IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Науката против Веронауката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Науката против Веронауката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 27>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 14:16
Не се плаши... али мене како човек “од науката“ ме привлекуваат... чудни работи... несекојдневни... да ги посматрам, анализирам... испитувам.
Чисто онака...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 16:13
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Не се плаши... али мене како човек “од науката“ ме привлекуваат... чудни работи... несекојдневни... да ги посматрам, анализирам... испитувам.
Чисто онака...


чудно како те привлекува наука, а не можеш да сфатиш 4 едноставни точки што ти ги објаснувам во 10 поста...

да не си Ал - Хемичар случајно? LOLLOLLOL


Изменето од аџија - 06.Мај.2007 во 16:14
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 17:21
Kрена раве од дискусијата...

Не знам можеби да сум верник ќе сфатев зошто се другите народи “примитивни заостанати “, или би ми “смрделе“ луѓе од друга вера. Али ете не. Мене ми се исти.
4.Точки???? тоа се Четри ЈАС “ЈАС ТВРДАМ, ЈАС МИСЛАМ, ЈАС ВЕЛАМ, ЈАС, ЈАС ЈАС.
Ти мислиш дега луѓето живееле подобро во робовладетелство, јас велам не. Дека во робовладетелство и во феудализма биле слободни душебрижни и среќни.. јас не. Ти овде пласираш свои мислења сакајќи да ги прикриеш како некакви си “Факти“ (факт на жими мајка)судиш за среќа и доброта на луѓе кои не ги познаваше и кои живееле векови пред тебе, а не знаиш ни самиот дали си среќен. Се заплеткуваш во сопствени мисли паѓаш во наивни замки кои сам себеси си ги поставуваш.  И дискутираш на тема на која ... па не би требало...
Ајде уште една логичка “мисленка“ околу среќата.
Пред 2-3 недели поминав покрај црква, по литургијата излегоја 30-40 воглавном постари луѓе, озбилни, се поздравија, поправија муабет еден со друг малку и секој по дома. Кој замислен, кој озбилен. немаше насмевки, радост, смеа... Истата вечер.. од кино, излегоја преку сто луѓе, сите насмеани, расприкажани, полни со еуфорија, оптимизам... Па не знам мене ми изгледаа многу среќни. Ете како визуелните ефекти, камери, прожектори, добар сараунд и други “науки“ можат да развеселат луѓе.
Сеа ... шо прајме ?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 19:54
абе вие сте биле погуб жив...OuchOuchOuch

јас мислев разговарам со луѓе што знаат барем што е иронија...Embarrassed

сега треба ко првачиња да ве водам низ цел образовен систем, за да дојдеме до темава...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:14
Конечно сфати каде ти е нивото на дискусии.
Кај првооделенците
Остај не нас
Ние сме озбилни чичковци.
Оди играј се.. нуло позитивна хехехеее
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:17
Confusedna shto lichi ovoj komentar...chichkoConfused
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:25
белегче... уживкај...

најлесно ми е да претрпам штета, само некој да не мора да го голта егото поголемо од умот...Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:30
Originally posted by beleg beleg напиша:

Confusedna shto lichi ovoj komentar...chichkoConfused

Продолжувам и се надоврзувам на предходен пост.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:32
ај сеа крај на маалските муабети, и back to the topic... Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:40
Науката го унапреди човековиот живот. Му донесе поудобен, полагоден живот, подолговечен, му влеа надеж на болните, му даде прилики и шанси на луѓето повеќе од колку го имаа порано. 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:42
Науката му донесе на човекот динамит, со кој гради патишта и тунели

ама и се разнесува...

така да, ко ќе видиш...

пак останува позитивна нула... Big%20smile
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:53
А јажето кое му помага на човекот да врзи работи а некој со него и беси друг човек... и тоа ли е зло... или дали е зло секирата која му носи благодет на дрвосечачите но сепак и некој убива некого со неа, а да не зборуваме за ножевите кои му олеснуваат работата на домаќинките а некој го користи за да убие друг човек, и што да кажиме за библијата која некој ја користи за да проповеда мир а некој со неа во раце поведе големи војни?
ПС
Бог му даде на човекот раце за да работи а луѓето ги користат да му нанесат зло и да убиваат и малтретираат со тие раце други луѓе... Заклучок (по св.Аџија) Рацете се позитивна нула и ич не му допринесуваат на човекот да биди среќен туку го прават недобар, осамен отуѓен.....
А бе ова нема крај. Ова испадна супер тема!!!


Изменето од Чорбаџија - 06.Мај.2007 во 20:59
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:55
науката му даде на човекот нуклеарна енергија...

со која произведува топлина и струја...

но со истата веќе разнесе 300.000 и кусур свои сограѓани во Јапонија, и којзнае колку со Чернобил, и којзнае уште колку ќе разнесе и оштети...

позитивна нула...Big%20smile
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 20:59
Бог му даде на човекот око да гледа и да биди среќен но луѓето го користат за да нишанат со него за да убијат друг човек
Заклучок
Окото е позитивна нула и го прави човекот несреќен отуќен и полош


Изменето од Чорбаџија - 06.Мај.2007 во 21:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.