IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Aнтички или словенски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aнтички или словенски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 74>
Автор
Порака
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 15:58
slavjanite ili slavnite se pradedovsci na makedonskiot narod

da se potsetime slavjanite ili skavnite se sosema identicni na venetite.


od venetite poteknuva prviot kral na evropa poznat pod imeto Polifem.


istiot Polifem ima tri sina Ilja,Kelt i Galat.



Nie se ponatamu skoncentrirame na poimot Ilja koj e kral na denesniot Balkan,dodeka drugite delovi od Evropa se na negovite braka kelt i galat (germancite i francite)

Od korenot na Ilja ili kralot na Balkanot se formira ponatamu Troja ili trojancite,ista teritorija so ist narod.

od istiot narod podocna se formira drzavata makedonija koja filip povtorno ja voskresnuva pod starite granici do kade bila Trojanskoto carstvo no i od pred toa Iljadiskoto carstvo.

zaklucok dedovci na Filip i8 Aleksandar se venetite ili slavnite beli luge.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 16:27
демек во Илиjада пушува за историjата на македоните?збунетост
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 17:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:




Незнам како може коине да е Грчки - зар Грците не пишувале и зборувале на Елинскизбунетост

И како може Александар и Филип да се грчки имиња - сите ги
класифицираат како Македонски - зар и Илија,Дона(Донка) се ГРчки имиња
- ти пријателе си во голема депресивна заблуда

Буги, па ти како толку голем ерудит и историчар, зар навистина не можеш да сфатиш толку елементарни нешта или само се правиш на удрен?! Ај да те прашам, од кого за првпат Хелените биле наречени Грци и зошто? За Коине ти објаснив веќе неколкупати ама ајде....Коине не е народ, Буги, тоа е придавка со значење „заеднички“ т.е. официјален јазик, кој за основа го има јонско-атичкиот дијалект на елинскиот јазик! За имињата- има еден збор „етимологија“, си чул за него? Што ти значи тебе името Александар, или Букефал, а веќе и го објаснував тоа овде....     
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 17:43
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Владо, кажи ми зошто Димитрија Чуповски и Ѓорѓија Пулески истотака го споменуваат Александар Македонски како дел од историјата на македонскиот народ? Тие живееле одамна, а и самиот знаеш дека Ѓорѓија Пулески е еден од оние кои ја поставија основата на засебниот македонски јазик, па и ја пишува историјата на македонскиот народ.А еве го и весникот на Димитрија Чуповски, "Македонски глас", на руски е ( мене да бе ми преведуваше малку ), ама прочитај го целиот, ќе најдеш и за Александар Македонски и славата на Македонија во неговото време.http://macedonian.atspace.com/knigi/mak_golos.htmМе интересира твоето мислење за тоа зошто уште тогаш Ѓорѓи Пулески и Димиртија Чуповски го споменуваат Александар Македонски ако ние немаме ништо воопшто со нив.

Македон, на ова ќе ти одговорам кратко и искрено- ги немам читано детално Пулевски и Чуповски,освен некои извдоци, и затоа не можам да коментирам нешто особено. Кога ќе прочитам, ќе отвориме дебата, не е проблем. Поздрав!

Изменето од macedon_alex - 18.Јуни.2009 во 19:05
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 20:32
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

демек во Илиjада пушува за историjата на македоните?збунетост



kako moze da pisuva za makedoncite koga makedoncite se pojavuvaat poslem 3000 do 4000 god poslem trojanskata vojna.celta e sosema druga deka pokolenie na trojancite se makedoncite.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 20:35
pr.kralot - Arhelaj e za potomok na Herakle,i makedonskite kralevi od lozata na argestidite ke bidat primeteni po nosenje na lavja koza na glavata,takvi moneti na likovi na kralevi na makedonsko tlo ima pronajdeni miljoni gospoda.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 21:13
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Anticki Makedonci ili Sloveni? Pasko Kuzman & Lubco Georgievski ` Borjan Jovanovski


http://www.youtube.com/watch?v=HfBdcdHoxPg

http://www.youtube.com/watch?v=ePvMvXr-T_s

http://www.youtube.com/watch?v=O7va1Q2eWnc

http://www.youtube.com/watch?v=S5HyPkED2Wk

http://www.youtube.com/watch?v=lLXMmbXtkTc



http://www.youtube.com/watch?v=DNH4oLF5enw

Vrz osnova na mali logichki fakti donesuva golemi zakluchoci 6.32

http://www.youtube.com/watch?v=H20PXfrJCxc



Изменето од cercetator - 18.Јуни.2009 во 21:15
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 23:52
Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:




Незнам како може коине да е Грчки - зар Грците не пишувале и зборувале на Елинскизбунетост

И како може Александар и Филип да се грчки имиња - сите ги
класифицираат како Македонски - зар и Илија,Дона(Донка) се ГРчки имиња
- ти пријателе си во голема депресивна заблуда

Буги, па ти како толку голем ерудит и историчар, зар навистина не можеш да сфатиш толку елементарни нешта или само се правиш на удрен?! Ај да те прашам, од кого за првпат Хелените биле наречени Грци и зошто? За Коине ти објаснив веќе неколкупати ама ајде....Коине не е народ, Буги, тоа е придавка со значење „заеднички“ т.е. официјален јазик, кој за основа го има јонско-атичкиот дијалект на елинскиот јазик! За имињата- има еден збор „етимологија“, си чул за него? Што ти значи тебе името Александар, или Букефал, а веќе и го објаснував тоа овде....     



Мене Хелените не ме интересираат но пролистувајки раэнораэни книги многу пати имам сретнато дека Елин и Хелен не е исто - исто како што Ромеи и Елин не е исто - но Грците тоа не ги спречува да ја присвојат Виэантиската култура и империја како Грчка.

Ова дебатирање се случува само кај нас,секој паметен човек ке раэбере и ке се согласи дека континуитетот е континуитет и ништо повеке,эначи убаво иэјави Паско,па эар преку ноќ станавме словени,паднавме од эад карпати на гол простор.
Инаку и еден друг факт што не сум го энаел а Паско го иэјави - ние имаме неэнам колку эборови од античкиот Македонски јаэик во денешниот Македонски јаэик - эначи Владо и јаэикот не е чист Словенски и тој има некој континуитет па Турциэмите се многу добар покаэател барем нив неможеш да ги негираш
И благодарам што конечно се согласи со мене и потврди дека Коине не е Елински,Елините имале свој јаэик а Коине е еден вид на Експеранто од античко време и него неможеш да го класифицираш како ничиј или да кажеш дека му припаѓа на некој
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 03:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Инаку и еден друг факт што не сум го энаел а Паско го иэјави - ние имаме неэнам колку эборови од античкиот Македонски јаэик во денешниот Македонски јаэик


104 збора
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 05:38
Originally posted by да          бе да бе напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Инаку и еден друг факт што не сум го энаел а Паско го иэјави - ние имаме неэнам колку эборови од античкиот Македонски јаэик во денешниот Македонски јаэик


104 збора


И ние имаме, ама имаме и турцизми и грцизми и интернационализми. Неаме наш збор за телевизор, компјутеризненадување
Але= Бе
Александар=Дабександар.

Кон врв
Dejan] Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dejan] Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 08:34
За сите тие кои имаат барем малку сомнеж за тоа кои се дали се Словени или нешто друго, еве читајте
http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=19&pid=35&ppid=297&tid=2351

Изменето од Dejan] - 19.Јуни.2009 во 08:35
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 11:23
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:




Незнам како може коине да е Грчки - зар Грците не пишувале и зборувале на Елинскизбунетост

И како може Александар и Филип да се грчки имиња - сите ги
класифицираат како Македонски - зар и Илија,Дона(Донка) се ГРчки имиња
- ти пријателе си во голема депресивна заблуда

Буги, па ти како толку голем ерудит и историчар, зар навистина не можеш да сфатиш толку елементарни нешта или само се правиш на удрен?! Ај да те прашам, од кого за првпат Хелените биле наречени Грци и зошто? За Коине ти објаснив веќе неколкупати ама ајде....Коине не е народ, Буги, тоа е придавка со значење „заеднички“ т.е. официјален јазик, кој за основа го има јонско-атичкиот дијалект на елинскиот јазик! За имињата- има еден збор „етимологија“, си чул за него? Што ти значи тебе името Александар, или Букефал, а веќе и го објаснував тоа овде....     



Мене Хелените не ме интересираат но пролистувајки раэнораэни книги многу пати имам сретнато дека Елин и Хелен не е исто - исто како што Ромеи и Елин не е исто - но Грците тоа не ги спречува да ја присвојат Виэантиската култура и империја како Грчка.

Ова дебатирање се случува само кај нас,секој паметен човек ке раэбере и ке се согласи дека континуитетот е континуитет и ништо повеке,эначи убаво иэјави Паско,па эар преку ноќ станавме словени,паднавме од эад карпати на гол простор.
Инаку и еден друг факт што не сум го энаел а Паско го иэјави - ние имаме неэнам колку эборови од античкиот Македонски јаэик во денешниот Македонски јаэик - эначи Владо и јаэикот не е чист Словенски и тој има некој континуитет па Турциэмите се многу добар покаэател барем нив неможеш да ги негираш
И благодарам што конечно се согласи со мене и потврди дека Коине не е Елински,Елините имале свој јаэик а Коине е еден вид на Експеранто од античко време и него неможеш да го класифицираш како ничиј или да кажеш дека му припаѓа на некој

Ха, абе Буги ова веќе стана- абе знам дека е така, ама ете не сакам да верувам! Тие стотина зборови, веројатно се мисли на стотината македонски глоси воречникот на Хесихиј, еве тука ги имаш:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Macedonian_language

Од сите овие, единствен збор кој што успеав како така да го поврзам со некој наш збор е готан- гуде (прасе). Ама како би го поврзал ти тоа ако за тебе е крајно различно „елински“ и „хеленски“?! Коине не бил есперанто, Буги, есперанто е вештачки создаден јазик на овој или оној начин, кој што секој мора да го научи за да го разбере, коине јазикот го разбирале атинските деца и од 4-5 години.
А дали ти го забележи оној момент во дуелот меѓу Љубчо и Паско кога Љубчо рече дека се согласува дека треба да има преиспитувања на историските моменти ама дека треба тоа да оди со поспор тек, со конференци едно друго, а не на ваков начин, и Паско рече дека се согласува со тоа? И уште со многу други работи се согласи Паско, на едно место рече дека не е вистина дека Александар имал било каква врска со Словените итн.
Во ред е да се гордееме со се што е од македонската почва, ама да се поистоветуваме со Александар, и да го ставаме на пример, пред Гоце Делчев, не знам, според мене тоа е премногу

Изменето од Владо - 19.Јуни.2009 во 11:26
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 12:00
Муабетот со эборовите ми беше дека сепак има конекција што ни славистите не ја порекнуваат - и нормално треба да се дискутира и јас сум потполно против политикава на МАНУ да решава научни погледи на стариот удбашки начин,всушност со Македониэмот тоа и станува эбор,од фиока се вадат многу прашања кои таквите кваэи научници поради недостаток на научна храброст посотјано ја иэбегнуваат темата која не им одговара.

И пак ке повторам во моментов никој не ја негира нашата Славјанска крв иако е убаво и эа тоа да се дискутира - напишав и претходно,во светските научни кругови,видни слависти сеуште тврдат дека научно славјанското потекло е нејасно и недефинирано,како ке эаврши таа прикаэна се надевам дека ке бидеме живи и эдрави па ке доживиме да видиме.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 12:02
pa i ne e nekoj losh rezultat

neznam jas za drugi, no mojot cukun dedo bil u falanga
zatoa si go cekam Alekso na plostadot da si go imam

a tie so mislat deka bile dojdeni ordi, koi ne se ni znae od kade dojdoa

neka ne go gledaat koga kje e tuka

oti bre go zbrisavte postot na bugarinov, sega prvata recenica mi nema smisla
голема%20насмевка



Изменето од anakin - 19.Јуни.2009 во 12:03
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.