IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 25>
Автор
Порака
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 02:58
spiros ne znam kako si me svatil. ALi MENE mi bese zborort. DEKA JAS ne gi delam LUGEto PO VERI ... tuku gi gledam kako LUGE OD krv i meso .... LUGE EDNAKVI ISTIII!!!
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 02:59
...A VErata e VERA... sekoj covek vo nesto moze ILI mora da veruva za da zivee mirno ....jas mozda veruvam vo nestooo sto NEkomu sigurno bi bilo smesno Ali sepak SUM COVEk...ZENSKA :) sto mozam da se zaljubam vo nekoj PREMNOGU VERNIK....i da ne smeam da Bidam so negooo ako veruvame vo nesto razlicno ???
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 03:01
Shaxito, која е твојата вера? Навистина не можам да сконтам од муабетов среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 19:36
Smee be da se omazi Hristijanka za Musliman i obratno. Jas imav zenska muslimanka, pa nikoj ne me spreci da se gledam so nea. Prekinavme kontakt od drugi pricini.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 20:00
Нео, темава е поставена за оние вистинскине и доследни христијани и муслимани т.е. за оние фанатици што доследно се држат до учењето на своите свети книги, а не за оние кои по традиција номинално се нарекуваат христијани или муслимани. Има голема разлика меѓу овие две.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 20:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Нео, темава е поставена за оние вистинскине и доследни христијани и муслимани т.е. за оние фанатици што доследно се држат до учењето на своите свети книги, а не за оние кои по традиција номинално се нарекуваат христијани или муслимани. Има голема разлика меѓу овие две.




Razbra...NEO_WMASTER...sto ti kaza Evangelos!?
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 20:07
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Smee be da se omazi Hristijanka za Musliman i obratno. Jas imav zenska muslimanka, pa nikoj ne me spreci da se gledam so nea. Prekinavme kontakt od drugi pricini.


More...za Muslimanka ke ti kazam deka ne Smee,...a,za Hristijanka nema da zboruvam vo nivno ime..neka kazat oni sam,ite...a mislam deka vece Evangelos kaza!

Taka da Neo_Wmaster..za nesto sto ne znaes treba da prashash..a ne sam da donesuvash zaklucoci!!

P.s.a taa "Muslimanka"bese praktikant...ili..po ime i prezime Muslimanka!?
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 20:29
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Smee be da se omazi Hristijanka za Musliman i obratno. Jas imav zenska muslimanka, pa nikoj ne me spreci da se gledam so nea. Prekinavme kontakt od drugi pricini.


More...za Muslimanka ke ti kazam deka ne Smee,...a,za Hristijanka nema da zboruvam vo nivno ime..neka kazat oni sam,ite...a mislam deka vece Evangelos kaza!

Taka da Neo_Wmaster..za nesto sto ne znaes treba da prashash..a ne sam da donesuvash zaklucoci!!

P.s.a taa "Muslimanka"bese praktikant...ili..po ime i prezime Muslimanka!?

Znam bese Muslimanka odese vo dzamija, a drugo ne znam. Ajde koga ke ja sretnam ke ja prasam. A kako be muslimankite vo Bosna se mazea za Hristijani?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 20:43
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Smee be da se omazi Hristijanka za Musliman i obratno. Jas imav zenska muslimanka, pa nikoj ne me spreci da se gledam so nea. Prekinavme kontakt od drugi pricini.


More...za Muslimanka ke ti kazam deka ne Smee,...a,za Hristijanka nema da zboruvam vo nivno ime..neka kazat oni sam,ite...a mislam deka vece Evangelos kaza!

Taka da Neo_Wmaster..za nesto sto ne znaes treba da prashash..a ne sam da donesuvash zaklucoci!!

P.s.a taa "Muslimanka"bese praktikant...ili..po ime i prezime Muslimanka!?

Znam bese Muslimanka odese vo dzamija, a drugo ne znam. Ajde koga ke ja sretnam ke ja prasam. A kako be muslimankite vo Bosna se mazea za Hristijani?


Vikash ti bila devojka..a bne znaesh sto pravela...hmmm..smeski vo boja!

Kako Muslimankite se mazea vo Bosna??Pa idi prasajgi!

Nie tuka raspravame Dali dozvoluva Islamot Muslimanka da se mazi za Covek od druga Religija!

a ne za toa...koj za kogo se maze!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 21:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Нео, темава е поставена за оние вистинскине и доследни христијани и муслимани т.е. за оние фанатици што доследно се држат до учењето на своите свети книги, а не за оние кои по традиција номинално се нарекуваат христијани или муслимани. Има голема разлика меѓу овие две.
 
EvAngelos, ajde da si gi zadrzhime nash*te mislenja za toa sto se vistinski hristijani, muslimani ili bilo kakvi vernici.
 
Se slozhuvam deka isto taka темава е поставена за оние  христијани и муслимани т.е. за оние фанатици што доследно се држат до учењето на своите свети книги.
 
Zatoa imame postirano i nivni mislenja. A da mu ostavime na Boga da presuduva koj se vistinski vernici, a koj ne, neli ?


Изменето од Messenger - 29.Август.2008 во 21:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 01:27
za Toj sto go interesirase KOja vera sum jas.
JAs sum MUSLIMANKA!
Toa deka Islamot ne dozvoluva MUSLIMANKA da se omazi za nekoj od druga vera e tocno! toa veke go znaeme jasno....no dali vo denesno vreme toa sekoj go pocitva malce ke se podumam.
Spored mene ... JAs licno mozda ne bi se mazila za nekoj od druga vera ALI AKO E COVEK zasto da ne. POSo mnogu dobro iskustvo imam od ""MAZI MUSLIMANI"" sto GAbe se vbrojuvaat vo ovaa vera ... tuku imaat GAVOLSKI DUSI!
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 02:06
smee ama pod uslov da ne ja smeni verata i da stane muslimanka. a posto on ke ja tera da ja smeni verata, podobro da ne se omazi za nego uopste
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 02:48
A ako navistina se ljubat i pochituvaat, nikoj nema da prisiluva nikogo na nishto.

I toa e vistinskoto sledenje na Bozhjata volja i toa e vistinskata religija - bezuslovna ljubov i razbiranje za site bozhji cheda, bez obzir na nivnata nacionalnost, rasa ili verski ubeduvanja.

Seto drugo e teologija.

Изменето од Messenger - 31.Август.2008 во 05:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 23:28
Muslim Woman and Non-Muslim Man

Under no conditions is a Muslim woman permitted to marry anyone but a Muslim man. The same verse cited above (2:221) mentions, "Nor marry your girls to unbelievers until they believe. A man slave who believes is better than an unbeliever...." No exception is given for women to marry Jews and Christians, so the law stands that she may only marry a believing (Muslim) man. As head of the household, the husband provides leadership for the family. A Muslim woman does not follow the leadership of someone who does not share her faith and values.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.