IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - СКЛАВИНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКЛАВИНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
jonecpa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jonecpa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СКЛАВИНИЈА
    Испратена: 14.Септември.2007 во 19:25
    Pred izvesno vreme nekade prochitav deka Samoilovote Carstvo na pochetokot se narekuvalo Sklavinija. Pod istoto ime nekasde vo 7 vek se srekavaat drzavite na Prebond i Hatcon. Mnogu ne sum upaten vo istorijata no mi stanaa interesni ovie podatoci. Se obiduvam neshto poveke da naucham i se nadevam deka ke dobijam soodvetni objasnuvanja od poznavachite na nashata istorija. Vi blagodaram.
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 19:32
Drzavata na Samuil ot dosega izvestnite izvori e naricata samo i edinstveno bulgarska.Ako nekoi mi posoci srednovekoven izvor kojto ja narica makedonska az oste utre se zapisvam v OMO ako moga da nameria nekoi da me zapise.S zdrave
Кон врв
jonecpa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jonecpa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 19:37
Gosogo Eli, ne pobarav pristrasni razgovori od koi se razgoruvaat nacionalistichki tenzii, pobarav korektno objasnuvanj.(ovoj podatok go prochitav vo ermanska literatura kaje e posocheno deka germanskata drzhava na Oton granicheka so Sklavinija na rekata Dunav, vo istiot period koga vladee Car Samoil)
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 22:11
Браво за темава Пејонец но веке постои слична имаше баш бурна дискусија,ке ја оставам оваа твојата - па што знам може и конструктивен ке биде разговоров,Ели дава потенцијал нели баш како вистинска Бугарканамигнување

Инаку за појаснување со Самуил да кажам дека неможе никако да биде Бугарски цар бидејки тој лично го убил последниот Бугарски цар,од лозата на Дуло ханството- колку ми е мерак кога ова го пишувам абе незнаете.
Македонски цар убива Бугарски хан со што за век векови ја уништува Дуло лозата,каде може таков цар да биде и приближно Бугарин-нема шансинамигнување
Кон врв
jonecpa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jonecpa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 22:37
Sto stanuva so Prebond i Sklavinijata, a Eli bash i ne me interesira, veke e prochitana.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 22:40
Малку е лито да се збори од она што не е докажано но до сега немало никаков натпис,знаме или било каков артифакт со името Склавинија.Во некои натписи на патеписци се спомнуваат Склавини и Склавинии како посебни територии но земја,кралство или др. како Склавинија не сум сретнал.Ако имаш нешто податоци сподели слободно со нас
Кон врв
jonecpa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jonecpa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 22:47
614 god. sozdadena e pravta Sklavinija, nejzin kral bil Prebond.
izvadok od ,,Za makedonskata nacija'' od M-r Dragan Tashkovski, str.66
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 22:57
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Браво за темава Пејонец но веке постои слична имаше баш бурна дискусија,ке ја оставам оваа твојата - па што знам може и конструктивен ке биде разговоров,Ели дава потенцијал нели баш како вистинска Бугарканамигнување

Инаку за појаснување со Самуил да кажам дека неможе никако да биде Бугарски цар бидејки тој лично го убил последниот Бугарски цар,од лозата на Дуло ханството- колку ми е мерак кога ова го пишувам абе незнаете.
Македонски цар убива Бугарски хан со што за век векови ја уништува Дуло лозата,каде може таков цар да биде и приближно Бугарин-нема шансинамигнување



I koj dokument soci deka makedonskiat car samuil e ubil Bugarski han ot lozata dulo koja po negovo vreme veke ne postoi pone 200 godini????
Shto za mashinacii i izmislitzi.Ne razbirate li che teoriite vi za samuil sa samo za vatreshno polzvane i ne izdarjat nikakva cuzdestranna kritika


Изменето од Eli_Blagoevgrad - 14.Септември.2007 во 23:00
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 23:18
Edin obiknoven vapros bez navredu Bugi.Mozes li da posocis srednovekoven izvor kojto da govori za makedonski car samuik i makedonskata mu drzava?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 23:36
Чекај Ели полека ако ти не си ја знаеш сопствената историја тука никој не ти е крив.Значи последниот хан од Дуло лозата е Роман кој заедно со брат му биле во затвор во Цариград,по излегувањето на Роман и Брат му од затвор Роман избегал во Скопје каде што по убиството на неговиот брат се прогласил за хан или кнез.Е во исто време Самуил Македонскиот цар бил веке крунисан и признаен за цар од страна на Рим.

Него да се вратиме на темата,Пајонец сакав само да ги р`чнам Бугарите да се заинтригираат
Ја мислев дека првата престолнина на Татарите била во ТатарстанLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Ало никогаш не била признаено Бугарско Царство,кнежевство во склоп на Византија да но Царство Бугарија има по ослободување од ТурскоLOLLOLLOLLOLАко ја сметаш Татарија за Бугарија да имало Ханови не Христијани(ниедна вера) кои ја принудиле Византија да плаќа данок поради зачестените напади но Византија никогаш не ја ПРИЗНАЛА ТАТАРИЈА за Царство дури и ја уништила со убиството на последниот татарски хан.Ајде читај убаво пошто знам дека пак ке прашуваш
Друг пак, ќе рече дека денешните бугарите се исто словени како македонците т.е. ист натод. Но, и тоа не е точно. Современите македонци се склавени, а современите бугари се анти. Словенските народи се делат во повеќе национални групи и тоа: Словени, Анти и Венети. Сите тие имале сличен јазик, но биле различни етникуми. Во денешна Бугарија се имаат населенo Анти, а во Македонија Словени. Од кога Антите го прифатиле словенското т.е. македонското писмо, јазик и култура во доцното средновековие , после 11 век и тие почнале да ги нарекуваат Словени, но дури во 11 век.  Jordanes (Getica 119) разликува три словенски рода ('gentes'): Венети, Анти и Словени. Англосаксонската историографија  ја лоцира татковината на Словените меѓу Вистула и Дунав чиј делумен корен влечеме ние, современите Македонци, Антите потекнуваат од територијата меѓу Дон и Днестар, а од нив потекнуваат денешните Бугари, додека Венетите ги лоцира на Виста-Вистула (Oxford Dictionary of Byzantium (1991), vol.3, p.1916-1918).
Византискиот хроничар, Прокопиј од Ќесара вели „овие две НАЦИИ, Словени и Анти живеат во демократија“ (Procopius of Caesarea : Wars VII 14.22). Значи, македонските Словени и бугарските Анти биле два различни народи.Воедно, Антите и Словените биле непријателски настроени едни кон други, дури меѓу нив избувнала и војна во која победиле Словените ("Христоматия по история на България", стр. 57). За да ја зајакне Византиската моќ, императорот Јустинијан ги вооружувал Словените против Антите (тнр. бугарски „словени“) кои во подолг временски период биле големи непријатели ( "История на българската държава през средните векове", том I, София, 1970 г. стр. 41).Еве еден запис на средновековен Македонец- Иван Камениат од 10 век, кога според бугарските "историчари" македонците веќе биле "слеани" во бугарското племе.Toj  бил солунчанец кој себеси се декларирал како Македонец, a ја има напишано историјата за Солун во 904 г., при неговата опсада од страна на Арапите. Имено, Арапите во 904 г. го зазеле Солун, сите солунчани што ги затекле во градот ги испоубиле или продале како робје, додека најголем број од солунчаните претходно пребегнале по македонските кнежевства, по планините: струмјаните, ринхините и драговитите. За Иван Камениат Солун бил "величествениот и првиот град на Македонците" (Ј.К. Бегунов, Козма Презвитер в славјанских литературах, Софиа 1976, стр. 297).


Можеме да кажеме дека Македонците имале први своја држава, со оформен етникум, народ. Веќе во втората деценија 7от век, во Македонија имаме создавање на  државна формација, составена од обединетите македонски склавинии, кои дури имале и свој крал (рекс) Хатсон на чело на државата (Mirac.,II ,p.1325-1333). За жал, Византијците го убиваат Хатсон и македонската држава без лидер пропаѓа. Педесет години подоцна, во 70те години од 7от век, македонските склавинии прават нов обид за обединување т.е. форирање на држава; овој пат, крал (рекс) на обединетите македонски склавении е Пребонд, но пак Византија го уништува Пребонда и Македонија потпаѓа под Византиска т.е. Ромејска власт (Извор: "Mirac., II, p.1325-1333. / “Mirac.,",II,p.4, Tougard, p.148-176). Во 9 век хрониката на Теофанес Конфесор спомнува посебна држава „Склавиниа“ во периодот 657-658 г. на просторот на етничка Македонија (Theophanes, Chronographia, edited by Carolus de Boor (Leipzig, 1883), I, стр. 347). Тогаш имаме постоење на посебна словенска држава на територијата на Македонија, но во 658 г. византискиот император Константин Втори ја уништува Склавинија и пак хрониката на Теофанес Конфесор потоа спомнува само склавинии, но не и држава Склавинија  (Ibid., I, 486).

Македонскиот народ како „natio macedonum“ за прват е спомнат 1027 г. (9 г. по уништувањето на Самоиловата држава), во трите најважните средновековни документи од историјата на Бари: Annales Barenses, Lupi Protospatharii и Anonymi barensis chronicon. Во сите три документа, покрај македонскиот народ, за прв пат е спомнат во западната историографија и влашкиот народ, а целиот текст гласи: Anno 1027 “descendit in Italiam cum exercitu magno, i.e. Russorum, Guandalorum, Turcorum, Burgarorum, Vlachorum, Macedonum, aliarumque ut caperet Siciliam.'” (Annales Barenses, MGH SS, V, 53). Понатаму, спомнати се и грците (граеци), што јасно укажува дека средновековните автори од Бари на овие документи, не мислеле ниту на географски, ниту на жители од темата Македонија.




Изменето од Boogie - 14.Септември.2007 во 23:36
Кон врв
zajkoo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajkoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 01:49
 
 Sclavinia e vizantiski izraz za teritorija naselena so sloveni  koi se naogjale na levata strana na Dunav ..t.e.teritoriite na denesna Srbija bosna i Hercegovina Crna gora i del od  Makedonija. Podocna tie teritorii zaedno so ostatokot od Makedonija . Epir Tesalija i Albanija kako i del od Bugarskite teritorii vleguvaat vo sostavot na Samoilovoto carstvo . Oficijalen  jazik bil slovenskiot  a se koristel i grckiot kako vtor jazik.    
Биди добар со сите,услужлив за повеќето, близок со неколку, пријател со еден, непријател со ниеден.
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 07:30
Abe Bugi lesen vapros mozes ili nemozes?

Ako ne citiras priemame ce nemozes

Makedonecat Samuil i makedonskata drzava na samuil

????Ako ne mozes stiga vece IStoriata ne e publicistika


Изменето од Eli_Blagoevgrad - 15.Септември.2007 во 07:31
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 08:55
голема%20насмевканамигнувањеЕпа што да ти кажам ме погоди темата у мојот најомилен период - Рано Христијанство и Среден век.Витези и Цареви и дворски дами,уште по некој драгон и ете ти приказна за лека ноќнамигнување
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 09:05
ok nemozesh sramno ne e zashtoto ne postoiat takvi dokumenti.Tochka:)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.