IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС СЕ РОДИЛ ОД ....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС СЕ РОДИЛ ОД ....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 22:46
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ти велам јас дека си муслиман, ти не па не...
Сите овие примери се од муслиманските брошурки.
Нема ништо лошо во тоа, не го кажувам како критика, само сметам дека лажењето е грев.

Не знам дали има смисла да се враќам на темава, особено на твојот коментар, затоа што или не си прочитал ништо од дискусијата, или навистина немаш основни разбирања за Бога, така што не можам многу многу да ти помогнам.
Ако имаше прочитано - ќе видеше дека прашањата кои ги поставуваш се одговорени и дека начинот на кој ја поставуваш Божествената и човечката природа на Исус ти е погрешен.
Но... како и да е - уживај си во твоите идеи, немам никого намера да го убедувам во моите. Само дадов објаснување, јасно и концизно за предусловите за Троиството.




Demon barase primer za Svetata Troica ti dadov. Sega ti mesto toj primer da go vidis, razgledas i komentiras ti si mu se nafrlil na moderatorot zidarski i se obiduvas da gi analiziras negovite veruvanja namesto da se fokusiras na Svetata Troica. Iskreno, jas mislam deka ako si hristijanin i baras proska od Crkvata ( svestenikot koj te izbrkal poradi tvoite konstatacii) nema da se zanimavas so veruvanjata na drugite. Inaku imas uste eden primer za Svetata Troica ( na temata za Trojstvoto ja postaviv) i ako sakas pogledni ja i taa. Ama da bidam iskren, ovie prasanja koi ti si gi postavil ne mi soodvetstvuvaat so tvoite baranja za objasnuvanje na Svetata Troica, poveke mi licat na verska analiza na moderatorot Zidarski. Mozebi gresam, no ke vidime.....ke pokazat vremeto i tvoite postapki.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 22:46
Originally posted by demon demon напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Разликата е во идејата за целосно претворање!
Ама терај си ти по твое...
А ако негираш дека може да постапи како што сака и дека е Семоќен, тогаш џабе го збориме целиов муабет. Ти со твојот став го ограничуваш Бога, а јас ти зборувам за Бескрајност и Безграничност... Се што ќе поставиш како услов кон Него - се го ограничува и го прави да го изгуби најважниот атрибут - Семоќноста!


Штом тврдиш дека Бог е семоќен .... би дошло вака :

Бог може да креира планина, да ја створи ---- така ? ДА !!!

Бог може да креира многу голема планина, ---- така ? ДА !!!

А ДАЛИ БОГ МОЖЕ ДА КРЕИРА ПЛАНИНА КОЈА НЕМОЖЕ ДА ЈА ПОКРЕНЕ ???

Нели може се да креира, па ако може се, тогаш зошто неби можел да креира планина која неби можел да ја покрене ???

Зидарски концептот на Бог кој ти ми го објаснуваш, воопшто не држи вода, како прво ми викате МОРЕТО НЕГО СОБИРА ВО ЧАША а Бога може да го собере во човеково тело Исус а ?
Или ќе ми кажеш дел од него само, ако е дел ондак си контрадикторен на изјавата дека Бог е семоќен за која си се фатил како слеп за стап....

Ако Бог е семоќен, а за Исус тврдиш дека е Бог, тогаш се добива сликата дека БОГ НЕ Е СЕМОЌЕН бидееќи Исус неможел да направи многу работи, незнаел кога е судниот ден, незнаел кога плодовите раѓаат овошки и тн.
Значи БОГОТ во телото на Исус е Бог кој има слабости, а на Бога нему доликува да биде со недостатоци, па затоа се добива сликата дека Исус не е БОГ !!!

ТАКА ДА СПОРЕД ТВОЈАТА ИЗЈАВА ДЕКА БОГ Е СЕМОЌЕН ОВА Е КОНТРАДИКТОРНО
Исто така контрадикторно е и на изјавата од некои членови на форумов дека сите од тојството се 100 % Богови, ти тврдиш дека во Исус има само дел од Бога а не 100% Бог, ако е вака според тебе се добива сликата дека Бог може да се разединува а неговите разделени единки се со недостатоци, и подлежат на можни недостатоци, повреди, и тн. КАКО МОЖЕ ВАКВИ ОСОБИНИ ДА МУ СЕ ПРЕПИШУВААТ НА БОГА ???

