IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - И ние сме тука
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И ние сме тука

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 19>
Автор
Порака
lefter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lefter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 14:55
Lilice za toa nemam slusnato,ama ako e taka treba da im se kaze i na drugite roditeli da se raspitat kako mozat da si go ostvarat toa pravo,i toa e cekor napred,i go podrzuvam maximalno.Pozdrav
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 20:02
Овој форум го започнавме делфин и јас со цел да ги поттикнеме родителите и оние што се интересираат да комуницираат на тема аутизам и да си помогнат меѓусебно а не да се водат бесмислени разговори.
 
НЕ прозивам никого и не сакам некој што не ме познава да ме прозива. Тоа се викаше малограѓанство нели?збунетост
Не си го трошете времето и не се нервирајте без потреба. Ако малку повеќе се заинтересирате и конкретно се активирате можеби и ќе направите нешто ...
 
Поздрав до маммад и .... да има некој што има познавања за аутизмот и некој што прави нешто за тие деца. Ако си од СК и те интересира нешто конкретно можеш да ми пишеш ЛП па да те поврзам.
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 09:30
... ne smetam deka ima beskorisni razgovori...sekoj razgovor vodi kon nekoe reshenie...
..za autizam citam... i ne velam deka nema zdruzenija koi rabotat na "problematikata". Koj vnimatelno me cita kje znae deka jas sekogash zboruvam za segashnosta...za problemite vo praktikata..
Nikoj ovdeka ne moze da me demantira deka ne e taka kako shto pishuvam od pricina shto jas sum sekojdnevno so toj problem...se odviva pred moi oci... teorijata se uci...praktikata teshko se sproveduva...
... Vo nashiot obrazoven sistem so inkluzijata se vnesoa decata so POP a megju niv i decata so autizam-fakt neosporen...
...decata i roditelite se prepushteni na milost i nemilost na zelbata i moznosta na nastavnikot...
...dete so POP- pa i autisticnoto zamenuna 3 deca od redovnata nastava... znaci dopolnuvaat brojka...ne se misli na nivno dobro...
...nastavnikot nema pravo da bara dokument so koj se dokazuva POPot...tuku toa e samo pravo na roditelot...znaci bidejki deteto ne zamenuva 3 drugi koi gi nema...mnogu nastavnici ja prefrlaat topkata na drug...
...Ima mnogu da se pishuva... zatoa sekoj neka si kaze od svoj agol..

Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 10:15

Тој процес на интегрирање на децата со ПОП во редовните училишта оди многу тешко заради тоа што се почна со интегрирање без претходно да се подготви средината, и тој процес го испланираа и го спроведуваат не доволно упатени лица - не подготвени наставници, нема дефектолог, нема простор, нагледни средства, голем број на деца, не точни дијагнози, без стандарди за изработка на индивидуален едукативен план и многу многу други работи....

Родителите многу често ги интегрираат децата во редовно заради тоа што на нив така им е поубаво а не дека на децата им е добро.
Откако ќе “изгубат“ 4 г во редовно потоа одат во посебно училиште, а тогаш е доцна и многу тешко се отстрануваат фрустрациите кај детето.
Целта на сите нас во животот е да бидеме среќни-со повеќе или помалку знаење, со повеќе или помалку пари, со повеќе или помалку углед...дозволете им на децата само да бидат среќни....
 
Во Канада сите деца се интегрирани но сепак родителите се судруваат со истите проблеми со кои се судруваат и тука (освен со финансиски нормално)...
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
lefter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lefter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 10:35
Vcera me izraduva nesto.Deka i vo Stip ke se otvaralo paralelka za autisticni deca.Toa e odlicna rabota.Ne navleguvam vo rasprava koj e strucen ili ne,tuku ima luge koj rabotat za dobrota na tie deca a voedno i za nivnite roditeli.Vo ovie procesi nekako se dvizime ne so brzina kako sto sakame no se dvizime.Paralelki se otvaraat lugeto koj rabotat,i koj go izgotvile proektot mora da se verificiraat preku ministersvoto i tuka nema improvizacii.A poleka so vremeto nedostatocite koj postojat jas veruvam deka ke se otstranat.Im blagodaram na site koj se vkluceni vo tie procesi,i na onie sto davaat podrska istite da se sprovedat.Pozdrav Stole
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 10:58
.. Za zal sekogash kaj nas se pocnuva so nedovolno podgotveni uslovi..sredstva...lugje..se e euforija koja e na shteta na decata...
... priznale ili ne priznale eden fakt e neosporen...sekoj gleda na makata na ovie roditeli i nivnite deca da napreduva... materijalno da se ofajdi...
Mnogumina dodeka branea magisterski...doktorski desertacii bea zainteresirani...sega zaboravija...svojot interes go prefrlija na drugo pole...
drugi se rasfrlaat so sila i energija pa se zafakjaat so se...a ne mozatda dorabotat nishto...pa pak rabotite stojat vo mesto..
.. nastavnicite entuzijasti od pocetok trgnaa so prifakjanje na decata...ama koga vidoa deka nikoj ne im pomaga..ni koordinatorite...ni ucilishnite psiholozi...defektolozi nema...poleka se otkazuvaat...
.. Do koga vaka neznam..ama znam deka dodeka se bara...se eksperimentira...mnogu deca stanaa zrtvi na tie dejanija..a roditelite ostaveni sami da se spravat...kako znaat i umeat...

Кон врв
lefter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lefter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 11:33
Mamand tocno e deka mnogu se ofajdija od nasata maka.Poznati sega strucnaci po autizam zloupotrebuvajki gi decata i makata na roditelite napisaa kniga desertacija,magistraturi a nemaa doblest da podarat ni edna kniga za vozrast.Megutoa ima mnogu defektolozi,psiholozi nevraboteni i navagaat nacin za nivno vrabotuvanje i se borat da ja ostvaraat nivnata cel toa e sosema normalna rabota za mene, bidejki kako sto kaza i samata od poznatite strucnaci si go zavrsija svoeto i ne zaboravija.Mladite mozat nesto da pridonesa,
vo toa sum ubeden mnogu ismetam deka nivnata mladost,energija i neistosenost od samiot zivot e presudna za rabota so takvi deca.Dali se soglasuvame tuka.Pozdrav Stole
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 12:59
... Se soglasuvame site nie, deka ima tolku ne vraboteni defektolozi koi MORA da se zaposlat...svoeto nauceno da go realiziraat vo praksa. Da im pomognat na decata, na roditelite, na nastavnicite, na obrazovanieto vo celina.
Samo shto nekako mnogu sporo im s edava moznost.

Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 14:16
Нешто друго е уште пожално што тие дефектолози кои студираат дефектологија скоро ништо не знаат да работат со децата со аутизам кога ќе завршат факултет заради тоа што во Македонија само еден  доктор на науки за аутизам и една книга за аутизам на македонски, нема предмет аутизам на додипломски туку само на постипломски студии.Сеуште нема магистри па така да студентите и дефектолозите немаат ни од каде ни од кого да учат, а кога ќе завршат ако некој е заинтересиран да работи со деца со аутизам ќе мора сам да се надградува. Жално е и тоа што пак ако некој малку нешто повеќе прочита или види тогаш станува вообразен експерт. Далеку сме многу како луѓе треба да се промениме..... никој не сака да ги искористи за ништо родителите, јас спремам магистерска и верувајте да беше за нешто друго одамна ќе магистрирав-заради тоа и ретко кој се нафаќа тоа да го прави...
За да има успех мора да се соработува, еве оној што знае англиски и ако може нека си ја купи книгава ќе му помогне многу и жалам што нема на македонски па родителите повеќе да читаат....ми ја подари една мајка на дете со аутизам....
Поздрав големо%20гушкање
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
lefter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lefter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 14:41
Jasminaiva znaci ti spremas magistratura,bravo!Me interesira kako ke ja zavrsis magistraturata,znaci ti treba sorabotka,mozebi sorabotkata ne ja baras na pravoto mesto,eve jas mozebi mozam da ti pomognam sekoj e zainteresiran za napredok na naukata.Eve ne se site luge vvobrazeni kako sto velis,kako sto ne se i site naucni rabotnici,no ne ima i megu nas i megu vas.Pozdrav
Кон врв
lefter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lefter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 15:12
Ja vidov knigata i na prv pogled vidov mnogu interesni temi.Ke ja razgledam,a ponatamu moze i nesto da podiskutirame,i mozebi nesto da mi objasnis nekoi raboti ako ne mi se jasni.Pozdrav
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 17:00
Е, читајте книга!Се гледа колкаво неискуство имаш!Незнам колку саати со некој аутистичен си поминала, ама после оваа што и да тврдиш не е за верба.Па аутистот не те остава слободен ни секунда, дури и ноќе!Моето дете за да живее и преживее 24 часа, секој ден се грижиме 4 возрасни + дефектологот.Секој е со него во одредено време, од по неколку саати во денот.Секој со различни задолженија.Од тие 4 возрасни, една сум и јас-родителот.Ако работам 10 саати и два патувам од и до работа, и само 6 саати спијам, колку време имам за едното,колку за другото дете-аутист?Заборавив дека во бањање,хранење,шетање,пиење на течност,готвење,пазарење и сл.се троши 2 саати.Дневно секој вработен родител има по 4 саати да се посвети на детето или да ја чита таа книга.А за „промена како луѓе“,ете јас-родител зарем не сум поинаква од другите? Или за соработка се добри само глупите,послушните и истомислениците.И што ако станеш магистар?Дефектолошкиот факултет и вашите постдипломски студии ги живее СЕКОЈ родител на дете со аутизам.А тоа искуство,не се учи. Од никаде,па ни од овој прирачник.Добри се само искуствата на американците-родители (од книгата што е посочена), а од нашето поднебје не чинат.Поздрав.
Кон врв
lefter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lefter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 17:31
Lilice mnogu dobar opis dade, nasata i vasata maka se preslikuva.Pozdrav
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 18:56

Благодарам Лефтер, но веќе сум на крај имав помош од 40 семејства на деца со аутизам, со нив работев цела година. Откако ќе ја одбранам планираме да дадеме елаборат со предлог решенија за подобрување на третманот на овие деца и лица во РМ до министерствата. Тоа ќе биде придонесот од мене. Се надевам дека тие ќе сакаат да слушнат кои се децата и лицата со аутизам и што им треба на семејствата.

Инаку работам во паралелка за деца со аутизам и навистина ве сваќам вас родителите дури и огорчените како Лилица (ако вие 5 не се справувате со детето тогаш сериозно ви треба помош).
Книгата е одличен прирачник за работа со детето со аутизам за родители и професионалци ако знаеш англиски ќе можам да ти ја дадам да ја копираш (имам и полно други покрај магистерскава морав да соберам еден куп книги на српски, хрватски, англиски).
Поздрав
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.