IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог не постои?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог не постои?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 22:25
plazebo efekt nema vrska so vera i sovremeni medikamenti ili indijanski shamanizam toa e edinstveno povrzano so psihata na chovekot koj se ubedi deka ozdravuva i avtomatski go aktivita svojot lichen reanimator i ima sluchaevi kade shto i rakot na povec'e navrati e izlechen,site znaeme deka chovechkata psiha ne e ni najmalku razjasneta i nikoj ne znae shto sposobnosti ima,zatoa i verata e chudna rabota kako nekoj vid auto hipnoza koja preku samohipnotiziranje vliaeme na aktuelnoto stanje i go samite go aktivirame reanimatorot
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 22:47
Bog ne postoi od prosta pricina
stom jas ne znam za nego

zasto jas da neznam?? So sum polosh od Vas, a mozebi ne sum polosh mozebi ne sum tolku lakoveren

mene me kopka eden moment so e toa so ve tera da veruvate vo nego
so e toa - so moze da vi dade- jas sum svesen deka  veruvate no od druga strana ve zalam oti nemate svoj dokaz za toa
cudno kako ne ve kopka
cudno kako ne si kazete abe
bog postoi zatoa so e zapisano vo nekoja kniga , koja i taka ne e ednoznacna site si ja tolkuvaat kako so sakat i radi toa so moite mi kazale deka postoi

jas sum svesen deka nikoj od vas ne go videl ni osetil- a ako nekoj kje tvrdi deka da- togas e toa nekoja halucinacija momentalno nekoe ubavo custvo
no mili moi zamislete BOG koj napisal
JAS SUM EDINSTVEN TVOJ BOG
NEMATE DRUGI BOGOVI OSIM MENE
JAS SUM REVNOSEN BOG

mozeli nekoj takov so vakvi misli da ostavi povekje od pola planeta da ne veruvat vo tie negovite tri recenici

JAS SUM EDINSTVEN TVOJ BOG
NEMATE DRUGI BOGOVI OSIM MENE
JAS SUM REVNOSEN BOG

 


Изменето од mikus - 18.Март.2008 во 22:47
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 23:46
Mikus denesnite vernici se mnogu poveke otkolku sto ti gi definiras.
Faktot deka poveketo od nas ne poteknuvaat od religiozni semejstva, kazu deka religijata e mnogu poveke....
Samite sme dosle do nea!

Islamot ne e samo frazata koja ti ja spomnuvas! On e poveke od toa!
Znam deka imas poznavanje za nego! One e upatstvo, mapa, dava odgovor na site nasi dilemi i prasanja!
Bog e Semoken da naprvi site da veruvame slepo vo Nego! No sepak, On toa ne go napravil, ni dal izbor, I STO E NAJBITNO NI DAL DOKAZI SEKADE OKOLU NAS! I se povikuva na nasiot razum! O so razum nadareni.........

I jas ne sum go videla tvojot mozok no sepak tvojot intelekt govori deka on postoi.
Dokazite se sekade okolu nas, pa i vo nas, ako gi barame ke se uverime deka e Bog e vistina.

Bi te zamolila da otides na ovaa tema:

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10909&PN=5
i da gi procitas principite koi se navedeni, pri krajot od stranata se!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 23:52
Ajshi
sum te procital denes
mu se obrati na eden so zbor BRAT

ima pricana povrzuvakji se so Gospod da se povrzuvas  i do drug od ista veroispoved?????????

kazuvate sakam so gospod da sum edno--- no kazuvate nie muslimani sme edno

toa taka se bara- neli bi trebalo da e samo prvoto Edno so gospoda

neznam

cudno mi e

mesto Gospod - jas i on -  se stvara MASA koja vo ime na gopspoda se povrzuva- toa ne mi ide bas po kjef
razmisluvakji  za veruvanje vo NEGO
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:05
Nie muslimanite ne sme so Bog Edno!!!!
Nie veruvame vo Boga i Nemu sme mu pokorni! Ne se izednacuvame so Nego vo nitu eden aspekt!Toj e visoko nad nasata zamisla za negovot Bitie! Toj ne kako nas!

A vo vrska so terminot BRAT i SESTRA! Moram da priznaam deka na mnogumina ovoj termin im e malku cuden!
No ako nekogas si ja proucuval istorijata na islamot, ili samo zirni na temata religija i nacija, ke vidis deka kaj muslimanite postojat MNOGU nacii! Koi pred islamot vojuvale megu sebe!
No togas Bog gi uedinil, pod edna zastava, pod edno veruvanje
"I setete se na Allahovata blagodet koga On gi soedini vasite srca, i so Milosta Negova, stanavte braka..." (Quran)
Zanci site besmisleni plemenski vojni, site razliki na osnova na nacija, rasa, pleme, status, se dokinuvaat i site stanuvaat EDEN NAROD, EDEN UMMET!

I sekoj onoj koj veruva vo EDEN BOG, i vo Muhammed, neka e Bozji mir nad nego, kako Posleden Pratenik, e moj brat i moja sestra. Zatoa ona sto MI E NAJBITNO VO ZIVOTOT ni e isto!

Koga podobro bi razmislil,i bi se vratil vo skoroto minato, kade lugeto postojano bile diskriminirani, na osnov na boja, nacija, bi ja sfatil univerzalnosta na Islamot, i ubavinata vo ednakvosta!
Zarem site ovie megunarodni organizacii za pravata na covekot ne se obiduvaat da ne ubedat deka sme site ednakvi, a ete seto toa veke odamna postoelo vo Islamot!

Pozz!

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:08
JAS I BOG SME EDNO??????

ILI JAS I DRUG I DRUG I DRUG I........ I DRUGIOT I BOG SME EDNO?????
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:20
Ah mikus, tvr orev si ti!

Inaku vo islamot najtezok grev e da se IZEDNACUVAS SO BOGA!
Toa e ednostavno nesfatlivo!
ZArem sozdanieto da bide isto kako Sozdatelot?!?!?!

Tuku gi procita li principite?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:22
NE MISLEV DA SE IZJEDNACUVAS NEGO DA SE SPOIS

SE SPOJUVAS VO EDNO
JAS I BOG???

ILI SITE NIE I BOG???-- OTI GI NAREKUVAS BRAKJA
NEKAKO IZBEGNUVAS DA MI  ODGOVORIS AJSHI
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:27
Ne razbiram!
Pa vernicite se braka megusebe, a ne Bog!
Mislam deka ti objasniv pogore!
Obrazlozi mi malku!
Ne mi e problem da ti odgovoram!
Mozebi e docna pa mozokot potesko funkcionira ili nesto drugo....
Pojasni ako ne ti e tesko!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:31
vaka
dali spojuvanje so bog--- e jas i on = edna misla

ili vi e potrenbno da se spoite vo edna masa- narekjuvaji se brakja i sestri za da moze da so gospod imate taa edna misla

oti mnogu cesto tuka se narekuvate brat i sestro- znaci megusebno se spoivte- a zasto se spoivte??? radi gornoto ili ima druga pricina

da kasno e
leka nokj

Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:34
Originally posted by Shalom Shalom напиша:

Ve molam samo za seriozni komentari! Ne komentirajte nisto, ako nemate dokaz za toa!Baram dokaz za od onie koi se narekuvaat ateisti!Blagodaram!


Не сум атеист но види вака:
Бог постои исто толку колку што не постои.
Нема докази дека постои а нема ни дека не постои па преостанува на тебе да си одлучиш.
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:37
genijalecu
skoro da si go potrerfil
големо%20гушкање


Изменето од mikus - 19.Март.2008 во 00:37
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:38
Aj da probame, 3 obid!

Se nadevam deka te razbrav!

Vidi na nas ne ni potreban edna cela masa, ne e potrebno da se homogenizirame za da veruvame!
Jas sum INDIVIDUA, i kako takva sum si dovolna, na sebe i na svoeto veruvanje! Ne mi se potrebni dodatni efekti od strana!

Islamot kako religija ne spoil tuka na zemjata, da funkcionirame na toj nacin, NO VO ODNOS KON BOGA, sekoj za sebe. Ako jas veruvam samo jas ke imam korist od toa, a ako mojata sestra muslimanka gresi, samo ona ke gi snosi posledicite za toa!

Inaki sekoj razmisluva so svoja glava i ima svoi razmisluvanja. Osnovata e ista, e sega finesite se ostaveni na sekoj poedinec.
Sekoj po priroda e razlicen i ne mozes da ocekuvas da razmisluva isto!

Se nadevam deka konecno se razbravme, ako ne, ke ostavam za utre, ili slobodno nekoj drug neka se nadovrze!

Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:40
Originally posted by mikus mikus напиша:


genijalecu
skoro da si go potrerfil
големо%20гушкање




?????????????????????????????
што тоа????????
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.