и пак прашање до тебе зидарски

БОГ може да створи СЕ ----- така ?     ДА!
БОГ може да уништи СЕ ----- така ?     ДА!

А ДАЛИ МОЖЕ ДА КРЕИРА НЕШТО ШТО НЕМОЖЕ ДА ГО УНИШТИ ???


Зидарски ни самиот неси свесен колку си контрадикторен и ни самиот незнаеш во колкава стапица си фатен !!!

Но ете си мислиш дека со нешто располагаш....



Ti nemas pojma sto zboruvas
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 22:47
Tи навистина немаш поима колку незнаеш !!!

Те прашав прашање на кое ти занеме, па сега ајде ќе коментираме дека јас сум муслиман, ееееј свестисе дека те прашувам треба да ми одговорриш штом си дошол на форум и некој те ставил модератор, ако незнаеш зашто се обидуваш да изигруваш занлец ???

Не сум муслиман, но објанувањата на дешат за Бог најлогични испаднаа, а зидарски во недостиг на објанувања, во моментална ситуација на занеменост ја напаѓа мојата личност наместо да одговори на прашањето !!!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 22:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

[QUOTE=ShumadinChe] Samo Malo.. Prethodno. Pred Otecot Da Go Sozdade Bozjiot sin.
Malku E Nejasno.
Zatoa Sto Nikade Ne Kazhuva Deka Isus Prethodno bil Gore Na Nebesata Pa
Se Preselil Dolu Vo Utrobata Na Marija Koja Ja Nasenal Svetiot Duh.
Me Ineteresira Dali Prethodno Isus Postoel. Gore So Otecot ?
Ili Pak Se Rodil Pa Od Toga Nastanalo Svetoto trojstvo.
Dali Pratenicite Pred Hristosa Znaea Za Nego. Ili Pak ako Ne Znaele Otecot Im Kazal Ke Go Sozdadam Mojot sin.??
Dali Prethodno Bile Samo Otecot I Svetiot Duh.T.E Sveto Dvojstvo. ?
Malku Mi E Nejasno Moze Odgovor ?



Postoel Isus i pred toa, kako sto velis ti "gore co Otecot". Potoa slegol na Zemjata i zemal covecko telo, odnosno stanal sin na Deva Marija, otkako Svetiot Duh ja osenal. Vo stariot Zavet na mnogu mesta ke go najdes i Isus ( iako mozebi ne so imeto Isus). Na primer vo Psalm 109 ke vidis deka Isus postoel otsekogas. I Otecot ne go "sozdal" Sinot onaka kako sto go sozdal Adama. Mnogu proroci dolgo pred Hristovoto raganje znaele deka Isus e Bog. Zemi go prorokot Isaija, a istotaka i carot David.

Pozdrav
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 23:13
Originally posted by demon demon напиша:

Tи навистина немаш поима колку незнаеш !!!

Те прашав прашање на кое ти занеме, па сега ајде ќе коментираме дека јас сум муслиман, ееееј свестисе дека те прашувам треба да ми одговорриш штом си дошол на форум и некој те ставил модератор, ако незнаеш зашто се обидуваш да изигруваш занлец ???

Не сум муслиман, но објанувањата на дешат за Бог најлогични испаднаа, а зидарски во недостиг на објанувања, во моментална ситуација на занеменост ја напаѓа мојата личност наместо да одговори на прашањето !!!!

