Испечати | Затвори го прозорот

Тодор Александров- за и против

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12546
Датум на принтање: 04.Мај.2024 во 16:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Тодор Александров- за и против
Постирано од: дуле
Наслов: Тодор Александров- за и против
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 09:27



Коментари:
Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 09:58
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Интересно е че в Македония няма единна позиция по отношение на Тодор Александров чиито паметник бе поруган наскоро във Велес! Защо е така според античните македонци?


Еве античните македонци ќе ти одговорат на твоето прашање....
Прво..
бистата не беше подигната на македонски јазик..
Второ, ја подигна еден грд и мрсен глауч, кој знае само да вика Македонија е Блгарска....


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:00
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

За ваков антимакедонски монструм не треба воопшто да се дискутира. Историјата го погреба и нема потреба да се воскреснува. Барајте го во деветиот круг на пеколот...


Защо тогава вашите историци са разделени на две по отношение на Тодор Александров?


Треба допрва да се испитува македонштината на Александров...
Некои од тука викаат дека уште во 50-ите била искривена историјата за него од страна на србоманите Колишевски и Цветко Узуновски-Абас, зошто Александров ги тепал исто така и србите....
Како трето фамилијата на Александров и ден денес живее во Штип и викаат дека имаат документи дека Александров се декларирал за македонец...(така ми кажале додуша)


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Tome1
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:04
Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:10
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko


Тоа треба допрва да се испита..
Ама ја имам информации дека неговата фамилија уште е присутна на македонските простори, и имам информации дека чуваат доста корисни материјали за Александров..и дека се декларирал за македонец.....

Само што историјата беше искривена за него....(така тврдат некои, не ја да се разбереме)

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:11
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko


Pa so ne ti e jasno togas.
Ako bil Makedonec togas Makedoncite a ne Bugarite ke odlucuvaat kakvo mesto ke ima vo istorijata.
So go tupite tolku i se mesate vo sekoja corba.


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:11
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=tanas3] [QUOTE=majstorce62]

Треба допрва да се испитува македонштината на Александров...

Кое да му изпитувате на Александров! Защо историците ви не са единни по отношения на него, едни го смятат за предател други за герой!
Интересно е че в Македония човек не може да си сложи паметник дори във собствения си двор! А пък македонци да поругават паметник на македонец малко е тъжно това! Сигурен съм че тези които са го разрушили паметника даже не знаят какъв е бил Тодор Александров!!!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:11
Култузин
Сичко сме едно

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:14
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=tanas3] [QUOTE=majstorce62]

Треба допрва да се испитува македонштината на Александров...

Кое да му изпитувате на Александров! Защо историците ви не са единни по отношения на него, едни го смятат за предател други за герой!
Интересно е че в Македония човек не може да си сложи паметник дори във собствения си двор! А пък македонци да поругават паметник на македонец малко е тъжно това! Сигурен съм че тези които са го разрушили паметника даже не знаят какъв е бил Тодор Александров!!!


Неможе бистата да биде крената од бугарин.....
Од бугарин кој ја негира нашата нација..и е РАДИКАЛ бугарски....тоа неможе...
Да дојдеме и ние на пример да дигнеме споменик, да дојде некој наш радикал кај вас, што ќе му направите???
Ај погоди од трипати...
И реков за Александров треба допрва да се испитува......
Контроверзен е тој револуционер.....
А ти божем знаеш каков бил Александров така....
Што ако ти кажам дека имам информации дека неговата фамилија тврди дека се декларирал за македонец, а живее неговата фамилија и ден денес во Штип и држат корисни материјали...


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:14
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Култузин
Сичко сме едно


Kazi mi brat so lgika imat Bugarite, ti podobro gi poznavas, mene nikako ne mi ide u glava, ne gi razbiram ama nisto.
So ima oni da ni objasnuvaat na kogo nie ke gradime spomenici vo Makedonija ,ebate belja, prost narod.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:16
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Култузин
Сичко сме едно


Kazi mi brat so lgika imat Bugarite, ti podobro gi poznavas, mene nikako ne mi ide u glava, ne gi razbiram ama nisto.
So ima oni da ni objasnuvaat na kogo nie ke gradime spomenici vo Makedonija ,ebate belja, prost narod.


Брат такви си се бе..
Инает, уште од мали ги учат дека ние сме бугари.....
Цврсто стојат на нивниот став, на она што ги учеле нивните професори....ги учат на пример Цар Борис(фашист) дека бил ослободител, ги учат дека сите наши револуционери биле бугари(сите тие што ги сметаат македонците за нивни револуционери) и тоа е тоа...
Тврдоглави се......нашиве треба еден ден да пресечат врска со нив........
Да кажат НЕ на пропагандите...ама нашите луѓе ќутат...

Јас не ги осеќам бугарите за свои, србите и бугарите не г и осеќам за свои зошто верувај дека и едните и другите биле гадови.....дека биле олоши тешки



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Tome1
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:20
-
Тоа треба допрва да се испита..
Ама ја имам информации дека неговата фамилија уште е присутна на македонските простори, и имам информации дека чуваат доста корисни материјали за Александров..и дека се декларирал за македонец.....

Само што историјата беше искривена за него....(така тврдат некои, не ја да се разбереме)[/QUOTE]

Trebe da se pogledat megunarodnite dokaza za ova.Ovde pisuva neshto-

".... Енциклопедия "Британика": "Александров в продължение на много години бе некоронованият и абсолютен крал на българите македонци, които почти го боготворяха. Той бе една много фина фигура, висок, с черна брада и левент и колкото коравосърдечен, толкова и храбър."


http://www.vmro.bg/modules.php?name=Istoria

Tom
Sakam Skopsko


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:23
Види сите документи за Александров ги има презентирано само бугарската страна....
Значи ја ти викам дека имам информации дека неговата фамилија која уште е присутна во Штип дека се декларирал за македонец..
Треба допрва да се испита на Александров.....ова неговото..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:23
Е та за 3000 гоидешна държава колко време ви трябва да испитувате делото на тодор Александров. Казваш че се декларирал като македонец- що тогава не му направите паметник а го поругавате.
Аз в двора мога да си слагам каквото си поискам, ама в Македония неможе!
Ако искате да направите паметник на Гоце Делчев например, заповядайте в град Гоце Делчев в центъра вече има единн голям паметник там направете и още един. Ако искате на Яне Сандански паметник заповядайте в центърна град Сандански и направете още един или заповядайте в центъра на София на площад Македония и направете паметник на Даме груев например или в квартал Илинден в София направете паметник на борците от Илинденското въстание и още има много такива места в цяла България. Ние си уважаваме героите за разлика от потомците на Александър!


Постирано од: Tome1
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:27
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Todor Aleksandrov e bil golem makedonski vojvoda.Na dva pati,koga e bilo razbieno VMRO-Todor Aleksandrov go e organiziral nanovo. Bil e bas makedonec.Kato Goce Delchev,naprimer.Trebe da ima zlatno mesto vo Makedosnakta Itroija.

Tom
Sakam Skopsko


Тоа треба допрва да се испита..
Ама ја имам информации дека неговата фамилија уште е присутна на македонските простори, и имам информации дека чуваат доста корисни материјали за Александров..и дека се декларирал за македонец.....

Само што историјата беше искривена за него....(така тврдат некои, не ја да се разбереме)





Trebe da se vidi denes-koj i zasto go otricha Todor Aleksandrov-na koj e izgodno da go nema VMRO.

http://www.geocities.com/Athens/Oracle/3424/mak/t_aleks.html

Сърбоманите в Р Македония и днес треперят пред името на Тодор Апександров. Миналата година по повод панихидата на 73-та годишнина от смъртта му владиката Кирил, член на синода на МПЦ изрече анатема върху Тодор Александров, наричайки го "злосторник" и "предател", и отказа молитва за упокоение на душата му.

Сърбоманското поведение на този висш представител на Македонската църква предизвика остри реакции. "Днес продължава сатанизацията на ВМРО" - написа професорът и публицист Димитър Димитров по повод думите на владиката "Няма молитви за злосторници и предатели".

