IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 21>
Автор
Порака
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 15:43
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:49
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 09:23
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:49
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 11:07
Sto se slucuva? Nema nikoj na forumov? Bir, anchiii, rea, makvuk, tijanam, blueprayer, bijonse 1....... kade ste?

Изменето од Ane09 - 15.Мај.2009 во 11:10
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 13:14
eve tuka sme.Sega izleze sonseto i ke bideme pocesto doma.Vie kako ste ?jas eve sedam i se nerviram.Vo ovoj period nekako mnogu me bolat racete.Kozata na vrvovi te na prstite mi e skroz ostetena.SE ne kakvi kremi i masti probav i pak nisto.Dali nekoj od vas go ima ovoj problem?   
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 20:05
Srcko tuka sme,nego vremevo me ubiva,eve pak pocna groznica,vcera mi otece nogata,dolu vo zglobot,nemozev da stapnam,imav strasni bolki,neznam dali imate problemi so ocite,medjutoa jas ovoj period dobivam otoci i imam bolki i crvenilo okolu ocite najprvin na kapacite a posle se spusta.Ocniot mi vika alergija,bev kaj drug toj pak nevralgija,bev kaj nevrolog nema nisto i stom ke ja slusnat SLE oni veke znaat se, e od toa e.Receptot za cajot e proveren ama uste da me natera nekoj da go pijam,vo vrska so toa sum mnogu neodgovorna. Bir neznam sto da ti kazam,jas sega za sega nemam takov problem,probaj so ulje od kantarion,go ima vo apteki,ili nekoja krema od EUCERIN.Dali imate problem so ciklusot,veke pocna da me faka nervoza,iako ginekologot mi kaza deka kaj desniot jajnik e namalena aktivnost i moze da ocekuvam mnogu rana menopauza i ke treba da zemam nekoi hormonski tableti,ama jas kolku znam kaj nas toa e nevozmozno,hormoni i lupus ne idat bas zaedno.
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 23:36
Blagodaram za sovetot anchii.Imam probano so kantarion i nisto od toa.Najmnogu sto me razocaruva e odnosot na lekarite kon nas.Odam na sekoi 2 meseca na kontrola i sekogas istoto istata terapija.Ako prasas nesto ili se pozalis na nekoi bolki ili problemi sekogas istiot odgovor deka e toa od samata bolest.Dosega nikoj nema kazano nesto pokonkretno.Neznam kakva treba da bide nasata ishrana samo mi kazaa deka netreba da vnesuvam nikakvi vitamini.Toa i go pravam no vo poslidno vreme izgubiv na telsnata tezina.Nezanam kako povtorno da se vratam vo normala ako ne se smee da se vnesuva vitamini.Kazete sto pravite vie?kakva e vasata isnrana?Dali piete ili jadete nesto nadvor od medicinata? pozdrav do site.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 09:13
ej,sakav da se pozalam na nesto ,ama citajki ve vas se otkazuvamтага
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 14:26
bir a da se obides so jekoderm,a za odnosot na doktorite sto da ti kazam,eve go komentarot na mojot dr.:"e sega nema bajki da raskazuvame ti znaes kakva bolest imas i od sega ponatamu ke bide se poloso nemoze da bide podobro".koga izlegov neznaev dali da se smejam ili da placam.A vo vrska so vit. jas zemam multibionta toa se sumeki tableti,omega 3,isto taka zaradi anemija tot hema,vit.C i imam zemano razni vitamini,i definitivno ne mozat da nastetat,sega ne trba da zemame aloe ili nekoi slicni preparati koi go krevaat imunitetot,ama po nekoe vitamince sepak e potrebno zaradi odrzuvanje na organizmot. Lele KONAN zarem zvucime tolku strasno iako toa nam ni e najvoobicaeno
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 14:46
kjuti se vtresiv, i izbegavтага
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 09:16
Uf mi olesna. Bas mi e drago sto ste tuka i pokraj se, A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:50
Кон врв
tijanam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tijanam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 13:44
Anchiii, koga veke gi spomna problemite so ciklusot jas gi imam premnogu, poveke idam na ginekolog nego sto treba da idam na kontroli za Sle. Prvo, nemam redoven ciklus, mi kasni po dve tri nedeli, nekogas imam krvarenja po 20 dena, i koga pravev Eho i Papa Test mi utvrdija policisticni jajnici, i edniot jajnik mnogu otecen i pogolem e od drugiot za 2 sm. Katastrofa....i samo apcinja, samo Hormoni,,,A nesmeam da pijam...ama nema drugo mora da se pijat nemam izbor...i Doktorite mi vikaat deka sve ova e od kortikosteroidite....
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 17:35
Da tijanam i mene mi rekoa od kortiko samo sto jas dobivam i po 10 do 15 dena porano,po malku krvarenje i taman ke si recam pomina,eve ti obilno krvarenje,taka da godisno imam i po 16 pati ciklus.A ete kaj tebe e pak obratno.Veke mi e zdosadeno da sekoja promena vo organizmot se povrzuva so SLE,ama toa taka funkcionira                                                                                                                                                         Ane09 od toploto vreme treba da ni e podobro ama ne da e vaka promenlivo,toa e problemot,jas pocnav da zemam paracetamol i malklu me popusta,nemozam so ketonali i naklofen zeludnikot me boli a i nema nekoj efekt duri mislam deka stanav zavisna od niv,a isto me opustaat i edni tabl. od valerijane bidejki imam i spazam vo muskulite a mi pomagaat za tahikardiite.Sto zemas za zelezo?Mene tot hemata mi pravi problemi,ama koga se mora mora.

Изменето од anchiii - 19.Мај.2009 во 17:40
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 13:40
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:50
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 18:43
Da ane ama jas veke 4 god. sum na 5mg.dekortin,taka da ova e veke doza na odrzuvanje i nema sansi da se namali,a za blokatori neznam dosega nemam primano,kolku pati so otoci i bolki sum bila ama nikogas ne otidov vo takva sostojba bidejki znaev sto sleduva,znam deka vadenje tecnost e dosta bolna procedura,a eve deneska i mene mi otekoa stapalata taka da edvaj se dvizam,mi se vristi od bolki
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.