Калифе, зошто се враќаме на истиот муабет.
Ти одговорив на прашањето, многу пред да го поставиш (што би рекол пријателот Дешад), конкретно во смислата на Троиството - прашањето ти е погрешно. Затоа што бараш од Бог да си постави услов дека нешто "не може". Односно - прашањето се негира самото себе. Ова е тема која била доста актуелна во средниот век, и особено во раниот период на рационализмот. Преку таа идеја се обидувале да докажат дека е бесмислено Бог да постои. Грешката е во тоа што го поставуваат Бог во човечки термини - како да е тоа чичко некој кој ќе постави планина на ова или на она место, волку или онолку голема.
За другото - пак ќе ти речам - не си го прочитал убаво тоа што го пишав, не се претвора Бог во човек, тоа е сосема погрешна констатација, и немам намера да ја објаснувам пак - веќе е објаснето (овој пат, навистина е објаснето и тоа синоќа).
Do what is right, come what may...
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 23:21
Ете сега од сомнеж во сомнеж, каков калиф бе, каков бакрач, остави рана историја ти реков ми рече, одговори дали Бог може да створи нешто што неможе да го уништи ??? Прашањево е сосем логично и едноставно, па ако имаш објанување одговори, ако немаш ќе ти дадам ја објанување од Библијата, за која поима немаш, а јас сум дошол овде да прашувам да ми објасни некој.... Брука!!!

ако незнаеш не се брукај, навистина ја сметам дека ти поима немаш од интерпретирањето ан хрситијанството, ама ете некој те ставил да бидеш модератор....

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 23:26
Прашањето е нелогично од простата причина што услов за прашањето е да не може. И едниот и другиот одговор на прашањето ќе значат дека не може. Бог е Семоќен, соодветно, не се однесува прашањето на него. Бог не се ограничува во материјалните рамки, затоа што тој е суштината на постоењето, дури и на материјата.
Ете ти, што да праиш, ваквите необразовани и неначитани како мене го срамат и форумов и Христијанството пред светот...
Do what is right, come what may...
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 12:26
МНОГУ ПАТИ СЕ УПОТРЕБУВА И СЕ ПОСТАВУВА ЕДНО ПРАШАЊЕ: ДАЛИ БОГ МОЖЕ ДА СТВОРИ КАМЕН ШТО НЕ МОЖИ ДА ГО ПОДИГНИ?

ОДГОВОРОТ Е СЛЕДНИОТ:

ДА. МОЖЕ ДА СТВОРИ КАМЕН КАКО ТЕБЕ, КОЈ ШТО НЕМА ДА МОЖЕ ДА ГО ПОДИГНЕ, ДОДЕКА ТИ НЕ МУ ДОЗВОЛИШ ТОА ДА ГО НАПРАВИ. ЗАТОА ШТО БОГ Е СУВЕРЕН БОГ, БОГ КОЈ ШТО ЈА ПОЧИТУВА ТВОЈАТА ДОБРА ИЛИ ЛОША ВОЉА.
СЕ ДОДЕКА НЕ МУ ДОЗВОЛИШ ДА ТЕ ПОДИГНЕ ОД ПРАШИНАТА НА ОВОЈ СВЕТ ВО КОЈ СИ ПАДНАТ И ИЗВАЛКАН, БОГ НЕМА ДА МОЖЕ ДА ГО НАПРАВИ ТОА.
И ЈАС БЕВ ИСТИОТ КАМЕН КАКО ТЕБЕ, КОЈ ШТО СЕ ВАЛКАВ ВО КАЛТА И ПРАШИНАТА НА ОВАЈ СВЕТ. ОД СВОЈАТА 6 ГОД. ЈА ЧИТАВ БИБЛИЈАТА, ЈА ЗНАЕВ НО НЕ ЈА ЖИВЕЕВ И НЕ МУ ДОЗВОЛУВАВ НА БОГА ДА МЕ ПОДИГНЕ.
НО, МУ БЛАГОДАРАМ НА БОГА ШТО ТОЛКУ ВРЕМЕ МЕ ЧЕКАШЕ, МИЛОСТА НЕГОВА БЕШЕ БЕСКРАЈНА ЗА ДА СЕ ОСВЕСТАМ И ДА МУ ДОЗВОЛАМ ДА МЕ ПОДИГНЕ.
И ЕВЕ МИНАТИВЕ ПЕТНАЕСЕТИНА ГОДИНИ СУМ ПОДИГНАТ И ИСЧИСТЕН ОД СИТЕ МОИ ГРЕВОВИ.
ВО ОЧИТЕ НА БОГА ПОВЕЌЕ НЕ СУМ КАМЕН КОЈ ШТО СЕ ВАЛКА ВО ПРАШИНАТА НА ОВОЈ СВЕТ, ТУКУ ПОДИГНАТ СКАПОЦЕН КАМЕН ВО НЕГОВИТЕ РАЦЕ.


