IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Карактер или интелигенција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Карактер или интелигенција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Карактер или интелигенција
    Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:02
Знаеме дека двете заедно во комбинација се идеални, но премногу често за мој вкус принудени сме кога избираме пријатели да одбереме со едното својство бидејќи го немаат другото.
По мене на прво место е карактерот, а потоа интелигенцијата. Точно е дека може некој ќе каже дека се поврзани, но и премногу често се среќава и да се одврзани т. е. наметливи т.н. интелигентни луѓе без трунка смисол за тактичност и склоност кон ментални заболувања кои најчесто им го загорчуваат животот на најблиските, а и пошироко доколку наиде на плодно тло, плусирано од фактот дека таа т.н. интелигенција повеќе ја злоупотребуваат наместо да се посветат на креации.
По мене интелигенцијата е збир на меморирани фикции кои со своето наталожување сами од себе прават пермутации и супституции така да ние и немаме некое големо влијание. Значи се работи за автоматизам на кој мозокот е склон и кој поседува доволно информации за обработка т.е информациите се храната на мисловните способности. Кратко кажано интелигенцијата не преставува нешто посебно и може секој да ја стекне, тоа е само алатка или оружје во зависност од карактерот
Но, позитивниот карактер е сосема нешто исклучително кое може да се нарече дарба. И самиот Исус е доказ за тоа. Никого не наведе да прави зло ниту некому направи зло, ниту беше наметлив, беше над  тоа. Никаде не постои јасно упатство како да се биде позитивен и пријатен, само некои магловити недоречености од т.н. мудреци кои со клоци ги учеле своите ученици во некое минато кое се обидуваме да ја сместиме колевката на мудроста.
Значи прашањето е дали би одбрале интелигентен психопат за пријател или неук, но пријатен човек кој никогаш не би се обидел да ве навреди, испровоцира или вметнува во шизофрени сплетки, туку наместо тоа да искрено да ве почитува кое истовремено го прави голем во вашите очи.
Кон врв
butterfly5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterfly5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:13
Значи прашањето е дали би одбрале интелигентен психопат за пријател или неук, но пријатен човек кој никогаш не би се обидел да ве навреди, испровоцира или вметнува во шизофрени сплетки, туку наместо тоа да искрено да ве почитува кое истовремено го прави голем во вашите очи.


Pocituvanjeto e obostrana rabota,a ne ednostrana taka da ne treba da odberes samo licnost koja tebe te pocituva tuku treba i ti nea da ja pocituvas

Изменето од butterfly5 - 29.Октомври.2008 во 11:13
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:43
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Знаеме дека двете заедно во комбинација се идеални, но премногу често за мој вкус принудени сме кога избираме пријатели да одбереме со едното својство бидејќи го немаат другото.
По мене на прво место е карактерот, а потоа интелигенцијата. Точно е дека може некој ќе каже дека се поврзани, но и премногу често се среќава и да се одврзани т. е. наметливи т.н. интелигентни луѓе без трунка смисол за тактичност и склоност кон ментални заболувања кои најчесто им го загорчуваат животот на најблиските, а и пошироко доколку наиде на плодно тло, плусирано од фактот дека таа т.н. интелигенција повеќе ја злоупотребуваат наместо да се посветат на креации.
По мене интелигенцијата е збир на меморирани фикции кои со своето наталожување сами од себе прават пермутации и супституции така да ние и немаме некое големо влијание. Значи се работи за автоматизам на кој мозокот е склон и кој поседува доволно информации за обработка т.е информациите се храната на мисловните способности. Кратко кажано интелигенцијата не преставува нешто посебно и може секој да ја стекне, тоа е само алатка или оружје во зависност од карактерот
Но, позитивниот карактер е сосема нешто исклучително кое може да се нарече дарба. И самиот Исус е доказ за тоа. Никого не наведе да прави зло ниту некому направи зло, ниту беше наметлив, беше над  тоа. Никаде не постои јасно упатство како да се биде позитивен и пријатен, само некои магловити недоречености од т.н. мудреци кои со клоци ги учеле своите ученици во некое минато кое се обидуваме да ја сместиме колевката на мудроста.
Значи прашањето е дали би одбрале интелигентен психопат за пријател или неук, но пријатен човек кој никогаш не би се обидел да ве навреди, испровоцира или вметнува во шизофрени сплетки, туку наместо тоа да искрено да ве почитува кое истовремено го прави голем во вашите очи.
 
аплауз
 Ako izborot e stesnet na ovie dve kategorii, jasno deka mojot izbor ce bide "пријатен човек кој никогаш не би се обидел да ве навреди, испровоцира или вметнува во шизофрени сплетки, туку наместо тоа да искрено да ве почитува кое истовремено го прави голем во вашите очи."
 
Od nego sekako ce naucam povece za sebe otkolku od prepredeniot inteligenten psihopat, ce se cuvstvuvam poprijatno,sekako..."Ucenosta" ne e sekogas preduslov za dobro druzenje, jas i so neukiot ce si najkdam zaednicka tema i pak ce ni bide ubavo na dvajcata, pa uste i bez da mu se plasam dal ce mi zarie noz u grb...
 
A ti...koj si od niv dvajca?големо%20гушкање
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
butterfly5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterfly5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Знаеме дека двете заедно во комбинација се идеални, но премногу често за мој вкус принудени сме кога избираме пријатели да одбереме со едното својство бидејќи го немаат другото. По мене на прво место е карактерот, а потоа интелигенцијата. Точно е дека може некој ќе каже дека се поврзани, но и премногу често се среќава и да се одврзани т. е. наметливи т.н. интелигентни луѓе без трунка смисол за тактичност и склоност кон ментални заболувања кои најчесто им го загорчуваат животот на најблиските, а и пошироко доколку наиде на плодно тло, плусирано од фактот дека таа т.н. интелигенција повеќе ја злоупотребуваат наместо да се посветат на креации.По мене интелигенцијата е збир на меморирани фикции кои со своето наталожување сами од себе прават пермутации и супституции така да ние и немаме некое големо влијание. Значи се работи за автоматизам на кој мозокот е склон и кој поседува доволно информации за обработка т.е информациите се храната на мисловните способности. Кратко кажано интелигенцијата не преставува нешто посебно и може секој да ја стекне, тоа е само алатка или оружје во зависност од карактеротНо, позитивниот карактер е сосема нешто исклучително кое може да се нарече дарба. И самиот Исус е доказ за тоа. Никого не наведе да прави зло ниту некому направи зло, ниту беше наметлив, беше над  тоа. Никаде не постои јасно упатство како да се биде позитивен и пријатен, само некои магловити недоречености од т.н. мудреци кои со клоци ги учеле своите ученици во некое минато кое се обидуваме да ја сместиме колевката на мудроста.Значи прашањето е дали би одбрале интелигентен психопат за пријател или неук, но пријатен човек кој никогаш не би се обидел да ве навреди, испровоцира или вметнува во шизофрени сплетки, туку наместо тоа да искрено да ве почитува кое истовремено го прави голем во вашите очи.

 

аплауз

 Ako izborot e stesnet na ovie dve kategorii, jasno deka mojot izbor ce bide "пријатен човек кој никогаш не би се обидел да ве навреди, испровоцира или вметнува во шизофрени сплетки, туку наместо тоа да искрено да ве почитува кое истовремено го прави голем во вашите очи."

 

Od nego sekako ce naucam povece za sebe otkolku od prepredeniot inteligenten psihopat, ce se cuvstvuvam poprijatno,sekako..."Ucenosta" ne e sekogas preduslov za dobro druzenje, jas i so neukiot ce si najkdam zaednicka tema i pak ce ni bide ubavo na dvajcata, pa uste i bez da mu se plasam dal ce mi zarie noz u grb...

 

A ti...koj si od niv dvajca?големо%20гушкање

 



dobro prasanje
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:16
  смеење  тешко прашање. Е ова се вика со мој камен по моја глава. 
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:17
Aaaa takvi psihopati sto ke mi pravat spletki,provociraat itn.ne bi sakala da mi bidat prijateli duri i ako se so ponizok IQ a kamoli ako se so visoka inteligencija pa da umeat tolku vesto da me izigraat i zapletkaat sto nitu samata ke mozam nekogas da otkrijam...
Za prijateli gi sakam onie lugje koi znaat da me pocituvaat,da bidat iskreni i prijatni,zasto so takvite sekogas e ubav i opusten razgovorot,bez strav deka pozadi sekoja misla krijat nesto zlo i opako...Sekako razgovorot ke se svede na nivoto na inteligencija i znaenje koe i tie go imaat,no i pokraj toa ke imam sloboda i sigurnost da bidam pootvorena i da im kazam mnogu povekje za sebe otkolku na nekoj inteligenten psihopat koj na toa bi gledal kako na korisen materijal za destruktivni celi
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:23
  големо%20гушкање   ...умната таа. Темава е у ствари наменета за фрагола за да дадам до знаење да не се подава така лесно смеење таму на некој слаткоречив и послем да и прави ова или она и башка нема да сакам да и дојдам на свадба да и честитам за таквиот.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:30
Kaj ti tekna...me pogodi vo prav moment    Ako inteligencijata odi paralelno so slatkorecivosta,znaci se se psihopati i jas ne znam nakade da se svrtam
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:36
Не му врти грб само и не дозволувај ништо да ти падне што ќе те натера да се наведнеш пред него,а потоа и потклекнеш.  смеење
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:42
Ke bidam vnimatelna so rabotite koi mi se vo racete,a ako slucajno padnat drug neka se navedne, a koga vrtam grb toa znaci samo->
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:55
Ама ајде, знаеме дека сакаш гугуткање и заради тоа е лесно човек да те пронајде и смисли план. Прозорот дури не ти се гледа од гугутки што ги собираш.  смеење
Кон врв
butterfly5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterfly5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:55
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

  смеење  тешко прашање. Е ова се вика со мој камен по моја глава. 

obicno koj si go bara si go naogja...neli?
Кон врв
butterfly5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterfly5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:58
Originally posted by fragola fragola напиша:

Kaj ti tekna...me pogodi vo prav moment    Ako inteligencijata odi paralelno so slatkorecivosta,znaci se se psihopati i jas ne znam nakade da se svrtam

ubavo e predvreme da mozeme da osetime koj e koj i kakov e ...no...za zal...tesko e toa vo denesno vreme koga site se glumci vo arenava od zivot sto ja imame,taka da ni preostanuva samo da se nadevame deka sme na prav pat i deka imame intuicija koja ke ni kaze deka sme so pravata licnost
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:59
ПА..ја...у ствари...не требаше да се најдам на обвинителна клупа...и...не е смешно...кога се работи за моја кожа смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.