"Ще сгрешим, ако следваме примера на владиката и на анатемата отговорим с анатема" - пише Д. Димитров. - За жалост навремето за Александров не са могли да съдят нито македонската държава, нито Македонската църква, защото тях ги е нямало, а той се е борил и е платил с главата и да ги има. Него са могли да го съдят сръбската/югославската държава и Сръбската църква, против чиято доминация той е предвождал движението на отпора, като ръководител на ВМРО. Затова срещу него и ВМРО се отправя анатема."

Негативният портрет на Тодор, направен от чуждата държава и църква, колонизирала 50 години Македонйя, няма да накърни обичта на народа - уверен е проф. Димитров

"За душата на Александров съм спокоен.
   Се молам повеке за Владиката и за себе.
   Се молам за Македония со нас."


Tom
Sakam Skopsko



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:27
И ако дојде македонец радикал, кој тврди дека Цела Бугарија е македонска.....и дека сите вие сте македонци а не бугари...што ќе му се случи баце????

И во историјата имало и ќе има контраверзии Танас...неможеш така да гледаш на некои работи.......


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:27
Eve gi mislenjata na nasite istoricari, koi mnogu se razlikuvaat edni od drugi.Zatoa ke mora da se najdat dokazi za toa sto i kako pravel Aleksandrov, pa potoa da se odlucuva dai bil heroj ili predavnik.

Прванов по средбата со македонскиот претседател Бранко Црвенковски оцени дека „Тодор Александров и Јане Сандански се две страни од истиот медал“. Тој повика да се извлече поука од уривањето на бистата на Тодор Александров во Велес, претходно самоволно поставена од еден велешанец што се декларира како етнички Бугарин во Македонија. Александров е една од контроверзните личности во македонската историја за чие дело постојат различни оценки. Роден е во штипско Ново Село во 1881 година, а во македонското револуционерно движење се вклучил во 1897 година. Прв човек на ВМРО станал по балканските и Првата светска војна. Токму Тодор Чепреганов и Зоран Тодоровски имаат крајно спротивставени оценки за местото на Александров во македонската историја. - Александров, заедно со Ванчо Михајлов, ја спроведува бугарската политика кон Македонија. И двајцата се личности што не го обединуваат, туку го разделуваат македонскиот народ. Александров стои зад ликвидацијата на голем број македонски револуционери од илинденската генерација. Во тој период се случува отворен судир меѓу две концепции во македонското движење, на онаа за самостојна македонска држава и онаа за присоединување кон Бугарија. Дури и во книгата што му ја посветил Зоран Тодоровски недвосмислено се говори за „обединување со бугарското племе“. Да беше значаен народот ќе го сочуваше во колективната меморија - објаснува Чепреганов. Зоран Тодоровски, чија книга „Се' за Македонија“ обработува дел од дејноста на Александров од 1919 до 1924 година, истакнува дека тој е значајна личност во македонската историја. - Рецензентот на мојата книга, Владо Поповски, на промоцијата рече дека тој е дури и поголем од Гоце Делчев. Александров се залагал за независна и слободна Македонија. Тој е и иницијатор на познатиот „Мајски манифест“, во кој првпат се спомнува македонскиот народ. Истражив еден период од неговото дејствување, помладите историчари треба да продолжат - објаснува Тодоровски.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:28
Па добро де, реков знам што зборуваат нашите историчари......
ама Александров е контраверзен......
Заслужува да се испита неговото дело.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:40
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И ако дојде македонец радикал, кој тврди дека Цела Бугарија е македонска.....и дека сите вие сте македонци а не бугари...што ќе му се случи баце????

И во историјата имало и ќе има контраверзии Танас...неможеш така да гледаш на некои работи.......

Е па един дойде и каза че има още българи за тепане и като гледам нищо не му се случило а вие даже май му дигнахте заплатата! Това го разказва бившия Главен прок*рор Иван Татарчев внук на Христо Татарчев - ти знаеш кой е той.
В България в двора си можеш да си сложиш каквато искаш статуя стига да не нещо което да нарушава спокойствието на съседите!
В Македония не може обаче да сложиш каквото и да е даже в собствения си двор! Е това е вече антична демокрация!
В България има около 150 човек дето твърдят че пиринска македония е окупирана и и че това е македонска територия ама като гледам никой не им влиза по къщите!
Просто вече никой не им обръща внимание откакто един от лидерите на ОМО каза- "дека сме сръбски мекерета е точно"
И според мен точно такива са бутнали паметника на Тодор Александров щото той на първо место се тепал със сърбоманите!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:46
Знам кој е тој.
Ама он не рекол дека бугарите не постојат како нација
Дојде автобус од Бугарија полн со радикали кои се дереа на цел глас Македонија е Блгарска....а наши луѓе да отидат да кажат дека Бугарија е македонска, ќе видиш што ќе им се случи!
И еве ќе ти објаснам што е работата..
Пример и ние не му обрнуваме внимание на Божо зошто призна дека е татар, и дека како мал носел чумбас и бил брснат исто како татарите.
Но мрзиме кога татарите ни се мешаат во нашата политика...
Ние не се мешаме во политиката на Бугарија....не, не учеле нас дека бугарите се македонци.....не сме шовинисти како вас, исти сте со браќата срби ме разбираш...
Шовинисти сте си ...и ние мрзиме шовинизам зошто не сме такви.....
И затоа го јадете ќотекот во Скопје, зошто викате дека македонците не постојат...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:09
Ти казваш че македонските ревулюционери не са българи а македонци аз ти казвам че са българи! Е кой на кого негира нацията тогава?
Иван Татарчев е искал тоя дето го е казал някакъв ОМОвец че има българи за тепане да го арестуват ама не са го послушали! Аз пък не мисля че има македонци за тепане!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:14
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Ти казваш че македонските ревулюционери не са българи а македонци аз ти казвам че са българи! Е кой на кого негира нацията тогава?


Јас не реков дека сите ваши револуционери се македонци
Само реков дека само некои револуционери се македонци
Јас никогаш не сум рекол дека имам поврзаност со Борис, Аспарух, Јоан Асен,Сарафов,Гарванов, и Иван Цончев на пример...

Реков дека едно 10-12 револуционери(а и повеќе се борат за Македонија)..
И не е негирање тоа на нација..
Негирање на нација е сега ја да тврдам дека ти си македонец...и дека таа територија на која живееш ти е македонска.......и дека Софија е македонски град,....
Ама затоа вие викате дека во Македонија живеат 2 милиона бугари, и дека историјата ни е бугарска...




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:17
Да а Гоце Делчев Тодор Александров Ванче Михайлов Гьорче Петров и Даме Груев и Яне Сандански никога не са се декларирали като българи- така ли?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:18
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да а Гоце Делчев Тодор Александров Ванче Михайлов Гьорче Петров и Даме Груев и Яне Сандански никога не са се декларирали като българи- така ли?

Не
Има и докази...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:21
Да! има и докази


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:22
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да! има и докази



И Танас..молим те не го ставај во иста графа Ванче заедно со Гоце Делчев и Ѓорче Петров на пример...



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:23
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да! има и докази

Лошо сум прочитал постот..си викам сега што му стана
Моја грешка..се извинувам
Има докази дека се декларирале за македонци (со исклучок на Ванче)

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:23
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да а Гоце Делчев Тодор Александров Ванче Михайлов Гьорче Петров и Даме Груев и Яне Сандански никога не са се декларирали като българи- така ли?

Не
Има и докази...



Brat sekogas ti e polno sandaceto ,nemozam da ti pratam LP


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:25
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да! има и докази

Лошо сум прочитал постот..си викам сега што му стана
Моја грешка..се извинувам
Има докази дека се декларирале за македонци (со исклучок на Ванче)


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:31

TIME Magazine - Jan. 5, 1925

Macedonian Echo

Posted Monday, Jan. 5, 1925

      Long ago, in the days of Philip of Macedon, when whole armies hurled themselves against the dread Macedonian phalanx, Macedonia was a great and independent country. Today, Macedonia is merely a geographical expression; its territories are divided principally between Yugoslavia and Greece.
      If the country is nonexistent, the people are not. They have managed, directly or indirectly, to make more Balkan blood flow in the past 20 years than have any other people. Since the War, their activities have shown no sign of abating. Greece and Yugoslavia and Bulgaria have been much troubled by them.
      Chief of the modern Macedonians who have demanded autonomy have been Todor Alexandrov, General Protogerov, Peter Schankev. For years, this triumvirate kept the Macedonian question well before the world. A few months ago, Todor Alexandrov was murdered; and last week one Dimitri Stefanov met Peter Schankev in a cafe at Milan, fired five shots from an automatic pistol at him, killed him. The two deaths were connected by the tale which the assassin told:
      Peter Schankev decided last spring that Macedonian autonomy was a dead issue, so he quitted the triumvirate to found a movement for transforming the Balkans into a confederation. When Todor Alexandrov stood in his way, the natural thing for him to do was to have Todor Alexandrov quietly murdered; this was done. Immediately Alexandrov's friends called a meeting in a Macedonian village with General Protogerov as chairman. At this meeting, sentence of death was pronounced on Peter Schankev and his executioner went out into the world on a search for his victim—a search which ended at Milan.

Arrested, the assassin said:

      "I am a Macedonian Nationalist and I love my mother country intensely. It was only to serve her that I executed this renegade. I am glad I was chosen to sacrifice myself."

From the Jan. 5, 1925 issue of TIME magazine

http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,719711,00.html - http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,719711,00.html



Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:40
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да! има и докази

Лошо сум прочитал постот..си викам сега што му стана
Моја грешка..се извинувам
Има докази дека се декларирале за македонци (со исклучок на Ванче)
 
Ajде посочи ги доказите.


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:41
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Има за всички начело с Гоце Делчев писмени документи. Аз вервам само на собственоръчно написаното а не на описаното от МАНУ 


A koj go bole na sho ti veruvash, MIZIJSKI PERISTRIANEC?

Ti mozhesh i na Babaroga da veruvash, i sho ima toa so Realnosta?

nisho. Tvojte sobstveni napishani dokumenti ke ti bidat po kef, oti ti go galat egoto, ama toa nisho nema so toa dali e taka ili ne vo realnosta.

zatoa i se vika seto toa day dreaming.


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:46
t is from the Book "MY WANDERINGS IN THE BALKANS "
published in 1925 By DUDLEY HEATHCOTE


The Guy was traveling through this places on the Balkan....




And did this Interview..... it is placed in the Chapter of Bulgaria, since it was taken somewhere near the Bulgarian Border.....









Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 12:00
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Да! има и докази
Лошо сум прочитал постот..си викам сега што му стана Моја грешка..се извинувам Има докази дека се декларирале за македонци (со исклучок на Ванче)


Ajде посочи ги доказите.


Па досега мислам дека преку 100 пати ги имам посочено доказите..
Од кога памтам, од кога сум член на форумов...ти кај беше??
А да, беше тука ама се правеше наудрен

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 12:13


Наменик, овде вика дека Протогеров и Александров никогаш не ставиле потпис на анкетата на Балканската Федерација и.т.н.???

WTF??Имам докази дека на меѓународната анкета(Балканската Федерација) не имаат признаено како нација и не имаат признаено дека постоиме....како нација.....а членови се околу 150 луѓе меѓу кои:"Алберт Ајнштајн, Емануел Дивијар, Максимилијан Брандеиз, Антон Хампл" и сите овие ја признаваат македонската нација,....ако сакаш можам да ти посочам документи.......зошто не ставил потпис на таа анкета????[/B}


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 12:20
Интервју на Лондонскиот „The Times“ со Тодор Александров 4 Јануари 1924

http://img340.imageshack.us/img340/5910/19240104p11ej9.png - ИСЕЧОК ОД ВЕСНИКОТ 1

http://img340.imageshack.us/img340/2896/19240104p12qo2.png - ИСЕЧОК ОД ВЕСНИКОТ 2 

 

Закон на Разбојник

(од нашиот специјален дописник)

Рајко Даскалов, кој со Стамболиски водеше жестока кампања против Македонската Револуционерна Организација, беше убиен минатото лето во Прага, каде што претходно бил Бугарски Министер. Неговиот убиец, Николов, после беше осуден, ослободен и одново притворен. Тој одново беше притворен врз основа дека бил агент на Тодор Александров, водачот на Револуционерите. Оваа серија на случаи го поттикна интересот за активностите на Македонците.

Сегашниот водач на Револуционерите е Тодор Александров, кого само што го посетив. Какви и да се мислењата за праведноста или неправедноста на каузата што тој ја брани и начините што ги употребува, тој и неговата организација одредуваат една интересна студија. Доживотно верен на вероисповедот “Македонија на Македонците” и Комита, Александров го презеде во 1919 година водството на револуционерното движење. Претходно живееше во Софија, ама беше апсен и затворен од Стамболиски. Со посредство на неговите пријатели избега од затвор и премина во Македонија, каде сеуште живее живот што треба да се види па да се поверува. Одлучувајќи се да организира револуционерно движење против Србите и Грците, кои со Мировниот Договор го добија поголемиот дел од Македонија, Александров го реорганизира стариот Македонски Комитет што постоеше во Турското, во 1893. Во исполнувањето на оваа задача тој нужно постана “разбојник” и цена од над 2000 долари беше ставена на неговата глава од Српските власти.

Тој живее номадски живот, посветен на создавањето на автономна Македонија. Секогаш пешки и секогаш по ноќе, Александров патува низ Македонија, но без влегување во големите градови како Солун или Битола. Преку зима живее во некое скромно селско куќарче а во летниот период спие надвор. Денски “мирува”, никогаш не останувајќи повекје од два или три дена во исто место. Пратен е од мала група верни другари. Главната преокупација на оваа група е да не влезат во судар со српските или грчките власти, но да ги посетуваат и да ги набљудуваат разните комитети кои во последниве три години имаат изникнато во скоро секое гратче и село.

Роден Борец

На поканата да го посетам Александров, признавам дека најпрво помислив за мојата лична безбедност. Во минатото Македонија има добиено репутација за бандитство и беззаконитост за којашто Револуционерната Организација можеби изгледала наклонета да ја развива. Но точно спротивното е во случајов. Со моторно возило, коњ и пешки преминав неколку стотини километри преку дива и планинска земја. Насекаде напредно селско население кажуваше дека кражбата и криминалот се нешта од минатото. Сепак сезоната и условите за патување ме натераа да здивнам воздишка на олеснување кога едно замаглено утро к*рирот, кој за време на целото патување беше апсолутно рамнодушен, шепотна “Сега ќе го видите Старио”.

Минута покасно го сретнав Александров - висок, јако граден 42-ве годишен маж, облечен во темно кафеава униформа, со белези на Организацијата. Со цврсти очи и усни, кои во разговор можат да бидат весели, но во одмор се многу строги, полна воена опрема, која што ретко ја вади од себе, пушка потпрена на ѕидот и Александров почна да ми раскажува зошто вака го живее неговиот живот. Тој има само една идеја, а тоа е евентуалната прокламација на автономна Македонија, со свој главен град Солун. Тој изјавува дека народот нема да одобри да биде владеан од Србите, Грците, Бугарите и затоа што првите две држави одбиле да му дадат на народот слобода во говорот или религијата, само вооружена борба ќе им донесе на Македонците тоа што посакуваат. Во врска со неговото располагање со муниција и луѓе, тој рече дека пошто целта на Македонците не е да одземат територија, туку да им го направат животот на властите невозможлив, повремени напади се нивниот начин на борба. Така не им била потребна било каква артилерија. Пешадиски би ја воделе борбата & ако планински коњи можи да се употребат по потреба. Тие беа добро снабдени со пушки бомби и амуниција, пошто последните неколку војни доведоа до наоружување на секој селанин.

Оружје и војска

Во врска со јачината на неговите сили, Александров вели дека само во Македонија можи да мобилизира 150,000 луѓе. Но нагласи дека голем дел од овие луѓе сега биле цивили и дека само неколку илјади Комити сега биле во воена состојба. Тој не спомна за Македонци надвор од границите, но се очекува во случај на востание повеќе илјади кои сега живеат во Бугарија ќе  се приклучат на неговите бои. Запрашан за можната дата за револуција, одговори дека состојбите не биле доволно згодни. Со ова подразбирам дека Организацијата сеуште ги нема направено сите подготовки. Освен ова разбрав дека поголеми резерви на оружје и муниција ќе биле собрани. Александров продолжи да раскажува дека тој се надева Хрватите, Словенците и Црногорците евентуално ќе ги отфрлат законските со незаконски начини против Србија, можеби тогаш ќе има заедничко востание.