Со почит, Госпел.

Изменето од gospel - 24.Јули.2008 во 12:28
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 12:35
demon, navistina ne ja razbiram idejata ili logikata na postavenite prashanja.
 
Sto mislish, dali Bog e semokjen?
 
Ako velish deka ne e semokjen, togash toj e nekoja tvoja vizija na bog, a ne e Bog.
 
Ako velish deka Bog e semokjen, togash kako mozhe da se postavi propozicija za dokazhuvanje na Negovata nemokj?
 
Bog e semokjen i se manifestira preku site neshta koi za nas mozhat da bidat vidlivi ili nevidlivi, razbirlivi ili nerazbirlivi i koi kako Negova kreacija mozhat da bidat sozdadeni vo nivnite limiti soobrazno na izborot sto ke go napravi Toj.
 
Limitite na Negovite kreacii vo nikoja smisla ne reflektiraat nikakov Bozhji limit ili nemokj.
 
 
zidarski mnogu korektno i precizno ja objasni hristijanskata  dogma. Toa e odgovorot na tvoite prashanja. Dali ti ja prifakjash ili ne taa dogma ostanuva samo tvoj lichen izbor, a toa nitu ja valorizira hristijanskata dogma, a nitu ja pobiva.
 
Neprifakjanjeto na hristijanskata dogma ne te pravi hristijanski vernik, no istovremeno ne te sprechuva da bidesh religiozen.среќа
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 13:13
nema potreba da se odgovori na ova prasanje. demon vodi majtap.
i jas ke vodam malku majtap. znam deka so ova ke ispadnam ist kako "demon" postmevac. no nema da se postmevam so Bog no so nerazumnosta ke se potsmevam.

ima nesto sto bog sozdal a ne moze da se unisti. a toa e gluposta covekova, pokraj 1000000 dokazi za Bog sepak covekot e bez mozok da razbere nesto ednostavno za Bog, pa togas igraat majtap koga nekoj seriozno ke im kaze za nekoja tema.

Bog se pokajal sto go sozdal covekot zatoa sto nema poraveden, nitu eden edinstven, nema koj da go bara Boga.
zatoa Bog prati potop i ja poplavi zemjata.

sega Bog im dava nova sansa preku Isus i taa ja pogazuvaat. sega doagja den koga Bog ke ja izgori zemjata i ke molkne gluposta i nerazumnosta. ke ostanat so Bog samo onie koi iskreno go baraa i go najdoa.
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 21:05
Originally posted by gospel gospel напиша:

МНОГУ ПАТИ СЕ УПОТРЕБУВА И СЕ ПОСТАВУВА ЕДНО ПРАШАЊЕ: ДАЛИ БОГ МОЖЕ ДА СТВОРИ КАМЕН ШТО НЕ МОЖИ ДА ГО ПОДИГНИ?Да, и на ова прашање има доста логичен одговор, но ете има и луѓе кои само веруваат а не размислуваат

ОДГОВОРОТ Е СЛЕДНИОТ: Одговор ???

