Испечати | Затвори го прозорот

ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20549
Датум на принтање: 15.Мај.2024 во 17:20
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ
Постирано од: orlov
Наслов: ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 12:29
До Нова година пензии за ОНА

.........ТАКА СЕ ДОГОРИЈА ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DF959324A8BECF40BD2ED345C97238F0 - -
http://dnevnik.com.mk/?itemID=0A53DA26EB661548BBC3A8E84D833606&arc=1 - Под хитно сите припадници на ОС на РМ на протест пред Влада и Собрание .................
Кој си дава за право да си игра со иљадници борци од војната 2001 година кои ја бранеа Македонија токму од терористите на ОНА?лутина

 


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              



Коментари:
Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 12:53
Така (си) е ....секојпат..кога тие што се платени ...за да ја штитат државата...ќе утнат ...во својата работа..која што не е докрај и како што треба изведена.
И последиците од таа ...утка..и на долг период..ќе ја плаќаат..даночните обврзници...
Оти ..сето ова што е (со качаците и нивните заштитници) „договорено„..всушност е просто (и неубаво ама вистинито) кажано...КАПИТУЛАЦИЈА.
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 13:04
Да, member_profile.asp?PF=12236&FID=49 - novace ама на запад и останатиот свет за овакви работи владите под хитно паѓаат, а на претседателите на државите им следува ИМПИЧМЕНТ.
Кај нас за жал народот е исплашен и закоравен. Но не верувам дека сега борците ќе останат мирни........лутина



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 13:10
Јас не гледам зашто ...никој ....не сака да ја согледа реалноста.
И да ..конечно (некој) ПОЧНЕ ...да ги ПРОЗИВА...по име и презиме...тие кои „утнале„...
За да се знае....каде и кому ...да се испорача „сметката„ за ова..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 13:23
па нели едно време овие кои сега ќе им плаќаат за тоа што не потепаа ќе сечеа канџи на некои „птици“ и ќе ѕидаа гасни коморизбунетост
и нечи пиштеа на цел глас дека тогашната влада прави пакт со терористи...а Филип окапа од спиење по тоа шаторите во парк...и шо сеа...пак истата финта пу-пу неважи
а ние -народот, сме сеуште неми посматрачи
абе да бараше некоја власт ваков народ немаше да најде


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 13:34
Заборави ..дали случајно или не...да го споменеш и сегашниот „млад„ пензионер...кој поред тоа што седеше на интонирањето на Македонскта Химна при конституцијата на македонската Држава ..и рече:
 
-Дајте им се ...што ќе посакаат..
-Да ...овој Устав (кој порано беше (и од него) прогласен за невиден)..ИМА(л) и фабричка грешка (рече и остана на нозе) ...а самиот тој го натураше како најдобар...на времето..нели?
-Свиткајте си ги кичмите...македонци..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 13:44
под моето незадоволство од сегашниве настани се подразбираат СИТЕ ДЕБЕЛОКОЖЦИ и СРЕБРОЉУБЦИ кои продефилирале низ овие 20 години...значи сите...
која е смислата да се набројува нон стоп
и нема оправдување за никого во стилот- и тие така правеа...зашто ако ТИЕ биле добри ќе останеле на власт...а тоа не им дава кредит на следните да работат исто...значи избрани се за да НЕ  работат исто...да бидат подобри...за жал од едно срање државава ни преминува во фаза на друго срање и секое е поголемо од предходното...
си ја сакам државата,само неа си ја имам но ме чуди попустливоста и слепилото на народов мој...ко да сме садисти,па уживаме во болката која константно некој ни ја нанесува ВО ИМЕТО НА НАРОДОТ!!!
јас мислам дека 20 години беа доволни да сватиме дека ни една досегашна влада не сработила нешто во интерес на народот...во интерес на малцинствата-да,признавам...но за мнозинството-едно големо НИШТО...


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 13:55
Штом (ти) го споменав „мудриот„..веднаш ја „разводени„ ...па сега сите (ни/ти) биле криви???
А... кој тоа така „мудро„ ја дерогираше ...желбата за стварање на вистинска Македонска Национална Држава...КОМУНИСТИТЕ
И КОЈ тоа СЕДЕШЕ...(не го даваат , а го има во БУНКЕРИТЕ во сите ТВ)
Јас ќе ти помогнам..да разбереш...тоа беа ИСТИТЕ оние...кои секојпат се спремни да помогнат (а и одмогнат)..само да се вратат на Власт..
Покојниот Академик Кљусев ...има пишани книги за тао време..ПРОЧИТАЈ ГИ...секако дека некои работи (вои врска со ова) ...СИГУРЕН СУМ..оти ќе ти станат (барем) малку појасни..одколку сега..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 14:03
сакаш да ми кажеш дека моменталната власт нема врска со ова што ни се случува денес?
пак смешната приказна дека некој им подметнува сопки...абе нели се тоа сериозни луѓе,држава сме им повериле да водат.кога ќе престанат СИТЕ да се правдаат дека оние предходните толку направиле каша што овие сегашниве никако не можат да ја средат!
и аман веќе еднаш со тие комунисти...веќе 20 години не сме комунистичка држава.....и ми се смачи од класификации -ако не си со нив тогаш си со оние другите!!!
не...САКАМ ТРЕТА ОПЦИЈА...доста веќе -сјаши Мурто да се попне к*рто.
се виде дека нема фајде од овие и од оние...тоа ти е едно те исто.

плус и забегавме од темата
малку ли давачки ни натоварија на врат па сега и дополнително да ги плаќаме оние кои не тепаа во сопствената ни држава?
тоа ми беше муабетотплазење


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 14:07
Моменталната власт е..да кажам само последица од поранешните настани..попречена со многу „мудри„ (никаде невидени) решенија за опстој и фунционирање на државата..ако како таква и може да се (искрено) нарече...
Се додека едната опција не отиде у „вечните ловишта„..за другата нема да има шанса ..докрај (на подолг рок) да покаже..а тоа е ...нажалост 4-5 децении НЕПРЕКИНАТО владеење..со УСЛОВ..да и (овие) не забегаат..што е воизможно..кај словенците беше таков случајот
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 14:09
4-5 деценииизненадувањеизненадувањеизненадување
Новаче смилуј се на нас напатенитеплазење


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 14:16
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

4-5 деценииизненадувањеизненадувањеизненадување
Новаче смилуј се на нас напатенитеплазење
 
Бараше (ли) вистина..
Ја доби...велат дека вистината ...таа е со многу „грдо„ лице..затоа можеби и никој не ја сака..љуби-де..хехехе.
И (некои) комуњари , да не ја рзводенуваат темата...со непотребни за ова прашања...комунизмот мора да го снема ..од МК почва..инаку врвка ни е работата
намигнување
И јас никаде не споменав никаква партија..мора само да се направи МАКЕДОНСКИ ОБЕДИНЕТ ФРОНТ..или како сакаш крсти го...со луѓе кои ќе имаат исклучиво македонско национално чуство..односно почит (ако се од малцинствата) кон се што е македонско..без исклучок и пардон.
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 18:22
Zalosno e koga se naveduvaat diskusiite vo drug pravec od eden problem koj ne e taka lesen i ednostaven.
Da gi ostavime komunjarite ili desnicarite, da zboruvame so fakti, ovaa zemja   im pobara na branitelite da gi vratat parite koi gi dobile kako oshteta za povredite  dobieni koga ja branele svojata zemja. E sega dodeka ovie vrakjaat so kamataтага, na onie protiv kogo branitelite se borele i od kogo ja branele drzavata ke im se dava budzetski pari. Ima li logika?збунетостIma li etika?збунетост Za toa li glasavme?збунетост Ima li vistina vo osudite od opozicijata deka ova e rezultat na majskiot dogovor megju Gruevski i Ahmeti?
Smetam deka Gruevski nema da go dozvoli ova.изненадување



-------------


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 23:00
 
http://www.time.mk/read/47f69bf655/bd5742293b/index.html - Министерот Бајрами потврди за пензиите за ОНА
 
...... Почнаа преговорите со ВМРО-ДПМНЕ и се надевам дека до крајот на годинава ќе најдеме решение што ќе биде прифатливо и за Владата и за таа категорија граѓани - изјави Бајрами.....

 

Преродбата продолжува....и тоа во 1000 чекори....ама не за таа националност што очекуваше....
  
                                      ОСТВАРУВАМЕ-Влада на Република Македонија


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 23:18
Македонската држава 2001 год. капитулираше и денес таа не постои - постои некоја мултиетничка Р.Македонија а таа мултиетничка држава нормално е на своите граѓани да им даде пенэии - неэнам што е чудно тука

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 23:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Македонската држава 2001 год. капитулираше и денес таа не постои - постои некоја мултиетничка Р.Македонија а таа мултиетничка држава нормално е на своите граѓани да им даде пенэии - неэнам што е чудно тука
 
 
 
 
Па чудни се многу нешта....се одзема од тие што навистина заслужиле некое право и се дава на тие што не треба...лутина


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 23:28
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Македонската држава 2001 год. капитулираше и денес таа не постои - постои некоја мултиетничка Р.Македонија а таа мултиетничка држава нормално е на своите граѓани да им даде пенэии - неэнам што е чудно тука
Ееее џанум сега..уште по име и по презиме ...конечно да (си) ги именуваме КАПИТУЛАНТИТЕ некојпатмакедонски (така нели ги нарекуваат..тие што си капитулираат???)...и можеби и КОНЕЧНО..после „маглата„ децениска..конечно ќе (си) се преброиме ...
И на ВИСТИНАТА ќе и погледнеме во очи...алелуја..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 23:53
Уште еден политички пораз и срам за Македонија...
Можеби за утеха е дека сепак се работи за обештетување само на семејствата на загинатите и инвалидите...
Сепак мислам дека не е коректно цела вина да му се препишува на Груевски , зошто капитулацијата беше потпишана 2001 година кога тој си немаше абер со премиерската функција, уште тогаш терористите беа оквалификувани како борци за права , а борците за права редно е и да добијат пензија така некако ќе му дојде логиката...Иако не е на одмет Груевски да покаже малку заби и да даде до знаење дека оној кој ја нападнал државата неможе да биде на исто рамниште со оној кој ја бранел...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 02:06
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

... уште тогаш терористите беа оквалификувани како борци за права , а борците за права редно е и да добијат пензија така некако ќе му дојде логиката...

