Испечати | Затвори го прозорот

Атанас Џолев

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22895
Датум на принтање: 19.Мај.2024 во 09:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Атанас Џолев
Постирано од: mungos80
Наслов: Атанас Џолев
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 14:44
http://macedonian.atspace.com/knigi/adz_sp.htm - Спомените на Атанас Џолев

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев



Коментари:
Постирано од: depo
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:14
Mungos, Сликите не се покажуваат кај мене не знам зошто. Книгата е добар доказ за тоа какви биле обичните членови на Македонските организации без разлика на стремежите на раководствата. Особено ми се допаѓа последниот пасус каде го пишува следното.

Вековната желба и замисла на сите бугарски политички буржоаски партии до 1944 година биле Македонија да биде бугарска , дека не постои одделна Македонска нација и дека ние Македонците сме биле само дел од Бугарскиот народ.
Тоа ние, вистинските Македонци го сметаме за Бугарска буржоаска лакомост, за завладување на туѓи територии и за асимилирање на други, одамна поробени народи.




Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:26
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

     


Mnogu docna se setil da pisuva spomeni - na 81 godini.

Pa i samo ova ako se vidi i nema potreba od komentar.





Постирано од: чоли
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:31
И jас ништо не видим од сликите на Мунгос. Инаку во бугарската wiki има статиjа за Атанас Джолев: http://bg.wikipedia.org/wiki/Атанас_Джолев - http://bg.wikipedia.org/wiki/Атанас_Джолев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:32


Интересното е зошто на таа МАКЕДОНСКА БИБЛИОТЕКА ја снемаа СТАМБОЛОВШТИНАТА, а и овие спомени ги нема, освен некаков предговор.

Ако се лажам, дајте линк.



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:34
Originally posted by чоли чоли напиша:

И jас ништо не видим од сликите на Мунгос.


Ние со ограничениот пристап што да кажеме?

ПС на бугарската Вики е прераскажано напишаното во сликите на Мунгос.




Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:36
Ниту јас не можам да ги видам сликите, но јас ги имам спомените во една книга од спомени на повеќе револуционери.

-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:42
Originally posted by Македон Македон напиша:

Ниту јас не можам да ги видам сликите, но јас ги имам спомените во една книга од спомени на повеќе револуционери.

Таа http://217.16.70.245/?pBroj=1243&stID=8178&pR=5 - книга ?


Постирано од: depo
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:43
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

     


Mnogu docna se setil da pisuva spomeni - na 81 godini.

Pa i samo ova ako se vidi i nema potreba od komentar.






Јас не сум прочитал некаде дека ти пречи тоа што македонскиот крвник Ванчо Михајлов стар и сенилен дава интервјуа пред смртта. Не сум прочитал некој побугарен или бугарски историчар да ги оспори тие интервјуа заради восраста на која ги дал. Имате еден куп изданија после 45 година што мафтате со нив потхранувајќи ја изгубената бугарска кауза во Македонија па не ги оспорувате и нив.

Овие спомени сепак ги издал во Софија на бугарски како што гледам од бугарската википедија а се преиздадени на Македонски.

И што ти беше чудно во исечокот што си го поставил ?

п.с. Овие спомени се од македонската библиотека, каде што ја има и Стамболовштината.





Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:44
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Ниту јас не можам да ги видам сликите, но јас ги имам спомените во една книга од спомени на повеќе револуционери.

Таа http://217.16.70.245/?pBroj=1243&stID=8178&pR=5 - книга ?


Токму таа Чоли. Ја купив на саемот на книгата пред две или три години.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:48
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

     


Mnogu docna se setil da pisuva spomeni - na 81 godini.

Pa i samo ova ako se vidi i nema potreba od komentar.






Јас не сум прочитал некаде дека ти пречи тоа што македонскиот крвник Ванчо Михајлов стар и сенилен дава интервјуа пред смртта. Не сум прочитал некој побугарен или бугарски историчар да ги оспори тие интервјуа заради восраста на која ги дал. Имате еден куп изданија после 45 година што мафтате со нив потхранувајќи ја изгубената бугарска кауза во Македонија па не ги оспорувате и нив.

Овие спомени сепак ги издал во Софија на бугарски како што гледам од бугарската википедија а се преиздадени на Македонски.

И што ти беше чудно во исечокот што си го поставил ?

п.с. Овие спомени се од македонската библиотека, каде што ја има и Стамболовштината.





Спомените не се издадени, биле ракопис, а се издадени во Скопје, изгледа во книгата на Македон.

Чудното е што бил помошник и секретар на Штерју Влахов.


Постирано од: depo
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 18:58
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Спомените не се издадени, биле ракопис, а се издадени во Скопје, изгледа во книгата на Македон.

Чудното е што бил помошник и секретар на Штерју Влахов.

Издадени се во Софија 1979 година на Бугарски. После тоа се преиздадени на Македонски. Тоа го пишува во книгата во предговорот.
Се поклопува со напишаното во Бугарската википедија.

п.с. Пишува дека се чуваат во Бугарскиот Архив. Се чудам дали после некое време ќе исчезнат од таму овие спомени.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 19:03
Спомените, според предговорот во книгата, претставуваат претсмртна исповед на 33 страници, пишувани на машина за пишување и се наоѓаат во Централниот државен архив во Софија.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 19:09
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Спомените не се издадени, биле ракопис, а се издадени во Скопје, изгледа во книгата на Македон.

Чудното е што бил помошник и секретар на Штерју Влахов.

Издадени се во Софија 1979 година на Бугарски. После тоа се преиздадени на Македонски. Тоа го пишува во книгата во предговорот.
Се поклопува со напишаното во Бугарската википедија.

п.с. Пишува дека се чуваат во Бугарскиот Архив. Се чудам дали после некое време ќе исчезнат од таму овие спомени.


I sega ako ne priznaesh deka sum vo pravo....





Постирано од: depo
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 19:31
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


I sega ako ne priznaesh deka sum vo pravo....

Во ред сум се збунил. Сепак фактот што се издадени тука можеби кажува дека немал можности поради некои причини да го направи тоа во Бугарија или сакал да си каже што му лежи на срцето.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 22:56
Каснаковски спомените негови ти се кошмар тебе а и на сите бугари.Затоа ја вртиш темата каде ти одговара.Книгата која ја има Македон ја имам и јас,па ќе видиме кој што мислел за тие настани.Ајде за почеток види како се чуствувал Џолев и неговата фамилија.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 00:44
Читам на две места се спомнува Христо Чернопеев, и тоа во доста позитивен смисол. Е како така, па нели ги мразиме Бугарите и тие не мразат нас?

