IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Тодор Александров- за и против
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тодор Александров- за и против

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тодор Александров- за и против
    Испратена: 07.Март.2008 во 09:27
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 09:58
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Интересно е че в Македония няма единна позиция по отношение на Тодор Александров чиито паметник бе поруган наскоро във Велес! Защо е така според античните македонци?


Еве античните македонци ќе ти одговорат на твоето прашање....
Прво..
бистата не беше подигната на македонски јазик..
Второ, ја подигна еден грд и мрсен глауч, кој знае само да вика Македонија е Блгарска....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:00
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

За ваков антимакедонски монструм не треба воопшто да се дискутира. Историјата го погреба и нема потреба да се воскреснува. Барајте го во деветиот круг на пеколот...


Защо тогава вашите историци са разделени на две по отношение на Тодор Александров?


Треба допрва да се испитува македонштината на Александров...
Некои од тука викаат дека уште во 50-ите била искривена историјата за него од страна на србоманите Колишевски и Цветко Узуновски-Абас, зошто Александров ги тепал исто така и србите....
Како трето фамилијата на Александров и ден денес живее во Штип и викаат дека имаат документи дека Александров се декларирал за македонец...(така ми кажале додуша)


Изменето од Vladimir88 - 07.Март.2008 во 10:01
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:04
Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:10
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko


Тоа треба допрва да се испита..
Ама ја имам информации дека неговата фамилија уште е присутна на македонските простори, и имам информации дека чуваат доста корисни материјали за Александров..и дека се декларирал за македонец.....

Само што историјата беше искривена за него....(така тврдат некои, не ја да се разбереме)

Изменето од Vladimir88 - 07.Март.2008 во 10:11
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:11
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko


Pa so ne ti e jasno togas.
Ako bil Makedonec togas Makedoncite a ne Bugarite ke odlucuvaat kakvo mesto ke ima vo istorijata.
So go tupite tolku i se mesate vo sekoja corba.
Кон врв
tanas3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:11
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=tanas3] [QUOTE=majstorce62]

Треба допрва да се испитува македонштината на Александров...

Кое да му изпитувате на Александров! Защо историците ви не са единни по отношения на него, едни го смятат за предател други за герой!
Интересно е че в Македония човек не може да си сложи паметник дори във собствения си двор! А пък македонци да поругават паметник на македонец малко е тъжно това! Сигурен съм че тези които са го разрушили паметника даже не знаят какъв е бил Тодор Александров!!!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:11
Култузин
Сичко сме едно

Изменето од Vladimir88 - 07.Март.2008 во 10:11
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:14
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=tanas3] [QUOTE=majstorce62]

Треба допрва да се испитува македонштината на Александров...

Кое да му изпитувате на Александров! Защо историците ви не са единни по отношения на него, едни го смятат за предател други за герой!
Интересно е че в Македония човек не може да си сложи паметник дори във собствения си двор! А пък македонци да поругават паметник на македонец малко е тъжно това! Сигурен съм че тези които са го разрушили паметника даже не знаят какъв е бил Тодор Александров!!!


Неможе бистата да биде крената од бугарин.....
Од бугарин кој ја негира нашата нација..и е РАДИКАЛ бугарски....тоа неможе...
Да дојдеме и ние на пример да дигнеме споменик, да дојде некој наш радикал кај вас, што ќе му направите???
Ај погоди од трипати...
И реков за Александров треба допрва да се испитува......
Контроверзен е тој револуционер.....
А ти божем знаеш каков бил Александров така....
Што ако ти кажам дека имам информации дека неговата фамилија тврди дека се декларирал за македонец, а живее неговата фамилија и ден денес во Штип и држат корисни материјали...


Изменето од Vladimir88 - 07.Март.2008 во 10:14
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:14
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Култузин
Сичко сме едно


Kazi mi brat so lgika imat Bugarite, ti podobro gi poznavas, mene nikako ne mi ide u glava, ne gi razbiram ama nisto.
So ima oni da ni objasnuvaat na kogo nie ke gradime spomenici vo Makedonija ,ebate belja, prost narod.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:16
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Култузин
Сичко сме едно


Kazi mi brat so lgika imat Bugarite, ti podobro gi poznavas, mene nikako ne mi ide u glava, ne gi razbiram ama nisto.
So ima oni da ni objasnuvaat na kogo nie ke gradime spomenici vo Makedonija ,ebate belja, prost narod.


Брат такви си се бе..
Инает, уште од мали ги учат дека ние сме бугари.....
Цврсто стојат на нивниот став, на она што ги учеле нивните професори....ги учат на пример Цар Борис(фашист) дека бил ослободител, ги учат дека сите наши револуционери биле бугари(сите тие што ги сметаат македонците за нивни револуционери) и тоа е тоа...
Тврдоглави се......нашиве треба еден ден да пресечат врска со нив........
Да кажат НЕ на пропагандите...ама нашите луѓе ќутат...

Јас не ги осеќам бугарите за свои, србите и бугарите не г и осеќам за свои зошто верувај дека и едните и другите биле гадови.....дека биле олоши тешки



Изменето од Vladimir88 - 07.Март.2008 во 10:17
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:20
-
Тоа треба допрва да се испита..
Ама ја имам информации дека неговата фамилија уште е присутна на македонските простори, и имам информации дека чуваат доста корисни материјали за Александров..и дека се декларирал за македонец.....

Само што историјата беше искривена за него....(така тврдат некои, не ја да се разбереме)[/QUOTE]

Trebe da se pogledat megunarodnite dokaza za ova.Ovde pisuva neshto-

".... Енциклопедия "Британика": "Александров в продължение на много години бе некоронованият и абсолютен крал на българите македонци, които почти го боготворяха. Той бе една много фина фигура, висок, с черна брада и левент и колкото коравосърдечен, толкова и храбър."


http://www.vmro.bg/modules.php?name=Istoria

Tom
Sakam Skopsko
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:23
Види сите документи за Александров ги има презентирано само бугарската страна....
Значи ја ти викам дека имам информации дека неговата фамилија која уште е присутна во Штип дека се декларирал за македонец..
Треба допрва да се испита на Александров.....ова неговото..
Кон врв
tanas3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:23
Е та за 3000 гоидешна държава колко време ви трябва да испитувате делото на тодор Александров. Казваш че се декларирал като македонец- що тогава не му направите паметник а го поругавате.
Аз в двора мога да си слагам каквото си поискам, ама в Македония неможе!
Ако искате да направите паметник на Гоце Делчев например, заповядайте в град Гоце Делчев в центъра вече има единн голям паметник там направете и още един. Ако искате на Яне Сандански паметник заповядайте в центърна град Сандански и направете още един или заповядайте в центъра на София на площад Македония и направете паметник на Даме груев например или в квартал Илинден в София направете паметник на борците от Илинденското въстание и още има много такива места в цяла България. Ние си уважаваме героите за разлика от потомците на Александър!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,195 секунди.