IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кои се причините за сообраќајните несреќи ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кои се причините за сообраќајните несреќи ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кои се причините за сообраќајните несреќи ?
    Испратена: 04.Август.2010 во 22:02


Четворица загинати во тешка сообраќајна несреќа кај Штип

Четири лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа што денеска напладне се случила на пат во близина на Штип.....

Izvor



Svedoci sme na ogromniot broj na soobrakajki koi ni se slucuvat veke podolgo vreme.
Koi se vasite komentari vo vrska so ovaa pojava.
Ja otvaram ovaa tema na ovoj podforum bidejki kako i se vo ovaa drzava (za zal) i denesnata tragedija uspejaa so komentarite na A1 da ja ispolitiziraat i sekako da ja isplukat aktuelnata vlast kako edinstven krivec.


Vo prodolzenie del od komentarite koi pisani na A1 Online:

2.     Cule од Stip на 04.08.2010 во 17:54 напиша:
Najbitno e spomenicite da se izgradat, a za avtopat ke pocekame

6.     agron од gostivar на 04.08.2010 во 18:38 напиша:
zalosno!!!! socustvo da semejstvata na zaginatite.navistina mnogu zalosno.vladata neka gi popravi patistata , ne da se zanimava so gluposti so spomenici.patistata ni se kako vo avganistan bes znaci,asfaltot za nikade.neli nemat pari za patistata aza kradenje po 7 milioni,pa sto se tie pari nisto.ne znam gospod na pomoc neka ni bide na site

7.     MITE од STIP на 04.08.2010 во 18:38 напиша:
zalno socustvo do semejstvata na zaginatite.patistata se strasni vo cela makedonija a nasiot nesmasen premier trosi pari za bikovi pa stvarnoe zalno

8.     goko од gevgelija на 04.08.2010 во 19:00 напиша:
kakva strasna gletka neka nasata TAKANARECENA VLADA da gi popravi site patista vo makedonija kaj sto ima crna tocka a ne da bidat taka lugeto da ginat a oni samo so nivnite problemi se raspravaat a za narodot ne si klavat na akl i koga ke ima glasenje ke odat niz makedonija ke drzat govori ke vetuvaat se i sesto samo da bidat pretsedateli na makedonija i koga ke stanat glavni nikade gi nema neka im e stram

9.     Josif од Skopje на 04.08.2010 во 19:43 напиша:
Neka napravat avtopat vo Istocna Makedonija vo sportivno vakvi tragedii ke se slucuvaat uste pocesto!



Sekako na kraj me interesira dali nekoj od vas go vozel po toj pat "сообраќајната несреќа што се случи денеска на магистралниот пат Штип-Велес меѓу селата Криви дол и Кадрифаково"?






Изменето од kultuzin - 04.Август.2010 во 22:06
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 22:34
Патиштата. Невниманието на возачите. Алкохол чуда прави. Временски услови.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 22:40

Сум го возел тој пат сто пати. Тесен е, брзо се вози, се престигнува безобразно, има непрегледни вертикални кривини (мислиш нема никој од другата страна, кога ќе се појави кола на сто метри пред тебе што била во дупка), кривините се со обратен нагиб, неколку незаштитени преоди преку пруга... Се на се, Бранко е крив за се!

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 22:44
Zalno vo sekoj slucaj.
Alkoholot i nevnimanieto mozebi se golem faktor vo seto ova..
No...
Da gledame od druga strana. Kolku nasite patista se bezbedni? Kade e patnata signalizacija? Koe nivo na bezbednost postoi? Pa mozes slobodno da izletas od pat poradi neispravnosta i da zavrsis vo nekoja dupka od 50 metri .
E da..i togas pricina za nesrekjata ke bide covecki faktor, zatoa sto tesko e da priznaes deka nesto ne cini. Tesko e da se popravat patista. Kolku crni tocki ima? Ima, ima. Dovolzno za izvoz za cela Istocna Evropa.

Sepak treba da se napravi nesto vo vrska so bezbednosta na patistata, a ne da se zamackuvaat ocite na zrtvite.

I izvinete za latinicava, nesto ne ja biva rabotata so mojot PC

Изменето од ФорумскаБаба - 04.Август.2010 во 22:45
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 07:44

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Под хитно да се преземе нешто на ова поле бидејки сме многу малце на број да си дозволуваме и гинење на патиштата. Ми се допаднаа согледувањата и анализите како  народот ни оди  к*рбан. А факт е дека за ова требаат малку пари, стручни лица имаме.
Црни точки - многу најавено, малку сработено

Во Македонија постојат 169 црни точки идентификувани уште во 2005 година, но нема нови истражувања последните пет години, нема законска рамка што ги дефинира, ниту пак јасно дефиниран начин како да се санираат

И не е ова критика (само сугестија) бидејки треба да се врати она што било добро
- Не постои соодветна законска рамка што ги дефинира црните точки, а уште помалку истите се елиминираат. Претходниот закон што се смени во 2005, црните точки ги дефинираше и постоеше сообраќаен знак за нив, триаголник со црна точка внатре во него - објасни професорот Димитровски.
И формираното треба да си ја сработи работата под хитно
Владата формираше национално координативно тело за безбедност на патиштата во кое членуваат двајца потпретседатели на Владата и пет министри, меѓутоа оттаму засега нема никаква конкретна акција или иницијатива за решавање на овој клучен проблем.
 

Минатиот пат  го ставив ова како предлог до владата за ургенно решавање, денеска мислам дека овој проблем бара уште по ургентно решавањетага,
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 12:04
Не се само субјективните причини (невнимание, алкохолизираност...) во прашање, факт е дека патиштата ни се катастрофа и факт е дека скоро ништо не се вложува во нив, нема ни збор за санирање на црните дупки, кратерите кои зјаат по патиштата и поправање на критичните делници кои однесоа толку животи. 
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 12:28
Пред се највиновни се самите учесници во сообрќајот, нивното (не)внимание и секако почитувањето на сообраќајните правила и прописи ...
при било која трагедија, нормално е да се осеќа гнев и тревога, но за се‘ да се плука по некој друг е претерано... изненадување

-луѓе сте излегле на улица збунетост
-сте виделе ли како возат нашиве „рели“ возачи збунетост

се знае колкава е максимално дозволената брзина за на нашиве патишта и што е пожалосно се знае колку ние ја почитуваме ... тага

сочувство за семејствата на загинатите... но во сообраќајот се знае колку и да внимаваш, доволно е некој друг да невнимава па да се случи нешо...

за патиштата да... никакви се, се согласувам, но зар по автопатите низ Германија (на пр.) не се случуваат сообраќајки, зар навистина патот е крив за било која сообраќајка збунетост

А за коментариве на А1, веќе ништо не ме чуди, за нив се знае секогаш владава е крива, и било каков коментар за то е излишен среќа
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 12:50
Barem ovoj pat kolku sto jas znam e vo dobra sostojba, bez udarni dupki i crni tocki.
Patistata ni se losi no za zal mislam deka vo najgolem broj od soobrakjakite coveckiot faktor e pricina.
Samo ovaa godina se slucija nekolku soobrakajki na avtopatot kon Gevgelija sto e dokaz deka i Avtopatite ne se garancija za sigurnost.

No mene mnogu poveke me zagrizuva politickata nota koja se naveduva kako pricina za ovie soobrakjajki.

Fakt e isto deka naednas nemozat da se popravat site patista vo Makedonija.
Fakte isto taka deka premalku se vlozuva , no isto taka e fakt deka so parite sto se investiraa vo spomenicite nemoze site nedostatoci na ovaa drzava da se popravat.
Opozicijata so tie pari ke go oprava zemjodelstvoto, ke gi spasuva mlekarite, ke gradi patista, ke im pomaga na stecajcite, ke go sredi statusot na branitelite i taka do beskraj...
Za zal onie sto gi podrzuvat slepo veruvaat vo toa...

Kolku za informacija mislam deka 1 km avto pat kosta okolu 1,5 milioni evra.
Pa taka od spomenicite moze da se napravi maksimalno 10 km avtopat so koj neveruvam deka ke se sredat problemite vo infrastrukturata.

Ona sto vo momentot moze i treba vednas da se napravi e patnata signalizacija toa ne kosta mnogu a mislam deka ke go namali brojot na nesrekite.

Isto taka mislam deka i policijata treba da bide mnogu postroga a kaznite porigorozni osobeno za brzo vozenje i vozenje vo alkoholizirana sostojba.

Za primer drugar eden vo Germanija go fatija vo alkoholizirana sostojba, kaznata mu e okolu 1500 evra so se sud i slicni troskovi plus 9 meseca bez vozacka.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 13:04
Originally posted by Sunny Sunny напиша:



А за коментариве на А1, веќе ништо не ме чуди, за нив се знае секогаш владава е крива, и било каков коментар за то е излишен среќа

Коментарот не е од А1голема%20насмевка од Нова Македонија и воопшто нема политичка конотација (барем јас не ја најдов) напротив многу јасно стои како било регулирано и како треба. Владата својот дел го завршила-формирала комисија која не си ја завршила работата (можеби функционерите кои се делегирани да се и од опозицијата)
И токму и твоите забелешки се (можеби несвесно) се упатени токму до (индиректно) до владата бидејки непочитувањето на законските норми го санкционира владата (преку МВР-сообраќајната полиција).
За местото каде е последната сообраќајка за жал има многу сообраќајки токму заради тоа што станува збор за рамнина во која се вози малку побрзо а патот е двосмерен. Цела Источна македонија се движи по тој пат и замислете дека нема ни 2 сообраќајни ленти во еден правец (нема автопат).тага
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 14:43
Причините се во АВТОШКОЛИТЕ!!!!!........Слаби инструктори, ниски критериуми при полагање за возачка, корумпирана комисија, подмитлива сообрсќајна полиција.............а и при регистрација на возилата , подмити ги лугето и ........старата кола која е за на отпад, може да ја возиш.........и да се утепаш.

Наше секојдневие!
Кој бара ќе најде.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 14:53
Можеби нема да се сложите со мене...но...мислам дека не си во право lilica.
Автошколите се можеби САМО една од причините (заедно со инструкторите), но не и единствена причина (или главна причина за несреќите).
И тоа денес. Порано не. А во голем дел од несреќите возачи се токму лицата што имаат земено возачка дозвола пред ваквиот систем на работа. Немој само да ми кажете дека исто се полагало пред 15 години и сега

Изменето од ФорумскаБаба - 05.Август.2010 во 15:03
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:00

Сето горе споменато држи вода, и полагање за пари а не знаење, слаби  и криминално лоши патишта, неисправни возила...слаба контрола на техничката исправност...сршено%20срце

СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:29

За жал причините ќе останат тајна на злата судбина за овие млади животи...Сочуство на најблиските

Искрено не знам која е целта на новинарството кај нас
кога еминентно е дека е составено од полтрончиња кои
љубат да својата задница ја насликаат од другата страна
на бироата од политичките моќници...Жално е да една лична тагедија
биде искористена за било каков маркетинг,а
конкретно политичкиов веќе стана дегутантен...не
Факт е дека патниот правец Велес-Штип станува се поопасен.
Слухот на и едните и другите дебелокожци за општо целата
инфраструктура и не би ја коментриал...
Првично самата сообраќајка не се има случено на тие критични
места но на еден прегледен дел од патот,помеѓу селата Кадрифаково и Криви Дол.
Па драги шофери само би ви препорачал...нека моќта на вашиот
 автомобил не биде причина за нечија несреќа...Возете совесно!!!
 
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:38
Originally posted by Орка Орка напиша:

За жал причините ќе останат тајна на злата судбина за овие млади животи...Сочуство на најблиските

Искрено не знам која е целта на новинарството кај нас
кога еминентно е дека е составено од полтрончиња кои
љубат да својата задница ја насликаат од другата страна
на бироата од политичките моќници...Жално е да една лична тагедија
биде искористена за било каков маркетинг,а
конкретно политичкиов веќе стана дегутантен...не
Факт е дека патниот правец Велес-Штип станува се поопасен.
Слухот на и едните и другите дебелокожци за општо целата
инфраструктура и не би ја коментриал...
Првично самата сообраќајка не се има случено на тие критични
места но на еден прегледен дел од патот,помеѓу селата Кадрифаково и Криви Дол.
Па драги шофери само би ви препорачал...нека моќта на вашиот
 автомобил не биде причина за нечија несреќа...Возете совесно!!!
 
 
 

Каква врска имаат новинарите со сообраќајката освен што ја информираат јавноста.
Написот кој јас го цитирав и со кој во целост се согласувам бидејки МОРА да се одбележат црните точки и да се знае.
Се согласувам дека за оваа сообраќајка нема кривци-има човечка судбина.
Слушнав денеска  на вести дека во Штип е прогласена тродневна жалост бидејки еден од погинатите е спортисттага
останува само да им се изрази сочуство на семејствата и ова да биде апел за внимателно возење бидејки премногу данок во животи - земаат нашите патиштатага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.