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 00:46
Не секој човек е претставник на своето племе,има исклучоци.Види што мисли Џолев за Михајлов

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 00:55
Мунгосе, а ти си учел ли на училиште за Герџиков, Јаворов, или за Христо Чернопеев, јас нешто не се сеќавам на нив од училишните клупи. Може и да грешам.

Што се однесува до Џолев, гледам многу нешто како да се извинува затоа што ВМРО немала доволно комунистички карактер во времето на Александров. Но ми се допаѓа тоа што се обидува реално да ги претстави братоубиствата во ВМРО, макар и тука дури ја брани и КПБ?! Добро ќе беше да спомнеше нешто и за убиството на Ѓорче Петров....Ние долго време ќе го имаме тој проблем со црно белото гледиште на нештата во ВМРО, на делењето на добри и зли.


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 01:28
Пат многу мразам кога некој ги извртува работите.
1.Не ја брани кпб туку вели дека таа не е вмешана во убиството на александров како што сака да се прикаже туку дека тоа е рачка за подоцнешните пресметки.
2.Не го сака комунизмот туку вели дека имало и комунисти и анархисти но тоа им било неважно затоа што кога зборувале за делото оделе само според каузата.
3.Самите спомени кажуваат дека е само за мал период многу работи нема опфатено но главната работа е тоа како се изјаснува и тоа дека човекот овие спомени ги пишува во Бугарија.


Прашај се зошто бугарите не ги објавуваат,или зошто нема спомени за петар поп арсов од страна на бугарите.
Би ти кажал но голем си ќеразбереш самиот.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 06:20
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Каснаковски спомените негови ти се кошмар тебе а и на сите бугари.Затоа ја вртиш темата каде ти одговара.Книгата која ја има Македон ја имам и јас,па ќе видиме кој што мислел за тие настани.Ајде за почеток види како се чуствувал Џолев и неговата фамилија.



Ништо не вртам, сакав да се уточнат некои работи, да нема забуни.
За мене не може да биде кошмар нешто пишано од еден од убиците на Тодор Александров. За Тодор Александров и воопшто за автономистката ВМРО во комунистичка Бугарија или лошо или ништо не се пишуваше. Та тие се убиците на селскиот водач Александар Стамболијски, тие се задушувачи на Првото антифашистичко востание во светот - Септемвриското од 1923.

Дали Џолев „се чувствувал“ или „се почувствувал“ на стари години, како што се почувствувале Влахов и син му, Смиле Војданов, Алексо Мартулков, П. Шатев и уште неколкумина?

Ајде покажи ги тие 33 стр. па да видиме што за човек бил тој Џолев.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 08:23
http://macedonian.atspace.com/knigi/adz_sp.htm - книгата

ЛАГА
Од каде Џолев еден од убијците????

Велиш на стари години пишувал,ами кој го терал во слободна Бугарија да пишува дека е Македонец???


До кога ќе лажеш Каснаковски???

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 08:33
Зошто да лажам? Од тоа што го знаев до сега - предговорот, пишува дека бил помошник и секретар на Штерју Влахов.


Кој е тој?



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 08:35
Стварно???
Ја виде само правата страна а не сакаш да читаш натаму да видиш што било и како.

Старите рекле на лагата кратки и се нозете.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 08:40
Како и СТАМБОЛОВШТИНАТА и твојата книга ми е невидлива. Не знам зошто. Покажи ја, како што покажа вчера три страници.

Сакам да читам, ама не можам.
Toa mi se pokazuva samo





Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 08:53
Невидлива ти е велиш???Е добро тогаш оди во Софија и побарај ги спомените па се ќе ти се види тогаш.А во меѓувреме читај си нешто друго.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 10:25
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Пат многу мразам кога некој ги извртува работите.
1.Не ја брани кпб туку вели дека таа не е вмешана во убиството на александров како што сака да се прикаже туку дека тоа е рачка за подоцнешните пресметки.
2.Не го сака комунизмот туку вели дека имало и комунисти и анархисти но тоа им било неважно затоа што кога зборувале за делото оделе само според каузата.
3.Самите спомени кажуваат дека е само за мал период многу работи нема опфатено но главната работа е тоа како се изјаснува и тоа дека човекот овие спомени ги пишува во Бугарија.


Прашај се зошто бугарите не ги објавуваат,или зошто нема спомени за петар поп арсов од страна на бугарите.
Би ти кажал но голем си ќеразбереш самиот.


Не извртувам јас ништо, туку само барам логика во нештата. Очигледно е дека има голема доза на апогологетство кон комунизмот во тоа што го пишува, стилот на пишување е препознатлив, која и да е книга  објавена во раните години на СФРЈ да ја земеш, истата реторика. Но, како што кажав, во книгава си има и свои добри моменти. Јас мислам дека не се од македонската историографија е така црно, дури и онаа измислица дека имало некакво натрапување на врховисти си има своја функција во нашата историографија, и некои академици се на линија на вистината. За тоа сакав да дискутираме на темата „Македонската историографија во времето на СФРЈ“, ама ми ја затворија, поради некои за мене непознати причини.

Е сега пак да се вратиме на логиката, јас кога ти велам дека има многу противречности во нашата историја, ти не ми веруваш. На пример, за Џолев Тодор Александров е позитивна личност, ама не и за македонската Википедија:

Цитирај Заради своите чисто македонски позиции станал најнапаѓаниот член на ВМРО од страна на врховистите. Конечно, како цел на братоубиствената политика во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Бугарија на 28 јуни http://mk.wikipedia.org/wiki/1921 - 1921 година бил убиен од платениците на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2 - Тодор Александров среде градот http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Софија .


Се разбира, станува збор за Ѓорче Петров, истиот Ѓорче Петров на кого што во Македонија не му е објавено неговото капитално дело  http://www.scribd.com/doc/22453078/Materiali-po-izuchavaneto-na-Makedonija - Материали по изучванието на Македониа

Пак ќе ги спомнам и неговите беседи за Гоце Делчев и за Пере Тошев за кои што Милчо Манчевски вели дека ги држел во ракопис, знаеш ли што значи тоа- никаква можност за манипулација!




-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 11:01
Да да тебе Бугарската пропаганда ти е логична и ништо друго не е голема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 13:53
Originally posted by Pat Pat напиша:



Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Пат многу мразам кога некој ги извртува работите.
1.Не ја брани кпб туку вели дека таа не е вмешана во убиството на александров како што сака да се прикаже туку дека тоа е рачка за подоцнешните пресметки.
2.Не го сака комунизмот туку вели дека имало и комунисти и анархисти но тоа им било неважно затоа што кога зборувале за делото оделе само според каузата.
3.Самите спомени кажуваат дека е само за мал период многу работи нема опфатено но главната работа е тоа како се изјаснува и тоа дека човекот овие спомени ги пишува во Бугарија.


