IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Поддршка за А1 Телевизија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поддршка за А1 Телевизија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 84>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 02:13

политичките ориентации се различни,да...едната телевизија е секогаш со власта,другата е секогаш критички расположена кон власта(небитно кој бил на власт)...сепак,начинот на работа  е идентичен

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 02:18
@kultuzin е добро де, не ми е јасно зошто инсистираш на одделна дебата за Сител и А1, и сам кажа дека се работи за исто нешто збунетост
признавам дека избрзав со тој коментар сепак...

но фрустрацијата ми беше, зошто да се плука толку многу само по еден, кога и друг го прави истото? тука некои  едно исто повторуваа за А1, а не спомнуваат дека на друго место истото се прави со иста мера!

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 02:47
Kultuzin и Анѓелина се во право - Сител и А-НУЛА во многу нешта се слични или идентични.

Работата е што едниот газда го фатија вмровциве на дело како ја крадел државава.

Другиот газда како краде - требаше да го фатат социјал-демократите. Еее, арнооо ама - социјалдемократите се од сортата „мекотели“ или „безкичмењаци“ и тие кога ќе дојдат на власт освен за својот комодитет - за ништо друго не се интересираат, најмалку да фаќаат газди на телевизии дали крадат од државата. (не е џабе кажана изјавата на Заев дека ако пак се вратат на власт - ќе бидат тогаш оштри и живи луѓе ќе јадат)

Така беше нели и со газда Велија - Бучко му пуши инспектори - ама овој дрско пред камери ја забра инспекторката и не ја пуши во А-НУЛА да влезе. Арно ама Грујо го подбра убаво тој криминалец.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 02:57
Ne mozam da se soglasam deka site TV se isti.

Edni se provladini, drugi se proopoziciski, nekoi se kako demek nezavisni, taka e vo cel svet, i seto toa e normalno.

No da formiras TV, za da ti sluzi kao pocetna tocka i da te podrzuva ponatamu vo tvojot ekonomski podem i odrzuvanje, po pat na reketarstvo, kriminal, unistuvanje na neistomislenicite i konk*rentite, turi mu takvoeto na takvata TV.

Starite vikaat, od sto zivees od toa i ke umres. Taka i so klanot na torbesot, na kriminalen nacin napravija mini imperija, iljadnici i iljadnici poedinci bea prosto unisteni vo nivnite biznisi i matni zdelki, i na kraj cela familija vo aps.
Taka bi trebalo da bide, sekade vo svetot pa i tuka.

I pak Grujo e mek, odnosno instituciite pod negova kontrola nekako kilavo gi vodat rabotite, dosega trebase imotot na ramko da se zapleni, da se rascistat smetkite kon firmite na koi sto torbesot im dolzi, a ne vaka za sekoja postapka ke se opravduvaat, demek za majka tereza se raboti, a ne za eden obicen kriminalec, manipulator i cirkuzant.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 05:40
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

No da formiras TV, za da ti sluzi kao pocetna tocka i da te podrzuva ponatamu vo tvojot ekonomski podem i odrzuvanje, po pat na reketarstvo, kriminal, unistuvanje na neistomislenicite i konk*rentite, turi mu takvoeto na takvata TV. Starite vikaat, od sto zivees od toa i ke umres. Taka i so klanot na torbesot, na kriminalen nacin napravija mini imperija, iljadnici i iljadnici poedinci bea prosto unisteni vo nivnite biznisi i matni zdelki, i na kraj cela familija vo aps. Taka bi trebalo da bide, sekade vo svetot pa i tuka.


Чекај сега brza, Zabegan и Angjelina да ти објаснат дека се работи за "опсада на А1"...............пардон, опсадата беше пред два месеци и помина таа бурлеска .............сега "владата ја укинува А1"..........арно ама владата и да не ја укинува А1, сепак сите телевизии се исти, односно сите сопственици на телевизиите имаат по 20 фирми на иста иста адреса, затајуваат милиони евра данок, перат пари, вршат измами и така по список...

Тоа е суштината на очајниве обиди да се одбрани неодбранливото околу Велија и неговиот криминал. Со два збора: јадно и бедно.

Но со едно ќе се сложам со тебе: владава настапува ептен претпазливо и си ги правда постапките, наместо да ги испоапси сите вовлечени бандити без пардон како што впрочем налага законот.
   



Изменето од Persej7 - 31.Јануари.2011 во 07:00
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 08:34
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:


Но со едно ќе се сложам со тебе: владава настапува ептен претпазливо и си ги правда постапките, наместо да ги испоапси сите вовлечени бандити без пардон како што впрочем налага законот.


Јас се согласувам со тебе и Зекси дека владава „ептен“ претпазливо настапува.

АМА ТАКА И ТРЕБА.


Научија и во владава дека ако апсиш каубојски и покажуваш само мускули - работите ќе ти паднат на суд. Во тоа се состои и ужасот во кој се наоѓаат и Велија ама и Б.Ц. со неговиот случај со потрошените 300,000 евра без распишан тендер. Во тоа се состои и ужасот на Хеди Рамковски кој се крие од полицијата и судот.

Внимателно, ама прецизно и немилосрдно делење правда (впрочем како и сечењето со мечот на Јустиција).

П.С. За криењето на Хеди - Американците со своето „големо уво“ дознале дека Велија преку сватот Фијат Цаноски направил дил со Грујо и Мијалков: Јас и директорите одиме во притвор, ама за детето оваа недела замижете и пуштете го да избега - инаку ќе ја повлечам и „последната карта“ која ве инкриминира. И овие „го пресметале ризикот“ и го напраиле дилот. Грррр ...

Изменето од DameMak - 31.Јануари.2011 во 13:49
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 09:48
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:



Чекај сега brza, Zabegan и Angjelina да ти објаснат дека се работи за "опсада на А1"...............пардон, опсадата беше пред два месеци и помина таа бурлеска .............сега "владата ја укинува А1"..........арно ама владата и да не ја укинува А1, сепак сите телевизии се исти, односно сите сопственици на телевизиите имаат по 20 фирми на иста иста адреса, затајуваат милиони евра данок, перат пари, вршат измами и така по список...

Тоа е суштината на очајниве обиди да се одбрани неодбранливото околу Велија и неговиот криминал. Со два збора: јадно и бедно.

Но со едно ќе се сложам со тебе: владава настапува ептен претпазливо и си ги правда постапките, наместо да ги испоапси сите вовлечени бандити без пардон како што впрочем налага законот.
   

...pa jas toa go tropam postojano be!изненадувањеизненадување
изненадување
...da gi poapsi site banditi a ne samo nekoi...''pdabrani''.....koishto im go ''kaljaat ugledot''!


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 12:09
Originally posted by DameMak DameMak напиша:


Какви лекции може да учиме од новинарите во А-НУЛА?

На пример: Како да добиваш плата како новинар (во кеш, на рака и без платени придонеси), а да си пријавен на минималец како да си чистач на канализација?



ОООООО Даме.....треба стварно да имаш смелост да го кажеш ова!!!

Кажи ми.....зошто ние дискутираме тука, ако не за да укажеме на дупките во системов наш, во кој човекот како работна сила е потценет???
 
Не дека и самите ние не сносиме одговорност за истото...., но тоа е сосема друга приказна и нема смисла да се развлекува дискусијата во тој правец!

Новинарите општо кај нас имаат недостатоци во смисла на непрофесионалност, необученост, некои па и некултура....но никој не може да оспори дека се многу малку слободни да бидат вистински новинари! Секој медиум буквално и без исклучок го наметнува своето влијание и интереси врз новинарот, а тоа е нешто што сите нас треба да нè загрижи! Оти сите ние сме во таа приказна како гледачи и како граѓани, а утре лесно можеме да се најдеме на таква позиција и како работници!

Новинарите на А1 ја имаат мојата ЦЕЛОСНА поддршка!
А1 и Алфа ТВ имаат топ кадар!

Изменето од Kali - 31.Јануари.2011 во 12:21
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 13:46
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Какви лекции може да учиме од новинарите во А-НУЛА?

На пример: Како да добиваш плата како новинар (во кеш, на рака и без
платени придонеси), а да си пријавен на минималец како да си чистач на
канализација?
ОООООО Даме.....треба стварно да имаш смелост да го кажеш ова!!! Кажи ми.....зошто ние дискутираме тука, ако не за да укажеме на дупките во системов наш, во кој човекот како работна сила е потценет???


Извини Кали - ама не те сваќам. Зошто ми треба смелост за да го кажам тоа дека новинарите на А-НУЛА ги фатија ин-флагранте по разни списочиња за Каса-Исплати, како земале пари во кеш на рака. А дека се пријавени на минималец - тоа е јавен податок од управата за приходи.

Originally posted by Kali Kali напиша:


Новинарите на А1 ја имаат мојата ЦЕЛОСНА поддршка! А1 и Алфа ТВ имаат топ кадар!


Алфа ТВ ми се допаѓа. Изгледа се многу попаметни од агресивците во А-НУЛА кои се занесоа дека се најголемите новинарски ѕвезди во Македонија.

Изменето од DameMak - 31.Јануари.2011 во 13:53
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 13:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nekolu pati sum rekol deka ne ja pratam makedonskata politichka scena taka detalno kako i vie i deka ne pripagjam na nikoja makedonska partija ili politichko ubeduvanje.




Исто и јас да

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa ne mozhe brza sekoj da pravi shto saka, vkluchuvakji gi i onie od vladata.

Zakonot vazhi za site podednakvo.

Vekje rekov deka ako nekoj e neosnovano obvinet, spored zakonot mozhe da go sudi onoj shto go obvinil. Znachi ako Ramkovski vo ovoj sluchaj se najde nevin, togash toj mozhe da ja tuzhi drzhavata za site pretrpeni oshteti.

Ne znam shto ne e jasno tuka.




Се е јасно , апсолутно се согласувам со твоето мислење да
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 13:57
@ Dame.....можеби затоа што зборуваш за нешто што е наша реалност на битка за егзистенција и заработувачка општо, не само кај - новинарите во А1- збунетост

Зашто ја ширите во тој правец дискусијата? Што е битна професионалноста и чесноста на работниците новинари, кога дискутираме за сосема нешто друго?
Постојано ги разводнуваме работите кога ќе се појави некој проблем, па земаме да вадиме се и сешто на маса, и на крајот излегува каша попара.



Изменето од Kali - 31.Јануари.2011 во 13:57
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 14:02
Originally posted by Kali Kali напиша:


@ Dame.....можеби затоа што зборуваш за нешто што е наша реалност на битка за егзистенција и заработувачка општо, не само кај - новинарите во А1- збунетостЗашто ја ширите во тој правец дискусијата? Што е битна професионалноста и чесноста на работниците новинари, кога дискутираме за сосема нешто друго? Постојано ги разводнуваме работите кога ќе се појави некој проблем, па земаме да вадиме се и сешто на маса, и на крајот излегува каша попара.


Па не направив јас каша попара. Јас одговорив на постот на Алан Форд јавно запрашувајќи се а што тоа може да научиме од новинарите во А-НУЛА. ЕВе го подолу оригинално цитираниот пост.

Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Originally posted by alan ford alan ford напиша:

od A1 Novinarite mozete da ucite lekcii po novinarstvo...bre vmro-ovcinski poltroncinja


Какви лекции може да учиме од новинарите во А-НУЛА?

На пример: Како да добиваш плата како новинар (во кеш, на рака и без платени придонеси), а да си пријавен на минималец како да си чистач на канализација?
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 14:12
Originally posted by DameMak DameMak напиша:


Па не направив јас каша попара. Јас одговорив на постот на Алан Форд јавно запрашувајќи се а што тоа може да научиме од новинарите во А-НУЛА. ЕВе го подолу оригинално цитираниот пост.


ОК среќа Тогаш и јас да си кажам јавно, се согласувам со алан форд дека во А1 има новинари кои се одлични и од кои може да се научи. да

Сум за санкционирање на криминалот на Велија ( сигурна сум дека брзо може да се докаже истото на суд), но сум против лицемерието на власта која го санкционира делото кое во голем дел заеднички го создавале.

И онака, гледајќи ја големата слика, сум против тоа што стануваме очигледно полициска држава: што не му одговара на имиџот на Грујо и му ги повредува чувствата, треба да се избрише од слика.

Изменето од Kali - 31.Јануари.2011 во 14:13
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 14:20
Originally posted by Kali Kali напиша:

И онака, гледајќи ја големата слика, сум против тоа што стануваме очигледно полициска држава: што не му одговара на имиџот на Грујо и му ги повредува чувствата, треба да се избрише од слика.


Па не ти е точен заклучокот за Грујо. ДОКАЗ: Дали се затворени сметките на Телма, Алфа ТВ, Алсат, Канал 77 (од радијата)?

НЕ!

Го критикуваат Грујо исто како и А1, АРНО АМА газдите на тие телевизии не затаиле 20 милиони евра данок.

И затоа А-НУЛА нема да ја имаат мојата поддршка. Ги ставив на 22 и 23 канал на моето даљинско.

Изменето од DameMak - 31.Јануари.2011 во 14:21
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 84>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.