IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 86>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 15:32
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

во комшии, белег кај мене...во македонија
 
 
Abe vo cela Makedonija dali ima 2-3 takvi pokrieni zeni...navistina ova e od proveren izvor,se rasprashav....
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 15:43
па значи тогаш сите се кај мене LOL
но во ред е тоа што се држат до традицијата, мене ми е окBig%20smile

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 15:44
само како со таква жена ќе комуницираш?

ајде не јас, или машко, ама на пример вие, жените?
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 16:07
e toa neznam kako se komunicira so takva zena...toa Acelera treba da kaze...site ziveat kaj neaLOLLOLa so pokrieni vernichki sum komunicirala i doma sum odela kaj niv i se e najnormalno...skoro isto kako kaj nasBig%20smilei kaj nas ima popatrijalhalni semejstva vo koi nema da vidish razgolena zena sama so komshijata so prekrsteni noze kako pie kafeWink
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 21:39
таквите жени што се облечени/покриени од глава до пети сум ги видела кога сум поминувала по улица, а таа била со мажот, не сум имала можност да се запознаам , нити пак мислам дека би и дозволиле.Wink

Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:13
ACCELERIA  itaka itaka za zenite shto se zabuleni im gi fatil kamen nozete ama kutrite chupenca od mali godini gi pokrivaat,nemozam dase donachudam.I tolku srceto mie natazeno oti se prosti i plitki shto mu klavaat takov samar na deca.Aj da vidime mazite muslimani shto se praat silni so tepanje na zeni da se zabulat koke je 40 stepeni?ama znaat kako dasi ja gledaat dushata.Verry selfish of tne muslim men.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:34
тоа не е ништо во споредба со она што им го прават на муслиманските девојчиња во некои земји во Африка, еве поупатените нека кажат во кои не ми текнува,
има еден обичај го нарекуваат обрежување а тоа е на малите девојчиња им го обрежуваат клиторисот (Embarrassedморам да се изразам медицински извинетеEmbarrassed) па го осудуваат никогаш да не доживее полово задоволство
фер ли е ова? Confused
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:45
Postoi i vaginalen orgazam Wink
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:48
секако, но тоа ем е неверојатно кај 90% од жените, но не е тоа поентата, тоа тие го прават како религиозен ритуал, која е таа религија што осакатува, па нека не создадел без тоа ако ни било вишок....
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:54
Acelera znam za cleteris imam chitano za taa rabota,navistina za zal ama koj da gi zali.Na tatkoto nemue gajle oti je kerka a majkata nema shto da praj.Mnogu se nerviram so edni bezobrazni shto mu davaat takvi bolki na chupinjata i dosta pati toa idi i do smrt.Ja chitav knigata od taa crnata modelka vo engleska shto je sega i za zal shto pominala.Jas si velam pred da veruvam vo nekoj si vera ispitaa prven neje vazno dali si roden vo nea.Ako ke mi donesi shteta i bolki vo zivotot razmisli dlaboko ama ne go klavaj tvojata religija na decata shto cel nivni zivotke bidat macheni.Da te prasham dali imash prochitano knigata od kralicata vo saudi arabia 2 knigi se ako mozesh da gi najdesh prochitaj.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:59
мислиш на кралицата/принцеза Ранија? тука во Македонија не сум ги сретнала, можно е и да ги немаат издадено тука.Cry
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:17
tie knigi se izvaeni pred 3 ili 4 god.Koga bratmu ja vide prvata kniga mu kaza na tatkomu oti site tajni za zivotot na kralstvoto gi napisha i sakaja mazite od familijata da ja otepaa ama mazotmu oti je shetan niz zapad ne gi ostade i taa poslem toa ja napisha vtorata kniga.potrudise da ja pobarash ke bidesh iznenadena.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 02:40

ПЕТТООДДЕЛЕНЦИТЕ ЌЕ ИЗБИРААТ


Веронаука или историја на религии


Основците од петто одделение од учебната 2008/09 година за нов изборен предмет ќе можат да одбираат меѓу веронаука или историја на религии




Веронаука или историја на религии е новиот изборен предмет што ќе имаат можност да го одберат петтоодделенците од учебната 2008/09 година. Доколку нивниот избор биде веронаука, ќе се запознаваат само со православната и исламската вера, а доколку се одлучат за историја на религии, тогаш ќе ги изучуваат сите религии. Часовите што ќе бидат предвидени со наставната програма по веронаука ќе ги изведуваат дипломирани теолози, а оние од историја на религија - социолози или историчари. Воведувањето на верското образование во училиштата наметна потреба од измени на Законот за основно образование, што поминаа на Влада и веќе се влезени во собраниска процедура. Ова беше и пречката, што обидот за воведување веронаука уште во времето на поранешниот министер за образование Ненад Новковски пред четири години падна на Уставен суд.

- Со оваа измена ние разградуваме еден од последните делови на претходниот систем. Секуларизмот не треба да го сфатиме како државно промовиран и утврден атеизам или антитеизам. Секуларизмот претставува право за избор. Со воведувањето на верското учење настојуваме да ги воведеме младите луѓе за предизвиците во идното глобално опкружување, рече на вчерашниот прес владиниот портпарол Ивица Боцевски.

Според министерот за образование Сулејман Рушити, мнозинството од граѓаните се за изучување на верско образование.

- Живеејќи во време кое е оквалификувано како духовно сиромашно се наметна потребата од воведување на верско образование во основните училишта кое има за цел преку промовирање на универзалните вредности на кои се темелат сите религии да се изгради граѓанскиот дух на учениците. Верското образование ќе иницира процес во кој децата ќе го развијат својот религиозен идентитет и ќе придонесе да се почуствуваат како дел од општеството, вели Рушити.
Министерот за образование смета дека верското образование ќе овозможи продолжување на верското наследство, зачувување на верските заедници, зајакнување на меѓусебната толеранција и почитување на човековите права и слободи.

Основците верско образование ќе изучуваат само една година. Теолозите, социолозите или историчарите за да предаваат веронаука или историја на религии ќе треба да добијат сертификат од Министерството за образование.

Милена ГЕОРГИЕВСКА

Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 04:33
neshto je sumlivo so ovie mitingzi so papata.mozda je poblisku zdruzuvanjeto pravoslavnite so katolicite odkako shto mislevne.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.