Прашај се зошто бугарите не ги објавуваат,или зошто нема спомени за петар поп арсов од страна на бугарите.
Би ти кажал но голем си ќеразбереш самиот.
Не извртувам јас ништо, туку само барам логика во нештата. Очигледно е дека има голема доза на апогологетство кон комунизмот во тоа што го пишува, стилот на пишување е препознатлив, која и да е книга  објавена во раните години на СФРЈ да ја земеш, истата реторика. Но, како што кажав, во книгава си има и свои добри моменти. Јас мислам дека не се од македонската историографија е така црно, дури и онаа измислица дека имало некакво натрапување на врховисти си има своја функција во нашата историографија, и некои академици се на линија на вистината. За тоа сакав да дискутираме на темата „Македонската историографија во времето на СФРЈ“, ама ми ја затворија, поради некои за мене непознати причини.Е сега пак да се вратиме на логиката, јас кога ти велам дека има многу противречности во нашата историја, ти не ми веруваш. На пример, за Џолев Тодор Александров е позитивна личност, ама не и за македонската Википедија


Истиот дух провејува и кај Кочо Рацин, па и други дејци од тој период кои македонското ослободително движење го врзуваат со движењето за социјална правда. Зарем и од нив ќе се откажеме затоа што биле комунисти? Тие не се помалку Македонци од сите останати, само затоа што биле под влијание на марксистичкото учење.

-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 13:59
Originally posted by Македон Македон напиша:



Истиот дух провејува и кај Кочо Рацин, па и други дејци од тој период кои македонското ослободително движење го врзуваат со движењето за социјална правда. Зарем и од нив ќе се откажеме затоа што биле комунисти? Тие не се помалку Македонци од сите останати, само затоа што биле под влијание на марксистичкото учење.


Едно е да се залага човек за социјална правда, а друго е да се пишуваат памфлетски мисли во чест на партија. И не се откажувам јас ниту од Рацин, кој што бил убиен токму од србокомуњарите, а ниту од Џолев чии што мемоари излегле под нивна контрола. Само се трудам аналитички да размислувам, доколку не е забрането намигнување


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 14:03
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Истиот дух провејува и кај Кочо Рацин, па и други дејци од тој период кои македонското ослободително движење го врзуваат со движењето за социјална правда. Зарем и од нив ќе се откажеме затоа што биле комунисти? Тие не се помалку Македонци од сите останати, само затоа што биле под влијание на марксистичкото учење.
Едно е да се залага човек за социјална правда, а друго е да се пишуваат памфлетски мисли во чест на партија. И не се откажувам јас ниту од Рацин, кој што бил убиен токму од србокомуњарите, а ниту од Џолев чии што мемоари излегле под нивна контрола. Само се трудам аналитички да размислувам, доколку не е забрането намигнување


Во тоа време, луѓето на овие простори ги немале сите знаења за придобивките и негативностите на комунизмот, а биле западнати во голема беда, па нормално било и да веруваат во она што го пропагирала комунистичката партија.

Мемоарите на Џолев воопшто не излегле, подоцна Зоран Тодоровски ги објавува, инаку тие се чуваат во Државниот Архив во Софија.


-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 14:11
Originally posted by Македон Македон напиша:



Во тоа време, луѓето на овие простори ги немале сите знаења за придобивките и негативностите на комунизмот, а биле западнати во голема беда, па нормално било и да веруваат во она што го пропагирала комунистичката партија.

Мемоарите на Џолев воопшто не излегле, подоцна Зоран Тодоровски ги објавува, инаку тие се чуваат во Државниот Архив во Софија.


Чекај малку, Депо напишал дека тие биле издадени во Бугарија во 1979, а потоа и преиздадени во Македонија. Ајде малку повеќе за Џолев. Каде и кога починал тој, кога биле пишувани тие мемоари, и каде?


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 14:19
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Во тоа време, луѓето на овие простори ги немале сите знаења за придобивките и негативностите на комунизмот, а биле западнати во голема беда, па нормално било и да веруваат во она што го пропагирала комунистичката партија.

Мемоарите на Џолев воопшто не излегле, подоцна Зоран Тодоровски ги објавува, инаку тие се чуваат во Државниот Архив во Софија.
Чекај малку, Депо напишал дека тие биле издадени во Бугарија во 1979, а потоа и преиздадени во Македонија. Ајде малку повеќе за Џолев. Каде и кога починал тој, кога биле пишувани тие мемоари, и каде?


Depo подоцна се поправи. Воопшто не биле издадени во Бугарија. Тие се наоѓаат во Централниот државен архив во Софија.
Џолев спомените ги напишал во 1979 година, како претсмртна исповед. Никаде не успеав да ја најдам датата кога починал.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 14:25

Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


I sega ako ne priznaesh deka sum vo pravo....

Во ред сум се збунил. Сепак фактот што се издадени тука можеби кажува дека немал можности поради некои причини да го направи тоа во Бугарија или сакал да си каже што му лежи на срцето.


Depo, призна дека згрешил за издавањето.


-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 14:29
Добро, најдов и на БГ Википедија каде пишува нешто за тоа, и исто така пишува дека мемоарите ги напишал на бугарски „обаче јасно изразјава македонското си национално самос’знание“. Едно прашање ми се наметнува, зошто баш во Софија? Мислам, јас навистина не знам ништо за овој револуционер, што правел за време на војната, зошто не се преселил во СРМ? Ајде да бил од Пиринско, ама тој бил од Струмичко Моноспитово?


Втора работа, тој во мемоарите пишува за Тодор Александров како за позитивна личност и наследник на идеите на Гоце, централист! Епа нели во нашата историографија тој е врховист, нели му рушеа биста во Велес, и тоа на приватен посед?


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: depo
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 14:57
Originally posted by Pat Pat напиша:

Добро, најдов и на БГ Википедија каде пишува нешто за тоа, и исто така пишува дека мемоарите ги напишал на бугарски „обаче јасно изразјава македонското си национално самос’знание“. Едно прашање ми се наметнува, зошто баш во Софија? Мислам, јас навистина не знам ништо за овој револуционер, што правел за време на војната, зошто не се преселил во СРМ? Ајде да бил од Пиринско, ама тој бил од Струмичко Моноспитово? Втора работа, тој во мемоарите пишува за Тодор Александров како за позитивна личност и наследник на идеите на Гоце, централист! Епа нели во нашата историографија тој е врховист, нели му рушеа биста во Велес, и тоа на приватен посед?
Навистина си толку наивен да поверуваш дека поради тоа што е врховист му е рушена биста. Или цело време зборуваш хипотетички.

