IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Современ (Динамичен) Нов Завет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современ (Динамичен) Нов Завет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 22>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:04
Престанете со вакви муабети. Имате тема за општи разговори - таму дискутирајте кој каде припаѓа и што следи.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:06
Евангелос - а ти реши дека постот на Стево ти се допаѓа повеќе, па тоа го прифати за "поточно"?
И не дофрлај непотребни коментари на оф-топиците!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:16
ЕвАнгелосе, многу зборуваш, а ништо не кажа. Ако тоа е грешка на програмерот што не го ставил тоа Послание, воопшто не е мој проблем. Вие сте тие кои се фалевте дека не седите по манастири, туку ја проповедате Радосната вест, но изгледа дека не ви е многу битно како проповедате. За да се објави некое дела на интернет, сигурно треба прво согласност од писателот, а во случајов од преведувачот и издавачот. А кога веќе тоа е јасно, ваша задача е да си проверувате какви информации пласирате на интернет – најголемиот простор за проповед низ светот. Баш ќе чекам да видам кога ќе биде ставено и тоа послание, па да видам како пасторот си го протолкувал цитатот 1, 9, затоа што ти динамично одбиваше да ми одговориш што сакал апостол Јуда да каже со тоа.

Сепак, доколку и не сте ја отфрлиле таа книга, не го менува фактот дека ја менувате смислата на стиховите, и сепак отфрлате голем дел од тоа што е напишано. За пример ти го дадов цитатот од Откровение

2, 17Ако имате слух, послушајте го тоа што Божјиот Дух им го порачува на црквите! (динамичен превод)

2, 17 Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној што победува ќе му дадам да јаде од сокриената мана и ќе му дадам бело камче и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива! (МПЦ)

Значи, пак испаѓа дека го менувате словото Божјо, а само глумиш дека се придржуваш до него. А верувам дека вакви примери има ептен мнооооогу.

Тоа што го поддржуваш стевомпц со неговите теории зошто Евреите се помазувале, не ти држи вода. Ти пастирав цитати од Библијата, ако имате некои спротивни цитати, слободно пишете ги, ако не, не се бламирајте.

А на општо ќе ти пишам, ако подетално те интересира, како дознав која црква ја посетуваш (или сакаш на мсн?).


Изменето од Maran Ata - 10.Октомври.2008 во 10:17
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:28
Маран Ата, испразни го сандачето со лични пораки.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 17:39
Maranata, Maranata, во тебе нема ни ронка срам, а ни капка достоинство бар да се извиниш за лажните клевети кои ги изнесе и сеуште ги изнесуваш против мене.
Искрено верував дека после моето разобличување на твоите ЛАЖЖНИ клевети дека ќе немаш лице да се појавиш на форумов, но очигледно си отрпнала на тоа, и веќе тоа тие е како "добар ден".
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


...цели глави ги фрлате во канта!!!!! Каде ви е посланието на ЈУДА??? Нели Божјиот збор е АВТРИТЕТ ШТО НЕ ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА????? Самите се срамотите и си докажувате колку немате врска со изворното Христијанство!!!!
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

А каде ви е Соборното послание на светиот Апостол Луда во динамичниот преводот на господинот Иван Грозданов,
 
Еве доказ дека ЛАЖНО КЛЕВЕТИШ, и ти и овој опитен...
 
 
Clink, бидејќи секој твој коментар е оф-топик - против мене (а не против моите коментари), бидејќи и се лигавиш на Maran Ata, а и бидејќи си тазе регистриран, на сите објективни членови тука ни е јасно дека има огромна веројатност ти да си всушност "Maran Ata" во ново руво. Тоа го потврдува и твојот стил и начин на изразување, а и фактот што и ти како и твоето друго лице (читај Мараната) цело време коментирате за мене, а не за темите.
Така што јас немам што тебе да ти се обраќам, туку се она што имам да ти го кажам, ќе го кажам на твојот оригинален ник намигнување
 
Originally posted by Cinik Cinik напиша:


Молаба до модераторите. Иако постот ми е оф-топик ве молам не ми го бришите. Ви благодарам
 
Молба до модераторите. Иако ги прекршувам правилата на форумов, сепак ве молам бидете недоследни на вашите правила, пристрасни, непрофесионални итн.


Изменето од EvAngelos - 10.Октомври.2008 во 17:40
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 19:36
Cinik - имаш опомена за оф-топик. Уште две и те банирам.
Евангелос - не одговарај непотребно на такви забелешки, неколку пати веќе ти имам кажано.
Маран Ата - човекот е во право - техничка грешка може да се случи секому. Ти барем како православна треба да знаеш дека никогаш никому ништо не треба да земаш за зло. Како што кажа и сам Евангелос - добро е што му го посочи овој проблем, ќе се обрати до луѓето кои го прават електронското издание.
И доста со темата за Јуда.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 23:15
Да, мислам дека ја претеравме

Предлагам сите да побараме прошка еден од друг, да се вратиме на темата и да се однесуваме меѓусебе со смирение и љубов, како што и ни доликува на христијаните.

Еве јас прв од сите ве молам за прошка:

Ве молам простете ми на мене грешниот.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 00:31
Како модератор - ти простувам за оф-топиците.
А како христијанин - немам за што да ти простувам, ти благодарам за скромноста...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:01
zidarski, jas baram proska za toa sto rekov deka ja isfrlile taa kniga, no od druga strana ne e moja greska, tuku nivna, sepak vo online verzijata ja nema.

Gledam deka ima povtorno kleveta protiv mene - deka se pretstavuvam i kako Cinik, ama za zal ne e taka. Jas sum si Maran Ata i ke si ostanam takva, pa koj nema druga rabota, neka si izmisluva neosnovano i bez dokaz.

Mislam deka treba da go procitate mojot prethoden komentar.
Jasno kazuvam deka ako taa kniga ne ja isfrlile, sepak ne go pokriva faktot deka kratat od Biblijata - daden e i citat! Ili i za toj citat ke mi recete deka e greska na programerot?

A bidejki muabetot e za dinamicniot prevod, iznesuvanje na sekoja greska na videlo, ne e nesto off topic, tuku prasanje zosto toa e taka, a od druga strana se kritikuva prevodot na MPC. A ako treba da prestanam so toa, kazete direktno, no ne znam posle sto ke e muabetot ponatamu... kolku ubavi korici stavile izdavacite na nego ili?

A moze i mene ne mi e jasno zosto e forumov togas...


Изменето од Maran Ata - 11.Октомври.2008 во 03:02
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:11
Ovaa tema izleze najdobra reklama za novoizdadenata Biblija.

Kako sto velat kaj mene, vo reklamiranjeto ne e tolku bitno dali se zboruva losho ili dobro, tuku da se zboruva sto povekje i sto podolgo. Taka se zainteresiruvaat lugjeto i tie od pasivni potencijalni prospekti, stanuvaat aktivni zainteresirani kupuvachi na onoa sto se reklamira.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:18
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

zidarski, jas baram proska za toa sto rekov deka ja isfrlile taa kniga, no od druga strana ne e moja greska, tuku nivna, sepak vo online verzijata ja nema.

Gledam deka ima povtorno kleveta protiv mene - deka se pretstavuvam i kako Cinik, ama za zal ne e taka. Jas sum si Maran Ata i ke si ostanam takva, pa koj nema druga rabota, neka si izmisluva neosnovano i bez dokaz.

Mislam deka treba da go procitate mojot prethoden komentar.
Jasno kazuvam deka ako taa kniga ne ja isfrlile, sepak ne go pokriva faktot deka kratat od Biblijata - daden e i citat! Ili i za toj citat ke mi recete deka e greska na programerot?

A bidejki muabetot e za dinamicniot prevod, iznesuvanje na sekoja greska na videlo, ne e nesto off topic, tuku prasanje zosto toa e taka, a od druga strana se kritikuva prevodot na MPC. A ako treba da prestanam so toa, kazete direktno, no ne znam posle sto ke e muabetot ponatamu... kolku ubavi korici stavile izdavacite na nego ili?

A moze i mene ne mi e jasno zosto e forumov togas...


Маран Ата - туку што забележав што всушност напишал Евангелос... тоа што некој влегува во паранои, си е негов проблем. Јавно беше кажано од Месинџер уште одамна дека не треба да се прават психоанализи на членовите и да се прават такви претпоставки (барем не јавно на форум) - и што е уште поинтересно - кажано е во правилата кои тој ти постира вчера...
Ако некој пишува со два ника - тоа е модераторска работа да се справат со таков проблем! Евангелос - неколку пати веќе ти имам кажано - АКО ИМАШ ПРОБЛЕМ СО НАШЕТО РАБОТЕЊЕ (особено ако сметаш дека јас сум пристрасен и необјективен) - ТЕ МОЛАМ (!!!) ПИШИ ИМ НА АДМИНИСТРАТОРИТЕ!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:03
И јас се извинувам
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 06:15
Jas se izvinuvam za sekoj off topic i za komentarot deka ja nema knigata na Juda.

Sega redno e EvAngelos da se izvini za onaa kleveta deka jas sum bila adventistka.

p.s. i cekam izvestuvanje koga taa kniga ke bide vmetnata vo online verzijata, za da mozam da docitam?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 02:34
Ova izdanie na Biblijata ne e nova, jas ja imam uste od 2000 godina . Inaku dinamicniot prevod e mnogu korisen i jas go koristam koga ima nekoi nejasni tekstovi i mislam deka sepak, vo globala e dobar sovremen prevod i razjasnuva mnogu raboti na sovremen nacin.Sepak najubavo e covek da ima poveke izdanija na Biblijata za da moze da sporeduva nekoi raboti za podobro da gi razbere stihovite.Ovoj prevod jas go koristam kako pomosno sredstvo za proucuvanje na Biblijata.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.