IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА
    Испратена: 02.Ноември.2009 во 23:29
За да ја отворам оваа тема мотивиран сум од некои коментари од нашите членови тука:

Ке постирам ... идемо даљје:
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Јас не реков дека мојот пастор или било кој Трајко или Петко од мојата црква се (директни) наследници на апостолите. Ние се воздржуваме од такви изјави. Само го следиме апостолското и Христовото учење.


Тогаш не траба да разговарате за апостолите и Црквата!!! Работата не е: сакам кажам - незнам речам!!!

Проблемот е што ја негирате ИСТОРИЈАТА НА СВЕТОТ И ЦРКВАТА, со вашите тврдоглави ставови, и барате измислени работи, секако прилагодени на современиот начин на живот - без традиција и историја... Се надевам дека сепак вие не сте паднати од МАРС - за да ја негирате традицијата на Црквата, преданието и историјата....

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Немам зашто да ти давам историски осврти. Во темата за реформацијата се е убаво објаснето. По реформацијата, некои решаваат да се вратат на Библиското учење, а ако ти имаш некаков проблем со изворното христијанство... хммм тоа не е мој проблем.


Интересно е како некои решаваат да се вратат на Библиското учење, зарем тоа учење во светот се занемарило или изгубило, па вие реформаторите од 16 век - ЈА ОТКРИВТЕ ТОПЛАТА ВОДА И ХРИСТОС!!!

Вашите коментари и ставови немаат никаква научна, реална, историска и човечка основа - тука единствено на се, центар е ЧОВЕЧКОТО ЕГО!!
Не може човек тврдоглаво да разговара за ОТКРОВЕНИЕТО И ЗА БОГА, а притоа да се обидува тоа да го ОГРАНИЧИ ВО ЕДНА КНИГА - БИБЛИЈА... како после библијата БОГ ДА НЕ ПОСТОИ, ПА ЈА ИМА САМО БИБЛИЈАТА...  а пак за таа книга - исто така имаме проблем, бидејќи и тука ја негирате ИСТОРИЈАТА И РЕАЛНОСТА, Библискиот канон е настанат во 3-4 век, А НЕ Е НАПИШАН ОД ХРИСТОТ - БИДЕЈЌИ ХРИСТОС НЕ НАПИШАЛ НИТУ ЕДНА КНИГА!!!

Еднаш го прашав Евангелос, кратко да ми одговори за историјата (житијата на АПОСТОЛИТЕ)  а тој одговори дека тоа не било негова работа (демек апостолите биле скромни и не ги оставиле своите имиња, па декем кој бил тој (Евангелос ) да пишувал за нив...) и повторно лага... во НОВИОТ ЗАВЕТ ИМАМЕ БЕЗБРОЈ МЕСТА КАДЕ ШТО СЕ СПОМЕНУВААТ БЕЗБРОЈ АПОСТОЛСКИ ИМИЊА... (прочитајте сами п.с. толку се многу што нема смисла да се постира цел Нов Завет)

И тука е проблемот, бидејќи двајца евангелисти воопшто не го виделе Христос,  а напишале за Него...

Значи браќа “изворни“ христијани, многу пати сум прашувал тука (а ќе прашам и сега), Дали Христос го ограничил своето учење на неколку писатели (дури и на такви што не го виделе), и дали во Негово постоеле други книги во светот?

Од вашите ставови и вашиот фанатички пристап кон Библијата, ние слободно можеме да кажеме дека според вашите зборови: НЕ ПОСТОИ НИШТО ДРУГО ОСВЕН БИБЛИЈАТА?

Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА - и ако е така зошто Христос не напишал ништо, АКО ПИСМОТО Т.Е. СЛОВОТО (како што вие кажувате ЗБОРОТ) Е НАЈВАЖНОТО ЗА СПАСЕНИЕТО НА ЧОВЕКОТ????




Изменето од Tetratka - 02.Ноември.2009 во 23:31
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 23:43
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Тогаш не траба да разговарате за апостолите и Црквата!!! Работата не е: сакам кажам - незнам речам!!!Проблемот е што ја негирате ИСТОРИЈАТА НА СВЕТОТ И ЦРКВАТА, со вашите тврдоглави ставови, и барате измислени работи, секако прилагодени на современиот начин на живот - без традиција и историја... Се надевам дека сепак вие не сте паднати од МАРС - за да ја негирате традицијата на Црквата, преданието и историјата....

Интересно е како некои решаваат да се вратат на Библиското учење, зарем тоа учење во светот се занемарило или изгубило, па вие реформаторите од 16 век - ЈА ОТКРИВТЕ ТОПЛАТА ВОДА И ХРИСТОС!!!Вашите коментари и ставови немаат никаква научна, реална, историска и човечка основа - тука единствено на се, центар е ЧОВЕЧКОТО ЕГО!!Не може човек тврдоглаво да разговара за ОТКРОВЕНИЕТО И ЗА БОГА, а притоа да се обидува тоа да го ОГРАНИЧИ ВО ЕДНА КНИГА - БИБЛИЈА... како после библијата БОГ ДА НЕ ПОСТОИ, ПА ЈА ИМА САМО БИБЛИЈАТА... а пак за таа книга - исто така имаме проблем, бидејќи и тука ја негирате ИСТОРИЈАТА И РЕАЛНОСТА, Библискиот канон е настанат во 3-4 век, А НЕ Е НАПИШАН ОД ХРИСТОТ - БИДЕЈЌИ ХРИСТОС НЕ НАПИШАЛ НИТУ ЕДНА КНИГА!!!Еднаш го прашав Евангелос, кратко да ми одговори за историјата (житијата на АПОСТОЛИТЕ) а тој одговори дека тоа не било негова работа (демек апостолите биле скромни и не ги оставиле своите имиња, па декем кој бил тој (Евангелос ) да пишувал за нив...) и повторно лага... во НОВИОТ ЗАВЕТ ИМАМЕ БЕЗБРОЈ МЕСТА КАДЕ ШТО СЕ СПОМЕНУВААТ БЕЗБРОЈ АПОСТОЛСКИ ИМИЊА... (прочитајте сами п.с. толку се многу што нема смисла да се постира цел Нов Завет)И тука е проблемот, бидејќи двајца евангелисти воопшто не го виделе Христос, а напишале за Него...Значи браќа “изворни“ христијани, многу пати сум прашувал тука (а ќе прашам и сега), Дали Христос го ограничил своето учење на неколку писатели (дури и на такви што не го виделе), и дали во Негово постоеле други книги во светот?Од вашите ставови и вашиот фанатички пристап кон Библијата, ние слободно можеме да кажеме дека според вашите зборови: НЕ ПОСТОИ НИШТО ДРУГО ОСВЕН БИБЛИЈАТА?Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА - и ако е така зошто Христос не напишал ништо, АКО ПИСМОТО Т.Е. СЛОВОТО (како што вие кажувате ЗБОРОТ) Е НАЈВАЖНОТО ЗА СПАСЕНИЕТО НА ЧОВЕКОТ????



Историјата е егзактна наука и немаме причина да ја игнорираме. Традициите, преданијата и житијата пак, од друга страна ни се ирелевантни.

Е добро утро! Па секако дека учењето на Црквата забегало, отишло каде што не требало да појде. Зашто инаку е реформација? Каде во Библијата се спомнати индулгенции, мошти, градење на катедрали, финснсиско соголување на народот? А?

Бог сам се "ограничи" на Библијата. Ние секако имаме и други книги, инспирирани од Библијата, напишани од теолози, но тие не се темелат на традиции и вонбиблиски доктрини, туку исклучиво на Библиското учење.

Улогата не Христос беше многу повозвишна отколку да пишува. Затоа Тој одбра ученици, апостоли да го сторат тоа. Исус беше Спасителот на светот, Оној кој дојде да не извади од калта, Божјиот Син, а Неговите ученици имаа за задача да го прошират Евагелието.

Можеш и до утре сабајле да се чудиш, ама тоа е вистината: Sola scriptura. Ништо повеќе. Нема причина зашто би верувале на човечки учења кои врска си немаат со Словото.

Изменето од Rita.MD - 03.Ноември.2009 во 00:14
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 23:52
Сосема ја разбираме потребата на православците за други вонбиблиски книги како основа за својата вера. Многу е разбирливо за некој чија вера се состои од 1001 учење и практики кои не постојат во Библијата да бара поткрепа за истите во другите вонбиблиски книги. Но погледнете што вели еден од вашите свети отци:
 
Нека ја покажат својата црква, ако можат, но не преку зборување и мрморење, НЕ ПРЕКУ СОБОРИТЕ НА НИВНИТЕ ЕПИСКОПИ, НИТУ ПРЕКУ ПИШУВАЊАТА НА НИВНИТЕ ХЕРОИ, НИТУ ПРЕКУ ИЗМАМНИЧКИ ЗНАЦИ И ЧУДА, бидејќи сме предупредени за вакви работи од Зборот Господов. Но нека ја докажат својата вера преку Законот (Тората), преку предвидувањата на Пророците, преку песните на Псалмите, преку самите зборови на нашиот Пастир, преку зборовите на евангелистите, ОДНОСНО ПРЕКУ КАНОНСКИОТ АВТОРИТЕТ НА СВЕТИТЕ КНИГИ!
(Августин, За Единството на Црквата) среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 23:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сосема ја разбираме потребата на православците за други вонбиблиски книги како основа за својата вера. Многу е разбирливо за некој чија вера се состои од 1001 учење и практики кои не постојат во Библијата да бара поткрепа за истите во другите вонбиблиски книги. Но погледнете што вели еден од вашите свети отци:
 
Нека ја покажат својата црква, ако можат, но не преку зборување и мрморење, НЕ ПРЕКУ СОБОРИТЕ НА НИВНИТЕ ЕПИСКОПИ, НИТУ ПРЕКУ ПИШУВАЊАТА НА НИВНИТЕ ХЕРОИ, НИТУ ПРЕКУ ИЗМАМНИЧКИ ЗНАЦИ И ЧУДА, бидејќи сме предупредени за вакви работи од Зборот Господов. Но нека ја докажат својата вера преку Законот (Тората), преку предвидувањата на Пророците, преку песните на Псалмите, преку самите зборови на нашиот Пастир, преку зборовите на евангелистите, ОДНОСНО ПРЕКУ КАНОНСКИОТ АВТОРИТЕТ НА СВЕТИТЕ КНИГИ!
(Августин, За Единството на Црквата) среќа


Види ЕВАНГЕЛОС - Августин како прво е блажен И НЕ Е ПОТПАРОЛ НА ЦРКВАТА, кога живее тој НЕМА БИБЛИЈА И ЗАТОА ГОВОРИ ЗА ТОРА...
тоа е многу интересно за него, нели?

како 2-ро имате многу интересен превод на македонски од него...

ШТО Е ТОА “ЗБОР“?


Изменето од Tetratka - 02.Ноември.2009 во 23:59
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:07
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Оооо срцка таа... пчелке, веќе се навикнав на вакви испади од негова страна.



Пчелке избришиси ги ЛП - нема место за нови....

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Историјата е егзактна наука и немаме причина да ја игнорираме. Традициите, преданијата и житијата пак, од друга страна ни се ирелевантни.


Значи ако е така тогаш нема причина да пишувате глупости...
Како светот да започнува после 16 век...

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Е добро утро! Па секако дека учењето на Црквата забегало, отишло каде што не требало да појде. Зашто инаку е реформација? Каде во Библијата се спомнати индулгенции, мошти, градење на катедрали, финснсиско соголување на народот? А?


Такви глупости во ИСТОЧНОПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА И ДОКТРИНА НИКОГАШ НЕМАЛО - ако тоа денес го има до определен степен - тоа е така токму поради ЗАПАДНОТО -ЛАТИНСКО СХОЛАСТИЧКО УНИЈАТСКО УЧЕЊЕ ... ТУКА ЖРТВИ СМЕ НА СХОЛАСТИКАТА!!!!


А од такви причини НИЕ уште во 1054 се одделивме од тие ЗАПАДНИ СХОЛАСТИЧКИ - БИЗНИС глупости - вие на ЗАПАД ТОГАШ НЕ БЕВТЕ НИ ПЛАНИРАНИ... 1517... оооо... каде е оваа...

За жал денес многу наши ЕПИСКОПИ, ПРЕЗВИТЕРИ И ЃАКОНИ СЕ ПОД ТОА ЗАПАДНО ВЛИЈАНИЕ - НО ТОА НЕ Е ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА - ТОА НЕ Е ПРАВОСЛАВНАТА ДОКТРИНА  - ТОА НЕ Е ПРАВОСЛАВНАТА СУШТИНА И АПОСТОЛСКОТО И СВЕТООТЕЧКО УЧЕЊЕ И ТРАДИЦИЈА И ПРЕДАНИЕ ...

Каде во БИБЛИЈАТА Е СПОМНАТО ДЕКА ТРЕБА ДА ИМА БИБЛИЈА?

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Бог сам се "ограничи" на Библијата. Ние секако имаме и други книги, инспирирани од Библијата, напишани од теолози, но тие не се темелат на традиции и вонбиблиски доктрини, туку исклучиво на Библиското учење.


ЗАРЕМ НЕ Е ТОА ЦРКВАТА ПРАВОСЛАВНА ДЕНЕС - ПАТРОЛОГИЈА, ЗНАЕШ ШТО Е? ЗНАЕШ КОИ СЕ АПОСТОЛИТЕ - кој каде живеел и каде умира и од каде тие информации стигнале до нас денес?

ЗНАЕШ ДЕКА КОГА ЖИВЕЕЛЕ АПОСТОЛИТЕ НАМАЛО БИБЛИЈА???

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Улогата не Христос беше многу повозвишна отколку да пишува. Затоа Тој одбра ученици, апостоли да го сторат тоа. Исус беше Спасителот на светот, Оној кој дојде да не извади од калта, Божјиот Син, а Неговите ученици имаа за задача да го прошират Евагелието.

Можеш и до утре сабајле да се чудиш, ама тоа е вистината: Sola scriptura. Ништо повеќе. Нема причина зашто би верувале на човечки учења кои врска си немаат со Словото.


Зошто Христос од 12-те одбрал само двајца што го ПОЗНАВАЛЕ ДА ПИШУВААТ ЗА НЕГО... А ДРУГИТЕ ДВАЈЦА НИКОГАШ НЕ ГО ВИДЕЛЕ ...

знаеш дека во БИБЛИЈАТА ИМАМ МНОГУ МЕСТА КОИ СИ “ПРОТИВОРЕЧАТ“...?????


Изменето од Tetratka - 03.Ноември.2009 во 00:13
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:12
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


ЗНАЕШ ДЕКА КОГА ЖИВЕЕЛЕ АПОСТОЛИТЕ НАМАЛО БИБЛИЈА???

знаеш дека во БИБЛИЈАТА ИМАМ МНОГУ МЕСТА КОИ СИ “ПРОТИВОРЕЧАТ“...?????


Нивна Библија беше Стариот Завет (колку пати цитираа од Пророците, Псалмите, Тората...), плус го имаа Исусовото учење кое беше исполнување на Стариот Завет и воспоставување на нов.

Сигурно. Стискај палци тоа да е така. Можеш заедно со "браќава" муслимани да го правиш тоа.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:15
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


ЗНАЕШ ДЕКА КОГА ЖИВЕЕЛЕ АПОСТОЛИТЕ НАМАЛО БИБЛИЈА???

знаеш дека во БИБЛИЈАТА ИМАМ МНОГУ МЕСТА КОИ СИ “ПРОТИВОРЕЧАТ“...?????


Нивна Библија беше Стариот Завет (колку пати цитираа од Пророците, Псалмите, Тората...), плус го имаа Исусовото учење кое беше исполнување на Стариот Завет и воспоставување на нов.

Сигурно. Стискај палци тоа да е така. Можеш заедно со "браќава" муслимани да го правиш тоа.


Мило за тебе бакнежбакнежбакнеж но не е така - Има грешки во Бигбијата токму онаму каде ХРИСТОС ГИ ЦИТИРА СТАРОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ... тука е проблемот мила моја Рита...

ЗНАЧИ ЧОВЕК НЕ ТРЕБА ДА ИМА ФАНАТИЧКИ ПРИСТАП КОН БИБЛИЈАТА - ТАА НЕ ПАДНАТА ОД НЕБО - ТАА НЕ Е ТОРА, ТАЛМУД, к*рАН ... И Т.Н. ...


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:17
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


ЗНАЕШ ДЕКА КОГА ЖИВЕЕЛЕ АПОСТОЛИТЕ НАМАЛО БИБЛИЈА???

знаеш дека во БИБЛИЈАТА ИМАМ МНОГУ МЕСТА КОИ СИ “ПРОТИВОРЕЧАТ“...?????


Нивна Библија беше Стариот Завет (колку пати цитираа од Пророците, Псалмите, Тората...), плус го имаа Исусовото учење кое беше исполнување на Стариот Завет и воспоставување на нов.

Сигурно. Стискај палци тоа да е така. Можеш заедно со "браќава" муслимани да го правиш тоа.



1)Greska si ako mislis deka ranite Hristijani nemale Biblija. Kako sto ti rece Rita, tie go imaa Stariot Zavet, t.e. Hebrejskite Spisi, na koi se povikuvaa ISUS i apostolite.

2) Se nadevam deka ti licno ne mislis seriozno deka Biblijata si protivreci samata na sebe?


P.S. sega go vidov tvojot odgovor na Rita za vtoroto prasanje . Znaes li zosto e toa taka?

Изменето од KINGDAVID - 03.Ноември.2009 во 00:18
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:19
ти кажи - ти знаеш се... ЗАТОА ШТО НЕ Е  Sola scriptura.
ИМА И НЕШТО ДРУГО!!!
нели????


Изменето од Tetratka - 03.Ноември.2009 во 00:20
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:21
а Септуагинта Тора и ова она (демек таму има грешки) ... бајати прикасКи не сакам да слушам - тоа не е реално и не е вистинито ...

никогаш немало Sola scriptura.

ТОА Е ФАНАТИЗАМ!!!


Изменето од Tetratka - 03.Ноември.2009 во 00:22
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:26
Ако легнам порано - утре сум на Литургија....

св. Иларион Мегленски и св. Иларион Велики...

да поможит!!! 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:27
Мене ли ми се обраќаш?

Библијата сакал или не, е веродостојна. Грешки нема. Ако имаш ограничено теолошко познавање, па нешто ти се чини како грешка, жалам, ама не го прави тоа наш проблем. Таа отсекогаш била признаена од милијарди како Божјата книга.

Имало во први век (може и нешто покасно). Sola scriptura е еден од фундаментите на реформацијата. Изворните хрситијани ја прифаќаат само Библијата и ништо друго.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:29
Толку плукаше по Библијата и за утре да појдеш на литургија?

Ау да заборавив, преданијата и житијата се веродостојните, Библијата е лук и вода.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:29
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


ти кажи - ти знаеш се... ЗАТОА ШТО НЕ Е  Sola scriptura.ИМА И НЕШТО ДРУГО!!! нели????



Kako prvo, jas ne rekov deka znam se, ama ova go znam.


Ranite Hristijani i ISUS citirale od prevodot na Hebrejskite spisi Septuagintata, koja bila napisana na grcki jazik za Evreite koi ziveele vo dijasporata i koi zboruvale grcki.

Zatoa ne e dosloven prevodot na citatite . Daleku od toa deka e protuvrecno.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.