IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 120121122123124 173>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 17:19

Фрчковски ќе ја руши Владата со ДУИ и ДПА, па потоа и спомениците 


овој Фрчковски како некој радикал ми се чини дека се прави размислување
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 22:02

Што па овие од ВМРО толку рипаат за некаков предлог од некого,за премиер од албанска националност?.

Тоа ни најмалку нема да влијае на настаните..

Што ако денес е македонец,кога половина од министрите или заменици се албанци..за власт врз сопствениот народ,се продадоа..

Ако ДУИ излезе,а ќе излезе од коалиционата влада,тогаш ќе појадат пак.."у планине"и од таму ќе бараат права..!.

за жалење ќе бидат...овојпат.

Ќе видете дека сум бил во право..!вртење со очи



...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 22:49
Originally posted by емил емил напиша:

Фрчковски ќе ја руши Владата со ДУИ и ДПА, па потоа и спомениците 


овој Фрчковски како некој радикал ми се чини дека се прави размислување


Бог да чува!

И ваквите сакаме да дојдат на власт?


Ако ДУИ, сепак, позитивно изненади и излезе од владата, тогаш треба да се подготви ново владејачко мнозинство, а не техничка влада. Потоа со француски клучеви ќе ги рушиме спомениците, вели Фрчковски во колумна за Фокус.

ljubomir.jpg-500

А потоа, ааа потоа ! Ќе ни остане една концептуална уметничка акција - сите со француските клучеви и растурај тоа спомениците“, пишува Фрчковски.

kolumna.jpg-500

Ова не е прв политичар од редовите на СДСМ кој дава ваква изјава за спомениците. Секретарот на партијата, Андреј Петров, пред неколку месеци рече дека кога ќе дојдат тие на власт, за доброто на граѓаните, ќе ги срушат спомениците.

Сепак, Фрчковски беше првиот политичар од СДСМ кој рече дека премиер би можело да биде Албанец без никаков проблем

http://kurir.mk/makedonija/vesti/84020-Frckovski-ke-ja-rusi-Vladata-so-DUI-i-DPA-pa-potoa-i-spomenicite


Ајдееее... што водачи на СДСМ беа овие кои се фалат дека штом ќе дојдат на власт ќе јадат живи луѓе и со француски клучеви ќе рушеле споменици ?!?!? На вакви ли ќе им дадеме власт ? Вакви сакаме да не водат ???

Ова е светска срамота !

Ваквите изјави ги читаат дипломатите од светот, луѓето од кои бараме подржа за влегување во светските организации, банкарите од кои ќе бараме инвестицијски кредити, странските инвеститори... 

Некои во државава уште живеат со варварски менталитет.

После ваквите изјави од перјаниците на СДСМ јас дефинитивно кревам раце од надежта дека нешто позитивно ќе се случи со опозицијата. Дури сега позицијата ми изгледа како единствена опција за подобра иднина на Македонија. Оти оноа другото, со онакви лидери,  само ќе не врати во камeно доба.


Сега воопшто не им верувам на кажаново:


Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

 
Еве ти го и демантот јавно од страна на СДСМ 

Реакција: СДСМ нема намера да партиципира во влада каде премиерот ќе е од ДУИ

сдсмм
прочитано: 450

Опозициската СДСМ денеска преку соопштение реагира на пласираните тези на македонските здруженија во Австралија, каде се истакнува дека тие се против премиер Албанец, во евентуална коалиција помеѓу СДСМ и ДУИ.


Тогаш реплицирав:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тогаш немам причина да се сомневам во спротивното.

Сега велам, не им верувам и за долго време нема да им верувам. Народот точно вели дека волкот може да си го менува крзното, ама ќудта не! Овие луѓе се токму такви како што постојано јавно говорат и никогаш нема да се сменат. Не знам како е со вас, можеби тоа на некој му се допаѓа оти наоѓа нешто  блиско и заедничко со ваквите луѓе, но јас навистина не сакам да бидам асоциран со нив.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 23:09
Незнам кој е поголем шутрак....
тој што најавува дека ќе руши споменици (иако знае дека тоа е вон секој разум и не може да се случи по никоја цена)....или тој што како слеп за стап се фатил за тоа и цврсто верува дека тоа ќе биде така...
абе маме еба Латас...начека малоумници што како мали деца седат и му го голтаат секој збор шо му излегува од уста и ги ора како бавча....смеење 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 23:42
А ти навистина помисли дека некој верува оти овие буквално ќе појдат по улици да јадат живи луѓе и со клучеви да кршат споменици ??? голема насмевка Потполно си ја промашил поентата.

Битно е нивото на интелигенцијата на лугето која им дозволува  јавно да изјавуваат дека ќе јадат живи луѓе и дека ќе рушат споменициизненадување

И ако има некои кои тоа не го гледаат тогаш или изигруваат наивност или се навистина безнадежно наивни. А можеби се сложуваат со таа интелигенција, кој знае??? збунетост














Изменето од Messenger - 12.Септември.2012 во 00:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 00:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

А ти навистина помисли дека некој верува оти овие буквално ќе појдат по улици да јадат живи луѓе и со клучеви да кршат споменици ??? голема насмевка Потполно си ја промашил поентата.

Битно е нивото на интелигенцијата на лугето која им дозволува  јавно да изјавуваат дека ќе јадат живи луѓе и дека ќе рушат споменициизненадување

И ако има некои кои тоа не го гледаат тогаш или изигруваат наивност или се навистина безнадежно наивни. А можеби се сложуваат со таа интелигенција, кој знае??? збунетост


..a mene mi e ushte pobitno,

....nivoto na inteligencija na onie
kloishto,


...seriozno gi sfatiule toj shto go kazal toa,
...pa makar i javno da bilo !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 04:25
Заклучок - човекот е несериозен и е еден од челниците на другите несериозни човекојадци во СДСМ.

Таквата група на несериозни луѓе ја водат СДСМ и сериозно се подржувани од некои граѓани на Македонија. изненадување


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 04:27
ОМДОхридскиот Рамковен Договор има многу недостатоци, а владеењето на правото мора да има предност
12.09.2012 Вашингтон Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) е многу загрижена за бројните немили настани во Македонија предизвикани од страна на албанските лидери и јавни службеници. ОМД ја повикува македонската влада да обезбеди целосно владеење на правото низ територија на Република Македонија, и да не дозволи охридскиот рамковен договор да биде изговор овие дела да поминат неказнети. ОМД цврсто верува дека овој договор има многу недостатоци и се повеќе го дели македоснкото општество по етничка линија.

Повеќе на:



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 04:32

Македонија е во опасност од Бранко Црвенковски се додека тој е вклучен во нејзините политички работи, велат од Обединетите Македонски организации во Канада (ОМОК).

omok.jpg-240Тие реагираат на последните информации за можна коалција меѓу СДСМ и ДУИ и најавите за премиер Албанец.

-Тој веќе предлог е вмешан во политичката во Македонија и требаше одамна да се повлече. Но, тој продолжува да манипулира и калкулира како да зграби политичка моќ по секоја цена. Досега, Црвенковски направи коалиција со политички партнери со кои нема ништо заедничко, во подготовка за следните локални избори. Неговата цел е да победи на локалните избори и да изнуди предвремени парламентарни избори. Може да се очекува дека коалициските партнери на Црвенковски ќе добијат голема награда за поддршката – можеби позицијата премиер, се вели во соопштението на ОМОК.

Според Македонците во Канада, ваквите постапки на Црвенковски не соодветствуваат на некој кој искрено работи во интерес на Македонија.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 14:44
Причина повеќе да не гласам ниту за едните ниту за другите...
Едните се со француски клучеви у раце, а другите си пишуваат писменца за јавноста и ги пласираат преку разно разни организации... Дефинитивно ама баш дефинитивно нема да гласам... Нек се сликаат и двете страни.. А дека ќе продолжам да критикувам, ќе продолжам уште повеќе...
Едноставно сум згрозен од тоа како власт се однесува спрема опозиција.. Главен мегдан и приоритет на оваа власт беа и сеуште се... Битката за уништување на опозицискиот блок, како и претворање на народните пари во лични добра за поединци, а капак на се е виткање кичма пред албанците во Македонија...

А пак кога гледам кој се мести од другата страна коса ми се крева...

На кантар двете работи измерено имаат еднаква тежина... Всушност дури имам и една добра дефиниција за општеството во кое живееме... Нај арно да се преименува во лоповско општество... Од проста причина што само легалните лопови просперираат во државава. Ги има и тоа во огромен процент и кај двете страни..

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 21:32
Не ме зачудува твојот избор... токму поради игрите на партиите и суштинското неменување на состојбите во државата, во САД до пред последните избори гласаа само околу 32% од сето гласачко тело. 

Од друга страна, сметам дека и тоа не е решение... имено, доколку се откажуваш од гласање тогаш самоиницијативно се откажуваш од твоето влијание врз решавањето кој ќе ја води твојата држава во следниот период и истовремено си го одѕемаш правото потоа да гo критикуваш оноа за кои не си имал интерес да гласаш.

Оти не може еднаш да се кажe дека не не интересира кој ќе биде на власт, а подоцна да ги критикуваме онoj коe не не интересирал голема насмевка . Ако се откажуваме од изборот на нашиот водач тогаш de factо се откажуваме и од неговата критика.

Се надевам дека ме разбираш.среќа





Изменето од Messenger - 12.Септември.2012 во 21:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 22:46
Напротив... тогаш го имам апсолутното право да ги критикувам било едните ако останат, или другите ако се вратат на власт, бидејќи не ги сакам и не сум ги гласал.. А искрено мојот 1 глас веруј нема да го промени текот на настаните, туку ако отидам и заокружам некој број, тоа би било чисто заради моја лична сатисфакција.. Но кога гледам дека тоа не би променило нешто значајно во државава си викам поарно и да си дремам со ливчето од спортска у рука мож ќе ќарам некој денар...
Така да послатко ќе ми биде ако знам дека не сум гласал, отколку да ја направам истата грешка како пред 6 години па сега си ја колнам раката и самиот себеси... Не вреди ниту една партија толку за да може да ми го манипулира разумот... Факт од кој нема да се одвојам никогаш...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 22:48
MRNMKD-NP...ќе гласа за мене.Знам.газење од смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 22:56
Originally posted by zagor zagor напиша:

MRNMKD-NP...ќе гласа за мене.Знам.газење од смеење


Така е... ти ќе ме носиш на пиво и ќебапи, а јас најдоле на ливчето ќе пишам Загор ТеНеј за градоначалник... да
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 120121122123124 173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.