IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 23>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
ПА ВО БИБЛИЈАТА “НЕМА“ СВЕТЦИ ...
КОГА СЕ ПИШУВАЛА БИБЛИЈАТА НЕМАЛО СВЕТИИ... ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ!!!
 
Во Библијата немало светии? изненадување Сакаш да кажеш дека во времето на Исус и апостолите го немало ни Св. Илија? Ни Св. Јован Крстител? изненадувањеголема%20насмевка
 
ПА ВО БИБЛИЈАТА “НЕМА“ СВЕТЦИ ...
КОГА СЕ ПИШУВАЛА БИБЛИЈАТА НЕМАЛО СВЕТИИ... ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ!!!
 
Е сега да те прашам: Дали СВЕТИОТ ДУХ ПРЕСТАНАЛ ДА ЖИВЕЕ И ДА БИДЕ СО НАС, ПА ПОСЛЕ БИБЛИЈАТА НЕМА БОГОВДАХНОВЕНИ ПИСАТЕЛИ И ОТЦИ ...збунетост
 
ДАЛИ ТУКА СЕ ЗАПИРАзбунетост
 
 
ЗНАЧИ ЛУКАВО САКАШ ДА ГО ОДБЕГНЕШ ОДГОВОРОТ
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
ПА ВО БИБЛИЈАТА “НЕМА“ СВЕТЦИ ...
КОГА СЕ ПИШУВАЛА БИБЛИЈАТА НЕМАЛО СВЕТИИ... ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ!!!
 
Во Библијата немало светии? изненадување Сакаш да кажеш дека во времето на Исус и апостолите го немало ни Св. Илија? Ни Св. Јован Крстител? изненадувањеголема%20насмевка


Чекај сега Евангелос, има светители или нема?
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:38
zs nikoj ne odgovora na KINGDAVID
ve prasa
Imam edno prasanje: Na koe mesto vo Biblijata ni e zapovedano da se molime na Presveta Bogorodica?

   Imam vtoro prasanje:Kade vo Biblijata majkata na Isus e narecena Presveta Bogorodica?

   Imam i treto prasanje: Koj rece deka molitvata so koja e otvorena temata e od Biblijata?

molam toj so otvoril temava ili tie so se molat na"Presvata Bogorodica" da odgovorat dolznost im e

btw:i jas sakam da znam zs jas samo na ISUS HRISTOS,TATKOTO I SVETIOT DUH se molam na nikoj drug molam za odogovor na prasajata fala.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 

zidarski, кога упатуваш молба до некој светец, тој нема да те чуе среќа за тоа зборам јас.


Еве го учењето од Библијата дека треба да се молиме за молитвено застапување на светиите пред Бога.

Молитвеното застапување е нешто нормално, а и барано од Бога и апостолите, сведочат безброј цитати од Светото Писмо


Евреите 13:18 Молете се за нас...

1 Солунјаните 5:25 Браќа, молете се за нас!

Матеј 15: 23 Но Он не и одврати ниту збор. И пристапувајќи до Него, учениците Негови Го молеа и велеа: “Отпушти ја, оти вика по нас

Дела 8:24 А Симон одговори, велејќи: “Помолете Му се вие на Господ за мене, за да не ме снајде ништо од она што го рековте

2 Солунјаните 3: 1 Потоа, браќа, молете Му се на Бога, за нас, та словото Господово да се распространува и да се слави на секое место, како и меѓу вас,

2 Тимотеј 1: 3 Му благодарам на Бога, Кому уште од преродителите Му служам со чиста совест, затоа што постојано те спомнувам во милитвите свое дење и ноќе;

Филимон 1:22 А заедно со ова пригови ми и потслон, оти се надевам дека со вашите молитви ќе ви бидам даруван вам.

Светителите се молат за нас и на небото

Евреите 12:22Вие, пак, пристапивте кон планината Сион и кон градот на живиот Бог, небесниот Ерусалим, и кон десетина илјади ангели, 23 кон соборот и Црквата на првородените, кои се напишани на небесата, и кон Бога, Судија на сите, и кон духовите на праведниците, што достигнаа совршенство...

Молитвата на праведникот е најделотворна и најугодна на Бога, така, што и да побараат светителите, а особено Мајката на Господ Исус Христос, ќе им биде дадено.

Jaков 5:16 ...голема сила има усрдната молитва на праведникот.

Светиите и Богородица се молат за нас. Тоа многу јасно е кажано во Откровението.

Откровение 5: 8 И кога ја зеде книгата, четирите животни и дваесет и четирите Старци паднаа пред Агнецот, држејќи секој од нив гусле и златни чаши, полни со темјан, кои се молитвите на светиите;

Откровение 8:3 Тогаш дојде друг ангел со златна кадилница и застана пред жртвеникот; и му се даде многу темјан, та со молитвите на сите светии да го постави на златниот жртвеник, што беше пред престолот.

Затоа што Бог не е Бог на мртвите, туку на живите.

Марко 12:27 Но Он не е Бог на мртвите, а Бог на живите. Вие, пак, многу се лажете!!!   

E сега каж ми – да не сакаш и да ти нацртам??
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:39
Доста фаќате кривини. Доколку немате одговор на прашањата, тогаш да заклучиме дека молењето кон светци не е учење на Библијата и слободно потоа пишувајте си за вашите православни преданија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:40
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Imam edno prasanje: Na koe mesto vo Biblijata ni e zapovedano da se molime na Presveta Bogorodica?

   Imam vtoro prasanje:Kade vo Biblijata majkata na Isus e narecena Presveta Bogorodica?

   Imam i treto prasanje: Koj rece deka molitvata so koja e otvorena temata e od Biblijata?


A vo Biblijata gi ima li ovie raboti?


Ти беше речено да ги прочиташ претходните страни, таму ќе си го најдеш одговорот. не не враќај на почеток..
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:41
маранта, не спамирај непотребно (модератори?) Во тиховите што ги наведуваш никаде не се збори за молење кон душите од оној свет - а тоа е тековната дискусија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Доста фаќате кривини. Доколку немате одговор на прашањата, тогаш да заклучиме дека молењето кон светци не е учење на Библијата и слободно потоа пишувајте си за вашите православни преданија.
 
газење%20од%20смеење    газење%20од%20смеење    газење%20од%20смеење      газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

маранта, не спамирај непотребно (модератори?) Во тиховите што ги наведуваш никаде не се збори за молење кон душите од оној свет - а тоа е тековната дискусија.


Да бе да, Откровението зборува за молитвите на светиите... за што се молат??? За да се спасат??? Па како може да се молат за да се спасат кога веќе се на небесата??? Опа, значи станува збор за молење за некој друг...

п.с. ќе видиш ти на мама (читај модератори)

Изменето од Maran Ata - 29.Октомври.2008 во 00:44
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:44
Маран ата многупати ги посочуваш овие цитати ама ако малку си ја разбрала Библијата сите овие ама баш ич немаат врска со молење кон Марија.

     Додека таму каде се спомнуваат светиите, не се мисли на таканаречените светци од ваша страна.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:45
A na koj izvoren svetii se misli?
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:46

Ај кога ќе се уозбилите, ќе ја продолжиме дискусијата. Со недоклештени деца не правам муабет.

Останува фактот дека молењето кон душите на оној свет не е учење, ниту пак пракса на Библијата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:46
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран ата многупати ги посочуваш овие цитати ама ако малку си ја разбрала Библијата сите овие ама баш ич немаат врска со молење кон Марија.

     Додека таму каде се спомнуваат светиите, не се мисли на таканаречените светци од ваша страна.


А на кого се мисли? Ајде, просвети не.
Бај д веј, и Богородица е света! Богородица е поголема од секој друг светител, па штом ги молиме нив да се застапуваат молитвено за нас пред Бога, мислиш дека не би требало кон онаа која е посвета од сите други светители??? Уфф ама логика имате....
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ај кога ќе се уозбилите, ќе ја продолжиме дискусијата. Со недоклештени деца не правам муабет.

Останува фактот дека молењето кон душите на оној свет не е учење, ниту пак пракса на Библијата.


Ониј го повика Еремија на помош, и овега Му се помоли на Господ.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.