IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 23>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 19:58
..iako, navistina, na pazarite,osobeno na bit pazar, gi ima na povekje tezgi,

...izgleda moze samo da se prodaavat ama ne, i da se nosat so sebe,

zatoa shto,tuka vinata se pretpostavuva,..za razlika od nekade ,..kade shhto se....dokazuva!

..a ne gledam zoshto bi bilo zabraneto neshto da se nosi ,ako vekje toa moze na sekoj kjosh da se kupi!

..ama ,makedonska posla  e toa,...nerazbirliva za zdraviot razum.


Изменето од brza - 11.Март.2011 во 19:59
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 20:18
Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:

znaci vaka,jas ziveam vo loso sosedstvo ...
za da stignam do doma moram da pominam blizu edno cigansko maalo.ne e deka imam nesto protiv ciganite no dosega mnogu pati se sluci luge minuvaci da pitat pretepani ili duri ograbeniod nivna strana.
toa se slucuva vo kontinuitet veke dve godini.
policijata dosega ne prezede nisto.ova se slucuva vo kasnite nokni casovi.poradi ova prinuden sum sekogas koga izleguvam so sebe da nosam noz na sklopuvanje poradi licna samoodbrana ako se sluci nekoja vecer da bidam presretnat,iako se nadeva deka istiot nikogas nema da mi pritreba.
ona sto ne znam i sto me plasi e toa dali ako me sretne policija i ako mi go najde nozot mozam da odgovaram zatoa sto so sebe nosam oruzje,iako istoto toa oruzje moze da se kupi na sekoja tezga...mi treba praven odgovor


Согласно Законот за оружјето, ножот е ладно оружје. За да можеш ти да го носиш надвор ножот, потребно е да го пријавиш истиот, за да ти се издаде потврда дека можеш да го носиш надвор, особено затоа што сметаш дека имаш оправдана причина да го носиш истото. Дали ќе се согласат тие со тоа, секако е друго прашање, иако ако навистина е така како што говориш, не гледам причина зошто да не ти дозволат, АКО, ги исполниш сите наведени услови.

Сепак, со тоа орудие треба да се и мошне влијатен, затоа што доколку го употребиш при евентуален напад, тоа не значи дека ти навистина си бил во состојба во која си морал нужно да се одбраниш. За да станува збор навистина за нужна одбрана, нападот треба да е истовремен со одбраната, да биде вистински и истовремен со одбраната, но секако, оценката за тоа дали навистина станува збор за нужна одбрана, се цени од случај во случај.

Ако ти го носиш надвор тој нож, а тоа не си го пријавил, согласно алинеа 7, став 1 од член 80 од Законот за оружјето, ти вршиш прекршок, за што ќе бидеш глобен со глоба од 600 до 1000 евра.

Со тоа орудие, ти покрај прекршок, можеш да сториш и казнено дело. Согласно член 133 од Кривичниот законик на Македонија, ако при караница или тепачка посегне по опасно орудие, оружје или друго средство со кое може да се повреди телото и здравјето да се наруши, ќе се казни со парична казна или со затвор до шест месеци.

Ако имаш друго прашање, повели.



Изменето од Македон - 11.Март.2011 во 20:24
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 20:23
Originally posted by brza brza напиша:


..iako, navistina, na pazarite,osobeno na bit pazar, gi ima na povekje tezgi,...izgleda moze samo da se prodaavat ama ne, i da se nosat so sebe,zatoa shto,tuka vinata se pretpostavuva,..za razlika od nekade ,..kade shhto se....dokazuva!..a ne gledam zoshto bi bilo zabraneto neshto da se nosi ,ako vekje toa moze na sekoj kjosh da se kupi!..ama ,makedonska posla  e toa,...nerazbirliva za zdraviot razum.


Дури и продавањето на такви оружја е недозволиво, но, нели, кај нас многу нешта не се како што треба, па и регулацијата на продажбата на оружјата и опасните орудија.
Кон врв
filip2400 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filip2400 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 20:37
ednas bev priveduvan vo policiska stanica zaradi nenosenje na licna karta...sega da ne vi go izlozuvan celiot slucaj ke gi postavam samo prasanjata za koi smetam dka sekoj graganin treba da gi znae ako nekogas se najde vo ista ili slicna situaciaj...
1.dali moram celo vreme dodeka me isprasuvaat da stojam?mislam dali ima pravo da baram da sednam?
2.dali ima pravo da baram advokat iako nemam pari da go platam?
3.ako ne mi dadat zapisnik(a istiot e napraven i potpisan)sto znaci toa i dali se prekrseni moite prava?
4.dali imam pravo da baram odgovornoto lice da mi se predstavi?
5.dali imam pravo da molcam ili da se branam so molcenje?
6.imam li pravo da go vklucam mobilniot telefon da go snima razgovorot dodeka me isprasuvaat?
ova se prasanja koi sakam da gi znam ako se najdam vo slicna situacija a slednive se nekolku koi skam da gi znam za sebe bez namera da gi primenuvam
1.smeam li da upotrebuvam vebalni navredi,pcosti zakani i slicno,a posebno ako istite bile upotrebeni protiv mene...
i voopsto koi se moite prava dolznosti i privilegii pri priveduvanje ili apsenje ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 20:54
Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:

ednas bev priveduvan vo policiska stanica zaradi nenosenje na licna karta...sega da ne vi go izlozuvan celiot slucaj ke gi postavam samo prasanjata za koi smetam dka sekoj graganin treba da gi znae ako nekogas se najde vo ista ili slicna situaciaj...

1.dali moram celo vreme dodeka me isprasuvaat da stojam?mislam dali ima pravo da baram da sednam?


Не смее да се постапува грубо, нечовечки, да се понижува психички или физички било кој грашанин.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


2.dali ima pravo da baram advokat iako nemam pari da go platam?


Секако дека имаш право на бранител, а имаш и право на бранење со молчење. Патем, за изјава дадена пред полицаец не смееш да бидеш на ниту еден начин осуден. Ниту судот пак ја смета изјавата пред полицаец за основа за изрекување пресуда. Кога ќе се изрекува пресуда, изјавата пред суд може да биде основа за истата, а не онаа во полициска постапка.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


3.ako ne mi dadat zapisnik(a istiot e napraven i potpisan)sto znaci toa i dali se prekrseni moite prava?


Ти не мораш да го потпишеш записникот, а причините за тоа ќе се внесат во записникот. Записникот кој го направиле нема никакво дејство доколку не е поведена постапка против тебе. А секако дека мора да ти биде даден записник.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


4.dali imam pravo da baram odgovornoto lice da mi se predstavi?


Не само да ти се претстави, туку и да ти покаже значка.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


5.dali imam pravo da molcam ili da se branam so molcenje?


Секако дека имаш.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


6.imam li pravo da go vklucam mobilniot telefon da go snima razgovorot dodeka me isprasuvaat?


Записникот служи за водење евиденција на полициското постапување.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


ova se prasanja koi sakam da gi znam ako se najdam vo slicna situacija a slednive se nekolku koi skam da gi znam za sebe bez namera da gi primenuvam
1.smeam li da upotrebuvam vebalni navredi,pcosti zakani i slicno,a posebno ako istite bile upotrebeni protiv mene...


Ако возвратиш на навредата, тогаш другата страна ќе го истакне тоа во постапка во која ти би барал одговорност од другата страна за тоа казнено дело. А ако ти започнеш со навреди, клевети и сл. можеш да бидеш тужен за тоа казнено дело.

Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:


i voopsto koi se moite prava dolznosti i privilegii pri priveduvanje ili apsenje ?


Имаш право да молчиш, веднаш да бидеш информиран за причините за приведувањето, имаш право на бранител во полициската и судската постапка, како и во рок од 24 часа по приведувањето да бидеш изведен пред суд кој без одлагање ќе реши за законитоста на приведувањето.
Кон врв
filip2400 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filip2400 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 20:59
vi blagodarm mnogu na odgovorite i za kraj imam samo uste edno
ova voopsto i ne mi se sluci mene tuku na eden moj poznanik...
rabotese vo eden kafe bar,no go izbrkaa od rabota..
po nekoe vreme otisol vo istiot kafe bar so nekolku drugari i igrajki bilijard dosol sefot na objektot koj istovremeno e i direktor na firmata(ne i sopstvenik)i bidejki prijatelot bil nesto dolzen fo kafe barot od prethodno, doslo do verbalan raspravija po sto sefot go udril samar pred drugarite i gostite so sto mu gi soboril i ostetil ocilata.e sega prijatelot ne prijavil na vreme vo policija i ne izvadil lekarsko,no za sreka objektot imal privaten video nadzor koj seto toa go snimil.ona sto sakam da znam e
1.dali ima pravo da tuzi?
2.ima li realna sansa da dobie?
3.kako da go napravi toa?
4.i sto e najvazno,kolkava odsteta moze da dobie vo pari?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 21:14
Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:

vi blagodarm mnogu na odgovorite i za kraj imam samo uste edno
ova voopsto i ne mi se sluci mene tuku na eden moj poznanik...
rabotese vo eden kafe bar,no go izbrkaa od rabota..
po nekoe vreme otisol vo istiot kafe bar so nekolku drugari i igrajki bilijard dosol sefot na objektot koj istovremeno e i direktor na firmata(ne i sopstvenik)i bidejki prijatelot bil nesto dolzen fo kafe barot od prethodno, doslo do verbalan raspravija po sto sefot go udril samar pred drugarite i gostite so sto mu gi soboril i ostetil ocilata.e sega prijatelot ne prijavil na vreme vo policija i ne izvadil lekarsko,no za sreka objektot imal privaten video nadzor koj seto toa go snimil.ona sto sakam da znam e
1.dali ima pravo da tuzi?
2.ima li realna sansa da dobie?
3.kako da go napravi toa?
4.i sto e najvazno,kolkava odsteta moze da dobie vo pari?


1. Ако не е застарено делото, секако дека има.
2. Ако се зачувани доказите, ако има искази на сведоци, кои во случајов се очевидци на сиот настан.
3. Да консултира адвокат, ако смета дека има докази и дека може да се обезбедат, да поднесат приватна тужба до надлежниот суд за телесна повреда.
4. За тоа ќе одлучи судот во самата постапка.

Ако поминало долго време, не знам на кој начин би можел да докаже дека бил удрен, затоа што нема да има лекарско уверение, иако од друга страна, има сведоци, очевидци на настанот.
Кон врв
filip2400 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filip2400 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 21:29
sega mi tekna uste nesto?
kade mozam da se obratam ako moite prava se povredeni...
vo slucajov sto sum slikan so telefon i sto ne mi e daden zapisnik?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 21:51
Originally posted by filip2400 filip2400 напиша:

sega mi tekna uste nesto?
kade mozam da se obratam ako moite prava se povredeni...
vo slucajov sto sum slikan so telefon i sto ne mi e daden zapisnik?


Обрати се кај народниот правобранител ако сметаш дека некое право ти е нарушено, или консултирај адвокат, за евентуална судска заштита.

А штом не ти дале копија од записникот, значи и дека не те глобиле за неносење лична карта, зар не? Штом е така, јас нависина и не знам што прават со тој записник и дали воопшто се чува.

Изменето од Македон - 11.Март.2011 во 21:53
Кон врв
dr.olja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dr.olja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 11:27
jas imam potpisano dog.za rabota na 2 godini od 15.01.2010-15.01.2012. a na porodilno otsustvo ke odam od noemvri 2011,e sega ne znam dali moeto porodilno otsustvo ke vazi samo od noemvri do 15.01.2012(DODEKA MI VAZI DOGOVOROT ZA RABOTA) ili smeam da koristam 9 meseci,i kako odi taa rabota,treba li gazdata da plaka pridonesi.... kako e najnoviot zakon
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 23:58
Originally posted by dr.olja dr.olja напиша:

jas imam potpisano dog.za rabota na 2 godini od 15.01.2010-15.01.2012. a na porodilno otsustvo ke odam od noemvri 2011,e sega ne znam dali moeto porodilno otsustvo ke vazi samo od noemvri do 15.01.2012(DODEKA MI VAZI DOGOVOROT ZA RABOTA) ili smeam da koristam 9 meseci,i kako odi taa rabota,treba li gazdata da plaka pridonesi.... kako e najnoviot zakon



Вашиот договор за вработување ќе престане на 15.01.2012, а согласно тоа, сите обврски на работодавачот кон вас како работник. Работодавачот по 15.02.2012 нема да има никакви обврски кон Вас, затоа што договорот за вработување престанал со истекот на рокот.

Сепак, од Ноември до 15.02.2012, работодавачот нема да смее да го прекине договорот со отказ, односно да ве отпушти.
Кон врв
dr.olja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dr.olja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 12:40
znaci prasanjeto mi bese za do koga jas ke koristam porodilno otsustvo,dali do 15.01.2012 ili celi 9 meseci,procitav na stranata na fondot za zdravstvo deka :PRAVOTO NA NADOMEST ZA PORODILNO OTSUSTVO GO DOBIVAAT OSIGURENICKITE KOI IMAAT NEPREKINAT RABOTEN STAZ OD 6 MESECI,BEZ OGLED NA TOA DALI SE ANGAZIRANI NA OPREDELENO ILI NEOPREDELENO VREME
Кон врв
dr.olja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dr.olja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 13:07
И СПОРЕД ЗАКОН ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ КАКО СТО ГО ПРОЦИТАВ РАБОТОДАВЕЦОТ НЕ СМЕЕ ДАГО ОТПУСТИ РАБОТНИКОТ ДОДЕКА Е НА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО,А КОНТАКТИРАВ СО ЕДНА ОД ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ДЕКА ЗНАЦИ ДА БИДАТ ПЛАТЕНИ 6 МЕСЕЦИ СТАЗ И ПОТОА ДОДЕКА СУМ НА БОЛЕДУВАНЈЕ ГАЗДАТА ДА ПРОДОЛЗИ ДАМИ ГО ПЛАКА ЗДРАВСТВЕНОТО ОСИГУРУВАНЈЕ,
НЕ ЗНАМ ВЕКЕ КОЈ И ДА ПРАСАМ СИТЕ РАЗЛИЦНО МИ КАЗУВААТ,НЕ ЗНАМ НА КОЈ ДАМУ ВЕРУВАМ И ВО ШТО ДА ВЕРУВАМ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 13:42
Originally posted by dr.olja dr.olja напиша:

И СПОРЕД ЗАКОН ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ КАКО СТО ГО ПРОЦИТАВ РАБОТОДАВЕЦОТ НЕ СМЕЕ ДАГО ОТПУСТИ РАБОТНИКОТ ДОДЕКА Е НА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО,А КОНТАКТИРАВ СО ЕДНА ОД ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ДЕКА ЗНАЦИ ДА БИДАТ ПЛАТЕНИ 6 МЕСЕЦИ СТАЗ И ПОТОА ДОДЕКА СУМ НА БОЛЕДУВАНЈЕ ГАЗДАТА ДА ПРОДОЛЗИ ДАМИ ГО ПЛАКА ЗДРАВСТВЕНОТО ОСИГУРУВАНЈЕ,
НЕ ЗНАМ ВЕКЕ КОЈ И ДА ПРАСАМ СИТЕ РАЗЛИЦНО МИ КАЗУВААТ,НЕ ЗНАМ НА КОЈ ДАМУ ВЕРУВАМ И ВО ШТО ДА ВЕРУВАМ


Според ЗРО работодавачот не може да го отпушти работодавачот, но согласно член 64 од истиот закон, договорот за вработување на определено време, со изминувањето на тоа време, престанува. Има разлика меѓу престанок на договорот со отпуштање и престанок со поминување на времето за кое сте го склучиле истиот. Работодавачот не може да го прекине со отпуштање, но самиот договор престанува со истекот на времето за кој е склучен.

Дали можеш да ни кажеш од кој закон си го прочитала тоа што е напишано на страната на Фондот за здравство?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.