ДА. МОЖЕ ДА СТВОРИ КАМЕН КАКО ТЕБЕ,Ова за мене е комплимент, сум успеал да те доведам до нервозна ситуација, а нервозата се појавува во недостиг на објанувања и занења на интелектуален начин да се победи некој „незналица како мене“... КОЈ ШТО НЕМА ДА МОЖЕ ДА ГО ПОДИГНЕ,Еве пак во своја стапица влегуваш, го ограничи Бога да неможе да крене камен како мене... каков Бог е тој ? ДОДЕКА ТИ НЕ МУ ДОЗВОЛИШ ТОА ДА ГО НАПРАВИ.пораката ти ја сфаќам, но буквално гледано пак го ограничуваш Бога дека има недостаток, те. немоќ нешто да напраи, ОВА НЕ Е ОСОБИНА НА ЕДЕН БОГ ЗАТОА ШТО БОГ Е СУВЕРЕН БОГ, БОГ КОЈ ШТО ЈА ПОЧИТУВА ТВОЈАТА ДОБРА ИЛИ ЛОША ВОЉА. Смешно, на Бога да му се препишуваат вакви особини,
СЕ ДОДЕКА НЕ МУ ДОЗВОЛИШ ДА ТЕ ПОДИГНЕ ОД ПРАШИНАТА НА ОВОЈ СВЕТ ВО КОЈ СИ ПАДНАТ И ИЗВАЛКАН, БОГ НЕМА ДА МОЖЕ ДА ГО НАПРАВИ ТОА. Погрешен термин на изразување користиш, Бог може, во секое време се да направи, само нема да напраи додека човеот самиот не вложи труд во барање на вистината...
И ЈАС БЕВ ИСТИОТ КАМЕН КАКО ТЕБЕ, КОЈ ШТО СЕ ВАЛКАВ ВО КАЛТА И ПРАШИНАТА НА ОВАЈ СВЕТ. ОД СВОЈАТА 6 ГОД. ЈА ЧИТАВ БИБЛИЈАТА, ЈА ЗНАЕВ НО НЕ ЈА ЖИВЕЕВ И НЕ МУ ДОЗВОЛУВАВ НА БОГА ДА МЕ ПОДИГНЕ. Во поголем кал си влегол верувајми, слепо веруваш, докажими дека Христијанството е вистинската религија, докажими дека Исламот е вистинска религија, докажи дека Будизмот е вистинска религија... или докажи дека не се вистинските религии, требад а имаш доказ за тоа што тврдиш, за да може и друг кој сака да го обожува Бога на достоен начин да свати и да верува , и никој да неможе да го поколеба !
НО, МУ БЛАГОДАРАМ НА БОГА ШТО ТОЛКУ ВРЕМЕ МЕ ЧЕКАШЕ, МИЛОСТА НЕГОВА БЕШЕ БЕСКРАЈНА ЗА ДА СЕ ОСВЕСТАМ И ДА МУ ДОЗВОЛАМ ДА МЕ ПОДИГНЕ.
И ЕВЕ МИНАТИВЕ ПЕТНАЕСЕТИНА ГОДИНИ СУМ ПОДИГНАТ И ИСЧИСТЕН ОД СИТЕ МОИ ГРЕВОВИ. Е кажими кој може освен Бог да ти гарантира дека си чист од гревови, од каде оваа изјава дека си чист од гревовите, да те подсетам што Исус вели за стигнување до рајот ... ПАЗИГИ ЗАПОВЕДИТЕ ....
ВО ОЧИТЕ НА БОГА ПОВЕЌЕ НЕ СУМ КАМЕН КОЈ ШТО СЕ ВАЛКА ВО ПРАШИНАТА НА ОВОЈ СВЕТ, ТУКУ ПОДИГНАТ СКАПОЦЕН КАМЕН ВО НЕГОВИТЕ РАЦЕ. Пријател на Бога да не си ти, па занеш дури и како Бог те гледа ??? и Бог има рацеее, као тоа , си го видел ли, или симболично?


Со почит, Госпел.
Со поголема почит кон тебе Демон   
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 21:23
Originally posted by fileo fileo напиша:

nema potreba da se odgovori na ova prasanje. demon vodi majtap.Можно е ама треба да ми докажеш дека грешам, да ги убедиш оние кои читаат дека Демон е мајтапчија...
i jas ke vodam malku majtap. znam deka so ova ke ispadnam ist kako "demon" postmevac.Воопшто несум подсмевач на луѓе, го ценам секој човек повеќе од што можеш да замислиш, подсмевач сум на смешни концепти за Бога, и смешни и слепи верувачи no nema da se postmevam so Bog no so nerazumnosta ke se potsmevam.Ова е доста паметно, а јас на Бога ли се подсмевам ??? ако имаш добра перцепција ќе сватиш дека на концепти за Бога се подсмевам...

