IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Смрт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смрт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 20>
Прашање: Се плашите ли од смртта??
Одговор Гласови Статистика
67 [38,51%]
84 [48,28%]
23 [13,22%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
oAr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oAr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 02:27
Мене ми дојде еднаш тој со косалката во рака, и му викам: Добро бе ти! Кај најде сега да дојдеш. Оди коси трева таму, дојди после 70-80 години..еее више. И он се налути и си отиде.

Човекот е душа која го користи телото само за да функционира во материјалниот свет. Човекот е бесмртна душа која доживува многу животни циклуси.

Така барем велам, за да се спие подобро вечерва.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 19:36
od smrta ne se plasham
no nesakam da umram
zivotot e ubav
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 23:53
Од смртта не се плашам, впрочем воопшто и не размислувам за својата смрт. Што се однесува до „белиот тунел“ не сум доживеал такво нешто, но ми се има случено два пати да сонувам еден ист сон во кој одев по една полјана која беше целата бела и одев накај еден глас кој го повикуваше моето име. После се искачив на една планина, која исто така беше бела, и кога стигнав на врвот од другата страна на планината се беше преубаво! Имаше многу луѓе и сите беа срќни! Меѓу нив беше и мојата баба која, за жал, не е меѓу живите. Кога посакав да поминам од другата страна, не можев бидејќи постоеше проѕирен ѕид. Тогаш му реков на „глкасот кој ме викаше“ дека не можам да поминам од ѕидот и тој ми пушти скала по која што почнав да се качувам. Кога стигнав до врвот на скалата се појави мојата покојна баба и ми рече да се вратам назад, бидејќи сеуште е рано јас да дојдам таму! Е кога се разбудив бев многу уплашен!
Кон врв
moon88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moon88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 01:49
buuuuuuuuuuuuuuuuuu
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 23:49
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

od smrta ne se plasham
no nesakam da umram
zivotot e ubav
 
е ова ми се допаѓа...и јас вака размислувам...среќа
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 00:23
Originally posted by blashka blashka напиша:

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

od smrta ne se plasham
no nesakam da umram
zivotot e ubav
 
е ова ми се допаѓа...и јас вака размислувам...среќа
pa  neznam  za  kakva  smrt  zboruvate  no  postoi  edna  smrt  koja  e  manifestirana  so  zivo  telo  a  mrtov  duh  taa  smrt  e  najlosa  i  denes  najrasprostraneta    da  voskresnes  od  taa  sostojba  e  golem  uspeh  no  retko  koj  gi  znae tajnite.........
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:32
Смртта е момент кој ги сумира поразите и победите на човекот од борбата со животот и транзитна станица на која материјата почнува да го менува обликот во друга материја.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 00:57
 
      нека биде убаво кога веќе
      ке ја пејам последната песна...
      нека биде ден ,сакам на обете нозе
      да стојам и пејам...
      сакам со отворени очи да гледам
      сакам ветровите да ми го обвијат
      телото,сакам сонце да ме облева
      и целиот свет со мене да пее...
     нека биде убаво кога ќе ме убиеш
     о ти ,што ја даваш светлината...
     нека биде ден кога ќе ја пејам
     последната песна ,кога ќе дојде
     судниот ден...тага
 