А зошто во Софија? Па зарем не мислиш дека многумина патриоти Македонци како Џолев биле сметани за непријатели поради желбите за посебна и независна држава? Го одбрале помалото зло според нив. Поделбата во 1913 и комунизмот после 1945 го имаат разјадено нашето национално ткиво до степен и ден денес да не може добро да заздрави.


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 15:30

http://img822.imageshack.us/img822/314/scan0001dc.jpg - http://img822.imageshack.us/img822/314/scan0001dc.jpg

http://img197.imageshack.us/img197/9254/scan0002wl.jpg - http://img197.imageshack.us/img197/9254/scan0002wl.jpg

http://img20.imageshack.us/img20/5283/scan0003ze.jpg - http://img20.imageshack.us/img20/5283/scan0003ze.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/9188/scan0004z.jpg - http://img205.imageshack.us/img205/9188/scan0004z.jpg

http://img96.imageshack.us/img96/8100/scan0005ik.jpg - http://img96.imageshack.us/img96/8100/scan0005ik.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/8752/scan0006pi.jpg - http://img695.imageshack.us/img695/8752/scan0006pi.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/8131/scan0007y.jpg - http://img205.imageshack.us/img205/8131/scan0007y.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/9613/scan0008tz.jpg - http://img687.imageshack.us/img687/9613/scan0008tz.jpg

http://img80.imageshack.us/img80/5076/scan0009rg.jpg - http://img80.imageshack.us/img80/5076/scan0009rg.jpg

http://img408.imageshack.us/img408/823/scan0010y.jpg - http://img408.imageshack.us/img408/823/scan0010y.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/8426/scan0011e.jpg - http://img716.imageshack.us/img716/8426/scan0011e.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/7601/scan0012fw.jpg - http://img3.imageshack.us/img3/7601/scan0012fw.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/387/scan0013.jpg - http://img829.imageshack.us/img829/387/scan0013.jpg

http://img37.imageshack.us/img37/142/scan0014zb.jpg - http://img37.imageshack.us/img37/142/scan0014zb.jpg

http://img96.imageshack.us/img96/2694/scan0015t.jpg - http://img96.imageshack.us/img96/2694/scan0015t.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/6375/scan0016hw.jpg - http://img9.imageshack.us/img9/6375/scan0016hw.jpg

http://img215.imageshack.us/img215/7124/scan0017ok.jpg - http://img215.imageshack.us/img215/7124/scan0017ok.jpg

http://img89.imageshack.us/img89/8853/scan0018l.jpg - http://img89.imageshack.us/img89/8853/scan0018l.jpg

http://img293.imageshack.us/img293/7700/scan0019s.jpg - http://img293.imageshack.us/img293/7700/scan0019s.jpg

http://img837.imageshack.us/img837/1899/scan0020.jpg - http://img837.imageshack.us/img837/1899/scan0020.jpg

http://img831.imageshack.us/img831/5349/scan0021.jpg - http://img831.imageshack.us/img831/5349/scan0021.jpg


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 17:34
По темата. Прочитав ги спомените и ете што ме впечатли







Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 17:42



Дали оваа изјава не ти личи на една слична од Мисирков???

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 17:56
Да.

1. Зошто ќе пишува НАША ЈУГОСЛАВИЈА
2. Кои се тие Македонци кои во 1923-4 година сакале да пишуваат на свој мајчин македонски јазик и кој од сите дијалекти бил за Насо македонскиот јазик?
3. Ако Македонците во Пиринска Македонија биле НАЦИОНАЛНО поробени, зошто речиси немало реална бугарска власт до 1934 г.?


4. Дали спомените не се нарачани од некого?





Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 18:28
Од Тодор Живков кој барал и малку повеќе тракиска крв во бугарите со декрет од БАН.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 18:39
И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 19:00
Originally posted by Pat Pat напиша:

И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?

Затоа што сметал дека таму Македонците и покрај сите неправди смеат да се изјаснат како Македонци што не е случај во пирин и егеј.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 19:33
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?

Затоа што сметал дека таму Македонците и покрај сите неправди смеат да се изјаснат како Македонци што не е случај во пирин и егеј.


Всушност твојот одговор би држел вода доколку моето прашање беше поставено обратно, вака и нема многу смисла...

Ајде пак да прашам....Ако не сакал да живее во Бугарија, а ја сметал СРМ, па и уште повеќе СФРЈ за своја земја (која што само привидно им дозволувала на Македонците да бидат самостојни, дури и во културниот живот, за што сакав да зборуваме во темата за мак. историографија во времето на Србославија, а која ми ја затворија) зошто не дошол тука? Ете Димитар Влахов дури рекол дека  провозгласувањето на македонска нација било политичка грешка, а живеел во Белград. Значи, зошто не дошол тука, како што на пример Венко Марковски си заминал во Бугарија?


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 20:23
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?

Затоа што сметал дека таму Македонците и покрај сите неправди смеат да се изјаснат како Македонци што не е случај во пирин и егеј.


Со тоа го трепеш мракот!!!



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 21:22
Зошто не се вратите на темата за бај Насо?

Мојата хипотеза е следната

Во 1979 г. некој оговорен другар отишол во куќата на бај Насо и му рекол
- Како си, што си бај Насо, дали ти достигнува пензијата да си го живееш животот на еден заслужен за нашата кауза борец?
Знаеш, не` обвинуваат дека нашите го убиле Тодор Александров а ти ќе ни помогнеш да докажеме дека немаме врска. Дај да ти напишеме едни спомени, ем ќе останеш во историјата, ем ќе си го живееш остатокот од животот подобро.
Само треба да напишеме дека Влахов и Вретенаров од користни цели го убиле, а останатото е од тебе.

За да не не` заподозрат во соработка, ќе ја прославаш Југславија, знаеш каков став го застапуваме по македонското прашање.....


/то бе континуед/


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 00:47
Originally posted by Pat Pat напиша:

И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?


Затоа што за да се добие дозвола за патување во тоа време, претходно требаше да се изврши темелна проверка на ликот и делото на барателот, за иселување не можеше да стане ниту збор. Ако побарал дозвола за иселување во СФРЈ, веднаш ќе бил обвинет за титовизам и затворен. Така беше во сите комунистички земји, патувањето се остваруваше во отежнати услови, за иселување не можеше да стане ниту збор.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 00:50
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто не се вратите на темата за бај Насо?

Мојата хипотеза е следната

Во 1979 г. некој оговорен другар отишол во куќата на бај Насо и му рекол
- Како си, што си бај Насо, дали ти достигнува пензијата да си го живееш животот на еден заслужен за нашата кауза борец?
Знаеш, не` обвинуваат дека нашите го убиле Тодор Александров а ти ќе ни помогнеш да докажеме дека немаме врска. Дај да ти напишеме едни спомени, ем ќе останеш во историјата, ем ќе си го живееш остатокот од животот подобро.
Само треба да напишеме дека Влахов и Вретенаров од користни цели го убиле, а останатото е од тебе.

За да не не` заподозрат во соработка, ќе ја прославаш Југславија, знаеш каков став го застапуваме по македонското прашање.....


/то бе континуед/


Ова што ти го постираше, извадок од некој научно-фантастичен роман ли е?

Атанас Џолев не е единствен кој говори со почит за Југославија, истото го прави и Васил Ивановски, кога говори дека Југославија заземала правилен став по македонското прашање, а и Александар Мартулков. Двајцата, според спомените на Х.Калајџиев, дејствувале како претставници на власта на НР Македонија во НР Бугарија, а Васил дури и подоцна е обвинет за соработка со Југославија и затворен, затоа што токму тој, како лице блиско на Лазар Колишевски, најмногу работи на присоединување на Пиринска Македонија кон НР Македонија.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 07:25
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:




Дали оваа изјава не ти личи на една слична од Мисирков???


Дa, личи ми и е многу важна. Ако ја повржеме со зборовите на Катарџиев

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:



Неодамна, во едно интервју, висока функционерка на ВМРО-ДПМНЕ,
зборувајќи за тезата дека левицата во Македонија секогаш била
ориентирана кон Белград, а десницата кон Софија, ми го посочи примерот
на Димитар Влахов - левичар од ВМРО (Обединета), кој се декларирал како
Бугарин.              


КАТАРЏИЕВ:Да, тоа е точно. И не само Димитар Влахов. Павел Шатев, Панко
Брашнаров, Ризо Ризов и др.
Меѓутоа, овде тезата е погрешно поставена.
Не е работата во тоа дали левицата се определуваше за Србија, а
десницата за Бугарија. Тука се мешаат поимите. Практично, ни левицата
ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција.
Тоа ќе го доведе дури и Димитар Влахов во 1948 година на седница на
Политбирото, кога говореше за постоењето на македонска нација, да рече
дека во 1931-32 година е направена грешка. Сите тие ветерани останаа
само на нивото на политички, а не и на национален сепаратизам.
Тука
мора да се спомене еден феномен. Поделбата на Македонија 1913 година
одигра извонредно штетна улога во свеста на Македонецот. Зошто? Затоа
што ја прекина нормалната комуникација - политичка, културна, економска
- меѓу Македонците. Го прекина процесот на создавање на единствена
македонска историја на целиот македонски простор. Македонските
прогресивни сили ги врза за прогресивните сили на земјите во коишто
опстојуваа. Тие почнаа да ја прифаќаат политичката определба и
филозофија на земјите меѓу кои Македонија беше поделена. Така, во текот
на НОБ, кога дојде времето за поврзување, постоеше огромен јаз во
свеста на Македонецот од трите дела на земјата. Сите велеа дека се
Македонци, ама сите на тој поим му даваа поинаква содржина. Кои доаѓаа
од Бугарија, тие сметаа дек
а треба да дојдат на чело и да ја водат
Македонија, особено ветераните како Шатев и Влахов. Тие, практично, се
чувствуваа како Бугари.
ВМРО (Об.) не мрдна од обичниот политички
македонски сепаратизам.


Шатев бил точно од тие Македонци, кои се разликувале од оние во Пиринска, Вардарска и Егејска Македонија.

Ако го додадеме и писмото на Шатев и Брашнаров до ВКП/б/ сликата ќе се пројасни.



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 07:35
Има нешто кое не е во ред. Во предговорот пишува дека спомените се печатени на машина




а на крајот пишува дека Анци напишал РАКОПИСНО на РАКОПИСОТ.




РАКОПИС ЛИ СЕ СПОМЕНИТЕ ИЛИ ПЕЧАТЕНИ?

Мислам се печатени, а ракописно е само потписот на Џолев и белешката од Анци.




Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 08:21
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Има нешто кое не е во ред. Во предговорот пишува дека спомените се печатени на машина




а на крајот пишува дека Анци напишал РАКОПИСНО на РАКОПИСОТ.




РАКОПИС ЛИ СЕ СПОМЕНИТЕ ИЛИ ПЕЧАТЕНИ?

Мислам се печатени, а ракописно е само потписот на Џолев и белешката од Анци.



Овде се е јасно нема никаква грешка.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 08:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто не се вратите на темата за бај Насо?

Мојата хипотеза е следната

Во 1979 г. некој оговорен другар отишол во куќата на бај Насо и му рекол
- Како си, што си бај Насо, дали ти достигнува пензијата да си го живееш животот на еден заслужен за нашата кауза борец?
Знаеш, не` обвинуваат дека нашите го убиле Тодор Александров а ти ќе ни помогнеш да докажеме дека немаме врска. Дај да ти напишеме едни спомени, ем ќе останеш во историјата, ем ќе си го живееш остатокот од животот подобро.
Само треба да напишеме дека Влахов и Вретенаров од користни цели го убиле, а останатото е од тебе.

За да не не` заподозрат во соработка, ќе ја прославаш Југславија, знаеш каков став го застапуваме по македонското прашање.....


/то бе континуед/

Јас ти велам треба да видиш како Бан пиши книги по налог на Тодор Живков

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 08:23
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?

Затоа што сметал дека таму Македонците и покрај сите неправди смеат да се изјаснат како Македонци што не е случај во пирин и егеј.
Всушност твојот одговор би држел вода доколку моето прашање беше поставено обратно, вака и нема многу смисла...Ајде пак да прашам....Ако не сакал да живее во Бугарија, а ја сметал СРМ, па и уште повеќе СФРЈ за своја земја (која што само привидно им дозволувала на Македонците да бидат самостојни, дури и во културниот живот, за што сакав да зборуваме во темата за мак. историографија во времето на Србославија, а која ми ја затворија) зошто не дошол тука? Ете Димитар Влахов дури рекол дека  провозгласувањето на македонска нација било политичка грешка, а живеел во Белград. Значи, зошто не дошол тука, како што на пример Венко Марковски си заминал во Бугарија?

А што ако на пример живеел во Канада???Дали местото на живеење има врска со делото???

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 08:37
Originally posted by Pat Pat напиша:

И пак ќе прашам, ако за него тоа било „наша Југославија“, зошто живеел во Бугарија?


А можеби неговата љубов кон Југославија имала подлабоки корени?

Покрај Анци најдов едни многу интересни спомени

Цитирај Едно разкритие за меѓуособните борби во ВМРО през 1924-1934 г.



Багрјана Попвасилева - Беланже, која живее во гр. Отава, Канада, ни предостави овој текст от архивата на татко й Величко Попвасилев. Тоа е расказ на Методи Јанчулев, којшто го воспроизведува процесот на расцеплението на ВМРО на двата лагери - Михајловисти и Протогеровисти, доверен му од долгогодишниот деец на Организацијата Никола Велев.


Кој е Методи Јанчулев?


Роден е во гр. Прилеп, Р Македонија през 1900 г. Завршува право во Парис. Еден од основателите на младинската организација на Демократската партија. Подоцна преминува во Демократскиот зговор. От 1926 до 1931 г. е приватен секретар на министер-председателот Андреј Љапчев. Депутат е во ХХIV обикновено НС. По 9.9.1944 г. е арестуван. Во затвор престојува 10 години. Почива през 1987 г.

Фактите, кои ги изнесува господинот Јанчулев се важно сведоштво за генезисот на братоубиствата по подлата гибел на Тодор Александров. За први пат, можеби од достоверен источник, се разкрива намесата на Георги М. Димитров /Гемето/, а преку него и на југословенските тајни служби во Софија.



Никола Спиридонов Велев од Софија, по произход од Крушево, тесно сврзан со борбите на ВМРО, през дваесетте години резидент на Организацијата во Виена, малку време пред својата смрт му ги доверува на Методи Јанчулев следните факти, кои Јанчулев ги претставил во ЦК на БКП.


Тој ми разкажа:


"По убијството на Тодор Александров и последвалите убијства на Алеко Василев и Георги Атанасов во Горна Џумаја, раководството на Организацијата беше поемено од Иван Михајлов. Неговите односи со генерал Протогеров беа ладни и макар генералот да беше во Централниот комитет на ВМРО, Иван Михајлов го заобиколуваше и го држеше настрана од животот на Организацијата.


Не много време по крвопролитните собитија во Горна Џумаја през 1924 г. тука, во нашата куќа во Софија /ул. "Неофит Рилски" 43/, се се били собрали доста организациони луѓе и такви кои живееле во Софија истакнати дејатели на Националниот комитет на македонските братства ,како и неколкумина професори-Бугари од Македонија. Тие настојчиво го увештавали генералот Протогеров, дека по многото, што го дал во борбата за блгарштината во Македонија и за Организацијата и со оглед на напреднатата му возраст, да се оттегли од активна дејност и да го предостави раководството на ВМРО на Иван Михајлов.


Со длабоко огорчение ген. Протогеров го восприел барањето на учесниците во тоа собрание и зајавил, дека се повлекува.


След своето повлекување, сломен и почти останал без средства, Протогеров дојде во Виена и отседна при мене - во квартирата на Организацијата /ул. "Шонбрунштрасе" 1/. Подоцна во Виена пристигна и Наум Томалевски од Задграничното представителство, којшто веќе с`што беше во остар конфликт со Иван Михајлов, поради становиштето на последниот, што Задграничното представителство треба да биде под раководството на Централниот комитет на ВМРО, а не самостојно подделение.


Уште многу време пред убијството на Тодор Александров тогашното унгарско правителство го е субсидирало ВМРО со пари.


След пристигнувањето му во Виена Наум Томалевски замина за Будапешта, за да получи следваштата парична помош од унгарското правителство. Тој се врати во Виена вбесен. Унгарците му зајавиле, дека тие нема да даваат пари пред да се сретнат со ген. Протогеров.


По порака на генералот, јас влегов во врска со унгарската легација во Виена. По нивно, унгарско, барање при повторното ми одење во легацијата се определи ден и час, во кој високопоставен унгарски претставител да се сретне со ген. Протогеров на ул. "Шьонбрунштрасе" 1, кадешто пребиваваше генералот.


Во уреченото време сретбата стана. Како е протекол разговорот помеѓу нив, не знам. След таа сретба унгарците му даваа на ген. Протогеров секои три месеци по 500 хил. лева. След придобивањето на таа парична субсидија, со променето самочувствие, генералот се врати во Софија и отседнал пак во нашата куќа на ул. "Неофит Рилски" 43.


Јас бев се уште во Виена, кога еден ден во нашиот дом на посочената адреса, е дошла возбудена една значителна група од членови на Задграничното представителство и други лица, сврзани со Организацијата, меѓу кои Перо Шанданов и Крстан Поптодоров и енергично го упрекнали генералот, што се е оттеглил од раководството на Организацијата, зошто Иван Михајлов ја водел кон разгром и провала.


Сретбата завршила со решение снабдениот веќе со средства ген. Протогеров да ја возглави таа група македонствашти, која го придобила името "Протогеровисти" и да се врати кон активна организациона дејност.


На 7 Јули 1928 година ген. Протогеров беше исто убиен. След неговото убијство унгарската субсидија е запрена, но убијствата продолжиа.


През 1929 г. јас се вратив окончателно во Софија. Доста години подоцна Атанас Наумов Томалевски /Анци/ ми довери, дека през 1928 година след убијството на Протогеров, меѓу Гемето /д-р Г.М.Димитров/ Перо Шанданов и Крстан Поптодоров е била установена врска и дека секој месец Перо Шанданов и Крстан Поптодоров се получавале од Гемето по 200 хил. лева за издржка на техната терористичка група, која да ја продолжи македонската меѓуособица и убијствата по улиците на Софија и други градови.


Анци со големо стеснение ми призна, дека и тој получавал секојмесечно од Перо Шанданов и Крстан Поптодоров пари, и трпнел од смуштение како би ја објаснил својата постапка.


Убедувањето на Анци било, што Гемето ги получавал тие пари от Југославскиот конзул во Софија Ѓорѓевиќ, којшто го заведувал југославското разузнаване во Бугарија. Целта на плаќањата била да се поддржува македонската меѓуособица и крвопролитијата по улиците на Софија, кои да ги одтуѓаваат и оцрнуваат симпатиите во Бугарија кон македонската ослободителна борба и кон ВМРО и да остават убедување за несигурност на човешкиот живот во Бугарија.


За точното воспроизведување на претсмъртното порачение на Никола Велев се подпишувам:


Методи ЈАНЧУЛЕВ



-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 09:37
Ајде од поеток види како се изјаснува и кој биле поробувачи за него.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 09:44
Видов јас.
Види и ти како другар му Атанас Наумов - Анци си арчел српски пари, но не се чувствувал многу комфортно.

Сигурен сум дека и Насо земал од истите пари и од тогаш му е љубовта кон Југославија.


Како се чувствувал бај Насо, немам податоци.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 09:47
Парите сите ги сакале нема кој не земал туѓи пари.


Не најде велиш како се чуствувал Атанас Џолев???
Чудно иако го има на првата страна!!!!!!!

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 10:18
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Парите сите ги сакале нема кој не земал туѓи пари.


Не најде велиш како се чуствувал Атанас Џолев???
Чудно иако го има на првата страна!!!!!!!


Е сега ти си лажго оти јас ти зборувам за тоа како се чувствувал Насо кога ги арчел српските пари, оти другар му Анци не се чувствувал многу арно, ама требало некако да се живее.

А за тоа кога се почувствувал етнички Македонец не е јасно. Не ми се верува Сматракалев да се почувствувал кон 1931-2, Ангел Динев кон 1934-5, а Насо Џолев да ги испреварил.


Јасно е дека некои желби ги пренесува во поран период.
Примерно желбата на Македонците да пишуваат на својот мајчин јазик. Прашав, ама не дочекав одговор.
Кој бил тој јазик во 1923? Или секој да си пишува на својот дијалект?
Значи тоа што е посакувано по 1934г., тој го пренесува 10 години порано.


И ако бил толку предан на Oрганизацијата и голем Македонец, зошто во Г.Џумаја не се предал на Организацијата, а сакал да се предаде на АРМИЈАТА НА БУГАРСКИТЕ ПОРОБИТЕЛИ?



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:37
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Има нешто кое не е во ред. Во предговорот пишува дека спомените се печатени на машина




а на крајот пишува дека Анци напишал РАКОПИСНО на РАКОПИСОТ.




РАКОПИС ЛИ СЕ СПОМЕНИТЕ ИЛИ ПЕЧАТЕНИ?

Мислам се печатени, а ракописно е само потписот на Џолев и белешката од Анци.




Каснакоски, денес книгите се пишуваат на копмјутер, па се додека не се отпечатат се смета дека се во ракопис. Порано, кога немало компјутер, се пишувале на машина за пишување, ама се додека не се издаделе се смета дека биле во ракопис. Не верувам дека ова не го знаеше...

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:43
Ne go znaev, rakopis mislev deka e togas, koga e pisuvano na raka.

A sega toa sto go pravam vo mementot dali moze da se smeta za rakopisuvane?



-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:44
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Видов јас.
Види и ти како другар му Атанас Наумов - Анци си арчел српски пари, но не се чувствувал многу комфортно.

Сигурен сум дека и Насо земал од истите пари и од тогаш му е љубовта кон Југославија.


Како се чувствувал бај Насо, немам податоци.



Пак ги извртуваш работите, ама како што еднаш кажав, секои твои манипулации јавно ќе ги разобличувам на овој форум. Сите твои постови на оваа тема се само рекла-кажала.

Прво, љубовта кон Југославија била присутна и кај Васил Ивановски, Александар Мартулков, а и кај Шанданов. Oдносот кон Југославија бил таков затоа што според тие револуционери, Југославија зазела правилен став кон македонското прашање, како што ќе изјави и Васил Ивановски во Софија.

-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:47
А според тебе, дали Југославија зазела правилен став во однос на македонското прашање?

Би отворил нова тема за тоа, ама прво да прашам, дали ќе ја затворите? За да не се трудам бадијала.....


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:49
Нема потреба од таква тема - се знае дека Македонците сами си го извојуваа своето слободно битие кое постоело и постои и ден денес.

Нити Југославија нити Бугарија и Грција придонеле за денешна Слободна Македонија

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:50
Ne ги мешај Мартулков и Ивановски.
За Перо Шанданов и Атанас Наумов - Анци /тој кој се подпишал со ракопис врз ракописот на Џолев/ имаме спомени во кои се тврди дека земале пари од ГеМеДимитров, а тој ги земал од Југословенските служби.




-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:51
Originally posted by Pat Pat напиша:

А според тебе, дали Југославија зазела правилен став во однос на македонското прашање? Би отворил нова тема за тоа, ама прво да прашам, дали ќе ја затворите? За да не се трудам бадијала.....


Мислам дека имаме тема за Македонија од 1944 до 1990 година. Таму пишувај слободно.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:52
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ne ги мешај Мартулков и Ивановски.
За Перо Шанданов и Атанас Наумов - Анци /тој кој се подпишал со ракопис врз ракописот на Џолев/ имаме спомени во кои се тврди дека земале пари од ГеМеДимитров, а тој ги земал од Југословенските служби.


Во ред, за нив има спомени во кои некои тврди дека земале пари, ама каде е споменат таму Атанас Џолев? Дали таму се тврди дека тој земал пари? Ако не, тоа е како што кажав, само твоја хипотеза, непоткрепена со докази.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 13:56
Па јас каде напишав дека е точно така. Убаво објаснив дека тоа е моја претпоставка, зошто нели бил другар со Анци, па и од крилото на истакнатиот револуционер ПЕРО ШАНДАНОВ.

дОБРО Е ДА ДОЗНАЕМЕ НЕШТО ЗА ЖИВОТНИОТ ПАТ НА џОЛЕВ.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 14:02
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Па јас каде напишав дека е точно така. Убаво објаснив дека тоа е моја претпоставка, зошто нели бил другар со Анци, па и од крилото на истакнатиот револуционер ПЕРО ШАНДАНОВ.

дОБРО Е ДА ДОЗНАЕМЕ НЕШТО ЗА ЖИВОТНИОТ ПАТ НА џОЛЕВ.


Еве и каде си напишал, сепак, тоа се твои зборови. Тоа што некој бил другар со некој кој земал пари, не значи ништо. Од каде знаел Џолев дека Атанас Наумов земал пари? Има некаков доказ дека за тоа знаел?

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Видов јас.
Види и ти како другар му Атанас Наумов - Анци си арчел српски пари, но не се чувствувал многу комфортно.

Сигурен сум дека и Насо земал од истите пари и од тогаш му е љубовта кон Југославија.


Како се чувствувал бај Насо, немам податоци.





-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 14:14
Може би не требало да пишувам дека сум сигурен, а дека сум внатрешно убеден дека и тој не правел исклучок од своите другари.


Mislam se izjasnivme za ova. кажи што мислиш за желбата за пишување на македонски јазик во 1923/4 година.
Тоа го напишал Насо Џолев црно на бело.
Дали желбите не ги транспортира во времето?



-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 14:17
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Може би не требало да пишувам дека сум сигурен, а дека сум внатрешно убеден дека и тој не правел исклучок од своите другари.


Mislam se izjasnivme za ova. кажи што мислиш за желбата за пишување на македонски јазик во 1923/4 година.
Тоа го напишал Насо Џолев црно на бело.
Дали желбите не ги транспортира во времето?



