IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 24>
Автор
Порака
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 11:52
Se sto kazuvas kazuvas od inaet ama aj ok ne ti zameruvam............do Makedonec84

Изменето од aLbaneso - 31.Октомври.2009 во 11:52
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 11:52
E,чак да убиваат македонци не.Но ке се потрудат да добиjaт нови и нови привилегии.....
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 12:58
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 13:41
NOVACHE...pa ova treba da se proslavi i cel text da se izvadi na delo! среќа големо%20гушкање
 
 
Jale go;  голема%20насмевка
 

Нема посебен закон за пензиите на борците од ОНА

„Околу обезбедувањето пензии за припадниците на поранешната ОНА, постои конзистентен став оти тоа прашање може да се решава само преку постојните закони“, тврди премиерот Никола Груевски.

„Пред неколку години се бараше специјален закон за борците на т.н. ОНА, со специјални привилегии за нив, дури се бараше изедначување на нивните права со правата на бранителите. Се укажуваше дека тие луѓе се соочуваат со проблеми што треба да се решат со специјален закон. За некои се тврдеше дека се инвалиди, некои дека имаат здравствени проблеми и слично. Тогаш не прифатив таква идеја и кажав дека нивните проблеми може да се решаваат само преку постојните закони, и ништо повеќе од тоа. Истото тоа го велам и денес, а колку што разбрав, истото тоа го изјавува и ДУИ. Се' друго е шпекулација, неконзистентност и неприфатливо според нас“, истакнува премиерот Никола Груевски во интервјуто за МИА. (П.Р.)
 
Ah so tie shpekulacii...do koga vaka be, nekoj so poslabo srce, mozhe srcev udar da dobie, pa da nedocheka nitu starechka penzija. голема%20насмевка
 
 
 
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 14:24
Originally posted by Popi Popi напиша:

NOVACHE...pa ova treba da se proslavi i cel text da se izvadi na delo! среќа големо%20гушкање
 
 
Jale go;  голема%20насмевка
 

Нема посебен закон за пензиите на борците од ОНА

„Околу обезбедувањето пензии за припадниците на поранешната ОНА, постои конзистентен став оти тоа прашање може да се решава само преку постојните закони“, тврди премиерот Никола Груевски.

„Пред неколку години се бараше специјален закон за борците на т.н. ОНА, со специјални привилегии за нив, дури се бараше изедначување на нивните права со правата на бранителите. Се укажуваше дека тие луѓе се соочуваат со проблеми што треба да се решат со специјален закон. За некои се тврдеше дека се инвалиди, некои дека имаат здравствени проблеми и слично. Тогаш не прифатив таква идеја и кажав дека нивните проблеми може да се решаваат само преку постојните закони, и ништо повеќе од тоа. Истото тоа го велам и денес, а колку што разбрав, истото тоа го изјавува и ДУИ. Се' друго е шпекулација, неконзистентност и неприфатливо според нас“, истакнува премиерот Никола Груевски во интервјуто за МИА. (П.Р.)
 
Ah so tie shpekulacii...do koga vaka be, nekoj so poslabo srce, mozhe srcev udar da dobie, pa da nedocheka nitu starechka penzija. голема%20насмевка
 
 
 


Да
. Но Груевски прво треба да каже што со поднесените потписи за Статус БОРЕЦ  на 25.10.2006 година- поднесен од Учесниците во ВОЈНАТА 2001, потоа да каже зошто го отфрлаат законот на Ангелов и конечно ако сето тоа бара пари, нека каже што е со ,,ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗМЕНА И ДОПОЛНУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ НА СБМ,,  доставен на 14.04.2009 година во кој треба да севклопат и Борците ид војната 2001.
Па тек потоа Груевски може да се пазари- нормално ако народот се согласи и ако законските прописи тоа го дозволуваат, со Ахмети....Но за секој случај нека биде спремен и нека очекува (кажано со јазикот на Петар Гошев) дека ќе му случи НАРОДОТ.
За жал вистината е една и e таква каква ја напишав.



