IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony Alfa 900 test
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony Alfa 900 test

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Sony Alfa 900 test
    Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:08
Samo sto izleze testot na ovaa kamera vo DPR:

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra900/

Sporeduvana e so D700, 5D, 5DMkII i 1D'sMkIII.




Изменето од Zoran K - 22.Октомври.2008 во 18:11
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 13:34
Canon 5D MkII definitivno vodi vo ovie testovi. Interesno e toa sto i starata PETKA za mene im podobar fajl od noviot D700. Da trebase da kupam sega FF DSLR toa kje bese starata Petka bez razmisluvanje, pogotovo sto i cenata mu e padnata намигнување


Изменето од Tegla - 23.Октомври.2008 во 13:35
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 18:38
Вчера баш го читнав текстот. Добар апарат (ама јас сум пристрасен кон Сониголема%20насмевка) и очекувани резултати. Студиски/панорамски ѕвер за добро светло чија единствена мана е Канон 5Д Мк2среќа.

Сепак, се уште ме влече таа стабилизацијата во тело. Ама кој знае колку и е рокот на траење? збунетост
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:59
Stabilizacija vo telo e stvarno ona vistinskoto, vo sporedba so stabilizacijata vo objektiv.
Mislam deka vo slednite modeli Nikon/Canon ke pocnat da ja vklucuvaat i ovaa funcionalnost.
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 21:11
Sony има проблем со компресијата во jpeg при високо исо, така да ке треба тоа да го поправи, инаку за сликање во raw апаратов е супер.
Некои викаат дека е грд и дека има многу оштри линии, но на мене ова ми личи на вистински фото апарат.


Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 23:34
Ja vidov ova kamera pred nekolku dena na shouto vo Toronto. Beshe demonstriraa vo studijski uslovi (niski ASA, ubavo difuzno osvetluvanje). Rezultatite sto gi vidov na golem ekran bea odlichni, kako vprochem i od sekoja druga profesionalna kamera vo tie uslovi.

Kako ke se pokazhe vo razlichni situacii vo prkasa, toa ke videme podocna. Od onoa sto zabelezhav na brzina, ne gledam nikakvi problemi za studijski potrebi.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 23:38
Originally posted by jblagoja jblagoja напиша:

Stabilizacija vo telo e stvarno ona vistinskoto, vo sporedba so stabilizacijata vo objektiv.
Mislam deka vo slednite modeli Nikon/Canon ke pocnat da ja vklucuvaat i ovaa funcionalnost.


Mozhebi e ekonomski poefektno (iako vekje nema nekoja pregolema razlika vo cenite megju stabilizirani i nestabilizirani objektivi), no vo praksa ne bi se slozhil so tebe.

Eve za sto se raboti...

Se raboti za dva razlichni princip i iako krajniot rezultat najchesto mozhebi ke bide ist, postojat nekoi bitni razliki vo ovie dva sistemi koi gi afektiraat fotografite.

Stabilizacijata na objektivite e optimizirana za sekoj objektiv posebno, stabilizacijata e vidliva vo okularot na kamerata i mozhe vednas da se kompenzira promenata na kadarot poradi pomestuvanjeto na optikata na objektivot, stabilizacijata raboti uspeshno i pri slobodno dvizhenje na kamerata vo site pravci. Ako stabilizacijata se rasipe, togas se razbira taa e lokalizirana samo na eden objektiv i ne gi afektira ostanatite. Poradi vgraduvanjeto na ovoj sistem so sekoj objektiv posebno, ovaa varijanta e poskapa.

Stabilizacijata vo teloto e poftina od predhodnata, ne e optimizirana za sekoj objektiv posebno iako nekoi modeli imaat softverska pomosh, stabilizacijata e nevidliva vo okularot i zatoa korisnikot nema orientacija koga e slikata stabilizirana i kako e promenet kadarot vo toj moment, rasponot na stabilizacija e okolu 25% pomal od onoj kaj objektivite, stabilizacijata raboti vo nasoka gore-dolu i levo-desno (kaj Pentax raboti i vo dijagonala) pa zatoa ne e tolku efikasna ili ne e voopsto efikasna vo slobodno dvizhenje pri sledenje na objektot na slikanjeto, ako stabilizacijata se rasipe togas taa e neupotrebliva za site objektivi.

