IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Атанас Џолев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Атанас Џолев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Атанас Џолев
    Испратена: 17.Јули.2010 во 14:44
Спомените на Атанас Џолев

Изменето од mungos80 - 17.Јули.2010 во 22:51
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:14
Mungos, Сликите не се покажуваат кај мене не знам зошто. Книгата е добар доказ за тоа какви биле обичните членови на Македонските организации без разлика на стремежите на раководствата. Особено ми се допаѓа последниот пасус каде го пишува следното.

Вековната желба и замисла на сите бугарски политички буржоаски партии до 1944 година биле Македонија да биде бугарска , дека не постои одделна Македонска нација и дека ние Македонците сме биле само дел од Бугарскиот народ.
Тоа ние, вистинските Македонци го сметаме за Бугарска буржоаска лакомост, за завладување на туѓи територии и за асимилирање на други, одамна поробени народи.




Изменето од depo - 17.Јули.2010 во 18:14
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:26
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

     


Mnogu docna se setil da pisuva spomeni - na 81 godini.

Pa i samo ova ako se vidi i nema potreba od komentar.





Изменето од Каснакоски - 17.Јули.2010 во 18:26
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:31
И jас ништо не видим од сликите на Мунгос. Инаку во бугарската wiki има статиjа за Атанас Джолев: http://bg.wikipedia.org/wiki/Атанас_Джолев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:32


Интересното е зошто на таа МАКЕДОНСКА БИБЛИОТЕКА ја снемаа СТАМБОЛОВШТИНАТА, а и овие спомени ги нема, освен некаков предговор.

Ако се лажам, дајте линк.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:34
Originally posted by чоли чоли напиша:

И jас ништо не видим од сликите на Мунгос.


Ние со ограничениот пристап што да кажеме?

ПС на бугарската Вики е прераскажано напишаното во сликите на Мунгос.




Изменето од Каснакоски - 17.Јули.2010 во 18:35
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:36
Ниту јас не можам да ги видам сликите, но јас ги имам спомените во една книга од спомени на повеќе револуционери.

Изменето од Македон - 17.Јули.2010 во 18:37
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:42
Originally posted by Македон Македон напиша:

Ниту јас не можам да ги видам сликите, но јас ги имам спомените во една книга од спомени на повеќе револуционери.

Таа книга?
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:43
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

     


Mnogu docna se setil da pisuva spomeni - na 81 godini.

Pa i samo ova ako se vidi i nema potreba od komentar.






Јас не сум прочитал некаде дека ти пречи тоа што македонскиот крвник Ванчо Михајлов стар и сенилен дава интервјуа пред смртта. Не сум прочитал некој побугарен или бугарски историчар да ги оспори тие интервјуа заради восраста на која ги дал. Имате еден куп изданија после 45 година што мафтате со нив потхранувајќи ја изгубената бугарска кауза во Македонија па не ги оспорувате и нив.

Овие спомени сепак ги издал во Софија на бугарски како што гледам од бугарската википедија а се преиздадени на Македонски.

И што ти беше чудно во исечокот што си го поставил ?

п.с. Овие спомени се од македонската библиотека, каде што ја има и Стамболовштината.





Изменето од depo - 17.Јули.2010 во 18:44
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:44
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Ниту јас не можам да ги видам сликите, но јас ги имам спомените во една книга од спомени на повеќе револуционери.

Таа книга?


Токму таа Чоли. Ја купив на саемот на книгата пред две или три години.

Изменето од Македон - 17.Јули.2010 во 18:45
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:48
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

     


Mnogu docna se setil da pisuva spomeni - na 81 godini.

Pa i samo ova ako se vidi i nema potreba od komentar.






Јас не сум прочитал некаде дека ти пречи тоа што македонскиот крвник Ванчо Михајлов стар и сенилен дава интервјуа пред смртта. Не сум прочитал некој побугарен или бугарски историчар да ги оспори тие интервјуа заради восраста на која ги дал. Имате еден куп изданија после 45 година што мафтате со нив потхранувајќи ја изгубената бугарска кауза во Македонија па не ги оспорувате и нив.

Овие спомени сепак ги издал во Софија на бугарски како што гледам од бугарската википедија а се преиздадени на Македонски.

И што ти беше чудно во исечокот што си го поставил ?

п.с. Овие спомени се од македонската библиотека, каде што ја има и Стамболовштината.





Спомените не се издадени, биле ракопис, а се издадени во Скопје, изгледа во книгата на Македон.

Чудното е што бил помошник и секретар на Штерју Влахов.
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:58
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Спомените не се издадени, биле ракопис, а се издадени во Скопје, изгледа во книгата на Македон.

Чудното е што бил помошник и секретар на Штерју Влахов.

Издадени се во Софија 1979 година на Бугарски. После тоа се преиздадени на Македонски. Тоа го пишува во книгата во предговорот.
Се поклопува со напишаното во Бугарската википедија.

п.с. Пишува дека се чуваат во Бугарскиот Архив. Се чудам дали после некое време ќе исчезнат од таму овие спомени.

Изменето од depo - 17.Јули.2010 во 19:00
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 19:03
Спомените, според предговорот во книгата, претставуваат претсмртна исповед на 33 страници, пишувани на машина за пишување и се наоѓаат во Централниот државен архив во Софија.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 19:09
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Спомените не се издадени, биле ракопис, а се издадени во Скопје, изгледа во книгата на Македон.

Чудното е што бил помошник и секретар на Штерју Влахов.

Издадени се во Софија 1979 година на Бугарски. После тоа се преиздадени на Македонски. Тоа го пишува во книгата во предговорот.
Се поклопува со напишаното во Бугарската википедија.

п.с. Пишува дека се чуваат во Бугарскиот Архив. Се чудам дали после некое време ќе исчезнат од таму овие спомени.


I sega ako ne priznaesh deka sum vo pravo....



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.