IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 45>
Прашање: DALI VI SE DOPAGA BG. MUZIKA ?
Одговор Гласови Статистика
7093 [48,44%]
7098 [48,47%]
433 [2,96%]
20 [0,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 10:21
Originally posted by Biotix Biotix напиша:

Врска си немаат песните у ниеден момент не наликуваат српската и албанската башка на албанската автор е македонец нели кој сам си кажа дека песните се сосема различни.....

Како и да е  ВРСКА НЕМААТ ЕДНА СО ДРУГА.......


Originally posted by Biotix Biotix напиша:


Posledno nesto sto slusav bese bugarskata eurosong pesnica.......
Plagijatori zivi,,,,,



Значи видя че българската е плагият а за сръпската и албанската викаш че са съвсем различни

И след тези твърдения смяташ ще можеш да постираш в "Музика"???
Кон врв
Biotix Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biotix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 13:25
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by Biotix Biotix напиша:

Врска си немаат песните у ниеден момент не наликуваат српската и албанската башка на албанската автор е македонец нели кој сам си кажа дека песните се сосема различни.....

Како и да е  ВРСКА НЕМААТ ЕДНА СО ДРУГА.......


Originally posted by Biotix Biotix напиша:


Posledno nesto sto slusav bese bugarskata eurosong pesnica.......
Plagijatori zivi,,,,,



Значи видя че българската е плагият а за сръпската и албанската викаш че са съвсем различни

И след тези твърдения смяташ ще можеш да постираш в "Музика"???


Абе българчета најди го новиот албун на Juno Reactor  и ке си ја најдеш  "българската" песна.... која е иста на оригиналот , са разлика од српската....
Кон врв
Biotix Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biotix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 13:32
Originally posted by Biotix Biotix напиша:

Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by Biotix Biotix напиша:

Врска си немаат песните у ниеден момент не наликуваат српската и албанската башка на албанската автор е македонец нели кој сам си кажа дека песните се сосема различни.....

Како и да е  ВРСКА НЕМААТ ЕДНА СО ДРУГА.......


Originally posted by Biotix Biotix напиша:


Posledno nesto sto slusav bese bugarskata eurosong pesnica.......
Plagijatori zivi,,,,,



Значи видя че българската е плагият а за сръпската и албанската викаш че са съвсем различни

И след тези твърдения смяташ ще можеш да постираш в "Музика"???


Абе българчета најди го новиот албун на Juno Reactor  и ке си ја најдеш  "българската" песна.... која е иста на оригиналот , са разлика од српската....


ДА, МОЖАМ да постирам во "Мѕзика" ...!!!!
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 10:11
Originally posted by Biotix Biotix напиша:


Абе българчета најди го новиот албун на Juno Reactor  и ке си ја најдеш  "българската" песна.... која е иста на оригиналот , са разлика


Да да - разбира се че има българската песен на JunoBig%20smile
Оди и си я слушай "God is God" Big%20smile
http://www.youtube.com/watch?v=VPNcwWM0qlABig%20smile


И кой и защо ме прати на БАНLOL
аааааа?OuchOuch некой Бугератор ли го направи?


Въпрос на форума на Juno Reactor:

Have you heard the Bulgarian entry to the '07 Eurovision Song Contest, Voda by Elitsa Todorova & Stoyan Yankulov? It's quite nice song, but I think the bassline is straight from the "Tetsujin" by Juno Reactor and Don Davis. Might be that I'm unaware of possible work/treaty between the duo and Ben Watkins or that kind of background beat is thought to be too general, in which case I apologize for the duo.


и отговора:
I've been getting loads of myspace mail re this...
Good on 'em, I hope they win, I've plagiarised so much from Bulgaria, it is there turn, bass line is a bit Masters of the Universe but hey so what. I think she should sing on a Juno Tune, there's  is to good to win the Eurovision surely?

Значи до сега Вода е плагиат на

Navras
Master of the Universe
Tetsujin
Море Сокол Пие
Павле ми Пие
Море Митра Пере


Изменето од m__g__ - 26.Мај.2007 во 10:45
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 13:33
ето един плагиатLOL

http://www.youtube.com/watch?v=ciQ77vmeqgE

Clap
Кон врв
Biotix Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biotix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 02:50
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

ето един плагиатLOL

http://www.youtube.com/watch?v=ciQ77vmeqgE

Clap


Битно ПЛАГИЈАТ е....

Али да подобро е од некоја Payner ГЛУПОСТ.....Ying%20YangNukeExclamationLOLLOLLOL
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 08:36
ето още плагиатиLOLLOLLOL

http://www.youtube.com/watch?v=NhPS23r0Ncc


Кон врв
John Lennon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај John Lennon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 01:43
nemozam da ja podnesam,od patiki me vadit
Flower Power
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 08:37
Originally posted by John Lennon John Lennon напиша:

nemozam da ja podnesam,od patiki me vadit


Как е сега Джони - Много специално поздравче за тебе Джони - от Трио Спешен Случай.

Карай Джони - Трио Спешен Случай

Пада летен здрач,
Джони свири пак
свойто кънтри
насред селото.

Припев:
Карай  Джони, карай
всичко тече,
но уви не всичко се пие.LOL

Половин век,
хич не беше лек,
като мравки тук живеехме.

Припев...

Не една мечта
всеки обеща,
но на думи как да вярваме.Shocked

Припев...

Хора без земя,
и земя сама,
пак ще ражда само бурени.Ouch


Припев...

Колко плач, колко страх
помнят душите ни
а светът зад стената си свиркаше.Shocked

Припев...


Изменето од m__g__ - 30.Мај.2007 во 09:12
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 19:33
Aj ve molam stajte go textot na Anelia - Nezno s  l'zha


Refreno ide vaka :

vjarvav slepo v'v tebe
i na vsjaka tvoja l'zha
l'gal si me
a nea
si pregrshtal
nezhno v noshta
Кон врв
Dorian22 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dorian22 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 16:08
Mene mi se dopagja bugarskata muzika i nemam nikakvi predrasudi vo vrska so nea. Tocno e deka bugarskiot pop-folk ne e reprezent na bugarskata muzika vo celina, iako moram da dodadam deka od site tie "pevici" na Payner edinstveno mi se dopaga Gloria. Prekrasna e!Wink
Кон врв
Dorian22 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dorian22 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 17:09
Koga podobro ke razmislam, sakam da reagiram za nesto sto mi izgleda beskrajno smesno. Zosto Bugarite ni go kradat nasiot avtenticen vonvremenski naroden zvuk? Ja tretiraat makedonskata narodna muzika kako del od svoeto kulturno nasledstvo i gi peat nasite pesni kako da se nivni. "Makedonskata pesen" ne e bugarska. Bugarski narodni pesni spored mene se trakiskite koi vsusnost se peat na bugarski jazik. Ostaj sto ni gi kradat izvornite pesni koi nasiot narod gi peel so vekovi, tuku zgora na se imaat nekoj festival (mislam Sandanski bese) kade bukvalno gi preslikuvaat (copy/paste) pesnite od nasite renomirani festivali na novosozdadena makedonska narodna pesna "Folk Fest Valandovo", "Cvetnici", "Ohrid fest", "Filigrani" i sl. Kolku za ilustracija, nesto sto lani me iznasmea do solzi - na toj nivniot festival pobedi BISER BALKANSKI - najubavata himna na makedonskiot narod ispeana od Goce Nikolovski koja svoevremeno pobedi na Folk Fest Valandovo 1991. Bez taa pesna ne pominuva niedna makedonska veselba, vo Makedonja i megu nasite vo dijasporata i so tekot na vremeto taa se obnarodila, a tie najdoa vo 2006 godina da ja pustaat na niven festival kako novosozdadena narodna pesna. Ne bi me cudelo godinava da pobedi Zajdi zajdi jasno sonce ili Majka na Marika dumase hahaha. Jas znam deka ne moze da mu se odolee na makedonskiot folklor zosto e eden od najubavite i najbogati svetski folklori, ama so usul be luge.:-))
Кон врв
морски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај морски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 18:58
Originally posted by Dorian22 Dorian22 напиша:

Koga podobro ke razmislam, sakam da reagiram za nesto sto mi izgleda beskrajno smesno. Zosto Bugarite ni go kradat nasiot avtenticen vonvremenski naroden zvuk? Ja tretiraat makedonskata narodna muzika kako del od svoeto kulturno nasledstvo i gi peat nasite pesni kako da se nivni. "Makedonskata pesen" ne e bugarska. Bugarski narodni pesni spored mene se trakiskite koi vsusnost se peat na bugarski jazik. Ostaj sto ni gi kradat izvornite pesni koi nasiot narod gi peel so vekovi, tuku zgora na se imaat nekoj festival (mislam Sandanski bese) kade bukvalno gi preslikuvaat (copy/paste) pesnite od nasite renomirani festivali na novosozdadena makedonska narodna pesna "Folk Fest Valandovo", "Cvetnici", "Ohrid fest", "Filigrani" i sl. Kolku za ilustracija, nesto sto lani me iznasmea do solzi - na toj nivniot festival pobedi BISER BALKANSKI - najubavata himna na makedonskiot narod ispeana od Goce Nikolovski koja svoevremeno pobedi na Folk Fest Valandovo 1991. Bez taa pesna ne pominuva niedna makedonska veselba, vo Makedonja i megu nasite vo dijasporata i so tekot na vremeto taa se obnarodila, a tie najdoa vo 2006 godina da ja pustaat na niven festival kako novosozdadena narodna pesna. Ne bi me cudelo godinava da pobedi Zajdi zajdi jasno sonce ili Majka na Marika dumase hahaha. Jas znam deka ne moze da mu se odolee na makedonskiot folklor zosto e eden od najubavite i najbogati svetski folklori, ama so usul be luge.:-))


А защо не се пеят на Тракийски?LOLLOLLOL
А за "Зайди, зайди..." на тебе може да ти е чудно, ама за за всички е ясно и отдамна!

Кон врв
Dorian22 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dorian22 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 19:10
Pa pejte si gi vasite trakiski i rodopski pesni, pa ako sakate i makedonskite ama ne gi pravete bugarski zosto nikogas ne bile i nikogas nema da bidat. Site na Balkanot i vo svetot znaat deka se toa pesni ispeani od makedonskiot narod. No, vo izvesna mera mozam i da razberam zosto se peat kaj vas, zosto vo Pirinska Makedonija ziveat golem broj asimilirani i bugarizirani Makedonci koi i posle eden vek ne mozat da si gi zaboravat korenite.Cry I najprost covek moze da zabelezi deka se ispeani vo podracjeto kade aktivno se zboruva makedonskiot jazik. Tie ne se reminiscencija od nekoja bugarska provincija. A za Biser balkanski nema sto da sporime - odi vo Valandovo i niz cela Makedonija i prasaj gi lugeto dali ja ispeal Goce Nikolovski (na folk fest Valandovo 1991 koga cela sala se fati na oro so solzi vo ocite) ili Nikolaj Slaveev minatata godina na festivalot za b'lgarsko-makedonska pesen? LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL 

Изменето од Dorian22 - 25.Јуни.2007 во 19:12
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 45>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.