Rabotite se ochebijni i sekakvo racionaliziranje na kupuvachkata od monetarna ili emotivna strana ne mozhe da gi opravda glavnite nedostatoci na sistemot za stabilizacija vo teloto.

Kako prvo, nikogas ne mozhe stabilizacija na TELO da bide isto efikasna kako stabilizacija na OBJEKTIV. Kaj prvoto, stabilizacijata reagira na senzorite vo teloto i softverski go poprava tresenjeto na senzorot pretpostavuvajki kako toa tresenje rezultira na objektivot. Kaj vtoriot sistem, senzorite vo objektivot go merat tresenejto na objektivot, a ne na teloto, i motorite vo objektivot vrshat soodvetna korekcija. Kako vtoro i mozhebi najvazhno e faktot sto korisnikot ne znae dali, kolku i kako koregira sistemot za korekcija vo teloto bidejki vo okularot nema apsolutno nikakva korespodentna slika za istoto. Ima samo edno LED diodiche koe trepka i dava signal koga sistemot se vkluchuva i koga raboti. Korisnikot, dodeka se koncentrira na objektot na slikanjeto, mora istovremeno da oddeli del od svoeto vnimanie i da gleda sto pravi toa trepkalo i na krajot sepak mu ostanuva samo pretpostavkata za toa sto se sluchuva so imigot vo kamerata.

Poradi ovie razliki profesionalnite fotografi preferiraat stabilizirani objektivi, a ne stabilizirani tela.




Изменето од Zoran K - 24.Октомври.2008 во 00:06
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 00:54
Zoran

Ke treba da procitam malku poveke za ova za da ti dadam soodveten odgovor. Mozebi si vo pravo no vo sekavanje mi ostana deka nekade procitav za toa kolku e ponapredna i poefikasna stabilizacijata vo telo vo odnos na taa vo objektiv.

Druga rabota e dali ima razlika vo kvalitet na slika napravena so objektiv so stabilizacija i objektiv bez stabilizacija. Jas mislam deka stabilizacijata go rushi kvalitetot do odreden stepen.

Ako ima razlika togash treba da se razgleda i kombinacijata na stabilizacija vo telo so objektiv bez stabilizacija, i obratno.

I mene me zainteresira, pa denovive ke proanaliziram.

Pozdrav
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 03:24
Blagoja, jas ti kazhav kako stojat rabotite i na dvata sistemi i zoshto profesionalnite fotografi sekogash pobrzo bi odbrale stabulizacija vo objektiv vmesto vo telo. Ne znam sto i kade si prochital, no mozhebi e toa napishano od nekoja firma koja se odredila za stabilizacija vo telo...

Od apsekt na efektivnosta, preciznosta i ergonomijata, stabilizacijata vo telo nema nikakvi prednosti vo odnos na onaa drugata. Prednosta e samo vo cenata.

Inaku, vo pravo si za toa deka sekoja stabilizacija vsushnost deluva negativno na vkupniot kvalitet na slikata. Zatoa, koga se fotografira od stativ se preporachuva taa da bide iskluchena.

P.S. Probaj partalelno da slikash so edniot i so drugiot sistem i vednash ke ti stane jasno sto zboruvam.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 08:55
едно чисто лаичко прашање, не знам дали е можно тоа, но што би се десило ако се спојат двата система?
стабилизација во тело и стабилизиран објектив?
кој ќе го води орото?
ова со новиве апарати и нивните огромни можности стварно делува збунувачки!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 09:20
Барам на интернет пресек на стабилизиран објектив, зашто мислам дека исто како и стабилизацијата во слика и таа во објектив не се движи во сите можни правци.

Зоран, точно е дека е поефектна онаа во објектив. Ама ниту еден систем не гарантира константни резултати. Затоа се вика дека дава предност до 2, 3 или 4 бленди, ама никој не вика дека константно ќе се добиваат исти резултати.

Ако се расипе, може и да се смени. Сервисот на Сони може да го смени целиот систем колку што ми е познато.

Мене најмногу што ми пречи кај Каникон е тоа што се уште имаат многу малку објективи со стабилизација (дури ако ги вклучиме и оние од Сигма и Тамрон). И обично е или кај кит објективите (за да се привлечат напредни П&С фотографи) или кај најлуксузните објективи. Зошто не направат стабилизиран 28-70/2.8?

Тоа што не може да се види ефектот на стабилизација мислам дека не е преголем проблем, освен на телефото над 150-200мм каде што ефектот е понагласен.

Мислам дека и покрај своите мани стабилизацијата во тело има свои предности, инаку корисниците на тие апарати досега ќе ги продадеа своите апарати и ќе си купеа Каникон. Или едноставно ќе ги исклучеа стабилизациите во своите апарати.среќа А има и доволно голем број луѓе кои ја фалат. Можеби се шпиони на Сони/Пентакс.голема%20насмевка

Економски во некои случаи, богами, е многу исплатливо. За да имаш Канон објектив 70-200/2.8 со стабилизација треба да „плукнеш“ околу 1700 евра, а Сигмата 70-200/2.8 е 800 евра. Знам, знам, Л стакло.среќа

Да сум професионалец би земал Каникон, зашто подобро влијае врз мислењето на луѓето кои бараат фотограф. Се уште не веруваат на Минолта/Сони/Пентакс дека се доволно добри за профи работа. Стабилизацијата би ми била секундарна во таков случај. Ама бидејќи не сум професионалец, гледам други работи и како да заштедам, а стабилизација во тело за пацер како мене е многу примамлива работа. Особено по интензивно фотографирање со Фуџи с6500 кој нема никаква стабилизација.

Поздрав

п.с. Никако не се согласувам со безобразната политика на Сони своите  хај-енд стакла за ги продаваат по безобразно високи цени. Каникон во тој сегмент, за мене, се многу попристојни.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 09:22
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

едно чисто лаичко прашање, не знам дали е можно тоа, но што би се десило ако се спојат двата система?
стабилизација во тело и стабилизиран објектив?
кој ќе го води орото?
ова со новиве апарати и нивните огромни можности стварно делува збунувачки!


Доги, мислам дека е пробано со системот на Олимпус. Тело на Оли и објектив од Панасоник со стабилизација. Како што разбрав - многу лоши резултати.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 10:03
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

едно чисто лаичко прашање, не знам дали е можно тоа, но што би се десило ако се спојат двата система?
стабилизација во тело и стабилизиран објектив?
кој ќе го води орото?
ова со новиве апарати и нивните огромни можности стварно делува збунувачки!


Kolku st oznam golem problem bi bilo no barem lesno se isklucuva. Inaku VR/IS-to rabotat na frekvencija od1 KHz, so sto lesno e da se vidi kade vi nastanal problemot.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 10:09
Stabilizacijata e nameneta za sportskite fotografi koi fotografiraat za vesnici. Ionaka se pecatat vo mal format so mala rezolucija - 4MP e sosema dovolno za vo dneven vesnik.
Moeto poznavanje na optika i fizika sto BTW go ucev vo skolo, veli deka stabilizacija vo objektiv ja narusuva slikata. Stabilizacijata na senzorot ne moze da go prati dvizenjeto na teloto.
Zatoa najdobro e da se izbegnuva kupuvacka na objekivi so stabilizacija. Podobro e da se kupi dobar stativ намигнување.
Najdobrite kameri i lekji nemaat autofokus i stabilizacija.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,202 секунди.