IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 24>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 15:03
Тоа што е посебно интересно во ситуацијава, е што Исламот како религија не може да се ослони врз тоа што се нарекува внатрешна веродостојност на една религиозна книга, од едноставна причина што таму нема такви пророштва кои докажуваат со нивното исполнување за виситнитоста за таа книга. А бе смотан ни еден, еднаш веќе ти пишав, без знаење не пишувај! Знаеш ли дека к*ранот, како последна книга, нема потреба да содржи пророштва, а Библијата, која што треба да најави други објави и пратеници, секако дека треба и има такви нешта. к*ранот, објавуван во текот на 23 години, и неизменет во ниедно слово до ден денешен, за разлика од вашата која е менувана секагаш по потреба, и не постои оригинал! Ако сакаш да ја провериш автентичноста на к*ранот, во ред, ќе отвориме друга тема.

Од друга страна, Библијата преку 1600 години е пишувана. Има безброј пророштва што се исполнети во самата книга. Значи нивото на веродостојност на едно многу многу повисоко ниво. Ааа, да секако. Мислам, веќе ти спомнав и треба да ти е јасно, како и на останатите.

И во безизлез, сега муслиманите се обидуваат да искриват некои библиски стихови, кои е толку јасно на што се однесуваат, ама не им одговара, за да докажат дека Коранот бил во право. Не се работи за искривување, туку за вистинско, вистинито, рационално и логично објаснување на јасните работи! Не ги менуваме стиховите, туку дословно ги пренесуваме. Или можеби не си ја читал Библијата?!

Прашањето останува: Зошто тогаш не и верувате на библијата и станете христијани? Да, веруваме во вистинитите пророштва, а тие не учат да го следиме последниот Божји пратеник, Мухаммед! Значи, ние подобро ја сфаќаме Библијата и учењето на сите пратеници, вклучувајќи го и Исус, од вас!

Многу нелогичности, а малку јунаци за права дискусија. Аџија, самиот си нелогичен, и тоа од авион се гледа. Се фати во клопка па се нервираш. Немој, не чини тоа така. Иди дообразувај се, па врати се!
И овие даија и просветителот дојдоа со некакви свои фрустрации и веднаш почнаа со навреди. Напротив, како што веќе ти пишав, ти и останатите, почнавте први. А јас, сам, на вам доличен начин ви одговарам, додека ПРОСВЕТИТЕЛОТ дејствува на еден многу примерен начин. Би било добро кга би се огледале на него. Ако е муслиман, алал да му е, добар пример. А ако не е го повикум во ислам. (а се си мислам дека е, ако му е такво името)
Но не ме чуди, муслимани се! (Ouch)
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 15:20
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

за разлика од вашата која е менувана секагаш по потреба
Аргументирај: кој, кога, што сменил ?
 
 
И без изрази како: "А бе смотан ни еден"
Од Модератор
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 15:27

OOOOOO   DAILJA SE NAREKUVAS PRAVOVEREN I SITE DRUGI GI OMALOVAZUVAS NO TVOITE LAGI SEKOGAS KE SE LAGI DA ZNAES ZOSTO???

EVE KE TI PRENESAM EDEN TEKST OD VASITE UCITELI PA POTOA DA NE TE VIDAM DA ZBORUVAS KAKOV BIL ISLAMOT ZOSTO SE GLEDA:::

POVELI CITAJ:

Interview: Islam je sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Mača

abubakr     Ebu Bekr Bešir, koji je optužen i osuðen za eksplozije na Baliju, govori o radikalizmu, džihadu, Mahatiru Muhammedu, Enveru Ibrahimu, islamskoj državi, vehabizmu, saudijskom režimu, Izraelu i drugim temama...

 

Ne tre*amo se bojati da nas zovu radikalnim


Malezijski akademik i komentator Fariš A. Nur (FN) je skoro posjetio Pesantren el-Mukmin i susreo se sa Beširom lièno. Ono što slijedi je transkript njegove konverzacije sa Beširom:

 

FN: Upravo smo se pratili sa demonstracija na kojima ste bili prisutni vi i studenti iz Ngrukija zajedno sa pripadnicima Medžlis Mudžahidin Indonesia (MMI), Front Pembela Islam (FPI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS), Hizbut Tahrir Indonesia, Partai Keadilan Sejahtera (PKS) i drugim. Kada ste prièali okupljenima, vi ste se fokusirali na trenutni konflikt u Libanonu i izraelsku agresiju. Takoðe ste kritikovali slabost muslimanskih voða u svijetu. Zašto je došlo do toga? Skoro je održan skup OIC-a u Kuala Lumpuru i stav sa kojim su oni došli je bio nepotpun i bez zakljuèka; zašto su muslimanske vlade tako prestrašene da dignu glas i pozovu na zajednièku akciju?

 

ABB: To je bilo i oèekivati od njih. Šta drugo oni mogu uraditi? Šta drugo oni mogu reæi? Ne postoji ni jedan jedini muslimaski lider danas koji ima hrabrosti i odluènosti da brani Islam i Muslimane, oni su svi u strahu od SAD-a i zapadnih sila i kod njih su se zadužili. To je ono što zovemo “Vehn”. Naš Poslanik nas je upozorio da æe se to desiti u buduænosti, da æe muslimanski Ummet biti brojan, ali slab u duhu- sve dok ne budu gaženi iznova i iznova.

 

Arapske voðe i druge muslimanske voðe u Aziji, svi pate od ove bolesti zvane “Vehn”, ova slabost je došla kroz dobra i privilegije, i na taj naèin su oni postali slabašni. Zbog toga oni ne mogu ustati protiv kafira i ne mogu biti èvrsti u svojim stavovima i politici. Njihova ljubav prema ovome svijetu bukvalno znaèi da oni misle samo na sebe. Arapski lideri se više brinu za dobivanje novca iz profita od nafte i gasa koji izvoze dok se odmah do njih Libanon razara. Njihove komšije se ubijaju ali oni samo kalkulišu o svojoj vlastitoj koristi.

 

 

Zbog toga uvijek kažem da bi Muslimanima bolje bilo da su siromašni. Naftne zalihe su bile kletva na nas, napravile nas slabim i poslušnim. Pogledajte Afganistance, za vrijeme sovjetske invazije. Oni su bili meðu najsiromašnijim Muslimanima svijeta, ali ih je pomogla njihova vjera u Allaha i samo Allaha.

 

Muslimani moraju vjerovati da sva snaga, uspjeh i pobjeda dolaze samo od Allaha. Ako Allah hoæe, oni æe pobijediti, bez obzira kakav je odnos snaga. Poslanik je porazio neprijatelje Islama èak i onda kada su njegovi sljedbenici bili malobrojni. Zašto? Zato što su oni imali najveæu snagu, Boga, na svojoj strani. Afganistanci nisu imali sofisticirano oružje kao Sovjeti, ali svojom vjerom su porazili supersilu. Tako je bilo kada su se kafiri bojali nas Muslimana, kada smo imali disciplinu i vjeru, kada smo bili jaki u srcima i nismo bili slabi u trbusima.

 

 

Ovaj džihadski duh nije sada u OIC-u. Pokažite mi jednog lidera OIC-a koji može prièati o Džihadu. Èak ni lideri Malezije i Indonezije to ne mogu, pa kako možemo išta uraditi?

 

Jedini muslimanski lider kojem je ostalo nešto duha je vaš bivši voða Mahatir Muhamed, koji je pozivao na bojkot SAD-ove valute i drugih zapadnih valuta. On je bio u pravu kad je rekao da muslimanske države trebaju da orbace amerièki dolar i da trguju svojim vlastitim valutama. Zašto bismo mi trebali koristiti dolar èak i u našim meðusobnim trgovinama? Mada Mahatir èak i nije otvoreno pozivao na džihad, makar je rekao nešto. Ovo je bilo najmanje što smo mogli uèiniti.

 

Ali lideri OIC-a ne mogu privatiti èak ni Mahatirove prijedloge, a i dalje trune o poštovanju i èasti. Kakva nam je èast preostala kad nas niko više ne sluša?

 

FN:  Neki bi ljudi obrazložili da ova slabost potièe iz straha da se ne optuže da su “previše radikalni”. Ja imam problema sa ovim koceptom jer vjerujem da biti radikalan nije nužno loša stvar. Na kraju krajeva, Nelson Mandela, Kwame Nkrumah, Jomo Kenyata, Ghandi, Nehru, svi su oni bili radikali u svom vremenu; i oni nisu èinili kompromis u svome suprotstavljanju kolonijalizmu, imperijalizmu, rasizmu i aparthejdu. Pa zašto mi sada ne bismo mogli biti radikalni?

 

ABB: Vi ste u pravu, ali slabost ne dolazi od miliona Muslimana u svijetu. Njima je svejedno da li su radikalni ili ne, oni se ne boje da ustanu i protestiraju i da vode džihad. Slabost dolazi od ovih pozapadnjaèenih kooptiranih muslimanskih voða koji samo žele da izgledaju dobro u oèima Zapada i zapadnjaèkih medija. Oni su preplašeni da bi ih BBC ili CNN mogao nazvati radikalnim, pa umjesto toga radije ostaju mehki. Problem leži ovdje, u muslimanskim liderima, ne u muslimanskim madama.

 

Muslimanski lideri gutaju savjete zapadnih sila i organizacija kao što su IMF i Svjetska Banka, èak i kada su oni loši za njihove zemlje, i oni to znaju. Oni su stvarni licemjeri i izdajnici Islama i Muslimana. Sada kao što i vi kažete, mi ne bismo trebali prihvatiti ideju da je biti radikalan nešto loše. Svaki pokret za promjenu æe biti radikalan. Naš Poslanik je takoðer bio radikalan- on se borio protiv nepravde u svojoj zajednici i izazvao aristokratski ustroj svoga društva, pa su ga nazvali radikalnim. Pa šta? Mi bismo trebali biti ponosni na to!

 

Trebali bismo biti ponosni jer je naš Poslanik došao na ovaj svijet sa porukom Islama da ga promijeni nabolje, a ne nagore ili da ih ostavi kakve jesu. Kakve koristi od objave ili religije ako ona ne mijenja ništa?

 

Danas zapadne sile i mediji žele da nas pripitome kao ovce, da nas drže krotkim i pitomim. Ali zašto su životinje pripitomljene? Da ih se na koncu može bez problema zaklati!

 

Zbog toga oni koriste etiketu “radikalan” na naèin na koji to rade, da nas drže pod strahom i pod kontrolom. Ovo je istina o našim liderima, koji su svi pripitomljeni i istrenirani da govore onako kako njihovi zapadnjaèki šefovi od njih žele.

FN: A kako onda da doðemo do naših uzora?

 

ABB: Jedini model koji treba da se slijedi jeste Islam. Jer Islam u svojoj originalnoj formi je bio tvrd i postojan, nije bio slab i popustljiv. Islam je fiksiran, stabilan, ureðen i displiniran, i takvi su i Muslimani.

 

Ako bismo se vratili stvarnoj praksi istinskog Islama bili bismo mnogo jaèi i kada bi kafiri htjeli da nas zastraše. Zbog toga tre*amo održati Šerijat i vratiti se pravom Islamu. Ali Zapad pokušava da oslabi Islam izvana i iznutra. Oni napadaju naš narod i okupiraju naše zemlje izvana, i slabe nas iznutra idejama kao što su sekularizam, liberalizam i demokratija. Sve to je dizajnirano da zaprlja naš èisti Islam.

 

Zašto mi Muslimani tre*amo da uèimo od njih? Islam je savršen, ništa ne treba da se dodaje ili mijenja. Pokazali smo da Islam može vladati svijetom perfektno 14 stoljeæa, i u to vrijeme Muslimani nisu posuðivali od drugih ideje kao što je demokratija, pa zašto bismo morali sada uèiti demokratiju od njih? Dok su god Muslimani bili samouvjereni, nisu mogli biti poraženi, ali sada smo samo lutke.

 

Zbog toga pozivamo na pridržavanje Šerijata ovdje u Indoneziji. Mi tražimo islamsku državu, a ne neku formu islamizacije društva. Mi želimo da država bude islamska, sa islamskim liderima koji imaju hrabrosti  i hoæe da implementiraju Šerijat u potpunosti. Nema drugog puta.

 

FN: Možete li malo detaljnije o tome? Šta podrazumijevate pod “provoðenjem Šerijata sa odluènošæu”?

 

ABB:   Islamski zakoni su fiksni i zbog toga je Islam stabilan. Zakoni se trebaju provoditi potpuno ali èvrsto, èeliènom rukom. Ovo je sluèaj svugdje, èak i u familiji.

 

Pogledajte u moj vlastiti primjer: ja sam otac u svojoj porodici. Moja dužnost je da provedem Šerijat u svojoj porodici i ja to i radim èeliènom rukom. Ako se moja djeca ne ponašaju u skladu sa Islamom, ako na primjer ne klanjaju, ja æu ih kazniti. Isto tako šef neke države mora da uradi to isto, mora da provede Šerijat èvrsto, jer æe polagati raèun na Onom svijetu ukoliko ne uspije. Ako njegovo društvo krši Šerijat, ko je odgovoran? Zar to nije lider, koji nije uspio da provede Božji zakon? Ovdje u Indoneziji mi imamo takve zakone, ali se oni nikada ne provode, èime se ismijavaju Islam i Šerijat.

 

Zato želimo jednu islamsku državu gdje islamsko pravo nije samo u knjigama nego i provedeno, i provedeno sa odluènošæu. Nema prostora za demokratske konsultacije. Šerijat je odreðen i fiksan, pa zašto da o njemu ponovo diskutujemo? Samo ga provedi!

 

Upravo sada mi radimo nacrt naših vlastitih konstitucionalnih amandmana za Indoneziju, okvir za indonežansku islamsku državu u kojoj se islamski zakoni provode. Indonežani moraju razumjeti da nema islamske države bez provoðenja islamskih zakona. U suprotnom je to samo prièa i ništa više.

 

FN: Šta je sa muslimanskim voðstvom ovdje u Jugoistoènoj Aziji? Veæ ste kritikovali voðstvo Indonezije i Malezije. Kako su oni pali u vašim oèima?

 

ABB:  Indonezija je u haosu, kao što vidite. Mi smo veoma bogata zemlja, sa mnoštvom resursa i dobrih ljudi koji žele da žive pristojnim životom, a pogledajte kako je korupcija uništila državu. Trebali bismo biti veoma bogata država ali indonežanske voðe jedan iza drugog nas slabe i èine ovisnim o vanjskoj pomoæi. Zauzeti smo otplaæivanjem kredita umjesto da mi dajemo kredite! I naši lideri za vrijeme Orde Baru (bivšeg predsjednika Suharta) su bili sekularni, pro-amerièki i sasvim potkupljeni od strane globalnih kapitalistièkih sila.

Što se tièe Malezije, vi možete biti u boljoj ekonomskoj situaciji ali su vam lideri slabi. Badawi može doæi iz ulemanske porodice, ali njegova vjera je slaba, a takoðe i njegov duh. Kako Malezija može potpisati ugovor o slobodnoj trgovini sa Amerikom i Japanom? Zar to nisu æafirske zemlje? A Amerika je danas neprijatelj muslimanskih zemalja i pomagaæ Izraela. Po Islamu to èini Ameriku kafirskom harbi (neprijateljskom) zemljom, i mi Muslimani smo obavezni da prekinemo  sa takvom neprijateljskom zemljom sve veze, i diplomatske i ekonomske.

 

Enver Ibrahim je takoðe neko ko ne razumije dobro Islam. Kako on može govoriti o dijalogu sa Amerikom i Zapadom? Kakvom dijalogu? Enver griješi zbog svoga stava o Zapadnjacima i Jevrejima. Jevreji su lukavi ne može im se vjerovati, kao što stoji u k*r`anu. Amerika je trenutno izraelsko magare kojeg Izrael jaše.

 

Kako možemo vršiti dijalog za mir u arapskom svijetu sve dok Izrael postoji? Izrael ne može ni sanjati o mirnim granicama jer Izrael uopšte nema pravo da postoji. To je zemlja Palestina, koja pripada Palestincima. Kako bilo koji muslimanski lider može reæi da Izrael ima pravo na mirne granice. On na prvom mjestu tamo uopšte ne bi trebao postojati!

 

FN:  Da li onda ne postoji nikakav naèin da se vrši dijalog?

 

ABB:  U Islamu postoji samo jedan naèin: islamski. Dijalog sa æafirima je beskoristan sve dok mi Muslimani ne živimo u islamskim državama umjesto u sekularnim demokratijama. Kada želiš dijalog sa Muslimanima, oni bi najprije trebali da budu na vlasti u svojim vlastitim državama. Ako (muslimanska) vlada ne implementuje Šerijat, ona se mora smijeniti. Dok god vlada ne radi protiv Islama, mi je još možemo tolerisati. Ali kada se jednom okrene protiv Šerijata, moramo joj se suprotstaviti.

 

Kada se naše vlade udruže sa neprijateljskim æafirskim državama, zar se to ne protivi islamskim principima? Kada vršiš dijalog sa zemljama koje su antiislamske i ubijaju Muslimane, kako sebe možeš nazvati islamskom državom?

 

Dužnost je Muslimana da se protive svojim vladama kada njihove voðe vode dijalog sa na šim neprijateljima. Tako stoji i u k*r´anu (Sura 60:9) [“ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavièaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi èine nepravdu.”op. prev.], da su oni koji se suprotstavljaju Islamu naši neprijatelji i da se moramo boriti protiv njih. Dakle prije nego poènemo da vodimo dijalog sa æafirima, moramo prvo da vodimo džihad protiv naših vlastitih licemjerskih vlada koje su otpadnièke i protivne islamskim principima.

 

FN: O kojoj onda vrsti islamskog voðstva vi prièate? Kakve muslimanske lidere vi želite da vidite?

ABB: Svi su odgovori u Islamu. Kao uèenjak, Ibn Tejmijje je obrazložio da je Islam sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Maèa.

 

k*r´an posjeduje sva uputstva, pravila, norme, zakone i kazne koji su nam potrebni. Provedba Šerijata je maè o kojem govorimo. Bez provedbe Šerijata k*r´an je samo mrtvo slovo na papiru. Tekst bez praktiènog znaèenja. Zbog toga se poruka provesti i ostvariti sa odluènošæu.

 

Pogledajte na Sunnet (praksu) Poslanika. Kada je držao govore, imao je koplje u svojoj ruci. Zašto ? Koplje je bilo simbol moæi. Njegovi sljedbenici su znali da je ozbiljan i da ne drži prazne govore. Mislio je ono što kaže i radio ono za što kaže da æe uraditi.

 

Nažalost, kroz stoljeæa je Islam oslabio a mi smo zaboravili da je Poslanik držao koplje prilikom držanja govora. Koplje je zamijenjeno sa štapom, kao da su Muslimani slabi i potreban im je štap da se podignu! Mi se tre*amo vratiti ovome izvornom, snažnom, robustnom Islamu. Kao i Poslanik, i mi tre*amo da nosimo koplje ponovo. Ako je Poslanik nosio koplje, onda mi danas treba da nosimo jedan M-16!

 

Muslimanski lideri današnjice nisu uspjeli da ostvare Poslanikov primjer. Njihova usta izbacuju samo pobožne fraze o tome kako oni žude za islamskom državom ali oni nemaju petlju ili volju da je naprave.

 

Ne postoji ni jedna jedina islamska država na svijetu, to nije èak ni Saudijska Arabica. Saudijci su licemjeri i prijatelji SAD-a; svi njihovi lideri su korumpirani i dunjaluèari. Najbliže islamskoj državi smo se približili kroz talibansku vladu u Afganistanu, ali su je Amerikanci  uništili sa svojim zapadnim saveznicima.

 

FN:  Meðutim Saudijci tvrde da su oni zaštitinici svetih mjesta Islama i Muslimana. Štaviše, oni su promotori Vehabizma. Kako to spajate?

 

ABB: Vehabizam je samo škola mišljenja. Saudijski režim je iskoristio Vehabije sa svoje vlastite politièke ciljeve, da opravdaju svoju vladavinu i da kontrolišu svoj narod. Povremeno se desi da oni provedu jednu ili dvije vehabijske ideje, ali i to samo za kozmetièke svrhe. Oni provode zakone o oblaèenju i javnom ponašanju, a šta je sa moralnom obavezom da se vodi džihad protiv neprijatelja Islama? Kako možeš promovirati Vehabizam a da u isto vrijeme ostaneš blizak saradnik SAD-a, izraelskog pomagaèa?

 

Vehabije su meðutim samo konzervativci bez plana za socijalnu transformaciju. Pogledajte šta su radili islamistièkim pokretima kao što je Ihvanul-Muslimin (Muslimansko Bratstvo) u Egiptu: osudili su Ihvane kao revolucionare i radikale, baš kao i zapadni mediji!

 

FN:   Ova težnja muslimanskih grupacija da se meðusobno optužuju je uvijek bila problem, još od prvih poèetaka muslimanske zajednice. Zbog èega je tako? Zašto Muslimani ne mogu prestati napadati jedni druge?

 

ABB:  Oni su ostavili put istinskog Islama, i zbog toga su podijeljeni u tako mnogo sekti i struja mišljenja. Ali hadis nam govori o tome kako je jedan ashab upitao Poslanika: “Kakva æe biti buduænost Ummeta?”. Poslanik je predskazao: “U buduænosti biæe vas mnoštvo, ali æete biti mali i slabi, kao pjena i mjehuriæi koji lebde”. Ashab je bio šokiran kad je ovo èuo, ali je Poslanik objasnio da æe biti tako, jer æe Muslimani biti podijeljeni i bez voðe.

