IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 46>
Автор
Порака
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 03:55
"When ideas fail, words come in very handy"

Johan Wolfgang Von Goethe
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 04:36
..mojot omilen...
..Arquing on the Internet is like running in the Special Olympics..Even if you win..you are still retarted :)))голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 06:01
"neotugivo e pravoto na sekoj poedinec da zivee vo svojata zabluda"

Nerone of Roma
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 23:33

sekoja nok gi brojam zvezdite
i sekoja nok go dobivam istiot broj
a koga,gi nema da se dobrojat
gi brojam dupkite sto gi ostavile...
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 03:48

...an emotional responce sometimes better than an intelectual one...

 
 
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 16:44
Ne e tesko da se bide dobar, tesko e da se bide praveden.(Viktor Igo)
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 19:09
Набљудувањата и доживувањата на немиот осаменик воедно се нејасни и попродорни отколку кај дружељубив човек, неговите мисли се потешки, почудни и секогаш осенчени со тага. Повеќе отколку што треба, го интересираат слики и забележувања од кои инаку лесно би се ослободил со еден поглед, насмевка, промена на мислење; тие се продлабочуваат во молчење, стануваат значајни, се претвораат во настан, авантура, сеќавање.
 
Смрт во Венеција- Томас Ман
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 14:44
Ова го пронајдов во едно застарено списание. Сакам да го споделам со вас, меѓутоа не знам дали сум на вистинската тема.(Ако постои соодветна тема, упатете ме)

Магаре

Еден ден магарето на еден селанец паднало во бунар. Животното со часови се мачело и тагувало, додека селанецот се обидувал да смисли нешто и да го извлече. Најпосле се одлучил. Бидејќи животното било старо, а бунарот и така требало да се покрие, најдобро решение било да се откаже од спасувањето на кутрото животно. Ги повикал соседите да му помогнат. Сите грабнале по една лопата и почнале да го посипуваат бунарот со ѓубре измешано со земја. Во почеткот магарето сфатило што се случува, па почнало очајнички да тагува. Но, тогаш на општо чудење, магарето се смирило и по некое време селанецот погледнал во бунарот. Бил запрепастен од она штп го видел. Со секоја лопата фрлена лопата, што паѓала на неговиот грб, магарето правело нешто восхитувачко. Ќе го истресело ѓубрето од својот грб и потоа ќе се искачело повисоко. Колку повеќе ѓубре фрлале селаните, толку магарето повисоко се искачувало. Наскоро селаните восхитено гледале како магарето зачекорило по работ на бунарот и среќно излегло од дупката.

Ајде кажете како го разбирате ова.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 15:16
    
        ЦРНИОТ КРУГ НА СУДБИНАТА

    Лете, во честаците, во шаверот, во вискоизвишените пченки и во овоштарниците потпалените момчиња од селото ги плашеа девојките што си го чуваа тесното меѓу нозете за до венчавка дека ќе станат како онаа од вампиребаната, дека влакненцата околу тесното трње ќе им се сторат, дека наутро жилети ќе мочаат,оти вампирите кога влегувале го правеле тоа преку душатаz, никако низ тесното,ама семето секогаш го истурале во утробата и од него се оплодувале некои малечки суштества што имале расчаталени рокчиња со врвови како жилети.
     Девојките не сакаа да бидат од вампиребени. Која девојка сака влакненцата околу тесното трње да и се сторат? Ниедна девојка не сака наутро жилети да моча.
Ако не првата, ако не втората, тогаш третата или четвртата ноќ белите момински бутови се расчаталуваа срамежливо во честаците, во шаверот, во вискоите пченки и во овоштарниците, а тесното ја почнуваше молитвата на спасот: ооооооох, оче наш, кој си на небеси, не дозволувај да бидам од вампиребена; колковите се креваат, се одлепуваат од тревата и молитвата јачи посилно, „Оооооох, Богородичке, мајчичке, не давај влакненцата трње да ги ми стори нечастивиот,“, се разгоруваат честаците, шаверот, виссоките пченки и овоштарниците од огнот што го блува ламјата меѓу моминските бутови со млечна боја, „Оооооооооооооооох, Свети Илија, Свети Трипуне, Света Огнена....“ бара спасение молитвата од сите домашни и недомашни светци и спасители на душата, „оооооооооох, мили, та премили огнопалци, буторасчаталувачи и колкокревачи, излете од пеколот со спасение за душите што не сакаат да мочаат жилети наутро.

БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 14:54
Кога сакате да постигнете нешто,добро отворете си ги очите,сосредоточете се на целта и бидете сигурни во она што го сакате.Никој не може да ја погоди целта со затворени очи.
 
Не верувај во ветувањата.Светот е пренатрупан:богатство,конечен спас,вечна љубов.Некои луѓе се во состојба се да ветат,други пак да го голтаат секој збор што им нуди подобри дни.Оние кои ветуваата а не исполнуваат,на крајот ги чека чувство на немоќ и на фрустрација,а истото има се случува и на оние што грчевито се фаќаат за празните ветувања.
 
                                                Демонот и госпоѓица Прим-Пауло Коелјо
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 17:24
Budenje-Antoni de Melo
          Pogolemiot broj od lugeto se zaspani. Se ragaat zaspani, ziveat zaspani, se zenat i mazat zaspani, gi odgleduvaat decata zaspani, umiraat zaspani, nikogas ne budejki se vistinski. Nikogas ne uspevaat da ja razberat ubavinata i cudesnosta na toa sto go narekuvame covecka egzistencija.
          Site misticari na svetov, bez ogled na nivnata religija ili filozofija, se soglasuvaat vo edno: deka se e dobro, se e dobro. Duri i ako caruva haos, se e dobro. Toa e, se razbira, paradoks.
          Eden covek tropa na vratata od sobata na svojot sin. "Carli", vika, "razbudi se!" "Ne sakam da stanam tato", mu odgovara Carli. Tatkoto vika:"Stanuvaj, moras da odis na uciliste" "Ne sakam da odam na uciliste", veli Carli. Tatkoto prasuva:"A, zosto ne sakas?" "Poradi tri pricini", veli Carli. "Kako prvo, na uciliste mi e zdodevno, vtoro ucenicite mi se potsmevaat, a treto go mrazam ucilisteto." Tatkoto mu odgovara:"Dobro, sega jas ke ti kazam tri pricini poradi koi moras da odis na uciliste:prvo toa e tvoja dolznost, vtoro zatoa sto imas cetirieset i pet godini, a treto zatoa sto si direktor."
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 17:25
-Praiskonskiot grev ne e vo toa sto Eva go izela jabolkoto, tuku sto cuvstvuvala potreba da go spodeli so Adam ona sto go doziveala, od strav da ne cekori po patot sama i bez nicija pomos.
-Zivotot e kus, ili premnogu dolg, za da mozam da si dozvolam da go ziveam tolku loso.
-Ozboruvanjata ne ubivaat, tie se cena na uspehot.
-Koga veke nemav sto da zagubam, jas dobiv se. Koga prestanav da bidam ona sto sum, se najdov sebesi. Koga doziveav ponizuvanje i celosna potcinetost, stanav slobodna.
-Umetnosta na seksot e vo umesnosta da se kontrolira gubenjeto na kontrolata.
-Najsilna e onaa ljubov koja moze da ja pokaze svojata slabost.

11 minuti-Paolo Koeljo
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 17:27

Koga sedam pred vratata na nekoja taverna
jas, bozicata Ishtar,
jas sum prostitutka, majka, sopruga, bozestvo,
jas sum ona sto se narekuva Zivot,
iako vie me narekuvavte Smrt.
Jas sum ona sto se narekuva Zakon,
iako vie me narekuvavte beznacajna.
Jas sum ona sto go barate
i ona sto go najdovte.
jas sum ona sto go rasfrlate
i sega gi sobirate moite delcinja.

****

Zosto jas sum prvata i poslednata
Jas sum vospevana i prezrena
Jas sum prostitutka i svetica
Jas sum sopruga i devica
Jas sum majka i kerka
Jas sum racete na majkata
Jas sum bezdetna i moite deca se nebroeni
Jas sum srekno vdomena i nemazena moma
Jas sum taa koja dava zivot i koja nikogas nemala porod
Jas sum uteha za bolkite na poroduvanjeto
Jas sum sopruga i soprug
i mojot maz e toj sto me sozdal
Jas sum majka na mojot tatko
Jas sum sestra na mojot soprug
a toj e mojot otfrlen sin
Pocituvajte me sekogas
Zasto jas sum soblazliva i velicestvena
                                                        Himna na Izis, otkriena vo Nag Hamadi
                                                        ( III ili IV vek od nasata era)
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 17:28

Prorokot-Halil Gibran

Togas rece Almitra: Zboruvaj ni za ljubovta.
A toj ja krena glavata i gi pogledna lugeto, i molk zavladea megu niv. I so silen glas rece:
Koga ljubovta ke ve povika, sledete ja, iako nejzinatapatista se tvrdi i strmni.
I koga kriljata nejzini ke ve ponesat, prepustete im se, iako mecot skrien megu nejzinite perja moze da ve rani.
I koga vi zboruva, veruvajte i, iako nejziniot glas moze da gi raznisa vasite sonista kako sto severniot veter ja pustosi gradinata.
Bidejki, kako sto ljubovta ve krunisuva, taka i ke ve raspnuva. Bidejki, kolku vi pomaga da rastete, tolku i ve potsekuva.
Kako sto ke se iskacuva do vasite visini i ke vi gi miluva najneznite granki sto treperat na sonceto, taka ke vi se simnuva vo korenjata i ke gi protrese dodeka se pripivaat za zemjata.
Kako snopovi od zito taa vo sebe ve sobira.
Taa ve tolci za da ve ogoli.
Taa ve see za da ve oslobodi od vasite luspi.
Taa ve mele dodeka ne pobelite.
A potoa ve stava na svojot svetol ogan, za da stanete leb za Bozjata sveta gozba.
Sevo ova ljubovta ke vi go napravi za da gi doznaete tajnite na svoeto srce i spored toa znaenje da stanete parce od srceto na samiot Zivot.
No, ako vo svojot strav barate samo ljuboven mir i ljubovno uzivanje, podobro vi e da ja pokriete golotijata svoja i da zaminete od gumnoto na ljubovta, vo svetot bez godisni vreminja, kade ke se smeete, no ne so polna nasmevka, i kade ke placete, no ne so site svoi solzi.
Ljubovta ne dava nisto, osven sebe i ne zema nisto osven sebe.
Ljubovta nema nisto nitu taa moze da se ima;
Bidejki, na ljubovta i e dovolna ljubov.
Koga ljubite ne treba da kazete:"Bog mi e vo srceto", tuku podobro:"Jas sum vo Bozjoto srce."
I ne mislete deka mozete da upravuvate po pat na ljubovta, bidejki ljubovta stom vidi deka ste vredni za toa, upravuva so vasiot pat.
Ljubovta ne mectae za nisto drugo osven za toa samata da se ispolni.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.