IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Kаде на одмор со ваков стандард
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kаде на одмор со ваков стандард

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 00:18
не ми смета Грција друже, ми сметаат луѓе кои мислат дека Грција е ветената земја кога се работи за летен одмор, ме нервира тоа што сите си прават некои филмови дека на летен одмор морало да се оди на море, и тоа што е можно поубаво море, ако била матна водата, не се оди таму овбавезно, ме нервира тоа што сите сакаат да отидат на другата страна на светот на одмор, а се жалат немале пари, ме нервира тоа што секој сака да помине ефтино, а да отиде во најубавото место на одмор, ме нервира тоа што никој тука не знае како се оди на одмор

верувај ми брз, ме заболе мене што ќе се случело со Грција, тоа ми е последна грижа!!!
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Milica.B Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milica.B Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 00:23
jas bev vo Dojran
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 00:28
mene do grcija da trknam , a sekoj drug ,..me koshta okolu 30-tina evra so kola ,..plus zelen karton!

...vikash ako moze da odi nekoj tamu,...moze i bilo kade,...

...e pa , da vidish i ne moze,
...eve,...ke ti dadam jas tebe 70-80 evra,...pa ti odnesi me bilo kade ,..osven "dole"..i toa 3-4 dushi....

ne deka jas sakam da odam iskluchivo kaj niv,.tuku , najvazno e shto do kaj niv mozesh da trknesh so malku pari,...da ne e zeleniot karton,...( a ima najavi deka ke se ukine naknadnoto negovo kupuvanje) togash ke bide ushte polesno (poeftino) da im otidesh !

...eve jas dogodina sakam i do shpanija ,..portugalija,..

..ako se nafatish da mi ja platish razlikata vo cenata do tamu ..od taa do grcija... ...nema ni da pomislam pak da im odam ...na onie "dole"...

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 00:33
Originally posted by Milica.B Milica.B напиша:

jas bev vo Dojran
i?....fati nekoe,.."klenche"?   
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 00:49
немој со тебе да го правам истиот муабет со тебе по 10000000 пат,
близината ништо не ми значи, не е егејот кај драчево за да тркнеш, туку треба да патуваш до таму неколку саати, а да патуваш можеш до било кое од околниве мориња
не верувам дека цел одмор те кошта 30 евра, а богами не за 3-4 души
ако го сметаш само патувањето, до секое море растојанието е каде таде слично и секаде ќе ти падне истиот трошок, сместување ефтино можеш да најдеш, те уверувам, а и не верувам дека си барал, бидејќи нормално, Грција ти била поблиску...
и никој не ти збореше за Шпанија, туку за овдешниве простори
А ако ти е за тркнување, со тркнување не се иде на годишен одмор, се оди на викенд, а на викенд се оди било каде, само во нашава земја колку места има...
еве да речеме дека разликата во цените е за некои 20 евра, ако не ти се дава толку за одмор, тогаш поарно не иди, со таков стандард!
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 01:01
ehh,.:-O]..koga nekoj ne sfkja ,..ne sfakja!

...do crna gora ima najmalku 500km,..kolku shto ima vo dvata pravca do egejsko more..se drugo e isto...pa ti sega rachunaj,......plus ne zaboravaj patot kakov e do crnagora a kakov vo grcija,..

do grcija od skopje stignuvash za edno 3 i pol saati,...do crna gora ti treba ,..barem tripati povekje,..
...bugarija e ushte podaleku,..patot neshto podobar,..a i bugariskoto more ne e bash nekoe si....hrvatskoto more e ushte podaleku,...znachi,...ti ostanuva samo ,..egejot,...ako nemash ,..ili ako ne ti se davaat mnogu pari ,..samo za pat...

i,..trknuva vikash ne e soodvetno,...mozebi za mene i ne stvarno,...ama , za gevgelichani morash da priznaesh deka i te kako e...duri i peshki da trgnat na izgrej sonce,..ke go zdogledaat moreto,..dodeka seushte se gleda...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 01:08
...i zaboraviv,. ..vo crna gora se plakja i taksa od 10 evra za kolata,...a,...10 vamu,...deset tamu,...5-6 tunelarina,..se fakja bajagi na kraj...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 01:24
so vakov standard vo krani be ljuge kampot se izdava za 100 denari na den plazata e pesok i vodata e pocista od pretor

Изменето од stigma04 - 10.Август.2010 во 01:24
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 01:50
Originally posted by brza brza напиша:

ehh,.:-O]..koga nekoj ne sfkja ,..ne sfakja!

...do crna gora ima najmalku 500km,..kolku shto ima vo dvata pravca do egejsko more..se drugo e isto...pa ti sega rachunaj,......plus ne zaboravaj patot kakov e do crnagora a kakov vo grcija,..

do grcija od skopje stignuvash za edno 3 i pol saati,...do crna gora ti treba ,..barem tripati povekje,..
...bugarija e ushte podaleku,..patot neshto podobar,..a i bugariskoto more ne e bash nekoe si....hrvatskoto more e ushte podaleku,...znachi,...ti ostanuva samo ,..egejot,...ako nemash ,..ili ako ne ti se davaat mnogu pari ,..samo za pat...

i,..trknuva vikash ne e soodvetno,...mozebi za mene i ne stvarno,...ama , za gevgelichani morash da priznaesh deka i te kako e...duri i peshki da trgnat na izgrej sonce,..ke go zdogledaat moreto,..dodeka seushte se gleda...
добро бе брза  знам, уште од кога првпат почмна да пишуваш на подфорумов, најбитно ти било да е блиску, епа ако е за блиску не мора да излегуваш од државава воопшто не
а за патиштата не ми збори, може во грција се убави, ама најголема километража поминуваш низ македонија, во црна гора патиштата се во ред, а во Бугарија имаш еден пат прав како пушка, по тој пат да стигаш за долго време не е во ред
а колку што памтам јас, гевгеличанец ти не беше


Изменето од zabegan - 10.Август.2010 во 01:51
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 02:02
..........i na krajot dojdovme do eden zaklucok....
...ne e bitno kaj ke odis na odmor...tuku kolku ke potrosis...
..zatoa sto..ne sekoj....moze da si gi ispruzi nozete...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 02:06
не е битно кај ќе одиш на одмор, но не е толку битно дали си потрошил 100 или 110 евра, ако си толку сиромашен да не можеш десет евра да дадеш, тогаш поарно не оди на одмор некаде далеку, ако некаде сакаш да се прошеташ, надвор од средината кој живееш, тоа може и тука, во нашава земја, со мали пари!
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 02:31
Вака забеган... ...те читнав малку наназад што си пишал... т.е...се после мојот пост за цените...

Се согласувам со тоа дека денес на кго и да спомнеш одмор..прво што им паѓа на памет е плажа, ресторани, коктели и сонце...(...нешто што кај нас и баш го нема...)
...никој не помислува на планина, чист воздух, сместување во некој манастирски комплекс...кампување...и што ти знам друго...(...нешто со што Македонија може да се пофали...)

Затоа...многу е логично да дискутираме за плажите... ..какви - такви...ваму или онаму..морето си го прави своето...
Од тука доаѓаат и сите коментари за Грција...
..факт е дека...
..Грција е блиску...
..Грција не е скапа како Хрватска...
..Грција има добри патишта...
..патарина од 2 евра..(барем до таму кај што одам јас )...
..Прилично ефтина храна...
...Прилично ефтино сместување...(значи овие двете на крај...прилично)

Од тука...една проста математика..и ќе видиш зошто семејните луѓе ја преферираат Грција...
...и на времето кога тука со марија магдалена и мона лиза дробевме зошто грција е подобра...сите сакаат да го бутнат ѕидот со глава...

Од друга страна...ќе одиш во Охрид..ќе платиш колку што ќе платиш за сместување...ќе те дерат секој ден за паркинг...ќе те заебаваат таксистите затоа што било викенд ..исто и пазарџиите..цените скокале како доаѓала сабота...море дај..да земам еден стап и да мавам по вас..охриѓани ќе ми го кројат одморот...бегајте да не ве гледам..затоа не ни стапнувам таму...
Дојран...како Дојран..оваа година во подобра состојба од минатата...за чудо ми викаат нема комарци..кој знае..се е можно...
Преспа...никогаш не била дестинација каде што би го поминала одморот..не знам зошто..

Е сега...повеќе од пола ..во земјава го делат моето(или слично на моето мислење) ..оние другите преферираат планина..(..да речеме.. )....
И кога ќе ја направат калкулацијата на лист хартија...
...толку се парите...
Кога не сакаш некој да те врти како што му одговара..ќе си ја земеш колата..семејството...и правец Грција...
...а таму пак...ако немаш долга черга...ќе си се сместиш за 20 евра (4 кревети)...ако имаш подолга черга..(ќе платиш 40-50 евра)..и ќе го гледаш морето секое утре..ќе си јадеш од тиропитата од 80 центи...или ќе мачкаш од нивната нутела...
...никој нема да ти рече...дечкооо карпузјата (лубениците де) во сабота се поскапи затоа што грците си ги прчат на плажа тогаш...гирото нема да скокне за викенд...таксито останува исто...за плажата не плаќаш..освен ако не сакаш да користиш лежалки...паркинг има за ич пари....
...

Од друга страна...можеш да истераш убав одмор во Радика хотелот...или во некое друго селце..да дишеш чист воздух..да уживаш во убавините и психички да се одмориш...


...млад си забеган...но тоа не те спречува да размислуваш логички...
...само помисли на ова..кога ќе имаш 2-3 деца...и кога ќе сакаш од устата да одделиш за да одиш на одмор...па тие ќе бараат...татоооо сакам крофна... три по толку пари се онолку...татооо сакам да се возам на ова...ајде тато...татооооооо...татооо...татоооо....
и ќе видиш зошто некој ја обожава Грција...

...а со последново...100% се согласувам...ако немаш пари...не оди на одмор ...ама душата се ни сака
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 13:12
сеуште си стојам на моето мислење, дека доколку народов е толку сиромашен, не мора баш парите да ги троши на одмори, дали било Грција, или друго, сеедно, ако си толку сиромашен да не можеш десет евра да дадеш, тогаш поарно не оди на одмор некаде далеку

а инаку јас сум бил и во Хрватска, во Бугарија и во Турција на море, а сум бил и во Грција, но затоа последниве четири години не сум бил на летен одмор на море, но ништо не ми стана, уште сум жив и имам цел живот пред мене, според мене, многу поубаво ми е што сум го ишпартал цел балкан и сега седам дома затворен, одколку да одев секое лето во Грција

и стварно чуден менталитет е нашиов народ, да немаш пари, а да сакаш на море, ееее па нема, ќе си се воздржиш, еее па име луѓе во земји кои излегуваат на море што не виделе никогаш море намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 17:51
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

........., ако некаде сакаш да се прошеташ, надвор од средината кој живееш, тоа може и тука, во нашава земја, со мали пари!
nikako da sfati,...(ama, da e samo toj na konj bi bile site) deka...nadvor e skoro sekade poeftino,...duri i apsolutno,...a, za relativno ,..ich ni zbor ne stanuva!

...problemot e samo ...transportot sega,...da mozesh da se (besplatno!) teleportirash bilo kade vo svetot,..sigurno nema poskapo da te koshta otkolku vo,..."domashniot" ti ohrid!

ama , samo so eden uslov,
...toa shto go pravish vo ohrid ,..potpolno istoto i na drugo mesto da go pravish,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.