На прашањето дали компромис не е можен меѓу Организацијата и властите, тој одговори дека многу Срби сега населени во Македонија видоа дека сегашната ситуација е крајно неподнослива, но партијата на Пашиќ, главниот државник во Србија, изгледала непопустлива во нејзиното посакување да ја поништи Македонија. Но, тој објасни, “Турција проба да не поништи во безбројни години, ама не успеа и е важно да се запамти дека тогаш значителното турско население беше против Револуционерната Организација. Сега Турците се со нас и јас безпрекорно ви кажувам дека сме посилни од кога и да било претходно.” Александров призна дека има односи со Турција, но лесно се гледа дека не става многу доверба во надворешна помош. Неговото е Македонско движење, кое тој се надева да го здружи со другите народи кои сега се дел од Триуналното Кралство. Истовремено тој искажа волја од Организацијата да се покори на било која независна испитувачка мисија за ситуацијата во Македонија, од Големите Сили, Лигата на Нациите или група од независни журналисти. Додатно рече, ако не се успее да се добие автономија, Организацијата ќе го добредојде ставањето на Македонија под покровителство на Голема Сила, првенствено Англија.

За односите на Организацијата со Бугарија, се радуваше на падот на Стамболиски и неговите пратеници, кои, со цел да створат Федералистичко Македонско движење, беа првата Бугарска влада што отворено жестоко се спротистави на аспирациите на Македонскиот народ. Ги опиша Македонските Федералисти како група од две или три стотини луѓе платени од Србија, кои немаат влијание или важност. Нагласи дека македонското движење во никој случај не е упрвувано од Софија и категорично одби дека бил во Бугарија или да учествувал во Јунскиот “цоуп д’Етат”.

Зборувајќи за смртта на Стамболиски, ја одби идејата дека неговата Организација е одговорна за неа, но додаде дека е можно неговата смрт била извршена од еден или повеќе Македонци кои имале жалби против него. Од друга страна, призна дека убиството на Даскалов, кого го опиша како демагог на демагозите, било работа на Организацијата. Во врска со ова ми покажа протестно писмо што Организацијата го адресирала до Чехославачката влада околу новото апсење на Николов, убиецот. Александров смета дека штом Николов бил еднаш ослободен од Чешкиот Правен Суд, немало случај против него, но бидејќи Српскиот печат завзел толку непријателски и претечки став, така што Чесите “нашле” причини за неговиот повторен притвор.

Закон и Морали

Александров после се обрна на начинот со кој неговата Организација е одржувана и нејзините односи со цивилното население. Никој од неговите војници се платени. Наоружани се и облечени од Организацијата, а населението им дава бесплатно храна и престој. Народот плаќа прогресивен данок на заработка, кој е наменет само за купување на оружје и облека. На луѓето им е од полза да ја подржуваат Организацијата, бидејќи, како што Александров нагласи, “мнозинството од посиромашното население потполно не ја познава борбата за слобода, но сите знаат каде лежат нивните интереси”. Бидејќи Организацијата им носи големи придобивки. Има свои законски служби, на кои, така Александров кажува, луѓето им се жалат наместо на Српските или Грчките законски судови. Има и многу строг закон за моралноста на своето членство и иморалност во акција или говор е тешко казнета.

Освен репресирањето на сите врсти криминал, Организацијата направи реформи кои водат кон воопшто подобрување на животот. Има земено интерес во семејниот живот и го има прекинато системот со кој машките ги одбираа девојките кои им се допаѓаа, после земајќи ги за сопруги. Сега секоја девојка е слободна да си одбери сопруг кого го сака. Односите меѓу вработувачот и вработениот се наблудувани од Организацијата и пред извесно време важно прашање во тутунската индустрија беше регулирано. Во еден регион беше откриено дека откупувачите им плаќале на производителите70 лева за килограм, кадешто вистинската цена била 120 лева. Организацијата интервенира и им запрети на откупувачите, резултирајќи во поволна откупна цена и обештетените селани постанаа нејзините верни партизани.

Поседувањето на земја е исто така средено. Ако поседувачот посака да ја продаде својата земја, Организцијата инсистира на нејзината поделба меѓу селаните што работаат на неа, со номинална цена. Овие примери од активностите на Организацијата докажуваат дека убиствата и планирањето на револуции не и го одземаат целосно времето. Заснована на демократски принципи, Организацијата не зависи само од подршката на селаните. Побогатите класи го ценат нејзиното постоење, бидејќи претходно тешко се осмелуваа да патуваат, толкав беше ризикот да сретнат наоружани бандити. Сега ова е средено, и Александров наведува дека, со, како што изгледа е со голема доза на праведност, “Организацијата е населението, а населението Организацијата”.

Смртната казна

Толку многу се има кажано за силата на Организацијата да отстрани било која личност или личности кои се непријатели на нејзините стремежи, така што беше со голем интерес кога го читав листот на тие што беа осудени на смрт. Неколку веќе беа и убиени и Александров ме убедуваше дека редот и на другите сигурно ќе им дојде. Начинот употребен е ист како и во другите тајни општества. На човекот со должноста за извршување на убиството му е дадено одредено време за да ја заврши задачата. Ако не успее, тој самиот ќе биде убиен. Смртната казна обично следува после најмалку едно писмо со предупред, но во посебни случаи е извршена веднаш. Македонците по природа се таенствени, резултат од макотрпниот живот што го проживеале, но сепак е необично што никогаш не промашуваат да ја извршат својата одмазда. Можеби нивниот успех е во исклучителната форма на идеализмот кој го поттикнува членството на Организацијата. Секој поединец има задача и потпишувањето на смртна казна од Тодор Александров е сигналот за целата машинерија да проработи. Наредби, дури и најобичните, секогаш  се предаваат преку рака. Редовен синџир на к*рири се протега преку Македонија денес. Бев сведок на делувањето на еден синџир и видов колку е прекрасно ефикасен. Секој к*рир има свој терен и пошто е од регионот низ кој патува, сите дупки му се познати. Понекогаш смртната казна, како во случајот со Даскалов, треба да се изврши во странство. Тогаш  неофицијалните претставници кои Организацијата ги има во Софија, Цариград, Будимпешта и други Европски градови, се повикуваат да ја одиграат својата улога. Организацијата е фактички огромен октопод кој ги има разгрането своите краци преку повеќето од Југо-источна Европа. Стремежот на Александров е да еден ден таа има официјално акредитирани претставници во секоја европска држава. Сепак, дури и денес постои фактор во Револуционерната Организација кој ни голема ни мала Европска Сила можи да го запостави.

Зимскиот ден наидуваше при крај и дојде време да го напуштам Александров. Вечера од кокошка и ориз и да се полее, чај од липа, ни беа ставени пред нас. Александров јаде малу и набрзо ја фати својата омилена поза, седејќи со скрстени нозе, со главата навалена назад, очите полузатворени и рацете истегнати напред кон огнот. Мрачна суровост наидува на неговото лице и да се види таков е да се однеси со себе незаборавлив впечаток од извонреден човек. Целата посета изгледаше како сон. Можно ли беше да таква Организација постои во дваесеттиот век? Набрзо бев вратен кон вистината со самото излегување од куќата. Паѓаше снег и комитска група беше построена за смотра. Нејзиниот водач се одликувал во недамнешен судир против властите и Александров во кус говор го награди со Орден за Заслуга. Комитите, сите млади мажи, шест стапала и повеќе високи, го поздравија својот водач и после тивко си заминаа во строј. Неколку минути покасно напуштив со мојот не малку значителен телохранител. Александров ме испрати и истовремено тргна на 20-километарски пат до друго селце да го продолжи својот проповед “Македонија на Македонците”.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:02
Според вашите комуняри он е бугарин...според нашите фашист...бугарската историjа ништо не думаше до скору за негу..
Абе jа сум за Александров...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:04
jas za MILAN голема%20насмевка forza MILAN големо%20гушкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:08
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

jas za MILAN голема%20насмевка forza MILAN големо%20гушкање

Jа сум против Милан...Он ни нападна през 1885, па го тепавме на Сливница..помним, помним ...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:09
greska .... PALERMO bese toa

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:31
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



Наменик, овде вика дека Протогеров и Александров никогаш не ставиле потпис на анкетата на Балканската Федерација и.т.н.???