Да, а ние се боревме против тие „борци за човекови права“! Затоа сега ним ќе им даваат пензии и други бенефиции, а нам ... нам ... ма, ќе бидеме среќни ако не не’ одведат во Хаг! Нешто за што пишав, но Орлов изгледа не ме разбра! (Сериозно.)


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: real
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 02:52
Borcite na ona ke zimat penzii eden den ama ne sega vo idnina zakonski ke se resat rabotive problemite i site ke bidat reseni i site ke bidat srekni kako sto treba vo 2001 godina samo na narodot im ostana omrazata za zal a politicarite si jadele i si piele zaedno i uste izgleda kaj narodot postoi taa omraza ili ke postoi nie se ke mislime nesto drugo a politicarite pak eden den zaedno ke jadat i ke pijat a nie eden den ke bideme svedoci a sto ke treba togas nie da praime znaci kaj nas samo sto ke ni ostane omrazata inaetot eden vid delenje na narod a dali vie znaete politicarite dali se deleni ili si jadat i si pijat zaedno.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 10:13
Originally posted by real real напиша:

Borcite na ona ke zimat penzii eden den ama ne sega vo idnina zakonski ke se resat rabotive problemite i site ke bidat reseni i site ke bidat srekni kako sto treba vo 2001 godina samo na narodot im ostana omrazata za zal a politicarite si jadele i si piele zaedno i uste izgleda kaj narodot postoi taa omraza ili ke postoi nie se ke mislime nesto drugo a politicarite pak eden den zaedno ke jadat i ke pijat a nie eden den ke bideme svedoci a sto ke treba togas nie da praime znaci kaj nas samo sto ke ni ostane omrazata inaetot eden vid delenje na narod a dali vie znaete politicarite dali se deleni ili si jadat i si pijat zaedno.



.........interesno? velish omraza.........
a, jas mislam povekje deka e toa apsolutna netrpelivost pomegju nas- borcite od teroristichkata vojna 2001 preema  albanskite teroriste koi sedat vo vlasta.
Analogno na toa i nash*te semejstva i ostanatoto nealbansko naselenie ne mozje da gi smisli albancite vo vlasta.
Ova se mi nalikuva kako nekoj da smisleno saka da ja prodolzji 2001 godina no sega vo poshiroki dimenzii.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 10:56
Реал, во неколку поста се согласив со твоите ставови. Но овде, во твојов последен пост не се согласувам во целост.
Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа?
Јас не! Еве зошто. За мојот став има две основи:

Правна.
ОНА беше нелегална организација која со оружје в рака се обиде да оствари некои свои цели. Таа се бореше против РМ, која е самостојна и суверена држава со свои институции (во овој контекст мислам на оружените сили). Такви организации како ОНА во светот се нарекуваат терористички, а кај нас е страшно да се рече тоа.
Токму од овие причини, не смее да се дозволи РМ да даде пензии на луѓе кои се бореле против нејзиниот интегритет и суверенитет. Ако е така тогаш зошто да не им даваме пензии на бугарските или германските војници кои биле во РМ? Или на балистите? Без оглед дали после војната нејзините лидери се во власта или не, не треба да се даваат пензии на припадниците на ОНА.

Морална.
Тие луѓе убиваа македонски граѓани, а сега за тоа бараат пензија? Како не им е срам? Или се горди поради тоа? Дури, ако од македонската власт земат пензија, можеби од албанските ќе добијат и некој орден за храброст. Кој повеќе македонци убил!
Ќе речеш, па и македонците убиваа албанци. Да, но работата е ММЕ кој прв почна! Зошто се кренааа со оружје в рака? Верувам дека и ти ќе се согласиш, употребата на оружје е одраз на ниско цивилизациско ниво на одреден човек. Неможе човек со висока интелигенција, со високо цивилизациско ниво да употребува било какво сретство за присила, а уште повеќе да убива за нешто, за некои свои идеи!

Да нема омраза велиш!

Да, за да нема омраза не треба повторно да се активираат старите проблеми. Ете, ние маккедонците се согласивме (помиривме) со тоа што нам не ни’ дадоа пензија, бидејќи ги штитевме интересите на државата во кој живееме, но зошто сеуште албанската популација не се помири со тоа дека нема да добие пензија? Зошто? За да повторно се наиде на неодобрување на нивните барања од страна на на РМ, па овие повторно да предоизвикаат тензии, вербални препукувања ... но, и вистински, невербални туку реални пукања? Зошто, наместо полека да се заборави сето шо било, повторно ги разгоруваат страстите?  Како е можен таков соживот меѓу нас? Како да имаме единство? Нешто за што во неколку изминати постови многу добро констатиравме и се согласивме?размислување

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 11:14
Но колега эабораваш една многу важна работа - ние сме тие што капитулиравме и се согласивме да живееме по нивни правила.Еве до сега од било која влада по 2001 год. видовме дека сите барања эа нивниот начин на мултиетничност и мирно живеење беа исполнети,по што мислиш дека ова прашање е пораэлично.Да не се раэбереме погрешно јас како учесник во 2001 год. сум револтиран и воедно обесправен но начинот на денешното живеење,односот на граѓаните и самата ситуација политичка алудира на морален договор помеѓу денешните политички партии меѓу кои е и ОНА.

Не ми е јасно што очекувавте по Охридскиот договор,эошто ова ве иэненадува

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:09
Ne bi se slozjil so takva konstatacija.
Kapitulira politichkiot establishmen na R, Makedonija, oddeka OS na RM vojnata ja dobi. Ili trebashe togash od RATISHTE pravo vo Vlada i Sobranie na RM i da im kazjevme da gi isfrlevme nadvor..........



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:13
Текстот е пренесен во целост поради не стабилнос на линкот:
file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C879F8%7E1.RIA%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -

 

 

 



file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C879F8%7E1.RIA%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -

Министерот Бајрами потврди за пензиите за ОНА

Министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами вчера и официјално ја потврди информацијата на „Дневник“ дека Владата до Нова година ќе го реши и прашањето за пензии за поранешните припадници на ОНА. Бајрами не сакаше да коментира колку семејства ќе бидат опфатени, ниту колку буџетски пари ќе се одлеваат за тоа. За згрижувањето на таа категорија граѓани нема да се носи посебен закон, туку решението ќе се бара во постојните.

Како што објавивме, коалициските партнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, сметаат дека сега, осум години по конфликтот, е време да направат отстапки од првичните крајно спротивставени позиции. ДУИ сега не бара посебен закон, ВМРО-ДПМНЕ прифати дека последици од конфликтот имаат и семејствата на припадниците на ОНА.

- Почнаа преговорите со ВМРО-ДПМНЕ и се надевам дека до крајот на годинава ќе најдеме решение што ќе биде прифатливо и за Владата и за таа категорија граѓани - изјави Бајрами.

Според него, пензија ќе добиваат сите што ги исполнуваат условите, но не и инвалидите од конфликтот што се' уште се работоспособни. Тие ќе имаат приоритет при вработување.

Најверојатно пензија ќе добијат семејствата на загинатите припадници на ОНА и на инвалидите на кои им е крајно неопходна таква помош. ДУИ бараше со пензии да бидат опфатени околу 230 семејства и тоа 120 на загинати и 110 на инвалиди од конфликтот.

Опозициската Нова демократија вчера ја обвини ДУИ дека отстапила од изборното ветување со посебен закон да го реши статусот на припадниците на ОНА.

- Последните изјави на ДУИ се за да ги смират страстите и немирното море во партијата пред конгресот. Треба да донесат храбро, а не привремено решение со кое еднаш-засекогаш ќе го затворат тој проблем - вели Сулејман Рушити. За СДСМ, договорот за обесштетување на борците на ОНА е потврда дека премиерот не ја говори вистината.

- Груевски демантира дека ќе прави коалиција со ДУИ, негира дека постои „мајски договор“, а денес се потврдува дека токму со тој договор што го склучи со Ахмети, се обврзал дека ќе ги обесштети борците на ОНА. Прво сакаме да видиме што е содржината на тој предлог, дали обесштетувањето Владата ќе го врши од социјално хумани причини или со политички пазарења и најважно - дали во пакет со обесштетување на борците на ОНА ќе се реши и статусот на бранителите - рече портпаролот Емилијан Станковиќ. (М.Т.)

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DF959324A8BECF40BD2ED345C97238F0 - http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DF959324A8BECF40BD2ED345C97238F0


Каде сте македончиња?
Каде сте кај се сокривте?
Нема никаква реакција, од борците учесници во терористичката војна 2001.




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:14
Кога капитулира државата ,капитулира и воjската...независно како е моментално на фронтот.
 
За мене Буги е во право.
 
Мора да бараате одговори од владата и ако може похитно.Пошто веке албанците многу почнаа да си дозволуват.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Но колега эабораваш една многу важна работа - ние сме тие што капитулиравме и се согласивме да живееме по нивни правила.Еве до сега од било која влада по 2001 год. видовме дека сите барања эа нивниот начин на мултиетничност и мирно живеење беа исполнети,по што мислиш дека ова прашање е пораэлично...

