IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 100101102103104 115>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13911
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2012 во 11:02
Смислата и разбирањето на животот

Отсекогаш било полесно да се најде смислата и одговорот на некое логичко, математичко прашање отколку да се реши некоја дилема во врска со постоењето на човекот. Затоа што едноставно е тешко да се почне. Дури и најголемите мислители најдобриот одговор што го смислиле е дека секој човек треба сам да ја пронајде смислата на својот живот. Многу едноставно, но истовремено и тешко затоа што и кога ќе се стигне до некој одговор на крајот остануваш прашувајќи се дали е тоа навистина така и повеќето едноставно се сфаќаат дека треба само да продолжат понатаму живеејќи најдобро што можат. Не се малку оние кои сметаат дека без разлика на се, смислата на животот е да го извлечеш најдоброто од него. А што е добар живот? Да имаш здравје, знаење, љубов, семејство, да бидеш способен да го издржуваш тоа семејство? Во секој случај, да. Човекот е нецелосен без овие привилегии, без разлика колку и да сака да се посвети на само некои од нив.
Сенека, грчки философ, е познат по своите зборови: „ За човекот, човекот е нешто свето“. Толку е очигледна неговата порака, човекот треба да ја негува својата природа. А во човекотвата природа спаѓаат сите „услови“ за добар живот: здравје, знаење, љубов, вера… Човекот е интелигентно суштество, привилегирано да мисли и да сознава, суштество кое низ вековите се повеќе го открива светот и ја задоволува својата љубопитност. Мислам дека најдобро ќе го разберам животот кога конечно ќе се спознаам себеси. Тоа е трка со сопствениот дух и со секој нов ден откривам нешто ново за себе. Така секој човек колку повеќе свои доблести открива толку подобар светот може да биде. Многу едноставно, мислам значи постојам.
Спротивно на ова втората движечка сила, љубовта, е прилично комплицирана, најверојатно затоа што е чувство, нешто што човекот не го контролира најлесно. Според мене, оние кои трагаат по совршенство, треба да трагаат по љубов.
Се раскажува дека Бог на почетокот создал едно суштество. Тоа суштество било толку совршено и хармонично што самото божество се исплашило па го разделило на две, маж и жена. Од тогаш, секој човек трага по својата друга половина која целосно ќе го надополнува.
Ако нешто може да те натера да направиш некоја глупост, да постапиш многу храбро или пак целосно да се смениш тогаш тоа е љубовта. Вознемирува фактот дека нешто што си го осмислувал и градел или пак едноставно она што си, може да биде променето или уништетно само поради чувство. Но така е, низ вековите таа влијае врз историјата, цивилизациите, светот. И можеби за некои љубовта нема смисла, но јас сосема добро ја сфаќам како дел од смислата на животот.
Здравјето, она без кое не можеме ништо ни од претходното ни од она што следи. Епикурејците сметале дека „највисокото добро е задоволството, а најголемото зло е болката„ и верувале дека избалансираниот живот може да ги доведе до задоволство Значи да се развиваат и интелектуалните и физичките способности е услов за добар живот.
Според многумина пак, ниту едно од овие вредности не е важно како верата. Некои смислата на животот ја наоѓаат токму во неа и преку неа се трудат да го разберат животот, причината зошто живеат, нивната цел во светот. Верата е многу силен поим, а за некои и само поим. Иако често се поистоветува со религијата за мене тие две работи се многу различни. Јас верувам во луѓето и нивните способности и морал, но кога станува збор за Бог, сум само традиционална, дури и агностик. Па според тоа религијата за мене не е движечка сила. Ниту пак парите и материјалните добра. Нивната вредност за мене е неспоредливо мала во однос на духовните вредности. Едноставно тие само му се потребни на нашиот физички дел. Најдобро се убедив во тоа кога ме прашаа: Што ако се околу тебе исчезне? Што ќе остане?... Ќе остане мојот дух со сето духовно богатство, чувства и спомени на малите нешта кои ме исполниле и надоградиле.
Па според мене најважно од се е да се одружува внатрешниот дух затоа што човекот е најсреќен кога не зависи од непостојани и случајни нешта.

 ,,,eden postar tekst ,,голема насмевка,,za promena kirilichno ,,i bez zapirki,,,намигнување,,,tamu nekade 2007g,,,,


Изменето од pajser - 24.Септември.2012 во 11:11
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2012 во 16:22
ili vo size...ne baraj ja smislata zivej go momentot poln so cuvstva i dozivuvanjaсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13911
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 01:16
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

ili vo size...ne baraj ja smislata zivej go momentot poln so cuvstva i dozivuvanjaсреќа
,,,
 
 ,,,potpolno vo pravo si druzhe,,,,да,, napishanoto,  toa bilo vo nekoe drugo vreme,,,,да,,,


Изменето од pajser - 25.Септември.2012 во 01:35
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 01:27
нема смисла... ама не може да нема смисла нели? за се постои објаснување, така? кубење коса
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13911
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 01:38
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

нема смисла... ама не може да нема смисла нели? за се постои објаснување, така? кубење коса
,,,,
 
 ,,,,dobro veli JT,, ko onoa,<>sve je otishlo u honduras<>,,balash,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2012 во 07:01

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2012 во 10:09
Чекорењето.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 10:37
Najbesmislena rabota e covek da se vljubi naocigledno тага

Mozebi eden period treba bukvalno da odmoram od se.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 10:43
....i so toa da se....zamaram?ма ајде
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2012 во 12:32
Често доаѓа до разделба затоа што се менуваме, или затоа што не сакаме да се промениме среќа
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2012 во 23:02
Koga si mald se ti e ubavo i ramno. Koga si vozrasen nisto ne ti e jasno. Ko ke podostaris se ti e jasno ama veke e kasno плачење
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2012 во 23:12
Смислата во денешно време е да имаш пари за да си плаќаш сметките . Немаш ли пари за сметки ...подобро да не си жив .
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2012 во 23:25
Smislata na zivotot e da go pokries nekoj dodeka spie 
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2012 во 23:29
смислата на животот е кога животот ти предложи лимони ти да си направиш лимонада со нив

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 100101102103104 115>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.