IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 28>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 10:04
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Поне трима министри и 8 години управление не се прави от безправни турци.
Като гледам от 1 300 000 македонци около 150-200 "професионални" македонци се оплакват че нямат права! от 7,5 млн. население това прави --0,00002 % от населението. Такъв процент е в рамките на статистическата грешка. Ако бяха повече щяха да успеят поне един селски кмет да изберат на последните избори!
И не забравяйте в България е доходно да си "професионален" македонец. В началото на демокрацията бяха на заплата към сръбкото посолство уж да подържат гробовете на сръбски войници в България сега вече са на щат към вашите власти. ( по думите на председателя на ОМО)Изкарват се пари да знаете така че кандидаствайте за работа дорде е време!

България е пример за това как много различни народности могат да живеят заедно без да се пролива кръв!



Повеќе македонци се, само вашата влада од ИНАЕТ нејќе да ги признае....од ИНАЕТ.....
Не ги вбројувам исклучоците како овој чичково што е Иван..
Браво, тоа е европски човек.....
Кој 7 милиона бе, вие сте 4 милиона ....2 милиона се од различен етнос, вие сте нација од 4 милиона....
Вие ги криете статистиките за македонците во Пиринска не ги вбројувате нив како малцинство...
И зошто мора да ги мешаш србите во секој разговор/???
Зошто мислиш дека ако ги мразам бугарите, дека сум еве на пример србофил????
Што ако ги мразам и србите од кај го знаеш ти тоа????
Зошто ако сум против Бугарија, треба тоа да значи дека јас сум србофил??
Кој ве учеше така жити се???
Дај ми една причина зошто мислиш така???Зошто???
И човеку ќе треба и вас да ве викаме русофили зошто и вие во 1889 година, кога станавте независна држава, имавте носталгија по СССР.......
Ќе треба и вас да ве викаме русофили, зошто и вие во тие времиња(пред 18 години) имавте носталгии по СССР......



Изменето од Vladimir88 - 29.Февруари.2008 во 10:08
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 10:46
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Поне трима министри и 8 години управление не се прави от безправни турци.
Като гледам от 1 300 000 македонци около 150-200 "професионални" македонци се оплакват че нямат права! от 7,5 млн. население това прави --0,00002 % от населението. Такъв процент е в рамките на статистическата грешка. Ако бяха повече щяха да успеят поне един селски кмет да изберат на последните избори!
И не забравяйте в България е доходно да си "професионален" македонец. В началото на демокрацията бяха на заплата към сръбкото посолство уж да подържат гробовете на сръбски войници в България сега вече са на щат към вашите власти. ( по думите на председателя на ОМО)Изкарват се пари да знаете така че кандидаствайте за работа дорде е време!

България е пример за това как много различни народности могат да живеят заедно без да се пролива кръв!



Повеќе македонци се, само вашата влада од ИНАЕТ нејќе да ги признае....од ИНАЕТ.....
Не ги вбројувам исклучоците како овој чичково што е Иван..
Браво, тоа е европски човек.....
Кој 7 милиона бе, вие сте 4 милиона ....2 милиона се од различен етнос, вие сте нација од 4 милиона....
Вие ги криете статистиките за македонците во Пиринска не ги вбројувате нив како малцинство...
И зошто мора да ги мешаш србите во секој разговор/???
Зошто мислиш дека ако ги мразам бугарите, дека сум еве на пример србофил????
Што ако ги мразам и србите од кај го знаеш ти тоа????
Зошто ако сум против Бугарија, треба тоа да значи дека јас сум србофил??
Кој ве учеше така жити се???
Дај ми една причина зошто мислиш така???Зошто???
И човеку ќе треба и вас да ве викаме русофили зошто и вие во 1889 година, кога станавте независна држава, имавте носталгија по СССР.......
Ќе треба и вас да ве викаме русофили, зошто и вие во тие времиња(пред 18 години) имавте носталгии по СССР......

 
1."Повеќе македонци се, само вашата влада од ИНАЕТ нејќе да ги признае....од ИНАЕТ..... "  Това са глупости. Признават се като македонци като местоживеене, но не като народност. И никой не ги тортира.
2. "Кој 7 милиона бе, вие сте 4 милиона ....2 милиона се од различен етнос, вие сте нација од 4 милиона...." Нацията е 7,5 милиона и се състои от различни народи (етноси). 
3. "Вие ги криете статистиките за македонците во Пиринска не ги вбројувате нив како малцинство..." Ония статистики от началото на 50-те години, когато под натиска на Кремъл и Тито насила беха помакедончвани македонските българи? Да, не ги показваме. От друга страна обаче може би би било по-добре да се покажат за да се видят злосторствата на Коминтерна.
4. "И зошто мора да ги мешаш србите во секој разговор/???" Защото ви направиха това което сте в момента.
5. "Зошто мислиш дека ако ги мразам бугарите, дека сум еве на пример србофил????" Не си сърбофил, но си техна креатура (по манталитет).
6. "Што ако ги мразам и србите од кај го знаеш ти тоа????" Може и да ги мразиш. Това мен не ме засяга.
7. "Зошто ако сум против Бугарија, треба тоа да значи дека јас сум србофил??" Не е потребно да си србофил за да мразиш българия. По-горе обясних за връзката със сърбите.
8. "И човеку ќе треба и вас да ве викаме русофили зошто и вие во 1889 година, кога станавте независна држава, имавте носталгија по СССР..." Ти сериозно ли го задаваш тоя въпрос? Все пак Русия ни освободи от Турция през 1878 г. Съвсем друга тема за дискутиране е каква е била целта на тая война.
9. "Ќе треба и вас да ве викаме русофили, зошто и вие во тие времиња(пред 18 години) имавте носталгии по СССР..." Преди 18 години немаше никаква носталгия, защото ние де факто се бехме "задунайская губерния". Сега у некои хора има носталгия, но те са много по-малък процент от носталгията у вас по Титова Югославия. И това у вас е напълно рабираемо. Все пак Македония през това време беше профитер. Губещи бяха Словения и Хрватска (те и затова първи се отделиха).


Изменето од Oho Boho - 29.Февруари.2008 во 10:48
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:46
Така си е Охо Лепак,ние креација на Србите а вие креација на Турко-Монголите,па затоа ве викаме татари,не ве докрстија туркомонголитенамигнување

На крајот видиш дека ништо заедничко немаме,терајте си работаголема%20насмевка


Изменето од Boogie - 29.Февруари.2008 во 23:46
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Така си е Охо Лепак,ние креација на Србите а вие креација на Турко-Монголите,па затоа ве викаме татари,не ве докрстија туркомонголитенамигнување

На крајот видиш дека ништо заедничко немаме,терајте си работаголема%20насмевка
 
Прав си Буги. Ништо заедничко немаме. не ти разбрав ни еден сбор.намигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:05
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Така си е Охо Лепак,ние креација на Србите а вие креација на Турко-Монголите,па затоа ве викаме татари,не ве докрстија туркомонголитенамигнувањеНа крајот видиш дека ништо заедничко немаме,терајте си работаголема%20насмевка


Прав си Буги. Ништо заедничко немаме. не ти разбрав ни еден сбор.намигнување



Па вие говорите македонски старословенски јазик..
Вашите ханови говореле на мајчиниот јазик , турски, и после тоа се префрлиле на грчки


Вие говорите на македонски старословенски јазик...ве описменивме. ние
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:17

За хановете си прав. Относно македонския старословенски език съм на друго мнение. Там да се разберат историчарите. Айде чао за сега, штото морам да одим на пиво. Чао!

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:47
Владе турко-монголов сака да каже дека тоа што одговара е ок а тоа што не му одговара не е ок.
ТуркоМонголска работанамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:55
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

За хановете си прав. Относно македонския старословенски език съм на друго мнение. Там да се разберат историчарите. Айде чао за сега, штото морам да одим на пиво. Чао!



И сега како тој јазик може да е ваш кога тој јазик е македонски старословенски јазик или македонски јазик кој бил користен во средновековието но со тек на времето мутирал........

Како може да е тој ваш јазик кога вашите ханови зборувале турски, па после грчки..
Сигурно и населението или античките бугари зборувале на истиот јазик

Ајде поздрав..
Мавни едно пиво и за мене.


Изменето од Vladimir88 - 01.Март.2008 во 14:57
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:58
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Поне трима министри и 8 години управление не се прави от безправни турци. Като гледам от 1 300 000 македонци около 150-200 "професионални" македонци се оплакват че нямат права! от 7,5 млн. население това прави --0,00002 % от населението. Такъв процент е в рамките на статистическата грешка. Ако бяха повече щяха да успеят поне един селски кмет да изберат на последните избори! И не забравяйте в България е доходно да си "професионален" македонец. В началото на демокрацията бяха на заплата към сръбкото посолство уж да подържат гробовете на сръбски войници в България сега вече са на щат към вашите власти. ( по думите на председателя на ОМО)Изкарват се пари да знаете така че кандидаствайте за работа дорде е време! България е пример за това как много различни народности могат да живеят заедно без да се пролива кръв!
Повеќе македонци се, само вашата влада од ИНАЕТ нејќе да ги признае....од ИНАЕТ..... Не ги вбројувам исклучоците како овој чичково што е Иван.. Браво, тоа е европски човек..... Кој 7 милиона бе, вие сте 4 милиона ....2 милиона се од различен етнос, вие сте нација од 4 милиона.... Вие ги криете статистиките за македонците во Пиринска не ги вбројувате нив како малцинство... И зошто мора да ги мешаш србите во секој разговор/??? Зошто мислиш дека ако ги мразам бугарите, дека сум еве на пример србофил???? Што ако ги мразам и србите од кај го знаеш ти тоа???? Зошто ако сум против Бугарија, треба тоа да значи дека јас сум србофил?? Кој ве учеше така жити се??? Дај ми една причина зошто мислиш така???Зошто??? И човеку ќе треба и вас да ве викаме русофили зошто и вие во 1889 година, кога станавте независна држава, имавте носталгија по СССР....... Ќе треба и вас да ве викаме русофили, зошто и вие во тие времиња(пред 18 години) имавте носталгии по СССР......


1."Повеќе македонци се, само вашата влада од ИНАЕТ нејќе да ги признае....од ИНАЕТ..... " Това са глупости. Признават се като македонци като местоживеене, но не като народност. И никой не ги тортира.

2. "Кој 7 милиона бе, вие сте 4 милиона ....2 милиона се од различен етнос, вие сте нација од 4 милиона...." Нацията е 7,5 милиона и се състои от различни народи (етноси).

3. "Вие ги криете статистиките за македонците во Пиринска не ги вбројувате нив како малцинство..." Ония статистики от началото на 50-те години, когато под натиска на Кремъл и Тито насила беха помакедончвани македонските българи? Да, не ги показваме. От друга страна обаче може би би било по-добре да се покажат за да се видят злосторствата на Коминтерна.

4. "И зошто мора да ги мешаш србите во секој разговор/???" Защото ви направиха това което сте в момента.

5. "Зошто мислиш дека ако ги мразам бугарите, дека сум еве на пример србофил????" Не си сърбофил, но си техна креатура (по манталитет).

6. "Што ако ги мразам и србите од кај го знаеш ти тоа????" Може и да ги мразиш. Това мен не ме засяга.

7. "Зошто ако сум против Бугарија, треба тоа да значи дека јас сум србофил??" Не е потребно да си србофил за да мразиш българия. По-горе обясних за връзката със сърбите.

8. "И човеку ќе треба и вас да ве викаме русофили зошто и вие во 1889 година, кога станавте независна држава, имавте носталгија по СССР..." Ти сериозно ли го задаваш тоя въпрос? Все пак Русия ни освободи от Турция през 1878 г. Съвсем друга тема за дискутиране е каква е била целта на тая война.9. "Ќе треба и вас да ве викаме русофили, зошто и вие во тие времиња(пред 18 години) имавте носталгии по СССР..." Преди 18 години немаше никаква носталгия, защото ние де факто се бехме "задунайская губерния". Сега у некои хора има носталгия, но те са много по-малък процент от носталгията у вас по Титова Югославия. И това у вас е напълно рабираемо. Все пак Македония през това време беше профитер. Губещи бяха Словения и Хрватска (те и затова първи се отделиха).



Охо Бохо..
Повели еве го вашето признавање...
Еве ти одговор на сите твои глуповки..
http://www.makedonika.org/NarodnaVolja/July.2006/stat_link3.html
Ако сакате да сте европска земја ќе треба европски да размислувате, не како цигани!


Изменето од Vladimir88 - 01.Март.2008 во 16:41
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 15:50
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Ако сакате да сте европска земја ќе треба европски да размислувате, не како цигани!

Влади, ние сме Европска земjавеке втора година... Тоа е факт. Требе вие да се држите како европеjци ако сакате да влезете во Европата.
Но со вакви статии како на Владимир Тулевски шансите отиват кон нулата.

За сведение: еве коj е Владо Тулевски:

Бившиот дописник на “Нова Македонија” од Софија и екс главен и одговорен уредник на “Вечер”, Владимир Тулевски има завиден по квантитет опус на македонскиот медиумски простор. Но дали некогаш сте запаметиле нешто од неговите писанија, ве впечатлила ли некоја убава мисла и мудар заклучок во текстовите што тој ги потпишува? Владимир Тулевски во новинарските кругови во Бугарија најмногу е познат по тоа што во пијана состојба знаел да кажува колку големи Бугари биле неговите претци во Тетово, а потоа следниот ден отрезнет да доаѓа кај бугарските колеги и да ги моли да не го објавуваат тоа што тој го кажал за да не му се прават проблеми од југословенската, или следствено, од македонската амбасада. Како типичен профил на режимски новинар однегуван во духот на авнојско-асномска Македонија, Владимир Тулевски ни покажува до кој степен омразата и необјективноста можат да ја отрујат човековата душа.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:00
Ако зборуваме за факти и ние сме европска земја,Владе ти кажуваше за Европско размислување,култура и почитување на соседите и самиот себеси.Е тука сте цигани  турко монголчиња,ни 10 унии како Европската неможат во тоа да ви помогнат тука треба самите да си застанете и признаете самопочитување,респект кон соседите и европска културанамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:20
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ако зборуваме за факти и ние сме европска земја,Владе ти кажуваше за Европско размислување,култура и почитување на соседите и самиот себеси.Е тука сте цигани турко монголчиња,ни 10 унии како Европската неможат во тоа да ви помогнат тука треба самите да си застанете и признаете самопочитување,респект кон соседите и европска културанамигнување


Дуле
Ти кажа Буги во еден текст јасно и гласно
Немам што да додадам повеќе
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:20
Вие не сакате Европа. Според Владо Тулевски вие сакате Кина(демек братучедите на татаро-монголците):

Неделава добивме уште една лоша вест и студен туш. Се слушна дека за Македонија немало убави зборови на последниот форум во Лисабон каде се собраа лидери и министри за надворешни работи на земјите од ЕУ, кога станало збор за влез во европскиот клуб. Тоа се случило благодарение на Грција која успеала да не искодоши за сите да ни свртат грб. Најжално и најнечесно од се е толкувањето на бриселската бирократија, според која на членките на ЕУ не им се исплатело да ја поддржуваат Македонија и да си прават проблеми со Грција. Заклучокот бил дека Македонија и не е толку важна за Унијата и дека нема многу пријатели ниту во Брисел ниту во европските центри.

Се прашувам, ако е така, ако Македонија нема пријатели во Европа, што бара да се интегрира со непријатели. Со кое право тогаш и со кој образ најбезобразно и најцинично разни комесари, блазирани типови и дипломатски фолиранти ни се качуваат секојдневно на глава, не советуваат, не лажат, божем не бодрат, не караат и се однесуваат кон нашиот народ како кон некое заостанато племе. Ете им ја Грција, па нека и истураат таму редовно неповратни милијарди евра како и досега и нека ја развиваат додека нејзините политички и бизнис елити ја оговараат и ја клеветат Македонија, како маалски баби, седејќи со скрстени раце и чекајќи милостиња од ЕУ подзинати како кленови...
...Меѓутоа, никој не ни е виновен. Самите сме. Наместо да градиме поблиска соработка со вистинските пријатели, кои по се изгледа повеќе ги имаме во светот отколку во Европа, ние упорно го подаваме де едниот, де другиот образ да ни удираат шлаканици од Брисел и да се мајтапат со нас крајно потценувачки, мизерно и арогантно. Една Кина, која стопати е поголема од Европа, повеќе ни подава рака и не почитува како народ. Да не говорам за Руската федерација и низа други далечни, но значајни и уважени земји кои брзо одат напред.

Ама ние? Ние сме се фатиле за ЕУ како слепци за стап. Барем да им дадеме на знаење дека постојат и други алтернативи!
----
Виж каде сака да ве прати Тулевски...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:48
ЈАден туркомонголски вид,не го гледаш сарказмот,не знаеш да читашнамигнување

Ние сме Европска земја сакале ние или не тоа е факт,пишував за вашата туркомонголска култура,за вашите туркомонголски видувања кон работите и ете одговор од Дуле во неколку реда но без разбирање,без поента и изведен заклучок.Сега сваќаш ли дуле колку циганска култура имаат туркомонголските соседи на Македонијасреќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.