Изменето од orlov - 01.Ноември.2009 во 11:01
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 22:26
За нас е најдобро да се престане со трошење на парите за кој јас и многумина од вас, со труд ги заработуваме. Нека се сопре ова лудило на политички поени преку враќање на конфликтот од 2001 год. во кој беа во црно завиени многу семејства, од која било етничка страна.

Ниту заслужуваат пензии оние кој одлучија да кренат оружје против институциите на оваа земја и апсурд е да од неа бараат обештетување а најмлце пензии.

Од друга страна, многумина од нас на форумот учествуваа како бранители (можеби и јас но тоа не е важно) и се прашувам, дали некому праолата “Слобода или Смрт“ ви асоцира на нешто? Според логиката, државата исто така треба да им исплаќа и на сите досегашни ИСТАКНАТИ борци за Македонија но разликата е во тоа да некој идеолошки бил бранител од се срце а некој само материјално.

Жалам за загинатите бранители, уште повеќе жалам за враќање на обештетувањето кое судот одлучил но НЕ ЖАЛАМ за оние кој и по толку години кукаат и плачат за материјални добра и поаѓаат само од таа основа.

ЗНАМ дека им е нудено и вработување на многумина од нив, но исто така многумина ОДБИЈА да се вработат на такви раборни места бидејки се чуствуваат НАД сите останати.

Homo homini lupus est...
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 11:04
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

За нас е најдобро да се престане со трошење на парите за кој јас и многумина од вас, со труд ги заработуваме. Нека се сопре ова лудило на политички поени преку враќање на конфликтот од 2001 год. во кој беа во црно завиени многу семејства, од која било етничка страна.

Ниту заслужуваат пензии оние кој одлучија да кренат оружје против институциите на оваа земја и апсурд е да од неа бараат обештетување а најмлце пензии.

Од друга страна, многумина од нас на форумот учествуваа како бранители (можеби и јас но тоа не е важно) и се прашувам, дали некому праолата “Слобода или Смрт“ ви асоцира на нешто? Според логиката, државата исто така треба да им исплаќа и на сите досегашни ИСТАКНАТИ борци за Македонија но разликата е во тоа да некој идеолошки бил бранител од се срце а некој само материјално.

Жалам за загинатите бранители, уште повеќе жалам за враќање на обештетувањето кое судот одлучил но НЕ ЖАЛАМ за оние кој и по толку години кукаат и плачат за материјални добра и поаѓаат само од таа основа.

ЗНАМ дека им е нудено и вработување на многумина од нив, но исто така многумина ОДБИЈА да се вработат на такви раборни места бидејки се чуствуваат НАД сите останати.




Vo celost te svakjam. No, sepak kje se soglasish deka celata makedonska javnost treba da dade svoj udel za reshavanje na ova gorlivo prashanje za Statusot na BORCITE na RM od vojnata 2001, i potoa site spokojno i mirno da zjiveeme.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 11:39
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

За нас е најдобро да се престане со трошење на парите за кој јас и многумина од вас, со труд ги заработуваме. Нека се сопре ова лудило на политички поени преку враќање на конфликтот од 2001 год. во кој беа во црно завиени многу семејства, од која било етничка страна.

Ниту заслужуваат пензии оние кој одлучија да кренат оружје против институциите на оваа земја и апсурд е да од неа бараат обештетување а најмлце пензии.

Од друга страна, многумина од нас на форумот учествуваа како бранители (можеби и јас но тоа не е важно) и се прашувам, дали некому праолата “Слобода или Смрт“ ви асоцира на нешто? Според логиката, државата исто така треба да им исплаќа и на сите досегашни ИСТАКНАТИ борци за Македонија но разликата е во тоа да некој идеолошки бил бранител од се срце а некој само материјално.

Жалам за загинатите бранители, уште повеќе жалам за враќање на обештетувањето кое судот одлучил но НЕ ЖАЛАМ за оние кој и по толку години кукаат и плачат за материјални добра и поаѓаат само од таа основа.

ЗНАМ дека им е нудено и вработување на многумина од нив, но исто така многумина ОДБИЈА да се вработат на такви раборни места бидејки се чуствуваат НАД сите останати.


Колку што успеав да разберам од она што го гледам и читам од медиумите еден од проблемите е и  материјалната надокнада на родителите на загинатите. По логика родителот кога остарува материјално и здравствено- воопшто грижата ја преземаат децата. Во овој случај децата (некои имале само по едно дета) нема кој да ја преземе, што значи државата ја презема грижата или дава материјална надокнада.
Едно искрено не знам и баш ме интересира- дали бранителите/борците биле осигурани, дали воопшто постои таков модус?збунетост
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 11:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Колку што успеав да разберам од она што го гледам и читам од медиумите еден од проблемите е и  материјалната надокнада на родителите на загинатите. По логика родителот кога остарува материјално и здравствено- воопшто грижата ја преземаат децата. Во овој случај децата (некои имале само по едно дета) нема кој да ја преземе, што значи државата ја презема грижата или дава материјална надокнада.
Едно искрено не знам и баш ме интересира- дали бранителите/борците биле осигурани, дали воопшто постои таков модус?збунетост
 
 
Постеше разлика во начинот на обесштетување во МВР и АРМ.....
 
Ранетите или погинати припадници на МВР, во самиот почеток земаа оштета од некои осигурителни куќи, како и неповратни сретства во неколку наврати од самото Министерство....
На некои од семејствата на погинатите, кои работеле во специјалните единици им беа исплатени и дополнителни сретства во вид на доброволни донации...
 
Проблемот настана кога МВР поднесе жалби на пресудите од судовите со кои беше наложено Министерството да исплати оштета .....(тоа е она што сега се препукуваат со Правобранителството)...
 
Во поглед на прашањето дали биле осигурани.... Да, секој припадник на МВР е осигуран а ставката на осигурување зависи од тоа во која Организациона единица е вработен....
Во случајов, осигурителните куќи се повикуваа на членот од полисата во кој стои дека не се исплаќа осигурување ако повредата или смрта настанала за време на војна или воено дејствие....додека тие што добија обесштетување, го добија врз основа на тоа што во Македонија во критичниот период не беше прогласена воена состојба....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 21:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

За нас е најдобро да се престане со трошење на парите за кој јас и многумина од вас, со труд ги заработуваме. Нека се сопре ова лудило на политички поени преку враќање на конфликтот од 2001 год. во кој беа во црно завиени многу семејства, од која било етничка страна.

Ниту заслужуваат пензии оние кој одлучија да кренат оружје против институциите на оваа земја и апсурд е да од неа бараат обештетување а најмлце пензии.

Од друга страна, многумина од нас на форумот учествуваа како бранители (можеби и јас но тоа не е важно) и се прашувам, дали некому праолата “Слобода или Смрт“ ви асоцира на нешто? Според логиката, државата исто така треба да им исплаќа и на сите досегашни ИСТАКНАТИ борци за Македонија но разликата е во тоа да некој идеолошки бил бранител од се срце а некој само материјално.

Жалам за загинатите бранители, уште повеќе жалам за враќање на обештетувањето кое судот одлучил но НЕ ЖАЛАМ за оние кој и по толку години кукаат и плачат за материјални добра и поаѓаат само од таа основа.

ЗНАМ дека им е нудено и вработување на многумина од нив, но исто така многумина ОДБИЈА да се вработат на такви раборни места бидејки се чуствуваат НАД сите останати.

Колку што успеав да разберам од она што го гледам и читам од медиумите еден од проблемите е и  материјалната надокнада на родителите на загинатите. По логика родителот кога остарува материјално и здравствено- воопшто грижата ја преземаат децата. Во овој случај децата (некои имале само по едно дета) нема кој да ја преземе, што значи државата ја презема грижата или дава материјална надокнада.Едно искрено не знам и баш ме интересира- дали бранителите/борците биле осигурани, дали воопшто постои таков модус?збунетост


Секако дека биле осигурани но кој чита договори кај нас? Кој во Македонија дава договор кој претходно ке биде прочитан па да биде темелно анализиран што се стои во договорот?

Тоа е една страна на проблемите, другата да не почнеме да ја отвараме темата колку пари се испраа преку осиурителните компании... обештетувањето на бранителите не е ништо во споредба колку осигурителните друштва исплаќале, каде се тие пари?

Според сите меѓународни правила, потписникот кој е осигуран треба да има исто така “копија“ од истиот и втората грешка (на бранителите) е што биле осигурани преку МО и МВР а не како директни потписници со осигурителните компании.

Исто така, по логика на политиката на осигурителните друштва, ниту една компанија НЕ ОСИГУРУВА со животна полица НИТУ ЕДНА ИНДИВИДУА која е директно поврзана во конфликтна состојба, воена зона и др.

Но кај нас се прават профити на разни начини....

Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 22:06
а дополнителен проблем е непостоењето на парламентарна демократија ......... парламентот се претвори во најобична гласачка машина по теркот на парламентите од периодот на социјализмот ...... не ми е јасно како еден пратеник никогаш не застанува на страната на електоратот туку секогаш и само на страна на тесно партиските интереси ? ........ зарем некој таму ( во парламентот на РМ ) ,  може да се сложи со изгласувањето на таков закон за обештетување на оние кои со оружје во рака извршија агресија врз својата држава а да притоа го занемари револтот од таквиот закон токму кај оние кои го дале својот глас да тој биде во тие клупи каде треба да ги застапува токму НИВНИТЕ интереси ........на оние кои тука го креваат својот глас токму против донесување на таков закон иако , не би ме зачудило да тој помине во оквирите на постоечките закони токму поради избегнување на одговорност пред својот електорат .........
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 22:27
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

 
Секако дека биле осигурани но кој чита договори кај нас? Кој во Македонија дава договор кој претходно ке биде прочитан па да биде темелно анализиран што се стои во договорот?

Тоа е една страна на проблемите, другата да не почнеме да ја отвараме темата колку пари се испраа преку осиурителните компании... обештетувањето на бранителите не е ништо во споредба колку осигурителните друштва исплаќале, каде се тие пари?

Според сите меѓународни правила, потписникот кој е осигуран треба да има исто така “копија“ од истиот и втората грешка (на бранителите) е што биле осигурани преку МО и МВР а не како директни потписници со осигурителните компании.

Исто така, по логика на политиката на осигурителните друштва, ниту една компанија НЕ ОСИГУРУВА со животна полица НИТУ ЕДНА ИНДИВИДУА која е директно поврзана во конфликтна состојба, воена зона и др.
Но кај нас се прават профити на разни начини....


Според се Ти си учествувал во војната 2001 година како ВПД, па кажи бре пријателе.
Јас бев во таа 2001 година иницијалната каписла за ВПД поведен од еден едниствен мотив, а тоа е да се намалат тртошоците на државата за седум дневната обука пред доваѓање на ратиште, и уместо еден месец кој ја кошташе државата од 1000 до 1400 ДЕМ по мобилизиран војник или старешина од резервниот состав да се намалат трошковите за 40% со тоа што ВПД  обука имаа само седум дена а најмалку беа задржувани согласно  ДЗД во почетокот 4 месеца а потоа и повеќе.
И, не е точно дека Договорот не ти бил даден да го прочиташ па да го потпишеш него посебно од сето тоа одржував и подготвителни предавања за значењето на
ВПД одпричина што потоа од нив во добар дел за ониее кои ги исполнуваа условите ја формиравме ЕБИ- ( единица за брза интервеција) ЛЕОПАРДИ  со центар за обука во Тетово.
Так да не е точно дека Договор не ти бил даден да го прочиташ и размислиш а потоа да го потпишеш.
Едино незадоволство кај вас се јавуваше во време кога со вас ќе се измешаа и мобилизирани резервисти кои земаа толку колку горе наведов а вашата ставка беше 25.000,оо денати но затоа бевте кој 4, ко 12 а некои од почеток на формирањето на категоријата
ВПД до 30.03. 2004 година кога згасна и последниот времен сосотав.
Некои потоа и се вработија као АВЛ во АРМ.
Затоа молам немојте да дискутирате и пишувате така како на вас ви одговара. А темата е сосема друга и за неа треба организирано да се настапи и на власта да и се каже дека Борцисе сите припадници на ОС на РМ кои застанаа во 2001 година ба браникот на Република МАкедонија, а оние за кои двоецот Ахмети- Груевсаки се договорија се терористите од кого го браневме Уставот, Суверенитетот и територијалниот интегритет на
Република Македонија. Е, против тоа и јас сум да се бориме и веќе се бориме. Само што се вратив од состанок и го видов твојот пост и затоа ти реплицирам- појаснувам. Ние работиме а не седиме и ќе истраеме во нашите заложби.


Изменето од orlov - 01.Ноември.2009 во 23:30
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 22:55
токму за ова зборував во делот за пратениците кои се претворија во најобични стискачи на дугме во парламентот ...... луѓе кои ги газат интересите на своите избирачи во полза на  теснопартиските и нормално индивидуални интереси ........
 
текстот е на Македон филип и позајмен само како поткрепа за делот на судирот на интереси кај пратениците кои забораваат и КОЈ и ЗОШТО им е овозможил таа привилегија лутина
 
Повторно ли некој организатор ке лапне Мерцедес стан и решение за стално вработување заедно со подофицерски чин со тенденција за офицерски.
Аман веке.



Коњаноски да не се праи Вака Илиева и нека седнат таму нека промозгаат тоа празните глави за да се реши статусот за стално вработување на ПФВ како што се ПО и офицери.


Како може некој подофицер и офицер да биде способен до 64 години така и оној ПФВ е способен до барем 50год.


Да се променат договорите и да се искуцаат решенија за стално а не да си играат к*р ташак со ПФВ.



ПОД ИТНО ДА СЕ НАПРАИ КОМПЛЕТНА РЕЕВИДЕНЦИЈА НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ НА СИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ ОД 2001 ГОДИНА ПА НАВАМУ И СО ТОА ДА ИМ СЕ УТВРДИ КОЈ КОЛКУ ПАРИ НЕ ЗЕМАЛ ЗА СВОЈОТ ТРУД ДАДЕН ВО АРМ И ДА СЕ СТОПИРААТ ЛОКАЛНИТЕ АРМИСКИ ВЛАДЕТЕЛИ КАКО КОМАНДАНТИ КОМАНДИРИ И ОСТАНАТИ КОИ МИСЛАТ ДЕКА АРМИЈАТА Е ВО НИВНА СОПСТВЕНОСТ И НЕ ИМ ИСПЛАЌААТ НА ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ НИКАКВИ ДНЕВНИЦИ ЗА ДЕЖУРСТВА НЕ ИМ СЕ ДАВА НИКАКОВ СЛОБОДЕН ДЕН , ПА ДУРИ НИ ПРАВО НА ГОДИШЕН ОДМОР НЕ ИМ СЕ ДАВА .


иМА СЛУЧАИ КАДЕ ШТО ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ РАБОТАТ И ПО 500 СААТИ ВО МЕСЕЦОТ 12 МЕСЕЦИ ВО ГОДИНАТА ВЕКЕ НЕКОЛКУ ГОДИНИ ПО РЕД А СО ТОА СЕ КРШАТ СИТЕ ЦОВЕКОВИ ДРЖАВНИ И КАКВИ БИЛО ПРАВА.
НЕ СЕ ПОЧИТУВА НИКАКОВ ЗАКОН.




СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ОВА КЕ СТИГНЕ ДО НЕКОИ УШИ , БИ САКАЛ ДО НЕКОИ НАВИСТИНА СЛОБОДНИ НОВИНАРИ КОИ БИ ГИ РАЗОТКРИЛЕ ВАКВИТЕ СЛУЧАИ И БИ ГИ ОБЈАВИЛЕ НА ТВ.


Изменето од МАРШАЛ - 01.Ноември.2009 во 22:56
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 23:16
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

токму за ова зборував во делот за пратениците кои се претворија во најобични стискачи на дугме во парламентот ...... луѓе кои ги газат интересите на своите избирачи во полза на  теснопартиските и нормално индивидуални интереси ........
 
текстот е на Македон филип и позајмен само како поткрепа за делот на судирот на интереси кај пратениците кои забораваат и КОЈ и ЗОШТО им е овозможил таа привилегија лутина
 

Повторно ли некој организатор ке лапне Мерцедес стан и решение за стално вработување заедно со подофицерски чин со тенденција за офицерски.
Аман веке.



Коњаноски да не се праи Вака Илиева и нека седнат таму нека промозгаат тоа празните глави за да се реши статусот за стално вработување на ПФВ како што се ПО и офицери.


Како може некој подофицер и офицер да биде способен до 64 години така и оној ПФВ е способен до барем 50год.


Да се променат договорите и да се искуцаат решенија за стално а не да си играат к*р ташак со ПФВ.



ПОД ИТНО ДА СЕ НАПРАИ КОМПЛЕТНА РЕЕВИДЕНЦИЈА НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ НА СИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ ОД 2001 ГОДИНА ПА НАВАМУ И СО ТОА ДА ИМ СЕ УТВРДИ КОЈ КОЛКУ ПАРИ НЕ ЗЕМАЛ ЗА СВОЈОТ ТРУД ДАДЕН ВО АРМ И ДА СЕ СТОПИРААТ ЛОКАЛНИТЕ АРМИСКИ ВЛАДЕТЕЛИ КАКО КОМАНДАНТИ КОМАНДИРИ И ОСТАНАТИ КОИ МИСЛАТ ДЕКА АРМИЈАТА Е ВО НИВНА СОПСТВЕНОСТ И НЕ ИМ ИСПЛАЌААТ НА ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ НИКАКВИ ДНЕВНИЦИ ЗА ДЕЖУРСТВА НЕ ИМ СЕ ДАВА НИКАКОВ СЛОБОДЕН ДЕН , ПА ДУРИ НИ ПРАВО НА ГОДИШЕН ОДМОР НЕ ИМ СЕ ДАВА .


иМА СЛУЧАИ КАДЕ ШТО ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ РАБОТАТ И ПО 500 СААТИ ВО МЕСЕЦОТ 12 МЕСЕЦИ ВО ГОДИНАТА ВЕКЕ НЕКОЛКУ ГОДИНИ ПО РЕД А СО ТОА СЕ КРШАТ СИТЕ ЦОВЕКОВИ ДРЖАВНИ И КАКВИ БИЛО ПРАВА.
НЕ СЕ ПОЧИТУВА НИКАКОВ ЗАКОН.




СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ОВА КЕ СТИГНЕ ДО НЕКОИ УШИ , БИ САКАЛ ДО НЕКОИ НАВИСТИНА СЛОБОДНИ НОВИНАРИ КОИ БИ ГИ РАЗОТКРИЛЕ ВАКВИТЕ СЛУЧАИ И БИ ГИ ОБЈАВИЛЕ НА ТВ.



Jas kako AVL, po soblekuvanjeto na uniformata podnesov tuzjba do MO na RM bash za neplateni dezjurstva, odvoen zjivot, granichen dodatok i nadomest na ime razlika vo od FCH do chinot koj go predviduva zakonot za Sluzjba vo ARM za mestoto na koe bev postaven. Osnovniot sud reshi vo moja korist no posle Apelacija predmetot zaglavi navodno vo Vrhoven od prichina shto Osnoven 1 povtorno se proiznese kao prviot pat.
Inaku zemi prochitaj go dobro DZD i vo ne nego imash pravo i ti kako i site AVL na nadomest. No shto m nash*te gi krijat togsh neznam shto bi mozjele da barate vie...
No sega i da barate predmetot e neosnovan kako zastaren.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.