Vlatko, nemam poima sho e kako e, jas samo postiram toa sho go imam, pa lugjeto sami neka si pravat mislenje.

Jas mislam deka tipo e seriozno ne definiran, zatoa i site ne znaat sho da mislat za nego.


Na krajo na kraishtata i ne me interesira.

Mozhe e boleduval od bolesta Makedonska, "so koj si takov si"


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:44
Originally posted by naemnik naemnik напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



Наменик, овде вика дека Протогеров и Александров никогаш не ставиле потпис на анкетата на Балканската Федерација и.т.н.???
Vlatko, nemam poima sho e kako e, jas samo postiram toa sho go imam, pa lugjeto sami neka si pravat mislenje.Jas mislam deka tipo e seriozno ne definiran, zatoa i site ne znaat sho da mislat za nego.Na krajo na kraishtata i ne me interesira. Mozhe e boleduval od bolesta Makedonska, "so koj si takov si"

Ставиле са потпис...
"Нито Михаил Монев, нито Т. Карайовов успя да разубеди Влахова и Чаулева. В края на юли, мисля 24 юли [39], излезе “La Federation Balcanique”с манифеста. На 28 юли вестникът дойде в София. “Илинден” препечати манифеста, но властта конфискува част от изданието, част бе пръсната. Манифестът, чисто комунистически по съдържание и дух, подейства като бомба всред българското общество и върху правителството. Ние с него губехме симпатиите на всички демократически български партии и среди, на всички култури и родолюбиви организации, на целия български народ, изключая комунистите."
Това е от Георги Баждаров


Постирано од: Смрдеш
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:46
 Владимир, 
 секоj пат си пишувам за ќерката на Тодор Александров, коjа со Каракачанката го водеше бугарското ВМРО, ама коj да чита:
 
http://www.promacedonia.com/v_mak/ta/talex1.htm - http://www.promacedonia.com/v_mak/ta/talex1.htm
 
 А тука е со шефот на бугарскиот културен центар во Скопjе - Спас Ташев, на гости на МПО:
  http://www.kroraina.com/knigi/v_mak/1998/mak_40_6-8.html - http://www.kroraina.com/knigi/v_mak/1998/mak_40_6-8.html
 
 


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 14:29
ЕДНА РАБОТА НЕ МИ СЕ ДОПАЃА КАЈ БУГАРСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ - МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ, ГОЛЕМИТЕ МАКЕДОНСКИ СИНОВИ ГИ ОТТУЃУВААТ ОД НАШАТА ИСТОРИЈА И ГИ СМЕТААТ ЗА СВОИ, АЃУБРЕТО, ОЛОШОТ, ПРЕДАВНИЦИТЕ НА МАКЕДОНСШТИНАТА СО СИЛА ГИ ИМПЕМЕНТИРААТ ВО НАШАТА ИСТОРИЈА КАКО ГОЛЕМИ МАКЕДОНЦИ. Нели е премногу смешно и извитоперувачко ова.КОИ СТЕ ВИЕ БЕ ДА ОДЛУЧУВАТЕ ШТО ДА ПРИФАТИМЕ НИЕ ОД НАШЕТО МИНАТО КАКО ПОЗИТИВНА ВРЕДНОСТ, ЕВЕ ВИ ГО ГОЛЕМИОТ ВОЈВОДА па правете му споменици колку што сакате!

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 14:58
Аз вашите герои не искам аз пазя и уважавам само нашите!!! А не може да прихващате само една част от историята която ви изнася а другата дето не ви изнася сякаш не съществува - пример Мара Бунева Тодор Александров Ванче Михайлов и много други. Те тия са некви черни образи и чудовища а всички други са светли слънца. Не може за дедо Ильо да пишете че се борил за независима Македония без да споменете че на 80 години става доброволец в Сръбско българската война на страна на България . Е такива едни дребни нещица дето ги забравят вашите историци да ги пишат в учебниците обаче пишат колко сте антични и отделни като народ.


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:10
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Аз вашите герои не искам аз пазя и уважавам само нашите!!! А не може да прихващате само една част от историята която ви изнася а другата дето не ви изнася сякаш не съществува - пример Мара Бунева Тодор Александров Ванче Михайлов и много други. Те тия са некви черни образи и чудовища а всички други са светли слънца. Не може за дедо Ильо да пишете че се борил за независима Македония без да споменете че на 80 години става доброволец в Сръбско българската война на страна на България . Е такива едни дребни нещица дето ги забравят вашите историци да ги пишат в учебниците обаче пишат колко сте антични и отделни като народ.


ДА, ДА, КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ЃУБРИЊА,КАКО ВАНЧО И ТОДАОР, ТОГАШ НЕ ГИ САКАТЕ, А КОГА ЌЕ СЕ СПОМНЕ ГОЦЕ... АЈ ОСТАЈ ГИ ТИЕ ПРИКАЗНИ ЗА НЕКОИ ДРУГИ, МЕНЕ НЕ МИ ГИ ПРОДАВАЈ...
ВИЕ ИМ КРЕВАТЕ СПОМЕНИЦИ НА ВАШИТЕ ПРЕДАВНИЦИ...НА ВАШИОТ ИЗРОД?


-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:13
Според академик Катарџиев, Мајскиот манифест за обединување на силите на македонското револуционерно движење, во чиј центар се наоѓала автомистичката ВМРО на Александров, претставува највисок дострел на идејното, теоретското и практичното одбележување на македонскиот политички сепаратизам.
Меѓутоа, ставањето на потписот на манифестот Александров ќе го чини глава. Тој ќе биде ликвидиран во Пиринска Македонија, неколку месеци подоцна, на 30 август 1924 година. Се претпоставува дека убиството го нарачало бугарскиот двор, незадоволен од тоа што човекот кој често соработувал со нив се здружил со левите сили кои се бореле за самостојна Македонија.

http://217.16.70.245/default.aspx?pBroj=1803&stID=37986&pR=3 - Утрински Весник


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:16
Originally posted by дуле дуле напиша:

Според академик Катарџиев, Мајскиот манифест за обединување на силите на македонското револуционерно движење, во чиј центар се наоѓала автомистичката ВМРО на Александров, претставува највисок дострел на идејното, теоретското и практичното одбележување на македонскиот политички сепаратизам.
Меѓутоа, ставањето на потписот на манифестот Александров ќе го чини глава. Тој ќе биде ликвидиран во Пиринска Македонија, неколку месеци подоцна, на 30 август 1924 година. Се претпоставува дека убиството го нарачало бугарскиот двор, незадоволен од тоа што човекот кој често соработувал со нив се здружил со левите сили кои се бореле за самостојна Македонија.

http://217.16.70.245/default.aspx?pBroj=1803&stID=37986&pR=3 - Утрински Весник


Ако заменим името Александров со Сандански и годината 1924 г. со 1915 г. и од Манифестот махнем "Маjски", ке получим една доста позната картинка.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:25
Originally posted by Смрдеш Смрдеш напиша:

Владимир,
секоj пат си пишувам за ќерката на Тодор Александров, коjа со Каракачанката го водеше бугарското ВМРО, ама коj да чита:


http://www.promacedonia.com/v_mak/ta/talex1.htm - http://www.promacedonia.com/v_mak/ta/talex1.htm


А тука е со шефот на бугарскиот културен центар во Скопjе - Спас Ташев, на гости на МПО:

http://www.kroraina.com/knigi/v_mak/1998/mak_40_6-8.html - http://www.kroraina.com/knigi/v_mak/1998/mak_40_6-8.html




Убаво што си пишуваш за ќерката на Александров....
Ама дали си пишуваш за роднините на Александров од Штип??
Ја колку што се сеќавам неговата куќа се наоѓа во Штип не се наоѓа во Софија

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:27
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Аз вашите герои не искам аз пазя и уважавам само нашите!!! А не може да прихващате само една част от историята която ви изнася а другата дето не ви изнася сякаш не съществува - пример Мара Бунева Тодор Александров Ванче Михайлов и много други. Те тия са некви черни образи и чудовища а всички други са светли слънца. Не може за дедо Ильо да пишете че се борил за независима Македония без да споменете че на 80 години става доброволец в Сръбско българската война на страна на България . Е такива едни дребни нещица дето ги забравят вашите историци да ги пишат в учебниците обаче пишат колко сте антични и отделни като народ.


