IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 46>
Автор
Порака
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 22:29
....." Dusata e kako potok ili kako rastenie, samo na nea i e potreben eden drug vid dozd: nada, vera, pricina za ziveenje. Koga toa go nema, se vo taa dusa umira pa duri i ako teloto prodolzuva da zivee; a lugjeto togas mozat da kazat " Ovde vo ovaa telo nekogas bese covek" ......
 
 
 
Petta Gora
Paulo Koeljo
Кон врв
DreamLady17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamLady17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 01:59
...NEBOTO DA BESE LIST HARTIJA,MORETO DA BESE MASTILO...NEMASE DA MI BIDAT DOVOLNI DA JA IZNAPISAM MOJATA LJUBOV KON TEBE...
                    -"RAZBOJ"-VLADO MALESKI

Изменето од DreamLady17 - 15.Април.2008 во 02:00
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 13:25
Извадок од kнигата “Ќерките на Принцезата Султана“ од Џин Сасон

“....Немаше човек понадмен кон жените од Али.Како дете со презир се однесуваше кон своите десет сестри. како момче, додека живееше во Америка, одвлече во кревет и ноншалантно се однесуваше кон стотици жени од западот. Како маж, своите жени ги третираше како робинки, не водејќи грижа за нивната среќа и внимателно одбираше да се ожени во раниот пубертет за да не би можеле тие да ја спознаат вистинската природа на мажите и да го прифатат неговото изобличено однесување како нормално. Покрај своите четири жени, Али сместуваше една до друга, конкубини во својата куќа. како татко, практично ги игнорираше своите ќерки и во исто време со љубов ги опсипуваше синовите.

Беше сосем природно неговиот син Маџед, братот на Фатен да порасне во садистички настроено момче за кое жените не беа ништо повеќе од сексуални објекти...“

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 16:27
" Mногу полошо од физичката тиранија,каде што можете да добиете шлаканица,е тивката,чиста,вистинска тиранија на духот.Тоа ја убива душата на човекот".
"Првата Леди Четерли"-Лоренс

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 22:02
- " Chekam veke deset chasa,a nea ja nema.Da znam deka ke dojde,voopshto ne bi ja chekal." -

                                     Goran Srefanovski-Konzervirani impresii

kolku go sakam chovekov.....

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 00:39
Uvijek se nasmijem kad se sjetim kako si mi pričao da ćeš, dok mi budeš pisao pisma tipkajući po računarskoj tastaturi, sam sebi ličiti na savremenog Henri Milera, koji je i u po-odmaklim 80-tim, s šarmom starog pokvarenjaka, pisao onako nježna i strasna pisma svojoj neprežaljenoj, velikoj ljubavi, prelijepoj glumici Brendi Venus. (Tada još Tom Henks i Meg Rajan nisu razmenjivali elektronsku poštu i nije postojao izraz 'virtuelna stvarnost'. Meni i danas to 'virtual reality' tako hladno i milenijumski zvuči, ako mu ne dodaš malo čežnjive prašine, malo sjetne tuge, beskrajnih plavičastih snova i kapljice nježnog bola. A njih je u našoj stvarnosti i više nego dosta).
i dodeka vremeto bezcelno se gubi zivotot veke pominal
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:16
-" Tishina.Strashna tishina.
    Nikoj da kivne za da mu kazam-na zdravje"-


- " Se budam i go gledam vrvot od nosot.Nesomneno,se
     ushte sum tuka.Ke mora da se stanuva.Nema koj da stane
     namesto mene.Nikoj drug nemoze da bide ziv na moe mesto."-

                                                                  G.Stefanovski
                                                                 Konzervirani impresii-PAKнамигнување
                                         


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 15:47
Вртелешкатага

Господине,
Кои се местата за црните деца
на оваа вртелешка?
Би сакал да се возам!
Кај нас на југ, нели,
возовите се делат
на вагони за црни и бели.
Во автобусот седиме последни.
Но, на вртелешката
Нема задно место.
господине,
Каде ви е коњчето
за црните деца?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 16:33
Јас имам три богатства:
Првото е Љубов
Второто е Никогаш Премногу
Tретото е Никогаш прв во светот
.


Lao Tse
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 16:50
Although this may be the last pain
she causes me,and this may be the
last poem I write for her.
                               Pablo Neruda-Saddest poem

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 11:38
Портрет ~ Гогољ

Спасувај ја чистотата на својата душа. Оној што во себеси има талент, тој е должен да си ја пази почиста душата одошто сите други. На друг ќе му биде многу простено, но за него нема да има прошка. Доволно е човекот што излегол од дома во светла празнична облека да биде само троа попрскан со дамка кал од тркалата и сите луѓе ќе се насоберат околу него и со прст ќе покажат на него и ќе зборуваат за неговата небрежност, додека истите тие луѓе не ги ни забележуваат многуте дамки кај другите минувачи, облечени во делнична облека. Зашто на делничните облеки дамките не се забележуваат.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 22:37
 
 
.....Toj непрестано молчеше и го одбегнуваше погледот од него.Но одеднаш лицето му се наежи ,а усните му се сресоа.Тој падна пред нозете на отец Јаков и плачејќи извикна:
-Тешко ми е отец,тешко!..Не знам ни самиот,што да правам!..Немам сила повеќе...па јас на својот татко..
И не доврши,како и сам да се исплаши од тоа што сакаше да го каже.
-Да појдеме во капелата!Ајде побрзо!Таму се ќе ти кажам.Сакам да се исповедам.Помири ме,отецу,со таткоми пред Господ!..
Во капелата,една мала соба,покрај собата за спиење,а на ѕидовите беа густо накитени старински икони со златни и сребрени рамки,украсени со скапоцени камења,-наследство од царот Алексија Михајлович.Ниту еден зрак од дневната светлина не допираше таму:во вечниот мрак на светликавите кандила.
Toj клекна на колена на постилката на која беше поставено Евангелието.Отец Јаков,облечен во одежда,свечено,како целиот да се преобрази ,-лицето одблизу му беше најобично,лик на селанец,малку грубо и задебелено од староста,но кога од подалеку ќе се погледне,сеуште побожно,кое наликува на ликот на Христос од старите икони-држеше крст во рака и зборуваше:
--,,Се чадо ,Христос невидимо стојит,пријемља исповеданије твоје:не усрамисја,ниже убојсја,и да не скријеши что от мене,но не обињујасја рци всја,јелика содјелал јеси,да пријемеши оставленије от Господа нашего Исуса Христа”.
   И што повеќе на прашањата на отец Јаков ги искажуваше своите гревови,така му стануваше полесно,како некој силен и моќен ,да му ја симнуваше тежината од душата,како некои нежни прсти да ја допираа раната на совеста,а тој така потполно се лекуваше.Му беше и убаво и страшно:срцето му гореше,како пред него да не стоеше отец Јаков,туку самиот Христос.
-,,Рци ми чадо:не убил ли јеси человјека волеју,или неволеју?”
Тоа беше прашањето ,кое го очекуваша и од кое се плашеше.
-Грешник сум ,отец,-прошепна тој нечујно,- ни со дело ни со зборови,но со помисла.Јас на својот татко...
И пак, како и сношти,застана,како и сам да се исплаши од тоа што сакаше да го каже.Но погледот на стариот отец,продираше и најдлабоко во добрината на неговото срце.Од тој поглед не можеше ништо да се сокрие.
Засилено,тресејќи се и облеан целиот во ладна пот,шепотејќи прозборе:
-Додека татко ми беше болен,јас му посакав смрт.
И самиот некако се згрчи,ја наведна главата,ги скри очите да не го види оној ,што стоеше пред него,претрна од страв,како да исчекуваше,дека ќе одекне збор,слична на небеските грмотевици-последна осуда или оправдување ,како на Страшниот Суд.
И на веќе еднаш, познат ,обичен,човечки глас на отец Јаков,прозборе:
-Бог ќе ти прости, сине.И ние сите му посакувавме смрт.
Тој ја подигна главата,ги отвори очите и виде исто така познато,обично,човечко ,ни малку страшно лице-тенки брчки околу добрите и итрите сини очи,брадавица со три влакненца на полниот образ,побелена брада,-иста таа,за која некогаш ,онака пијан,го фаќаше и кубеше.Поп-и ништо повеќе не стоеше пред него.Но во реалноста и гром да го погодеше,му се чинеше дека помалку ќе беше победен,отколку од оние обични зборови:Бог ќе ти прости,синко.И сите ние му посакуваме смрт “.-А свештеникот продолжи,како ништо да не било,и понатаму почна да го прашува по прописот на Требникот...............
 
 


Изменето од zagor - 06.Мај.2008 во 22:42
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Irenica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
SIC ITUR AD ASTRA!

Регистриран: 20.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Irenica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 20:09
For every kiss you recive,
return two!
Your lips will be sweeter for the giving.

                     
                             Sophia Bedford-Pierce
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!
Кон врв
Irenica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
SIC ITUR AD ASTRA!

Регистриран: 20.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Irenica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 18:35
Гладуваше за љубов целиот свој живот.
Целата природа му се стремеше кон љубовта.
ТАА беше органска потреба на неговото суштество!


                      Џек Лондон
                                  "Мартин Идн"

Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.