 

Muslimani moraju shvatiti šta to znaèi biti Ummet. Ummet je jedna familija, i svaki Musliman ti je brat. Nije važno koje je boje, rase ili iz koje je zemlje, on je još uvijek tvoj brat, ti ga moraš podržati i pomoæi kada on treba tvoju pomoæ.

 

Ali suprotno od toga je takoðe istina. Æafiri nisu tvoja porodica. Èak i ako tvoji vlastiti roditelji nisu Muslimani, oni nisu tvoja porodica. Oni su æafiri, van Islama. Nema potrebe da o njima razmišljaš kao o èlanovima Ummeta. Kada mi zaboravimo svoj Ummet, onda postajemo slabi i podijeljeni. Sve naše podjele potièu sa Zapada, iz zapadnjaèkih ideja kao što su nacionalizam i iz njihovih ideologija koa što su sekularizam i demokratija.

 

FN:  Ako je to jedinstvo koje vi želite da vidite, onda zasigurno neko mora da vodi tu zajednicu. Ko, onda, ima pravo da govori o Islamu i u ime Muslimana?

 

ABB:  Oni koji govore u ime Islama i Muslimana mogu biti samo oni èije ideje dolaze iskljuèivo iz k*r´ana i Sunneta. Ne liberali, koji se služe razumom i racionalizmom da bi tumaèili k*r´an. To je danas postalo moderno, ali je protivno Islamu i nije dozvoljeno.

 

Kako se k*r´an može racionalno tumaèiti? Ovi intelektualci i liberali žele da interpretiraju k*r´an prema prilikama, umjesto da se prilike adaptiraju k*r´anu.

 

Jasno je da k*r´an ne treba da diskutuju oni koji ne prate propisana pravila. U Islamu nema demokratije, pa ne pokušavaj da tumaèiš k*r´an i da preokreneš Islam u demokratiju da bi zadovoljio svoje potrebe. Božji zakoni dolaze na prvo mesto. Nije na volji naroda da odluèi šta je dobro i kako treba da se živi. Prije volja naroda treba da bude usmjerena pokoravanju Božjoj volji. Mi ne želimo demokratiju, nego Allah-kratiju!

 

Islamski principi su nepromjenljivi i nema demokratije u Islamu ili besmislice kao što je “demokratski Islam”,

 

Demokratija je širk i haram. Ovdje ne pružamo ustupke. Oni koji tvrde da su Muslimani a ne podržavaju Šerijat su svi 100 % munafici i æafiri, oni su van Islama. Nema potrebe za diskusijom sa ovakvim ljudima, oni više nisu dio Ummeta. Nema potrebe slušati javno mijenje: æafiri, murtedi, liberali, ateisti- svi su oni nevjernici.

 

 

FN: Ali kako ovakav stav može dovesti do socijalne i politièke promjene? Ovdje vi i vaši sljedbenici u grupacijama kao što su  Majlis Mujahidin Indonesia (MMI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS) itd. prizivate osnivanje islamske države, sa legalnim ustavom baziranim na Šerijatu. Ali kako æete to provesti u kontekstu današnje Indonezije koja je još uvijek konstitucionalna demokratija?

 

ABB:   Pobjeda Islama može doæi samo kroz dawu i džihad, ne kroz izbore. Zbog toga su islamske partije na pogrešnom putu, èak i one bolje kao Partai Keadilan Sejahtera (PKS) ovdje (u Indoneziji) i vaš PAS (u Maleziji). Sve dok je demokratija izabrani put, krajnji rezultat je haram. Nikakvo dobro ne može doæi od harama, zar nije tako? Pa ako je demokratija haram, onda kakva islamska država može iz toga proiziæi? Zasigurno ne èista islamska država. Izbori su prilièno beskorisni.

 

Borba za islam se vodi samo kroz krize i konfrontacije. Islam je tu da promijeni svijet, ne da bude svijetom promijenjen. Tu mora biti otpora i zato nas se Zapad boji.

 

Ako mi prihvatimo zapadnjacke norme kao što je demokratija, ne možemo nikada doseæi Allah-kratiju koju sam veæ spominjao. Demokratija se mora smijeniti Allah-kratijom a to  se ne može desiti kroz izbore. Oni koji nam se suprotsavljaju moraju biti educirani, zbog toga je dawa važna, da im pokažemo da je Islam jedini put. Ali ako i dalje budu pružali otpor i ako su tvrdoglavo uporni u tome, ili ako nam budu pravili smetnje, onda im se mora suprotstaviti. Posebno su svi Muslimani koji nam se suprotstavljaju murtedi i sa njima se treba naroèito oštro obraèunati. Ne tre*amo se brinuti za njih ili se osjeæati tužno zbog njih. Oni su izabrali da odbace Šerijat, da odbace Islam, i tako su izabrali da budu murtedi.

 

 

FN:   I vi ste ubijeðeni da æe ovaj džihad za Šerijat riješiti sve naše probleme?  Da li æe on riješiti ekonomske i politièke probleme muslimanskih zemalja kao npr. Indonezije?

 

ABB: To æe biti prvi korak i ispravan korak. Ekonomski problemi, politicki problemi i svi drugi problemi- oni mogu biti riješeni samo onda kada imamo èvrsto i ustrajno voðstvo koje æe bez straha ustrajati u uspostavljanju i provoðenju Šerijata.

 

Pogledajte sada našu regiju: Muslimani se ubijaju u Patani (južni Tajland) i na Mindanao-u (južni Filippini), ali šta rade slabašni lideri Malezije i Indonezije? Jesu li zapravo išta uradili osim èitanja govora i potpisivanja mirovnih ugovora? Muslimani umiru, ali ne u Libanonu, nego baš ovdje, pred nama. To su naša braæa, naše komšije, ali vlade (Malezije i Indonezije) ne mogu poduzeti ama baš ništa. To je ono na što sam mislio govoreæi o bolesti korupcije i imuænosti. Oni su slabi, kukavièki lideri.

 

Zbog toga moramo da se vratimo originalu, èistom Islamu, i da slijedimo primjer našeg Poslanika. Kafiri se nikada nisu usuðivali šaliti se sa Poslanikom jer su znali da je ozbiljan i odluèan. Osim toga je bio i fer i pravedan, i èak i kada je pobijedio kafire u borbama i u Medini i u Mekki, on im je opraštao. Oprost ne znaèi slabost, nego jaèinu. Ali najprije moraš da budeš jak, kao što je to bio naš Poslanik. Bio je jak ali ne ohol. Muslimanski lideri trebaju takoðe da budu tako jaki i zauzeti èvrst stav po raznim pitanjima.

 

FN:  I da li ovo sumira vašu viziju džihada danas? Da li je to rezimiranje vašeg vlastitog viðenja Islama i problema koji pogaðaju Muslimane?

 

ABB:  Ovo je islamski naèin gledanja.  Mi ne smijemo nikada èiniti ustupke, popuštati, odustajati, pokoriti se našim kafirskim neprijateljima. Uvijek se moramo držati puta Islama, džihada u ime ime Šerijata i nikada se ne smijemo pravdati.

 

I slažem se da se ne smijemo nikada pravdati zato jer nas danas nazivaju “radikalima”. Èak i u vrijeme Poslanika, njegovi neprijatelji su ga nazivali ludim èovjekom! Prema tome ako te neko nazove “radikalom”, to nije loše! Mi im se ne tre*amo izvinjavati za to ili popuštati u našem džihadu. Danas nas zovu radikalima, sutra æe nas zvati neèim drugim. Uvijek æemo imati takve prepreke zato jer se kafiri boje kada jaèamo.

 

Zapamtite da je džihad dat Islamu da ojaèa i izgradi našu zajednicu. Nema Islama bez džihada. Èak i ako hoæeš da izgradiš kapitalistièku ili komunistièku državu, moraš da se boriš (da vodiš džihad); džihad za kapitalizam ili džihad za komunizam. Pa zašto se onda Muslimani ne mogu angažovati u džihadu za Islam i Šerijat?

 

Dr. Farish Noor radi trenutno u Centru za Moderne Orijentalne Studije u Berlinu. U svojoj domovini Maleziji je poznati kolumnist, govornik i akademik.


DAIJA KOGA SI TOLKU ,,OBRAZOVAN,, TE MOLAM KOMENTIRAJ ZA OVOJ MUFTIJA......

DALI SE SLOZUVAS SO NEGOVOTO MISLENJE???

 




Изменето од rice - 12.Февруари.2007 во 16:09
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 15:52
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

А бе смотан ни еден


Типично муслиманска аргументација, или треба да кажам „наука“, „просветленост“...„култура“... LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 17:36
Аџија, не можеш поинаку, па се фаќаш за комплиментите.
Ако, убаво ти стојат, и немаат ништо со Исламот, туку со тебе!
 
 Второ, не прочитав што рекол муфтијата, но ако е во ред со Исламот, во ред е и со мене, а ако не, не. Значи, тоа е нивна работа, таму далеку, а ние си имавме една тема и убав муабет од ПРОСВЕТИТЕЛОТ кој што очигледно го одбегнувате. А мене муабетот ми се допаѓа, навистина.
Така момци, не се палете  многу, кога не сте во право. Туку загрејте си ги столчињата и научете нешто.
И како што реков, ете ви го ПРОСВЕТИТЕЛОТ како пример за добар муслиман, бидејќи јас со ова морав да спуштам на ваше ниво за да ви објаснам, и така му натаму....LOL
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 17:46
Еве од кај ми информацојата.
 
Денешната Библија не го претставува вистинското издание кое е објавено од Бога. Таа претрпела многу измени, додатоци, а има и многу пропусти. Ова исто така е кажано и од Комитетот кој е задолжен за ревизија на Светото Писмо (Прегледан американски превод на Светото Писмо). Комитетот е составен од триесет и двајца научници кои му служат на Комитетот како негови членови. Тие ја контролираат ревизијата како и Советодавниот совет од педесет представници. Комитетот во предговорот на Светото Писмо (Прегледан американски превод на Светото Писмо) напишал: „Понекогаш е очигледно дека текстот претрпел промени при преводот, но ниту една верзија не овозможува задоволувачка реституција. Ние сега можеме само да го следиме мислењето на најдобрите научници, како подобро би ја разбрале изменетата форма на оригиналниот текст.“ Комитетот исто така во предговорот напишал: „Додатоците исто така ни укажуваат кон додавањето на битни измени, како и отфрлањето на пропустите од предходните (старите) авторитети.“
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 17:53
Уште еден „бисер“ кој не ја разбира разликата меѓу превод и оригинал...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 09:01
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
egzegeza na mist
 
"The Comforter, the Spirit of Truth, whom the Father will send in my name, he shall teach you all things, and bring to your remembrance all that I said unto you."
[Bible - John 14:26]

“A Utesitelot, pak Duhot Sveti, Kogo Sto Otecot ke go Isprati vo Moe ime, On ke ve nauci na se’ i ke vi napomni za se’ sto sum vi zboruval” (Jovan 14,26)objasneto podolu

I gledajte sega od Utesitelot Dugot Svet, skoknuva na zborovite koi se upateni na Jovan Krstetl, megu toa analizirajki mist nemas nikakva podredenost vo celiot post, pogore imas dadeno citat za ,,Utesitelot a, ni samiot neznaes ni da go prevedes pa podole go pisuvas kako comfother, a ne pak sustinata na zborot sto znaci….

Jesus, the son of Mary, said, "A messenger will come after me,named Ahmad."
[Quran 61:6]

Citatot ne go komentiram zasto nestoi vo biblija, nikade kade Hristos veli vi go prakjam Ahmed…

 
 
The chief priests and Levites asked John the Baptist, "If you are not the Christ (Messiah), and not Elijah - are you THAT Prophet?"
[John 1:20]
 
 
I toa e svedostvoto na Jovana, koga Judejcite ispratija od erusalim svestenici i leviti za da go prasaat,, Koj si ti?,,

,,Toj prizna i ne odrece, a objavi,,Ne sum jas Hristos,,

1,19-20

 И за ова многу пати се разговараше, па да додадам и јас уште нешто. Цитатот Библиски [John 1:20] е чуден цитат, зборува на чуден начин и кажува нешто чудно. Се зборува како бил запрашан Јован Крстител

 

1. Are you Christ? - [No]

2. Are you Elijah? - [No]

3. Are you THAT Prophet? - [No]

 

Што мислеле со тоа ТОЈ Пророк? Откако го запрашале дали е Месиата тој им одговорил НЕ, после го прашале дали е Елијах, пророк кој очигледно го немало многу време, со години, и мислеле да не се вратил на Земјата! Но, пак одговорот бил НЕ. A se zadrzuvas na licnosta na Jovan Krstitel  da doznaes sto e koga ne Hristos, nitu pak Ilija, nitu pak prorok ( kako gi izvrtuvas prashanjata od Jovan pa koj cekale posle Mesijata, А да прашам, Кого чекале тие ПОСЛЕ МЕСИАТА? Тие се чуделе со овој човек кој живеел во пустина, постел и го избегнува материјалниот начин на живеење.

Prvin samiot Jovan krstitel kazuva koj e samo ne e vo polza da go citirasJAS SUM GLAS NA ONOJ STO VIKA VO PUSTINJATA IZRAMNETE GO PATOT NA GOSPODA<<KAKO STO VELI PROROKOT ISAIJA”.(Jovan 1,23)

Дали тие прашувале за Мухамед? Можно е!

Mist be kakov muhamed, Jovan krstitel, veli ,,Izramnete go patot na Gospoda,, neli citas pa  vakvi gluposti da treskas, lele kraj im nema…

Исус во к*ранот освен што е еден од најголемите пророци, тој е и оној кој ќе го најави доаѓањето на Мухамед ("bashir"). Мисијата на Исус на земјава била Кратка, прилично некаде 3години, и во к*ранот има ајет кој кажува дека Исус ги дал добрите вести за доаѓањето на Ахмед (нагалено од Мухамед) кој ќе ги научи луѓето теорија и пракса на постапување според желбата Божја.

Najdi vo biblijata kade veli Hristos posle sedum veka ke vi go pratam Muhamed, ama vo biblijata evangelijata kade Isus bil so ucenicite i propovedal nepriznavam citati od Isus  vo k*ranot posle osum veka muhamed ni slusnal ni videl za Hristos.

Mist ako go zemas za prorostvo ona sto sam si go veli za sebe muhamed, togas kako nemozete da veruvate koga vo stariot zavet ima preku iljada prorostva vsusnost i celiot star zavet e pisuvan za dogjanjeto na Mesijata Hristos za spasenie na covekot od grevot, za spasenie na dusite…” Sinot Covecki- veli Hristos ne dojde za da Mu sluzat, tuku dojde da sluzi i da ja dade svojata dusa za otkup na mnozina” (Mat.20,28)

"O Children of Israel! I am the messenger of Allah {Almighty God} (sent) to you, confirming the Law (Torah or Old Testament) before me, and giving glad tidings of a messenger to come after me, whose name shall be Ahmad." (Surah 61:6)OVA NE SE VAZI, sigurno deka muhamed ke si kazuva deka e prorok…gluposti nevideni…sekako sam si gi opravda i delata…sto gi vrsel…(poligamijata)

Сега, Muhammad, Ahmad и Hamad биле некои од имињата на пророкот наш (значи како што го викале луѓето) кои доаѓаат од коренот на зборот "hamd" кој значи ништо друго освен Оној Кој Го Пофалува на Бога. Секако во Библијата е споменат како "The Spirit of Truth" значење некој кој ќе ја кажува Вистината, а сите знаеме дека Мухамед бил човек на кој Сите му ги доверувале работите, човек од доверба, човек на кого му верувале, човек од кого барале помош, совет!

E za ova mist raka ti davam, tvoite fakti se: Duhot na Vistinata go poistovetuvas so Muhamed, zatoa sto Muhamed bil dobar coek, a zatoa nebas najdobro go dokazavte i vo pouki od pejgamberot, dali muhamed e vo pravo gi zemam vo obzir i tie tvrdewa pa sea so kakov obraz ova go pisuvas neznam…

Споредете го тој Дух на Вистината кој ќе дојдел откако ќе отидел Исус, кој ќе ОБЈАВЕЛ вистина, кој ќе зборувал не од свој памет туку Она Што ќе му биде кажано од Господ. Може вие колку сакате да велите дека тоа бил Светиот Дух, ама пак ние сите знаеме дека светиот дух секогаш бил со пророците божји и дека нема што да доаѓал откако Исус ќе заминел, пошто тој секогаш бил со Исус, нели? А Исус самиот вели дека ако тој не замине, Духот нема да дојде, така? А и ако не биле работата за Мухамед, тогаш за кого било? За кој свет Дух? За оној кој секогаш бил со Исус или некој трет свет дух кој бил различен од оној кој што бил со Исуса? Да не случајно пак Господ се делил уште на едно делче па произлегло свето четворство наместо тројство. И ако тој Дух не бил Мухамед, тогаш што објавил светиот Дух кој вие го мислите? НИШТО?! И како можел Светиод Дух да ги инспирира така погрешно луѓето кои го модифицирале Стариот Завет и си создале свои приказни? Како тој свет дух да згрешил така и толку многу? Ако светиот Дух раководел со црквите, зошто има толку несогласувања помеѓу нив? Зошто има толку цркви со различни мислења? Зошто се поделиле на католички, протестантски и незнам какви? И духов да не го земал примерот на Господ па си се разделил на духчиња?

Ovde zasluzuvas poseben odgovor i podolg se nadevam Svetiot Duh ke te ozari so Svetlina i Vistina i ke svatis…Ocigledna e eresta koga za Svetiot Duh Utesitel mislite deka e prorostvo za muhamed…

Utesitel, Dug Sveti kako tretoto lice od Sveta Troica koi ishodi od Oca e Duh na Vistinata a Vistinata e Bog. Zasto Duhot Sveti e Bozja ipostas i  kade se se’ spomenuva i objasnuva deka Duhot Sveti uste vo prvata kniga na Mojsej:

“… DUHOT BOZJI LEBDESE NAD VODATA…” IMoj.1,2

Sv.Arhangel Gavril i ja objasnuva na Sveta Bogorodica tajnata na Bogovoplotuvaweto, pa i veli:

“ Svetiot Duh ke slegne na tebe, i Silata na Sevisniot ke te oseni” Luka 1,35

,,Bog e DUH  i onie, sto mu se klanjaat, treba da se poklonuvat so duh i so vistina” Jovan 4,24

“A Gospod e Duh; A kade sto e Duhot Gospodov;tamu ima sloboda” II Korintjanite 3,17

“Odete i naucete gi site narodi, krstevajki gi vo imeto na Otecot i Sinot i Svetiot Duh” Matej 28,19

“A Utesitelot, pak Duhot Sveti, Kogo Sto Otecot ke go Isprati vo Moe ime, On ke ve nauci na se’ i ke vi napomni za se’ sto sum vi zboruval” (Jovan 14,26)

“A koga ke dojde UTESITELOT, Kogo sto ke vi Go ispratam JAS od OTECOT, DUHOT na VISTINATA, Koj izleguva od OTECOT , On ke svedoci za Mene,,  Jovan 15,26   Utesitelot Duhot Svet, e veten na apostolite za nivno prosvetluvawe svedocenje i propovedawe na Vistinata. A toj se javuva na pedesetnica…

dela na svetite apostoli od svetiot apostol luka

2,1 Koga se navrsija dnite na pedesetnica, site apostoli bea zaedno i ednodusni.

2,2 I nenadejno se cu sum od neboto, kako da idese silen veter, i ja ispolni celata kukja, kade sto sedea.

2,3 I im se javija razdeleni jazici, kako ogneni, i zastanaa po eden nad sekogo  od niv.

2,4 I site se ispolnija so Duh Sveti, i pocnaa *da zboruvaat na drugi jazici,  onaka kako sto im davase Duhot Sveti da izgovaraat.

Mist sea dokazi ti deka Utesitelot Duh Svet e prorostvo za muhamed.

Извинете вака ама немате објаснување за работите, а што е најлошо, за да ја направите приказната поинтересна и повеќе за ваша корист, додадени се некои работи за тој свет дух ... нешто или се кај [Luke 23:17-18].

Citatatot pogore nema nikakva povrzanost so dosegasnoto tolkuvawe…

 Господ им давал статус на пророци на тие кои тој сакал и поради причини само нему познати, и секако тоа го правел за секогаш да земат луѓето поука од тоа. Мојсеј бил човек со "несунетлисани усни" како што го вика Библијата во (Exodus 6:12).

Исус кој според христијански учења, бил син на некојси работник таванџија или како е зборот на македонски за CARPENTER, кој бил со генеолошки сумлјив како што пишува во Еванѓелијата .. не му се знае потеклото!

E i ova pogore MIST be ti znaes sto si pisuval, ona tavandzija ajneznaes da prevedes….ama ona sumljiv ne mu se znae potekloto na Isus….ti ili nemas pojma od teologija ili si prais bajram na mozokot….:)))))))

Kako prvo KONTRADIKTOREN SAMIOT NE SEBE, MIST EVE STO PISUVAS POGORE Исус во к*ранот освен што е еден од најголемите пророци, тој е и оној кој ќе го најави доаѓањето на Мухамед ("bashir"). Мисијата на Исус на земјава била Кратка, прилично некаде 3години, и во к*ранот има ајет кој кажува дека Исус ги дал добрите вести за доаѓањето на Ахмед (нагалено од Мухамед) кој ќе ги научи луѓето теорија и пракса на постапување според желбата Божја

And Jesus himself began to be about thirty years of age, being (as was supposed)And Jesus himself began to be about thirty years of age, being (as was supposed)1 the son of Joseph... (Luke 3: 25)

Mist ova e da padnes i da se smees, prvo vikas deka Isus e somnitelen so negovata geneolgija…a posle deka e eden od najgolemite proroci vo k*ranot i deka e onoj koj go objavil doagjanjeto na ahmed….

Prorostvata od stariot zavet velat deka Mesijata ke se rodi od lozata na Carevite i od lozata na svestenicite…i taka i e*!!!

Prorokot Isaija ziveel okolu 5veka pred Hristos i veli,

tocno se znae rodoslovot za Isus,a zatoa sto na MIST mu e somnitelen eve go:Matej 1,1-16

Od Avraam do Hristos

1.Avraam

15.Solomon

29.Jehonija

2.Isak

16.Rovoama

30.Salatiila

3.Jakov

17.Avija

31.Zorovavela

4.Juda

18.Asa

32.Aviuda

5.Faresa

19.Josafata

33.Elijakima

6.Esroma

20.Jorama

34.Azora

7.Arama

21.Ozija

35.Sadoka

8.Aminadava

22.Joatama

36.Ahima

9.Naasona

23.Ahaza

37.Eliud

10.Salmona

24.Ezekija

38.Eleazara

11.Vooza

25.Manasija

39.Matana

12.Ovid

26.Amon

40.Jakova

13.Jesej

27.Josija

41.Josifa

14.David

28.Joakim

42.Hristos

 

  Matej 1,17 I taka site rodovi od Avraama do Davida se cetirinaeset, i od Davida do Vavilonskoto preseluvawe se cetirinaeset rodovi,a i od preseluvaweto Vavilonsko do Hrista se cetirinaeset. 

Помеѓу еванѓелието на Матеј и Лука христијаните на овој голем пророк му доделиле 66татковци и дедовци! И, од сите тие ЛИСТИ само едно име се совпаќа во тие две листи а тоа е Јосеф (Joseph the Carpenter) кој сепак неможе да се земе како некој затоа што како што пишува Лука тој бил само според ПРЕТПОСТАВКИ татко на Исус!

Најшокантно е тоа што дури и свештеници се соменеваат во раѓањето  Исусово кои во "SHOCK SURVEY OF ANGLICAN BISHOPS" Јуни 1984 имало изјаснување дека 31 од 39 свештеници мислат дека "Чудата Исусови, раѓањето од девицата и воскреснувањето можеби не се случиле баш онака како што е запишано во Библијата "! Чудо, свештеници да се соменваат .. а некои христијани кои неучиле 2-3 работи за христијанстово се Сигурни и попуваат на други за тие работи.

Namerno go izdvoiv tekstot sto pogore go ima dadeno mist, na koi svestenici eretici misli …

 
 
I sekako da nadopolnam mist dali se soglasuvas na delovi da go razgleduvame tvojot post, bidejki dosta nelogicnosti imas vo postot.......

 

 
 
Delce po delce, jasen e rodoslovot i starozavetnite prorostva se nadevam prosvetitelot nema potreba od moj komentar, sard dade prekrasni postovi... ocekuvam i mist da se javi na temata...
i na kraj kako sto e i naslovot na temata Ispolnetoto Isusovo prorostvo za MuhamedConfused nekade na pocetokot pogore, jas razbrav deka Utesitelot e MuhamedConfused, ili vsusnost kade go gledaat prostvoto na Muhamed vo Biblijata....
 
 
 
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 17:37

Сепак ќе беше поинтересно да му одговореше на ПРОСВЕТИТЕЛОТ  , бидејќи има лесни и мали текстови.

Па?
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 19:28
LOLLOLLOL tebe ama bas nikade ne te spomnav, na prosvetitelot mu dade komentar sard, a vsusnost na ovaa tema jas sum taa sto ceka odgovor...
 
Za koe Isusovo prorostvo stanuva zbor?
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 23:42
Jas vo niedna prilika ne gi kontestirav “iljadate” proro{tva od Stariot Zavet za doa|aweto na Isus, tuku na ednoto od tie proro{tva, sodr`ano vo osumnaesettiot stih od Povtoreni zakoni, mu postaviv edna dimenzija koja za `itelite od na{eto podnebje be{e nezamisliva.
 
Spored mene, taa dimenzija se sovpa|a so realnosta - toa e i pri~inata oti sakav da ja spodelam so vas.
 
Moram da priznaam deka dosega ode{e te{ko, za{to gledam deka forumov go posetuvaat sekakvi seirxii koi odvaj ~ekaat nekoj da ka`e ne{to za tie da mo`at da se pelte~at so nekakvi polovi~ni, isfrustrirani i so nedobar niet “argumenti” koi ~esto preminuvaat vo li~ni sveduvawa na smetkite.
 
Jas navistina sum uveren deka Sevi{niot Bog }e bide zadovolen dokolku ova go spodelam so vas.

 

Dokolku vie mislete deka Bog }e ve saka pove}e ako nedovolno seriozno i nedosledno se odnesuvate kon negovite zbrovi - jas tuka ni{to ne mo`am da storam.
 

Kako i da e, prodol`uvame ponatamu. Zasega se imame zadr`ano na samo EDEN stih od Biblijata, i toa na samo del od nego, Povtoreni zakoni, 18:18 “Jas }e im izdignam prorok od bra}ata ni­v­ni, kakov {to si ti…...

Proro{tvoto prodol`uva ponatamu: ...]e gi stavam zborovite moi vo ustata ne­go­va….” Povtoreni zakoni, 18:18

Ako u~ime nekoj jazik, za koj nemame znaewe, i ako ne zamolat da ~itame ili da go pov­toruvame ona {to ni go ka`uvaat, zarem ne bi gi stavale ovie nepoznati zborovi na{ata usta?
 
Na identi~en na~in bea otkroveni zbo­ro­vi­te od ^esniot k*ran, Otkrovenieto dostaveno od Semo}niot Bog na Muhamed.
 
Istorijata ni ka`uva deka Muhamed imal ~e­ti­ri­eset godini koga toj bil vo pe{terata oko­lu tri milji severno od gradot Meka. Toa bilo vo 27-ta no} od mesecot Ramazan.
 

Vo pe­{te­ra­ta arhangelot Gabriel mu zapovedal na ne­go­viot maj~in jazik: Ikra!” {to zna~i “Чitaj!”, Objavi!”, “Recitiraj!”. Muhamed bil prestra{en i vo svojata zbunetost odgovoril de­ka ne e u~en??! Angelot vtorpat mu za­po­ve­dal - so ist rezultat. Angelot prodol`il i tretpat.

 

Sega Muhamed sfa}a deka ona {to se bara od nego e da povtoruva! I toj gi povtoruva zbo­rovite nebare se staveni vo negovata usta:

 

^itaj vo imeto na Gospodarot tvoj koj so­zda­de,

go sozdade ~ovekot od ne{to {to se za­ka­чu­va!

^itaj, za{to Gospodarot tvoj, navistina, e Naj­blagoroden,

koj pou~uva za peroto:

go pou~i ~ovekot so ona {to ne go znae{e.

(k*ran, 96:1-5)
 
Ova se prvite pet stihovi koi mu bea ot­kri­e­ni na Muhamed i koi sega go zazemaat poчe­to­kot od 96. poglavje od ^esniot k*ran.
 
Vedna{, otkako angelot zaminal, Muhamed po­brzal kon svojot dom. Prestra{en i siot pre­poten, toj ja zamolil svojata sakana `ena Ha­tixa da go pokrie! Toj legnal, a taa bdeela nad nego. Otkako se pribral, toj $ objasnil {to videl i slu{nal. Taa go uveruvala za nej­zi­nata vera vo nego i deka Bog nema da doz­vo­li ne{to stra{no da mu se slu~i.
 
Vo tekot na slednite dva­eset i tri godini od svojot prateni~ki `i­vot, zborovite bile stavani vo negovata us­ta i toj niv gi izrekuval. Tie ostavale ne­iz­bri{liv vpe~atok vrz negovoto srce i um: i kako {to volumenot na Svetata kniga (k*ranot) rastel, tie bile zapi{uvani na bro­jni razli~ni predmeti: pergamenti, ko`a, dr­ve­ni tablici, lopatki od kamili, na mek kamen za gravirawe i vo srcata na negovite verni u~enici. Pred negovata smrt ovie zbo­ro­vi bile podgotveni spored negovite instrukcii spored re­do­sledot po koj nie denes gi nao|ame vo ^es­ni­ot k*ran.
 

Zborovite (otkrovenieto), vsu{nost, bile sta­vani vo negovata usta, tokmu kako {to e pret­ska`ano vo proro{tvoto za koe dis­ku­ti­rame:  ]e gi stavam zborovite moi vo ustata negova. (Povtoreni zakoni, 18:18)

Iskustvoto na Muhamed vo pe{terata Hira, po­docna poznata kako Xebelun-Nur – Pla­ni­na­ na svetlinata i negovata reakcija na prvoto Ot­krovenie e to~no is­pol­nu­va­we na u{te edno biblisko proro{tvo. Vo kni­ga­ta na Isaija, poglavje 29, stih 12, ~itame:

I mu ja davaat Knigata (el-Kitab, el-k*ran, Чitawe, ‚Recitacija) na onoj koj ne znae da ~ita.(Isaija, 29:12)

Вe­ro­ves­ni­kot, koj ne znae da ~ita i da pi{uva …” (k*r­an, 7:158)

 

I bibliskiot stih prodol`uva:

I velat: ‚pro~itaj ja‘; i toj od­go­va­ra: ‚Ne znam da ~itam.” (Isaija, 29:12)
 
“Ne znam da ~itam” e pravilniot prevod na arapskite zborovi koi Muhamed dvapati mu gi re­kol na Svetiot duh – arhangelot Gabirel, ko­ga mu bilo zapovedano: “Чitaj!”
 
Dozvolete mi da go citiram stihot vo ce­lost, kako {to se nao|e vo Svetoto pismo na ma­ke­donski jazik: “I mu ja davaat knigata na onoj koj ne znae da ~ita, i velat: ‚pro~itaj ja; i toj odgovara: ‚Ne znam da ~itam.” (Isaija, 29:12)
 

Mo`ebi treba da se zabele`i deka ne postoele arapski Biblii vo {estiot vek od hristijanskata era, koga Muhamed `iveel i propovedal. Osven toa, toj ne bil pismen. Negoviot u~itel bil negoviot Tvorec:

 

“Toj ne zboruva po `elba svoja,

toa e samo Vdahnovenie {to mu se objavuva!

Go pou~uva Silniot i Mo}niot.”

(k*ran, 53:3-5)

Bog znael deka }e ima lu|e koi ne­se­ri­ozno, bezgri`no }e gi odbivaat negovite zborovi, taka {to toj, vo Po­vtorenite zakoni 18:19, predupredil so stra{noto predupreduvawe:

A koj ne }e gi poslu{a zbo­ro­vite {to }e gi zboruva ovoj pro­rok od moe ime, jas }e mu se od­ma­zdam

 Zar ova ne ve zastra{uva? Semo}niot Bog se zakanuva so odmazda? Nie umirame od strav ako nekoj silexija ni se za­ka­ni, a vie ne stravuvate od pre­du­pre­du­va­we­to na Boga?

 

Vo stihot 19. od Po­vto­re­ni­te zakoni, poglavje 18, ponatamu imame is­pol­nuvawe na proro{tvoto za Muhamed! Zabele`ete gi zborovite:

 

“‚...Zborovite {to }e gi zboruva ovoj prorok od moe ime

 

Vo ~ie ime zboruva Muhamed?“

 

Vo ime na Boga, Mi­lo­sti­viot, So~uvstvitelniot.

 

I vo site poglavja od ^esniot k*ran postoi istata formula i istoto zna~ewe.

 

A {to бараше bibliskoto proro{tvo? ‚“...ќe gi zboruva ovoj prorok od moe ime, i vo ~ie ime zboruva Muhamed? ‚

 
Vo imeto na Бoga, Mi­lo­sti­viot, So~uvstvitelniot.
 
Proro{tvoto e bukvalno ispolneto so Mu­ha­med:
 
„Sekoe poglavje vo ^es­ni­ot k*ran, so isklu~ok na devetoto, zapo~nuva so formulata:
 
   Vo ime na Boga, Mi­lo­sti­viot, So~uvstvitelniot

 

Muslimanot za­po­чnu­va sekoj zakonit ~in so svetata formula. No hristijaninot zapo~nuva so iskazot: ‚Vo imeto na Otecot, sinot i svetiot duh.‘“

 

[to se odnesuva na Povtorenite zakoni, poglavjeto osumaneset dadeni se pove}e od 15 priчini za toa deka ova proro{tvo se od­ne­su­va na Muhamed, a ne na Isus.

 

 

prodol`uva...

 

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 09:53
Стихот 18, станува многу појасен ако се гледа целиот контекст, заедно со стихот 15, значи САМО 3 стиха погоре, кој јасно укажува на тоа дека се зборува за издигнување на пророк „од меѓу нив, од нивните сопствени браќа“, т.е. Евреите. Ниеден човек со малку познавање на хебраистика, и малку користење на разум може да каже дека ова се однесува на неевреин.

Со тоа паѓаат во вода сите обиди за манипулација со Библијата за големоисламски цели.
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 11:23
Mnogu interesno kazuvanje od strana prosvetitelot, vo sekoj slucaj moze da se nauci nesto . Licno podrzuvam vakov tip na debati .
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 11:26
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

 
Најпривин би и се обратил на БЕЛИЧКА во врска со дел од текстот испратен на 27.Јануари.2007, цитирам  „Mist, se nadevam ce ti vleze vo glava deka stariot zavet ima poveke od iljada prorostva koi se ispolnija vo Hrista.......“
 
Од илјадате пророштва што ги спомнуваш, }e mo`eш li, тe molam, da mi ka`eш barem ed­no proro{tvo vo koe{to Isus e spomnat spo­red imeto? Terminot „Mesija“, preveden kako „Hristos“, ne e ime tuku naziv. Dali ima barem edno Proro{tvo vo koe se ve­li deka imeto na Mesijata }e bide Isus i de­ka imeto na negovata majka }e bide Marija, de­ka negoviot bo`emen tatko }e bide drvodelecot Josif, deka }e bide ro­den za vreme na vladeeweto na kralot Irod, itn.? Дали постоја такви детали? Ако не, тогаш kako }e zaklu~iш deka tie „iljada“ pro­roштва se odnesuvaat na Isus?
 
 
 
 
Kniga prorok Zaharija
 
Isus Poglavar Svestenicki
 
 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.