Да ја прашаме ли внуката на Мара Бунева која е родена во Тетово(каде што е исто родена Мара Бунева) да видиме што мисли може???

Она се сеќава убаво на тетка и

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:34
Толкова е трудно да се спори с еидн такъв античен народ!


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:38
Originally posted by дуле дуле напиша:


Ако заменим името Александров со Сандански и годината 1924 г. со 1915 г. и од Манифестот махнем "Маjски", ке получим една доста позната картинка.


Според академик Катарџиев, Манифестот за обединување на силите на македонското револуционерно движење, во чиј центар се наоѓала автомистичката ВМРО на Сандански, претставува највисок дострел на идејното, теоретското и практичното одбележување на македонскиот политички сепаратизам.
Меѓутоа, ставањето на потписот на манифестот Сандански ќе го чини глава. Тој ќе биде ликвидиран во Пиринска Македонија, неколку месеци подоцна, на 30 август 1915 година. Се претпоставува дека убиството го нарачало бугарскиот двор, незадоволен од тоа што човекот кој често соработувал со нив се здружил со левите сили кои се бореле за самостојна Македонија.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:40
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Толкова е трудно да се спори с еидн такъв античен народ!


"Tрудно" на ПОРОДИЛНО БАРАЈ...
Овдека немаме трудници.....

@Dule

????????

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:41
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Толкова е трудно да се спори с еидн такъв античен народ!


оВДЕ НЕ СТАНУВА НИКАКОВ ЗБОР ЗА СПОРЕЊЕ ТУКУ ЗА НАМЕТНУВАЊЕ НА АНТИВРЕДНОСТ ОД ТВОЈА СТРАНА И ОТФРЛАЊЕ НА ИСТАТА ОД МОЈА.
ВАШИТЕ ИСТОРИЧАРИ МОЖАТ ДА ПИШУВААТ СЕ И СЕШТО ЗА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ, СЕ РАЗБИРА ПО ДИКТАТ И НАЛОГ НА ВАШАТА ВЛАДА, НО ЈАС ЗАНМ ОД ОЧЕВИТЦИ КАКОВ ТЕРОР ВРШЕЛ ТОЈ ВО ОКОЛИНТА НА НЕГОВИОТ РОДЕН ГРАД И ВО САМИОТ ГРАД НАД МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ, ОСОБЕНО НАД ПОБОГАТИТЕ МАКЕДОБЦИ КОИ ОДБИВАЛЕ ДА ПЛАТАТ ПАРИ ЗА НЕГОВАТА ВРХОВИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА. АКО ВРХОВИСТИТЕ ГИ СМЕТАШ ЗА БОРЦИ ЗА МАКЕДОНСКАТА КАУЗА, ТОГАШ ТОА Е ДРУГО ПРАШАЊЕ. ТУКА ИМА МЕСТО ЗА СПОРЕЊЕ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:44
Тодор Александров = Яне Сандански само дето единия е герой а другия касапин! Да ви имам и логиката!!!


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:58
PROTIV ...KATEGORICNO PROTIV...i uste nesto do nasite mili "braka" B`lgarite....MOZEBI VAS VI E DO SPOJUVANJE,ILI SIMBIOZA...NEMAM NISTO PROTIV,OTKAKO KE NI GO VRATITE PIRINSKIOT DEL NA MAKEDONIJA NASILNO ODZEMEN SO BUk*rESKIOT DOGOVOR   

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 16:40
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

PROTIV ...KATEGORICNO PROTIV...i uste nesto do nasite mili "braka" B`lgarite....MOZEBI VAS VI E DO SPOJUVANJE,ILI SIMBIOZA...NEMAM NISTO PROTIV,OTKAKO KE NI GO VRATITE PIRINSKIOT DEL NA MAKEDONIJA NASILNO ODZEMEN SO BUk*rESKIOT DOGOVOR   
 
Да бе. Бук*рещкият договор по който Македония не е била страна, защото просто не е съществувала. Май в скоро време чичко Оли Рен ще ви дърпа ушичките.намигнување


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 17:02
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

.MOZEBI VAS VI E DO SPOJUVANJE,ILI SIMBIOZA...NEMAM NISTO PROTIV...


Там е работата што не штем ниту симбиоза ниту споjувание. Ние сакаме една слободна и независна Македониjа коjа да биде приjателски насочена кон Бугариjа. Ништо друго... (симбиоза и споjувание: само во EU)


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 17:07
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

.MOZEBI VAS VI E DO SPOJUVANJE,ILI SIMBIOZA...NEMAM NISTO PROTIV...


Там е работата што не штем ниту симбиоза ниту споjувание. Ние сакаме една слободна и независна Македониjа коjа да биде приjателски насочена кон Бугариjа. Ништо друго... (симбиоза и споjувание: само во EU)


Pa ke bide prijatelski nastroena koga ke prestanete da provocirate i prisvojuvate ona sto ne e vase.
Vo toj slucaj poprijatelska zemja od Makedonija nema nikade da najdes.


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 18:50
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

.MOZEBI VAS VI E DO SPOJUVANJE,ILI SIMBIOZA...NEMAM NISTO PROTIV...


Там е работата што не штем ниту симбиоза ниту споjувание. Ние сакаме една слободна и независна Македониjа коjа да биде приjателски насочена кон Бугариjа. Ништо друго... (симбиоза и споjувание: само во EU)


Pa ke bide prijatelski nastroena koga ke prestanete da provocirate i prisvojuvate ona sto ne e vase.
Vo toj slucaj poprijatelska zemja od Makedonija nema nikade da najdes.

Кое присвоjуваме...Алекзандар си е ваш...И Охрид си е ваш...Ке ги делнеме бракьата...за вас постариот за нас помладио...като улезете у ЕУ ке си гласате у нас и ние у вас....Па заедно у егейскиот дел и ке им го земеме на грците...ке се разберем дали да го делиме..Ако е од мен сакам само коридор транспортен до Солун...Ма немаме проблеми бе комшу....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 18:53
А да одебеш ти може???
Македонија на Македонците....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 18:54
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

А да одебеш ти може???
Македонија на Македонците....

Па дека кажах друго...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 18:56
Наша историја нема што да делиме со вас, и нема што заедно да го земеме Солун......вие си имате своја историја ние си имаме наши револуционери и наша историја која припаѓа на македонците

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:04
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Наша историја нема што да делиме со вас, и нема што заедно да го земеме Солун......вие си имате своја историја ние си имаме наши револуционери и наша историја која припаѓа на македонците

Бегом со Македонската армия да си го земеш Солун... Штото си многу умен...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:06
Ќе се отцепи тој дел со референдум....освен тоа Бук*решкиот договор не е испочитуван и.т.н.
И за твоја информација македонската армија е една од најспособните армии на Балканот, имаме најдобри војници.....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:14
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ќе се отцепи тој дел со референдум....

Ако не знаеш, да те светна..Тесалоники е саму 1100000 луде..Со областа коjа е тотално елинизирана колку стават? Референдум..? Со кой бе..Ели сите от егейско са или у бугарско или у вардарско...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:17
Да те потсетам, кога ќе се вратат имотите на македонците(откако ќе бидат признаени) македонци во Грција ќе има 1 500 000   

Освен тоа секој месец во Егејска Македонија се населуваат по 1000 македонци...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:24
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Да те потсетам, кога ќе се вратат имотите на македонците(откако ќе бидат признаени) македонци во Грција ќе има 1 500 000   

Освен тоа секој месец во Егејска Македонија се населуваат по 1000 македонци...

След 9 годин ке граничиме со шиптарите.. Сите Македонци, наште бракjа, ке са си го взели Егейскиот..И ке са таму.. Ке праиме тогаш политика...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:27
След 9 години???
Па ние и сега граничиме со шиптарите...вие со Турција, ние со Шиптарија....
Ние со турците имаме одлична соработка, вие не...
Вие имате одлична соработка со шиптарите, ние немаме.....
не се сакаме, и кога-тогаш може и да пукне...
То е то..


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:35
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

След 9 години???
Па ние и сега граничиме со шиптарите...вие со Турција, ние со Шиптарија....
Ние со турците имаме одлична соработка, вие не...
Вие имате одлична соработка со шиптарите, ние немаме.....
не се сакаме, и кога-тогаш може и да пукне...
То е то..

Грешиш, со турците имаме не одлична, наjдобра соработка от сите на Балканот.. Не сме забравили излазот на белото море.. Со шиптарите немаме соработка..Со тех ке имаме проблем, кога стане на вопрос за Македониjа.
Не знам дали знаеш ама има двустранен договор во коj Бугариа е гарант за териториалната целост на Македониjа......


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 21:49
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Тодор Александров = Яне Сандански само дето единия е герой а другия касапин! Да ви имам и логиката!!!


ТОДОР АЛЕКСАНДАР СПОРЕД НИЕДНА ЛОГИКА НЕ МОЖЕШ ДА ГО СПОРЕДУВАШ СО ЈАНЕ САНДАНСКИ. ЈАНЕ ЛИКВИДИРАЛ ПРЕДАВНИЦИ, А АЛЕКСАНДРОВ МАКЕДОНСКИ СИНОВИ ШТО ЈА ЗАСТАПУВАЛЕ КАУЗАТА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 22:19
Мајсторче ова што ти го тврдиш не е баш таканамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 23:56
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Тодор Александров = Яне Сандански само дето единия е герой а другия касапин! Да ви имам и логиката!!!

ЈАНЕ ЛИКВИДИРАЛ ПРЕДАВНИЦИ,


Така е..
Јане им ја еба мајката на врховистите.....


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 01:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мајсторче ова што ти го тврдиш не е баш таканамигнување

НАШИТЕ ЛОГИКИ И НЕ МОРА ДА СЕ ПОКЛОПУВААТ, НЕЛИ
САМО,ЈАС ОД ЖИВИ СВЕДОЦИ ИМАМ СЛУШАНО ЗА ЗЛОДЕЛАТА НА АЛЕКСАНДРОВ. А ОВА ШТО НЕКОИ НАШИ НОВИ ИСТОРИЧАРИ ГО ПИШУВААТ ЗАРАДИ ЛИЧЕН ПУБЛИЦИТЕТ ИЛИ МАТЕРИЈАЛЕН ИНТЕРЕС, ТОА НИМ НЕКА ИМ СЛУЖИ НА ЧЕСТ.
ИНАКУ БАБА МИ БЕШЕ ШТИПЈАНКА,РОДЕНА 1909 ГОДИНА

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 02:26
ПРИФАЌАМ ДЕКА АЛЕКСАНДРОВ Е КОНТРОВЕРЗНА ЛИЧНОСТ, НО ТОЈ Е ШТИПЈАНЕЦ,ПОТПИСНИК НА МАЈСКИОТ МАНИФЕСТ И ОДБЕЛЕЖАЛ ЕДЕН ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА.МАКЕДОНСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ СЕ СМЕШНИ КОГА ГО ОТФРЛААТ...КАКО МАЛИ ДЕЦА.ЗАРЕМ АКО ЕДЕН ОД СИНОВИТЕ ВИ СТАНЕ КРИМИНАЛЕЦ, ПО АВТОМАТИЗАМ НЕМА ДА БИДЕ ВАШ СИН? ЧИЈА Е ПАРОЛАТА - МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ. БЛАГОДАРЕНИЕ НА НЕГО, НА НЕГОВИОТ АПЕЛ,КОМУНИСТИЧКАТА ПАРТИЈА ГИ ДОБИВАЛА ИЗБОРИТЕ, ЗАШТО ЕДИНСТВЕНО ТАА ИЗРАЗИЛА СПРЕМНОСТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ.ДО КОГА ДРУГИ ЌЕ НИ ЈА ПИШУВААТ ИСТОРИЈАТА.АКО АЛЕКСАНДРОВ НЕ МУ ОДГОВАРАЛ НА БЕЛГРАД, НИЕ ТРЕБА ДА СЕ ОТКАЖЕМЕ ОД НЕГО. КАКОВ - ТАКОВ, ТОЈ Е НАШ И ВО ИСТОРИЈАТА ТРЕБА ДА СИ ГО ЗАЗЕМЕ МЕСТОТО ШТО МУ ПРИПАЃА.ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ ПИШУВА СО ЕМОЦИИ, ТАА СЕ ПОТПИРА НА ФАКТИ.ЗАРЕМ ГЕРМАНЦИТЕ ТРЕБА ДА ГО ИЗБРИШАТ ПЕРИОДОТ НА ХИТЛЕР.ПРЕД ВИСТИНАТА НЕ СЕ ЗАТВАРААТ ОЧИ. ПРЕДЛАГАМ ЈАВНИ ДЕБАТИ НА КОИ ЌЕ СЕ РАСВЕТЛИ ВИСТИНАТА ЗА АЛЕКСАНДРОВ. НЕ СМЕЕМЕ ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ КАКО МУСЛИМАНИТЕ- НИКОЈ НЕ ГО ПРОЧИТАЛ РУЖДИ, А ГО ОСУДИЈА НА СМРТ. НАЈГОЛЕМ ДЕЛ ОД НАС МАКЕДОНЦИТЕ ВРСКА НЕМА ОД ИСТОРИЈА, А ПРИФАЌААТ ИЛИ ОСУДУВААТ БЕЗ ПРОВЕРКА. И ДА Е ЛОШ- НАШ Е.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 03:15
Фала багу да има некој со реални познавања кон Тодор Александров,лошо е што се заклучува за него туку така без нешто да се прочита или дочита.Па луѓе знаете ли што е Мајскиот манифест - тоа е прв пат еден македонски револуционер јасно и гласно да се изјасни за независна Македонија а посебно јасна е клаузулата каде што Александров одбива секаква соработка или зближување со Бугарите оквалификувајки ги како смртен непријател како и Србите и Грците.
Треба малку повеке литература да се прочита,требанамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 03:30
РУШЕЊЕТО НА СПОМЕНИКОТ ВО ДВОРОТ ВО ВЕЛЕС Е СМЕШНА РАБОТА. АКО ЧОВЕКОТ СЕ ДЕКЛАРИРА КАКО БУГАРИН,ТОА Е НЕГОВА РАБОТА, НЕГОВО ПРАВО.МИСЛАМ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е ДЕМОКРАТСКА ЗЕМЈА И ПРАВОТО НА НАЦИОНАЛНА ПРИПАДНОСТ КАЈ НАС Е РЕШЕНО.НА ОВОЈ СЛУЧАЈ НЕ ТРЕБАШЕ ДА МУ СЕ ДАВА ТОЛКАВ ПУБЛИЦИТЕТ.


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 03:43
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Е та за 3000 гоидешна държава колко време ви трябва да испитувате делото на тодор Александров. Казваш че се декларирал като македонец- що тогава не му направите паметник а го поругавате.
Аз в двора мога да си слагам каквото си поискам, ама в Македония неможе!
Ако искате да направите паметник на Гоце Делчев например, заповядайте в град Гоце Делчев в центъра вече има единн голям паметник там направете и още един. Ако искате на Яне Сандански паметник заповядайте в центърна град Сандански и направете още един или заповядайте в центъра на София на площад Македония и направете паметник на Даме груев например или в квартал Илинден в София направете паметник на борците от Илинденското въстание и още има много такива места в цяла България. Ние си уважаваме героите за разлика от потомците на Александър!



КОГА Е ВО ПРАШАЊЕ ИСТОРИЈАТА, ВИЕ БУГАРИТЕ ТРЕБА ДА МОЛЧИТЕ И ВО НАРЕДНИТЕ СТО ГОДИНИ. НАЈПРВО НЕ СТЕ БУГАРИ -ПРОТОБУГАРИТЕ СЕ АЗИЈАТИ, А ВИЕ СТЕ СЛОВЕНИ.НА РУСИТЕ ТРЕБА УШТЕ СТО ГОДИНИ ГАЗОТ ДА ИМ ГО БАЦУВАТЕ, ЗАШТО ВИ ПОДАРИЈА СЛОБОДА...ВЕРОЈАТНО ЗНАЕШ НА КОЈ НАЧИН СЕ ОСЛОБОДИВТЕ И СТЕКНАВТЕ НЕЗАВИСНОСТ. ВАШАТА СЛОБОДА Е ПЛАТЕНА СО РУСКА КРВ,ТОА Е ФАКТ ОД КОЈ НЕ СЕ БЕГА.
ВО КОЛКУ ВОЈНИ ПУКАВТЕ ВО РУСИТЕ, ОТКАКО ВИ ПОДАРИЈА СЛОБОДА...ВИЕ СТЕ НЕБЛАГОДАРЕН НАРОД.


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:23
ТЕМАТА Е ЗА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ НЕ ЗА ЈАЗИКОТ НА БУГАРИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:09
I so vikate Todor Aleksandrov.


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:22
ЧИЈА БЕШЕ МИСЛАТА - МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ.


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 14:47
СЕ ОДДАЛЕЧУВАТЕ ОД ТЕМАТА... ВО ПРАШАЊЕ Е ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 14:49
Добро темата е за Тодор Александров..
Инаку јас одамна си имам оформено мислење за Александров..
Но чекам да ги прочитам сите коментари да видам што мислат другите....
Инаку со еден член од тука направивме 12 страни само за Александров.......


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Kutuzov
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 15:11
добро, гледам дека повеќе се зборува општо, а не за александров, како што е насловот на темата. па ајде префлете се на „Лагите на Бугарите“, тоа е поопшта тема.


Постирано од: gelkov
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 17:36
Аз не мога да разбера какво против Александров имате, което да нямате против Гоце Делчев например.Другото което не мога да си обясня е следното: как така нямам право да си сложа паметник в собствения двор пък бил той и на марсианец и надписа на него да е на арменски... това акъла ми не го побира... не сте ли чували нещо за частна собственост и прочие...виж за знамената и за издигането на символи не признати от закона - ОК съгласен съм, но паментика... не мога а разбера как може официалните власти да са съгласни с поругаването му.

-------------
Винаги се съзнаваме като отделна, единна, съвършенно отлична от сърбите, с българско самосъзнание...(Кръсте Мисирков - вестник "20 Юли" / 11.05.1924г. )


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 20:20
Originally posted by gelkov gelkov напиша:

Аз не мога да разбера какво против Александров имате, което да нямате против Гоце Делчев например.Другото което не мога да си обясня е следното: как така нямам право да си сложа паметник в собствения двор пък бил той и на марсианец и надписа на него да е на арменски... това акъла ми не го побира... не сте ли чували нещо за частна собственост и прочие...виж за знамената и за издигането на символи не признати от закона - ОК съгласен съм, но паментика... не мога а разбера как може официалните власти да са съгласни с поругаването му.


Што не пробаш да поставиш споменик во твојот двор па да видиме како ке реагира твојата држава.Плус гледај споменикот да е на Колишевски и да се вее Македонското знаменамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 22:21
moze i na vojvoda ratomir putnik ili stepa stepanovic големо%20гушкање 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 14:18
В собствения си двор мога да сложа какъвто си искам паметник, защото двора е мой собствен и само аз имам право да се разпореждам с него!
В Македония освен собствен двора на къщата е и на всички останали дето могат да влезат вътре и да правят каквото си искат. Със сигурност не е добре да се инвестира в имоти в Македония! Ето това е малката разлика между Македония и България!
А за Тодор Александров мисля че и вие трябва да направите паметник а не да чакате един истински българин да го слага в двора си защото вашите историци не са ви казали че е истинси македонец!
Роден си е в Щип човека какво ви требва повече- два пъти възстановява ВМРО!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 15:43
Абе неможе да величаш друга држава у туѓа држава,замисли турците на кемал ататурк у сред софија споменик да кренатзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 18:26
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе неможе да величаш друга држава у туѓа држава,замисли турците на кемал ататурк у сред софија споменик да кренатзбунетост

На Кемал може, виж по-интересно е на Сюлеман паша на Шипка...


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 21:42
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе неможе да величаш друга држава у туѓа држава,замисли турците на кемал ататурк у сред софија споменик да кренатзбунетост

На Кемал може, виж по-интересно е на Сюлеман паша на Шипка...
 
Хмм, ако тепачките останат напълно в историята, може просто като напомняне (и в памет на загиналите от двете страни), че тогава е било така, а сега (ако не сега, поне в бъдеще) не. размислување


Постирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 22:25
A koj beshe toj so facata , sho go posadile u nekoj dvor

-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор


Постирано од: Aminta2
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 02:45
Александров е контраверзна личност затоа што некогаш клони накаj Бугарите заради стегата на Србиjа/Грциjа околу Македониjа. Но во краjна линиjа го потпишува Маjскиот Манифест и раскрстува со нив. Затоа бугарскиот царски дрвор го убива. Тоа е накратрко иако е доста комплексна темата.

А ова што се глупираат Бугарите со споменици во двор надвор од урбанистичкиот план, само нив им носи штета.

Сепак, еден и единствен е Пириснкиот цар...


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 08:23
Не разбрах защо досега вие не сте му направили паметник или сте прекалено антични да обръщате внимание на личност ръководила ВМРО около 20 години като Тодор Александров!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 08:28
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:



Сепак, еден и единствен е Пириснкиот цар...


Пиринскиот Цар е Јане Сандански..

Инаку, Танас треба допрва да се испитува неговото дело контраверзен е Александров....
Допрва ќе видиме што и како, и зашто...
Али без разлика
Бугари не смеат да дигаат бисти во Велес...со бугарски знамиња......


Ај ти дигни биста од Јосип Броз Тито, и стави на неа знамиња од СФРЈ може???

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 08:40
Е как така досега не е изследвано делото на Тодор Александров цели 20 години е ръководил ВМРО!Само за справка независима Македония съществува около 15 години.
Спроед мен вашите историци са наясно какъв е Тодор Александров ама си мълчат! Иначе не може да се обясни къде са спали толкова години че не са изследвали делото му!


Постирано од: Aminta2
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 08:40
ВМРО престанува да постои неколку години по Илинденското востание, така што се друго по тоj период е верзиjа на ВМРО.

Jacно Vladimire88, затоа непишав дека тоj (Сандански) е еден и единствен!!!

Ho, Александров е Македонец и без разлика на (можните) контроверзи околу неговото дело (сепак е терорист), не треба слепо да го препуштаме на соседите.    

Танасе, тоа е наша, македонска работа дали на некоj НАШ да му подигнеме споменик, но е понаjмалку ваша работа. И тука не зборам само за закони, градски урбанистички планови, итн. туку за морално право.





Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 08:50
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Е как така досега не е изследвано делото на Тодор Александров цели 20 години е ръководил ВМРО!Само за справка независима Македония съществува около 15 години.
Спроед мен вашите историци са наясно какъв е Тодор Александров ама си мълчат! Иначе не може да се обясни къде са спали толкова години че не са изследвали делото му!

Јас неможам на тебе стопати да ти повторувам.....
И ние живеевме во еден период наречен комунизам( и за некои работи на нас не ни беше кажувано) и тоа е тоа...
И што ако Македонија е независна 15 години..........
Ќе видиме што и како ќе се случи....а јас веќе си стојам на мојот добро познат.....став(неутрален)
Мене ме учеа по историја дека бил бугарофил, НО МИСЛАМ ДЕКА ЗАСЛУЖУВА уште еднаш да се испита неговото дело, зошто има места каде што се декларирал многупати за македонец....

Значи сега за сега ништо нема да говорам, неутрален сум..

А ти не ми одговори една работа...

Дали би кренал биста на Јосип Броз Тито кај тебе во двор со СФРЈ знамиња??


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 09:08
Ако е в двора на частен имот никой няма да го пипне паметника на Тито това си е право на собственика на имота! Стига да не проповядва фашистка или расистка идеология няма проблем.
Цивилизованото отношение изиква например срещу неговия двор да се издигне друг паметник например на Тодор Александров дето е тепал сърби и гърци! Така е по възпитано някак си! Другото си е вандалщина и незачитане на частната собственост и на правото на самоопределение!


Постирано од: Aminta2
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 09:22
Не е точно и ти лажеш тенденциозно небаре си Бугарин. Ако има биста на Тито, без разлика дали е во приватед двор, а не е дозволена спрема законот, таа ке биде отстранета/срушена.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk