-urne-evropskata-unija" rel="nofollow - Сорос: Економската криза може да ја урне Евроската унија

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 17:58
Originally posted by pHp pHp напиша:

http://www.press24.mk/story/svet/soros-ekonomskata-kriza-mozhe-da-ja-urne-evropskata-unija" rel="nofollow - Сорос: Економската криза може да ја урне Евроската унија

Не ја научија и не ја научија историската лекција европјаните, кој се фатил со бугарите во сојуз, тој сојуз е осуден на пропаст, кад тад.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 27.Април.2012 во 10:32
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Originally posted by pHp pHp напиша:

http://www.press24.mk/story/svet/soros-ekonomskata-kriza-mozhe-da-ja-urne-evropskata-unija" rel="nofollow - Сорос: Економската криза може да ја урне Евроската унија


Не ја научија и не ја научија историската лекција европјаните, кој се фатил со бугарите во сојуз, тој сојуз е осуден на пропаст, кад тад.


Што е вистина, вистина е .

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 02:08
http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow - free picture hosting

http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow - picture hosting


топ фаци на демократска европа, кај ли само ги наоѓаат овие грдотии



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 02:27
...nbemoj ziti.изненадување..da ne gi  naredam tvoive.

...ima da pukne forumov od...lepota!смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 04:39
Најлошото за Еврото допрво доаѓа - David Cameron

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2137124/The-worst-come-euro-warns-Number-10-raises-fears-single-currency-collapse.html" rel="nofollow - http://www.dailymail.co.uk/news/article-2137124/The-worst-come-euro-warns-Number-10-raises-fears-single-currency-collapse.html


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk