IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зар сите Религии не водат кон Господ.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зар сите Религии не водат кон Господ.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Автор
Порака
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 23:08
Инаку одговор на темата: НЕ.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
camerlengo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај camerlengo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 23:30

Od kade znaes deka ista vera kako Mareto imale? Bese tamu da vidis? Ili samo pogoduvas na tepka? Kako vprocem i za ostanatoto?

Kaj vas novovercite se e na zimi majka i zimi oci.

Изменето од camerlengo - 18.Септември.2009 во 23:32
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 01:38
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Смешното е во тоа што Мараната те прашува тебе да наброиш 10 христијани од тоа време, а и самата не може да наброи ниту 5 верници од трети век кои веруваат како неа голема%20насмевка


Вангеле  зошто да оди до трети век повели 11 од први кои веруваат како маран Ата.




Не кажувај приказни. Верата на Мараната нема многу допирни точки со верата на апостолите.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 02:09
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:


Вангеле  зошто да оди до трети век повели 11 од први кои веруваат како маран Ата.


 
Сакаш да кажеш дека апостолите верувале како денешниве православци?

Покажи ми каде апостолите осветувале вода?
Покажи ми каде апостолите се молеле на покојни верници?
Покажи ми каде апостолите се молеле на Мојсеј, Авраам, Исак, Јаков, Ное, Лот, Илија, Еремија, Исаија, Јован Крстител итн?
Покажи ми каде апостолите користеле икона од некој од горенаведениве?
Покажи ми каде апостолите се поклонувале на лешевите од верниците (мошти)?
Покажи ми каде апостолите принесувале свеќи за живи, за мртви, за здравје и сл?
Покажи ми каде апостолите и се молеле на блажената Марија? Каде ја нарекле најголема, пресвета, преблагословена, владичица?
Покажи ми каде апостолите дозволиле да им се поклонуваат? (А од друга страна има јасен цитат каде што апостол Петар одбива поклонување)
Покажи ми каде на апостолите им бацувале раце?
Покажи ми каде апостолите носеле свештенички одора, великодостојнички мантии и огромни златни крстови на нив?
Покажи ми каде апостолите проповедале етнофилетизам?
Покажи ми каде апостолите се прекрстувале со рацете?
Покажи ми каде апостолите мафтале со кандила?
Покажи ми каде апостолите се мешале во политика?
Покажи ми каде апостолите се побратимувале со власта?
Итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 05:41
Евангелосче, наместо да ни пишуваш раскази, поезија и рецитали на форумов, те молам, дај пиши имиња на 10-тина верници, еве, не мора да се од 3-ти век, ќе ти олеснам, нека бидат од 10-ти век, кои верувале како тебе?

Или нема ниту еден таков? Некако многу го избегнуваш тој список.

п.с. чудо како тоа во трети век гинеле стотици илјадници христијани од страна на незнабожечките цареви, а не ви останало НИТУ ЕДНО име на таков христијанин во вашата архива
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 13:59
 
Bronhi, ако верата на твојата соверничка Maran Ata е иста како и верата на апостолите, тогаш зошто таа ги избегна прашањата погоре? трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Bronhi, ако верата на твојата соверничка Maran Ata е иста како и верата на апостолите, тогаш зошто таа ги избегна прашањата погоре? трепкање


Затоа што пред тие 20 прашања што поетски ги изрецитира, тебе и на твојата соверничка ви беше поставено само едно единствено прашање, т.е. задача: да наброите само 10 христијани по име кои во 3-ти век загинале Христа ради, а верувале исто како вас
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:15

Ти тоа прашање и го постави на мојата соверничка, а не мене. Потоа јас ти го поставив истото прашање тебе, но ни ти не одговори на сопственото прашање.

Затоа јас подигнав други прашања, за да ја споредиме нашата вера со верата на апостолите - бидејќи во рамките на нашите различни вери тие ни се заедничко подмножество.

Зарем не е најдобро да ја споредиме верата со првите христијани? Со оние кои беа постојано со Исус и врз кои слезе Светиот Дух?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:17
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Смешното е во тоа што Мараната те прашува тебе да наброиш 10 христијани од тоа време, а и самата не може да наброи ниту 5 верници од трети век кои веруваат како неа голема%20насмевка


Не бе, братче, ќе ти набројам такви ако сакаш, само да знаеш дека и тие 10 мина што не верувале како мене, не верувале ни помеѓу себе исто, затоа што биле еретици и анатемисани од Црквата. Па ти слободно можеш да избереш со кој еретик си го делиш верувањето


Со седмиот еретик.


И ова треба да се смета за паметен коментар?


Не, не. Драга моја пак утна. Овој е смешниот, а тој преходно-паметниот.

Изменето од Rita.MD - 20.Септември.2009 во 14:18
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:37
EvAngelose, ќе ти пишам 10 имиња на такви кои не верувале како нас православните, не е проблем тоа, ама очекувам и ти да ја исполниш таа задача.

А со понатамошниот твој предлог, свесно или несвесно тврдиш дека после апостолите, не постоеле Христијани од првите неколку века кои ја држеле верата каква што им била предадена од апостолите, туку дека после 21 века сега ти ја држиш. Не бегај, соочи се со историјата која го кажува спротивното.

А „дискусијата“ со Rita.MD не е од некоја голема вредност, очигледно, кога не знае да комуницира како возрасен, зрел човек. Или можеби сеуште е дете?   
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:43
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А „дискусијата“ со Rita.MD не е од некоја голема вредност, очигледно, кога не знае да комуницира како возрасен, зрел човек. Или можеби сеуште е дете?   


Аха, второ одделение сум. Како погоди?

Ти ми постави прашање и јас како културна личност ти одговорив.

Човек не може да те разбере: ако не ти вратат цимолиш дека не ти одговараме, а ако го сториме тоа, тогаш сме деца, незрели, глупави и што ли уште не. Тогаш ич не ме прашувај.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 15:15
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

EvAngelose, ќе ти пишам 10 имиња на такви кои не верувале како нас православните, не е проблем тоа, ама очекувам и ти да ја исполниш таа задача.
 
Лесно е да се наведат 10 имиња кои НЕ ВЕРУВАЛЕ како вас православните. За тоа е доволно да се напишат само имињата на апостолите и веќе имаме 12 такви имиња среќа
Но јас велам да напишеш 10 имиња од 3 век кои ВЕРУВАЛЕ како вас православните, ако воопшто има такви.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 15:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

EvAngelose, ќе ти пишам 10 имиња на такви кои не верувале како нас православните, не е проблем тоа, ама очекувам и ти да ја исполниш таа задача.

 

Лесно е да се наведат 10 имиња кои НЕ ВЕРУВАЛЕ како вас православните. За тоа е доволно да се напишат само имињата на апостолите и веќе имаме 12 такви имиња среќа

Но јас велам да напишеш 10 имиња од 3 век кои ВЕРУВАЛЕ како вас православните, ако воопшто има такви.


ЕвАнгелос, не ми треба листа на Христовите Апостоли, туку на Христијани од 3-ти век кои верувале како тебе.

А листата на 10-тина Христијани од 3-ти век, кои верувале како мене, е следнава:

1. Св. Василид војник († 202 г.)
2. Св. Наркис Ерусалимски († 213 г.)
3. Св. Корнилиј Римски († 253 г.)
4. Св. Кипријан Картагински († 258 г.)
5. Св. Дионисиј Александриски († 265 г.)
6. Св. Григориј Неокесариски (†ок. 266 г.)
7. Св. Иполит Римски († 268 г.)
8. Св. Павле маченик за време на императорот Аврелијан (270-275)
9. Св. Кирјакија († 289 г.)
10. Св. Теон Александриски († 300 г.)

Се надевам дека и од тебе ќе видам ваква културно уредена листа со Христијани од 3-ти век кои верувале како тебе.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 16:05
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А листата на 10-тина Христијани од 3-ти век, кои верувале како мене, е следнава:

1. Св. Василид војник († 202 г.)
2. Св. Наркис Ерусалимски († 213 г.)
3. Св. Корнилиј Римски († 253 г.)
4. Св. Кипријан Картагински († 258 г.)
5. Св. Дионисиј Александриски († 265 г.)
6. Св. Григориј Неокесариски (†ок. 266 г.)
7. Св. Иполит Римски († 268 г.)
8. Св. Павле маченик за време на императорот Аврелијан (270-275)
9. Св. Кирјакија († 289 г.)
10. Св. Теон Александриски († 300 г.)
 
Кажи ми кој од овие верувал во митарства како што веруваш ти?
Кој од овие се поклонувал пред икона како тебе?
Кој од овие бацувал икони?
Кој од овие осветувал икони?
Кој од овие принесувал свеќи за здравје, за живи, за мртви како тебе?
Кој од овие ја нарекувал блажената Марија: преблагословена, пресвета, владичица, царица, господарка како што ти ја нарекуваш?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.