Истата желба постои и кај многу други дејци во тоа време, во Вардарска Македонија. Не е нешто невообичаено, а можеби и остварувал контакти со дејци од Вардарска Македонија во тој период, па се сретнал со дела на некои тогашни борци, како што е Кочо Рацин, кој во тоа време и е првиот кој напишал некои на македонски јазик, иако тие не се зачувани.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 14:23
Дај некој факт. Ако бидеш чесен и твоето со јазикот се предпоставки.

За неговата верзија за убиството на Александров и за тоа што се предал на армијата, а не на ВМРО?

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 14:27
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Дај некој факт. Ако бидеш чесен и твоето со јазикот се предпоставки.

За неговата верзија за убиството на Александров и за тоа што се предал на армијата, а не на ВМРО?


Јас не тврдам дека сум сигурен за Џолев, тоа е само моја претпоставка, имајќи в предвид подобвни обиди за пишување на македонски во Вардарска Македонија во 1924 година, во делата на Кочо Рацин, а чинам дека и други дејци истотака се обидувале, како Војницалиев.

Чинам дека се предал на армијата поради тоа што во ВМРО веќе почнале да се одвиваат нешта кои никако не биле поволни, па се обидувал на некој начин да се заштити од сите тие сплетки, заговори и нечесни игри.



-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 14:37
Originally posted by Wikipedia Wikipedia напиша:

Поезија
Рацин започнува да пишува поезија во 1928 година.[





-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 15:21
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Wikipedia Wikipedia напиша:

Поезија
Рацин започнува да пишува поезија во 1928 година.[





Во темата за Рацин објаснив дека таа биографија има низа неточности. За песни, пишувани на македонскиот јазик сведочи Академик Душан Недељковиќ, велејќи дека во неговиот кабинет, зимата 1925 година дошол Кочо Рацин со собрани песни од велешкиот крај, што го потврдува и Георги Шоптрајанов, велејќи дека заедно со Рацин се обидувале да соберат песни и да состават зборник. Трајко Мишковски сведочи дека Рацин, пред заминувањето на Мишковски во СССР во 1926 година, веќе напишал неколку кратки песни на велешкиот говор. Проф Георги Шоптрајанов говори дека не подоцна од 1924 година, како Претседател на литературно-уметничкото друштво "Нада" во Велес, добил две или три песни од Рацин, љубовни песни, без големи уметнички дострели. Истотака при апсењето на Рацин во 193 4 година, полицијата му одзела стихозбирка, пишувана заедно со Јован Костовски, Таа збирка имала 14 сттихотворби, но неговата копија била запалена од неговата сопруга во 1941 година, од страв пред бугарската полиција.Колендиќ пак сведочи дека во затворот во Сремска Митровица, по повод годишнината од Октомвриската револуција, Кочо прочитал некоја своја песна на македонски јазик.

Материјални докази за да се потврдат сведоштвата нема, но сите тие сведоштва, меѓусебно неповрзани, сведочат дека Рацин пишувал на македонски јазик порано токолку годината прифатена во историографијата. Материјални докази, сепак, не се зачувани.

-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 16:52
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:




И ако бил толку предан на Oрганизацијата и голем Македонец, зошто во Г.Џумаја не се предал на Организацијата, а сакал да се предаде на АРМИЈАТА НА БУГАРСКИТЕ ПОРОБИТЕЛИ?



Ајде кога веќе лажеш кажи самиот автор што напишал како одговор за да не пишувам јас.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:12
Ама зошто во секој пост пишуваш дека лажам? Што лажам?

Прашам само!


-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:17
Има логичен одговор на тоа, Каснаковски: Не е исто регуларна војска и паравоена организација. Дисциплината, и самиот вид на организацијата и хиерархијата не се исти. Доволен е самиот факт дека Александров бил кукавички убиен на спиење, и тоа од истите тие кои му биле придружници.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ама зошто во секој пост пишуваш дека лажам? Што лажам?

Прашам само!

Затоа што подолу во текстот самиот Џолев ти објаснува зошто се предал на Армијата а не на вмро,или го заборави неговиот пријател кој го убиваат убијците на Михајлов пред куќата каде што се забарикадирани???

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:22
И дали веруваш во верзијата на Џолев, дека Штерју и Динчо така сами си решиле и го убиле Александров?



-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:25
Тоа е неважно,затоа форумот е за историја за да се видат сите спомени,документи и да се извади заклучок.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:29
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ама зошто во секој пост пишуваш дека лажам? Што лажам?

Прашам само!

Затоа што подолу во текстот самиот Џолев ти објаснува зошто се предал на Армијата а не на вмро,или го заборави неговиот пријател кој го убиваат убијците на Михајлов пред куќата каде што се забарикадирани???


Значи ќе им се предаде и на поробувачите на македонскиот народ, само и само да си ја спаси кожата.

И зошто тие поробувачи го оставиле Пашата и Тодора и сите да си го вршеат харманот во Пиринска Македонија?

Зошто од еден поробен дел Македонците бегале во друг поробен дел?

Тоа не ми е јасно на мене. Да избегаш од робство, за да попаднеш под друго робство, а ако не се заселиш во поробената Пиринска Македонија, а отидеш во Софија или било каде - веќе не си поробен, а наполно рамноправен.

Чудна работа!!!!




-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 17:29
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

И дали веруваш во верзијата на Џолев, дека Штерју и Динчо така сами си решиле и го убиле Александров?



Јас мислам дека сето тоа е дел од една голема завера, а ништо чудно во тоа да имаат замешано прсти и разузнавачки служби. Сето тоа, плус алчноста за власт на простиот Македонец резултирало така како што резултирало.


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 18:21
Која вистина ти читаш - пак страв од коски покажуваш

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 01:12
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ама зошто во секој пост пишуваш дека лажам? Што лажам?

Прашам само!

Затоа што подолу во текстот самиот Џолев ти објаснува зошто се предал на Армијата а не на вмро,или го заборави неговиот пријател кој го убиваат убијците на Михајлов пред куќата каде што се забарикадирани???


Значи ќе им се предаде и на поробувачите на македонскиот народ, само и само да си ја спаси кожата.

И зошто тие поробувачи го оставиле Пашата и Тодора и сите да си го вршеат харманот во Пиринска Македонија?

Зошто од еден поробен дел Македонците бегале во друг поробен дел?

Тоа не ми е јасно на мене. Да избегаш од робство, за да попаднеш под друго робство, а ако не се заселиш во поробената Пиринска Македонија, а отидеш во Софија или било каде - веќе не си поробен, а наполно рамноправен.

Чудна работа!!!!




Дали војската може некого да осуди на смрт, без да се спроведе судска пресуда? Не може, додека пак, ВМРО не чекало правосилна судска пресуда за да изврши смртна казна над некого, а во тоа време, веќе започнале сите превирања, па нормално дека не ризикувал да заврши како некои други, иако невин.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk