IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 114115116117118 824>
Автор
Порака Обратен редослед
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:35
am protobugrski plemena sa

ko bea bushmeni ke se vikaha bushmeni

ko bea tungizi ke se vikaa tunguzi

ko bea mongoli  ke se vikaha mongoli

ko mea makedonci - ke se vikaha makedonci

se vikale balgari oti sa balgari



Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:26
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


jas si ja znam istorijata - nemoj da mi stavash  kapani
Не ми одговори на едно многу битно прашање:
Што народ се тие племиња на кои припаѓале Болгарите -Прото Бугарите?
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:26
delumna - nedelumna - greshka si e greshka
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:23
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Дуло кланот владее со Бугарија све до христијанскиот период, ....


greshka
Делумна грешка, затоа што Дуло кланот владее со Бугарија од 681 - 997 година, освен во краткиот перод од 753 - 777 кога се менуваат неколку владетели од други кланови......
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:18
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Вака d4 b3, бидејќи велиш грешка одговори ми те молам:
Кој ги обедини Татарските племиња во 632 година?
Дали кан Кубрат беше од Утигур Болгарите, од кланот Дуло?
Дали кан Кубрат ја основа првата Бугарска држава?
За влезот на Балканот погрешно напишав, синот на кан Кубрат, кан Аспарух навлегува на овие територии....
Од кој клан беше последниот кан кој владееше со Бугарија пред превземање на христијанството?
Што народ се тие племиња на кои припаѓале Болгарите -Прото Бугарите?
Немој само те молам да исфрлиш теорија дека како Србите , така и Бугарите се божји народ и дека од нив почнува светот и векот....


1. Tatari vo 632 ne e imalo ushte
2. Od dulo se razbira - ama od Asparuh do Boris i imalo ishte nekolko klana

jas si ja znam istorijata - nemoj da mi stavash  kapani


Изменето од d4 b3 - 03.Август.2010 во 00:19
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:14
Вака d4 b3, бидејќи велиш грешка одговори ми те молам:
Кој ги обедини Татарските племиња во 632 година?
Дали кан Кубрат беше од Утигур Болгарите, од кланот Дуло?
Дали кан Кубрат ја основа првата Бугарска држава?
За влезот на Балканот погрешно напишав, синот на кан Кубрат, кан Аспарух навлегува на овие територии....
Од кој клан беше последниот кан кој владееше со Бугарија пред превземање на христијанството?
Што народ се тие племиња на кои припаѓале Болгарите -Прото Бугарите?
Немој само те молам да исфрлиш теорија дека како Србите , така и Бугарите се божји народ и дека од нив почнува светот и векот....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 23:19
Грешка - ТуркоМонголите не биле Тјуркско племе туку биле Ескимско само вие не знаетеголема%20насмевка
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 22:47
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Прото Бугарите се номадско племе, според некои историчари од Татарско потекло, или Турско потекло, но никаде не сум сретнал Монголско....



изненадување
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 22:46
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Дуло кланот владее со Бугарија све до христијанскиот период, ....


greshka
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 22:45
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Што се однесува до Бугарите, слично како и Хуните,  во седми век доаѓаат на Балканот од Централна Азија на чело со кан Кубрат...


greshka
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 21:14
Што се однесува до Бугарите, слично како и Хуните,  во седми век доаѓаат на Балканот од Централна Азија на чело со кан Кубрат кој ги обединува Бугарските племињата од регионот на Кавказот и течението на Волга во 632 година (денешен Татарстан и Чувашија) и ја создава првата Бугарска држава. Болгарите, или Прото Бугарите се номадско племе, според некои историчари од Татарско потекло, или Турско потекло, но никаде не сум сретнал Монголско....
Дуло кланот владее со Бугарија све до христијанскиот период, кога после владеењето на кан Кубрат и неговиот син кан Аспарух со ширењето на државата, и по владеењето на кан Крум кој ги носи првите закони, Борис I го превзема христијанството во 9ти век....
Прото Бугарите се мешаат со локалното население, и слично како кај Унгарците,воглавно се губат оние типични азиски црти (иако и во Бугарија и денес може да се сретнат такви).
Така да, тоа е историјата и почетокот на Бугарската држава, нема жто да се одзема или додава....
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 20:51

Посоченото видео има цел да го прикрие потеклото на Унгарците, а тоа е нивното Хунско потекло(и ден денес најголема атракција се јавачките вештини негувани уште од Хунското владеење). Основачот и прв владетел е Атила, Хунски водач, а Хуните се номадско племе од кај денешна Волга, Русија.Со време се измешале со соседите, но и денес може да се најде и по некој Унгарец со типични Азиски (Хунски) црти на лицето.....

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 17:37
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 17:35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 114115116117118 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.