IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДА СЕ СЛЕДИ ИСУС ИЛИ ДА СЕ СЛЕДИ ПАВЛЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДА СЕ СЛЕДИ ИСУС ИЛИ ДА СЕ СЛЕДИ ПАВЛЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 15>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:09
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

[QUOTE=zidarski]
Ama jas te razbiram, i predhodno si mi objasnil, no veruvaj mi, sum zborela i so vistinski hristijani za ova prasanje i tie priznavaat deka Pavle kako licnost vo hristjanstvoto e mnogu kontradiktorna. Posebno za ovie pasusi. Gi procitav celite pisma od Bbilijata, za zal vo niv ima uste poveke kontradiktornosti.
Dali ti si ja cital istoimenata kniga (od ovaa tema)? Koga ke doagas vo MK. mozes da ja najdes, mozebi toga s ke prodiskutirame ovdeka za ovaa tema.

Hristijankite koi jas gi poznavam go narekuvaat Pavle "zenomrzec". Da ne bide deka jas toa sum go rekla, ke se obidam nekoja od niv da se vkluci na forumov i zaedno da diskutirame za toa. A vo meguvreme mozes i da mi objasnis!


Aisha, vo pogled na kvalifikacijata "Hristijanki" - pogledni shto odgovoriv vo edna druga tema, za toa shto se "muslimanki" - i primeni go istiot arshin i tuka.
Lichnite stavovi na razlichni lugje vo vrska so Pavle, se samo toa - lichni stavovi.
Kako shto Shiitite imaat svoi lichni stavovi i sfakjanja i se narekuvaat muslimani (a ochigledno od vash*te objasnuvanja ne se), taka e i vo ovoj sluchaj.
(analogijata ja pravam, za da stane pojasno)
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

no veruvaj mi, sum zborela i so vistinski hristijani za ova prasanje i tie priznavaat deka Pavle kako licnost vo hristjanstvoto e mnogu kontradiktorna.

 

Лажиш голема%20насмевка



E ajde de,da te cueme i tebe pastorce vo senka,proiznesi se,dosta se skrivas na forumov!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:13
Што сакаш да чуеш од мене мило? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:14
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

[QUOTE=zidarski]
Ama jas te razbiram, i predhodno si mi objasnil, no veruvaj mi, sum zborela i so vistinski hristijani za ova prasanje i tie priznavaat deka Pavle kako licnost vo hristjanstvoto e mnogu kontradiktorna. Posebno za ovie pasusi. Gi procitav celite pisma od Bbilijata, za zal vo niv ima uste poveke kontradiktornosti.
Dali ti si ja cital istoimenata kniga (od ovaa tema)? Koga ke doagas vo MK. mozes da ja najdes, mozebi toga s ke prodiskutirame ovdeka za ovaa tema.

Hristijankite koi jas gi poznavam go narekuvaat Pavle "zenomrzec". Da ne bide deka jas toa sum go rekla, ke se obidam nekoja od niv da se vkluci na forumov i zaedno da diskutirame za toa. A vo meguvreme mozes i da mi objasnis!


Aisha, vo pogled na kvalifikacijata "Hristijanki" - pogledni shto odgovoriv vo edna druga tema, za toa shto se "muslimanki" - i primeni go istiot arshin i tuka.
Lichnite stavovi na razlichni lugje vo vrska so Pavle, se samo toa - lichni stavovi.
Kako shto Shiitite imaat svoi lichni stavovi i sfakjanja i se narekuvaat muslimani (a ochigledno od vash*te objasnuvanja ne se), taka e i vo ovoj sluchaj.
(analogijata ja pravam, za da stane pojasno)


Zidarski apsolutno te razbiram, i znam koj e hristijanin a koj ne.
Pojasnuvanjeto koe go dobiv mi bese pokrepeno so pasusi od biblijata, vo koi neli Pavle objasnuva kako treba da izgleda i da se odnesuva edna zena.
Dali poradi toa ili nesto slicno, jas ne znam.
Ne mi bese celta da navredam, tuku navistina lugeto taka go narekuvaat.
Mozebi e kontradiktorno hristijanka navreduva Apostol no mene taka mi e receno.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Што сакаш да чуеш од мене мило? среќа



Da im kazes na pravoslavnive ovde DALI VASATA BIBLIJA E ISTA SO ONAA PRAVOSLAVNITE ILI IMATE SKROENO VASA VERZIJA?

Pa posle ce diskutirame kolku sto sakas,ama bez beganje!

P.S. Beganjeto e stetno po zdravjeto!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:30
Не е иста, јас си имам скроено своја библија по мерка, како што мене ми одговара голема%20насмевка
А твојот к*ран? Дали и тој е ист со шиитите, сунитите, вахабитите, дервишите, торбешите итн?
 
Се извинувам за оф-топик т.е. што му го играм орото на ефендија, но доста му беше, ќе бегам пак ефендија, не за друго - опасен си, поставуваш шах-мат прашања на кои не можам да одговорам и кои внесуваат сомнежи во мојата вера и ме предомислуваат да преминам во Ислам, тоа е уште поштетно за здравјето голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:31
Aisha - nedorazbiranjeto doagja, zatoa shto nachinot na koj Pavle opishuva kako treba da izgleda zhena, voopshto ne sovpagja so modernata ideja za zhenata... toa na zapadot vo dobata na feminizmot, se smetalo kako da e protiv zhenite vo celost, odnosno zhenomrzec. Zatoa. Inaku - toj ne nosi pravila ili zakoni za toa kako treba da izgleda zhenata, a iskazhuva svoe mislenje (zboruvam samo za konkretniov primer!). Zatoa rekov - toa e stav na nekoi lugje, no ne e realno validen. Najdobro objasnuvanje e kako shto rekov za shiitite... istata situacija...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:42
Ti citirav hristijanki koisto "go ziveat Slovoto Bozje", a ne tugi mislenja.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 19:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не е иста, јас си имам скроено своја библија по мерка, како што мене ми одговара голема%20насмевка
А твојот к*ран? Дали и тој е ист со шиитите, сунитите, вахабитите, дервишите, торбешите итн?

 

Се извинувам за оф-топик т.е. што му го играм орото на ефендија, но доста му беше, ќе бегам пак ефендија, не за друго - опасен си, поставуваш шах-мат прашања на кои не можам да одговорам и кои внесуваат сомнежи во мојата вера и ме предомислуваат да преминам во Ислам, тоа е уште поштетно за здравјето голема%20насмевка


He,he,he vece videno od tvoja strana pastorce!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 19:28
Da Aisha, te razbrav... vo red e toa... ako mislat taka, toa e nivno pravo. Samo Toj kje ni sudi i kje kazhe dali sme bile vo pravo i dali sme gi razbrale pravilno negovite nameri.
So pochit,
Zidarski
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 22:32
Ушче со Павлета си имете работа, ајјјјјјјј..и тој да знаил колку че бидит критикуан од вуду и следбениците ич немело да пишит

Изменето од blagorodna - 25.Јануари.2008 во 22:36
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 06:17
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Aisha, vekje objasnivme mnogu pati tuka, deka Isus so negovoto doagjanje go menuva zakonot. Go unapreduva, go pravi podobar. Ja do-objavuva voljata Bozhja. Zatoa - od Nego pa navamu, za nas vazhi negoviot Zakon.
Isto kako i za Muslimanite - od Muhammed navamu, vie veruvate vo toa shto na nego mu bilo objaveno.
Dadov vekje primer so "unapreduvanje" na zakonite - muslimanite prvo se molat kon Erusalim, za potoa Muhammed da go predostavi toa shto mu e objaveno podocna, i da pochnete da se molite kon Mekka. Istiot primer vazhi tuka, prochitaj gi ubavo pismata i obrakjanjata na Pavle, ako izvadish samo citat, mnogu pogreshen vpechatok se dobiva. Zboruvavme vekje za toa kolku e vazhno da se gleda celiot tekst, a ne samo citat i primeri za ova imashe i vo k*ranot duri.


Ama jas te razbiram, i predhodno si mi objasnil, no veruvaj mi, sum zborela i so vistinski hristijani za ova prasanje i tie priznavaat deka Pavle kako licnost vo hristjanstvoto e mnogu kontradiktorna. Posebno za ovie pasusi. Gi procitav celite pisma od Bbilijata, za zal vo niv ima uste poveke kontradiktornosti.
Dali ti si ja cital istoimenata kniga (od ovaa tema)? Koga ke doagas vo MK. mozes da ja najdes, mozebi toga s ke prodiskutirame ovdeka za ovaa tema.

Hristijankite koi jas gi poznavam go narekuvaat Pavle "zenomrzec". Da ne bide deka jas toa sum go rekla, ke se obidam nekoja od niv da se vkluci na forumov i zaedno da diskutirame za toa. A vo meguvreme mozes i da mi objasnis!


Ovoj tekst e visoko navrdliv za mene kako HRISTIJANIN.
Avtorkata mu pridava na Sveti apostol Pavle nedostojni kvalifikacii za negovata Svetost. Na avtorkata ne i mestoto vo forumot Veroispoved - taa ima fanatiziran um. Go molam MODERATOROT da reagira

Изменето од Anthony - 26.Јануари.2008 во 07:01
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 06:23
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Sega jas kje napisham neshto vo tvoj stil -
Zenska ne lupaj gluposti so glupavi citati otkornati od Biblijata. Ako si go spomnala obrakjanjeto na Sveti apostol Pavle do Efesjanite ili Galatjanite napishi go vo celost zatoa shto samo taka toa pisanie ima smisol.Vaka si pravish glupavi konstrukcii koj se smeshni za sekoj onoj shto go prochital tekstot
Nie sme VERNICI -ako za Boga znaesh
Tvojot post e visoko navredliv za nas. Imaj MILOST
Go molam MODERATOROT vednash da reagira



Znaci spored tebe sega ima GLUPAVI CITATI OTKORNATI OD VO BIBLIJATA!Ako si vernik kakov sto treba ce vnimavase na zborovite koi ovde gi upati do Aisha.
I jas go molam moderatorot vednas da reagira i na tvoite postovi i na postovite od blagorodna.Navistina,vam ne vie mestoto na podforumot veroispoved!


Mislam deka ovoj clen zasluzuva da ostane na forumot VEROISPOVED i da mu se dade ushte pogolema sloboda vo negovoto izrazuvanje koe izobiluva so domashno vospitanie i visokao nivo na opshta kultura. Go molam MODERATOROT da mu ovozmozi ushte pogolema sloboda vo izrazuvanjeto na ovoj chlen,i voedno apeliram vednash Moderatotrot da reagira
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 10:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не е иста, јас си имам скроено своја библија по мерка, како што мене ми одговара голема%20насмевка
А твојот к*ран? Дали и тој е ист со шиитите, сунитите, вахабитите, дервишите, торбешите итн?

 

Се извинувам за оф-топик т.е. што му го играм орото на ефендија, но доста му беше, ќе бегам пак ефендија, не за друго - опасен си, поставуваш шах-мат прашања на кои не можам да одговорам и кои внесуваат сомнежи во мојата вера и ме предомислуваат да преминам во Ислам, тоа е уште поштетно за здравјето голема%20насмевка



Koga go oslobodile Bitushancevo od prangite na perenjeto mozok??????

Dokaz za tvojata ispranost na mozokot se tvoive postovi!!!

Vo Islamot postojat samo MUSLIMANI site drugi iminja koi samite vie so pomosh na mediumite gi nametnuvate na Muslimanite se samo vash dokaz protiv samite sebesi koga ke stoite pred Boga!!!

Evangelos najdimi eden citat od Quranot kade se veli sledbenicite na Islamot ke se narekuvaat Vehabisti, Shiiti Dervishi...

Pa kaj najde be i torbesh*te da gi stavish vo sekta na Islamot

Imash li t poima koja glupost tresna?????
Torbesh*te so koi si go pominal cel zivot pred da ja duvnesh sk. te znaat poveke, a i ti gi znaesh pveke od bilo koj drug, deka ne se sekta na islamot, imeto e nametnato od samite makedonci, celta e ocigledna....


A shto ste napishale na misionerskata adresa???
Biblijata ima poveke od 60 knigi     Se sramite da kazete deka imate svoja protestanska Biblija, James King verziata koja sodrzi 66 knigi, a Biblijata so koja te poducuvale vo Bitushe sodrzi 77 knigi, za koi vie protestantite smetate deka ovie 11 knigi ne se zborovi od Boga te. ne veruvate vo niv gi odfrlate....

Idisi na Marifet tamu ste jaki so Adzia, ovde nie si terame ubavo so ostanatite Hristijanski braka, i sestri.


Изменето од Sahih Bukhari - 26.Јануари.2008 во 10:47
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.