ima nesto sto bog sozdal a ne moze da se unisti. a toa e gluposta covekova,И ти го ограничуваш Бога, нема нешто што Бог неможе, а за одговорот на моето прашање на кое сите вие намате одговор, ќе чекаме јунак да одговори... pokraj 1000000 dokazi za Bog sepak covekot e bez mozok da razbere nesto ednostavno za Bog, pa togas igraat majtap koga nekoj seriozno ke im kaze za nekoja tema.Докази за постоењето на Бога има повеќе од твојата имагинација, но мојот проблем не е дали Бог постои или не, туку Божјото представување од „познавачите на религиите“ И да те подсетам дефиниција за ФАКТ е дека не остава место за сомнеж, а бидееќи и ти бегаш од тоа да ми одговориш на темава, сметам дека и ти немаж доказ, туку слепо веруваш, докажими на достоен начин дека грешам

Bog se pokajal sto go sozdal covekot zatoa sto nema poraveden, nitu eden edinstven, nema koj da go bara Boga.Ова до сега во ниту една религиозна книга не сум го прочитал , наведиго изворот на информацијава.... ако воопшто има друг извор освен твоето скромно познавање на религиите
zatoa Bog prati potop i ja poplavi zemjata.Да точно дека ја потопи, но не земјава туку дел од земјава, затоа што само еден народ беше грешен, а не целиот човеков род, и да те прашам , дали може ја да одам у затвор зашто таткоми извршил кражба ??? Размисли...

sega Bog im dava nova sansa preku Isus i taa ja pogazuvaat.Дајми доказ дека шансата е преку Исус, а не преку Буда или Мухаммед ??? sega doagja den koga Bog ke ja izgori zemjata i ke molkne gluposta i nerazumnosta. ke ostanat so Bog samo onie koi iskreno go baraa i go najdoa.Да сосем си во право ќе дојде тој ден, но од каде си ти сигурен дека си на правиот пат, дајми доказ, увериме, докажими како можам да проверам дали Библиата е вистинита или грешна, дали к*ранот е вистинит или грешен дали јежир веда е вистинита или грешна...???


Размисли пред да ми одговориш, и дајми доказ убедиме дека грешам, не се револтирај и не се распуцувај по форумов, докажими на интелектуално ниво дека незнам дека сум глупав и тн.....

Повели....


Изменето од demon - 25.Јули.2008 во 21:35
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 22:04
Demon jas ti dadov eden mal primer za Svetata Troica i ti namseto da go vidis i da go izanaliziras, se nafrlas na moderatorot. Dosega ne se somnevav vo tvojata iskrenost za toa deka ti treba primer za pred svestenikot, ama sega po ovie reakcii ne sum siguren koja ti e celta.

Pozdrav
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 22:13
Демон, не си глупав... ама си лажго! Јавно, отворено и уверено го кажувам тоа!
Прво - провери што беше пишувано на последните 10-тина страници. Јасно беше одговорено на прашањето кое ти го постави во врска со раѓањето на Исус и зачнувањето. Јас одговорив во детаљи и тоа, и објаснив дури како и зошто е можно. Не навлегувам во тоа дали навистина така се случило - секој да си верува сам ако сака. Но, ако ја негираш можноста да се случило, со постулатите кои ги изведовме во дискусијата, ја негираш самата идеја за Бог.
Тоа што го наведе на почетокот на целава тема како податок не е точен! Ако беше - ќе одговореше на некои работи кои ги потенцирав уште на почетокот.
Нема потреба да се срамиш што си муслиман, ќе ти одговорев и јавно ако кажеше - како што гледаш дискутирав со саати со Дешад, кој е горд што е муслиман и го почитувам тоа.
Генерално - расчисти си прво зошто си дојден на форумов, а потоа - вслушај си се во мудрите зборови на пејгамберот и барај си ја вистината...
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.