IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Јасновидост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јасновидост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
fiore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Јасновидост
    Испратена: 29.Април.2010 во 13:22
Dali imate vakva sposobnost?
Eve nesto od vikipedija za da ja nasocam temata:
Видови јасновидост

    * преку чувства[13] - способност забележана во будизмот, која се стекнува на одредено ниво на медитација. Општо земено, се однесува на оној кој може да ги почуствува вибрациите (болести, мисли или чувства) на другите луѓе. Оваа способност се разликува од „трето око“ по тоа што оваа способност не дава јасна слика за другиот, туку јасно чувство.
    * преку слушање[14] - способност за користење на „внатрешното уво“. Но може да се однесува и на звуци кои другите не можат да ги слушнат, како на пример мисли или зборови од духови. Сепак, треба да се прави разлика меѓу овој феномен и гласовите што ги слушаат ментално заболените.
    * преку миризба
    * преку знаење – способност да знаете нешто без да знаете од каде го знаете тоа.
    * преку вкус – способност да го знаете вкусот на нешто без да го пробате воопшто, односно информацијата за вкусот се добива преку етерот (види: Акаша).
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 21:17
незнам.. не верувам баш во ова...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 23:48
fiore, ne znam dali kje te interesira, no ima edna tema za baba Vangja na Veroispoved. Se diskutira od vernichki aspket, no mozhebi kje najdesh nekoi informacii koi kje ti bidat od interes...









Изменето од Messenger - 29.Април.2010 во 23:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 13:30
blagodaram messenger,interesna e temata,ama ovde stanuva zbor za licni iskustva...
mene na primer mi se ima sluceno da sonuvam rabota (losa) koja,potoa se sluci.Jas znaev deka ke se sluci i znaev deka ke bide na mojot rodenden,ama nemam poim od kade seto toa go znaev (a silno posakuvav da ne bide taka).
Poradi sluckata,i poradi stresot deka znaev,padnav vo depresija,nemozev ni da jadam...
Znaci dali ima nekoj svoe sopstveno iskustvo,a ne od drug
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 14:10
не ви го нарекла ова јасновидност, али во секој случај е интересно...

разгледувавме некои крпици со другарка низ гтц и гледам една девојка, онака млада и си викам: оваа гарант ќе се сопне на тоа скалите!
по некое време ја гледам се потсопна.. се насмеав под бркови што се вика и си продужавам натака..

отидовме во теранова ко по обичај, пошто највеќе пари сум способна таму да слупам, па да не ги потрошам сите од прва, на крај таму идам голема%20насмевка и се загледав во едни бели фармерки, малце потскинати и си мислам: сеа некој ќе ги земе пред мене!
и сварно! една девојка онака фино си ги зема во раце.. јас останав подзината...

идеме накај дома со автобус зевање и така “натоварени“ со глупости и триста кеси, си мислам, сеа некој ќе дојде (малце гужва беше) и ќе ми ги бутне кесите.. се качува еден дедо и со тоа бастунот ми ја поткачи кесата и падна... он ми се извињава а јас си викам еееј, знаев дека ова ќе се деси!

си идам накај дома, накај улица и си мислам: сеа мајка ми ваљда иде у продавница и ќе ми рече нешто од типот: ти дете, нормално ли си!!! што ќе ти се волку работи ма?
идам фино, онака ветре дува, абе филм.. филм... али филмот го крши мајка ми и ми вика:
-што е ова?? нормална ли си ти? зошто волку работи кога нема да ги носиш!? изненадување




What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 14:59
Тиги колку од ова е вистина,а колку е вклучена фантазијата твоја????збунетост
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 11:52
За Тиги, имено во книгата Д Сикрет наголемо се расправа за феноменот на условена реакција како последица на нашите акции-мислите.
Вели-Универзумот е како каталог, што ќе нарачаш во мислите тоа и ќе добиеш особено ако цврсто си убедена во нив.
Имам дури еден од овие горенаведени т.н „таленти„ имам прецизно чувство за идни настани, ама се некако ги поврззувам кога ќе дозивеам некоја новонастаната ситуација и сите знаци потоа ме упатуваат на некаков заклучок кој многу често се обвистинува.
Во мојот мозочен процес ова го толкувам само како логика, дека тоа води кон тоа итн....притоа слузејќи се со тоа што веќе го знам или сум го дознала.
Ова не го сметам за јасновидност, туку малку повеќе слузење со сетилата и свесно прифаќање на сигналите кои ни ги испраќа инстиктот.


Изменето од Glenn - 05.Мај.2010 во 11:56
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 12:48
JAS  POZNAVAM  EDNA  ZENA  KOJA  AKO  SRETNE  NEKOJ  NASMEAN  SE  SMEE  AKO  VIDI  NEKOJ  STO  PLACI  I  TAA  PLACE   A  ZNAM  EDNA  KOJA  OSEJCA  AKO  TE  BOLI  NOGATA  I  NEA  JA  FAJCA  GRC  NEJZINATA  AKO  TE  BOLE  GLAVATA  I  NEA  I  SE  SLUCUVA  ZA  MOMENT   PA  DALI  JASNOVIDCITE  SE  BOLNI  OD  SIZOFRENIJA  PA  SE  STO  TI  SE  SLUCUVA  TEBE  KAJ  NIV  SE  ODSLIKUVA  VO  SVESTA
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 13:38
Originally posted by Omar Omar напиша:

Тиги колку од ова е вистина,а колку е вклучена фантазијата твоја????збунетост

ако не ти се верува, не мораш да веруваш...
што, дека сум дете, па ми работи маштата?
сварно веќе умарате ненормално со тие работи...
аман бе више!
што добивка имам јас од наводното ми лажење за ваква ствар?
ништо.


What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 14:54
ахах,...голема%20насмевка
јас во понеделникот ...
идам на музичко...
и одеднаш влегувам во трип...
не ги осеќам нозете...
помислувам на една женска...
порано ја свиѓав , и после ја мразев зошо стана шмизла...
и ете ти ја таа...после 5 минути поминува со мајка И - цела дотерана...
потоа...поминував низ едно зезнато маало..
како мал ме задеваа таму...
и ете ти ги овие на 200 метри  од мене , истите луѓе , ми бараат палома , се степале со некого....
океееј...
се ќе беше во ред , да застануваше ова тука...
ама продолжувам , и идам накај дома...
и баш се сетив гледам ги пуштаат од влахов овие , им завршува настава...
и се сетив на една женска што учеше во влахов...
кога влагам во продавница....Она.изненадување
абе не верувам во вакви ствари...
али имам свои теории...голема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 18:14
Пред некој месец, седев дома, досадно ми беше и си мислам: Ех никој не ми се јави деновиве...истиот момент телефонот ѕррррррр....

И ова ми се случи, сакале верувајте сакајте не:
Запознав едно дете пред 4 месеци, многу фино, ама се видовме само на денот што се запознавме и повеќе не ( а од ист град сме ). И така мене пред 1 и пол месец ми текна, си велам: Еееее детето што го запознав веќе не го видов. И после истата вечер го сонував, го гледам во сонот се поздравуваме и се прегрнуваме, онака пријателски. Другиот ден шетајќи низ град налетав на него и ми се повтори истата слика што беше во сонот.
Сигурна сум дека тоа што го сонував беше реагирање на мојата потсвест дека се сетив на него и дека сакам да го видам пак. Ама тоа што веќе го видов другиот ден после сонот ми беше чудно, сонот се исполни во целост.





Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 18:44
Nishto chudno Lithium.

Ako ne ti se veruva toa shto ti se sluchilo tebe, togash nema voopshto da veruvash na onoa shto mi se sluchi mene...

Spijam jas edno popladne i sonuvam kako zvoni zvoncheto na vratata... ja otvaram vratata i gledam eden mnogu dobar prijatel koj ne sum go videl barem 10 godini. Celiot izraduvan mu velam:

- Kade si bre Zvonko, ne sme se videle 10 godini!

Samo shto go izgovoriv toa vo sonot, koga me budi zvonoto od vratata... stanuvam od krevetot izraduvan shto go sonuvav prijatelot, ja otvaram vratata i go gledam ISTIOT PRIJATEL, so istata ekspresija na liceto i vo ista obleka kako vo sonot! Shokiran od toj moment izvikav:

- Zvonko, nema da veruvash, ama tokmu sega te sonuvav!


I sega, neka mi go objasni nekoj sluchajov so tradicionalnava nauka ili religija. Sluchajnost? Koincidencija? Deja vu? Prekognicija? Janovidost? Svetiot Duh? Vremensko-prostoren vorteks? Patuvanje vo idnina?








Изменето од Messenger - 06.Мај.2010 во 01:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 22:07
Па навистина чудно месинџер, не знам како може ваквите работи што се случуваат најдобро да се објаснат? Да се објаснат како т.н. моќ на потсвеста или како што кажуваш дали се работи за случајност, јасновидност или патување во иднината можеби. збунетост Ама колку е сето тоа логично збунетостНе знам кој одговор би бил најсоодветен кога размислуваме за некои работи, или некако самите ни се наметнуваат и потоа ни се исполнуваат...

Кога сме веќе на оваа тема и уште нешто ми се има случено:
Доста сум поврзана со мојата сестра, и многу често ни се случува кога правиме муабет да кажеме исти мисли во ист момент, и ќе се насмееме само двете на тоа. Туку, муабетот ми е, седам јас така во соба пред некое време и толку ми се заврте една стара песна во глава, не можев никако да ја извадам од ум. Се ми се врти низ глава, почна да ме нервира...Излегувам јас после од соба,  влегувам во собата на сестра ми и гледај - ја потпевнува она истата песна што ми се вртеше во глава изненадување Чудно ми беше, си мислам: Или песнава ми се наметнува или навистина постои силна поврзаност помеѓу мене и неа збунетост Или само се работеше за случајност збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 01:13
Lithium, zhivotov me nauchi deka celava Kreacija, vkluchuvajki ne i nas kako nejzin del, ne e nishto drugo osven edno edinstveno Sebstvo koe nalikuva na hologram.

Znaesh shto e hologram?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.