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 20:48
Od smrta ne se plasam no samo mi e mnogu krivo sto kaj nea nema red
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 23:27
..АХА...АХА..НЕ ТУКА! СО ОВА НЕМА ЗАЕБАНЦИЈА...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 18:50
Vo 2002 godina, Nobelovata nagrada za medicina ja dobija Sydney Brenner, Robert Horvitz, John E. Sulston, a ja zasluzija so dokazuvanjeto na nivnata Teorija za APOPTOZA (Apoptosis). Sustinata na ovaa teorija e deka vo organizmite na zivite sustestva vladee process vo koj milijardi kelii sekojdnevno umiraat. Ona sto posebno e interesno e toa da od smrtta na keliite zavisi opstanokot i razvojot na ziviot organizam. Imeno, smrtta na keliite ne nastapuva kako posledica na nivnata “istrosenost”, tuku e predvidena vo nivniot genetski kod, uste pred nastanokot na keliite. Dokolku ovoj priroden process od x pricini ne se odviva spored predvideniot tek, kako posledica se javuvaat razni vidovi na bolesti, pred se kancerogenite. Pri izvrsuvanjeto na opseznite ispituvanja, so koi e potvrdena Teorijata za Apoptoza, a se vrseni na pljosnatite crvi (Caenorhabditis elegans), identifikuvani se i nekoi “geni na smrtta” koi se nareceni ced-3, ced-4 i ced-9. Ovie geni se odgovorni za regulacijata na izumiranjeto na keliite. Istotaka utvrdeno e deka genite koi go kontroliraat ovoj process kaj pljosnatite crvi , imaat ekvivalenti kaj covekot i kaj ostanatite zivi sustestva. Taka ced-4 pokazuva ogromna slicnost so svojot covecki ekvivalent Apaf-1. Genot ced-9, koj go sprecuva predvremenoto samounistuvanje na keliite, svoj ekvivalent ima vo coveckiot proto-onkogen bcl-2.
So teorijata za Apoptoza se dokazuva deka smrtta ne pretstavuva eden mig, kako sto na nea se gleda od teoloski aspect, tuku pretstavuva proces koj trae cel zivot, odnosno SMRTTA E SOSTAVEN DEL OD ZIVOTOT!!! Nie postoime i ziveeme na nacinot na smrtta. Vo makro svetot ova e jasno od poodamna. Ednite moraat da umiraat za drugite da mozat da ziveat. Zivotot pretsavuva nepekinat lanec.
Tragicnosta na smrtta se prepoznava togas, koga ne se vo prasanje bioloskite tuku licnite odnosi. Smrtta na idividuata ne pretstavuva tragedija, isto kako sto smrtta na edna kelijata ne e tragedija. Edna individua se zamenuva so druga, kako sto edna kelija se zamenuva so druga. Megjutoa, dodeka individuata e zamenliva kategorija, licnosta ne e. Individuata e mozno da se zameni so druga individua, no licnosta, koja e edinstvena i nepovtorliva e NENADOMESTLIVA. Gubenjeto na edna licnost e kraj i konecna tragedija. Covekot ne funkcionira spored bioloskite pravila, odnosno bioloskite pravila za nego dobivaat dimenzija na tragicnost. Nemoznosta na covekot da se vklopi vo bioloskiot ritam na ragjanje i umiranje, a pritoa istiot da ne go cuvstvuva kako teska bolka i stradanje, ni ukazuva na edna druga dimenzija. Ovaa dimenzija teznee da gi nadmine ogranicuvanjata koi se dadeni od prirodata. Covekot posakuva ako moze da ja ukine smrtta, ili barem da ja odlozi. No so teorijata za Apoptoza jasno se ukazuva na sustinskata podloznost na ovoj svet i covekot vo nihillo. Od samata srz na nasiot organizam, preku genetskite kodovi, se ukazuva na smrtta kako neminovnost. Negiranjeto ili pak ukinuvanjeto na smrtta, ne samo sto e nevozmozno, tuku i koga bi se realiziralo, paradksalno bi dovelo do unistuvanje na zivotot. Smrtta e imanentna na bioloskoto postoenje i toa bez nea ne moze. Edinstven nacin da se nadmine smrtta e nadminuvanje na prirodnite zakoni. Prirodata ne e vo moznost da dostigne besmrtnost, bidejki smrtta e nejzin nacin na postoenje.
Zatoa uzivajte vo sekoj mig od zivotot, raduvajte se na sekoj nov den, raduvajte im se na svoite najmilii, slavete go zivotot!!!
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 23:49
Se sto e zivo mora da ja dozivee smrta.priroden zakon.
Radost na pocetok ,taga na kraj.Najvazno e toa sto seslucuva izmedju, ZIVOTOT.Zivejte so polni gradi.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 00:03
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Se sto e zivo mora da ja dozivee smrta.priroden zakon.
Radost na pocetok ,taga na kraj.Najvazno e toa sto seslucuva izmedju, ZIVOTOT.Zivejte so polni gradi.


...ДА МА...ПА НЕЛИ ИМА И ДРУГ ЖИВОТ!!!АЈ НЕ ГИ ПЛАШИ ЛУЃЕТО И НЕ ГИ ТЕРАЈ СО СИЛА НАБРЗИНА ДА ЖИВЕАТ...И ДИШАТ..DUBOKO!!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 00:28
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Se sto e zivo mora da ja dozivee smrta.priroden zakon.
Radost na pocetok ,taga na kraj.Najvazno e toa sto seslucuva izmedju, ZIVOTOT.Zivejte so polni gradi.


...ДА МА...ПА НЕЛИ ИМА И ДРУГ ЖИВОТ!!!АЈ НЕ ГИ ПЛАШИ ЛУЃЕТО И НЕ ГИ ТЕРАЈ СО СИЛА НАБРЗИНА ДА ЖИВЕАТ...И ДИШАТ..DUBOKO!!!!


Kakvo plasenje???Sakam samo da kazam za neminovnosta na smrta,kako pa da ti neznaes deka e taka i uste ednas ke povtoram ,ZIVEJTE si go ovoj zivot ovde i sega i ne razmisluvajte mnogu za smrta ,drugi zivoti NEMA.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.