IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Се создава ли повторно Југославија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се создава ли повторно Југославија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Се создава ли повторно Југославија?
    Испратена: 18.Август.2010 во 20:14

Екс-Ју ЛОТО почнува во 2011-та?

Заедничката игра на среќа во која би учествувале сите држави од поранешните простори на СФРЈ може да почне кон средината на 2011 година, пишуваат Дојче веле на српски јазик.

Лотариите на државите кои до 1990 година ја сочинуваа СФРЈ неодамна одржаа состанок во Сараево на кој се разгледувала можноста за почнување проект за заедничка лотарија.

Српската државна лотарија преку соопштение информира дека на тој проект се работи од 2007 година и дека овој бил еден од низата состаноци на таа тема, но дека се уште идејата е во фаза на преговори. Оттаму потврдуваат дека во тој проект ќе бидат вклучени лотариите на Македонија, Србија, БиХ, Црна Гора, Хрватска и Словенија, но не и лотаријата на Косово, како што претходно пишувале некои босански медиуми.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=63913


Ova e samo del od nizata zaednicki proekti na eks Jugoslovenskite drzavi...
Predhodno Slovenskite , Hravtskite i Srpskite zeleznicki potpisaa dogovor za spojuvanje.
Veke od poodamna funkcionira zaednickata liga vo kosarka.
Slovenija i Hrvatska igrat zaedno vo Avstriskata hokej liga.
Se pregovara za eks Ju liga vo rakomet...
Hrvatski kompanii sakat da otkupat golem del od Srpskite kompanii i tn...

Kako i da e ocigledno e deka eks Ju republikite se pointenzivno sorabotuvat so sto povtorno gi zajaknuvat megusebnite vrski...

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 20:19
Па заедничката економија е нужност, бидејки брза промена на ресурсите и индустријата од минатите времиња не може толку бргу да се смени...а се останати и бизнис врските, па е нормално врзување помеѓу комшиите ,впрочем.Тоа е така и во Европа.
Полчза имаат сите...дури и од безбедносен аспект.
Значи само полза и полза.....да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 20:25
Ekonomsko-kulturno-sportskata sorabotka ne znachi nikakvo obnovuvanje na Jugoslavija, kako shto Komonveltot ne znachi koloniziranje na nekogashnite Britanski prekuokenaski posedi (Avtsralija, Kanada, Indija, Pakistan...) i kako shto Evropskata Unija ne znachi sozdavanje Evropska Drzhava.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 21:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ekonomsko-kulturno-sportskata sorabotka ne znachi nikakvo obnovuvanje na Jugoslavija, kako shto Komonveltot ne znachi koloniziranje na nekogashnite Britanski prekuokenaski posedi (Avtsralija, Kanada, Indija, Pakistan...) i kako shto Evropskata Unija ne znachi sozdavanje Evropska Drzhava.


  ubavoi kazano,.изненадување

..samo ushte da ima koj da go ...sfati toa!да

смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:22
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Екс-Ју ЛОТО почнува во 2011-та?

Заедничката игра на среќа во која би учествувале сите држави од поранешните простори на СФРЈ може да почне кон средината на 2011 година, пишуваат Дојче веле на српски јазик.

Лотариите на државите кои до 1990 година ја сочинуваа СФРЈ неодамна одржаа состанок во Сараево на кој се разгледувала можноста за почнување проект за заедничка лотарија.

Српската државна лотарија преку соопштение информира дека на тој проект се работи од 2007 година и дека овој бил еден од низата состаноци на таа тема, но дека се уште идејата е во фаза на преговори. Оттаму потврдуваат дека во тој проект ќе бидат вклучени лотариите на Македонија, Србија, БиХ, Црна Гора, Хрватска и Словенија, но не и лотаријата на Косово, како што претходно пишувале некои босански медиуми.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=63913


Ova e samo del od nizata zaednicki proekti na eks Jugoslovenskite drzavi...
Predhodno Slovenskite , Hravtskite i Srpskite zeleznicki potpisaa dogovor za spojuvanje.
Veke od poodamna funkcionira zaednickata liga vo kosarka.
Slovenija i Hrvatska igrat zaedno vo Avstriskata hokej liga.
Se pregovara za eks Ju liga vo rakomet...
Hrvatski kompanii sakat da otkupat golem del od Srpskite kompanii i tn...

Kako i da e ocigledno e deka eks Ju republikite se pointenzivno sorabotuvat so sto povtorno gi zajaknuvat megusebnite vrski...




Poleka, tivko i sigurna povtorno kje ja imame Jugoslavija, i povtorno kje imame ubav zjivot.
DA. Povtorno ubav zjivot.


,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:23
ДАЈ БОЖЕ!.да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:24
Како прво- не верувам.
Боже Пази!
Соработката си имате и сега...икономски и до ден- денешен се поддржувате. Секоjа чест!

Но...ако не даj Боже тоа се случи....се вракjам со детево одма во Блгариjа!!!!!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:43
Originally posted by pagane pagane напиша:

Како прво- не верувам.
Боже Пази!
Соработката си имате и сега...икономски и до ден- денешен се поддржувате. Секоjа чест!

Но...ако не даj Боже тоа се случи....се вракjам со детево одма во Блгариjа!!!!!


Slobodno odma so doznaka: ,,POD HITNO,, zaminuvaj  zatoa shto samo shto ne e sozdadena.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:45
Ne znam sto saka Pagane da kaze so ova, ali nema veze....
 
No za temata...Ekonomski vrski se nuznost pomedju balkanskite drzavi.Toa ne znaci vracanje na Jugoslavija, tuku samo cist ekonomski interes...Sorabotkata sto mafijata na balkanot odnosno vo ex Ju ja vozobnovi vo sredinata na devedesetite, na legalnite kompanii im trebaa uste deset godini za da go storat toa...Znaci sorabotka mora da ima i da ne e birokratijata i politikata dosega ce bese mnogu podobra ekonomskata situacija vo regionot...
Sporedbata so balkanskata mafija mi e za toa kolku granicite, birokratijata i 'zakonot' ja koci u usporuva legalnata sorabotka..
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:47
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Ne znam sto saka Pagane da kaze so ova, ali nema veze....
 
No za temata...Ekonomski vrski se nuznost pomedju balkanskite drzavi.Toa ne znaci vracanje na Jugoslavija, tuku samo cist ekonomski interes...Sorabotkata sto mafijata na balkanot odnosno vo ex Ju ja vozobnovi vo sredinata na devedesetite, na legalnite kompanii im trebaa uste deset godini za da go storat toa...Znaci sorabotka mora da ima i da ne e birokratijata i politikata dosega ce bese mnogu podobra ekonomskata situacija vo regionot...
Sporedbata so balkanskata mafija mi e za toa kolku granicite, birokratijata i 'zakonot' ja koci u usporuva legalnata sorabotka..



Сакав да кажам: не гледам никаква судбина за нова Jугославиjа.
А инаку ке си одам со детево во Блгариjа. Оти живеам во Хрватска.
и трето---токму поради фактот дека живеам во Хрватска- не верувам дека тоа некогаш ке се случи!



Изменето од pagane - 18.Август.2010 во 22:49
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:48
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Ne znam sto saka Pagane da kaze so ova, ali nema veze....
 
No za temata...Ekonomski vrski se nuznost pomedju balkanskite drzavi.Toa ne znaci vracanje na Jugoslavija, tuku samo cist ekonomski interes...Sorabotkata sto mafijata na balkanot odnosno vo ex Ju ja vozobnovi vo sredinata na devedesetite, na legalnite kompanii im trebaa uste deset godini za da go storat toa...Znaci sorabotka mora da ima i da ne e birokratijata i politikata dosega ce bese mnogu podobra ekonomskata situacija vo regionot...
Sporedbata so balkanskata mafija mi e za toa kolku granicite, birokratijata i 'zakonot' ja koci u usporuva legalnata sorabotka..
дадада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:57
Не не прашаа кога ја растурија, нема да не прашаат кога (ако) ја реинкарнираатнамигнување
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:04
Nikogas nema da ja ima Jugoslavija vo forma kakva sto ja znaeme.
No mislam deka ke se vrati bliskosta pomegu narodite, a toa ke se napravi so razno razni zaednicki proekti...
Kako lototo , kako zaednicka zeleznicka, zaednicki ligi vo sportovite i tn.
Ekonomijata e isto taka biten faktor...
Na Makedonija konkretno i e dovolno svoeto proizvodstvo da go plasira na Eks Jugoslovenskite pazari...
Minatata godina gledav vo Hrvatska deka se prodavat mnogu nasi proizvodi osobeno vino i zemjodelski proizvodi , na nekoj od niv bese potencirano deka se makedonski proizvodi, verojatno so toa ja podobruvat prodazbata...
Bi bilo dobro koga eks Jugoslovenskite republiki bi gledale so simpatiie edni kon drugite...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:05
umot ve l'ze,..g'zot vi se ...raduve!да

....vie toa so cel pamet?!изненадување

a ida recheme deka e mzno ...pa?


i togash makedonija si beshe posledna rupa na,..sviralata...kako i sega ,...kako i sekogash shto ke bide!

nekoj uvek mora da e posleden ,..a...ne mozam da zamislam bilo koj drug ,...za toa mesto !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.