IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 46>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 00:09
Shto znam jas za sebe?
Dali jas shto go osoznavam so svojata svest sum vistinski jas?
Kako shto mojot glas snimen na lenta ne zvuci kako mojot, taka i pretstavata za sebe e samo iskrivena slika sto sum ja sozdal spored svoeto ubeduvanje
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 00:09
Koga ednas kje umresh, vekje ne mozes nisto da zagubis
toa e dobrata strana na smrtta
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:59
ИЗВАДОК ОД РОМАНОТ "PATOT NIZ TEMNINATA"       


Половина од денот веќе мина ,а летната жега не стивнуваше во малото место покрај реката, во подножјето на младата планина.Пополека, овде онде,ќе се потчуеше по некој глас,на и онака малиот број на деца останати во малото село.
Повеќето отидоа во блискиот град со своите родители,кој за опстанокот на своите семејства работеа за малку пари,но добро,колку- толку има и полошо,ќе речеше Никола,кој остана во малото село,неможејќи да се спровивстави на хаосот кој владееше во блискиот град и државата.Невработеност,голем дел од луѓето веќе беа на работ на сиромаштијата, гладот се повеќе се наѕираше кај повеќето луѓе,а само мал дел од нив си го живееја животот по нивна желба.Земајќи го големиот чекан почна да удира по железниот плуг,небаре, гледајќи одстрана, сакаше да го искрши.    
        -Еееј што правиш,му довикна некој приближувајќи му се?Ќе го искршиш, па после-државата ќе ти биде виновна!Никола се подисправи, се сврте и го виде Александар кај му се приближуваше.     
          -Здраво,како си!?-му рече Никола, фрлајќи го чеканот на земја.-Добро, му одговори Алексадар,бирајќи место под дебелата ореова сенка да седне, да му помине времето.Никола ја избриша потта од своето чело,малку веќе набрчкано и оцрнето од прашина и сонце,и седна до него.
        -Подај ми ги цигарите,ете ,позади тебе се,-изусти Никола,и погледна во Александар.                                                                                                                                                                  - Што има ново,земајќи ја кутијата со цигари.Сакаш да запалиш една?   
-Не, благодарам,само што ја фрлив!-го одби Александар.
-Ма ајде,земи,знаеш,како некогаш!-приближувајќи ја кутијата со цигари кон Александар.Е мајката,мислите сто години ќе живееме!-нервозно рече Никола,   
живеј додека можеш,а после ќе видиме,ќе уживате на оној свет,јас не ,зошто не верувам во тоа,и повлече од цигарата.
           -Сакам да ги оставам....,неможам повеќе,а и ова летово...
   -Туку,овој се вратил,-рече Александар.
        - Кој!?       
        -Еее, ти не си слушнал,па Драган,школскиот другар...
        -Што така ,го немаше оддамна да се појави,и сега оддеднаш...,чудно...-возврати Никола.
        -Не знам ,не сум го видел,само се зборува дека времето не му се допаѓало,врнело секое попладне,па му здодеало тоа постојано така,и решил да се врати овде...!
        -Сега...,годинава...,после дваесет лета и зими..., добро..., -барем му текнало...рече Никола.
        - Jас се чудам...,не можам да разберам,странска држава..,работа..., пари..,ми се чини дека и се ожени таму,се зборуваше дека и деца имал...!
        - Кој знае што е работава!-изусти Никола,гаснејќи ја цигарата под нога.
       -Дошол без кола...,овде ќе купувал,само уште не се одлучил за моделот...!
       -Ма остави го,што сака нека си прави...туку ќе се напиеме ли по нешто!?-запраша Никола.
       -Не,несакам,ќе си одам, утре сум на работа ,а ти знаеш....-возврати Александар.
      -Да,знам...-кога работиш не пиеш,само пред и после тоа,се насмевна Никола, и појде да го донесе шишето со ракија.
        Сонцето беше пред заоѓање,и веднаш се забележа благо струење на ветерчето откај реката,свежина мала но пријатна,после пеколниот ден.Се повеќе се слушаа гласови на децата,а и птиците се разлетаа наоколу.
-Што викаш,се вратил...,-проговори Никола,носејќи го шишето со ракија ,...е мајката,неможам да ги разберам луѓево бре...,само плачат а после тоа,му сметало сто врнело секој ден...,а овде бре...,пекол цело лето,нема пари,нема работа,а и таа што ќе ја работиш,или нема да ти ја платат,или ќе се изгубат па не можеш да ги најдеш цела година за пари...врнело...
- Е,тоа да видиш.Преку леб, погача...еееј не ја полни толку,ти реков дека неможам-рече Александар,пружајќи ја раката да ја подземе чашата.
-Добро бре,по една како некогаш...Наздравје...и ги чукнаа чашите.
-Убава...лута...а и мраз фатила!
-Ладна е...во фрижидерот беше...
Мрак го зафати селото,се повеќе се чувствуваше свеж воздух низ ветрот кој пиреше откај реката...,животот течеше...

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 20:58
Диво месо ~ Горан Стефановски

Сара: Ова е првата искрена работа која ја кажавте вечерва. Сето друго е лага која толку често ја употребувате, што веќе и верувате. Доволно се обидувате да ме импресионирате со вашите интелектуални способности. Вие не сте интелектуалец. Што не значи дека немате други квалитети. Можеби поважни од интелектуалните.
Стево: Многу брзо судите за мене.
Сара: Зар може да се суди полека?
Стево: Секој има нешто што не е веднаш видливо.
Сара: Нека си го чува тоа за себе. Не ме интересира што мислите вие за себе, туку што мислам јас за вас.

Изменето од doriangray - 04.Март.2008 во 20:58
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 22:22
Неколку извадоци од Сваштара на Драгослав Андриќ(извинете што се на српски,ама ќе се изгуби убавината во преводот,а штосни се)
-Први дневни лист у историји човечанства био је смоквин.
-Парна машина је пронаѓена пошто се није могла наќи непарна.
-Шлиц је откривен као реакција на откриќе деколтеа.
-Сизиф је први лансирао Rolling Stones-e
-Холандија је земља чији је ниво нижи од мора.Зато,када хоќе да се буќну у море,Холанѓани морају да скачу увис.
-На свако СУНЦЕ МОЈЕ доѓе у просеку по једно СУНЦЕ ТИ ТВОЈЕ
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 22:52
  -"Navremenoto otkrivanje na malite promeni ti pomaga  da se prilagodish
na pogolemite promeni koi shto ke dojdat'-


-" Menuvaj se,dvizi se po sirenjeto-UZIVAJ VO PROMENATA!!
Uzivaj vo avanturata i nasladuvaj se od vkusot na novoto sirenje!!
BIDI PODGOTVEN DA SE MENUVASH BRZO I POSTOJANO DA UZIVASH VO TOA,PAK, I PAK...
Tie postojano go premestuvaat sirenjeto...


-" Kolku pobrgu go zaboravish staroto sirenje,
tolku pobrgu ke najdesh novo"-

                                              Koj mi go drpna sirenjeto??
                                                                 Spenser Dzonson

                                                                     



Изменето од mamma - 04.Март.2008 во 22:55

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 17:28
....ЕЕЕЕ,ОВА Е ОНА ВИСТИНСКОТО,ГО БАРАМ СО ГОДИНИ...
http://www.youtube.com/watch?v=WtzSaU7QpRc&feature=related

    задоволствозадоволствозадоволствозадоволствозадоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 17:44
Денови ли се денови,
аргатски маки големи...

     За туѓи бели дворови,
     копај си црни гробови...

          Нижи си синџир железен
          околу вратот навезен!

                                        Коста С. Рацин

Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 18:57
КАКО ЧИРАК И ЈАС СИ ЈА КАЖУВАВ ПО СТОПАТИ НА ДЕН...АМА СЕГА, КАКО ГАЗДА, ЈА ПОДЗАБОРАВИВ...

Изменето од majstorce62 - 12.Март.2008 во 18:57
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
eurydice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eurydice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 17:40
ПОМЕЃУ ТАГАТА И НИШТОТО
ЌЕ ЈА ИЗБЕРАМ - ТАГАТА.

Есенин
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 19:35
Несклад е кога си присилен да бидеш во склад со другите.    -   О. Вајлд
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 13:20
- "Ochiglednata Vistina i nejzinata sprotivnost materijalizmot-sosema ja imaat zadusheno vistinata za opstojuvanjeto.Mnozinstvoto na vakov nachin ja mele ovaa tretina,individuata se zadushuva vo tolpata oddavajki im se na mnogubrojni kompliciranii zatapuvachki socijalni akcii."-

                                            Predgovor od Dr.Luj Done od knigata
                                              YOGA- Za sekogo od Dezmond Djun


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 11:06
- "Nikoj ne ja znae skrishnata bolka na prezreaniot plod,koj,
kaj i da e,ke mora da se otkachi od grankata shto go drzi i da
tresne na zemjata"-
                                                       G.Stefanovski-Konzervirani impresii


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 17:46
- "Bi bilo idealno koga zasekogash bi funkcionirale starite dobri metodi.
    Koga bi prestanale da ni go kradat sirenjeto.Zapomnete!!!Neshtata  
    postojano se menuvaat" -
                                                                     Spenser Dzonson
                                                                  Koj mi go drpna sirenjeto


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.