Бидејќи на оваа тема се зборува за ова прашање, затоа пишав само за него. Да не се раширува темата и по однос на другите прашања кои произлегуваат од заедничкиот соживот.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Бидејќи на оваа тема се зборува за ова прашање, затоа пишав само за него. Да не се раширува темата и по однос на другите прашања кои произлегуваат од заедничкиот соживот.
 
 
Златник ,они су едно со друго свржани......


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:28
Originally posted by емил емил напиша:

Кога капитулира државата ,капитулира и воjската...независно како е моментално на фронтот.
 
За мене Буги е во право.
 
Мора да бараате одговори од владата и ако може похитно.Пошто веке албанците многу почнаа да си дозволуват.



Јас мислам дека бев јасен во делот на тоа кој капитулираше.
Во 1941 година капитулација имаше Кралството СХС- Југославија, но војската оној лојалниот на родот свој се припој кон НОД.Што значи не капитулираат никогаш заедно војската и политиката.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:28
Во контекст на темава, би предложил на владата да размисли да донесе закон за обештетување на фамилите на сите Бугарски, Германски и Балистички војници, жртви на конфликтот 1941-1945, каде славомакедонците предизвикаа ненадоместливи загуби на овие семејства. Еве веќе поминаа 60 години од тој конфликт, и страстите се легнати, па редно е да се постапи правично....
СРАМОТА И БРУКА!!!!!!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:33
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Во контекст на темава, би предложил на владата да размисли да донесе закон за обештетување на фамилите на сите Бугарски, Германски и Балистички војници, жртви на конфликтот 1941-1945, каде славомакедонците предизвикаа ненадоместливи загуби на овие семејства. Еве веќе поминаа 60 години од тој конфликт, и страстите се легнати, па редно е да се постапи правично....
СРАМОТА И БРУКА!!!!!!!
 
 
Па несакаме ние обештетуванje.Што било-било.Мора да се гледа напред.А иднината на Македониja никако неизгледа розаво.......


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:35
Sto ubavo ke si zemaat sega lugeto penzii, se nadevam deka i branitelite ke si zemaat penzii

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:38
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Sto ubavo ke si zemaat sega lugeto penzii, se nadevam deka i branitelite ke si zemaat penzii
 
 
Да ама не.Благодаренjе на владата бранителите нема да земат ништо,а агресорите ке намажат по една пензиjка врз филиja бел леп.Алал да ви е.Да видиме докаде ке стигневашата наглост.... 


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:44
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Sto ubavo ke si zemaat sega lugeto penzii, se nadevam deka i branitelite ke si zemaat penzii
Абе во право си, луѓето ќе си земат пензии, а бранителите мораа да ја вртат помошта од државата која ја добија , за да можат луѓето да земат пензии.
Заклучок - немојте да бидете бранители, бидете луѓе....
Ги молам луѓето, ако видат на улица некој сакат бранител, да му фрлат некој денар од пензијата- греота се , не знаеле што прават па се повредиле....


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:45

                          Emil ne treba da se zboruva bez da se znae kakov ke bide toj zakon , iskreno se nadevam deka toa ke odi vo paket i za branitelite i za borcite na ONA, pozzz

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:45
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Sto ubavo ke si zemaat sega lugeto penzii, se nadevam deka i branitelite ke si zemaat penzii
 
 
Nemoj taka zhiti se! голема%20насмевка
 
Spored ova napishanovo, NAPAGJACHITE sigurno e deka ke dobijat penzii a za BRANITELITE "se nadevash". изненадување изненадување изненадување збунетост збунетост збунетост


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:48
P.S. Nikavi penzii nitu pak vozvishuvanje ili slavenje na pripadnicite na ONA!  Se znae shto bea i shto sakaa tie, sekoj poddrzhuvach na istite mozhe slobodno da se stavi vo istoto imenuvanje i OSUDI! намигнување


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:49
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Sto ubavo ke si zemaat sega lugeto penzii, se nadevam deka i branitelite ke si zemaat penzii

 

 

Nemoj taka zhiti se! голема%20насмевка

 

Spored ova napishanovo, NAPAGJACHITE sigurno e deka ke dobijat penzii a za BRANITELITE "se nadevash". изненадување изненадување изненадување збунетост збунетост збунетост
Popi ne znam na sto aludiras nisto loso ne rekov

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:49
Originally posted by Popi Popi напиша:

P.S. Nikavi penzii nitu pak vozvishuvanje ili slavenje na pripadnicite na ONA!  Se znae shto bea i shto sakaa tie, sekoj poddrzhuvach na istite mozhe slobodno da se stavi vo istoto imenuvanje i OSUDI! намигнување
tvoe mislenje postovanje za tebe

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 12:58
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Но колега эабораваш една многу важна работа - ние сме тие што капитулиравме и се согласивме да живееме по нивни правила.Еве до сега од било која влада по 2001 год. видовме дека сите барања эа нивниот начин на мултиетничност и мирно живеење беа исполнети,по што мислиш дека ова прашање е пораэлично.Да не се раэбереме погрешно јас како учесник во 2001 год. сум револтиран и воедно обесправен но начинот на денешното живеење,односот на граѓаните и самата ситуација политичка алудира на морален договор помеѓу денешните политички партии меѓу кои е и ОНА.

Не ми е јасно што очекувавте по Охридскиот договор,эошто ова ве иэненадува




Nikoj ne kapitulira vo 2001. Pobedi razumot i pobedi Makedonija.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 13:08
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

P.S. Nikavi penzii nitu pak vozvishuvanje ili slavenje na pripadnicite na ONA!  Se znae shto bea i shto sakaa tie, sekoj poddrzhuvach na istite mozhe slobodno da se stavi vo istoto imenuvanje i OSUDI! намигнување
tvoe mislenje postovanje za tebe
 
A zoshto da ne e i tvoe? збунетост
 
Zarem ti si podrzhuvach na terorizmot?  збунетост


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 13:10
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

P.S. Nikavi penzii nitu pak vozvishuvanje ili slavenje na pripadnicite na ONA!  Se znae shto bea i shto sakaa tie, sekoj poddrzhuvach na istite mozhe slobodno da se stavi vo istoto imenuvanje i OSUDI! намигнување
tvoe mislenje postovanje za tebe

 

A zoshto da ne e i tvoe? збунетост

 

Zarem ti si podrzhuvach na terorizmot?  збунетост
se otkazuvam od diskusijata so tebe mnogu me prasuvas kako jas da sum Vladata

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 13:13
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:





Nikoj ne kapitulira vo 2001. Pobedi razumot i pobedi Makedonija.[/QUOTE]
Tocno deka pobedi razmuot, kako i prethodno koga Kiro Gligprpv gledase Makedonija od razdruzuvanjeto so Jugoslavija da ja izvadi bez vojna, kako i sega koga se gleda Makedonija i po cena da go smeni imeto.
Razumot da, no kako ponatamu? Dali e razumno onie koi togash koga drzavata pobara od niv da ja branat, koga ostavija semejstva i zaminaa onamu kaj sto im bese dolznost i izgubija del od svoeto telo, ostanaa vojni invalidi mora da gi vratat parite i nema da imaat boracki penzii, nivnite semejstva ziveat siromasen zivot zatoa sto onoj koj treba da se grizi za semejstvoto ili poginal ili ostanal invalid, a nasproti niv semejstvata na onie koi vo ime na nekakvi covekovi prava posegnaa po oruzje treba da s eobezbedeni. Duri onie koi zemaa oruzje protiv drzavata vo koja ziveat treba da se resocijaliziraat i da im se najde rabotaзбунетост
Kako na idnite pokolenija treba da im s erazvie patriotski duh i da se ucat da ja sakaat drzavata vo koja ziveat ako celnicite na drzavata za koja ako treba zivot se dava si dozvoluvaat vakvi nebulozi samo i samo da ostanat na pozicija na koja se, na vlast koja nosi privilegii.
Edno me jade janza i ne znam dali nekogash ke doznaam- kako se cuvstvuvaat koga se vozat vo onie blindirani koli, koga pokraj niv se vrtkaat grupa telohraniteli koj se spremni zivotot da go dadat za niv? Dali pomisluvaat na onie od Karpalak, Vejce? Na nivnite deca na koi na Nova godina im podavaat paketce pred TV kamerite?
I se prasuvam, dali onie bodi gardi treba da go izlozat svoeto telo na k*rsum z aonoj koj go branat?to ako utre nekoj odluci na teroristot koj posegnal po zivotot na branetiot mu dodeli penzija a na semejsvoto ili na invalidiziraniot  branitel (bodi gardot) mu ja odzemeзбунетост
Lugje moi, edna otstapka nosi druga? Vredi li funkcijata tolku? Vredi li sramot koj ke go nosat pokolenijata znaejki deka niven predok gi "prodal" branitelite, a gi obezbedil napagacite?збунетост


-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 16:40
Без подела на респектирање.
Статусот на борците на РМ од терористичката војна 2001 година не е амо проблем на борците. Тој е проблем на сите македонци сем на албанците на ОНА и ќе се радикализира., односно ќе добие широки димензии. А потоа би сакал лично да видам као ќе ви е на сите.
МАкедонија пропаѓа...........се губи.............во етапи ја снемува.........и на денот ,,Д,, нема да постои.лутина




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 16:45
Originally posted by orlov orlov напиша:

Без подела на респектирање.Статусот на борците на РМ од терористичката војна 2001 година не е амо проблем на борците. Тој е проблем на сите македонци сем на албанците на ОНА и ќе се радикализира., односно ќе добие широки димензии. А потоа би сакал лично да видам као ќе ви е на сите.МАкедонија пропаѓа...........се губи.............во етапи ја снемува.........и на денот ,,Д,, нема да постои.лутина
Nisto nema da se sluci nema da ima nikakva redikalizacija ne znam zasto davas vakvi komentari bezveze..............

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: real
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 16:46
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Реал, во неколку поста се согласив со твоите ставови. Но овде, во твојов последен пост не се согласувам во целост. Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа?Јас не! Еве зошто. За мојот став има две основи:Правна.ОНА беше нелегална организација која со оружје в рака се обиде да оствари некои свои цели. Таа се бореше против РМ, која е самостојна и суверена држава со свои институции (во овој контекст мислам на оружените сили). Такви организации како ОНА во светот се нарекуваат терористички, а кај нас е страшно да се рече тоа. Токму од овие причини, не смее да се дозволи РМ да даде пензии на луѓе кои се бореле против нејзиниот интегритет и суверенитет. Ако е така тогаш зошто да не им даваме пензии на бугарските или германските војници кои биле во РМ? Или на балистите? Без оглед дали после војната нејзините лидери се во власта или не, не треба да се даваат пензии на припадниците на ОНА.Морална.Тие луѓе убиваа македонски граѓани, а сега за тоа бараат пензија? Како не им е срам? Или се горди поради тоа? Дури, ако од македонската власт земат пензија, можеби од албанските ќе добијат и некој орден за храброст. Кој повеќе македонци убил!Ќе речеш, па и македонците убиваа албанци. Да, но работата е ММЕ кој прв почна! Зошто се кренааа со оружје в рака? Верувам дека и ти ќе се согласиш, употребата на оружје е одраз на ниско цивилизациско ниво на одреден човек. Неможе човек со висока интелигенција, со високо цивилизациско ниво да употребува било какво сретство за присила, а уште повеќе да убива за нешто, за некои свои идеи!Да нема омраза велиш! Да, за да нема омраза не треба повторно да се активираат старите проблеми. Ете, ние маккедонците се согласивме (помиривме) со тоа што нам не ни’ дадоа пензија, бидејќи ги штитевме интересите на државата во кој живееме, но зошто сеуште албанската популација не се помири со тоа дека нема да добие пензија? Зошто? За да повторно се наиде на неодобрување на нивните барања од страна на на РМ, па овие повторно да предоизвикаат тензии, вербални препукувања ... но, и вистински, невербални туку реални пукања? Зошто, наместо полека да се заборави сето шо било, повторно ги разгоруваат страстите?  Како е можен таков соживот меѓу нас? Како да имаме единство? Нешто за што во неколку изминати постови многу добро констатиравме и се согласивме?размислување

Koga ona bi bil teroristicka grupa i ali ameti e togas terorist taka a kade e ali amet vo vlast i ako e terorist zosto e togas vo vlast ke go prasas li grujevski da ti odgovori za toa i da ti kaze dali e terorist ili sto ili ke izleze ne terorist i tie ni se krivi
Ona nie kriva
grcija nie kriva
bugarija nie kriva
eu nie kriva
usa i drugite ni se krivi
dali site nise krivi ili treba da mislime poveke dali site nise krivi ili nesto nee vo red kaj nas
ako nie znaeme za vistinata argumenti realnost idnina mislam deka togas sme po pametni ke si sedneme na kafe zaedno i nie kako narod ke gledame idnina kako bese i kako ke bide kade ide nasata mladina i nasata idnina dali treba da se gradi ili da se rusi ako edna denesna politika e kriva dali tebe ke ti znaci deka celiot albanski narod e kriva ili site makedonci se krivi
kako narodot se doblizuva kako se odalecuva
ako e grujevski ili crvenkovski ili ovoj ili onoj kriv ti ne si mi kriv sto ima jas da se lutam na tebe ako mene mie kriv nekoja partija ili llosa politika ako ali ameti ili taci e kriv sto sme nie albancite togas krivi
mislam deka treba idnina da gledame i da razmislime poveke sto utre da graime i da gradime za nasite deca da imat eden bel den a ne mladinata da ima crn den bez razlika na nacionalnost oti site sme ot krv i ot meso ako mislis deka nemozeme zaedno mozeme no volja ni treba za toa.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 17:03
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Nisto nema da se sluci nema da ima nikakva redikalizacija ne znam zasto davas vakvi komentari bezveze..............
 
 
Ми се чини дека сам не си веруваш на тоа што си напишал.........


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 17:39
Taka e member_profile.asp?PF=22843&FID=49 - емил . Vo celos si vo pravo. Ama dali aLbaneso te
razbra? Se somnevam deka te ima razbrano.........ama aj kje mu prostime.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 17:43

Па ни е битно он да ме разуме.Битно е државата да се земе во раце и да спре оваа гавра што jа прави кон своjте грагjани.Неможе да се чувствуваш тугj во своjата родина.



Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 18:41
Originally posted by orlov orlov напиша:

Taka e member_profile.asp?PF=22843&FID=49 - емил . Vo celos si vo pravo. Ama dali aLbaneso te razbra? Se somnevam deka te ima razbrano.........ama aj kje mu prostime.
Orlov ne znaci se sto ti ke kazes da e vistina, a ako se somnevas deka sum ili ne sum go razbral emil ne se sekiraj za toa

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: real
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 18:51
Originally posted by емил емил напиша:

Па ни е битно он да ме разуме.Битно е државата да се земе во раце и да спре оваа гавра што jа прави кон своjте грагjани.Неможе да се чувствуваш тугj во своjата родина.


Ako nie mislime poveke vo demokratska zemja i so demokratski glavi ne ti i ovoj narod kompleten da e tug vo svoeta rodna zemja i eden afrikanec da saka da zivee tuka ke dojde da zivee i netreba da e tug a site nie treba da go postuvame za da se ostavi vpecatok za drugite da znaat deka balkanskiot narod e so otvoreni race za sekogo i so golemo srce nie nesme tug vo nasata zemja i rodna zemja tuka sme rodeni i tuka ke umreme i losoto i dobroto treba zaedno da go spodelime.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 18:54
Реал, веројатно не си го прметил прашањето од мојот претходен пост, упатено до тебе, па затоа еве сега ќе го поставам одделно, за да убаво се вди:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа? ...

Се надевам дека ќе добијам искрен одговор.
Ова воедно ќе биде и одговор и на едно друго прашање кое сакав да ти го поставам на следнава твоја констатација:
Originally posted by real real напиша:

... ako nie znaeme za vistinata argumenti realnost idnina mislam deka togas sme po pametni ke si sedneme na kafe zaedno ...

Искрено, малку ме става во недоумица оваа твоја изјава:
Originally posted by real real напиша:

... Koga ona bi bil teroristicka grupa i ali ameti e togas terorist ...

Сакам да знам кој е твојот став, дали ти лично мислиш дека ОНА не е терористичка организација? Притоа немој да се раководиш според присуството на нејзиниот лидер во власта, туку според активностите кои таа ги почна и ги водеше во текот на војната во 2001 година. Дали ги оправдуваш нејзините постапки за начинот на барање „човекови права“? И, дали ти искрено мислиш дека тоа навистина беше за остварување на човекови права или имаше некоја друга позадина? Оти од дадениот одговор со ова условена констатација (кога - тогаш) произлегува дека ти, поради тоа што Али Ахмети е во власта (што не би требало да биде ако е терорист), заклучуваш дека и ОНА не е терористичка организација. Токму затоа, бидејќи ова (погоре цитираното) не е доволно јасно како твој одговор, би било убаво јасно и прецизно да одговориш на претходно поставеното прфашање.
Спомна зошто Али Ахмети е во власта? Али Ахмети многу убаво ја изигра сопствената игра. Јас и порано, на некои други теми имам пишувано за успешноста на албанската политика во целост, на целиов регион (Македонија и Косово) и дека многу работи треба да учиме од нив. Токму затоа, за мир во куќа, секој премиер мора да биде во коалиција со некоја албанска партија (што како услов поставен од македонците со албанско етничко потекло за мене е многу голема глупост, бидејќи од една страна тие сакаат Македонија да биде граѓанска држава, а од друга, секогаш се фаворизира нивната етничка припадност и се поставува како неодминлив декор во сите дискусии на сите полиња, во секоја прилика. Решете се еднаш што сакате, граѓанска или национална држава? Неможе да биде онака како само им одоговара на македонците со етничко албанско потекло. Ете, токму поради ова, во овој момент А.А е во власта. Утре ќе биде друг. И, што мислиш, дали тоа е нормално, дали е реално за една држава? Кажи ми барем една, само една држава во ЕУ (кон која нели толку многу се стремиме) каде малцинството поставува разни услови на мнозинството, каде малцинството го условува изгласувањето на некој закон со давање своја согласност, каде малцинството има право својот јазик да го користат на сите нивоа во државата, од дома, преку образованието, па се до највисокиот законодавен дом Собранието! Ако има само една таква држава, јас овде понизно ќе ти се извинам.

За да заедно пиеме кафе, мора да бидеме на чисто во некои работи. Затоа ќе побарам од тебе да ми одговориш и на следново прашање: Дали е убаво, дали е разумно, дали е цивилизациски да се бараат некои права (и во случај навистина некој да ги нема) со помош на оружје?

Originally posted by real real напиша:


Ona nie kriva
grcija nie kriva
bugarija nie kriva
eu nie kriva
usa i drugite ni se krivi
dali site nise krivi ili treba da mislime poveke dali site nise krivi ili nesto nee vo red kaj nas

Ај и јас да се запрашам. Албанците немаа права на Косово, немаа(т?) права во Македонија, немаат права во Грција, немаат права во Црна Гора ... (Добро е што немаа други соседи, можеби и таму ќе беа обесправени)...  Ами што правиме со обесправеноста на албанците во европските земји? Дали таму ги имаат истите права кои овде ги поставуваат и заради кои земаат оружје в рака? Дали навистина тој народ е толку угнетуван, толку измачуван, толку обесправен ...? Дали не е во ред односот на наведените земји кон албанците или нешто не е во ред со албанците? И да не заборавам, што станува со правата на албанците во Албанија? Досега зборував само за правата на албанците. Но, кога ќе се дадат права на албанките?
Originally posted by real real напиша:

... ako edna denesna politika e kriva dali tebe ke ti znaci deka celiot albanski narod e kriva ili site makedonci se krivi
kako narodot se doblizuva kako se odalecuva ...  zaedno mozeme no volja ni treba za toa.

Апсолутно се согласувам со тебе за ова!
Но, како што велиш, заедно треба да ја отфрлиме политиката, а не (и покрај декларативните заложби) и понатаму да ги фаворизираме ставовите и мислењата на споствената политичка елита. И тоа не поради фактот дека е таа најисправна, туку од најпроста причина дека е од наша националност. Ако се ослободиме од ова, тогаш ќе има надеж за нас.
Не дека сум македонец, туку навистина кај македонците овој проблем е надминат. Еве, македонците доброволно и без никаква присила, без никакво партиско притискање, на претседателските избори гласаа за албанскиот кандидат. Кога тоа ќе биде случај од страна на албанците за некој македонски кандидат - е тогаш нема да ми биде воопшто страв за иднината на државава.

Р.Ѕ. Немој да ми спомнеш за изборот на Борис Трајковски или за избор на некој локален шериф (градоначалник). Тоа е се според партиска директива, партиски договори, ти мене - јас тебе! Работава е како што реков погоре, без соодветно притисоци и договарања, онака, самите луѓе да почувствуваат дека треба да се гласа за некој,  а не оти некој друг така им рекол.размислување



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: real
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 19:15
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Реал, веројатно не си го прметил прашањето од мојот претходен пост, упатено до тебе, па затоа еве сега ќе го поставам одделно, за да убаво се вди:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа? ...

Се надевам дека ќе добијам искрен одговор. Ова воедно ќе биде и одговор и на едно друго прашање кое сакав да ти го поставам на следнава твоја констатација:
Originally posted by real real напиша:

... ako nie znaeme za vistinata argumenti realnost idnina mislam deka togas sme po pametni ke si sedneme na kafe zaedno ...

Искрено, малку ме става во недоумица оваа твоја изјава:
Originally posted by real real напиша:

... Koga ona bi bil teroristicka grupa i ali ameti e togas terorist ...

Сакам да знам кој е твојот став, дали ти лично мислиш дека ОНА не е терористичка
организација? Притоа немој да се раководиш според присуството на
нејзиниот лидер во власта, туку според активностите кои таа ги почна и
ги водеше во текот на војната во 2001 година. Дали ги оправдуваш
нејзините постапки за начинот на барање „човекови права“? И, дали ти
искрено мислиш дека тоа навистина беше за остварување на човекови права
или имаше некоја друга позадина? Оти од дадениот одговор со ова условена констатација (кога - тогаш) произлегува дека ти, поради тоа што Али Ахмети е во власта (што не би требало да биде ако е терорист), заклучуваш дека и ОНА не е терористичка организација. Токму затоа, бидејќи ова (погоре цитираното) не е доволно јасно како твој одговор, би било убаво јасно и прецизно да одговориш на претходно поставеното прфашање.Спомна зошто Али Ахмети е во власта? Али Ахмети многу убаво ја изигра сопствената игра. Јас и порано, на некои други теми имам пишувано за успешноста на албанската политика во целост, на целиов регион (Македонија и Косово) и дека многу работи треба да учиме од нив. Токму затоа, за мир во куќа, секој премиер мора да биде во коалиција со некоја албанска партија (што како услов поставен од македонците со албанско етничко потекло за мене е многу голема глупост, бидејќи од една страна тие сакаат Македонија да биде граѓанска држава, а од друга, секогаш се фаворизира нивната етничка припадност и се поставува како неодминлив декор во сите дискусии на сите полиња, во секоја прилика. Решете се еднаш што сакате, граѓанска или национална држава? Неможе да биде онака како само им одоговара на македонците со етничко албанско потекло. Ете, токму поради ова, во овој момент А.А е во власта. Утре ќе биде друг. И, што мислиш, дали тоа е нормално, дали е реално за една држава? Кажи ми барем една, само една држава во ЕУ (кон која нели толку многу се стремиме) каде малцинството поставува разни услови на мнозинството, каде малцинството го условува изгласувањето на некој закон со давање своја согласност, каде малцинството има право својот јазик да го користат на сите нивоа во државата, од дома, преку образованието, па се до највисокиот законодавен дом Собранието! Ако има само една таква држава, јас овде понизно ќе ти се извинам.За да заедно пиеме кафе, мора да бидеме на чисто во некои работи. Затоа ќе побарам од тебе да ми одговориш и на следново прашање: Дали е убаво, дали е разумно, дали е цивилизациски да се бараат некои права (и во случај навистина некој да ги нема) со помош на оружје?
Originally posted by real real напиша:

Ona nie kriva
grcija nie kriva
bugarija nie kriva
eu nie kriva
usa i drugite ni se krivi
dali site nise krivi ili treba da mislime poveke dali site nise krivi ili nesto nee vo red kaj nas

Ај и јас да се запрашам. Албанците немаа права на Косово, немаа(т?) права во Македонија, немаат права во Грција, немаат права во Црна Гора ... (Добро е што немаа други соседи, можеби и таму ќе беа обесправени)...  Ами што правиме со обесправеноста на албанците во европските земји? Дали таму ги имаат истите права кои овде ги поставуваат и заради кои земаат оружје в рака? Дали навистина тој народ е толку угнетуван, толку измачуван, толку обесправен ...? Дали не е во ред односот на наведените земји кон албанците или нешто не е во ред со албанците? И да не заборавам, што станува со правата на албанците во Албанија? Досега зборував само за правата на албанците. Но, кога ќе се дадат права на албанките?
Originally posted by real real напиша:

... ako edna denesna politika e kriva dali tebe ke ti znaci deka celiot albanski narod e kriva ili site makedonci se krivi
kako narodot se doblizuva kako se odalecuva ...  zaedno mozeme no volja ni treba za toa.
Апсолутно се согласувам со тебе за ова! Но, како што велиш, заедно треба да ја отфрлиме политиката, а не (и покрај декларативните заложби) и понатаму да ги фаворизираме ставовите и мислењата на споствената политичка елита. И тоа не поради фактот дека е таа најисправна, туку од најпроста причина дека е од наша националност. Ако се ослободиме од ова, тогаш ќе има надеж за нас. Не дека сум македонец, туку навистина кај македонците овој проблем е надминат. Еве, македонците доброволно и без никаква присила, без никакво партиско притискање, на претседателските избори гласаа за албанскиот кандидат. Кога тоа ќе биде случај од страна на албанците за некој македонски кандидат - е тогаш нема да ми биде воопшто страв за иднината на државава. Р.Ѕ. Немој да ми спомнеш за изборот на Борис Трајковски или за избор на некој локален шериф (градоначалник). Тоа е се според партиска директива, партиски договори, ти мене - јас тебе! Работава е како што реков погоре, без соодветно притисоци и договарања, онака, самите луѓе да почувствуваат дека треба да се гласа за некој,  а не оти некој друг така им рекол.размислување
   
Mojot stav a sto e tvojot stav togas i dali mislis deka ti kako sto mislis po tvoj stav i taka vlasta ke go resi rabotava ili ke go resi nasata komletna idnina nasata komletna idnina ova vlast ke go resi sigurno no dali jas i ti ke rabotime zaedno za nasata idnina ke gradime ili ke rusime a tvojot stav jas mnogu dobro go razbiram no realnosta treba da se gleda i ne treba samo sto mi odgovara mene i kako ti odgovara tebe.


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 19:22
real site imame svoi stavovi sekoj moze sesto da kazuva no 1 e vistinata

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 19:38
Originally posted by real real напиша:

Mojot stav a sto e tvojot stav togas i dali mislis deka ti kako sto mislis po tvoj stav i taka vlasta ke go resi rabotava ili ke go resi nasata komletna idnina nasata komletna idnina ova vlast ke go resi sigurno no dali jas i ti ke rabotime zaedno za nasata idnina ke gradime ili ke rusime a tvojot stav jas mnogu dobro go razbiram no realnosta treba da se gleda i ne treba samo sto mi odgovara mene i kako ti odgovara tebe.

Се извинувам, реал, но не те разбрав баш најдобро што сакаш да кажеш со овој пост. Посебно првиот дел.
Остави ја власта сега. Остави ја политиката. Сакам да разговараме како луѓе. Затоа те прашав и побарав искрен, краток и чесен одговор.
1. Дали според тебе е убаво, разумно и правилно да се бараат права со помош на оружје?
2. Дали според тебе постапките на ОНА беа идентични на терористичка организација?
Остави настрана фактот што ОНА беше албанска организација, остави настрана фактот што и ти си албанец. Те прашувам онака како човек, дали ги оправдуваш средствата и начинот на кој ОНА ги побара своите права?
3. Јас како припадник на оружените сили на РМ, во 2001 бев во одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет државата, а од спротивната страна беа припадници на ОНА. Би те замолил да ми кажеш, против кого јас сум се борел? Што се (беа) тие?
И покрај тоа што бев директен учесник и што имав можност да погинам на боиштето, јас (како и многу други македонци) сум спремен да заборавам (ако воопшто е можно, но ете, така се вели) во корист на подобра заедничка иднина. Дали припадниците на ОНА (и другте албанци кои директно или индиректно ги поддржуваат) се спремни да ја заборават 2001?
Ако е така, тогаш не треба повторно да се актуелизираат  нивните барања, да се воздигнува духот на омразата, да се отовораат старите рани. Што им треба сето ова? Дали реакцијата на македонците ќе беше оваква ако повторно не се актуелизираше ова нивно нелогично, срамно, но и би рекол провокативно (што е најстрашно) барање?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 19:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:





Nikoj ne kapitulira vo 2001. Pobedi razumot i pobedi Makedonija.
Tocno deka pobedi razmuot, kako i prethodno koga Kiro Gligprpv gledase Makedonija od razdruzuvanjeto so Jugoslavija da ja izvadi bez vojna, kako i sega koga se gleda Makedonija i po cena da go smeni imeto.Razumot da, no kako ponatamu? Dali e razumno onie koi togash koga drzavata pobara od niv da ja branat, koga ostavija semejstva i zaminaa onamu kaj sto im bese dolznost i izgubija del od svoeto telo, ostanaa vojni invalidi mora da gi vratat parite i nema da imaat boracki penzii, nivnite semejstva ziveat siromasen zivot zatoa sto onoj koj treba da se grizi za semejstvoto ili poginal ili ostanal invalid, a nasproti niv semejstvata na onie koi vo ime na nekakvi covekovi prava posegnaa po oruzje treba da s eobezbedeni. Duri onie koi zemaa oruzje protiv drzavata vo koja ziveat treba da se resocijaliziraat i da im se najde rabotaзбунетостKako na idnite pokolenija treba da im s erazvie patriotski duh i da se ucat da ja sakaat drzavata vo koja ziveat ako celnicite na drzavata za koja ako treba zivot se dava si dozvoluvaat vakvi nebulozi samo i samo da ostanat na pozicija na koja se, na vlast koja nosi privilegii.Edno me jade janza i ne znam dali nekogash ke doznaam- kako se cuvstvuvaat koga se vozat vo onie blindirani koli, koga pokraj niv se vrtkaat grupa telohraniteli koj se spremni zivotot da go dadat za niv? Dali pomisluvaat na onie od Karpalak, Vejce? Na nivnite deca na koi na Nova godina im podavaat paketce pred TV kamerite?I se prasuvam, dali onie bodi gardi treba da go izlozat svoeto telo na k*rsum z aonoj koj go branat?to ako utre nekoj odluci na teroristot koj posegnal po zivotot na branetiot mu dodeli penzija a na semejsvoto ili na invalidiziraniot  branitel (bodi gardot) mu ja odzemeзбунетостLugje moi, edna otstapka nosi druga? Vredi li funkcijata tolku? Vredi li sramot koj ke go nosat pokolenijata znaejki deka niven predok gi "prodal" branitelite, a gi obezbedil napagacite?збунетост[/QUOTE]


Mamamd, sto se cudis? Vo 2001 ne kapitulirase Makedonija tuku pobedi razumot.

Sto ke se slucese dokolku ne se prekinese vojnata?

Vo taa vojna ne mozese da ima pobednik. Ke bese razrusena infrastukturata na Makedonija, narusen meguetnickiot zivot, zrtvi na dvete strani, nazaduvanje na drzavata za 20 godini, mozebi i rasparcuvanje na drzavata.

Makedonija ostana unitarna drzava, pred vratite na EU i NATO, so dobri meguetnicki odnosi( iako treba uste da se raboti na toj plan), izleze od edna katastrofa koja ke stanese krvava gragjanska vojna blagodarenie na razumot koj preovladea vo 2001 kaj zavojuvanite strani.

Sto se odnesuva do branitelite , sekako deka treba da dobijat borecki penzii, jas sum zacuden ako drzavata gi pobara parite od niv.

Isto taka treba da se resi i baranjata na drugata strana, vo soglasnost so Ramkovniot dogovor i da prodolzime napred so zivotot, a ne da se vrakjame pak vo 2001 godina.

Toa sakav da go kazam. Pozdrav!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 19:54
Ако ’’погледнеме ’’ низ историјата и ако прашаме (кога би имале можност) некој кој војувал од обратната страна  ке добиеме одговор дека тие биле во право и дека имале мотив за војна-судир.
Овдека зборуваме за една постапка што незнем дали некаде во меѓународното право (мислам во законите на било која земја, ама барем еден пример да се посоци) ке ја најдеме да се даде пензија, материјално осигурување на оној кој бил против државниот поредок. Па по некое непишано правило тоа и го  држело досега суверенитетот на секоја земја- поразот од војување носи последици. Кај нас излегува дека државата е поразена и треба да им плаѓа некаква  репарација на оние кои ја нападнаа.
Некако с епроголта амнестијата, многу потешко с епроголта пратеничката функција на довчерашните борци на она/ана, ама сега и пензии во име на некој соживот е многу. изненадување


-------------


Постирано од: real
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 20:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by real real напиша:

Mojot stav a sto e tvojot stav togas i dali mislis deka ti kako sto mislis po tvoj stav i taka vlasta ke go resi rabotava ili ke go resi nasata komletna idnina nasata komletna idnina ova vlast ke go resi sigurno no dali jas i ti ke rabotime zaedno za nasata idnina ke gradime ili ke rusime a tvojot stav jas mnogu dobro go razbiram no realnosta treba da se gleda i ne treba samo sto mi odgovara mene i kako ti odgovara tebe.
Се извинувам, реал, но не те разбрав баш најдобро што сакаш да кажеш со овој пост. Посебно првиот дел.Остави ја власта сега. Остави ја политиката. Сакам да разговараме како луѓе. Затоа те прашав и побарав искрен, краток и чесен одговор. 1. Дали според тебе е убаво, разумно и правилно да се бараат права со помош на оружје?2. Дали според тебе постапките на ОНА беа идентични на терористичка организација?Остави настрана фактот што ОНА беше албанска организација, остави настрана фактот што и ти си албанец. Те прашувам онака како човек, дали ги оправдуваш средствата и начинот на кој ОНА ги побара своите права?3. Јас како припадник на оружените сили на РМ, во 2001 бев во одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет државата, а од спротивната страна беа припадници на ОНА. Би те замолил да ми кажеш, против кого јас сум се борел? Што се (беа) тие? И покрај тоа што бев директен учесник и што имав можност да погинам на боиштето, јас (како и многу други македонци) сум спремен да заборавам (ако воопшто е можно, но ете, така се вели) во корист на подобра заедничка иднина. Дали припадниците на ОНА (и другте албанци кои директно или индиректно ги поддржуваат) се спремни да ја заборават 2001? Ако е така, тогаш не треба повторно да се актуелизираат  нивните барања, да се воздигнува духот на омразата, да се отовораат старите рани. Што им треба сето ова? Дали реакцијата на македонците ќе беше оваква ако повторно не се актуелизираше ова нивно нелогично, срамно, но и би рекол провокативно (што е најстрашно) барање?

nikogo nesakam da navredam i da nie znaeme se treba da se potrudime da nekogo da ne go navredime bez razlika na nacionalnost da se trudime maximum eden so drug da si go spodelime losoto i dobroto za edna podobra idnina mozebi nekoj vo minatoto naprail nesto sto sega nam ni se slucuva no treba da se potrudime na nasive mladi da gi naterame da se pocituvat megu sebe samo na toj nacin ke bideme napred za idnina i po bogati zaedno ako nie gledame koj lazel koj e vo pravo treba da gi ostaime nastrana takvite raboti i da ne dozvolime da se odalecuvame no da bideme po demokrati i da se doblizuvame megu sebe.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 20:04
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ако ’’погледнеме ’’ низ историјата и ако прашаме (кога би имале можност) некој кој војувал од обратната страна  ке добиеме одговор дека тие биле во право и дека имале мотив за војна-судир.Овдека зборуваме за една постапка што незнем дали некаде во меѓународното право (мислам во законите на било која земја, ама барем еден пример да се посоци) ке ја најдеме да се даде пензија, материјално осигурување на оној кој бил против државниот поредок. Па по некое непишано правило тоа и го  држело досега суверенитетот на секоја земја- поразот од војување носи последици. Кај нас излегува дека државата е поразена и треба да им плаѓа некаква  репарација на оние кои ја нападнаа.Некако с епроголта амнестијата, многу потешко с епроголта пратеничката функција на довчерашните борци на она/ана, ама сега и пензии во име на некој соживот е многу. изненадување



Prvo, kaj nas Makedoncite problemot e deka se uste ne mozeme da sfatime deka so potpisuvanjeto na Ramkovniot dogovor prifativme da ima i amnestija i deka toa bese kompromis megu dvete zavojuvani strani.

Ako ne se potpisese toj dogovor, Makedonija sega ke bese crna dupka na Balkanot, so mnogu pomracno minato i bez nikakva, ama nikakva idnina.

Treba ne samo da go prifatime faktot deka e potpisan Ramkovniot dogovor, dogovor koj spreci besmislena gragjanska vojna, tuku i da go sprovedeme do kraj bez mrmorenje.

Kako treto, Makedonija mora da raboti na razvivanje na vnatresnite meguetnicki odnosi, posebno megju dvete najgolemi zaednici, Makedonicite i Albancite ,i da gradi gragjanska drzava vo koja ke bidat namaleni makedonskiot i albanskiot nacionalizam a ke bide razvivan gragjanskiot princip a toj e:

Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 20:20
Симптоматично е зошто сето ова се донесе на денот на ДПМНЕ (предзнакот не би го споменал од само една единствена причина а тоа е што тоа е име на ОРГАНИЗАЦИЈА а не на политичка партија) и што баш одма по таа ОДЛУКА  премиерот и лидер на ДПМНЕ под хитно замина за Австралија, а во име на владата ниту еден политичар од неалбанскиот блок не даде образложение зошто се гази врз ДОСТОИНСТВОТО на макдонскиот борец токму оној борец кој во 2001 му застана на патот на тероризмот. А еве вчера и денес  веке по инкогнито патувањето на премиерот се соочуваме со новина одбраната а тоа е : ,,трерористички борци,, категорија повисоко рангирана и привилегована од Уставната категорија  категорија БОРЕЦ согласно УСТАВОТ на Република Македонија.
Каде ли се македонските политичари во одсуство на премиерот да дадат објаснување за  за Соломонската ОДЛУКА  на премиерот кој е на крстарење низ австралискиот континент?
Имаа ли оваа држава и други релевантни- легитимни преставници кои треба да кажат збор- два за ОДЛУКАТА која може да додонесе несакани реакции.
Кој има право да го крши уставот и во свое лично име да каже: ,,Да. Терористете ми се потребни и затоа ги прогласувам за боци и ќе им дадам пензии,,?
Каде си Груевски од далеку каде си на расотка да и се обратиш на македонската јавност и да икажеш бар додека си таму да се разбуркува или благо речено да биде мирна.
Или најдобро е според онаа народната : ,,МЧИ И ТЧИ.......по сопствениот народ,,.лутина



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:02
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost

Не дискутираме воопшто за правата и обврските на граѓаните на Македонија. Дискутираме за конкретен проблем- Пензии и материјално обештетување на фамилиите на луѓе кои го нападнаа уставниот поредок на земјата, наспроти укинување на истите бенифиции за луѓето кои го бранеа токму тоа, уставниот поредок, целовитоста и заедничкото живеење во Македонија.


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost
Не дискутираме воопшто за правата и обврските на граѓаните на Македонија. Дискутираме за конкретен проблем- Пензии и материјално обештетување на фамилиите на луѓе кои го нападнаа уставниот поредок на земјата, наспроти укинување на истите бенифиции за луѓето кои го бранеа токму тоа, уставниот поредок, целовитоста и заедничкото живеење во Македонија.



Treba da se resi toa prasanje vo sklad so Ramkovnot dogovor i dvete strani od konfliktot da bidat zadovolni i da odime napred i da ne se vrakame vo taa prokleta 2001 godina.


P.S. Bi bilo mnogu glupavo i nepravedno da se ukinat beneficiite na Makedoncite a da se obestetat Albancite


Toa ne smee da se sluci i nema da se sluci!



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost
Не дискутираме воопшто за правата и обврските на граѓаните на Македонија. Дискутираме за конкретен проблем- Пензии и материјално обештетување на фамилиите на луѓе кои го нападнаа уставниот поредок на земјата, наспроти укинување на истите бенифиции за луѓето кои го бранеа токму тоа, уставниот поредок, целовитоста и заедничкото живеење во Македонија.



Treba da se resi toa prasanje vo sklad so Ramkovnot dogovor i dvete strani od konfliktot da bidat zadovolni i da odime napred i da ne se vrakame vo taa prokleta 2001 godina.


P.S. Bi bilo mnogu glupavo i nepravedno da se ukinat beneficiite na Makedoncite a da se obestetat Albancite


Toa ne smee da se sluci i nema da se sluci!


No toa se sluci, tie gi vrakaat parite, duri i so kamataтага


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:26

Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:28
Незнам зошто и после 2-3 барања од тебе ти избегнуваш и не ми одговораш онакака како што те прашав, кратко, јасно и чесно. Се некои диоломатски, заобиколни одговори!
Да реал,  се согласувам со тоа што ти го велиш, треба да се остави минатото зад нас и да не се спомнуваат тие црни периоди кои ги поминавме. Ама, ај да те прашам (белким сега ќе ми одговориш), дали тоа „оставање на минатото“ важи, односно треба да се однесува само за македонците, а не за албанците? Би било ред ако ние, македонците забораваме, тогаш и вие албанците да заборавите, а не повторно и повторно да се навраќате на 2001 и се што произлегува од неа! Мислам дека само така ќе имаме меѓусебно разбирање и почитување и дека само тогаш можеме да речеме ОК што било било - да не се повтори. А овака, со нови барања од албанска страна, само се иницира нов раздор, нови нетрпеливости, нови провокации, нови причини за напаѓање ... се, се, само не единство, нешто за што еве овде ние заедно со тебе и ал банесо  се обидуваме!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?



Parite povredenite pripadnici na MVR uchesnici vo TERORISTICHKATA VOJNA 2001godina gi vrakjaaat i toa so debeli kamti.

Faktite se takvi kakvi shto se.
A nashe ne e da se raspravame, nekogo da vodime eden konstruktiven dijalog na forumov se samo so cel da ne mozjebi pod doznaka eventualno gi osvestime bar nash*te ,,narodni,, izbranici pa da se koregiraat vo stavot so koj i te kako ima debel udel vo donesuvanjeto na ODLUKATA na premierot.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 21:49
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?
Verovalo se toa na Tebe ili NE, Pripadnici na MVR uchesnici vo TERORISTICHKATA VOJNA 2001godina gi vrakjaaat i toa so debeli kamti.Faktite se takvi kakvi shto se.A nashe e ne dase raspravame, nekogo da vidime eden konstruktiven dijalog na forumov se amo so cel da ne mozjebi pod doznaka eventualno gi osvestime bar nash*te ,,narodni,, izbranici pa da se koregiraat vo stavot koj i te kao ima debel udel vo donesuvanjeto na ODLUKATA na premierot.



Ako e taka , togas apsolutno ne e pravedno.

Duri ne mi se veruva deka takvo nesto moze da se sluci.

Samo mi treba edna informacija: Koj i zosto taka odluci i koga se sluci toa?



-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 22:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?
parite povredenite pripadnici na MVR uchesnici vo TERORISTICHKATA VOJNA 2001godina gi vrakjaaat i toa so debeli kamti.Faktite se takvi kakvi shto se.A nashe e ne dase raspravame, nekogo da vidime eden konstruktiven dijalog na forumov se amo so cel da ne mozjebi pod doznaka eventualno gi osvestime bar nash*te ,,narodni,, izbranici pa da se koregiraat vo stavot koj i te kao ima debel udel vo donesuvanjeto na ODLUKATA na premierot.



Ako e taka , togas apsolutno ne e pravedno.

Duri ne mi se veruva deka takvo nesto moze da se sluci.

Samo mi treba edna informacija: Koj i zosto taka odluci i koga se sluci toa?



Ne bash sega e pogodniot moment za toa i ne bi sakal da zboruvam za toa.
Od pozicija koja ja imam sekojdnevno sum so ovie problemi.
Greshkata e napravena ushte vo 2001 godina, a sega tie koi taa greshka ja imat napraveno sega se ograduvaat od toa i normalno zakonot si e deciden i si ja raboti svojata rabota.
Treba samite da pobaraat da se vidi koj za niv ima izdadeno naredba da bidat na poziciite na ratishte zaedno so pripadnicite na ARM. Spored ODREDBITE vo Zakonot za Odbrana decidno e definirano koj vo voeni u vonredni uslovi vo drzjavata od Oruzjenite Sili kade treba da se navogja i toj ili tie da gi obeshtetat. Inaku pripadnicite na MVR soglasno NAREDBITE koi im gi izdavaa si ja rabotea dadenata rabota.
Vo interes na novo nastanatata sostojba so donesuvanje na ODLUKATA  za dodeluvanje na penzii na pripadnicite na ONA povekje ne bi si dozvolil da komentiram so faktite so koi raspolgam. 



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 22:20
Ednas opomenav, diskusiite da s enasocat kon problemot koj e nametnat.
Orlov, bi te molela  bez upatuvanje navredi kon clenovite. Argumentite se tuka, poznati ti se pokazi gi. Na forumov imame dovolno temi kade ovoj problem se diskutira. Ne mozam tocno da se  setam vo koja tema se staveni informaciite i napisite so intervjuja so pripadnicite koi veke vrakjaat pari.
Ne mi otvorajte nepotrebno rabota da brisam.


-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 23:11
поради подобро информирање на неупатените:
погледајте ја исповедта на
Стојан Цветанов припадник на МВР, ранет во војната 2001 под наслов:



МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ: СТОЈАН ЦВЕТАНОВ - ПРВИОТ ПОЛИЦАЕЦ БОРЕЦ КОМУ ВРХОВНИОТ СУД МУ НАРЕДИ ДА ГИ ВРАТИ ПАРИТЕ ЗА РАНИТЕ ОД 2001
Понижувањето боли повеќе од шрапнелите на ОНА

исповеддта е на долниот дел на страницата на која ќе ве однесе дирекно линкот,

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11850&PN=3 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11850&PN=3

и се друго што не ви е јасно слободно отворено прашувајте.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 00:11
Срамен е чинот да се стават во рамноправна состојба бранителите и припадниците на ОНА.

Политиката е к..ва, стара изрека но никако да научиме и покрај тоа што живееме во 21 век со универзитети, средни и основни училишта.

.....

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 00:14
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Срамен е чинот да се стават во рамноправна состојба бранителите и припадниците на ОНА.

Политиката е к..ва, стара изрека но никако да научиме и покрај тоа што живееме во 21 век со универзитети, средни и основни училишта.

.....

politikata e takva i si ima pricina a si raboti za nasata celokupna idnina i ke zavrsat site nasi problemi
i da zivee ova segasna politika koj go sakam mnogu.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 00:25
Која сегашна политика?
Ја нема Реал!

Политика која секојдневно оди на “топло-ладно“, политика која ја “палеше“ јавноста во 2001 со “борбени“ реклами да се биде Лав, Тигар, Волк, УЧКА, Терорист....

Политика која дели, радвојува, каде не треба да израмнува и каде ке израмнува кога и е “ќеиф“ поради моменталната политичка состојба?

Немаме ние ниту политика, ниту стратегија, ниту визија ниту цел..... ах да, имаме политика на “своје недам туџе дизам“ и политика кога ке треба да се прикрие нешто тогаш ке се степаат средношколците во Струга или Куманово, или навивачите на Слога или Вардар да направат екцес на меѓуетничка тензија....

Би те прашал искрено, како можеш да очекуваш коалиција на две различни идеологии, ДУИ се декларираат како социјал демократи а ВМРО десно ориентирана демо-христијанска партија.... два сосема различни концепта...

Нели е доволно да се види како функционираме? Жално е само што ги мачат бранителите и да се дирекни во одговорот дека нема да добијат никаква помош. Жално е да бидат третирани како индивидуи кој не заслужуваат почит.

Срамно и жално!



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 00:32
segasnata politika e istoriskiot moment za nasata idnina site nie sakame idnina neli i segasnata vlast raboti za nasata idnina site nedorazbiranja ke zavrsat eden den i site ke bideme srekni.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 00:46
Originally posted by real real напиша:

segasnata politika e istoriskiot moment za nasata idnina site nie sakame idnina neli i segasnata vlast raboti za nasata idnina site nedorazbiranja ke zavrsat eden den i site ke bideme srekni.


Убаво е да веруваш, тоа те исполнува како човек. Убаво е да си оптимист, се надеваш бидејки надежта умира последна, сепак останува последниог миг кога ке се сратнат двете страни лице в'лице знаејки дека преку нишан се гледале.... тешко е тоа!

Треба да си храбар за да го совладаш тој миг и на крај да си пружиш рака еден кон друг, искрено, човечки.

Да заборавиш не можеш затоа па човечки е да простиш.

Јас очајнички сакам да верувам во таа подобра иднина Реал, исто така очајнички сакам децата да ми растат знаејки дека нема да стрепат за утрешнината. Вака ако продолжат да ја водат државата луѓе кој безобзирно ке направат се само да да си ги задоволат своите партиски суети и “празните џебови“, целата “очајничка надеж“ паѓа во вода.

Не можам да си дозволам да верувам дека некој ке биде казнуван поради Х политички причини а некој наградуван исто така поради х политички причини.

Немој да се навредиш, но не можам да замислам дека бранителите ке бидат ставени во иста положба како борците на ОНА. За мене е како да сега се степам со соседот и двајцата бараме обештетување поради нашите нерасчистени соседски причини. Нелогично!

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 01:07
nemoj da mislis deka ako nekoj rekol taka i taka ke bide borcite na ona nema ni da dobijat penzija takva e politikata edno se zboruva a drugo se kazuva a borcite na ona mozebi ke imat penzija ama ne sega segasnata vlast raboti da gi resi site nedorazbiranja i problemi i za site nas ke bide historiski nasata idnina sto ke zavrsat site nedorazbiranja i sigurno deka vo idnina ke se pocituvame uste podobro i se ke bide kako sto treba.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 07:06
Originally posted by real real напиша:

segasnata politika e istoriskiot moment za nasata idnina site nie sakame idnina neli i segasnata vlast raboti za nasata idnina site nedorazbiranja ke zavrsat eden den i site ke bideme srekni.
 
 
Па кажи коj сте вие?Да знаеме за кого работи толку добре и паметно оваа влада?
 
ПС:Като ти гледам локациjaта и ти си од "кандидат пензионерите".....


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 07:27
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by real real напиша:

segasnata politika e istoriskiot moment za nasata idnina site nie sakame idnina neli i segasnata vlast raboti za nasata idnina site nedorazbiranja ke zavrsat eden den i site ke bideme srekni.
 
 

Па кажи коj сте вие?Да знаеме за кого работи толку добре и паметно оваа влада?

 

ПС:Като ти гледам локациjaта и ти си од "кандидат пензионерите".....

ako ti ne znaes politikata da ja razberes i da analiziras sto sum ti ja kriv pa koj tie kriv tebe sto nekoj te laze cel zivot.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 07:46
Што има да и се разбира на оваа политика.Апсолутно неправомерно терористите сакат да грабат уште од Македониja.И се возползват од албанските политичари во владата.....Се е кристално jacно.......Несакате во Македониja да се живи спокоjно.
 
 


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 07:52
neznam koj saka da grabi jas sakam da ziveam zaedno i da me postuvat i da gi postuvam
a pocitot e naj biten nema vrska dali nekoj tebe te laze ama makedonskiot narod e podelen a ne albanskiot nie albancite site sme zaedno ednakvi
kaj vas ima podelenost ne ti go kazuvam ova za inaet tuku se trudam da gi doblizam lugeto zaedno a realnosta ke se menja eden den.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 07:56
Па албанскиот народ ако ни е поделен зошто живите во три држави?Соберете се во териториjата на денешна Албаниja и си бидете заедно......


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 08:01
grujo ke ti kaze za toa podobro zatoa sto ti historija ne znaes a neznaes deka vlasta raboti za idninata za site nas bez razlika na nacionalnost nie treba da ziveme zaedno i da se pocituvame zaedno oti pak ke ziveme zaedno vo realnost a ne vo fanazija.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 08:08

Оваа власт работи само за иднината на албанците во Македониja.За ништо друго не работи.Вие затоа си дозволувате толку многу претензии.....Прво албанскиот jазик да биде официjален,второ сакате терористички пензии,трето......

 
Што ке биде третото?Вероватно албанец президент на Македониja?
 
Кажете направо без да увртате кога ке ja правите Велика Албаниja за да се усмири целиот регион и тоа е?


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 08:12
Originally posted by емил емил напиша:

Па албанскиот народ ако ни е поделен зошто живите во три држави?Соберете се во териториjата на денешна Албаниja и си бидете заедно......

a ti mislis taka a sto misli celiot albanski narod i celiot svet sto saka celiot svet pravda ili nepravda
a zosto sme podeleni taka bevma podeleni ili zaedno bevme.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 08:16
Пред некој ден видов нешто како светла точка во темнината, нешто како искра ... си помислив тоа е реално! Но, како времето одминува сфаќам дека сум се прелагал. Ниту било искра, ниту реално ... дека тоа било само уште едно привидение на мојата желба.мечтаење




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 08:17
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Пред некој ден видов нешто како светла точка во темнината, нешто како искра ... си помислив тоа е реално! Но, како времето одминува сфаќам дека сум се прелагал. Ниту било искра, ниту реално ... дека тоа било само уште едно привидение на мојата желба.мечтаење

kazi brat sto ti e makata.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 08:59
Кажав (прашав) неколку поста поназад. Веројатно си ги прочитал! Никако да добијам конкретен одговор! 

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 16:32
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Кажав (прашав) неколку поста поназад. Веројатно си ги прочитал! Никако да добијам конкретен одговор! 

se sto bilo potrebno da se donese ili zakon ili se drugo si stoi vo miruvanje za nasata idnina da se zavrsi trajno za sekogas a ova vlast za taa nasa idnina raboti bidi siguren vo toa.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 16:35
ova vlast za taa nasa idnina raboti bidi siguren vo toa.

да,работи за нечија иднина...ќе почекаме некоја година да станеме малцинство па можеби ќе поводи сметка и за нас властазбунетост


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 17:05
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ova vlast za taa nasa idnina raboti bidi siguren vo toa.да,работи за нечија иднина...ќе почекаме некоја година да станеме малцинство па можеби ќе поводи сметка и за нас властазбунетост

tacno e toa sto go kazuvas no toa e idnina kako ke rabotime kako ke ni bidat vratite otvoreni kako ke bideme vo eu i mnogu drugi raboti site treba da bideme svesni za idninata kako moze da imame idnina cel zivot se so sporovi neli nikade nesme vo dupka sme ostanale kako nie kako vie mora ot taa dupka da izlezeme kako mladite ke imat idnina ako nie starite sme go jadele barem mladite da imat idnina.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 17:08
i toa...shto pogolemi penzii....se gleda deka se iznamachile lucjeto...pa, redno e i da im se plati...izminatiot ..."trud"!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 17:36
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ova vlast za taa nasa idnina raboti bidi siguren vo toa.

да,работи за нечија иднина...ќе почекаме некоја година да станеме малцинство па можеби ќе поводи сметка и за нас властазбунетост
 
газење%20од%20смеење


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 17:41
па да не е толку тажно колку што е навистина би било многу смешно....

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 17:49
Se razbira deka e tazhno....megutoa nachinot na koj go plesna beshe smeshen. намигнување


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 17:55
начинот на кој го “ плесна “ е многу поблаг одошто нештата се или ќе бидат .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 18:17
Темата не е отворена за да од неа се прават пародии, сатири, црн/бел хумор.
Темата е сериозна поради тоа што се работи за критична категорија на луѓе кои покрај тоа што не ни  се обидоа да го одбенат позивот за одбрана на држата сепак државата ги отфрли..не баре ги заборави. А сега ние (а добар дел од форумов и приѓаме на таа категорија) си правиме досетки или го глумиме Нушиќ  на рачун на тие кои ете има среќа да ги остават животите таму каде што се бореа против терористичката наезда.
Молам, за сериозни коментари на оваа осетлива тема.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 18:31

Секи член на форумов има различен критериj за сериозност ,Орлов. 



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 18:35
Originally posted by емил емил напиша:

Секи член на форумов има различен критериj за сериозност ,Орлов. 



Да но сархазмот и подсмвот не се серозен пристап кон оваа тема на форумоф.
Сепак се работи за критична маса на луѓе.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 19:18
Jac сакам да ги прашам сите "кандидт пензионери" зошто не си бараат пензиjките од Тирана.Нели по време на воjната се бореа за албанската кауза?


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 19:21
Bravo emil...navistina taka treba i da napravat - zatoa shto za BORCI samo tamu mozhat da bidat proglaseni, ili vo Kosovo isto taka. намигнување големо%20гушкање
 



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk